Jump to content

Bluetooth ακουστικά (Hands-Free)


moderndrummer
 Κοινοποίηση

επιλογή bluetooth  

6 members have voted

  1. 1. επιλογή bluetooth

    • Jawbone Icon
      0
    • Jabra Extreme
      0
    • Plantronics 975
      3
    • Jawbone Era
      0
    • Samsung Modus 3500
      0
    • Motorola HX550
      0
    • 'Αλλο
      3

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 13,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Δες και τα sony ericsson mw600 είναι στα χρήματα που ψάχνεις. Να ρωτήσεις πρώτα αν είναι συμβατά με το τηλέφωνο σου.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

νοκια n8 εχω...και δίνω μέχρι ένα 40αρι-50αρι

Δες και τα sony ericsson mw600 είναι στα χρήματα που ψάχνεις. Να ρωτήσεις πρώτα αν είναι συμβατά με το τηλέφωνο σου.

 

Είναι μια χαρά συμβατό με το Ν8 το MW600. Έχω και τις δύο συσκευές και η συνεργασία τους είναι πολύ καλή. Μόνο τα ονόματα του τηλεφωνικού καταλόγου δε δείχνει, αλλά μόνο τα νούμερα. Αυτό είναι θέμα του λειτουργικού Symbian. Τίτλους κομματιών, έλεγχος του music player από τα controllers, φωνητική κλήση, τα πάντα όλα δουλεύουν ρολόι. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω για ένα καινούριο bluetooth. Είχα παλιότερα 2 από αυτά που μπαίνουν και στέκονται στο αυτί, αλλά ποτέ δε με βόλεψαν, οπότε λέω να δοκιμάσω από αυτά με τα 2 ακουστικά.

 

Διάβασα τις τελευταίες 50 σελίδες περίπου, και με βάση το budget μου κατέληξα σε ένα από τα εξής: Sony Ericsson MW-600 (~28 λίρες στο amazon) και Sony SBH20 (~40 λίρες).

 

Κατ' αρχήν, έχω ένα παλιό HTC Hero με μία custom 2.3.7 rom. Έψαξα στο google, αλλά δε βρήκα κάποιον να αναφέρει ζητήματα συμβατότητας, αλλά αν ξέρει κάποιος ας ενημερώσει.

 

Όσο για τα features, δε με ενδιαφέρει το ραδιόφωνο που έχει το mw600 και (νομίζω πως) δεν έχει το SBH20. Επίσης, δε με ενδιαφέρει η οθόνη του mw600, καθώς το κινητό είναι πάντα κοντά, ακόμα και στο αυτοκίνητο, οπότε μπορώ να δω ποιος με καλεί.

 

Μουσική ακούω που και που (γι' αυτό και κοίταξα για stereo αντί για μονά), αλλά αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο είναι η ποιότητα ομιλίας. Κυρίως μιλάω στο αυτοκίνητο (βαρέθηκα την ανοιχτή ακρόαση) και σε κλειστούς χώρους, χωρίς ιδιαίτερη φασαρία.

 

Επίσης, αν κάποιο από τα 2 είναι καλύτερο στην ποιότητα ομιλίας αν δεν είναι πιασμένο στο πέτο (πχ αν είμαι στο αυτοκίνητο και απλά βάλω το ακουστικό στο αυτί και αφήσω το υπόλοιπο απλά να κρέμεται), με ενδιαφέρει.

 

Τέλος, έχει κάποιο από τα δύο μεγαλύτερη αυτονομία, ή/και προκαλεί μικρότερη κατανάλωση μπαταρίας στο κινητό; (πήρε κάτι παρεμφερές κάπου το μάτι μου, αλλά δεν υπήρχε κάποια σαφής απάντηση)

 

Με βάση τα παραπάνω, ποιο θα μου προτείνατε από τα 2; Αν έχετε και κάποια άλλη πρόταση που μου διέφυγε σε αυτά τα χρήματα (μέχρι 40 λίρες - θα το πάρω από Αγγλία όπου μένω, γι' αυτό μιλάω για λίρες και έδωσα links του amazon), ευπρόσδεκτη.

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας. :)

Edited by GeorgeGu
Link to comment
Share on other sites

@naxiand, αν η απάντηση πήγαινε σ' εμένα, γιατί το Sbh20 αντί του άλλου; Καλή τιμή, αλλά ο Γερμανός μου πέφτει λίγο μακριά. :p
Link to comment
Share on other sites

Παιδια και εγω σκεφτομαι αγορα bluetooth. Δεν μπορω να αποφασισω μεταξυ sbh-20 και plantronics m1100.

