Jump to content

[S10 series] Φωτογραφίες & Βίντεο


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο κινητό του public είχε γίνει αναβάθμιση λογισμικου;

Δεν το ελεγξα,

αλλα δεν νομιζω τα κινητα της βιτρινας να μπαινουν στη διαδικασια να τα αναβαθμιζουν.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 241
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παντως οι διαφορες ειναι αρκετα μεγαλες θα ελεγα....

Ακομα κ η σκια κατω απ τα γραμματα, λεπτομερεια, το χρωμα, η φωτεινότητα.....

Βεβαια ειναι μεγαλο το ζουμ, αλλα εκει θα φανούν οι εντονες διαφορες !

Edited by HSP
Link to comment
Share on other sites

ο snadragon 855 εχει sony imx αισθητηρα που ειναι καλυτερος απο isocell

νομιζα οτι ισχυει για την μπροστα καμερα αυτο,

ισχυει και για πισω?

Link to comment
Share on other sites

νομιζα οτι ισχυει για την μπροστα καμερα αυτο,

ισχυει και για πισω?

 

για την selfie ισχύει έχεις δίκιο,οι πίσω είναι ίδιες.

Άλλα πράγματα αλλάζουν μεταξύ snap & exynos σχετικά με την κάμερα.

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Βρισκομενος ξανα στα puplic σημερα για να παρω ενα στικακι, ειπα να τραβηξω μια συγκριτικη για να δειτε και εσεις τις διαφορες exynos με snapdragon, τις ειχα ξανα συγκρινει τις καμερες , απλα σημερα ειπα να το μοιραστω και μαζι σας ,

Θελω να μου πειτε αν ειναι φυσιολογικη αυτη η διαφορα? μιας και τα κινητα φορανε τις ιδιες καμερες πισω

και μονο ο επεξεργαστης αλλαζει στην ουσια..

Η φωτογραφιες τραβηχτηκαν στις ιδιες συνθηκες με τον τηλεφακο,

το αντικειμενο ηταν ενας ξυλινος πινακας στα 5-6 μετρα περιπου και ειναι τερμα ζουμαρισμενες οι φωτο και στις 2 περιπτωσεις

για να φανουν οι λεπτομερειες,

το πρωτο πραγμα που εκανα εννοειτε στο κινητο του puplic ηταν να καθαρισω τους φακους γιατι ηταν γεματοι δαχτυλιες.

Επισης μου εκανε εντυπωση γιατι στον exynos to iso ειναι στα 64 ενω στον snap. στα 100 και στις 2 φωτο που τραβηξα,

ισως γιαυτο η τοση διαφορα?

επισης αλλη ερωτηση, γιατι στον snap. το μεγεθος ειναι περιπου 0,8 mb λιγοτερο , ενω ειναι τραβηγμενες στην ιδια αναλυση ?

και οι δυο καμερες ειναι στο auto φυσικα.

Δεν ειμαι φωτογραφος, απλα λεω αυτα που ειδα και εχω και τις αντιστοιχες αποριες..

 

Το αριστερο ειναι το exynos

aPkpM7.jpg

OyWQtb.jpg

Θεωρώ ότι είναι τυχαίο , δείτε τις 2 φώτο που τράβηξα με το κινητό , απανωτά με διαφορά λίγων δευτερολέπτων(Πριν και μετα το καθάρισμα του φακού ) ,* η πρωτη ειναι με ISO 250 και η άλλη με 200** . Η μικρή αυτή** διαφορά στο ISO κάνει τεράστια διαφορά στην φώτο , όπως και ένας πεντακάθαρος φακός .

*

8be984aca3c924254af744d1e928c958.jpg2b639971a59e737a06c518098ef65d2b.jpg28e34dce6f34238a6645a41720694e0b.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εσυ επαιξες με iso ομως που ειναι λογικο να υπάρχει διαφορά σε τονικότητα κ ελαχιστη φωτεινοτητα....

