Jump to content

LG G8 / G8s


Fulgore1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν είχε ΗW bootloop το G7 , απλά είχε ένα θέμα ασυμβατότητας με τις SIM του ομίλου deutsche telekom (ακόμα και το huawei mate 20 είχε θέματα) Αλλά με firmware updates έφτιαξε.

 

Εγώ θα περίμενα το G8...

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Σημερα ανεβηκαν πολλα review.

 

Αρχικα ειδα το video του γνωστου Flossy.

Του βγαλε την πιστη ο νεος τροπος ξεκλειδωματος οπως και στο gsmarena

Επισης απο το Unboxing του μονο καλωδιο και φορτιστη εχει μεσα,ουτε ακουστικα ουτε τιποτα(δεν ξερω αν στην Ευρωπη θα αλλαξει κατι).

 

Στα υπολοιπα της συσκευης θελω να ξεχωρισω καποια πραγματακια απο το review του gsmarena

https://www.gsmarena.com/lg_g8_thinq-review-1917p3.php

 

Πρωτα απο ολα μιλαμε για το πρωτο G κινητο με Amoled(p oled της LG τελος παντων)και το Gsmarena λεει περαν του Notch:

'' no matter what color mode you choose, the whites come out bluish. The overall color accuracy is pretty bad too so you might want to fine tune it with the custom color mode or use the True view feature that adjusts the color temperature of the display to match the surrounding lighting.''

Αυτο το θεμα το ειχε και το γνωστο Pixel 2Xl και δυστηχως βλεπω δεν το βελτιωσανε,κριμα.

 

Η μπαταρια του κινητου αν και μεγαλυτερη η μπαταρια απο του G7 παλι δεν ειναι πολυ καλη. Τωρα ισως να φταιει η υψηλη αναλυση της συσκευης,ισως το UI της LG,ισως και τα 2 δεν ξερω αλλα ειναι πολυ μετρια τα πραγματα για 3500μπαταρια με snap855 και oled οθονη.

 

Επισης το G8 δεν εχει πανω ακουστικο.Ο Flossy ειπε οτι του G7 το βρηκε δυνατοτερο,αρα στις κλησεις ισως υπαρχει ενα μικρο θεμα εντασης σε σχεση με αλλες συσκευες παντα

There's a small speaker grille on the bottom that serves as an echo chamber so the sound doesn't come out as muffled. If you put your finger on it, you can still hear the sound coming from the screen but isn't as rich.

Αρα και στο κομματι του ηχου δυστηχως δεν πλησιαζει τα αλλα κινητα με στερεο υλοποιησεις.

Απο καμερες δεν διαβαζω ασχημα λογια κυριως για το video.

 

Και στα benchmarks το κινητο αποδιδει πολυ χειροτερα σε σχεση πχ με το Mi9.Τωρα για να φταιει η παραπανω αναλυση του gsmarena δεν το πιστευω για τον πολυ απλο λογο οτι και το galaxy με αντιστοιχη αναλυση βγαζει πολυ παραπανω μεχρι και στην πιο αδυναμη exynos εκδοση. Αυτο το UI της LG να γονατιζει ολες τις συσκευες,ελεος.Για παραδειγμα το Galaxy S10 με τον Snap855 βγαζει 360.000 antutu,καμια σχεση με τις 330 του LG.

 

Τελος ειναι γνωστο οτι η LG ως τωρα ειναι απο τις χειροτερες εταιρειες στο κομματι των αναβαθμισεων τουλαχιστον με βαση τα οσα εχουμε δει στις τελευταιες τις ναυαρχιδες.Notification led παιζει να μην εχει.

Η γρηγορη φορτιση για συσκευη με Snap855 επισης ειναι αργη. 42% σε 30λεπτα χαμηλοτερη και απο του S10 και ακομα και του πιο αργου pixel 3xl.

 

Παρολα αυτα η συσκευη αυτη εχει και τα γνωστα καλα των LG κινητων(εχει και καλη AoD οπως φαινεται)

1)Εχει θυρα ακουστικων με dac και ραδιοφωνο(ισως η μονη ναυαρχιδα με snapdragon στην Ευρωπη με αυτα)

2)Η γνωστη πτωση τιμης που ερχεται μετα απο λιγους μηνες,ειδικα τωρα που εχει και Snapdragon855 και 6gb ram.

 

Αν δεν βγαλει κανενα σοβαρο προβλημα και φτασει να το δουμε σε επιπεδα G7, σιγουρα θα αποτελει μια παρα πολυ καλη αγορα,αλλα για day one αγορα ουτε για αστειο.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ανεβηκαν πολλα review.

 

....