Βεβαια το ενα ειναι στο αυτι ενω το αλλο στο πετο.Δεν ξερω ποιο θα με βολεψει καλυτερα.Παλιοτερα ειχα ενα στο αυτι.Αν μπορειτε βοηθηστε.Το θελω για γραφειο,αυτοκινητο,και για το γυμναστηριο(διαδρομο,οργανα-εδω δεν ξερω ποιο θα βολεψει καλυτερα).Λογω δουλειας ,αρκετες κλησεις την ημερα.

Απο οτι ειδα εχουν παρομοιες λειτουργιες.Οσον αφορα αναμονη ,αξιοπιστια και οτι μπορειτε να σκεφτειτε,τι προτεινετε?

Ευχαριστω πολυ.:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια και εγω σκεφτομαι αγορα bluetooth. Δεν μπορω να αποφασισω μεταξυ sbh-20 και plantronics m1100.

Βεβαια το ενα ειναι στο αυτι ενω το αλλο στο πετο.Δεν ξερω ποιο θα με βολεψει καλυτερα.Παλιοτερα ειχα ενα στο αυτι.Αν μπορειτε βοηθηστε.Το θελω για γραφειο,αυτοκινητο,και για το γυμναστηριο(διαδρομο,οργανα-εδω δεν ξερω ποιο θα βολεψει καλυτερα).Λογω δουλειας ,αρκετες κλησεις την ημερα.

Απο οτι ειδα εχουν παρομοιες λειτουργιες.Οσον αφορα αναμονη ,αξιοπιστια και οτι μπορειτε να σκεφτειτε,τι προτεινετε?

Ευχαριστω πολυ.:)

 

Αν και δεν έχω δουλέψει το sbh-20, αλλά έχοντας δουλέψει Bluetooth με καλώδιο, δεν θα σου το πρότεινα για οδήγηση, ούτε για γυμναστήριο, όπου αν τρέχεις μπορεί να βγαίνει από το αυτί σου. Το m1100 είναι σταθερό στο αυτί και δεν μπλέκεις με καλώδια. Έχει και γαντζάκι που το βάζεις αν θέλεις, για μεγαλύτερη σταθερότητα.

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω να βρω ενα stereo hands free με 3 κουμπια και τα καλωδια να μην ειναι ανισα αλλα ισο το ενα με το αλλο σε οσο το δυνατον καλυτερη τιμη.

Ή bluetooth.

 

Εχει να προτεινει κανεις κατι ακομα και απο ebay.

Και αυτο γιατι με τη νεα εκδοση 4.1.2 στην ουσια απενεργοποιει το να πατας το ενα και μοναδικο κουμπι που εχουν τα stereo headset που ειχαν μεσα με το κινητο αφου παντα τρεχει το google search οτι και προγραμμα να εγκαταστησεις στο κινητο.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος που έχει δουλέψει το sbh20 να μας πει,αν θα με βολέψει? χρόνοι αναμονής και αν γενικά είναι ευχαριστημένοι?
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή ποιότητα ήχου, αρκετά καλό noise canceling, μπαταρία κρατάει πααραα πολύ, αρκετά καλό σε μουσική(η σύγκριση γίνεται με άλλα ακριβά ακουστηκα, με λοιπά hands free το βρίσκω πολύ ανώτερο) , γενικά ευχαριστημενος...

Ααα, μπορώ επιτέλους στον παλιό ενισχυτή μου να σου στέλνω μουσική από τηλ, ταμπλετ ;)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή ποιότητα ήχου, αρκετά καλό noise canceling, μπαταρία κρατάει πααραα πολύ, αρκετά καλό σε μουσική(η σύγκριση γίνεται με άλλα ακριβά ακουστηκα, με λοιπά hands free το βρίσκω πολύ ανώτερο) , γενικά ευχαριστημενος...

Ααα, μπορώ επιτέλους στον παλιό ενισχυτή μου να σου στέλνω μουσική από τηλ, ταμπλετ ;)

 

οσον αφορα δραστηριοτητες τυπου γυμναστικη,τρεξιμο? Λες να υπαρχει προβλημα αν το φοραει καποιος?μηπως φευγει ευκολα απο το πετο?

Μηπως το plantronics κρατιεται καλυτερα στο αυτι? μουσικη παιζουν και τα δυο απο κινητο?