Το παλικάρι λεει με Auto ρυθμισεις....

Εχουμε δει γενικα βιντεο που επιβεβαιωνουν την διαφορες στις φωτο!

Link to comment
Share on other sites

Εχει διαφορα ο snap. Εμεινε πισω το τμημα επεξεργαστων της samsung.

πριν NOKIA E72, ΝΟΚΙΑ Ν8, LUMIA 1020, Samsung Galaxy S7, S10+ ceramic, τώρα S23 ULTRA

Link to comment
Share on other sites

Εσυ επαιξες με iso ομως που ειναι λογικο να υπάρχει διαφορά σε τονικότητα κ ελαχιστη φωτεινοτητα....

 

Το παλικάρι λεει με Auto ρυθμισεις....

 

Εχουμε δει γενικα βιντεο που επιβεβαιωνουν την διαφορες στις φωτο!

Στο auto είναι και οι 2 φώτο .Αυτό που θέλω να πω είναι ότι κάποιες φορές παρόλο που είναι η ίδια λήψη ακριβώς, μπορεί να παρει η κάμερα άλλες ρυθμίσεις.

 

 

Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by dimkit
Link to comment
Share on other sites

Στο auto είναι και οι 2 φώτο .Αυτό που θέλω να πω είναι ότι κάποιες φορές παρόλο που είναι η ίδια λήψη ακριβώς, μπορεί να παρει η κάμερα άλλες ρυθμίσεις.

 

 

Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ναι λογικα θεμα ρυθμισεων ειναι και επεξεργασιας εικονας αφου εχουν ιδιους πισω φακους.

Το θεμα ειναι οτι απο οσες φωτο και αν τραβηξα και την πρωτη και την δευτερη φορα που βρεθηκα στα puplic ο Snap. παντα εδινε λιγο/πολυ καλυτερα αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

Ε το έχουμε αναφέρει πολλάκις αυτό το θέμα,έτσι είναι!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Μαγευτική Μαργαρίτα!! Δε ξέρω κατά πόσο έχεις πειράξει τα χρώματα με το Snapseed ή μόνο το brightness/contrast, αλλά γενικά το color reproduction της Sammy είναι ανώτερο από οποιοδήποτε Huawei!!

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει ένα φίλτρο που τα έκανε λίγο πιο έντονα , αλλά ναι είναι γνωστή η απόδοση τους στο χρώμα.

 

Εμένα μου αρέσει πολύ πως έχει πιάσει τις λεπτομέρειες στην πέτρα χωρίς να χάσει τα πίσω

 

Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

:cool:
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Και μια ακόμη φωτο εν ώρα δουλειάς

 

2019-07-12_01-59-55

 

 

 

 

Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Σοκαρίστηκα, ελπίζω να κάνω κάτι λάθος.

Το LG G4 το έχω ρουταρισμένο, με Lineage 16 και μία από τις τελευταίες εκδόσεις της Gcam. Μου έδωσε αυτό το αποτέλεσμα.

 

G4.jpg

 

 

To S10 μου έδωσε αυτό το αποτέλεσμα...

 

S10.jpg

 

Δεν ανέβασα σωστά τις φωτό και, δυστυχώς, δεν μπορείτε να κάνετε zoom για να δείτε από κοντά τις τεράστιες διαφορές στην λεπτομέρεια. Ακόμη και έτσι η διαφορά είναι εύκολα αντιλιπτή, αλλά σε πλήρες ζουμ γίνεται τεράστια. Edit: Κάντε ζουμ στη σελίδα με Control και + και θα δείτε...

Πιθανότατα κάνω κάτι λάθος, γιατί η φωτό του G4 είναι 10MB, ενώ του S10 μόλις 2. Εντυπώσεις, ιδέες, προτάσεις;

Edited by Voodooman
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S10 series] Φωτογραφίες & Βίντεο

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...