Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά έχω ψάξει το θέμα και από τη μια και από την άλλη. Αυτό με το υπνοδωμάτιο που ειπώθηκε δε θα το χαρακτηρίσω. Με την ίδια λογική ούτε σώματα καλοριφέρ πρέπει να έχουμε στο σπίτι γιατί και εκεί ο αέρας κυκλοφορεί (ο ζεστός πάνω από τα σώματα προς τα πάνω και δημιουργείται κίνηση στο χώρο). Η οδηγία πάντα στα κλιματιστικά είναι ο αέρας (ζεστός ή κρύος) δεν πρέπει να χτυπάει πάνω σου. Τέλος! Όλα τα υπόλοιπα είναι μια χαρά.

Για το θέμα του παιδιού. Το κλιματιστικό έχει ένα μεγάλο προσον που δεν το έχουν οι άλλες μορφές θέρμανσης: Φιλτράρει τον αέρα!! Ως εκτούτου, ο αέρας σε ένα δωμάτιο με κλιματιστικό είναι πιο καθαρός από ότι σε ένα δωμάτιο με άλλη -οποιαδήποτε- μορφή θέρμανσης. Το πρόβλημα των κλιματιστικών ήταν πάντα και μόνο η ξηρασία που προκαλούσαν στην ατμόσφαιρα. Όχι πια όμως. Τα κλιματιστικά των τελευταίων χρόνων είναι πολύπλοκοι υπολογιστές που δε ρίχνουν την υγρασία του χώρου (μάλιστα μετά από μετρήσεις μου-με απλά υγρασιόμετρα το mitsubishi srk που έχω στο σπίτι μου ρίχνει την υγρασία λιγότερο από όλους μου τους γνωστούς που έχουν σώματα καλοριφέρ). Εαν το κλιματιστικό σου είναι σύγχρονο και ο αέρας δε χτυπάει πάνω στους ανθρώπους τότε είναι άψογο για βρέφη, ενήλικες, γέρους, ασθενείς με χαπ, ζώα, ψάρια κτλ. Ψάξτε και μόνοι σας στο δίκτυο, σε συνέδρια παιδιατρικής κτλ., και μην ακούτε τον άσχετο παιδίατρο που έχει ιατρείο γιατί έχει μείνει στα guidelines 10 χρόνια πίσω και βάλε (Σημ. η γυναίκα μου είναι παιδίατρος).

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ψάξει το θέμα και από τη μια και από την άλλη. Αυτό με το υπνοδωμάτιο που ειπώθηκε δε θα το χαρακτηρίσω. Με την ίδια λογική ούτε σώματα καλοριφέρ πρέπει να έχουμε στο σπίτι γιατί και εκεί ο αέρας κυκλοφορεί (ο ζεστός πάνω από τα σώματα προς τα πάνω και δημιουργείται κίνηση στο χώρο). Η οδηγία πάντα στα κλιματιστικά είναι ο αέρας (ζεστός ή κρύος) δεν πρέπει να χτυπάει πάνω σου. Τέλος! Όλα τα υπόλοιπα είναι μια χαρά.

Για το θέμα του παιδιού. Το κλιματιστικό έχει ένα μεγάλο προσον που δεν το έχουν οι άλλες μορφές θέρμανσης: Φιλτράρει τον αέρα!! Ως εκτούτου, ο αέρας σε ένα δωμάτιο με κλιματιστικό είναι πιο καθαρός από ότι σε ένα δωμάτιο με άλλη -οποιαδήποτε- μορφή θέρμανσης. Το πρόβλημα των κλιματιστικών ήταν πάντα και μόνο η ξηρασία που προκαλούσαν στην ατμόσφαιρα. Όχι πια όμως. Τα κλιματιστικά των τελευταίων χρόνων είναι πολύπλοκοι υπολογιστές που δε ρίχνουν την υγρασία του χώρου (μάλιστα μετά από μετρήσεις μου-με απλά υγρασιόμετρα το mitsubishi srk που έχω στο σπίτι μου ρίχνει την υγρασία λιγότερο από όλους μου τους γνωστούς που έχουν σώματα καλοριφέρ). Εαν το κλιματιστικό σου είναι σύγχρονο και ο αέρας δε χτυπάει πάνω στους ανθρώπους τότε είναι άψογο για βρέφη, ενήλικες, γέρους, ασθενείς με χαπ, ζώα, ψάρια κτλ. Ψάξτε και μόνοι σας στο δίκτυο, σε συνέδρια παιδιατρικής κτλ., και μην ακούτε τον άσχετο παιδίατρο που έχει ιατρείο γιατί έχει μείνει στα guidelines 10 χρόνια πίσω και βάλε (Σημ. η γυναίκα μου είναι παιδίατρος).

