Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε χώρο 45 τετραγωνικών μέτρων περίπου (σαλόνι, τραπεζαρία, κουζίνα ανοικτή με πάσο), θεωρητικά θα πρέπει να βάλω ένα κλιματιστικό 18000 btu τουλάχιστον.

Ψάχνοντας λίγο και με δεδομένο το πόσα θέλω να ξοδέψω, ξεχώρισα τα

http://www.skroutz.gr/s/83913/Whirlpool-AMD-013.html

http://www.skroutz.gr/s/383522/Midea-MS9A-18HRDN1.html

 

Περισσότερο με ενδιαφέρει η ψύξη. Θα είναι καλύτερο να βάλω inverter ή απλό on/of ;

Δηλαδή να προτιμήσω ένα "επώνυμο" απλό on/of από ένα "κινέζικο" inverter ή όχι ;

Ή ακόμα και ένα απλό "κινέζικο" on/of θα με καλύψει.

 

Αν θέλετε δώστε και μερικές δικές σας προτάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Σε χώρο 45 τετραγωνικών μέτρων περίπου (σαλόνι, τραπεζαρία, κουζίνα ανοικτή με πάσο), θεωρητικά θα πρέπει να βάλω ένα κλιματιστικό 18000 btu τουλάχιστον.

Ψάχνοντας λίγο και με δεδομένο το πόσα θέλω να ξοδέψω, ξεχώρισα τα

http://www.skroutz.gr/s/83913/Whirlpool-AMD-013.html

http://www.skroutz.gr/s/383522/Midea-MS9A-18HRDN1.html

 

Περισσότερο με ενδιαφέρει η ψύξη. Θα είναι καλύτερο να βάλω inverter ή απλό on/of ;

Δηλαδή να προτιμήσω ένα "επώνυμο" απλό on/of από ένα "κινέζικο" inverter ή όχι ;

Ή ακόμα και ένα απλό "κινέζικο" on/of θα με καλύψει.

 

Αν θέλετε δώστε και μερικές δικές σας προτάσεις.

 

Αν δεν το χρησιμοποιήσεις για θέρμανση, και ένα απλό ον/οφφ θα σε καλύψει. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια! Μπορει να μου πει καποιος αναμεσα στα δυο ποιο να διαλεξω ???

Με ενδιαφερει ποιο πολυ η καταναλωση αλλα και η ποιοτητα !!!

SRK/SRC 25ZJX-S diamond Mitsubishi και Samsung AR09FSSEDWUN CRYSTAL

Προκειται να μπει σε παιδικο δωματιο !!!

Link to comment
Share on other sites

Aνομοια συγκριση καθως ειναι αλλη κλαση μεταξυ τους .Το συγκεκριμένο Μitsubishi ειναι απο τα καλύτερα κλιματιστικα της αγορας.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

Θα ηθελα να σας ρωτήσω σχετικά με ένα κλιματιστικό, το MITSUBISHI MSZ/MUZ FH 35 .

Ο προβληματισμός μου ειναι οτι στη σελίδα 8 απο http://www.gronn-energi.no/assets/download/pdf/Presentation%20MSZ-FH2535-VEHZ_ENG.pdf φυλάδιο αντιπροσωπίας παρουσιάζει το MUZ-FH35VE με απόδοση τα 3.2KW (στην Ελλ. αγορά παρουσιάζετε με απόδοση 4KW) και το MUZ-FH35VEHZ με 4KW και δεν μπορώ να καταλάβω τι ισχύει.Στην σελ29 έχουμε τεχν. χαρακτιριστικά,συγκρινοντάς τα με την μοναδική καρτέλα που βρήκα στο internet για το MUZ-FH35VE δεν παρατηρώ διαφορές πλην το εύρος λητουργείας, το ενα απο -15 βαθμούς κελσίου και το άλλο απο -25 καθως επήσης και την μέγιστη απόδωση σε KW το VE 6.3KW, VEHZ 6.6KW.Αμελητέες διαφορες όμως το πίνακα για το VE τον βρηκα απο ελληνικό κατάστημα και όχι απο κάποια επίσημη σελίδα και δεν γνωρίζω την αξιοπιστία του ( http://mitsubishi-samoilis.skroutzstore.gr/p.Mitsubishi-Electric-MSZ-MUZ-FH35VE-KLASI-A.745787.html ) .Πραγματικά έχω μπερδευτεί, αποδίδει τελικά 3.2KW ή 4KW το VE.Καθως επίσης κυκλοφωρεί στην ελληνική αγορα η εξωτερικη μονάδα MUZ-FH35VEHZ?

