Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

Αυτα ειναι μικρα εγω ψαχνω 28btu θερμανση ;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτα ειναι μικρα εγω ψαχνω 28btu θερμανση ;)

 

Παιδιά χαίρετε,

χρειάζομαι τη βοήθειά σας σε ένα θέμα που δεν το βρήκα κάπου αλλού έδω μέσα. Το θέμα έχει να κάνει με την επανατοποθέτηση κλιματισμού, πριν συνεχίσω θα σας πω ότι έχω μια εμπειρία από κλιματισμούς αυτοκινήτων. Μια από τις μεγαλύτερες αιτίες που χαλούσαν τα κομπρεσέρ στα αυτοκίνητα ήταν η έλλειψη λαδιού. Η έλλειψη εμφανίζονταν όταν ο κλιματισμός έχανε φρέον ή αυτό αδειάζοντας για μία ή περισσότερες φορές. Αυτό γιατί (με τα επαναλαμβανόμενα αδειάσματα) μαζί με το φρεον έφευγε και το λάδι που βρίσκονταν στο εσωτερικό του κυκλώματος και του κομπρεσέρ.

Τα πρώτα χρόνια οι τεχνικοί έβαζαν κατά την επανατοποθέτηση (όσοι το ήξεραν) μαζί με το φρεον και λίγο λάδι για να μην κολλήσει το κομπρεσέρ. Οι πολλοί δεν έβαζαν τίποτε και με τον καιρό και εάν είχε αδειάσει αρκετές φορές το φρεον το κομπρεσέρ κολλούσε. Αλλά και αυτοί που το έβαζαν δεν ήξεραν πόση ποσότητα έχει απομείνει στο εσωτερικό του κομπρεσέρ κλπ, με αποτέλεσμα να υπάρχει πρόβλημα ως προς την αναλογία και κατ' επέκταση τη λειτουργία.

Στην πορεία παρουσιάστηκαν μηχανήματα που διαφήμιζαν ότι μπορούν να βγάλουν όλο το φρεον και το λάδι και να τα βάλει ο τεχνικός από την αρχή σε σωστές αναλογίες. Από την εμπειρία μου όμως παρά το γεγονός ότι υπήρχαν πολύ καλά μηχανήματα δεν επιτύγχαναν να τραβούν όλο το λάδι από το εσωτερικό του κομπρεσέρ. Δηλαδή πλησίαζαν στο να γίνει μια σωστή δουλειά αλλά όχι τέλεια.

 

Μετά από αύτη την εισαγωγή και προσωπική εμπειρία θα ήθελα από τεχνικούς των κλιματιστικών που τοποθετούνται σε κατοικίες και γνωρίζουν να μου πουν την άποψή τους σχετικά με τη λίπανση των κλιματιστικών αυτών (δηλαδή πως επιτυγχάνεται) και εάν υπάρχουν μηχανήματα που μπορούν να κάνουν σωστά τη σωστή μίξη (εφόσον χρειάζεται μίξη).

Η απορίες μου έχουν να κάνουν με το γεγονός ότι προτίθεμαι να επανατοποθετήσω ένα κλιματιστικό (μεταχειρισμένο) και θέλω να έχω μια εικόνα ως προς το τι πρέπει να απαιτήσω από θέμα εξοπλισμού από έναν τεχνικό για να μην πάνε στράφι τα χρήματα που έδωσα.

 

σας ευχαριστώ για την υπομονή σας!!

Link to comment
Share on other sites

όπα!! τι μηχανάκι ωραίο είναι αυτό...ΣΚΟΤΩΝΕΙ με αυτές τις αποδόσεις...

 

αλλά αυτό είναι φτηνότερο

http://www.skroutz.gr/s/2937397/Hitachi-RAS-RAC-S10HA.html

 

To hansol super dc το χω εγώ εδώ και κατι βδομάδες. όντως τα σπάει το μηχάνημα !!! Αυτό που "σκοτώνει" περισσότερο είναι η εγγύηση της αντιπροσωπείας. 10 χρόνια συμπιεστής και 5 χρόνια όλα τα υπόλοιπα !!!!