 

Σε αυτό θα συμφωνήσω.. Υπαρχουν πλέον κλιματιστικά μα αφύγρανση ,εφύγρανσή και με ειδικά φίλτρα αέρα που καθαρίζουν τον αέρα. ¨Οσο αφορά τα ρευματα δέν μπορώ να ξέρω σίγουρα γιατι αφορά και την διαμόρφωση του χώρου. Πιστέυω οτι θα έχεις καποια αλλα δέν νομίζω να έχει προβλημα το παιδί και αν το έχεις δεί και πιο επιστημονικά τοτε όλα ενταξει.

www.All-In-Stock.com
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό θα συμφωνήσω.. Υπαρχουν πλέον κλιματιστικά μα αφύγρανση ,εφύγρανσή και με ειδικά φίλτρα αέρα που καθαρίζουν τον αέρα. ¨Οσο αφορά τα ρευματα δέν μπορώ να ξέρω σίγουρα γιατι αφορά και την διαμόρφωση του χώρου. Πιστέυω οτι θα έχεις καποια αλλα δέν νομίζω να έχει προβλημα το παιδί και αν το έχεις δεί και πιο επιστημονικά τοτε όλα ενταξει.

 

Όλα τα κλιματιστικά μπορούν να κάνουν αφύγρανση, αφού όταν λειτουργούν στη λειτουργία ψύξης, αφαιρούν αέρα από την ατμόσφαιρα ο οποίος βγαίνει έξω μέσω της αποχέτευσης. Ωστόσο για να κάνουν αφύγρανση πρέπει ΠΑΝΤΑ να δουλεύουν στην ψύξη.

 

Ύγρανση ένα κλιματιστικό δεν μπορεί να πετύχει αν δεν κάνει "έγχυση" υγρασιας. Αυτό το πετυχαίνουν τα Ururu Sarara που έχουν αγωγό και φέρνουν υγρασία από έξω και κάποια άλλα μοντέλα άλλων εταιριών, τα οποία όμως ξεφεύγουν σε τιμή σε σχέση με τις υπόλοιπες δυνατότητες τους.

 

Επίσης όσο καλά φίλτρα και να έχει ένα μηχάνημα, πάντα φυσάει με μεγάλες ταχύτητες αέρα, προκαλώντας αναταράξεις και "σήκωμα" της σκόνης που υπάρχει στο χώρο. Καλά τα φίλτρα αλλά δεν είναι πανάκεια. Και βέβαια είναι καλύτερα από το να μην υπάρχουν καθόλου, αλλά μη περιμένουμε κιολας ένα κομματάκι 7*20 να καθαρίσει όλο τον αέρα του δωματίου.

 

Το πρόβλημα των κλιματιστικών ήταν πάντα και μόνο η ξηρασία που προκαλούσαν στην ατμόσφαιρα. Όχι πια όμως. Τα κλιματιστικά των τελευταίων χρόνων είναι πολύπλοκοι υπολογιστές που δε ρίχνουν την υγρασία του χώρου (μάλιστα μετά από μετρήσεις μου-με απλά υγρασιόμετρα το mitsubishi srk που έχω στο σπίτι μου ρίχνει την υγρασία λιγότερο από όλους μου τους γνωστούς που έχουν σώματα καλοριφέρ).