Edited by cmeletis
προσθεση ερωτησης
Link to comment
Share on other sites

οσον αφορα δραστηριοτητες τυπου γυμναστικη,τρεξιμο? Λες να υπαρχει προβλημα αν το φοραει καποιος?μηπως φευγει ευκολα απο το πετο?

Μηπως το plantronics κρατιεται καλυτερα στο αυτι? μουσικη παιζουν και τα δυο απο κινητο?

 

Οσον αφορά το κράτημα σε μπλουζα και ειδικά τώρα καλοκαίρι σε t-shirt είναι μέρα με τη νύχτα σε σχέση με τα αλλα 2 της Sony(MW600-MW1) που τα έχω παρατήσει στο συρτάρι και ούτε καν τα χρησιμοποιώ τον ένα μήνα που έχω 2 μάλιστα sbh20.

Σε γυμναστική τύπου ελαφρύ τρέξιμο δεν νομίζω να έχεις θέμα-2-3 φορές που χρειάστηκα να τρέξω δεν έφυγαν καθόλου από τη θέση τους.

Δεν το συζητάμε τα αλλα 2 της Sony που και στο περπάτημα φεύγουν για πλάκα από τη μπλουζα.

Τα αλλα όπως αναφέρει το παιδί πιο πάνω.

Αψογο σε όλα.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορά το κράτημα σε μπλουζα και ειδικά τώρα καλοκαίρι σε t-shirt είναι μέρα με τη νύχτα σε σχέση με τα αλλα 2 της Sony(MW600-MW1) που τα έχω παρατήσει στο συρτάρι και ούτε καν τα χρησιμοποιώ τον ένα μήνα που έχω 2 μάλιστα sbh20.

Σε γυμναστική τύπου ελαφρύ τρέξιμο δεν νομίζω να έχεις θέμα-2-3 φορές που χρειάστηκα να τρέξω δεν έφυγαν καθόλου από τη θέση τους.

Δεν το συζητάμε τα αλλα 2 της Sony που και στο περπάτημα φεύγουν για πλάκα από τη μπλουζα.

Τα αλλα όπως αναφέρει το παιδί πιο πάνω.

Αψογο σε όλα.

Καλοκαιρι και χειμωνα,πουκαμισο με μια ή δυο τσεπες.Το mw1 το βαζω αναμεσα σε δυο κουμπια,και τα καλωδια τα περναω μεσα απο το πουκαμισο,ωστε τα ακουστικα να βγαινουν απο μεσα απ αυτο, ψηλά στο λαιμό.

Ετσι,ουτε ποτέ βγαινει τιποτα ακομα και να τρεχεις,αλλα και ουτε εξεχουν καλωδια απο πουθενά.

Μπορω να πω τελειο.:)

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Σε πουκαμισα και polo συμφωνω οτι ειναι ανετα το MW1 αλλα ΟΧΙ σε απλο t-shirt καλοκαιρινο φευγει για πλακα,ενω το φρεσκο της Sony με ολες τις μπλουζες ειναι ανετο και βολικο και δεν φευγουν ποτε απο την θεση τους.

Ουτε μια φορα χρειαστηκα να τα ξαναφορεσω.

Το φορας μια φορα και καθαρισες:)

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Joking με πουκάμισο;;; :p Στο τρέξιμο του φοράω κάποια ακουστικά της creative, έχουν μακρύ καλώδιο και το πιάνω συνήθως στο σορτσάκι και ακούω μουσικουλα... Αν εκείνη την ώρα πάρει κάποιος (σπάνια) σταματάω και το φέρνω κοντά στο στόμα για να μιλήσω...
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει να μου προτεινει κανεις καποιο bluetooth handsfree με 3 κουμπια(volume up, volume down, call) τουλαχιστον που να δουλευει και να κανει πολυ καλα τη δουλεια του.

 

Αυτο το εχει κανεις και αν ναι τι λεει?

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει να μου προτεινει κανεις καποιο bluetooth handsfree με 3 κουμπια(volume up, volume down, call) τουλαχιστον που να δουλευει και να κανει πολυ καλα τη δουλεια του.

 

Αυτο το εχει κανεις και αν ναι τι λεει?