Link to comment
Share on other sites

Μια από τις μεγαλύτερες αιτίες που χαλούσαν τα κομπρεσέρ στα αυτοκίνητα ήταν η έλλειψη λαδιού. Η έλλειψη εμφανίζονταν όταν ο κλιματισμός έχανε φρέον ή αυτό αδειάζοντας για μία ή περισσότερες φορές. Αυτό γιατί (με τα επαναλαμβανόμενα αδειάσματα) μαζί με το φρεον έφευγε και το λάδι που βρίσκονταν στο εσωτερικό του κυκλώματος και του κομπρεσέρ.

Τα πρώτα χρόνια οι τεχνικοί έβαζαν κατά την επανατοποθέτηση (όσοι το ήξεραν) μαζί με το φρεον και λίγο λάδι για να μην κολλήσει το κομπρεσέρ. Οι πολλοί δεν έβαζαν τίποτε και με τον καιρό και εάν είχε αδειάσει αρκετές φορές το φρεον το κομπρεσέρ κολλούσε. Αλλά και αυτοί που το έβαζαν δεν ήξεραν πόση ποσότητα έχει απομείνει στο εσωτερικό του κομπρεσέρ κλπ, με αποτέλεσμα να υπάρχει πρόβλημα ως προς την αναλογία και κατ' επέκταση τη λειτουργία.

Είναι ενδιαφέρον το θέμα. Δεν γνωρίζω, περιμένω και εγώ απάντηση τεχνικών. Πάντως νομίζω ότι η σωστή διαδικασία είναι να αφαιρεθεί όλο το υλικό, να ζυγιστεί και να ξανατοποθετηθεί (με συμπλήρωμα αν χρειάζεται). Και επίσης νομίζω ότι για να γίνει σωστά χρειάζεται αντλία κενού. Ο τελευταίος ψυκτικός που ρώτησα (δεν ήταν για ψυκτικός, αλλά για άλλη δουλειά) για την αντλία κενού μου είπε ότι η διαδικασία είναι χρονοβόρα και δεν αξίζει τον κόπο, γι' αυτό κανείς δεν χρησιμοποιεί αντλία κενού (ούτε ο ίδιος). Μου είπε επίσης, έχει μάθει να μετρά πιέσεις και να καταλαβαίνει αν χρειάζεται συμπλήρωμα το ψυκτικό υγρό ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ να με βοηθήσετε με το εξης διλλημα που εχω για την αγορα κλιματιστικου.Μετα απο ερευνα ειμαι αναμεσα στο toyotomi takara 16hdi κα στο hitachi rak 50 ppa.Μηπως μπορει να με βοηθησει καποιος ποιο να διαλεξω?Προτείνεται καποιο εσεις?Κ επισης αν οι ετησιες καταναλωσεις ειναι 290 στην ψυξη και 690 στην θερμανση ειναι καλα?
Link to comment
Share on other sites

To hansol super dc το χω εγώ εδώ και κατι βδομάδες. όντως τα σπάει το μηχάνημα !!! Αυτό που "σκοτώνει" περισσότερο είναι η εγγύηση της αντιπροσωπείας. 10 χρόνια συμπιεστής και 5 χρόνια όλα τα υπόλοιπα !!!!

 

αν το δείς απο κοντά, δες που είναι made in.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ενδιαφέρον το θέμα. Δεν γνωρίζω, περιμένω και εγώ απάντηση τεχνικών. Πάντως νομίζω ότι η σωστή διαδικασία είναι να αφαιρεθεί όλο το υλικό, να ζυγιστεί και να ξανατοποθετηθεί (με συμπλήρωμα αν χρειάζεται). Και επίσης νομίζω ότι για να γίνει σωστά χρειάζεται αντλία κενού. Ο τελευταίος ψυκτικός που ρώτησα (δεν ήταν για ψυκτικός, αλλά για άλλη δουλειά) για την αντλία κενού μου είπε ότι η διαδικασία είναι χρονοβόρα και δεν αξίζει τον κόπο, γι' αυτό κανείς δεν χρησιμοποιεί αντλία κενού (ούτε ο ίδιος). Μου είπε επίσης, έχει μάθει να μετρά πιέσεις και να καταλαβαίνει αν χρειάζεται συμπλήρωμα το ψυκτικό υγρό ή όχι.

 

Δεν είναι όλες οι αντλίες κενού κατάλληλες για να κάνουν αυτή τη δουλειά (δηλαδή να τραβήξουν τα πάντα και να τα βάλουν σωστά. θέλει σοβαρό μηχάνημα που δεν ξέρω εάν το έχουν λόγω κόστους. Οι περισσότεροι κυκλοφορούν με δυο μανόμετρα που κάνουν μόνο συμπλήρωση (στη τύχη).

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα στο forum , θα μπορουσατε μήπως να με βοηθήσετε ? θέλω να θερμάνω ένα χορο περίπου 37 τετραγωνικά πρόκεται για κατάστημα χαμηλοτάβανο με μια μικρή τζαμαρία ψάχνω για ένα 18ari inverter γνωρίζετε κάποιο καλο δοκιμασμένο (midea, gree , carrier ) όπως καταλαβαίνετε δεν μπορώ να διαθέσω πολλά χρήματα 650-700 max έχετε να προτείνεται κάτι , ευχάριστω
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα στο forum , θα μπορουσατε μήπως να με βοηθήσετε ? θέλω να θερμάνω ένα χορο περίπου 37 τετραγωνικά πρόκεται για κατάστημα χαμηλοτάβανο με μια μικρή τζαμαρία ψάχνω για ένα 18ari inverter γνωρίζετε κάποιο καλο δοκιμασμένο (midea, gree , carrier ) όπως καταλαβαίνετε δεν μπορώ να διαθέσω πολλά χρήματα 650-700 max έχετε να προτείνεται κάτι , ευχάριστω

 

midea εχει καλο σερβις και ειναι καλο το μηχανημα.

 

http://www.skroutz.gr/s/383522/Midea-MS9A-18HRDN1.html

http://www.skroutz.gr/s/410763/Midea-MSR-18ARDN1.html

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους

 

ενδιαφερομαι για ενα 24αρι (σαλονι-κουζινα, ενιαιος χωρος) και δυο 9αρια για τα δωματια...

 

αφου εχω διαβασει πολλες σελιδες εχω βγαλει μερικα συμπερασματα και ειχα καταληξει αναμεσα σε Mitsubishi MSZ-GE71VA για ακριβο(αλλα σε λογικα πλαισια) και για το LG Art Cool CA24AWR για φθηνο... βεβαια για το 2ο διαβαζω αρνητικα σχολια για τον θορυβο εξωτερικης μοναδας...καλα εκτος του οτι η mitsubishi ειναι καλυτερη...

 

αυτο που με προβληματισε ειναι πως προτεινε ο χρηστης moredread ενα hitachi κλιματιστικο, το Hitachi RAK-70PPA / RAC-70WPA και δεν βρισκω συζητησεις για αυτο το μοντελο. Ειναι πιο ακριβο και απο το Mitsubishi(!!!) και μαλλον παιζει ρολο η ενεργειακη κλαση οπου εχει Α+ στην ψυξη και Α+++ στη θερμανση!!! οταν τα παραπανω εχουν Α/Α...οπως και τα περισσοτερα που βρισκω... Μια σημειωση εδω... προσεξα πως αναφερει τιμες σε scop και οχι cop... που εκει εχει 4,4 θερμανση (αρα πεφτει απο το A+++) και λογικα λιγοτερο και στην ψυξη απο seer 6,8 (eer δεν ξερω ποσο εχει)

 

Σαν κλιματιστικα τα hitachi θεωρουνται απο τα καλα? Μεταξυ των 3 αυτων μοντελων ποιο θα συστηνατε και γιατι? Εμενα να σας πω την αληθεια με τραβαει πολυ το Α+++ της Hitachi στην θερμανση (αφου πλεον ετσι θα ζεσταινομαστε-χωρις πετρελαιο) αλλα και το Α+ στην ψυξη (αυτο ομως δεν εχει κ τοση διαφορα απο το Α)... βεβαια το παραπανω αφου εψαξα καλυτερα περι scop και cop (βασικα ρωτησα κ μου ειπαν) δεν ισχυει και τοσο...

