Jump to content

Xiaomi Mi 9T


vagelis33
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα.

Μάλλον μόνος γιατί βλέπω δεν είναι δύσκολο.

Έχω αλλάξει ξανά οθόνες σε κινητά.

Αν στην Ελλάδα βέβαια έχει σέρβις σε λογική τιμή και με άμεση αντικατάσταση πάω εκεί.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλημέρα.

Μάλλον μόνος γιατί βλέπω δεν είναι δύσκολο.

Έχω αλλάξει ξανά οθόνες σε κινητά.

Αν στην Ελλάδα βέβαια έχει σέρβις σε λογική τιμή και με άμεση αντικατάσταση πάω εκεί.

 

Ρώτα στη smartec στην Αθήνα. Αν κ ακόμα κ μόνος να το κάνεις, κάτω από 150-200 € δεν το βλέπω να βγαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Ρώτα στη smartec στην Αθήνα. Αν κ ακόμα κ μόνος να το κάνεις, κάτω από 150-200 € δεν το βλέπω να βγαίνει.

 

Eχει και πιο φθηνα εαν ψαχτει λιγο φιλε.

https://www.ebay.com/itm/For-Xiaomi-Redmi-K20-Pro-Mi-9T-Pro-LCD-Display-Touch-Screen-Digitizer-Replace-SL/223722733461?hash=item3416e9ff95:g:gwYAAOSw9fZdsuGd

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

 

+ 24% ΦΠΑ για Τελωνείο + 15 € Τέλη Εκτελωνισμού ΕΛΤΑ ...........

http://yoursmiles.org/tsmile/religion/t0807.gif
Link to comment
Share on other sites

Ρώτα στη smartec στην Αθήνα. Αν κ ακόμα κ μόνος να το κάνεις, κάτω από 150-200 € δεν το βλέπω να βγαίνει.

 

Πήρα τηλέφωνο στην Smartec και μόνο Samsung φτιάχνει.

Link to comment
Share on other sites

Σε ελληνικό κατάστημα στο bestprice έχει με 169ευρώ, από έξω μάλλον συμφέρει περισσότερο. Για την αλλαγή έχει πολλά βίντεο, και μάλιστα πρόσφατα είχα δει έναν τούρκο με κατάστημα να κάνει την αλλαγή. Αν θες λινκ στείλε να σου πω
Link to comment
Share on other sites

Και ποιος εμπιστεύεται να βάλει οθόνη από sktoutz, κινεζομαγαζα και από eBay; Πως ξέρει ότι είναι αυθεντικό το ανταλλακτικό και ίδιας ποιότητας; Πως ξέρετε ότι στα χρώματα θα έχει την ίδια πιστότητα και στα πατήματα θα έχει τις ίδιες ευαισθησίες;

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

 

Μετά από μια βδομάδα με το κινητό δηλώνω πολύ ευχαριστημένος και σίγουρος, πλέον, πως μιλάμε για flagship killer. Η μετάβασή μου σε Xiaomi έγινε πολύ ομαλά, από Samsung και Huawei στο παρελθόν, ενώ ως τώρα δεν έχω συναντήσει σημεία να υστερεί των ακριβότερων smartphone, παρά μόνο το ανάποδο.

 

Το μοναδικό παράπονο που έχω ως τώρα, που ελπίζω να έχει απαντηθεί κάπου και να με παραπέμψετε, έχει να κάνει με το Sync των ειδοποιήσεων που αργεί σημαντικά. Σε σύγκριση, δηλαδή, με το P20 που είχα πριν, θα έλεγα πως υπάρχει διαφορά αρκετών δευτερολέπτων, έως και λεπτών για ορισμένες εφαρμογές. Ιδιαίτερα το messenger του Facebook αργεί χαρακτηριστικά να με ειδοποιήσει για τα μηνύματα. Η μπαταρία, ταυτόχρονα, ενώ έχει πολύ καλύτερη απόδοση από κινητά όπως S10 (ελέω mh, έτσι κι αλλιώς, αλλά και efficiency στο background activity), νιώθω ότι θα μπορούσε να βελτιωθεί κι άλλο στο μέλλον.

 

Η κάμερα τώρα είναι μεγάλη ιστορία. Μαζί με την οθόνη, πιστεύω πως είναι το δυνατότερο σημείο της συσκευής, αλλά η Stock εφαρμογή την αδικεί παράφορα. Χρησιμοποιώ πλέον μια σπασμένη έκδοση της GCam και τα αποτελέσματα είναι η μέρα με τη νύχτα στον main sensor. Δυστυχώς, πολλά από τα features της GCam δεν είναι, ακόμα, λειτουργικά και αναγκάζομαι να πηγαίνω από τη μια εφαρμογή στην άλλη. Με αυτόν τον τρόπο, ίσως μιλάμε για μια κάμερα που δεν κάνει ακριβώς για "point and shoot", αλλά αν ασχοληθείς με τη λήψη βγάζεις καλύτερες φωτογραφίες από οπουδήποτε. Ειδικά με την χρωματική απόδοση είμαι ερωτευμένος, μετά από τα over-sharpened ή over-saturated προφίλ της Samsung και της Huawei.

 

Δεν μπορώ να το πιστέψω ότι πήρα τέτοιο κινητό με 260 ευρώ. Μπράβο στους Κινέζους :D

 

Σε σχέση με τα παραπάνω, οι πιο παλιοί χρήστες, έχετε να μου δώσετε κάποια συμβουλή για να βελτιώσω την εμπειρία μου ή να διορθώσω αυτές τις λεπτομέρειες;

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Και ποιος εμπιστεύεται να βάλει οθόνη από sktoutz, κινεζομαγαζα και από eBay; Πως ξέρει ότι είναι αυθεντικό το ανταλλακτικό και ίδιας ποιότητας; Πως ξέρετε ότι στα χρώματα θα έχει την ίδια πιστότητα και στα πατήματα θα έχει τις ίδιες ευαισθησίες;

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Με οθόνη που έχει και fingerprint scanner κιόλας.

 

Δυστυχώς το κόστος είναι μεγάλο αλλά ιδίως αν η συσκευασία είναι ελληνικής αντιπροσωπείας δεν ξέρω αν αξίζει να το φτιάξεις σε τρίτο.

Link to comment
Share on other sites

Και ποιος εμπιστεύεται να βάλει οθόνη από sktoutz, κινεζομαγαζα και από eBay; Πως ξέρει ότι είναι αυθεντικό το ανταλλακτικό και ίδιας ποιότητας; Πως ξέρετε ότι στα χρώματα θα έχει την ίδια πιστότητα και στα πατήματα θα έχει τις ίδιες ευαισθησίες;

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μην περιμενεις υπογραφη απο καποιον στο ερωτημα αυτο φιλε.

Προφανως και κανεις τον σταυρο σου.

Ρισκο παιρνεις,οπως και με το τελωνειο κτλ.

Ειναι μια λυση αναγκης,την οποια εχω κανει αρκετες φορες,αλλες με επιτυχία και αλλες με αστοχια.

Εαν θες κατι εγγυημενο στην αντιπροσωπία με το αναλογο κοστος.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να χει κοντά στα 200 € για οθόνη δεν τα δίνεις και να επισκευάσεις το ίδιο. Πας για νέο καινούργιο ή μεταχειρισμένο περιξ των 250 € και το αφήνεις στην άκρη για κανένα ανταλλακτικό. Είναι να μην σου τύχει !!

 

------------------------------------------------------------------

 

Άνοιξα κάποια στιγμή το κινητό και στο πάνω μέρος είδα το σύμβολο του "play" Πάτησα επάνω να δω τι είναι και δεν έγινε τίποτα, μαύρη οθόνη.

Το έκλεισα και εξαφανίστηκε. Παίζει κανα bug ή η μουσική να ξεκινάει μόνη της ? Πήγα στη μουσική και έκλεισα τις ειδοποιήσεις μιας και ήταν έτσι από "μαμά" Λέτε να καταναλώνει μπαταρία ?

http://yoursmiles.org/tsmile/religion/t0807.gif
Link to comment
Share on other sites

Όπως και να χει κοντά στα 200 € για οθόνη δεν τα δίνεις και να επισκευάσεις το ίδιο. Πας για νέο καινούργιο ή μεταχειρισμένο περιξ των 250 € και το αφήνεις στην άκρη για κανένα ανταλλακτικό. Είναι να μην σου τύχει !!

 

Συμφωνώ, τώρα με τις προσφορές της black friday και τα κουπόνια από τα κινεζομάγαζα παρήγγειλα το 6/64 για τη γυναίκα στα 220 ευρώ και το pro 6/128 για εμένα στα 265. Πιστεύω ότι σε λίγο καιρό εκεί θα σταθεροποιηθούν οι τιμές τους, οπότε καλύτερα λίγο υπομονή...

Edited by tzomatzi
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, τώρα με τις προσφορές της black friday και τα κουπόνια από τα κινεζομάγαζα παρήγγειλα το 6/64 για τη γυναίκα στα 220 ευρώ και το pro 6/128 για εμένα στα 265. Πιστεύω ότι σε λίγο καιρό εκεί θα σταθεροποιηθούν οι τιμές τους, οπότε καλύτερα λίγο υπομονή...

 

Ξέρεις τι γίνεται,το καταλαβαίνω ότι είναι καινούργιο και δεν το χάρηκε και είναι κρίμα να μη το φτιάξεις, αλλά αν είναι να βγεί το μαλλί 200€ καλύτερα να πάρει ένα καινούργιο ή να το έχει έτσι μέχρι να πάρει άλλο. Όπως κ να χει, γι'αυτό επιμένω σε καλή θήκη και τζαμί μπροστά,αν είναι να σπάσει ας σπάσει ενώ τα φοράς αυτά, διότι χωρίς καλή θήκη και τζαμί πάει άκλαφτο,στην πρώτη πτώση,και είναι πολύ κρίμα. Έχω σώσει κινητά έτσι πολλές φορές. Τέλος πάντων, πάντως τα Xiaomi πια από Κίνα είναι σε πολύ καλές τιμές. Και σαν συσκευή αξίζει άπειρα.

Link to comment
Share on other sites

LCD λέει ότι είναι.

 

Ναι επειδή κοιτάω κ γω μήπως βρω κάτι,η amoled είναι διαφορετική από την LCD, τουλάχιστον έτσι ξέρω εγώ, έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Στα χαρακτηριστικά και οπουδήποτε αλλού την περιγράφει ως amoled.

Παρατήρησα επίσης οι σχεδόν σε όλες τις amoled στο alliexpress στην περιγραφή γράφει lcd.

Ο συγκεκριμένος πωλητής έχει πάνω από 200 οθόνες mi9t πουλήσει και τα σχόλια είναι θετικά.

Link to comment
Share on other sites

 

Μην ξεχνάτε πως 24% είναι το ΦΠΑ και 15 € τα Τέλη εκτελωνισμού + τεράστια καθυστέρηση πάνω από 2 μήνες. Θα κοστίσει περίπου 150 €

Μόνο αν βρεθεί από Κινεζομάγαζο με αποφυγή τελωνείου (PDM) συμφέρει

http://yoursmiles.org/tsmile/religion/t0807.gif
Link to comment
Share on other sites

Και ξαφνικά σήμερα ανακάλυψα δύο κινεζο-σαβουρο-παιχνιδάκια να έχουν εμφανιστεί στο τηλέφωνο!

Να σημειώσω ότι το τηλέφωνο χρησιμοποιείται (εκτός από κλήσεις και sms) για -σχετικά λίγο- web browsing και mail. Δεν έχω ούτε κάν κάποια social media apps εγκατεστημένα (και έχω απεγκαταστήσει ή κάνει disable πολύ από το υλικό που υπήρχε όταν το πήρα...).

Δεν έχω κάνει mi account ή χρησιμοποιήσει οποιοδήποτε από τα apps της xiaomi (όλα μου βγάζουν ένα disclaimer ότι τα δεδομένα μου θα σταλούν στην xiaomi -για απολύτως τοπικές λειτουργίες!- οπότε επόμενη κίνησή μου είναι... abort!) και ακόμα και από το play store έχουν κατέβει ένας -αναλογικά- μικρός αριθμός εφαρμογών, που χρησιμοποιώ σε όλες μου τις συσκευές.

Έκανα και ένα full scan με το antivirus (dr. web light) που χρησιμοποιώ, αλλά δε μου βρήκε τίποτα 'περίεργο'...

Από πού μπορεί λοιπόν να ήρθαν αυτά...;

Καμιά ιδέα / έχει δει κανείς τίποτα ανάλογο...;

Link to comment
Share on other sites

Και ξαφνικά σήμερα ανακάλυψα δύο κινεζο-σαβουρο-παιχνιδάκια να έχουν εμφανιστεί στο τηλέφωνο!

Να σημειώσω ότι το τηλέφωνο χρησιμοποιείται (εκτός από κλήσεις και sms) για -σχετικά λίγο- web browsing και mail. Δεν έχω ούτε κάν κάποια social media apps εγκατεστημένα (και έχω απεγκαταστήσει ή κάνει disable πολύ από το υλικό που υπήρχε όταν το πήρα...).

Δεν έχω κάνει mi account ή χρησιμοποιήσει οποιοδήποτε από τα apps της xiaomi (όλα μου βγάζουν ένα disclaimer ότι τα δεδομένα μου θα σταλούν στην xiaomi -για απολύτως τοπικές λειτουργίες!- οπότε επόμενη κίνησή μου είναι... abort!) και ακόμα και από το play store έχουν κατέβει ένας -αναλογικά- μικρός αριθμός εφαρμογών, που χρησιμοποιώ σε όλες μου τις συσκευές.

Έκανα και ένα full scan με το antivirus (dr. web light) που χρησιμοποιώ, αλλά δε μου βρήκε τίποτα 'περίεργο'...

Από πού μπορεί λοιπόν να ήρθαν αυτά...;

Καμιά ιδέα / έχει δει κανείς τίποτα ανάλογο...;

 

Μήπως άλλαξες χώρα για λόγους αναβάθμισης?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως άλλαξες χώρα για λόγους αναβάθμισης?

 

Mαλλον κατι τετοιο εγινε.:)

Γνωστη ποσοτητα αναλογα την χωρα και τα δικαιωματα που εχουν δοθεί σε αυτη.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

οταν το βαζετε ινδια, εμφανιζονται ενα κάρο μλκιες.. μεταξυ αλλων, και κατι σαβουροπαιχνιδια.
Link to comment
Share on other sites

Αναβαθμίστηκα και εγώ στην 11.0.1.0 PFJMIXM...

 

Όλα καλά. Κανένα πρόβλημα δεν διαβλέπω.

 

Μόνο ότι δεν παίζουν τα θέματα που είχα κατεβάσει.

 

Δεν βγάζει άλλη αναβάθμιση. Δεν βγήκε και η 11.0.3.0;

 

Εγώ το αγόρασα από e-shop..

Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Μήπως άλλαξες χώρα για λόγους αναβάθμισης?

Mαλλον κατι τετοιο εγινε.:)

Γνωστη ποσοτητα αναλογα την χωρα και τα δικαιωματα που εχουν δοθεί σε αυτη.

οταν το βαζετε ινδια, εμφανιζονται ενα κάρο μλκιες.. μεταξυ αλλων, και κατι σαβουροπαιχνιδια.

Ωπ! Όντως αυτό έκανα! (και αναβάθμιση δεν είδα...)

Thanks παιδιά!

Αναβαθμίστηκα και εγώ στην 11.0.1.0 PFJMIXM...

[..]

Δεν βγάζει άλλη αναβάθμιση. Δεν βγήκε και η 11.0.3.0;

 

Εγώ το αγόρασα από e-shop..

Κι εγώ στην 11.0.1.0 PFJMIXM έχω... ξεμείνει, από τότε που το πήρα (από gearbest εγώ).

Link to comment
Share on other sites

Για αυθεντικα εδω εισαι...

https://www.dragon-tt.com/Products.aspx?sid=148

Τουλαχιστον ετσι εχω ακουσει

Mi 11 pro 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...