 

Πολύ καλό και ποιοτικό! Σου έχω στείλει pm

Close your eyes, look into the dream

Winds of change, will winds of fortune bring...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εχω την μητερα μου με αδυναμια στα χερια λογω σκληρυνσης κατα πλακας και πολλες φορες δεν μπορει να πατησει τα κουμπια στο κινητο για να απαντησει και να βαλει ανοιχτη ακροαση , εχει το νοκια 3120 που της ειχα παρει καλα αθανατο κινητο το τι εχει περασει και ακομα λειτουργει σκεφτομουνα να τις επαιρνα ενα bluetooth ανοιχτης ακροασης ετσι ωστε να μιλαει και να απαντιεται η κληση χωρις να κανει κατι εκεινη , υπαρχει κατι τετοιο; καπου ειχα διαβασει για bluetotth car kit , και στο πλαισιο μου ειχανε πει για τα http://www.plaisio.gr/kinita-smartphones/accessories/akoustika-handsfree-bluetooth/Plantronics-Bluetooth-Headset-M55-Car-Charger-86890-05.htm που μπορείτε να διαχειρίζεστε τις κλήσεις σας χωρίς να χρειαστεί να πατάτε κουμπιά, απλά πείτε τη λέξη "Answer" για να δεχθείτε την κλήση ή τη λέξη "Ignore" για να την απορρίψετε, απλα δεν την βολευει και θελει κατι με ανοιχτη ακροαση ποια η γνωμη σας ; τι μπορω να τις παρω; επισης υπαρχει τροπος να λεει καποιο ονομα και να καλει αμεσως; κατι σαν ανοιχτη ακρόαση στο bluetooth ; ή καποιος αλλος τροπος να καλει ενα νουμερο που θελει ή μεχρι 3 ή 4 νουμερα λεγωντας τα ή με καποιον ευκολο τροπο για να μπορει να επικοινωνει οταν ειναι ανάγκη; .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τελικα βρηκα καλυτερο bluetooth handsfree stereo/radio που δεν χρειζεται να εχεις συνδεδεμενο και το βυσμα των ακουστικων για ραδιο στο κινητο.

 

Το sony mw600 ειναι αρκετα καλο γιατι το εχει ενας φιλος και το δοκιμασα και πραγματικα ειναι πολυ καλο bluetooth handsfree εχει και πολλες δυνατοτητες κι ειναι σχετικα φτηνο αφου στην ελλαδα εχει 35 ευρω..

 

Το εχει βρει κανενας πουθενα ποιο φτηνα?

Link to comment
Share on other sites

Ποιο κρατα καλυτερα ως αναφορα την μπαταρια του ?

 

MW600

Bluetooth Προδιαγραφή: v2.1

Bluetooth Προφίλ: handsfree (HFP), Headset (HSP), A2DP, AVRCP.

Χρόνος Ομιλίας: έως 11 ώρες.

Χρόνος Αναμονής: έως 500 ώρες.

Χρόνος αναπαραγωγής ραδιοφώνου FM: έως 11 ώρες.

Διαστάσεις: 62 x 17.5 x 15 mm.

Βάρος: 13 γρ.

 

MW1

Χρόνος αναπαραγωγής φορητού ραδιοφώνου FM (έως και) 11 ώρες

Χρόνος αναμονής (έως και) 650 ώρες

Χρόνος ομιλίας (έως και) 11 ώρες

Χρόνος streaming MP3 (έως και) 12 ώρες

Streaming BT A2DP (έως και) 8,5 ώρες

Υποδοχή φόρτισης: Micro USB

 

Bluetooth SBH20

Χρόνος αναμονής: 200 ώρες (μέγιστος)

Χρόνος ομιλίας: 6 ώρες (μέγιστος)

Χρόνος streaming: 6 ώρες

Μπαταρία: 110 mAh

 

Λογικα το MW1 αλλα στην πραξη ειναι οντως καλυτερο ? Αυτο θελω να μαθω.

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω το SBH20 την Παρασκευή.

Ξέρει κανείς που το έχει εάν τα καλώδια είναι κοντά η το κανονικό μήκος?

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω το SBH20 την Παρασκευή.

Ξέρει κανείς που το έχει εάν τα καλώδια είναι κοντά η το κανονικό μήκος?

Το καλωδιο ειναι κοντο και οχι στο κανονικο μηκος των κλασικων ακουστικων των κινητων οπως και στα αλλα 2 bt της Sony εξισου(MW600-MW1)

Κατ εμε μου ειναι πολυ πιο βολικα διοτι το παιρνας γυρω απο το λαιμο το κουμπωνεις στη μπλουζα και καθαρισες,χωρις να κρεμονται μεχρι κατω τα γονατα η' τις τσεπες.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια, αυτό ήθελα να δώ - γιατί από ένα unboxing στο Internet είδα ότι έχει το μεγάλο...

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=jpknR2fYnrs]Sony SBH20 Bluetooth Headset Unboxing - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...