Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Που είναι το πρόβλημα στο οτι είμαι Έλληνας με επιχείρηση στην Ευρωπαική ένωση εκτός Ελλάδας? Η οτι ο φπα αποδιδεται έξω? Άν είναι το δεύτερο και είχα την εταιρία στην Ελλάδα να σου πώ οτι απο τα χαράτσια και οοολα τα υπόλοιπα θα ήμουν +1 άνεργος.

 

Να προσθέσω επίσης οτι όταν αγοράζει ο κόσμος απο το ebay και τα λίνκ πηγαινοέρχονται παντού δεν είδα κανέναν να παραπονιέται για τα Καταστήματα της Ελλάδας...

 

Τέλος μπορεί ο καθένας να κρίνει αν θα υποστηρίξει το κράτος η το πορτοφόλι του.

 

Φιλικά Θοδωρής

www.All-In-Stock.com
Link to comment
Share on other sites

Που είναι το πρόβλημα στο οτι είμαι Έλληνας με επιχείρηση στην Ευρωπαική ένωση εκτός Ελλάδας? Η οτι ο φπα αποδιδεται έξω? Άν είναι το δεύτερο και είχα την εταιρία στην Ελλάδα να σου πώ οτι απο τα χαράτσια και οοολα τα υπόλοιπα θα ήμουν +1 άνεργος.

 

Να προσθέσω επίσης οτι όταν αγοράζει ο κόσμος απο το ebay και τα λίνκ πηγαινοέρχονται παντού δεν είδα κανέναν να παραπονιέται για τα Καταστήματα της Ελλάδας...

 

Τέλος μπορεί ο καθένας να κρίνει αν θα υποστηρίξει το κράτος η το πορτοφόλι του.

 

Φιλικά Θοδωρής

 

Ας κατεβασουν και εδω τους φορους και το φπα ωστε να εχουμε φτηνα προιοντα

οσο δεν το κανουν αγοραζω φθηνοτερα απο το εξωτερικο την τσεπη μου κοιταω μονο

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους!

 

εχω καταληξει σε 2 κορυφαια μοντελα κατα την αποψη μου αλλα και ακριβα (συνηθως πανε μαζι αυτα) αλλα εχω στο νου μου και ενα πιο φθηνο... αφορα για χωρο δωματιου 15-20τμ

 

το ενα ειναι το

Mitsubishi Heavy SRK / SRC 25 ZJX-S

Απόδοση ψύξης 0.9-2.55-3.20 kw

Απόδοση θέρμανσης 0.9-3.13-4.70 kw

Ενέργεια εισόδου ψύξης 0.19-0.49-0.82 kw

Ενέργεια εισόδου θέρμανσης 0.23-0.595-1.12 kw

Τροφοδοσία Ισχύος 220V-240V – 50 Hz

Βαθμός Απόδοσης Ψύξης (EER) 5.20

Βαθμός Απόδοσης Θέρμανσης (COP) 5.26

Στάθμη θορύβου εσωτερικής/εξωτερικής μονάδας 29-48 dB

Ψυκτικό μέσο R410a

Προέλευση Ιαπωνία

Βαθμούς Κελσίου Ψύξη/θέρμανση Ψύξη: από - 10 °C μέχρι + 46 °C θέρμανση: από - 20 °C μέχρι + 24 °C

 

και το αλλο το

Daikin FTXS25K - Professional

 

Απόδοση ψύξης 1.20-2.50-3.00 kw

Απόδοση θέρμανσης 1.20-3.40-4.50 kw

Ενέργεια εισόδου ψύξης 0.57 kw

Ενέργεια εισόδου θέρμανσης 0.75 kw

Βαθμός Απόδοσης Ψύξης (EER) 4.55

Βαθμός Απόδοσης Θέρμανσης (COP) 4.53

Στάθμη θορύβου εσωτερικής/εξωτερικής μονάδας 22-47 dB

Διαστάσεις εσωτερικής 800x295x215 mm

Διαστάσεις εξωτερικής μονάδας 765x550x285 mm

Ψυκτικό μέσο R410a

Προέλευση Τσεχική Δημοκρατία

Βαθμούς Κελσίου Ψύξη/θέρμανση Ψύξη: από -15 °C μέχρι +46 °C Ψύξη: από -15 °C μέχρι +20 °C

 

και τα δυο εχουν αφυγρανση και φιλτρα αλλα το mitsubishi εχει και ιονιστη... οι τιμες ειναι ιδιες οποτε ειναι καθαρα θεμα ποιο ειναι καλυτερο... επισης βασει cop και eer το mitsubishi παλι ειναι καλυτερο... αλλα απο θορυβο βλεπω πως το daikin ειναι πιο αθορυβο...

 

τις συμβουλες των εμπειρων παρακαλω πολυ...

 

επισης εχω στο μυαλο μου για πιο φθηνο κατα 200ευρω και εχει επισης πολυ καλα χαρακτηριστικα το παρακατω

 

Panasonic CS/CU-E09NKE-3 Econavi 2012

Χαρακτηρίζεται από το βελτιωμένο σύστημα Econavi 2012 με έως και 35% εξοικονόμηση στην ψύξη και έως 45% στη θέρμανση. Αυτή η εξοικονόμηση οφείλεται στον αισθητήρα κίνησης που έχει και ένα ειδικό ανιχνευτή για το φως του ήλιου. Το Panasonic CS/CU-E09NKE-3 διαθέτει ένα νέο σύστημα Nanoe-G, όπου έχει ιονιστή και σκοτώνει τους μικροοργανισμούς .Είναι εξαιρετικά αθόρυβο και πολύ οικονομικό.

 

Απόδοση ψύξης 0.85 - 2.50 - 3.00 kw

Απόδοση θέρμανσης 0.85 - 3.40 - 5.00 kw

Ενέργεια εισόδου ψύξης 0.535 kw

Ενέργεια εισόδου θέρμανσης 0.735 kw

Τροφοδοσία Ισχύος 220V-240V – 50 Hz

Βαθμός Απόδοσης Ψύξης (EER) 4.67

Βαθμός Απόδοσης Θέρμανσης (COP) 4.63

Στάθμη θορύβου εσωτερικής/εξωτερικής μονάδας (DB) 20 - 46 dB

Ψυκτικό μέσο R410A

Προέλευση Μαλαισία

 

σε αυτα εχω καταληξει απο 9αρια κλιματιστικα δωματιου. Να σημειωσω πως δυστυχως θα ειναι η κυρια θερμανση τον χειμωνα (με ελαχιστο πετρελαιο εως καθολου) και το καλοκαιρι θα δουλευει επισης πολλες ωρες... αραγε αξιζει τοσο η διαφορα των 200ευρω απο το συγκεκριμενο panasonic με τα υπολοιπα? θα παρω 2 κλιματιστικα (εχω 2 δωματια) οποτε η διαφορα θα ειναι συνολικα 400ευρω...

 

θα επανελθω με συγκεκριμενες προτασεις για μεγαλυτερα κλιματιστικα αργοτερα (για ενιαιο χωρο σαλονι-κουζινα 45τμ)

 

σας ευχαριστω πολυ

Edited by GT3
προσθεση στοιχειων
Link to comment
Share on other sites

Που είναι το πρόβλημα στο οτι είμαι Έλληνας με επιχείρηση στην Ευρωπαική ένωση εκτός Ελλάδας? Η οτι ο φπα αποδιδεται έξω? Άν είναι το δεύτερο και είχα την εταιρία στην Ελλάδα να σου πώ οτι απο τα χαράτσια και οοολα τα υπόλοιπα θα ήμουν +1 άνεργος.

 

Να προσθέσω επίσης οτι όταν αγοράζει ο κόσμος απο το ebay και τα λίνκ πηγαινοέρχονται παντού δεν είδα κανέναν να παραπονιέται για τα Καταστήματα της Ελλάδας...

 

Τέλος μπορεί ο καθένας να κρίνει αν θα υποστηρίξει το κράτος η το πορτοφόλι του.

 

Φιλικά Θοδωρής

 

Δεν μπορεί όμως να ξέρει κανείς αν είσαι Ελληνας με επιχείρηση στο εξωτερικό ή απλός μεσάζοντας της που βρήκε μια σελίδα στο Ιντερνετ και είπε να γράψει κάτι μήπως κονομήσει.Με μια πρόχειρη ανάγνωση σε προηγούμενα είδα αρκετούς που σκέφτονταν έτσι και υποστήριζαν το ένα και το άλλο σε προιόντα χωρίς να ξέρουν τι ακριβώς πουλάνε πιό ειδικά.

 

Στην τελική δεν ενδιαφέρει εναν καταναλωτή τι κάνει στην επιχείρηση του καθένας αυτό αφορά τις υπηρεσίες του κράτους, πέρα από το ηθικό μέρος να διακινούνται τα χρηματα στην Ελλάδα,να υπάρχει απασχόλιση κλπ .Αρκετές μικρες επιχειρήσεις στην Ελλάδα και eshop όπως το δικό σου (λόγω μικρών λειτουργικών εξοδων) δεν έχουν κλείσει αν δεν γνωρίζεις ,παρότι είναι δύσκολα τα πράγματα ,και δεν είναι καλύτερα τουλάχιστον εμπορικά στην Βουλγαρία,βλέπουμε και διαβαζουμε τι γίνεται.

 

Αυτό όμως που αφορά εναν καταναλωτή είναι να μπορεί να πάρει προιόντα προδιαγραφών για την χώρα του και να έχει συνέχεια σε ότι χρειαστεί και δώ στο ηθικό μέρος πάλι απασχόλιση για κάποιους.Οσο αφορα τις τιμές είναι και δω αρκετά χαμηλές σε πολλά είδη,σε μερικά προιόντα και φθηνότερα από άλλες Ευρωπαικές χώρες ,και με καλύτερες εγγυήσεις .Οσο αφορά αγορές μέσω ebay ειναι γνωστό τι γίνεται αν εξαπατηθείς .:D

 

Από εκεί και περα καθένας κάνει τις επιλογές του .Κακοι επαγγελματίες υπάρχουν παντού σε όλο τον κόσμο και αφορά και τι ενδιαφέρει κάποιον.Καποιος σε προηγούμενα δεν τον ενδιέφερε παράδειγμα η προέλευση ,ενώ άλλους ενοχλει με τα δικά τους επιχειρήματα.Οπότε δεν υποχρεωσε κανείς κανεναν σε οτιδήποτε και το ρίσκο είναι αναλογο της κρίσης του.

Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί όμως να ξέρει κανείς αν είσαι Ελληνας με επιχείρηση στο εξωτερικό ή απλός μεσάζοντας της που βρήκε μια σελίδα στο Ιντερνετ και είπε να γράψει κάτι μήπως κονομήσει.Με μια πρόχειρη ανάγνωση σε προηγούμενα είδα αρκετούς που σκέφτονταν έτσι και υποστήριζαν το ένα και το άλλο σε προιόντα χωρίς να ξέρουν τι ακριβώς πουλάνε πιό ειδικά.

 

Στην τελική δεν ενδιαφέρει εναν καταναλωτή τι κάνει στην επιχείρηση του καθένας αυτό αφορά τις υπηρεσίες του κράτους, πέρα από το ηθικό μέρος να διακινούνται τα χρηματα στην Ελλάδα,να υπάρχει απασχόλιση κλπ .Αρκετές μικρες επιχειρήσεις στην Ελλάδα και eshop όπως το δικό σου (λόγω μικρών λειτουργικών εξοδων) δεν έχουν κλείσει αν δεν γνωρίζεις ,παρότι είναι δύσκολα τα πράγματα ,και δεν είναι καλύτερα τουλάχιστον εμπορικά στην Βουλγαρία,βλέπουμε και διαβαζουμε τι γίνεται.

 

Αυτό όμως που αφορά εναν καταναλωτή είναι να μπορεί να πάρει προιόντα προδιαγραφών για την χώρα του και να έχει συνέχεια σε ότι χρειαστεί και δώ στο ηθικό μέρος πάλι απασχόλιση για κάποιους.Οσο αφορα τις τιμές είναι και δω αρκετά χαμηλές σε πολλά είδη,σε μερικά προιόντα και φθηνότερα από άλλες Ευρωπαικές χώρες ,και με καλύτερες εγγυήσεις .Οσο αφορά αγορές μέσω ebay ειναι γνωστό τι γίνεται αν εξαπατηθείς .:D

 

Από εκεί και περα καθένας κάνει τις επιλογές του .Κακοι επαγγελματίες υπάρχουν παντού σε όλο τον κόσμο και αφορά και τι ενδιαφέρει κάποιον.Καποιος σε προηγούμενα δεν τον ενδιέφερε παράδειγμα η προέλευση ,ενώ άλλους ενοχλει με τα δικά τους επιχειρήματα.Οπότε δεν υποχρεωσε κανείς κανεναν σε οτιδήποτε και το ρίσκο είναι αναλογο της κρίσης του.

 

 

 

Τον μεσαζοντα να τον κάνω ως τι? Να παίρνω ποσοστο απο την εταιρια? Γιατι να μην παραγγειλει ο άλλος κατευθειαν? Ειδικα σε ενα φορουμ ιντερνετικο σαν το myphone.

 

 

Απο την άλλη τα προιοντα ειναι με εγγυηση τιμολογιο και τα παντα ολα καθως και πολλα προιοντα μας ειναι αγορασμενα απο Ελλαδα και η προέλευση επίσης και τα στανταρ ειναι τα ιδια. Η ποιότητα είναι ίδια και το χρήμα έρχεται παλι στην Ελλάδα. Οσο αφορα επισης την εταιρια δεν ειμαστε ενα eshop μόνο με μια διευθυνση φαντασμα οπως πολλα στην Ελλαδα αλλα διατηρουμε και γραφειο και τα παντα ολα κανονικα. Οι μεταφορές γίνονται απο Ελληνικες εταιριες κτλ..

 

Τώρα όσο αφορά απο το που θα αγοράσει ο καθένας είναι στην κριση του..Δεν υποχρέωσα κανεναν με το ζορι να αγορασει απο εμας και ουτε προκειται.

www.All-In-Stock.com
Link to comment
Share on other sites

εγω θα επαιρνα το Panasonic CS/CU-E09NKE-3 Econavi 2012 ολα πολυ καλα ειναι το Panasonic ειναι αθορυβο, για φθηνα θα κοιταζα προσωπικη αποψη και Fujitsu και LG, πολλα χαρακτηριστικα που μας πλασαρουν ειναι marketing, και πιο απλα panasonic μπορει να σου κανουν. Edited by dio66
Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάμε για 9αρι: Αμα δεν σε ενοχλουν ορισμένοι θόρυβοι απο διαστολές και συστολές των πλαστικών της εσωτερικής μονάδας στη θέση σου δεν θα έπαιρνα ουτε panasonic ουτε daikin και mitsubishi.

 

Θα έπαιρνα αυτό : https://www.skroutz.gr/s/1914747/Gree-Hansol-GRS-101-HI-JSH-N2.html που είναι αξιόπιστό και έχει μεγάλη εγγύηση 10 χρόνια συμπιεστή και 5 όλα τα άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάμε για 9αρι: Αμα δεν σε ενοχλουν ορισμένοι θόρυβοι απο διαστολές και συστολές των πλαστικών της εσωτερικής μονάδας στη θέση σου δεν θα έπαιρνα ουτε panasonic ουτε daikin και mitsubishi.

 

Θα έπαιρνα αυτό : https://www.skroutz.gr/s/1914747/Gree-Hansol-GRS-101-HI-JSH-N2.html που είναι αξιόπιστό και έχει μεγάλη εγγύηση 10 χρόνια συμπιεστή και 5 όλα τα άλλα.

 

Είσαστε καλε ρε παιδιά; 650 το daikin και θα έδινα 750 για gree?και Καφε να κανει δεν το πληρώνεις το ίδιο απ'οτι θα έδινες για daikin και Mitsubishi

Link to comment
Share on other sites

Ο καθενας ότι πουλα ή του πουλανε για καλύτερο μαλλον αυτό ξερει.Καποιες φίρμες δεν είναι τοπ χρονια τωρα τυχαια, αλλά φυσικα θελει και προσοχή γιατί όλα τα προιοντα τους δεν ειναι παντα καλα γιατι απευθυνονται σε διαφορετικο αγοραστικό κοινο ,πιθανον και άλλες αγορες.Οσο αφορα τις εγγυήσεις ειναι γνωστο τι ισχυει στην αγορά με τι διαφημιζουν.Εδω ειναι που θέλει ακομα περισσότερο προσοχη.
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους!

 

εχω καταληξει σε 2 κορυφαια μοντελα κατα την αποψη μου αλλα και ακριβα (συνηθως πανε μαζι αυτα) αλλα εχω στο νου μου και ενα πιο φθηνο... αφορα για χωρο δωματιου 15-20τμ

 

 

 

σε αυτα εχω καταληξει απο 9αρια κλιματιστικα δωματιου. Να σημειωσω πως δυστυχως θα ειναι η κυρια θερμανση τον χειμωνα (με ελαχιστο πετρελαιο εως καθολου) και το καλοκαιρι θα δουλευει επισης πολλες ωρες... αραγε αξιζει τοσο η διαφορα των 200ευρω απο το συγκεκριμενο panasonic με τα υπολοιπα? θα παρω 2 κλιματιστικα (εχω 2 δωματια) οποτε η διαφορα θα ειναι συνολικα 400ευρω...

 

θα επανελθω με συγκεκριμενες προτασεις για μεγαλυτερα κλιματιστικα αργοτερα (για ενιαιο χωρο σαλονι-κουζινα 45τμ)

 

σας ευχαριστω πολυ

 

Ολα οσα ανεφερες πολυ καλα κ αξιπιστα μηχανηματα.Πριν ομως αποφασισεις να βαλεις κλιματιστικο σε υπνοδωματιο πρεπει να ξερεις οτι ΟΛΑ τα κλιματιστικα βασιζουν τη θερμανση του χωρου σε βεβιασμενη κυκλοφορια του αερα.Δηλαδη σπρωχνουν ζεστο αερα απ την οροφη προς το δαπεδο σε αντιθεση με το νομο της φυσης που θελει το ζεστο αερα να κινειτε ανοδικα.Ειναι δλδ μια κατασταση, σα να χεις βαλει τον αερα του δωματιου στο μπλεντερ.!!Ετσι ακομη κι οταν δεν εχεις τη απευθειας ροη του αερα πανω σου,δεχεσε ακανονιστα μικρα ρευματα.Αυτα τα ρευματα κατα τη διαρκεια την ημερας ειναι σχεδον απαρατηρητα ομως κατα τη διαρκεια του υπνου μπορουν να γινουν πολυ ενοχλητικα εως κ επικινδυνα.Το φαινομενο γινετε εντονοτερο οσο πεφτει η εξωτερικη θερμοκρασια κ ειναι κοντα ή κατω απ το μηδεν.

Edited by scrol
Link to comment
Share on other sites

Ολα οσα ανεφερες πολυ καλα κ αξιπιστα μηχανηματα.Πριν ομως αποφασισεις να βαλεις κλιματιστικο σε υπνοδωματιο πρεπει να ξερεις οτι ΟΛΑ τα κλιματιστικα βασιζουν τη θερμανση του χωρου σε βεβιασμενη κυκλοφορια του αερα.Δηλαδη σπρωχνουν ζεστο αερα απ την οροφη προς το δαπεδο σε αντιθεση με το νομο της φυσης που θελει το ζεστο αερα να κινειτε ανοδικα.Ετσι ακομη κι οταν δεν εχεις τη απευθειας ροη του αερα πανω σου,δεχεσε ακανονιστα μικρα ρευματα αερα.Αυτα τα ρευματα κατα τη διαρκεια την ημερας ειναι σχεδον απαρατηρητα ομως κατα τη διαρκεια του υπνου μπορουν να γινουν πολυ ενοχλητικα εως κ επικινδυνα.Το φαινομενο γινετε εντονοτερο οσο πεφτει η εξωτερικη θερμοκρασια κ ειναι κοντα ή κατω απ το μηδεν.

 

Γιατί επικίνδυνα?

 

Προσωπικά πάντως δεν βλέπω το λόγο να λειτουργεί κλιματισμός κατά τον ύπνο, αφού είναι αποδεδειγμένο πως κατά τη διάρκεια του ύπνου είναι καλό να έχουμε χαμηλότερη θερμοκρασία χώρου (συγκεκριμένα περίπου 18 βαθμούς). Εκτός αυτού, συνήθως είναι κουραστικό και το βουιτό που ακούγεται.

 

Τέλος μην ξεχνάμε πως το βράδυ είναι η δυσμενέστερη περίοδος όσο αφορά την απόδοση των κλιματιστικών, αφού έχουμε την ελάχιστη εξωτερική θερμοκρασία και COP κατά συνέπεια.

Edited by dal_kos
Link to comment
Share on other sites

Γιατί επικίνδυνα?

 

Προσωπικά πάντως δεν βλέπω το λόγο να λειτουργεί κλιματισμός κατά τον ύπνο, αφού είναι αποδεδειγμένο πως κατά τη διάρκεια του ύπνου είναι καλό να έχουμε χαμηλότερη θερμοκρασία χώρου (συγκεκριμένα περίπου 18 βαθμούς). Εκτός αυτού, συνήθως είναι κουραστικό και το βουιτό που ακούγεται.

 

Τέλος μην ξεχνάμε πως το βράδυ είναι η δυσμενέστερη περίοδος όσο αφορά την απόδοση των κλιματιστικών, αφού έχουμε την ελάχιστη εξωτερική θερμοκρασία και COP κατά συνέπεια.

Τα ρευματα αερα κατα τη διαρκεια του υπνου μπορουν να προκαλεσουν πονοκεφαλους , πιασιμο σε ωμοπλατη κ ελαφριας μορφης ψυξη.Αν μαλιστα καποιος ιδρωσει κατα τη διαρκεια του υπνου ειναι πιθανο να καταληξει με ψυξη βαριας μορφης:cry:

Τωρα αν ζεις Αθηνα ή πιο νοτια κ εχεις 10 ποντους μονωση κλεινεις τη θερμανση ολη νυχτα.Αν ζεις βορεια Ελλαδα σε σπιτι με συνηθη μονωση,φροντισε να χεις εφεδρικη θερμανση:)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας.

 

scrol και dal_kos... μου λετε δηλ να μην χρησιμοποιησω καθολου κλιματιστικο στο υπνοδωματιο? λογικα εννοειτε την ωρα του υπνου ε? και αν εχει κρυο? πετρελαιο? αυτο θελω κυριως να αποφυγω λογω κοστους και επειδη το κλιματιστικο θα ειναι κυρια θερμανση λεω να επενδυσω λιγο παραπανω εκει με καλα μηχανηματα για καλυτερη ποιοτητα αερα. εννοειται πως θα αεριζεται το σπιτι για ανανεωση του αερα...

 

αν μπορειτε και εχετε τις γνωσεις θα ηθελα συμβουλες για αυτο γιατι τον Ιουλιο θα εχουμε και μωρο :) στο σπιτι και δεν θελω να του δημιουργησω κανενα θεμα... το λεω επειδη scrol ειπες πως ειναι και επικινδυνο...

 

σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας.

 

scrol και dal_kos... μου λετε δηλ να μην χρησιμοποιησω καθολου κλιματιστικο στο υπνοδωματιο? λογικα εννοειτε την ωρα του υπνου ε? και αν εχει κρυο? πετρελαιο? αυτο θελω κυριως να αποφυγω λογω κοστους και επειδη το κλιματιστικο θα ειναι κυρια θερμανση λεω να επενδυσω λιγο παραπανω εκει με καλα μηχανηματα για καλυτερη ποιοτητα αερα. εννοειται πως θα αεριζεται το σπιτι για ανανεωση του αερα...

 

αν μπορειτε και εχετε τις γνωσεις θα ηθελα συμβουλες για αυτο γιατι τον Ιουλιο θα εχουμε και μωρο :) στο σπιτι και δεν θελω να του δημιουργησω κανενα θεμα... το λεω επειδη scrol ειπες πως ειναι και επικινδυνο...

 

σας ευχαριστω

 

Αν ειναι κλιματιστικο τοιχου δε γλιτωνεις τα ρευματα ακομη κ με το ακριβοτερο.Η μονη επιλογη που βλεπω ειναι κλιματιστικο δαπεδου, αρκει να βολευει ο χωρος.Εγω προτιμω να δεις αν βολευει τοποθετηση εκτος δωματιου ,κ μαλιστα χωρις αμεση ροη αερα προς το δωματιο.Με αλλα λογια να ερχετε η θερμοτητα στο δωματιο με φυσικη κυκλοφορια αερα κι οχι απευθειας απ το κλιματιστικο.Αυτο εχει 1 μειονεκτημα:στο δωματιο θα εχεις παντα 2-3 βαθμους χαμηλοτερη θερμοκρασια απ οτι στο χωρο του κλιματιστικου.Ομως ΓΛΥΤΩΝΕΙΣ τα ρευματα κ το θορυβο κ μπορεις να το λειτουργεις στον υπνο.

Edited by scrol
Link to comment
Share on other sites

Τα ρευματα αερα κατα τη διαρκεια του υπνου μπορουν να προκαλεσουν πονοκεφαλους , πιασιμο σε ωμοπλατη κ ελαφριας μορφης ψυξη.Αν μαλιστα καποιος ιδρωσει κατα τη διαρκεια του υπνου ειναι πιθανο να καταληξει με ψυξη βαριας μορφης

 

Νόμιζα αναφερόσουν σε λειτουργία θέρμανσης. Τα παραπάνω που λες ισχύουν κυρίως για τη λειτουργία ψύξης και λύνονται απλά τοποθετώντας τη περσίδα τελείως οριζόντια και τον ανεμιστήρα σε μικρή ταχύτητα. Έτσι εξασφαλίζουμε πως ο κρύος αέρας του κλιματιστικού πέφτει απαλά, χωρίς κίνδυνο ψύξης αφού αποφεύγουμε σε μεγάλο βαθμό τη δημιουργία ρευμάτων.

 

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας.

 

scrol και dal_kos... μου λετε δηλ να μην χρησιμοποιησω καθολου κλιματιστικο στο υπνοδωματιο? λογικα εννοειτε την ωρα του υπνου ε? και αν εχει κρυο? πετρελαιο? αυτο θελω κυριως να αποφυγω λογω κοστους και επειδη το κλιματιστικο θα ειναι κυρια θερμανση λεω να επενδυσω λιγο παραπανω εκει με καλα μηχανηματα για καλυτερη ποιοτητα αερα. εννοειται πως θα αεριζεται το σπιτι για ανανεωση του αερα...

 

αν μπορειτε και εχετε τις γνωσεις θα ηθελα συμβουλες για αυτο γιατι τον Ιουλιο θα εχουμε και μωρο :) στο σπιτι και δεν θελω να του δημιουργησω κανενα θεμα... το λεω επειδη scrol ειπες πως ειναι και επικινδυνο...

 

σας ευχαριστω

 

Πλέον και στα υπνοδωμάτια μπαίνουν κλιματιστικά. Απλά πρέπει να προσέχουμε το ρεύμα να μην μας χτυπάει απευθείας, όπως ισχύει και για κάθε άλλο χώρο.

 

Τώρα πιο συγκεκριμένα για μωρό που λες, απ' όσο ξέρω οι περισσότεροι παιδίατροι λένε όχι στα κλιματιστικά για το χώρο του μωρού. Εκεί θα είναι καλύτερα να ακολουθήσεις τη λύση που πολύ σωστά πρότεινε ο scrol και το κλιματιστικό να ψύχει έμμεσα το χώρο για το καλοκαίρι. Για το χειμώνα, καλύτερα να βάλεις ένα καλοριφέρ λαδιού στο συγκεκριμένο χώρο, αφού θες να αποφύγεις το πετρέλαιο. Έχει την αμέσως μετά το πετρέλαιο καλύτερη ποιότητα θέρμανσης, ενώ δεν δημιουργεί ρεύματα αέρα ώστε να έχεις προβλήματα με κυκλοφορία σκόνης για το μωρό.

Με το καλό το μωρο :)

 

ΥΓ: Επειδή τα μωρά είναι ευαίσθητα και από άποψη υγρασίας του χώρου, καλό είναι να το συζητήσεις και με τον γιατρό το θέμα σου.

Edited by dal_kos
Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα αναφερόσουν σε λειτουργία θέρμανσης. Τα παραπάνω που λες ισχύουν κυρίως για τη λειτουργία ψύξης και λύνονται απλά τοποθετώντας τη περσίδα τελείως οριζόντια και τον ανεμιστήρα σε μικρή ταχύτητα. Έτσι εξασφαλίζουμε πως ο κρύος αέρας του κλιματιστικού πέφτει απαλά, χωρίς κίνδυνο ψύξης αφού αποφεύγουμε σε μεγάλο βαθμό τη δημιουργία ρευμάτων.

 

Οι περισοτεροι ετσι πιστευουν:rolleyes:οτι ψυξη παθαινεις μονο το καλοκαιρι απο κλιματιστικο που δουλευει στη ψυξη.:happy:Ομως δυστυχως ψυξη παθαινεις καθε φορα που κατι ψυχει το σωμα σου.θερμος αερας που κινειται προκαλει εξατμιση κ αρα πτωση της θερμοκρασιας.Σκεψου ..καλοκαιρι με 35-38 βαθμους να εισαι ιδρωμενος κ να σε χτυπαει 1 απλος ανεμιστηρας:cry:

Edited by scrol
Link to comment
Share on other sites

Οι περισοτεροι ετσι πιστευουν:rolleyes:οτι ψυξη παθαινεις μονο το καλοκαιρι που το κλιματιστικο δουλευει στη ψυξη.:happy:Ομως δυστυχως ψυξη παθαινεις καθε φορα που κατι ψυχει το σωμα σου.θερμος αερας που κινειται προκαλει εξατμιση κ αρα πτωση της θερμοκρασιας.Σκεψου ..καλοκαιρι με 35-38 βαθμους να εισαι ιδρωμενος κ να σε χτυπαει 1 απλος ανεμιστηρας:cry:

 

Να πάθεις ψύξη με το κλιματιστικό στη λειτουργία θέρμανσης, χωρίς να σε χτυπάει άμεσα και με λογική ταχύτητα ανεμιστήρα, μου φαίνεται δύσκολο.

Κυρίως για ένα λόγο: Για να πάθεις ψύξη, πρέπει να σε ψύχει όπως είπες. Πόσο νομίζεις θα μείνει ο άνθρωπος σε ένα σημείο όπου ενώ ήδη έχει χαμηλή θερμοκρασία (20 βαθμοί) νιώθει και ένα ρεύμα να τον ψύχει? Και αν είναι να νιώθεις κρύο από το κλιματιστικό το χειμώνα, πιο πιθανό βλέπω να το σβήσεις, παρά να το αφήσεις και να καταλήξεις με ψύξη. ;)

Edited by dal_kos
Link to comment
Share on other sites

Να πάθεις ψύξη με το κλιματιστικό στη λειτουργία θέρμανσης, χωρίς να σε χτυπάει άμεσα και με λογική ταχύτητα ανεμιστήρα, μου φαίνεται δύσκολο.

 

Όσο αφορά αυτό που λες για τον ανεμιστήρα, όταν η θερμοκρασία περιβάλλοντος είναι μικρότερη από του σώματος (37 βαθμοί περίπου) έχουμε μεγαλύτερη απαγωγή θερμότητας λόγω βεβιασμένης κυκλοφορίας αέρα. Σκέψου το σαν το ψυγείο στο αυτοκίνητο. Όσο περπατάς στο δρόμο και περνάει αέρας με ταχύτητα ψύχεται. Αν είσαι στάσιμος στη κίνηση, ανάβει η μηχανή. Το ίδιο γίνεται και με τον ανεμιστήρα το καλοκαίρι.

 

Η ψύξη προκαλείται αν έχουμε ιδρώσει και μας χτυπάει ο ανεμιστήρας εκεί που έχουμε ιδρώσει. Οπότε προκύπτουν τα ερωτήματα:

α. Πώς θα ιδρώσεις το χειμώνα

β. Πόσο ρεύμα νομίζεις πως προκαλεί ένα κλιματιστικό σε σχέση με έναν ανεμιστήρα?

 

α.Δε χρειαζεσε πολυ...αρκει να δεις 1 κακο ονειρο...π.χ. οτι σε κυνηγαει η εφορια:lol:

β.Οντως πολυ μικρο ρευμα, ομως αρκετα δροσερο (περιπου 18-20 βαθμους)

Και σε περιπτωση που υπαρχει πορτα ανοιχτη σε ποιο κρυο χωρο(π.χ. 1 διαδρομο),τοτε καλυτερα εφοδιασου εμπλαστρα:D

 

Να πάθεις ψύξη με το κλιματιστικό στη λειτουργία θέρμανσης, χωρίς να σε χτυπάει άμεσα και με λογική ταχύτητα ανεμιστήρα, μου φαίνεται δύσκολο.

Κυρίως για ένα λόγο: Για να πάθεις ψύξη, πρέπει να σε ψύχει όπως είπες. Πόσο νομίζεις θα μείνει ο άνθρωπος σε ένα σημείο όπου ενώ ήδη έχει χαμηλή θερμοκρασία (20 βαθμοί) νιώθει και ένα ρεύμα να τον ψύχει? Και αν είναι να νιώθεις κρύο από το κλιματιστικό το χειμώνα, πιο πιθανό βλέπω να το σβήσεις, παρά να το αφήσεις και να καταλήξεις με ψύξη. ;)

 

Αρα μπρος γκρεμος κ πισω ρεμα:lol:Ή ρισκαρω να ξυπνισω σβερκωμενος ή τουρτουριζω ολη νυχτα:)

Η απολυτη εννοια της θαλπωρης:lol:

 

Τωρα για να σοβαρευτουμε.Ειναι ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ να προτεινουμε εγκατασταση κλιματιστικου τοιχου σε υπνοδωματιο.Φυσικα θα ειναι αρκετοι που δε θα αντιμετωπισουν ιδιαιτερες ενοχλησεις. Ειναι επιλογη του καθενος το τι θα αποφασισει ομως καλο ειναι να μη παιρνονται αποφασεις στο ποδι που μπορει να κρυβουν δυσαρεστες εκπληξεις.

Edited by gnt
Link to comment
Share on other sites

Αρα μπρος γκρεμος κ πισω ρεμα:lol:Ή ρισκαρω να ξυπνισω σβερκωμενος ή τουρτουριζω ολη νυχτα:)

Η απολυτη εννοια της θαλπωρης:lol:

 

Επειδή τυχαίνει να έχω και προσωπική εμπειρία από κλιματιστικό σε υπνοδωμάτιο, γενικά δε βλέπω γιατί θεωρείς τόσο δεδομένη τη ψύξη. Ούτε σβερκωμένος θα ξυπνήσεις, ούτε θα τουρτουρίζεις. Χαμηλή ταχύτητα ανεμιστήρα, περσίδες σε σημείο που να μη σε χτυπάει άμεσα ο αέρας, σωστό σκέπασμα και δεν θα έχεις πρόβλημα.

 

Επίσης βοηθάει το κλιματιστικό να τοποθετείται στη μεριά που είναι τα πόδια μας όπως κοιμόμαστε, και όχι σε αυτη που είναι το κεφάλι μας.

Edited by dal_kos
Link to comment
Share on other sites

Επειδή τυχαίνει να έχω και προσωπική εμπειρία από κλιματιστικό σε υπνοδωμάτιο, γενικά δε βλέπω γιατί θεωρείς τόσο δεδομένη τη ψύξη. Ούτε σβερκωμένος θα ξυπνήσεις, ούτε θα τουρτουρίζεις. Χαμηλή ταχύτητα ανεμιστήρα, περσίδες σε σημείο που να μη σε χτυπάει άμεσα ο αέρας, σωστό σκέπασμα και είσαι άρχοντας. :cool:

 

Ολοι ξερουμε οτι ο ηλιος του καλοκαιριου ειναι επικινδυνος.:cool:Εγω προσωπικα δε χρησιμοποιησα ποτε αντιηλιακο κ δεν εχω παθει ποτε τπτ.:DΤι πρεπει να προτινω?? βγειτε ολοι αφοβα στο ηλιο ειναι ακινδυνος ???:)Καταργηστε τα αντιηλιακα γτ προκειται για διαφημιστικο κολπο των πολυεθνικων???:O

Link to comment
Share on other sites

Ολοι ξερουμε οτι ο ηλιος του καλοκαιριου ειναι επικινδυνος.:cool:Εγω προσωπικα δε χρησιμοποιησα ποτε αντιηλιακο κ δεν εχω παθει ποτε τπτ.:DΤι πρεπει να προτινω?? βγειτε ολοι αφοβα στο ηλιο ειναι ακινδυνος ???:)Καταργηστε τα αντιηλιακα γτ προκειται για διαφημιστικο κολπο των πολυεθνικων???:O

 

Όχι φίλε μου. Αλλά πάντα υπάρχουν λύσεις τηρουμένων των αναλογιών. Μπορεί στην Ελλάδα να ανακαλύψε ο κόσμος τα κλιματιστικά σαν κύρια πηγή θέρμανσης τα τελευταία 2 χρόνια λόγω κρίσης, αλλά σε άλλες χώρες υπάρχουν και λειτουργούν συστήματα κλιματισμού με βεβιασμένη κυκλοφορία αέρα, εδώ και πολλά χρόνια, χωρίς πρόβλημα. Όλα είναι θέμα σωστού σχεδιασμού και σωστών ρυθμίσεων.

 

Από κει και πέρα, όταν κάποιος δεν έχει τη δυνατότητα να πληρώσει για πετρέλαιο και οδηγείται στη χρήση των κλιματιστικών σαν κύρια πηγή θέρμανσης για οικονομία, εσύ ποιος πιστεύεις πρέπει να είναι ο τρόπος που θα θερμάνει το υπνοδωμάτιο του αφού λες πως τα κλιματιστικά απορρίπτονται?

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε μου. Αλλά πάντα υπάρχουν λύσεις τηρουμένων των αναλογιών. Μπορεί στην Ελλάδα να ανακαλύψε ο κόσμος τα κλιματιστικά σαν κύρια πηγή θέρμανσης τα τελευταία 2 χρόνια λόγω κρίσης, αλλά σε άλλες χώρες υπάρχουν και λειτουργούν συστήματα κλιματισμού με βεβιασμένη κυκλοφορία αέρα, εδώ και πολλά χρόνια, χωρίς πρόβλημα. Όλα είναι θέμα σωστού σχεδιασμού και σωστών ρυθμίσεων.

 

Από κει και πέρα, όταν κάποιος δεν έχει τη δυνατότητα να πληρώσει για πετρέλαιο και οδηγείται στη χρήση των κλιματιστικών σαν κύρια πηγή θέρμανσης για οικονομία, εσύ ποιος πιστεύεις πρέπει να είναι ο τρόπος που θα θερμάνει το υπνοδωμάτιο του αφού λες πως τα κλιματιστικά απορρίπτονται?

 

Μαγκαλι:D:lol:

 

Εχω ηδη κανει προταση 7-8 μηνυματα πιο πανω.

Edited by scrol
Link to comment
Share on other sites

οδηγείται στη χρήση των κλιματιστικών σαν κύρια πηγή θέρμανσης για οικονομία, εσύ ποιος πιστεύεις πρέπει να είναι ο τρόπος που θα θερμάνει το υπνοδωμάτιο του αφού λες πως τα κλιματιστικά απορρίπτονται?

 

Μπορεί να επιλέξει ένα θερμοπομπό για θέρμανση ο οποιοσ δεν δημιουργεί κανενα απολυτως ρευμα.

 

Τωρα οσο αφορά το κλιματιστικό οπως αναφέρθηκε και πριν καλυτερα να κλιματιζεται το παιδι εμμεσα..

www.All-In-Stock.com
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...