 

Αν δεν βγαλει κανενα σοβαρο προβλημα και φτασει να το δουμε σε επιπεδα G7, σιγουρα θα αποτελει μια παρα πολυ καλη αγορα,αλλα για day one αγορα ουτε για αστειο.

 

Ηθελα και εγω να παραθεσω τα reviews.

Η αληθεια ειναι οτι απογοητευτηκα.

Οχι οτι δεν ειναι καλο κινητο, αλλα περιμενα κατι παραπανω συνολικα, ειδικα στο θεμα της μπαταριας και της καμερας (ναι ηθελα την 3η καμερα, αν και ηταν ηδη γνωστο για Ευρωπη).

 

Αυτη η LG καθε φορα, ειναι λες και επιτηδες αφηνει κατι στη μεση. Σαν να μην θελει να κανει ενα απολυτα ολοκληρωμενο κινητο.

 

Και το λεω εχοντας χρησιμοποιησει μεχρι σημερα 5 LG, με τελευταιο το G6.

 

Ηρθε η ωρα να αλλαξοπιστησω νομιζω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειπε και ο Mkbhd,οτι ειδικα στην Αμερικη που υπαρχει το S10e με snap855,6gb ram χωρις notch με στερεο ηχο και εχει και radio,δεν υπαρχει λογος καποιος να αγορασει το G8.

Και φυσικα κλεινει το video λεγοντας οτι επισης δεν υπαρχει λογος καποιος να αγορασει το κινητο επειδη θα πεσει στα ταρταρα και η τιμη του.

Καποιοι λεγανε στο διπλα θεμα για stuttering στα νεα galaxy με τον exynos λογω του νεου OneUI που μιας και ειναι νεο skin λιγων μηνων σιγουρα θελει βελτιωση.

 

Το ρημαδο skin της LG που ειναι το ιδιο πανω κατω εδω και χρονια για πιο πολυ εχει τοσο εντονο stuttering στην αρχη με τις εφαρμογες οπως δειχνει ο Mkbhd στο 4:12 περιπου?

Συσκευη με snap855 και 6gb ram,τι κολληματα ειναι αυτα?

 

Φυσικα κατι αλλο που δεν αναφερει ειναι και η γνωστη ιστορια με τα updates αλλα ο συγκεκριμενος ουτως ή αλλως ειναι κυριως με pixel αρα δεν πολυ ασχολειται τι γινεται με τις αλλες εταιρειες.

 

Το ξαναλεω,οταν με το καλο πεσει στα 350-400ευρω θα ειναι μια πολυ καλη εναλλακτικη για ναυαρχιδα με snap855,ραδιο και dac ακουστικων για οποιον δεν θελει το Ευρωπαικο S10e πχ.

 

Αλλα για αλλη μια φορα η LG σε ναυαρχιδα της ειναι απογοητευση,ειδικα στην επιλογη του πανω ακουστικου να το βγαλει τελειως και στο ρημαδο skin που εχει.

 

Περυσι εκλεισε με αρνητικο ρεκορ σε απωλειες,και ετσι οπως πανε τα πραγματα ουτε φετος βλεπω να αλλαζει τρομερα κατι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω καταλαβει εχει 2 η τρεις καμερες πισω;

 

3 καμερες εχει η εκδοση που κυκλοφορει στην Κορεα μονο.

Στις υπολοιπες αγορες θα κυκλοφορησει με 2 (χωρις telephoto δηλαδη).

Link to comment
Share on other sites

Τα reviews είναι πιο θετικά από ό,τι περίμενα, ιδίως του GSM arena. To τηλέφωνο φαίνεται πολύ καλό και είμαι σίγουρος ότι αν το κυκλοφορούσε μία "hot" εταιρία, θα είχε τσιμπήσει μερικούς πόντους ακόμη.

Επί του πρακτέου τώρα, είμαι σε δίλημμα. Αυτά που θέλω, με σειρά σπουδαιότητας, είναι κορυφαίος ήχος,FM radio, καλή φωτογραφική-θεωρώ δεδομένο το καλό hardware. Αυτά τα έχει το G8, αλλά μου πέφτει βαρύ να πάρω κινητό με notch στα μέσα του 2019, ιδίως όταν σκοπεύω να το κρατήσω κοντά στα δύο χρόνια. Επίσης βαριά μου πέφτουν όλα αυτά τα φτασίδια τύπου air gestures κτλ, δεν θέλω ένα τηλέφωνο φορτωμένο σε επίπεδο software με πράγματα που δεν θα χρησιμοποιήσω. Οπότε τί επιλογές έχω;

-Κάνω γαργάρα τα αρνητικά του G8, το παίρνω και τέλος.

-Αγοράζω το creative super X-Fi για κορυφαίο ήχο (€150), το sony SBH54 handsfree για FM radio (€110) και αγοράζω ελεύθερα κάποιο άλλο τηλέφωνο.

H πρώτη λύση τα έχει "όλα σε ένα νοικοκυρεμένα", η δεύτερη είναι πιο ευέλικτη και future proof. Δύσκολη η επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Τα reviews είναι πιο θετικά από ό,τι περίμενα, ιδίως του GSM arena. To τηλέφωνο φαίνεται πολύ καλό και είμαι σίγουρος ότι αν το κυκλοφορούσε μία "hot" εταιρία, θα είχε τσιμπήσει μερικούς πόντους ακόμη.

Επί του πρακτέου τώρα, είμαι σε δίλημμα. Αυτά που θέλω, με σειρά σπουδαιότητας, είναι κορυφαίος ήχος,FM radio, καλή φωτογραφική-θεωρώ δεδομένο το καλό hardware. Αυτά τα έχει το G8, αλλά μου πέφτει βαρύ να πάρω κινητό με notch στα μέσα του 2019, ιδίως όταν σκοπεύω να το κρατήσω κοντά στα δύο χρόνια. Επίσης βαριά μου πέφτουν όλα αυτά τα φτασίδια τύπου air gestures κτλ, δεν θέλω ένα τηλέφωνο φορτωμένο σε επίπεδο software με πράγματα που δεν θα χρησιμοποιήσω. Οπότε τί επιλογές έχω;

-Κάνω γαργάρα τα αρνητικά του G8, το παίρνω και τέλος.

-Αγοράζω το creative super X-Fi για κορυφαίο ήχο (€150), το sony SBH54 handsfree για FM radio (€110) και αγοράζω ελεύθερα κάποιο άλλο τηλέφωνο.

H πρώτη λύση τα έχει "όλα σε ένα νοικοκυρεμένα", η δεύτερη είναι πιο ευέλικτη και future proof. Δύσκολη η επιλογή.

 

επειδη βλεπω οτι εβαλε παλι μεγαλυτερο αισθητηρα σε καμερα, θεωρω οτι θα ειναι κορυφαια αυτη τη φορα, αν σκεφτεις οτι με τον μικροτερο κοντραρε στα ισια τις αλλες ναυαρχιδες το v30..

Για μενα εαν θες ηχο, το G8 Μοιαζει υπερπληρες.

Επισης θεωρω οτι σε μπαταρια θα ειναι αριστο, με 3500 και oled. εκτος αν εχουν κανει βλακεια στο λογισιμικο.

Τωρα το Notch οκ, ειναι ενα θεμα αλλα ειναι και ενα αχρηστο κομματι της οθονης αφου εικονιδια εχεις εκει, ισως στο βιντεο να σε ενοχλει αλλα τοσο πολυ βλεπεις βιντεο? εμενα δε με απασχολει, και πρωτα που δεν το ειχαμε, τι ειχαμε εκει? μπεζελ δεν ειχαμε? ε οκ, τωρα μπεζελ εχεις στο κεντρο και τα εικονιδια αριστερα και δεξια. Απλα σε βιντει θα το εβαζα να παιζει ως το Notch αν γινεται.

ΚΑτα τα αλλα, θα ηθελα την ζουμ καμερα, βλεπω πχ στα huawei εχει ξεφυγει σε ζουμ, αν και δε θα το δουλεψεις πολυ συχνα, μια στο τοσο ομως λεει..

Τελος, αν ερθει νωρις και πεσει η τιμη του οκ αξιζει, αν δεν πεσει θα ελεγα να πας σε κανα αλλο που ειναι πιο πληρες και θα εχει πεσει.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

επειδη βλεπω οτι εβαλε παλι μεγαλυτερο αισθητηρα σε καμερα, θεωρω οτι θα ειναι κορυφαια αυτη τη φορα, αν σκεφτεις οτι με τον μικροτερο κοντραρε στα ισια τις αλλες ναυαρχιδες το v30..

Για μενα εαν θες ηχο, το G8 Μοιαζει υπερπληρες.

Επισης θεωρω οτι σε μπαταρια θα ειναι αριστο, με 3500 και oled. εκτος αν εχουν κανει βλακεια στο λογισιμικο.

Τωρα το Notch οκ, ειναι ενα θεμα αλλα ειναι και ενα αχρηστο κομματι της οθονης αφου εικονιδια εχεις εκει, ισως στο βιντεο να σε ενοχλει αλλα τοσο πολυ βλεπεις βιντεο? εμενα δε με απασχολει, και πρωτα που δεν το ειχαμε, τι ειχαμε εκει? μπεζελ δεν ειχαμε? ε οκ, τωρα μπεζελ εχεις στο κεντρο και τα εικονιδια αριστερα και δεξια. Απλα σε βιντει θα το εβαζα να παιζει ως το Notch αν γινεται.

ΚΑτα τα αλλα, θα ηθελα την ζουμ καμερα, βλεπω πχ στα huawei εχει ξεφυγει σε ζουμ, αν και δε θα το δουλεψεις πολυ συχνα, μια στο τοσο ομως λεει..

Τελος, αν ερθει νωρις και πεσει η τιμη του οκ αξιζει, αν δεν πεσει θα ελεγα να πας σε κανα αλλο που ειναι πιο πληρες και θα εχει πεσει.

 

Όντως, το notch το παλεύω, απλά όταν βλέπω φθηνότερα κινητά με πιο κομψές λύσεις, μου έρχεται κάπως.

Και εδώ έρχεται το θέμα της τιμής/διαθεσιμότητας. Όπως είδες, αν αποφασίσω να πάρω κάποιο άλλο τηλέφωνο, ξεκινάω με "καπέλο" €250 για τα έξτρα που χρειάζομαι, τον DAC και το handsfree. Tο S10 είναι εξαιρετικό, πιο μικρό σε μέγεθος από το G8, και είναι τώρα στα €680.

Όοοταν θα βρεθεί το G8 στα μέρη μας, ποιος ξέρει πόσο θα έχει και ποιος ξέρει πόσο θα έχει πέσει το-καλύτερο σε όλα εκτός από το κομμάτι του ήχου- S10. Αν το G8 έρθει στα €750 και βρίσκω το S10 στα €500, τότε δύσκολα τα πράγματα για το G8...

Link to comment
Share on other sites

Όντως, το notch το παλεύω, απλά όταν βλέπω φθηνότερα κινητά με πιο κομψές λύσεις, μου έρχεται κάπως.

Και εδώ έρχεται το θέμα της τιμής/διαθεσιμότητας. Όπως είδες, αν αποφασίσω να πάρω κάποιο άλλο τηλέφωνο, ξεκινάω με "καπέλο" €250 για τα έξτρα που χρειάζομαι, τον DAC και το handsfree. Tο S10 είναι εξαιρετικό, πιο μικρό σε μέγεθος από το G8, και είναι τώρα στα €680.

Όοοταν θα βρεθεί το G8 στα μέρη μας, ποιος ξέρει πόσο θα έχει και ποιος ξέρει πόσο θα έχει πέσει το-καλύτερο σε όλα εκτός από το κομμάτι του ήχου- S10. Αν το G8 έρθει στα €750 και βρίσκω το S10 στα €500, τότε δύσκολα τα πράγματα για το G8...

 

δεν θα το τραβήξω με το off topic.

αν θέλεις όλα αυτά που λες (και εγώ τα ίδια θέλω πάνω κάτω), κοίτα το Huawei Mate 20 (σκέτο!!).

εγώ προς τα εκεί πηγαίνω, εκτός αν γίνει καμία έκπληξη και έρθει προς τα μέρη μας το LG G8s, με τις ίδιες κάμερες (+1 η telephoto) και καλύτερη διαχείριση μπαταρίας.

ως προς το τελευταίο, τα reviews τόσο του GSMArena όσο και του Phonearena, δείχνουν να συμφωνούν στο ότι η μπαταρία του G8 είναι καλή μεν, αλλά μάλλον θα έπρεπε να βγάζει κάτι παραπάνω δεδομένων των 3.500 mAh.

Link to comment
Share on other sites

δεν θα το τραβήξω με το off topic.

αν θέλεις όλα αυτά που λες (και εγώ τα ίδια θέλω πάνω κάτω), κοίτα το Huawei Mate 20 (σκέτο!!).

εγώ προς τα εκεί πηγαίνω, εκτός αν γίνει καμία έκπληξη και έρθει προς τα μέρη μας το LG G8s, με τις ίδιες κάμερες (+1 η telephoto) και καλύτερη διαχείριση μπαταρίας.

ως προς το τελευταίο, τα reviews τόσο του GSMArena όσο και του Phonearena, δείχνουν να συμφωνούν στο ότι η μπαταρία του G8 είναι καλή μεν, αλλά μάλλον θα έπρεπε να βγάζει κάτι παραπάνω δεδομένων των 3.500 mAh.

 

Μεγαλύτερο σε μέγεθος και με περίεργη κάρτα μνήμης, για εμένα δεν...

Αν σκεφτόμουν κάτι σε αυτά τα κυβικά, η πρώτη μου επιλογή θα ήταν το Oneplus 6T, αλλά από την στιγμή που έχουμε τόσο καλές επιλογές στις 6.1" όπως το S10, θα μείνω εκεί, δεν θα με βολέψει κάτι μεγαλύτερο από το G6 που έχω.

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλύτερο σε μέγεθος και με περίεργη κάρτα μνήμης, για εμένα δεν...

Αν σκεφτόμουν κάτι σε αυτά τα κυβικά, η πρώτη μου επιλογή θα ήταν το Oneplus 6T, αλλά από την στιγμή που έχουμε τόσο καλές επιλογές στις 6.1" όπως το S10, θα μείνω εκεί, δεν θα με βολέψει κάτι μεγαλύτερο από το G6 που έχω.

 

εγω θα σου ελεγα να περιμενεις αυτο εδω να δεις μερικα δειγματα απο μελη, σε καμερα και μπαταρια και αν αξιζει το χτυπας, σιγουρα θα πεσει γρηγορα. Απο εκει και περα το σ10 ειναι οντως πληρεστατο.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Τα reviews είναι πιο θετικά από ό,τι περίμενα, ιδίως του GSM arena.

 

Δεν νομιζω οτι το review του gsmarena ειναι ακρως θετικα,το αντιθετο θα ελεγα.

 

Την οθονη του αν και Oled την εβγαλε κακη σε σχεση με τον ανταγωνισμο(μονο θετικο οπως ειπαν η υψηλη αναλυση)

Την αυτονομια της μπαταριας παλι δεν την λες πολυ καλη.Τα νουμερα ειναι χαμηλα σε σχεση με το προηγουμενο G7 https://www.gsmarena.com/lg_g7_thinq-review-1786p3.php

Στον ηχο τωρα περαν του dac(που υπαρχει και σε αλλες συσκευες),παλι και εκει υποβαθμιση μιας και βγαλανε το πανω ακουστικο χωρις κυριολεκτικα λογο.Μου βαλανε το gimmick με τα air gestures που ειμαι σιγουρος οτι δεν θα χρησιμοποιει κανεις σε σχεση με το πισω αξιοπιστο δακτυλικο.

Απο επιδοσεις λογω snap855 εκει και αν ηρθε η απολυη απογοητευση.Ειναι ως τωρα η χειροτερη υλοποιηση απο οσα κινητα εχουν κυκλοφορησει με τον εν λογω επεξεργαστη και σε Antutu πχ σκοραρει στα ιδια περιπου με τον Exynos του S10(το S10 με snap ειναι κοντα 17% πανω).Που να βγουν δηλαδη τιποτα Sony και Oneplus ποσο θα μεγαλωσει η ψαλιδα.Αυτο που λεει το Gsmarena περι παραπανω αναλυσης ειναι μπαρουφα γιατι το S10 με snapdragon τα πηγαινει καλυτερα overall με το ιδιο υψηλη αναλυση.

Το stuttering στο video του Mkbhd για συσκευη με snap855 δεν ειναι οτι το καλυτερο(για day one αγορα παντα,μπορει να διορθωθει με καποιο update αργοτερα).

Τελος υπαρχει και το γνωστο ιστορικο με τα updates που το αναφερω πιο πολυ για τα day one χρηματα που θα ζηταει η συσκευη.

 

Οπως ειπα και πιο πισω,οταν αρχισει αργα ή γρηγορα να πεφτει η τιμη του αισθητα,τοτε σιγουρα θα αξιζει περισσοτερο η συσκευη(αναλογα βεβαια και οι αλλες συσκευες τι τιμη θα εχουν).

 

Α και τελος να μην ξεχασω να αναφερω οτι επισημη αντιπροσωπεια στην Ελλαδα δεν υπαρχει για τα LG κινητα.

Αυτο σημαινει οτι η Procordia μονο επισκευαζει το κινητο σε περιπτωση προβληματος.Για αντικατασταση συσκευης πρεπει να απευθυνθει καποιος στο καταστημα αγορας που σημαινει στα Ελληνικα δεδομενα τρεχα γυρευε.

 

Μιλουσα με συμφορουμιτη στο διπλα θεμα που του παρουσιαζει καποια προβληματα το G6 του που δυστηχως δεν φτιαχνονται ακομα και αν το πηγαινει στην procordia και πρεπει να μιλησει με το καταστημα αγορας που αντι για αντικατασταση ή επιστροφη χρηματων ολοκληρου του ποσου,του προσφερει απλα μερικη επιστροφη πισω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως με αυτά που διαβάζω για το g8 μάλλον έχω πειστεί να αγοράσω το g7 που έχει και τα μισά χρήματα.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως με αυτά που διαβάζω για το g8 μάλλον έχω πειστεί να αγοράσω το g7 που έχει και τα μισά χρήματα.

 

Ανετα ομως.

 

Και στην τελικη αργοτερα που θα εχει πεσει η τιμη του στα ταρταρα του G8 αν γουσταρεις κανεις την μεταβαση.

 

Σκεψου οτι αν και παλιοτερο το G7 εχεις

 

+notification led

+πανω ακουστικο για τις κλησεις και οχι κατω απο την οθονη οπως στο G8

+Αριστη Ips οθονη ισως η μοναδικη της αγορας με τοσο υψηλη αναλυση

 

Μαζι με τα γνωστα αλλα features του τυπου ραδιο,θυρα ακουστικων με dac,ταχυφορτιση,ασυρματη φορτιση,αδιαβροχοποιηση που εχει το G8.

 

Χανεις λιγο σε καμερα,σε τσιπακι επεξεργαστη και ram,σε μικροτερη μπαταρια και σε νεωτερη εκδοση Android.

 

Βεβαια δεν ειναι οι διαφορες τοσο τεραστιες οπως ειναι πχ απο το S9 στο S10 ας πουμε.

Link to comment
Share on other sites

Ανετα ομως.

 

Και στην τελικη αργοτερα που θα εχει πεσει η τιμη του στα ταρταρα του G8 αν γουσταρεις κανεις την μεταβαση.

 

Σκεψου οτι αν και παλιοτερο το G7 εχεις

 

+notification led

+πανω ακουστικο για τις κλησεις και οχι κατω απο την οθονη οπως στο G8

+Αριστη Ips οθονη ισως η μοναδικη της αγορας με τοσο υψηλη αναλυση

 

Μαζι με τα γνωστα αλλα features του τυπου ραδιο,θυρα ακουστικων με dac,ταχυφορτιση,ασυρματη φορτιση,αδιαβροχοποιηση που εχει το G8.

 

Χανεις λιγο σε καμερα,σε τσιπακι επεξεργαστη και ram,σε μικροτερη μπαταρια και σε νεωτερη εκδοση Android.

 

Βεβαια δεν ειναι οι διαφορες τοσο τεραστιες οπως ειναι πχ απο το S9 στο S10 ας πουμε.

 

Δηλαδή όλα αυτά που χάνεις είναι ασήμαντα σε σχέση με αυτά που κερδίζεις ? Για μένα είναι τα πιο σημαντικά, παρόλα αυτά μου κάνει εντύπωση που με τέτοια μπαταρία και oled οθόνη βγάζουν μάπα την αυτονομία..και με νέο soc πιο αποδοτικό.

Θεωρώ ότι κλασικά το GSM arena λέει μπούρδες. Εξάλλου πρέπει να θάψουν και κάποια κινητά να φτουρησουν τα λεφτά από Κίνα...

 

Όμως όπως και να έχει day one δεν παίρνεις lg όταν ξέρεις ότι θα το πάρεις στα μισά λεφτά σε 3 μήνες... Δε μιλάμε για 100 ευρώ διαφορά. Για μένα κοιτάς παλιό όταν δεν έχεις τα λεφτά για νέο, οπότε τσάμπα το κοιτάς εδώ. Αν έχεις τα λεφτά προφανώς πολλοί τα έχουμε αλλά δεν τα δίνουμε τότε χτυπάς κάτι που θα χάσει λίγο. Για μένα τώρα αξίζει v30 με πολύ καλύτερη αυτονομία από g7 καλύτερη οθόνη, πιο ευρεία κάμερα, χωρίς notch, άψογο μέγεθος, στα 320 ευρώ περίπου ξεφτίλα, και με ανούσιες ελλείψεις όπως διαφορά soc που είναι μικρή και ίδιας αρχιτεκτονικης..

Ή πας σε ένα note 9/ s9+ που είναι πιο ακριβά αλλά πιο πλήρη.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι το review του gsmarena ειναι ακρως θετικα,το αντιθετο θα ελεγα.

 

Δεν έγραψα ότι το reviews είναι άκρως θετικά, έγραψα ότι είναι καλύτερα από ό,τι περίμενα. Ιδίως αν λάβουμε υπόψιν την θέση της LG στην αγορά και την αντιμετώπισή της από τα sites.

Edited by Voodooman
Link to comment
Share on other sites

Για μένα τώρα αξίζει v30 με πολύ καλύτερη αυτονομία από g7 καλύτερη οθόνη, πιο ευρεία κάμερα, χωρίς notch, άψογο μέγεθος, στα 320 ευρώ περίπου ξεφτίλα, και με ανούσιες ελλείψεις όπως διαφορά soc που είναι μικρή και ίδιας αρχιτεκτονικης..

Ή πας σε ένα note 9/ s9+ που είναι πιο ακριβά αλλά πιο πλήρη.

 

Για το v30 θες να πεις ότι έχει χειρότερη οθόνη(και ας είναι amoled), ελαφρώς καλύτερη μπαταρία, πιθανόν χειρότερη διπλή κάμερα και ας είναι πιο ευρεία, χειρότερη μπροστινή κάμερα, soc μία γενιά πίσω, έλλειψη led ειδοποιήσεων και μερικά ακόμα που δεν τα θυμάμαι τώρα. V30 στην ίδια τιμή με το g7 παίρνει κάποιος που δεν ξέρει από τεχνολογία ή που δεν θέλει notch.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή όλα αυτά που χάνεις είναι ασήμαντα σε σχέση με αυτά που κερδίζεις ? Για μένα είναι τα πιο σημαντικά, παρόλα αυτά μου κάνει εντύπωση που με τέτοια μπαταρία και oled οθόνη βγάζουν μάπα την αυτονομία..και με νέο soc πιο αποδοτικό.

Θεωρώ ότι κλασικά το GSM arena λέει μπούρδες. Εξάλλου πρέπει να θάψουν και κάποια κινητά να φτουρησουν τα λεφτά από Κίνα...

 

Όμως όπως και να έχει day one δεν παίρνεις lg όταν ξέρεις ότι θα το πάρεις στα μισά λεφτά σε 3 μήνες... Δε μιλάμε για 100 ευρώ διαφορά. Για μένα κοιτάς παλιό όταν δεν έχεις τα λεφτά για νέο, οπότε τσάμπα το κοιτάς εδώ. Αν έχεις τα λεφτά προφανώς πολλοί τα έχουμε αλλά δεν τα δίνουμε τότε χτυπάς κάτι που θα χάσει λίγο. Για μένα τώρα αξίζει v30 με πολύ καλύτερη αυτονομία από g7 καλύτερη οθόνη, πιο ευρεία κάμερα, χωρίς notch, άψογο μέγεθος, στα 320 ευρώ περίπου ξεφτίλα, και με ανούσιες ελλείψεις όπως διαφορά soc που είναι μικρή και ίδιας αρχιτεκτονικης..

Ή πας σε ένα note 9/ s9+ που είναι πιο ακριβά αλλά πιο πλήρη.

 

Δεν ειναι ασημαντα αυτα που χανει,αλλα μιλαμε για 2πλασια τουλαχιστον χρηματικη διαφορα(ισως και παραπανω)για το G8 οσο θα κοστιζει day one οταν ερθει σε σχεση με το G7 σημερα,για να μην αναφερουμε τον υπολοιπο ανταγωνισμο γενικα απο Android στα χρηματα του G8 day one.

 

Επισης λες οτι θαβει το Gsmarena την LG ετσι?Στο V30 γιατι ελεγε οτι η μπαταρια του overall ηταν πολυ καλη?

https://www.gsmarena.com/lg_v30-review-1657p3.php

 

Εντομεταξυ δεν ειναι μονο το review του gsmarena αν δεις και τα review αλλων youtuber το ιδιο λενε οπως τα ιδια λεγανε και για το περσινο V40 που αν και ειχε πολλες καμερες,το τελικο αποτελεσμα δεν ηταν το καλυτερο.

 

Η ιστορια με τα LG κινητα ειναι γνωστη.Στην τελικη αν ο συμφορουμιτης πιο πισω δεν θελει το G7 ας περιμενει να πεσει σε τιμη το G8 κατω απο 500ευρω τουλαχιστον(φανταζομαι μεχρι το καλοκαιρι θα εχει γινει αυτο).

 

Βασικα ακομα και η γρηγορη απαξιωση που εχουν τα LG κινητα(πιο γρηγορη απο τα Samsung/huawei)ειναι ενας ακομα σοβαρος λογος που δεν αξιζει να αγορασει καποιος το G8 day one για τα χρηματα που ζηταει.

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Για το v30 θες να πεις ότι έχει χειρότερη οθόνη(και ας είναι amoled), ελαφρώς καλύτερη μπαταρία, πιθανόν χειρότερη διπλή κάμερα και ας είναι πιο ευρεία, χειρότερη μπροστινή κάμερα, soc μία γενιά πίσω, έλλειψη led ειδοποιήσεων και μερικά ακόμα που δεν τα θυμάμαι τώρα. V30 στην ίδια τιμή με το g7 παίρνει κάποιος που δεν ξέρει από τεχνολογία ή που δεν θέλει notch.

 

Για το v30 απο που προκυπτει οτι εχει χειροτερη οθονη? ισως οχι τοσο φωτεινη μονο. Επισης η μπαταρια απο που προκυπτει οτι ειναι λιγο καλυτερη και οχι πολυ καλυτερη?

Η διπλη καμερα επισης πως προκυπτει οτι ειναι χειροτερη στο V30? Η κυρια ειναι ιδια ακριβως και η wide απλα λιγοτερο ευρεια, με λιγα ΜΡ παραπανω, ουσια καμια ομως σε ποιοτητα.

Σιγουρα το led ειναι ελλειψη, δε διαφωνω, απλα το θεωρω πιο ασημαντο.

 

Γενικα δεν εχω δει αμεσο συγκριτικο απο μελη για τα 2 κινητα αλλα απο την εμπειρια μου με τα LG, το G7 δε νομιζω να ειναι καλυτερο σε καμερα απο το v30 που ειναι βασικο πχ.

 

Οσο για το soc, ακριβως οποιος ξερει απο τεχνολογια καταλαβαινει οτι αυτα ειναι μπουρδες, δεν παιρνεις καθολου νεα γενια, απλα λιγο πιο χρονισμενους πυρηνες που μονο παραπανω καταναλωση εχεις στη χρηση..Επιδοσεις δε θα καταλαβεις διαφορα. εκτος αν το τερμαριζεις, αλλα νομιζω αφορα ελαχιστους.

ΝΑ ειχε παραπανω ραμ να το δεχτω, αλλα εκει μας εγγραψε η LG.

 

Δεν ειναι ασημαντα αυτα που χανει,αλλα μιλαμε για 2πλασια τουλαχιστον χρηματικη διαφορα(ισως και παραπανω)για το G8 οσο θα κοστιζει day one οταν ερθει σε σχεση με το G7 σημερα,για να μην αναφερουμε τον υπολοιπο ανταγωνισμο γενικα απο Android στα χρηματα του G8 day one.

 

Επισης λες οτι θαβει το Gsmarena την LG ετσι?Στο V30 γιατι ελεγε οτι η μπαταρια του overall ηταν πολυ καλη?

https://www.gsmarena.com/lg_v30-review-1657p3.php

 

 

 

Εντομεταξυ δεν ειναι μονο το review του gsmarena αν δεις και τα review αλλων youtuber το ιδιο λενε οπως τα ιδια λεγανε και για το περσινο V40 που αν και ειχε πολλες καμερες,το τελικο αποτελεσμα δεν ηταν το καλυτερο.

 

Η ιστορια με τα LG κινητα ειναι γνωστη.Στην τελικη αν ο συμφορουμιτης πιο πισω δεν θελει το G7 ας περιμενει να πεσει σε τιμη το G8 κατω απο 500ευρω τουλαχιστον(φανταζομαι μεχρι το καλοκαιρι θα εχει γινει αυτο).

 

Βασικα ακομα και η γρηγορη απαξιωση που εχουν τα LG κινητα(πιο γρηγορη απο τα Samsung/huawei)ειναι ενας ακομα σοβαρος λογος που δεν αξιζει να αγορασει καποιος το G8 day one για τα χρηματα που ζηταει.

 

Σιγουρα ηδιαφορα ειναι μεγαλη στην τιμη και θεωρω οτι αξιζει να περιμενει καποιος να παρει το G8 ΠΟυ στην καμερα δειχνει να ειναι πραγματικα αναβαθμισμενο με μεγαλυτερο αισθητηρα και αν κρινω απο το παρελθον, θα κανει δυνατα πραγματα..

Για μπαταρια, πιστευω οτι επισης θα ειναι οκ, δε γινεται το v30 να ηταν τοσο καλο και εδω μαπα, απλα πιθανον θελει βελτιωση το λογισμικο.

 

Οσο για το gsmarena, εχεις δικιο, το ειπα γενικα επειδη δεν το θεωρω αξιοπιστο και κατα καιρους εχει πει πολυ χοντρες ανακριβειες...ισως εδω να ειναι σωστοι. λαθος μου που το γενικευσα τοσο.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

 

Ποιοι ασχετοι ειναι παλι αυτοι?

 

Καλυτερο το Samsung Galaxy S7 απο το Note 9?

Καλυτερο το Pixel 2 απο το pixel 3?

Το Red Hydrogen One τοσο ψηλα?

 

Μα καλα τα τσεκαρουν καθολου τα νουμερα αν δουν αν στεκουν? Οτι να ναι κυριολεκτικα.

Link to comment
Share on other sites

Ποιοι ασχετοι ειναι παλι αυτοι?

 

Καλυτερο το Samsung Galaxy S7 απο το Note 9?

Καλυτερο το Pixel 2 απο το pixel 3?

Το Red Hydrogen One τοσο ψηλα?

 

Μα καλα τα τσεκαρουν καθολου τα νουμερα αν δουν αν στεκουν? Οτι να ναι κυριολεκτικα.

 

ετσι ακριβως, ειχε αναφερθει και στο θεμα του σ10 το συγκεκριμενο site αλλα μου φαινονται εντελως ο,τι ναναι οι μετρησεις του και τα αποτελεσματα του.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG G8 / G8s

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...