Jump to content

προβλημα σοβαρο με αγνωστες εταιριες 5ψήφια ή Pop Ups


freddaras
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχασες .

Σύμφωνα με πάγια αρχή του δικαίου , εσύ που κάνεις την μήνυση οφείλεις να προσκομίσεις αποδείξεις. Ο κατηγορούμενος έχει το δικαίωμα της σιωπής και δεν είναι υποχρεωμένος να μιλήσει.

Όπως λέει και μια παροιμία , δεν είμαι υποχρεωμένος να αποδείγω ότι δεν είμαι Ελέφαντας.

Όπως γράφτηκε πρίν, το αδίκημα δεν μπορεί να στοιχειθετηθεί είπε ο εισαγγελέας, δηλαδή δεν προσκομείστηκαν αποδείξεις.

Αν έχεις στοιχεία ότι δεν γράφτηκες πήγαινε τες στον εισαγγελέα για να στοιχειο-θετήση την κατηγορία..

 

Αγαπητε Βασιλειε, τα γνωριζω αυτα που γραφεις. Ειμαι δικηγορος. Εγω λοιπον προσκομιζω στον Εισαγγελεα την λιστα των εξερχομενων sms μου, οπου φαινεται οτι δεν εχω κανει καμια εγγραφη. Αρα απεδειξα οτι δεν εκανα εγγραφη. Περιμενω την εταιρια να απαντησει. Αν θελει, ας σιωπησει, αλλα εγω αποδεικνυω οτι δεν εχω κανει εγγραφη.

Οποιοσδηποτε εισαγγελεας με το ελαχιστο φιλοτιμο, θα ερευνησει μια υποθεση, για την οποια εχει βουιξει ολο το ιντερνετ.

Τελος, να συμπληρωσω, αφου την πηγαμε στα νομικα την κουβεντα, οτι στο ποινικο δικαιο ισχυει η αρχη της ηθικης αποδειξης, συμφωνα με την οποια ο δικαστης κρινει με βαση τη συνειδηση του και την εντυπωση που εχει σχηματισει, χωρις να δεσμευεται απο νομικους κανονες αποδειξης. (Γι αυτο και στα ποινικα δικαστηρια οι αποφασεις εκδιδονται αμεσως μολις ολοκληρωθει η ακροαματικη διαδικασια, ωστε να υπαρχει αμεσοτητα μεταξυ των παραστασεων που προσελαβε ο δικαστης απο τη διαδικασια και της κρισης που θα εκφρασει).

Edited by ddr2

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 166
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η εγγραφή δεν γίνεται στέλνοντας SMS . Αυτό θα συμβεί όταν τεθεί σε ισχύ ο νέος κανονιοισμ΄΄ος που ετοιμα΄ζει η Ε.Ε.Τ.Τ.

Μέχρι τώρα η εγγραφή γίνεται βάζοντας τον κωδικό που έλαβε το κινητό σου, σε μια ιστοσελίδα.

Άρα δεν υπάρχει τρόπος να αποδείξεις ότι δεν το έκανες.

Πέραν τούτου , ό άνθρωπος εδώ λέει ότι έκανε μήνυση και του είπαν ότι δεν στοιχειοθετείτε η υπόθεση.

Για πιον λόγο πιστεύεις ότι η δική σου μήνυση θα έχει καλύτερη τύχη ;

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε Βασιλειε, τα γνωριζω αυτα που γραφεις. Ειμαι δικηγορος. Εγω λοιπον προσκομιζω στον Εισαγγελεα την λιστα των εξερχομενων sms μου, οπου φαινεται οτι δεν εχω κανει καμια εγγραφη. Αρα απεδειξα οτι δεν εκανα εγγραφη. Περιμενω την εταιρια να απαντησει. Αν θελει, ας σιωπησει, αλλα εγω αποδεικνυω οτι δεν εχω κανει εγγραφη.

Οποιοσδηποτε εισαγγελεας με το ελαχιστο φιλοτιμο, θα ερευνησει μια υποθεση, για την οποια εχει βουιξει ολο το ιντερνετ.

Τελος, να συμπληρωσω, αφου την πηγαμε στα νομικα την κουβεντα, οτι στο ποινικο δικαιο ισχυει η αρχη της ηθικης αποδειξης, συμφωνα με την οποια ο δικαστης κρινει με βαση τη συνειδηση του και την εντυπωση που εχει σχηματισει, χωρις να δεσμευεται απο νομικους κανονες αποδειξης. (Γι αυτο και στα ποινικα δικαστηρια οι αποφασεις εκδιδονται αμεσως μολις ολοκληρωθει η ακροαματικη διαδικασια, ωστε να υπαρχει αμεσοτητα μεταξυ των παραστασεων που προσελαβε ο δικαστης απο τη διαδικασια και της κρισης που θα εκφρασει).

 

Όπως τα λέει ο Βασίλης είναι. Ποιος σου είπε ότι φεύγει από εσένα sms σε πολυμεσική εφαρμογή; Αν ήταν έτσι θα αλλάζαμε το κέντρο μηνυμάτων και δεν θα μπορούσε να φύγει κανένα sms.

 

Στις πολυμεσικές εφαρμογές η υπηρεσία στέλνει κωδικό στον πάροχο και δίνει το δικαίωμα να χρεώσει. Είναι αδύνατο να αποδείξεις ότι δεν έκανες εγγραφη. Φρένο στις πολυμεσικές μπορεί να βάλει μόνο η ΕΕΤΤ. Για αυτό και οι πάροχοι σε παροτρύνουν να κάνεις καταγγελία στην ΕΕΤΤ

Link to comment
Share on other sites

Ακριβός, αλλά ήδη βρήκαν άλλο κολπάκι που δεν απαιτεί καν σμσ(παρέθεσα λινκ ποιο πάνω)

Κοινός θα πρέπει να έχουν φραγή όλες η υπηρεσίες αυτές by default και αν θέλεις ξεμπλοκαρεις με ένα sms

Link to comment
Share on other sites

Και σε εμένα ήρθε μήνυμα για χρέωση 2.08*3=6.24 από space games χωρίς να κάνω εγγραφή κάπου και ήρθε 3.55 τα ξημερώματα όταν κοιμόμαστε και έχω και φραγή στα πενταψηφια εδώ και κάτι μήνες.

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Η εγγραφή δεν γίνεται στέλνοντας SMS . Αυτό θα συμβεί όταν τεθεί σε ισχύ ο νέος κανονιοισμ΄΄ος που ετοιμα΄ζει η Ε.Ε.Τ.Τ.

Μέχρι τώρα η εγγραφή γίνεται βάζοντας τον κωδικό που έλαβε το κινητό σου, σε μια ιστοσελίδα.

Άρα δεν υπάρχει τρόπος να αποδείξεις ότι δεν το έκανες.

Πέραν τούτου , ό άνθρωπος εδώ λέει ότι έκανε μήνυση και του είπαν ότι δεν στοιχειοθετείτε η υπόθεση.

Για πιον λόγο πιστεύεις ότι η δική σου μήνυση θα έχει καλύτερη τύχη ;

 

Το ελπιζω (δεν το πιστευω) επειδη δεν ξερω τι ειχε γραψει στη μηνυση του και επειδη, οπως σου πιο πανω, στο ποινικο δικαιο υπερισχυει η αρχη της ηθικης αποδειξης.

 

Λοιπον, αν η εγγραφη στην υπηρεσια γινεται με την αποστολη ενος κωδικου στο κινητο. Πως μπορει να γινει αυτο οταν ο αλλος εχει φραγη στα εισερχομενα 5ψηφια?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να γίνει για τον εξής πολύ απλό λόγο.

Η φραγή που κάνεις είναι ΜΟΝΟ για τα χρεώσιμα μηνύματα.

Το μήνυμα με τον κωδικό σου έρχεται από δωρεάν αριθμό όπως είναι και το σωστό. Δεν μπορείς να χρεωθείς πριν συνεναίσεις στην εγγραφή.

Στην συνέχεια με κάποιον τρόπο σε εγγράφουν υποστηρίζοντας ότι έβαλες το ΠΙΝ σε μία ιστοσελίδα.

Δεν μπορείς να αποδείξεις τίποτα.

Είναι μία τεράστια τρύπα του συστήματος που κάπιοι την εκμεταλεύονται.

Μέχρι να αλλάξει ο κανονισμός της Ε.Ε.Τ.Τ.

Η αρχή της ηθικής απόδειξης είναι καλή ίσως αλλά ισχύει μόνο αν υπάρξει παραπομπή σε δίκη. Και ακόμα και σε αυτήν την περίπτωση ο δικαστής θα πρέπει να γράψει μια αιτιολογία που να σταθεί στο δεύτερο δικαστήριο.

Αν δεν υπάρξει παραπομπή δεν μπορεί να εφαρμοστεί.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να γίνει για τον εξής πολύ απλό λόγο.

Η φραγή που κάνεις είναι ΜΟΝΟ για τα χρεώσιμα μηνύματα.

Το μήνυμα με τον κωδικό σου έρχεται από δωρεάν αριθμό όπως είναι και το σωστό. Δεν μπορείς να χρεωθείς πριν συνεναίσεις στην εγγραφή.

Στην συνέχεια με κάποιον τρόπο σε εγγράφουν υποστηρίζοντας ότι έβαλες το ΠΙΝ σε μία ιστοσελίδα.

Δεν μπορείς να αποδείξεις τίποτα.

Είναι μία τεράστια τρύπα του συστήματος που κάπιοι την εκμεταλεύονται.

Μέχρι να αλλάξει ο κανονισμός της Ε.Ε.Τ.Τ.

Η αρχή της ηθικής απόδειξης είναι καλή ίσως αλλά ισχύει μόνο αν υπάρξει παραπομπή σε δίκη. Και ακόμα και σε αυτήν την περίπτωση ο δικαστής θα πρέπει να γράψει μια αιτιολογία που να σταθεί στο δεύτερο δικαστήριο.

Αν δεν υπάρξει παραπομπή δεν μπορεί να εφαρμοστεί.

Η Ηθικη αποδειξη ειναι γενικη αρχη του ποινικου δικαιου και ισχυει γενικα. Βεβαια, επειδη το ποινικο δικαιο, οπως και ολοκληρη η νομοθεσια αποτελει συστημα και οχι απλως συνολο ξεμπαρκων νομων, η αρχη αυτη βρισκεται σε αναλογια, συναρτηση και ισορροπια με αλλες αρχες, οπως πχ ηαρχη οτι καθενας ειναι αθωος μεχρι αποδειξεως του εναντιου.

 

Αρκει με τα νομικα ομως. Θεωρω αδιανοητο να απευθυνθει καποιος στις διωκτικες αρχες αναφεροντας ενα αδικημα, παραλληλα να αναφερει και αλλες 100 περιπτωσεις ανθρωπων που υπεστησαν το ιδιο αδικημα και η απαντηση να ειναι "δεν αποδεικνυεις οτι δεν εγγραφηκες, αρα..... στον κουβα" Οι διωκτικες αρχες πρεπει να ερευνησουν το θεμα και να βρουν στοιχεια. Δεν ειμαστε ντεντεκιβς εμεις.

Προς Θεου, οταν μου κλεψουν το πορτοφολι, δεν μπορω να αποδειξω οτι ειχα πραγματι πορτοφολι και μου το εκλεψαν. Τι θα πει αυτο ομως?? Δεν μπορω να κανω μηνυση? Μη χανουμε τη λογικη μας παιδια.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και μπορεις να κάνεις μήνησυ σε κάθε περίπτωση ακόμα και χωρίς λόγο.

Το θέμα είναι να αποδείξεις τα μηνυώμενα.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και μπορεις να κάνεις μήνησυ σε κάθε περίπτωση ακόμα και χωρίς λόγο.

Το θέμα είναι να αποδείξεις τα μηνυώμενα.

Οι αποδειξεις συμπληρωνονται απο την ερευνα των διωκτικων αρχων. Δεν ειμαστε υποχρεωμενοι να κανουμε τους ντεντεκτιβς.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Παντως εμενα με συνοπτικες διαδικασιες και χωρις πολυ κουβεντα και διαλογο μου αφαιρεσαν τα 15,5€ που με ειχαν χρεωσει.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Παντως εμενα με συνοπτικες διαδικασιες και χωρις πολυ κουβεντα και διαλογο μου αφαιρεσαν τα 15,5€ που με ειχαν χρεωσει.

 

Φυσικά, πάντα το κάνουν.

Δεν θέλουν να μπλέκουν, κοιτάζουν να τα πάρουν από όσους απλά δεν το καταλαβαίνουν ή δεν μπαίνουν στη διαδικασία της διαμαρτυρίας.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά, πάντα το κάνουν.

Δεν θέλουν να μπλέκουν, κοιτάζουν να τα πάρουν από όσους απλά δεν το καταλαβαίνουν ή δεν μπαίνουν στη διαδικασία της διαμαρτυρίας.

 

Ακριβως και ειναι πολλοι αυτοι οι ανθρωποι που δυστυχως δεν τους "προστατευει" κανενας παροχος.

 

Σκεψου εγω χωρις να μπω σε διαλογο τους ειπα "δεν αποδεχομαι τη χρεωση, δεν θα σας την πληρωσω και δεν εχω να κουβεντιασω τιποτα παραπανω. Γνωριζω οτι αφαιρειτε τετοιες χρεωσεις καθημερινα σε παρα πολυ κοσμο.". Ουτε να μου πουν μηπως εχω κανει εγγραφη, ουτε τιποτα τετοια.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως και ειναι πολλοι αυτοι οι ανθρωποι που δυστυχως δεν τους "προστατευει" κανενας παροχος.

 

Σκεψου εγω χωρις να μπω σε διαλογο τους ειπα "δεν αποδεχομαι τη χρεωση, δεν θα σας την πληρωσω και δεν εχω να κουβεντιασω τιποτα παραπανω. Γνωριζω οτι αφαιρειτε τετοιες χρεωσεις καθημερινα σε παρα πολυ κοσμο.". Ουτε να μου πουν μηπως εχω κανει εγγραφη, ουτε τιποτα τετοια.

 

Το ξέρω. Μου έχει συμβεί και εμένα και το έχω αντιμετωπίσει με τον ίδιο τρόπο. Με είχαν χρεώσει 6 ευρώ και μου επέστρεψαν σε 2 μέρες μια κάρτα των 10 ευρώ (έχω καρτοκινητό). Κουβέντα δεν μου είπαν.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

εγώ έκανα μήνυση τπτ δεν έγινε. πήγαινε να αποδείξεις ότι δεν έκανες εγγραφή.

 

Οι υπηρεσίες αυτές στέλνουν έναν κωδικό στον πάροχο ο οποίος κωδικός πιστοποιεί ότι έγινε εγγραφή και ξεκινά η χρεωση. Ο πάροχος δεν έχει δικαίωμα να αποκλείσει πολυμεσικό περιεχόμενο, οπότε είναι καλλυμένος 100%. Ο πάροχος θα σου προτείνει και θα επιμένει να κάνεις καταγγελία στην ΕΕΤΤ....

Τι σόϊ κωδικός είναι αυτός και πως ένας κωδικός πιστοποιεί (δηλ. προσδιδει πίστη) ότι εγώ έκανα εγγραφή? Έχει πουθενά την υπογραφή μου? Έχει πουθενά ηχογραφημένη τη φωνή μου (όπως ορθώς κάνουν οι εταιρείες, έχοντας το όμως δηλώσει στην αρχή της συνομιλίας μας)?

 

Ο πάροχος που θα μέ χρεώσει όχι μόνο έχει δικαίωμα να αποκλείσει την "εγγραφή" μου αλλά, αφού αυτός με χρεώνει έχει υποχρέωση να εξασφαλίσει ότι εγώ επιθυμώ να λάβω την υπηρεσία για την οποία αυτός με χρεώνει.

 

Οι αποκλεισμοί των μηνυμάτων κλπ δεν είναι λύση. Και δεν είναι θέμα επιστροφής των χρημάτων. Δηλαδή αν κάποιος μου αρπάξει το πορτοφόλι και με το που θα βάλω τις φωνές μου το επιστρέψει δεν είναι κλέφτης? Δεν διώκεται αυτεπάγγελτα ή με δική μου καταγγελία? Και ακριβως αυτή η επιστροφή χρημάτων είναι η απόδειξη ότι προσπάθησε να σας εξαπατήσει. Εσείς λοιπόν που σας έκλεψαν και πήρατε πίσω τα κλεμμένα είστε διατεθειμένοι να φατε λίγο χρόνο ή όχι? Μια αγωγή στον πάροχο είναι ότι πρεπει. Ιδίως αν μαζευτούν αρκετοί.

Edited by MessengerOfGood
Link to comment
Share on other sites

Ίσως θεωρείς ότι οι αγωγές δεν στοιχίζουν τίποτα.

Αν είναι έτσι γρ'αφτην μου ακαι εγώ βαζω την υπογραφή μου.

Αλλιώς να πλήρωσω έστω και 50 ευρώ για να πάρω 5 δεν με ενδιφέρει.

Link to comment
Share on other sites

To ξέρω ότι κοστίζουν οι αγωγές, γι αυτό έγραψα "ιδίως αν μαζευτούν πολλοί".

Το να λέμε όμως ότι οι πάροχοι είνια υποχρεωμένοι να μας χρεώσουν επειδή κάποιος τους έστειλε ένα κάποιο κωδικό είναι παραλογισμός.

 

Άρα σε πρώτη φάση λέμε του πάροχου "με ποιό δικαίωμα με χρέωσες". Απςευθυνόμαστε στον Υπεύθυνο Διασφάλισης Ποιότητας με παρέλληλη ενημέρωση του οργανισμόυ που έχει εκδόσει το πιστοποιητικό Διαχείρισης Ποιότητας. Τα παραπονα των πελατών διερευνώνται διεξοδικά και απαντώνται υποχρεωτικά. Σε αντίθετη περίπωση (αν δεν το κάνει αυτό ο πάροχος) ο οργανισμός οφείλει να εκδόσει μη συμμόρφωση και αν τον γράψουν να αφαιρέσει το πιστοποιητικό. Αν δεν το κάνει έχει πρόβλημα με αυτόν που του δίνει το δικαίωμα να εκδόσει το πιστοποιητικό για λογαριασμό του (accreditation body).

 

Μπορεί ο πάροχος να είναι πελάτης του Οργανισμού Πιστοποιησης αλλά έχει αποτέλεσμα γιατί το πράγμα μπορεί να πάρει διαστάσεις και ολόκληρο το σύστημα βασίζεται πάνω σε κάτι τέτοια.

 

Τώρα αν προτιμάμε να τα γράφουμε (μόνο) εδώ στο φόρουμ και να μη μιλάμε σοβαρά με τους παρόχους είναι άλλο θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως μέχρι στιγμής με χρεώσανε, παρά το γεγονός ότι έκανα καταγγελίες σε ΕΕΤΤ και συνήγορο του πολίτη, επικοινώνησα με την εταιρεία .... και με τη Vodafone.

Τους ζήτησα αποδεικτικό από τον server της εταιρείας που υποτίθεται ότι έκανα εγγραφή για να δούμε τι ip λέει ότι είχα (που θα πρέπει α συμφωνεί με το εύρος ip της οικιακής μου σύνδεσης.

 

Μέχρι στιγμής τίποτα και δεν είμαι πολύ αισιόδοξος.

 

Επειδή έχω καταλάβει ότι ΕΕΤΤ και ΣτΚ είναι λίγο διακοσμητικοί θεσμοί σ' αυτή τη χώρα, νομίζω ότι μόνο με συλλογική προσφυγή μπορεί να γίνει κάτι.

 

Ορίστε διαχειριστές του φόρουμ, πεδίο δόξης λαμπρό. Ηγείστε μια σχετικής ομαδικής προσφυγής;

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Ορίστε διαχειριστές του φόρουμ, πεδίο δόξης λαμπρό. Ηγείστε μια σχετικής ομαδικής προσφυγής;

 

Ζητάς πολλά και εσύ τώρα. Μέχρι σβήσιμο posts στα οποία τους αποκαλούμε απατεώνες μπορούν.

Link to comment
Share on other sites

O διαχειριστής είναι εδω για να διαχειρίζετε το forum. Δεν βρίσκεται εδώ για να τρέχει στα δικαστήρια. Ούτε ασκεί κάποιου είδους συλλογική ηγεσία.

Οι προσωπικοί χαρακτηρισμοί απαγορευονται από τους Ο.Π.Χ .

Η λέξη απατεώνας διαγράφετε. Η λέξη απάτη δεν διαγράφετε.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

O διαχειριστής είναι εδω για να διαχειρίζετε το forum. Δεν βρίσκεται εδώ για να τρέχει στα δικαστήρια. Ούτε ασκεί κάποιου είδους συλλογική ηγεσία.

Οι προσωπικοί χαρακτηρισμοί απαγορευονται από τους Ο.Π.Χ .

Η λέξη απατεώνας διαγράφετε. Η λέξη απάτη δεν διαγράφετε.

 

Γνωρίζω ότι δεν είναι μέσα στα καθήκοντα των διαχειριστών να τρέχουν στα δικαστήρια. Απλά μέσω του myphone θα μπορούσε να οργανωθεί μία ομαδική προσφυγή. Όλοι όσοι εξαπατήθηκαν εδώ βρίσκονται.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζω ότι δεν είναι μέσα στα καθήκοντα των διαχειριστών να τρέχουν στα δικαστήρια. Απλά μέσω του myphone θα μπορούσε να οργανωθεί μία ομαδική προσφυγή. Όλοι όσοι εξαπατήθηκαν εδώ βρίσκονται.

 

 

 

Και μάλιστα οι ομαδικές αγωγές είναι και πιο φτηνές σε σχέση με την ατομική και υποστηρίζονται συμβουλευτικά απο τις ενώσεις καταναλωτών πχ ΕΚΠΟΙΖΩ κτλ.κτλ.

Το θέμα είναι ποσοι ειναι διατεθημένοι να τρέξουν και πόσοι εμπιστευεστε την δικαιοσύνη στη μπανανία;

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εννοούσα κι εγώ.

Θα μπορούσε να οργανωθεί κάτι μέσα από αυτήν εδώ την κοινότητα και πρέπει κάποιος να το τρέξει. Καμία μομφή ή κάτι άλλο για τους διαχειριστές.

 

Επί του προκειμένου, για την ιστορία, στη δική μου περίπτωση μου είπαν ότι θα μου δώσουν την IP διεύθυνση. Μέχρι να το κάνουν αυτό τους ενημέρωσα ότι προχώρησα σε καταγγελία και 2 μέρες μετά (σήμερα δηλαδή), με ενημέρωσαν ότι για λόγους καλής πίστης θα μου πιστώσουν το ποσό και θα φανεί στον επόμενο λογαριασμό (έτσι κι αλλιώς στον τρέχοντα χρεώθηκε, φαντάζομαι θα αφαιρεθεί στον επόμενο).

 

Βέβαια, με ένα απλό nslookup, η IP διεύθυνση αντιστοιχεί σε ένα περίεργο site που φιλοξενείται σε server στο Κορωπί, ο οποίος ανήκει σε γνωστό πάροχο ονοματοδοσίας που εδρεύει στην Κρήτη. Προφανώς κάποιος έχει στήσει site εκεί και σπαμάρει το σύμπαν.

Σε κλασικές βάσεις black list, εμφανίζεται τακτικά αυτή η IP.

 

Απάντησα κι εγώ ευγενικά ότι τους ευχαριστώ για τη διευθέτηση και ότι αν θέλουν να διατηρήσουν το κύρος τους υψηλό, καλό είναι να δουν τον τεχνικό τρόπο υλοποίησης της υπηρεσίας τους, αφού είναι γεμάτο το διαδίκτυο με καταγγελίες ανάλογων περιστατικών. Επίσης τους είπα ότι η IP αποδεικνύει ότι έχω δίκιο (που θα μου πει να έχω το νου μου μήπως κάποιος τρίτος πήρε το κινητό της συζύγου την ώρα που ήταν μόνη της στο σπίτι και το φόρτιζε, πήρε το PIN και έκανε εγγραφή από οπουδήποτε). Της ευχήθηκα καλές γιορτές και εξέφρασα την ελπίδα να μη χρειαστεί να ξαναμιλήσουμε :)

 

Αυτά τα ολίγα. Πάντως όσο δε γίνεται κάτι συγκεντρωτικά, κάθε βδομάδα θα καταχωρούνται δεκάδες τέτοια περιστατικά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...