 

Στα 9αρια κλιματιστικα παλι παιζει το ιδιο με το Hitachi RAS/RAC-S10HA (οπου ειναι και 10αρι...) και επισης στα ιδια χρηματα βρισκεις mitsubishi και daikin αλλα με ενεργειακη αποδοση Α/Α...

 

δηλ, αυτο που θελω να ρωτησω ειναι πως αξιζει να παω σε hitachi μονο για την διαφορα σε ενεργειακη αποδοση? (γιατι σε τιμη αγορας μαλλον πιο ακριβα θα μου κοστισει απο mitsubishi...) και ποσο πια καλυτερο ειναι ενα mitsubishi... να επισημανω πως το aircondition θα δουλευει πολλες ωρες...

 

σας ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας ;)

Edited by GT3
προσθεση στοιχειων
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους

 

ενδιαφερομαι για ενα 24αρι (σαλονι-κουζινα, ενιαιος χωρος) και δυο 9αρια για τα δωματια...

 

αφου εχω διαβασει πολλες σελιδες εχω βγαλει μερικα συμπερασματα και ειχα καταληξει αναμεσα σε Mitsubishi MSZ-GE71VA για ακριβο(αλλα σε λογικα πλαισια) και για το LG Art Cool CA24AWR για φθηνο... βεβαια για το 2ο διαβαζω αρνητικα σχολια για τον θορυβο εξωτερικης μοναδας...καλα εκτος του οτι η mitsubishi ειναι καλυτερη...

 

αυτο που με προβληματισε ειναι πως προτεινε ο χρηστης moredread ενα hitachi κλιματιστικο, το Hitachi RAK-70PPA / RAC-70WPA και δεν βρισκω συζητησεις για αυτο το μοντελο. Ειναι πιο ακριβο και απο το Mitsubishi(!!!) και μαλλον παιζει ρολο η ενεργειακη κλαση οπου εχει Α+ στην ψυξη και Α+++ στη θερμανση!!! οταν τα παραπανω εχουν Α/Α...οπως και τα περισσοτερα που βρισκω... Μια σημειωση εδω... προσεξα πως αναφερει τιμες σε scop και οχι cop... που εκει εχει 4,4 θερμανση (αρα πεφτει απο το A+++) και λογικα λιγοτερο και στην ψυξη απο seer 6,8 (eer δεν ξερω ποσο εχει)

 

Σαν κλιματιστικα τα hitachi θεωρουνται απο τα καλα? Μεταξυ των 3 αυτων μοντελων ποιο θα συστηνατε και γιατι? Εμενα να σας πω την αληθεια με τραβαει πολυ το Α+++ της Hitachi στην θερμανση (αφου πλεον ετσι θα ζεσταινομαστε-χωρις πετρελαιο) αλλα και το Α+ στην ψυξη (αυτο ομως δεν εχει κ τοση διαφορα απο το Α)... βεβαια το παραπανω αφου εψαξα καλυτερα περι scop και cop (βασικα ρωτησα κ μου ειπαν) δεν ισχυει και τοσο...

 

Στα 9αρια κλιματιστικα παλι παιζει το ιδιο με το Hitachi RAS/RAC-S10HA (οπου ειναι και 10αρι...) και επισης στα ιδια χρηματα βρισκεις mitsubishi και daikin αλλα με ενεργειακη αποδοση Α/Α...

 

δηλ, αυτο που θελω να ρωτησω ειναι πως αξιζει να παω σε hitachi μονο για την διαφορα σε ενεργειακη αποδοση? (γιατι σε τιμη αγορας μαλλον πιο ακριβα θα μου κοστισει απο mitsubishi...) και ποσο πια καλυτερο ειναι ενα mitsubishi... να επισημανω πως το aircondition θα δουλευει πολλες ωρες...

 

σας ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας ;)

 

πάντως πρέπει να είναι καινούργια σειρά (RAK) αυτά τα μοντέλα, γιατί όταν έψαχνα το καλοκαίρι δεν υπήρχαν.

Έχει ενδιαφέρον όμως να μας πει κάποιος που τα πήρε εντυπώσεις!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους

 

ενδιαφερομαι για ενα 24αρι (σαλονι-κουζινα, ενιαιος χωρος) και δυο 9αρια για τα δωματια...

 

αφου εχω διαβασει πολλες σελιδες εχω βγαλει μερικα συμπερασματα και ειχα καταληξει αναμεσα σε Mitsubishi MSZ-GE71VA για ακριβο(αλλα σε λογικα πλαισια) και για το LG Art Cool CA24AWR για φθηνο... βεβαια για το 2ο διαβαζω αρνητικα σχολια για τον θορυβο εξωτερικης μοναδας...καλα εκτος του οτι η mitsubishi ειναι καλυτερη...

 

αυτο που με προβληματισε ειναι πως προτεινε ο χρηστης moredread ενα hitachi κλιματιστικο, το Hitachi RAK-70PPA / RAC-70WPA και δεν βρισκω συζητησεις για αυτο το μοντελο. Ειναι πιο ακριβο και απο το Mitsubishi(!!!) και μαλλον παιζει ρολο η ενεργειακη κλαση οπου εχει Α+ στην ψυξη και Α+++ στη θερμανση!!! οταν τα παραπανω εχουν Α/Α...οπως και τα περισσοτερα που βρισκω... Μια σημειωση εδω... προσεξα πως αναφερει τιμες σε scop και οχι cop... που εκει εχει 4,4 θερμανση (αρα πεφτει απο το A+++) και λογικα λιγοτερο και στην ψυξη απο seer 6,8 (eer δεν ξερω ποσο εχει)

 

Σαν κλιματιστικα τα hitachi θεωρουνται απο τα καλα? Μεταξυ των 3 αυτων μοντελων ποιο θα συστηνατε και γιατι? Εμενα να σας πω την αληθεια με τραβαει πολυ το Α+++ της Hitachi στην θερμανση (αφου πλεον ετσι θα ζεσταινομαστε-χωρις πετρελαιο) αλλα και το Α+ στην ψυξη (αυτο ομως δεν εχει κ τοση διαφορα απο το Α)... βεβαια το παραπανω αφου εψαξα καλυτερα περι scop και cop (βασικα ρωτησα κ μου ειπαν) δεν ισχυει και τοσο...

 

Στα 9αρια κλιματιστικα παλι παιζει το ιδιο με το Hitachi RAS/RAC-S10HA (οπου ειναι και 10αρι...) και επισης στα ιδια χρηματα βρισκεις mitsubishi και daikin αλλα με ενεργειακη αποδοση Α/Α...

 

δηλ, αυτο που θελω να ρωτησω ειναι πως αξιζει να παω σε hitachi μονο για την διαφορα σε ενεργειακη αποδοση? (γιατι σε τιμη αγορας μαλλον πιο ακριβα θα μου κοστισει απο mitsubishi...) και ποσο πια καλυτερο ειναι ενα mitsubishi... να επισημανω πως το aircondition θα δουλευει πολλες ωρες...

 

σας ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας ;)

 

Κατα την γνωμη μου και τα δυο hitachi & mitsumbishi ειναι πολυ καλα μηχανηματα

εαν ειναι για πολυωρη λειτουργεια

προτιμησε το οικονομικοτερο :)

Συντομα θα εχουμε και αλλες ανατιμησεις στα τιμολογια της δεη

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους

 

ενδιαφερομαι για ενα 24αρι (σαλονι-κουζινα, ενιαιος χωρος) και δυο 9αρια για τα δωματια...

 

αφου εχω διαβασει πολλες σελιδες εχω βγαλει μερικα συμπερασματα και ειχα καταληξει αναμεσα σε Mitsubishi MSZ-GE71VA για ακριβο(αλλα σε λογικα πλαισια) και για το LG Art Cool CA24AWR για φθηνο... βεβαια για το 2ο διαβαζω αρνητικα σχολια για τον θορυβο εξωτερικης μοναδας...καλα εκτος του οτι η mitsubishi ειναι καλυτερη...

 

αυτο που με προβληματισε ειναι πως προτεινε ο χρηστης moredread ενα hitachi κλιματιστικο, το Hitachi RAK-70PPA / RAC-70WPA και δεν βρισκω συζητησεις για αυτο το μοντελο. Ειναι πιο ακριβο και απο το Mitsubishi(!!!) και μαλλον παιζει ρολο η ενεργειακη κλαση οπου εχει Α+ στην ψυξη και Α+++ στη θερμανση!!! οταν τα παραπανω εχουν Α/Α...οπως και τα περισσοτερα που βρισκω... Μια σημειωση εδω... προσεξα πως αναφερει τιμες σε scop και οχι cop... που εκει εχει 4,4 θερμανση (αρα πεφτει απο το A+++) και λογικα λιγοτερο και στην ψυξη απο seer 6,8 (eer δεν ξερω ποσο εχει)

 

Σαν κλιματιστικα τα hitachi θεωρουνται απο τα καλα? Μεταξυ των 3 αυτων μοντελων ποιο θα συστηνατε και γιατι? Εμενα να σας πω την αληθεια με τραβαει πολυ το Α+++ της Hitachi στην θερμανση (αφου πλεον ετσι θα ζεσταινομαστε-χωρις πετρελαιο) αλλα και το Α+ στην ψυξη (αυτο ομως δεν εχει κ τοση διαφορα απο το Α)... βεβαια το παραπανω αφου εψαξα καλυτερα περι scop και cop (βασικα ρωτησα κ μου ειπαν) δεν ισχυει και τοσο...

 

Στα 9αρια κλιματιστικα παλι παιζει το ιδιο με το Hitachi RAS/RAC-S10HA (οπου ειναι και 10αρι...) και επισης στα ιδια χρηματα βρισκεις mitsubishi και daikin αλλα με ενεργειακη αποδοση Α/Α...

 

δηλ, αυτο που θελω να ρωτησω ειναι πως αξιζει να παω σε hitachi μονο για την διαφορα σε ενεργειακη αποδοση? (γιατι σε τιμη αγορας μαλλον πιο ακριβα θα μου κοστισει απο mitsubishi...) και ποσο πια καλυτερο ειναι ενα mitsubishi... να επισημανω πως το aircondition θα δουλευει πολλες ωρες...

 

σας ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας ;)

 

Καλησπέρα,

Το scop είναι ο νέος τρόπος κατάταξης των κλιματιστικών από την ΕΕ, όπου έχουν προστεθεί βαθμίδες πάνω από την Α. Η διαφορά είναι ότι είναι season cop, οπότε φαίνεται πλέον και η επίδραση του ινβερτερ, αφού περιλαμβάνει και καταστάσεις μερικού φορτίου στη μέτρηση σε αντίθεση με τον cop που αναφερόταν στην ονομαστική ισχύ. Γενικά για καλύτερη σύγκριση πρέπει να συγκρίνεις cop με cop και scop με scop αντίστοιχα.

Edited by dal_kos
Link to comment
Share on other sites

αυτο που με προβληματισε ειναι πως προτεινε ο χρηστης moredread ενα hitachi κλιματιστικο, το Hitachi RAK-70PPA / RAC-70WPA και δεν βρισκω συζητησεις για αυτο το μοντελο. