Jump to content

Bluetooth ακουστικά (Hands-Free)


moderndrummer
 Κοινοποίηση

επιλογή bluetooth  

6 members have voted

  1. 1. επιλογή bluetooth

    • Jawbone Icon
      0
    • Jabra Extreme
      0
    • Plantronics 975
      3
    • Jawbone Era
      0
    • Samsung Modus 3500
      0
    • Motorola HX550
      0
    • 'Αλλο
      3

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Να κάνω ένα σύντομο review για το Sony sbh50.

Κατ αρχάς είναι ακριβώς αυτό που έψαχνα, για να το συνδυάσω με το xperia z και το ποδήλατο, αφού:

Ακούω Ραδιόφωνο, χωρίς να έχω Ενσύρματη σύνδεση με το τηλέφωνο και χωρίς να καταναλώνω μπαταρία από το κινητό, με full rds

Βλέπω τηλέφωνο και όνομα καλουντος, μπορώ να διαβάσω τα εισερχόμενα sms και email και μπορώ να κάνω επανακλιση κάποιου αριθμού από το ιστορικό κλίσεων του τηλεφώνου ( δεν μπορείς να καλέσεις κάποιον από τον τηλεφωνικό κατάλογο, αλλά μόνο από το αρχείο κλίσεων)

Δυνατός ήχος και ποιοτικά ακουστικά, σε απομονώνουν από τους εξωτερικούς θορύβους και δίνουν πολύ καλή ποιότητα ακρόασης

 

έχεις παρατηρήσει τίποτα αποσυνδέσεις, επανεκκινήσεις κλπ? αν και λόγω του ότι έχεις sony κινητό η επικοινωνία του να είναι ιδανική.. πάντως με το nexus και το mw1 έχω ταλαιπωρία..και σκέφτομαι σοβαρά να δοκιμάσω το sbh50..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

έχεις παρατηρήσει τίποτα αποσυνδέσεις, επανεκκινήσεις κλπ? αν και λόγω του ότι έχεις sony κινητό η επικοινωνία του να είναι ιδανική.. πάντως με το nexus και το mw1 έχω ταλαιπωρία..και σκέφτομαι σοβαρά να δοκιμάσω το sbh50..

 

Επιτέλους βρήκα κάποιον που έχει αυτόν τον συνδυασμό, nexus και mw1.

Άρχισα να πιστεύω πως μόνο εγώ έχω πρόβλημα.

Αν μπορεί κάποιος να μας πει αν δουλεύει σωστά το nexus 4 με το sbh50;

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους βρήκα κάποιον που έχει αυτόν τον συνδυασμό, nexus και mw1.

Άρχισα να πιστεύω πως μόνο εγώ έχω πρόβλημα.

Αν μπορεί κάποιος να μας πει αν δουλεύει σωστά το nexus 4 με το sbh50;

θάλασσα τα κανε η google με το 4.2.2 που υποτίθεται ότι διόρθωνε και προβλήματα συνδεσιμότητας χιλιοκαταγεγραμμένα..απλά επειδή στη προκειμένη και το mw1 είναι πιο "ιδιαίτερο" είναι δύσκολο να οριοθετήσεις που ευθύνεται το handsfree και που το κινητό..

Link to comment
Share on other sites

θάλασσα τα κανε η google με το 4.2.2 που υποτίθεται ότι διόρθωνε και προβλήματα συνδεσιμότητας χιλιοκαταγεγραμμένα..απλά επειδή στη προκειμένη και το mw1 είναι πιο "ιδιαίτερο" είναι δύσκολο να οριοθετήσεις που ευθύνεται το handsfree και που το κινητό..

 

Το δοκίμασα με το παλιό μου hd2 που έτρεχε gingerbread και όλα δούλευαν τέλεια, κλήσεις από το call log κλπ.

Μήπως φταίει το ότι μέχρι πριν λίγο καιρό μόνο το nexus είχε 4.2.2;

Link to comment
Share on other sites

Η ποιότητα του ήχου κατά τη διάρκεια κλήσης πως είναι;

Η αναγνώριση κλήσης με όνομα φαίνεται και σε άλλα Android ή μόνο σε Sony;

Και με το sgs4 η αναγνώριση κλήσης στο sbh50 δουλεύει κανονικότατα.

Αντώνης.
Link to comment
Share on other sites

Και με το sgs4 η αναγνώριση κλήσης στο sbh50 δουλεύει κανονικότατα.

 

Ποιότητα ήχου στις κλήσεις;

Link to comment
Share on other sites

Ποιότητα ήχου άριστη. Δοκίμασα τηλεφώνημα οδηγώντας το μηχανάκι. Ο αέρας περνούσε στον συνομιλητή. Δεν έχει noise cancelation.
Link to comment
Share on other sites

Και στο sbh50 (όπως και στο smart wireless pro) η ειδοποίηση της δεύτερης γραμμής διακόπτει τον ήχο της συνομιλίας που βρίσκεται ήδη σε εξέλιξη. Τραγικό!
Αντώνης.
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους βρήκα κάποιον που έχει αυτόν τον συνδυασμό, nexus και mw1.

Άρχισα να πιστεύω πως μόνο εγώ έχω πρόβλημα.

Αν μπορεί κάποιος να μας πει αν δουλεύει σωστά το nexus 4 με το sbh50;

 

εμενα το δικο μου mw1 ειναι 1 μηνα τωρα στο service με χιλιαδυο προβληματα. το χειροτερο οτι εκανε θορυβο το μικροφωνο σε περιοδικα διαστηματα στος συνομιλητες μου. εν αναμονη αντικαταστασης μου ειπαν λογω μη διαθεσιμοτητας! :ninja:

Yo estoy aqui.todos estamos aqui...

Humanidad ahora habita dos mundos

(I am here.We are here...

Mankind now inhabits two worlds...)

Deus Ex 2

Link to comment
Share on other sites

εμενα το δικο μου mw1 ειναι 1 μηνα τωρα στο service με χιλιαδυο προβληματα. το χειροτερο οτι εκανε θορυβο το μικροφωνο σε περιοδικα διαστηματα στος συνομιλητες μου. εν αναμονη αντικαταστασης μου ειπαν λογω μη διαθεσιμοτητας! :ninja:

 

Γίναμε τρεις και το παράξενο, όλοι έχουμε προβλήματα.

Δεν νομίζω πως το δικό μου έχει κάποιο πρόβλημα, απλά αρχίζω να πιστεύω πως δεν δουλεύει καλά με το nexus.

Στο HD2 και 2.3.7 δούλευε ρολόι.

Link to comment
Share on other sites

Και στο sbh50 (όπως και στο smart wireless pro) η ειδοποίηση της δεύτερης γραμμής διακόπτει τον ήχο της συνομιλίας που βρίσκεται ήδη σε εξέλιξη. Τραγικό!

 

Μηπως πσιζει καποια ρυθμιση γι αυτο? Το περιμενω κι εγω αυριο

Link to comment
Share on other sites

τελικα πηρα το nokia ph-505 bluetooth και nfc το εχω χρησιμοποιησει και το lumia 800 και στο galaxy Note 2 και εχει καθαρο ηχο και δυνατο πιστευω εκανα καλη επιλογη.
History:apple iphone 1.alcatel one touch easy,motorola star tac 70,star tac 130,motorola e770m,Tel.Me. T919.panasonic gd90,nokia 3310. 3330.5210.N-Gage,6600,e71,N85. Ericsson 377,T68,W800, Xperia 10 mini.Sony Ericsson "Live with Walkman".UBiQUiO 401 . Qtek 1010,2020i,s100.HTC TANAGER SPV E100,artemis p3300,HTC X7500.touchcruise.DesireHd.SamsungS5510,i900Omnia,I8000 Omnia II.Galaxy Tab.Zte Blade.LG optimus e900. optimus 3D. etc...
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εχετε να προτεινετε καποιος headset stereo bluetooth με παραπανω απο 3 κουμπια που να ειναι και ραδιο και να κοστιζει καινουργιο ή μεταχηρισμενο μεχρι 20 ευρω?

 

Ξερω θα μου πειτε να δωσω αλλα 10-20 ευρω να παρω το sony mw600 αλλα αυτη τη στιγμη δεν παιζουν αλλα 10-20 ευρω γι' αυτο και ρωταω αν μπορω να βρω κανενα με τα παραπανω με μεχρι 20 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Ακουστικά τύπου mw600, αν φοράς κοντομάνικα μπλουζάκια χωρίς γιακά, τσέπες ή ότι άλλο μπορείς να τα στηρίξεις με το κλιπ, τι κάνεις? Τα προσπερνάς?

 

Επίσης, αν έχω ποιουδήποτε τύπου bt και -ας πούμε θέλω να απαντήσω την κλήση χωρίς να το χρησιμοποιήσω, αλλά με τον κλασικό τρόπο, γίνεται??

Παντασουζα
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Ακουστικά τύπου mw600, αν φοράς κοντομάνικα μπλουζάκια χωρίς γιακά, τσέπες ή ότι άλλο μπορείς να τα στηρίξεις με το κλιπ, τι κάνεις? Τα προσπερνάς?

 

Επίσης, αν έχω ποιουδήποτε τύπου bt και -ας πούμε θέλω να απαντήσω την κλήση χωρίς να το χρησιμοποιήσω, αλλά με τον κλασικό τρόπο, γίνεται??

Το 1ο είναι λίγο σχετικό: Το mw600, όπως το βλέπω, θα είναι δυσκολότερο να πιαστεί σε απλά T-shirt. Αν είναι πιο μικρό και τετραγωνισμένο και με μεγαλύτερη επιφάνεια στο κλιπ θα μπορείς πιο εύκολα. Σίγουρα, όμως, όχι με την ευκολία που τα πιάνεις σε ένα πουκάμισο ή ένα τύπου polo μπλουζάκι. Είχα ένα i-tech clipD και στα t-shirt το έπιανα με ελαφρό δίπλωμα της μπλούζας.

 

Για το 2ο: ο τρόπος που λειτουργούν είναι αν σηκώσεις την κλήση από το τηλέφωνο, να μιλήσεις από εκεί.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, αν έχω ποιουδήποτε τύπου bt και -ας πούμε θέλω να απαντήσω την κλήση χωρίς να το χρησιμοποιήσω, αλλά με τον κλασικό τρόπο, γίνεται??

 

Γίνεται. Απαντάς την κλήση κανονικά από το τηλέφωνο και επιλέγεις να πάει ο ήχος στο ακουστικό της συσκευής, όπως θα επέλεγες για παράδειγμα Ανοιχτή ακρόαση.

Αντώνης.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Ακουστικά τύπου mw600, αν φοράς κοντομάνικα μπλουζάκια χωρίς γιακά, τσέπες ή ότι άλλο μπορείς να τα στηρίξεις με το κλιπ, τι κάνεις? Τα προσπερνάς?

 

Επίσης, αν έχω ποιουδήποτε τύπου bt και -ας πούμε θέλω να απαντήσω την κλήση χωρίς να το χρησιμοποιήσω, αλλά με τον κλασικό τρόπο, γίνεται??

Μάλλον δεν μιλάς σοβαρά τώρα έτσι;;

 

Γιατί δεν μπορεί να μιλάς σοβαρά λέγοντας τα παραπάνω.

 

Και όσο αφορά το δεύτερο επιλέγεις από το κινητό την αυτόματη απάντηση και μετά από έναν αριθμόν τον χτυπηματων απαντάς αυτόματα.

Edited by fits13
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν μιλάς σοβαρά τώρα έτσι;;

 

Γιατί δεν μπορεί να μιλάς σοβαρά λέγοντας τα παραπάνω.

 

Ψυχραιμία παρακαλώ. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει τη γνώμη του και όλοι μας έχουμε υποχρέωση να τη σεβόμαστε. Αντικρούουμε την άποψη του άλλου με επιχειρήματα κι όχι με φράσεις που παραθέτω. :)

Συνεχίζουμε ήρεμα. :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

καποια αποψη για το samsung hm7100? Λενε πως υποστηριζει voice hd σε κινητα της εταιριας που το υποστηριζουν και αυτα. Πολυ στυλατο κ ομορφο bt και επισης πολυ ελαφρυ, μολις 7,4γρ. Σκεφτομαι να το αποκτησω ως κατοχος του Note2 προσφατα και μιας και εχασα το plantronics savor m1100 που ειχα για ενα χρονο κ κατι. Η αποψη μου για το m1100 ειναι μετρια. Το voice cancelling με τα τρια μικροφωνα δεν ηταν αυτο που περιμενα. Το αλουμινιο του ειχε γδαρθει και φαινοταν απο μεσα ασπρο. Καπως ψευτικουρα για τα λεφτα του. Τεσπα. Το Samsung HM 7100 με ενδιαφερει και θελω γνωμες παιδια. Ενεργοποιειται και με NFC και εχει και θηκη που μπαινει κ φορτιζει.Το εχω βρει στο bestprice.gr 60 ευρω κ κατι ψιλα. Αξιζει? Ευχαριστω. Edited by scorpios44
Τεχνολογια...μια ανηφορικη ροτα προς την εξιλεωση των συναισθηματων...
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν μιλάς σοβαρά τώρα έτσι;;

 

Γιατί δεν μπορεί να μιλάς σοβαρά λέγοντας τα παραπάνω.

 

Αν θες 'επεξηγήσου' γιατί δεν καταλαβαίνω που κάνω πλάκα. Επίσης να σου αναφέρω ότι δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ κάτι παρόμοιο και αυτό που σε εσένα είναι αυτονόητο, σε μένα, ούτε που μου έχει περάσει από το μυαλό..:)

Edited by Jstllucky
Παντασουζα
Link to comment
Share on other sites

Αν θες 'επεξηγήσου' γιατί δεν καταλαβαίνω που κάνω πλάκα. Επίσης να σου αναφέρω ότι δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ κάτι παρόμοιο και αυτό που σε εσένα είναι αυτονόητο, σε μένα, ούτε που μου έχει περάσει από το μυαλό..:)

Μη δίνεις σημασία. Δεν είχε τίποτα το άξιο ειρωνείας η ερώτησή σου. Καλά έκανες και ζήτησες πληροφορίες. :)

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Ακουστικά τύπου mw600, αν φοράς κοντομάνικα μπλουζάκια χωρίς γιακά, τσέπες ή ότι άλλο μπορείς να τα στηρίξεις με το κλιπ, τι κάνεις? Τα προσπερνάς?

 

Επίσης, αν έχω ποιουδήποτε τύπου bt και -ας πούμε θέλω να απαντήσω την κλήση χωρίς να το χρησιμοποιήσω, αλλά με τον κλασικό τρόπο, γίνεται??

 

Καλημέρα, το mw600 το έχω εδώ και κάνα μήνα. Το πιάνω στο λαιμό του t-sirt και τρέχω 4 χλμ περίπου. Μη φοβάσαι, δεν φεύγουν με τίποτα. Επίσης για καφέ απλά το κρεμας απο το λαιμό, απο τη μια μεριά τα ακουστικά και από την άλλη η συσκευή.

 

Εγώ παιδιά έχω ένα άλλο θέμα με το mw600, το οποίο δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί.

Κατά το τρέξιμο και μετα απο δυο τρια τραγούδια, η αναπαραγωγή γίνεται πιο αργή και το ίδιο και όλοι οι ήχοι του τηλεφωνου, ακόμα και ο ήχος των πληκτων στον ex dialer. Όταν το γυρισω στο ραδιόφωνο επανέρχονται όλα στο φυσιολογικό. Έχει παρατηρήσει κανείς άλλος κάτι τέτοιο; Έχω το SGS3.

gf768 ->s25 -> sl45 ->T68i ->sx1 ->N72 ->N81 ->OMNIA2 ->SGS3 ->note3
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλες οι πρωτες εντυπωσεις μου απο το sbh50,πολυ καλος ηχος συνομιλιας και μουσικής, ευδιάκριτη οθονη, αρκετά διακριτικό το μέγεθος του και συνεργαζεται μια χαρα με το note 2 Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Βάζοντας το καλό τίμιο Nokia BH-217 στην άκρη (τα έφτυσε η μπαταρία από την πολλή χρήση), ήρθε η ώρα για αντικατάστασή του. Nokia BH-310: σχετικά φτηνό (στα 30€ προσφορά στο e-shop.gr), αξιόπιστο, απίστευτα βολικό (με όλα τα απαραίτητα αξεσουάρ στο πακέτο, ακόμα και βάση φόρτισης αυτοκινήτου) και με πολύ καλή ποιότητα ήχου. Καλό το Plantronics m1100, αλλά καλό είναι να υπάρχει και μία εναλλακτική. ;)
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...