 

Το υγρασιόμετρο μετρά την πραγματική υγρασία του αέρα. Αυτή είναι αναμενόμενο να είναι ψηλότερη σε έναν χώρο που θερμαίνεται με κλιματιστικό σε σχέση με το καλοριφέρ, ακόμα και με το χειρότερο κλιματιστικό που υπάρχει στην αγορά. Έχει σχέση με τον τρόπο λειτουργίας των 2 μορφών θέρμανσης, που δεν είναι της παρούσης.

 

Το πρόβλημα όμως της ξηρότητας που πάντα υπήρχε και υπάρχει, έχει σχέση με την "αντιλαμβανόμενη υγρασία" αν μπορούμε να το πούμε έτσι, η οποία πάντα σε ένα χώρο με κλιματιστικό είναι χειρότερη από ένα χώρο με καλοριφέρ. Αυτό συμβαίνει γιατί όταν μας χτυπάει ένα θερμό ρεύμα αέρα, έχει τη τάση να μας ξηραίνει το δέρμα, και τους βλεννογόνους. :)

Edited by dal_kos
Link to comment
Share on other sites

Το Ururu Sarara ειναι πλέον ξεπερασμενο μηχανημα σε αισθηση σε σχεση με νεωτερο καλο μηχανημα.

Αφυγρανση γίνεται πάντως σε πολλά κλιματιστικά όποτε το ενεργοποιήσεις εσυ από το κοντρόλ ή στην λειτουργία Αuto όποτε κρίνει το κλιματιστικό ,υπολογίζει κάποιες παραμέτρους.Τελος ο καθαρισμός αέρα ειναι γενικά αρκετα μαρκετινκ,αλλά μερικά μηχανήματα αποδίδουν πολύ καλά και αξίζουν τα χρήματα τους.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ψάξει το θέμα και από τη μια και από την άλλη. Αυτό με το υπνοδωμάτιο που ειπώθηκε δε θα το χαρακτηρίσω. Με την ίδια λογική ούτε σώματα καλοριφέρ πρέπει να έχουμε στο σπίτι γιατί και εκεί ο αέρας κυκλοφορεί (ο ζεστός πάνω από τα σώματα προς τα πάνω και δημιουργείται κίνηση στο χώρο). Η οδηγία πάντα στα κλιματιστικά είναι ο αέρας (ζεστός ή κρύος) δεν πρέπει να χτυπάει πάνω σου. Τέλος! Όλα τα υπόλοιπα είναι μια χαρά.

Για το θέμα του παιδιού. Το κλιματιστικό έχει ένα μεγάλο προσον που δεν το έχουν οι άλλες μορφές θέρμανσης: Φιλτράρει τον αέρα!! Ως εκτούτου, ο αέρας σε ένα δωμάτιο με κλιματιστικό είναι πιο καθαρός από ότι σε ένα δωμάτιο με άλλη -οποιαδήποτε- μορφή θέρμανσης. Το πρόβλημα των κλιματιστικών ήταν πάντα και μόνο η ξηρασία που προκαλούσαν στην ατμόσφαιρα. Όχι πια όμως. Τα κλιματιστικά των τελευταίων χρόνων είναι πολύπλοκοι υπολογιστές που δε ρίχνουν την υγρασία του χώρου (μάλιστα μετά από μετρήσεις μου-με απλά υγρασιόμετρα το mitsubishi srk που έχω στο σπίτι μου ρίχνει την υγρασία λιγότερο από όλους μου τους γνωστούς που έχουν σώματα καλοριφέρ). Εαν το κλιματιστικό σου είναι σύγχρονο και ο αέρας δε χτυπάει πάνω στους ανθρώπους τότε είναι άψογο για βρέφη, ενήλικες, γέρους, ασθενείς με χαπ, ζώα, ψάρια κτλ. Ψάξτε και μόνοι σας στο δίκτυο, σε συνέδρια παιδιατρικής κτλ., και μην ακούτε τον άσχετο παιδίατρο που έχει ιατρείο γιατί έχει μείνει στα guidelines 10 χρόνια πίσω και βάλε (Σημ. η γυναίκα μου είναι παιδίατρος).