Ευχαριστώ πολυ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους. Θελω να προβω σε αγορα κλιματιστικων για τα υπνοδωματια , μετα απο μια συντομη ερευνα αγορας βλεπω οτι τα toyotomi takara 9000 btu με αξια 668 ευρω το καθενα εχουν πολυ καλα χαρακτηριστικα σε ψυξη και σε θερμανση . θα ηθελα αν μπορειτε (οποιος ξερει) να μου απαντησετε για την αξιοπιστια και την ποιοτητα του συγκεκριμενου κλιματιστικου , η αν υπαρχει καλυτερη εναλλακτικη σε αυτο το ποσο . ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

@ dal_kos ευχαριστώ για την απάντηση :) αν και με λίγο, βιαστικό, ψάξιμο που έκανα με ψιλό-απογοητεύτηκα.

 

Λοιπόν το Midea http://www.skroutz.gr/s/383522/Midea-MS9A-18HRDN1.html το βρίσκω από eshop 630 ευρώ με τη τοποθέτηση.

Με το κλασσικό "δες και αυτό με λίγα παραπάνω και άντε και το άλλο με ακόμη λίγα παραπάνω", :O βρέθηκα στο http://www.skroutz.gr/s/298557/Gree-Change-GRS-181-HI-JCD-N2.html το οποίο το βρίσκω 900 ευρώ με τη τοποθέτηση.

Φυσικά η διαφορά τιμής είναι πολύ μεγάλη και ομολογώ ότι την εταιρεία αυτή (όπως και την Midea δηλαδή) δε την είχα ακούσει πολύ.

Έχει κανείς κάποια γνώμη, είναι, σχετικά αξιόπιστη;

Αν και συνήθως διαβάζω αρκετές σελίδες από κάθε θέμα που με ενδιαφέρει, πριν ρωτήσω, εδώ το θέμα είναι τεράστιο και υπάρχει και μια πίεση χρόνου μια και μέχρι το αργότερο την ερχόμενη Πέμπτη, το πολύ Παρασκευή θα πρέπει να έχει τοποθετηθεί το κλιματιστικό.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους. Θελω να προβω σε αγορα κλιματιστικων για τα υπνοδωματια , μετα απο μια συντομη ερευνα αγορας βλεπω οτι τα toyotomi takara 9000 btu με αξια 668 ευρω το καθενα εχουν πολυ καλα χαρακτηριστικα σε ψυξη και σε θερμανση . θα ηθελα αν μπορειτε (οποιος ξερει) να μου απαντησετε για την αξιοπιστια και την ποιοτητα του συγκεκριμενου κλιματιστικου , η αν υπαρχει καλυτερη εναλλακτικη σε αυτο το ποσο . ευχαριστω

 

Στα θετικα του τακαρα ειναι η σχετικα αθορυβη εσωτερικη μοναδα με καλη κατανομη του αερα.Ειναι αξιοπιστο στη θερμανση κ εχει την καλυτερη επιδοση της κατηγοριας του στη ψυξη.Εχει σχετικα καλη ποιοτητα υλικων και ανοξιδωτους εναλακτες(πραμα σπανιο).

Στα αρνητικα τωρα, ο αισθητηρας εχει σχετικα κακη αισθηση της θερμοκρασιας και το λογισμικο λιγακι προχειρο με συνεπεια τον οχι πολυ ακριβη ελεγχο του imverter.Στην εξωτερικη μοναδα (οπως στα περισοτερα toyotomi) ο συμπιεστης εχει πολυ δυνατους κραδασμους.Θα χρειαστεις οποσδηποτε αντικραδασμικες βασεις αλιως θα ειναι σα να εχεις 1 κομπρεσερ στο τοιχο.:)Επισης εχει 1 θεματακι με τα defrost .

 

Για την τιμη που ανεφερες το μηχανημα αξιζει τα λεφτα του.Φυσικα με περισσοτερα φραγκα παιρνεις κ καλυτερο μηχανακι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι . Κοιτοντας κατι διαφορετικο απο το toyotomi takara 9000 btu ειδα και το κλιματιστικο της gree μοντελο hansol 9000btu οι ομοιοτητες με το takara ειναι παρα πολλες για να μην πω οτι ειναι τα ιδια ., απο τα χαρακτηρηστικα του σε συντελεστες και αποδοση μεχρι τισ διαστασεις τους και την εμφανιση . Ξερετε κατι για αυτο , και αν εχει καποιος κλιματιστικο της gree ας μου πει τις εντυπωσεις του . ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι . Κοιτοντας κατι διαφορετικο απο το toyotomi takara 9000 btu ειδα και το κλιματιστικο της gree μοντελο hansol 9000btu οι ομοιοτητες με το takara ειναι παρα πολλες για να μην πω οτι ειναι τα ιδια ., απο τα χαρακτηρηστικα του σε συντελεστες και αποδοση μεχρι τισ διαστασεις τους και την εμφανιση . Ξερετε κατι για αυτο , και αν εχει καποιος κλιματιστικο της gree ας μου πει τις εντυπωσεις του . ευχαριστω

 

ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ

το hansol gree ειναι ιδιο οπως λες με το takara επειδη καποια μοντελα σε διαφορες μαρκες αγοραζουν απο το εργοστασιο της Gree

διαφερει λιγο η τιμη (ακριβοτερο το gree) αλλα εχει πολυ μεγαλυτερη εγγυηση

οσον αφορα τα Gree 2 συγκεκριμενα μοντελα το change (που το φτιαχνει με την daikin ) οσο και hansol ειναι παρα πολυ καλα,αξιοπιστα και αθορυβα

Link to comment
Share on other sites

Panasonic Etherea CS/CU-XE9PKE ή Mitsubishi SRK / SRC-25 ZJX-S ???

Είμαι οπαδός της Mitsubishi αλλά λέω μήπως υπάρχουν και καλύτερες εναλλακτικές σε άλλες εταιρίες και με πιο χαμηλές τιμές ή στα ίδια χρήματα !!!

Link to comment
Share on other sites

biily καλησπερα,το etherea ειναι ενα εξαιρετικο μηχανημα ισως και το καλητερο της panasonic,το mitsubishi και αυτο καλο αλλα εχει και καλητερα....εγω αν και mitsoubishakias θα σου ελεγα οτι αν δεν θες να δωσεις παραπανω λεφτα παρε το εθερεα με κλειστα ματια....α!και οι δυο εταιριες εχουν καλο σερβις,εγγυηση καθως και επαρκεια ανταλλακτικων.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!Διαβαζω το forum αρκετο καιρο αλλα τωρα χρειαζομαι την βοηθεια σας προσωπικα καθως σκοπευω να αγορασω 3 κλιματιστικα inverter για 2 υπνοδωματια μεγαλα(15τμ) και ενα σαλονακι περιπου 18τμ.Τα χρηματα που διαθετω ειναι μεχρι 500-550ευρω.Αξιζει να παρω με αυτα τα χρηματα daikin το φτηνο μοντελο η να κοιταξω κατι αλλο?παρακαλω πολυ βοηθειστε γιατι ειμαι πολυ μπερδεμενος.

 

Σας ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!Διαβαζω το forum αρκετο καιρο αλλα τωρα χρειαζομαι την βοηθεια σας προσωπικα καθως σκοπευω να αγορασω 3 κλιματιστικα inverter για 2 υπνοδωματια μεγαλα(15τμ) και ενα σαλονακι περιπου 18τμ.Τα χρηματα που διαθετω ειναι μεχρι 500-550ευρω.Αξιζει να παρω με αυτα τα χρηματα daikin το φτηνο μοντελο η να κοιταξω κατι αλλο?παρακαλω πολυ βοηθειστε γιατι ειμαι πολυ μπερδεμενος.

 

Σας ευχαριστω.

γεια χαρα

καλυτερα να μην παρεις το φθηνο της daikin στα χρηματα που διαθετεις παιρνεις κατι αλλο καλυτερο και με περισσοτερη εγγυηση

καλη λυση ειναι το gree change που ειναι συμπαραγωγη με την daikin αθορυβο αποδοτικο και με 10ετη εγγυηση

το συγκεκριμενο μοντελο ειναιιδιο με το ftx της daikin

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,δηλαδη μου προτεινεις καλυτερα απο daikin φθηνο να παρω ποιο απο τα δυο ?Gree Change GRS 121 HI/JCD - N2 η Gree Change GRS 101 HI/JCD - N2

δεν ξερω τι διαφορες εχουν?

Μου ειπαν και τα inventor για καλη λυση τι γνωμη εχετε?

 

Ευχαριστω.

 

Βρηκα αυτα τα δυο :

http://www.apothema.gr/inventor-e2vi-09-e2vo-09-inverter-77733p

 

http://www.apothema.gr/gree_change-grs-101-hijcd-n2-inverter-61218-p

 

Ποιο ας πουμε να προτιμισω?

Edited by gnt
Link to comment
Share on other sites

Βρηκα αυτα τα δυο :

http://www.apothema.gr/inventor-e2vi-09-e2vo-09-inverter-77733p

 

http://www.apothema.gr/gree_change-grs-101-hijcd-n2-inverter-61218-p

 

Ποιο ας πουμε να προτιμισω?

Ειναι ακριβώς τα ίδια. Η inventor αγοράζει απο την gree η δεύτερη όμως παρέχει καλύτερο σέρβις μιας κ η πρώτη δεν έχει δικά της συνεργεία. Μπορείς να τα βρεις κ σε καλύτερη ακόμα τιμή αναλόγως την περιοχή που είσαι

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω πολυ.Δεν γνωριζα λεπτομεριες.Οποτε μαλλον καλυτερη επιλογη ειναι με αυτα τα χρηματα σε 9000btu να παρω GREE μου λες αν καταλαβα καλα?για αθηνα τα θελω συγκεκριμενα μαρουσι.Το βρηκα και εδω χαμηλοτερα αλλα χωρις δοσεις http://www.tsampas.gr/product.asp?catid=7786
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν σχεση τα φθηνα μοντέλα της Daikin με τα gree επειδή συνεργάζεται με τη Daikin σε ορισμένα.Tα Daikin ειναι πολύ καλύτερης ποιότητας και από άλλη χώρα κατασκευής .Οσο αφορα τις εγγυήσεις είναι γνωστο τι γίνεται και τι ισχύει στην αγορα.Αν υπάρχουν αμφιβολιες υπάρχουν και άλλες φίρμες και μοντελα να κοιτάξει κανείς.
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν σχεση τα φθηνα μοντέλα της Daikin με τα gree επειδή συνεργάζεται με τη Daikin σε ορισμένα.Tα Daikin ειναι πολύ καλύτερης ποιότητας και από άλλη χώρα κατασκευής .Οσο αφορα τις εγγυήσεις είναι γνωστο τι γίνεται και τι ισχύει στην αγορα.Αν υπάρχουν αμφιβολιες υπάρχουν και άλλες φίρμες και μοντελα να κοιτάξει κανείς.

 

για το συγκεκριμενο μοντελο που λεει ο φιλος ,δεν εχει καμια σχεση το daikin (δεν ειπε κανεις αυτο που λες εσυ μην διαβαζουμε οτι θελουμε :X) με το gree με το δευτερο να ειναι πολυ ανωτερο,σαφως στο συνολο ομως υπερτερει η Daikin

@audiobil

το συγκεκριμενο καταστημα δεν εχει gree και γι αυτο τα εχει αρκετα χαμηλοτερα σαν τιμη και αν προσεξεις εχει πολυ μεγαλο χρονο παραδοσης που σαφως δεν ισχυει

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι,μετα απο πολυ surfing εχω σχεδον καταληξει αλλα θελω την γνωμη σας ποιο τελικα απο τα τρια:

 

1)Daikin FTXN25L9 / RXN25L9

 

2)GREE Change GRS 121 HI/JCD - N2

 

3)Inventor E2VI/E2VO-09 inverter A+

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα με την κατάσταση που επικρατεί ,αγοράζεις κάτι όποτε κρίνεις ότι όντως το χρειάζεσαι,όποτε έχεις χρήματα και το πλαφόν που διαθέτεις σε κάθε περίπτωση.Προσφορες πλέον πάντα υπάρχουν παντού λογω της οικονομικής κρίσης .Το που να ψάξεις ,αρκεί και ενα ξεφύλισμα σε περασμένες σελίδες για μοντέλα για όλα τα βαλαντια και με λινκ σε κατάλογο με αρκετά καταστήματα που πολλα έχουν και φυσική παρουσία με ενδεικτικές τιμές .Pωτάς εννοείται και στα καταστήματα της περιοχής σου συγκριτικά.
Γενικότερα για κάτι καλό σε 18αρι inverter τι θα προτεινες? Στοπατρικο μου υπάρχει ενα Toshiba 18 αρι εδώ και 3 χρόνια το οποίο έχει πραγματικά πολύ καλή απόδοση στο σαλονι σε χωρο 40 τετραγωνικών περιπου.. Στο δωμάτιο μου έχω ενα 9 αρι samsung από το οποίο γενικά είμαι ικανοποιημενος.τωρα ψάχνω για το σαλόνι μου γυρω στα 45 με 50 τετραγωνικά κάτι καλό και αποδοτικό
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αναλογα τα χρήματα που διαθέτεις και τις ανάγκες του χώρου σου.Δεν είναι όλα τα μηχανήματα κατάλληλα αλλά και εξίσου καλά σε όλες τις περιπτώσεις.Αν έχεις μείνει ευχαριστημένος με Τoshiβα ,επειδή είναι σοβαρή φίρμα στον κλάδο ,κοιτάς πρώτα κάποιο μοντέλο της.Νομίζω σε προηγούμενα από ότι έχω διαβασει έχουν αναφερθεί αρκετα μοντέλα.

 

 

για το συγκεκριμενο μοντελο που λεει ο φιλος ,δεν εχει καμια σχεση το daikin (δεν ειπε κανεις αυτο που λες εσυ μην διαβαζουμε οτι θελουμε :X) με το gree με το δευτερο να ειναι πολυ ανωτερο,σαφως στο συνολο ομως υπερτερει η Daikin

 

Δεν διαβαζω ότι θέλω, εσύ έγραψες πρίν τι να προτιμήσει κανείς σε σχεση με το Daikin :)

Τα έχω τονίσει παρακάτω.

 

γεια χαρα καλυτερα να μην παρεις το φθηνο της daikin στα χρηματα που διαθετεις παιρνεις κατι αλλο καλυτερο και με περισσοτερη εγγυηση καλη λυση ειναι το gree change που ειναι συμπαραγωγη με την daikin αθορυβο αποδοτικο και με 10ετη εγγυηση το συγκεκριμενο μοντελο ειναιιδιο με το ftx της daikin

 

Η λογική λέει ότι δεν μπορεί να υπάρχει σύγκριση μια κορυφαίας φίρμας με μια πιό δεύτερη ακόμα και αν ένα προιον της κορυφαίας είναι βασικό μοντελο στον κατάλογο της. (πού από ότι έχω διαβασει όμως δεν είναι για πέταμα ,ούτε το Gree change είναι ίδιο με το Daikin FTX ,χωρια το Gree είναι Κινέζικο ,το άλλο όχι .) Μην επηρεαζεσαι με τι σου αρέσει εσένα ή τι σου πουλάνε, είναι άσχετο με την ιστορία κάθε φίρμας στην αγορά.

Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

Αναλογα τα χρήματα που διαθέτεις και τις ανάγκες του χώρου σου.Δεν είναι όλα τα μηχανήματα κατάλληλα αλλά και εξίσου καλά σε όλες τις περιπτώσεις.Αν έχεις μείνει ευχαριστημένος με Τoshiβα ,επειδή είναι σοβαρή φίρμα στον κλάδο ,κοιτάς πρώτα κάποιο μοντέλο της.Νομίζω σε προηγούμενα από ότι έχω διαβασει έχουν αναφερθεί αρκετα μοντέλα.

 

 

 

 

Δεν διαβαζω ότι θέλω, εσύ έγραψες πρίν τι να προτιμήσει κανείς σε σχεση με το Daikin :)

Τα έχω τονίσει παρακάτω.

 

 

 

Η λογική λέει ότι δεν μπορεί να υπάρχει σύγκριση μια κορυφαίας φίρμας με μια πιό δεύτερη ακόμα και αν ένα προιον της κορυφαίας είναι βασικό μοντελο στον κατάλογο της. (πού από ότι έχω διαβασει όμως δεν είναι για πέταμα ,ούτε το Gree change είναι ίδιο με το Daikin FTX ,χωρια το Gree είναι Κινέζικο ,το άλλο όχι .) Μην επηρεαζεσαι με τι σου αρέσει εσένα ή τι σου πουλάνε, είναι άσχετο με την ιστορία κάθε φίρμας στην αγορά.

Επειδή είμαι 15 χρόνια στον χώρο και δεν είμαι κανένας άσχετος πωλητής σε ηλεκτρομαγαζο επέτρεψε μου να ξέρω καλύτερα από πολλούς το τι γίνεται στον χώρο μου. Το change είναι το FTX όπως είναι και το evi και το akira. Πρότεινα το gree από το συγκεκριμένο μοντέλο που είπε ο φίλος όχι γενικά σαν εταιρεια. Οσον αφορά τα κινεζικά θα ήθελα να μάθω την άποψη σου για τα Mitsubishi και Fujitsu

Link to comment
Share on other sites

To να γράφεις είσαι 15 ετη στον χώρο ,δεν απαντά γιατί το Daikin FTX δεν είναι Κινέζικο ,ενώ τα άλλα είναι ,αν είναι ίδια .Προφανώς έχεις τους δικούς σου λόγους που το δεν το αναφέρεις :X

 

Επίσης αν είσαι στον χώρο όπως λές ,δεν χρειαζεται να ρωτήσεις γενικά και αόριστα για δύο άλλες από τις πιο γνωστές φίρμες της αγοράς .Υποτίθεται ξέρεις ότι υπάρχουν διαφορα μοντέλα για διαφορες αγορές κλπ .

 

Αντίθετα το αν είναι κατι καλό ή όχι, δεν το κρίνεις εσύ επειδή το γνωρίζεις ,αλλά πρέπει να το καταλάβει ένας ενδιαφερόμενος αν του κάνει ή όχι.Οπότε μη συζητάμε άσκοπα τι γνωρίζω και τι γνωρίζεις.

Link to comment
Share on other sites

To να γράφεις είσαι 15 ετη στον χώρο ,δεν απαντά γιατί το Daikin FTX δεν είναι Κινέζικο ,ενώ τα άλλα είναι ,αν είναι ίδια .Προφανώς έχεις τους δικούς σου λόγους που το δεν το αναφέρεις :X

 

Επίσης αν είσαι στον χώρο όπως λές ,δεν χρειαζεται να ρωτήσεις γενικά και αόριστα για δύο άλλες από τις πιο γνωστές φίρμες της αγοράς .Υποτίθεται ξέρεις ότι υπάρχουν διαφορα μοντέλα για διαφορες αγορές κλπ .

 

Αντίθετα το αν είναι κατι καλό ή όχι, δεν το κρίνεις εσύ επειδή το γνωρίζεις ,αλλά πρέπει να το καταλάβει ένας ενδιαφερόμενος αν του κάνει ή όχι.Οπότε μη συζητάμε άσκοπα τι γνωρίζω και τι γνωρίζεις.

 

λοιπον παντα οι θεωριες δεν μου αρεσαν ,

το change ειναι κινεζικο γιατι φτιαχνεται στο εργοστασιο στην κινα :lol:,ειναι τα ιδια μπορουν να στο πουν πολλοι που ειναι στην πραξη ψυκτικοι(ολοι γνωριζουν στον χωρο μας μεγαλη εταιρεια που ειχε γυμνωσει εσωτερικες και εξωτερικες μοναδες του ftx με το δικο της μοντελο και κανεις μας δεν βρηκε ποιο ειναι daikin Και ποιο οχι )

για τις αλλες δυο μαρκες ρωταω γιατι ειπες καπως το οτι ειναι απο στην κινα(χωρια το Gree είναι Κινέζικο ,το άλλο όχι .)ενω εσυ μιλας πολυ ενθερμα για τις αλλες δυο μαρκες

το αν κατι ειναι καλο η οχι και βεβαια το κρινω εγω γιατι αυτη ειναι η δουλεια μου ,απλα ο ενδιαφερομενος θα αποφασισει.

τωρα για το τι γνωριζει ο καθενας μας ενα θα σου πω

η πραξη με την θεωρια τρεχουν αντιθετα

το φορουμ ειναι για να πεις στον κοσμο καποια πραγματα που θελει να μαθει απο δω και οχι να τρεχει σε καταστηματα (που αυτο ειναι το σωστο) αυτο το κανει και μονος του δεν πρεπει να το λεμε εμεις

βοηθεια ειναι να πεις τι ειναι τα seer -scop

ποιο μοντελο απο καθε μαρκα ειναι το καλυτερο και που θα τα βρει πιο φθηνα και σε σωστους επαγγελματιες

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...