 

Aυτη τη λογικη, του να ταυτιζουμε την ποιοτητα θερμανσης ,σωματος καλοριφερ με κλιματιστικο ομολογω αδυνατω να την κατανοησω.:O Ισως να φταιει που δε παρακολουθω παιδιατρικα συνεδρια.:confused: Αν μπορεις δωσε μου καποιο λινκ να ενημερωθω για τις νεες αποψεις.:rolleyes: Μονο ελπιζω στα συνεδρια αυτα να μην ειναι σπονσορας καποια εταιρια κλιματισμου.:)

Απο κει κ περα οπως ανεφερε κ ο dal_kos ,ΚΑΝΕΝΑ ηλεκτρικο θερμαντικο μεσο δεν ξηρενει την ατμοσφαιρα.Στην πραγματικοτητα συμβενει ακριβως το αντιθετο.Δλδ η σχετικη υγρασια αυξαναται απο την θερμοτητα γιατι προκαλει εξατμιση νερου.Οποτε αυτο που ειπες για μετρησεις ειναι εντελως ΑΚΥΡΟ.:X

Link to comment
Share on other sites

Το Ururu Sarara ειναι πλέον ξεπερασμενο μηχανημα σε αισθηση σε σχεση με νεωτερο καλο μηχανημα.

Αφυγρανση γίνεται πάντως σε πολλά κλιματιστικά όποτε το ενεργοποιήσεις εσυ από το κοντρόλ ή στην λειτουργία Αuto όποτε κρίνει το κλιματιστικό ,υπολογίζει κάποιες παραμέτρους.Τελος ο καθαρισμός αέρα ειναι γενικά αρκετα μαρκετινκ,αλλά μερικά μηχανήματα αποδίδουν πολύ καλά και αξίζουν τα χρήματα τους.

 

Το οποιο ειναι ποιο????

Link to comment
Share on other sites

Aυτη τη λογικη, του να ταυτιζουμε την ποιοτητα θερμανσης ,σωματος καλοριφερ με κλιματιστικο ομολογω αδυνατω να την κατανοησω.:O Ισως να φταιει που δε παρακολουθω παιδιατρικα συνεδρια.:confused: Αν μπορεις δωσε μου καποιο λινκ να ενημερωθω για τις νεες αποψεις.:rolleyes: Μονο ελπιζω στα συνεδρια αυτα να μην ειναι σπονσορας καποια εταιρια κλιματισμου.:)

Απο κει κ περα οπως ανεφερε κ ο dal_kos ,ΚΑΝΕΝΑ ηλεκτρικο θερμαντικο μεσο δεν ξηρενει την ατμοσφαιρα.Στην πραγματικοτητα συμβενει ακριβως το αντιθετο.Δλδ η σχετικη υγρασια αυξαναται απο την θερμοτητα γιατι προκαλει εξατμιση νερου.Οποτε αυτο που ειπες για μετρησεις ειναι εντελως ΑΚΥΡΟ.:X

 

Γενικά μιλώντας, έχω σταματήσει από καιρό να προσπαθώ να πείσω τον οποιοδήποτε για οτιδήποτε. Απλά δε με ενδιαφέρει. Θεώρησα υποχρέωση μου να συμβάλλω στη συγκεκριμένη κουβέντα με κάτι που ξέρω γιατί και εγώ όταν ψάχνω κάτι στο internet χαίρομαι όταν κάποιος έχει κάνει τον κόπο να γράψει κάτι και να μου δώσει απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη διαβασα σε προηγούμενα συζητηση για κατανάλωση και αναφέρθηκε ότι η ΔΕΗ φαίνεται αλλάζει μετρητες με νέους,τελικά δεν υπάρχει καπνος χωρις φωτια http://www.newsbomb.gr/energeia-periballon/story/288790/poia-ta-pleonektimata-apo-tin-egkatastasi-metriton-reymatos
Link to comment
Share on other sites

Είσαστε καλε ρε παιδιά; 650 το daikin και θα έδινα 750 για gree?και Καφε να κανει δεν το πληρώνεις το ίδιο απ'οτι θα έδινες για daikin και Mitsubishi

 

Πού το βρήκες 650 το daikin που λέει ο GT3? https://www.skroutz.gr/s/2830762/Daikin-FTXS25K.html

Link to comment
Share on other sites

Πού το βρήκες 650 το daikin που λέει ο GT3? https://www.skroutz.gr/s/2830762/Daikin-FTXS25K.html

 

Τα έχει προσφορά η αντιπροσωπεία τα ftxnl το 9ρι 600 και το 12αρι 650

Link to comment
Share on other sites

Aυτη τη λογικη, του να ταυτιζουμε την ποιοτητα θερμανσης ,σωματος καλοριφερ με κλιματιστικο ομολογω αδυνατω να την κατανοησω.:O Ισως να φταιει που δε παρακολουθω παιδιατρικα συνεδρια.:confused: Αν μπορεις δωσε μου καποιο λινκ να ενημερωθω για τις νεες αποψεις.:rolleyes: Μονο ελπιζω στα συνεδρια αυτα να μην ειναι σπονσορας καποια εταιρια κλιματισμου.:)

Απο κει κ περα οπως ανεφερε κ ο dal_kos ,ΚΑΝΕΝΑ ηλεκτρικο θερμαντικο μεσο δεν ξηρενει την ατμοσφαιρα.Στην πραγματικοτητα συμβενει ακριβως το αντιθετο.Δλδ η σχετικη υγρασια αυξαναται απο την θερμοτητα γιατι προκαλει εξατμιση νερου.Οποτε αυτο που ειπες για μετρησεις ειναι εντελως ΑΚΥΡΟ.:X

 

φυσικα και δεν υπαρχει καμια ταυτιση των κλιματιστικων με τη θερμανση που βγαζουν πχ τα καλοριφερ.

Απο τη στιγμη που δεν υπαρχει δυνατοτητα για θερμανση δομικων υλικων (τα οποια επηρεαζουν την αισθηση) απο ενα κλιματιστικο και η αισθηση ζεστης ειναι υποδεέστερη απο αυτη των καλοριφερ, τα κλιματιστικα θα αποτελουν μια καλη εναλλακτική των κλασικων καλοριφερ.

 

Περι ανεσης θερμανσης ενα καλο thread για διαβασμα υπαρχει εδω:

http://www.monachos.gr/forum/topic.asp?TOPIC_ID=2237

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπέρα σκεφτομαι να αντικαταστησω ενα mitsubishi κλιματιστικό που είχα 18000 btu που μας αφησε λόγο βλάβης της εξωτερικής μονάδας. καμιά καλή και τίμια πρόταση σε αυτά τα btu υπάρχει ? αξίζει να δώσω τα παραπάνω λεφτά για ένα inverter ? θα κάνει πραγματικά απόσβεση? Με ένδιαφέρει και η ψήξη και η θέρμανση αλλά κυρίως να είναι αθόρυβο.

Η άλλη λυση έιναι να αντικαταστήσω την εξωτερική μονάδα (400 ευρώ) αλλά μου φαινονται πολλά, κατά τα άλλα το itsubish ήταν σουπερ.

Ποιά η αποψη σας για τα MIDEA? ακουγονται πολύ τελευταία.

GSXR 1000 K8 - Galaxy NOTE 3 - DELL XPS 12
Link to comment
Share on other sites

Καλθμέρα. Ναι αξίζει να πάρεις Inverter γιατι είναι πιο οικονομικά και δουλεύουν στο ζεστό ακομη και με μείον(θερμ. περιβάλλοντος) Αν θέλεις κάτι αξιόπιστο και καλό προτείνω το DAIKIN ftxn50l το οποίο έχει 22dba επίπεδο θορύβου.

 

http://all-in-stock.com/el/daikin-18000-btu/231-air-condition-daikin-ftxn50l-rxn50l-18000-btu-inverter-oki-comfort.html

Edited by tomaik
www.All-In-Stock.com
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπέρα σκεφτομαι να αντικαταστησω ενα mitsubishi κλιματιστικό που είχα 18000 btu που μας αφησε λόγο βλάβης της εξωτερικής μονάδας. καμιά καλή και τίμια πρόταση σε αυτά τα btu υπάρχει ? αξίζει να δώσω τα παραπάνω λεφτά για ένα inverter ? θα κάνει πραγματικά απόσβεση? Με ένδιαφέρει και η ψήξη και η θέρμανση αλλά κυρίως να είναι αθόρυβο.

Η άλλη λυση έιναι να αντικαταστήσω την εξωτερική μονάδα (400 ευρώ) αλλά μου φαινονται πολλά, κατά τα άλλα το itsubish ήταν σουπερ.

Ποιά η αποψη σας για τα MIDEA? ακουγονται πολύ τελευταία.

 

εχει καλο σερβις και ειναι καλα μηχανηματα τα midea.

δες και τα toyotomi

https://www.skroutz.gr/c/407/klimatistika.html?keyphrase=toyotomi+inverter+18000btu

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπέρα σκεφτομαι να αντικαταστησω ενα mitsubishi κλιματιστικό που είχα 18000 btu που μας αφησε λόγο βλάβης της εξωτερικής μονάδας. καμιά καλή και τίμια πρόταση σε αυτά τα btu υπάρχει ? αξίζει να δώσω τα παραπάνω λεφτά για ένα inverter ? θα κάνει πραγματικά απόσβεση? Με ένδιαφέρει και η ψήξη και η θέρμανση αλλά κυρίως να είναι αθόρυβο.

Η άλλη λυση έιναι να αντικαταστήσω την εξωτερική μονάδα (400 ευρώ) αλλά μου φαινονται πολλά, κατά τα άλλα το itsubish ήταν σουπερ.

Ποιά η αποψη σας για τα MIDEA? ακουγονται πολύ τελευταία.

 

MIDEA τι να πω? δεν τα εχω δει να κυκλοφορουν πολυ διεθνως. Για μαρκες κοιτα mitsubishi daikin

Για πιο φθηνα κοιτα toshiba panasonic lg fujitsu hitachi samsung

Αυτες οι εταιρειες χαλανε εκατομυρια για ερευνα στα προιοντα τους, αλλα παλι ολα χαλανε.

Πες μας ποσο κανει το midea που θελεις μπας και μπορουμε να βρουμε κατι επωνυμο κοντα σε αυτα τα λεφτα.

 

Ποσα χρονια είχες το Mitsubishi? τι προβλημα σου εβγαλε?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

λόγο αυξομείωσης τάσης της δεη κάηκε η εξωτερική μονάδα ( καηκε ο κεντρικός εγκεφαλος και όχι μόνο και κάνει 400 ευρώ).

κατά τα άλλα ήμουν πολύ ευχαριστημένος με το κλιματιστικό. τώρα από κει και πέρα το midea έχει γύρω στα 650 χοντρικά. το mitsubishi το είχα 3 χρόνια και κάθεται και άλλα 2 που είναι χαλασμένο έιναι το cb50vb 18000 btu και το χαμε πληρώσει χρυσό.

GSXR 1000 K8 - Galaxy NOTE 3 - DELL XPS 12
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

λόγο αυξομείωσης τάσης της δεη κάηκε η εξωτερική μονάδα ( καηκε ο κεντρικός εγκεφαλος και όχι μόνο και κάνει 400 ευρώ).

κατά τα άλλα ήμουν πολύ ευχαριστημένος με το κλιματιστικό. τώρα από κει και πέρα το midea έχει γύρω στα 650 χοντρικά. το mitsubishi το είχα 3 χρόνια και κάθεται και άλλα 2 που είναι χαλασμένο έιναι το cb50vb 18000 btu και το χαμε πληρώσει χρυσό.

 

Κάνε ότι έχω κάνει και γω. Βάλε προστασία υπέρτασης στην πρίζα που μπαίνει το κλιματιστικό.

http://www.you.gr/b2c_iqshop/b2c/pd.do?pg=48C8F07151006648869066815B200EA3&pa=771B0BF90AD13A44827A29EA917CEF54

 

Για κλιματιστικό σε ενδιαφέρει κάτι υψηλής απόδοσης άρα και ακριβό;

Edited by Bananas
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Θέλω επειδή λόγω απίστευτου τρεξίματος είχα αναβάλει την αγορά και τώρα επανέρχομαι δριμύτερος από αυτά που παραθέτω ποιο θα επιλέγατε? Το emura μαρεσει πολύ εμφανισιακά και θα ταιριάξει στο δωμάτιο καλύτερα αλλα αξίζει τα χρήματα του? Πάντως δεν μπορώ να πω ότι και το mitsubishi είναι άσχημο! Από τεχνική άποψη πέρα αυτών που αναφέρονται στα χαρτιά έχετε άλλες χρήσιμες πληροφορίες που θα πρέπει να γνωρίζω πριν πάω στο μαγαζί να τα δω?!?

 

Daikin-Emura-FTXG25J-RXG25J

 

Daikin-FTXS25J-RXS25J

 

Mitsubishi-Kiriγamine-Zen-MSZ-MUZ-EF25VE

 

Βεβαια η βασικη μου ερωτηση ειναι επειδή θα αγοραστούν 2 air condition σε διπλανά δωμάτια αξίζει να αγοράσω πχ 2 εσωτερικές μονάδες με μια εξωτερική (βλέπω το emura το υποστηρίζει)?! Από θέμα απόδοσης/κόστους με συμφέρει?!?

Edited by etphone
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Θέλω επειδή λόγω απίστευτου τρεξίματος είχα αναβάλει την αγορά και τώρα επανέρχομαι δριμύτερος από αυτά που παραθέτω ποιο θα επιλέγατε? Το emura μαρεσει πολύ εμφανισιακά και θα ταιριάξει στο δωμάτιο καλύτερα αλλα αξίζει τα χρήματα του? Πάντως δεν μπορώ να πω ότι και το mitsubishi είναι άσχημο! Από τεχνική άποψη πέρα αυτών που αναφέρονται στα χαρτιά έχετε άλλες χρήσιμες πληροφορίες που θα πρέπει να γνωρίζω πριν πάω στο μαγαζί να τα δω?!?

 

Daikin-Emura-FTXG25J-RXG25J

 

Daikin-FTXS25J-RXS25J

 

Mitsubishi-Kiriγamine-Zen-MSZ-MUZ-EF25VE

 

Βεβαια η βασικη μου ερωτηση ειναι επειδή θα αγοραστούν 2 air condition σε διπλανά δωμάτια αξίζει να αγοράσω πχ 2 εσωτερικές μονάδες με μια εξωτερική (βλέπω το emura το υποστηρίζει)?! Από θέμα απόδοσης/κόστους με συμφέρει?!?

 

κοιτα και το Mitsubishi Heavy SRK / SRC 25 ZJX-S... εχει τον καλυτερο βαθμο αποδοσης απο τα 3 που ανεφερες...

Link to comment
Share on other sites

Καμία πρόταση για 24000btu με budget τα 1000 ευρώ;

Θα μπει σε σαλόνι...

 

Κ εγώ θα ήθελα την γνώμη σας για ένα τέτοιο κλιματιστικό 40-45 τμ μέτρα περίπου σαλόνι μαζι με κουζίνα ο χώρος

Link to comment
Share on other sites

Το emura μαρεσει πολύ εμφανισιακά και θα ταιριάξει στο δωμάτιο καλύτερα αλλα αξίζει τα χρήματα του? Πάντως δεν μπορώ να πω ότι και το mitsubishi είναι άσχημο!
Aν το mitsubishi κατά τη λειτουργία του ανοίγει από πάνω (όπως το SRK) τότε κατά τη λειτουργία του δεν το λες και όμορφο! Και απ' ότι καταλαβαίνω θέλεις να είναι όμορφο γιατί το αναφέρεις, λάβε το αυτό υπόψη.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...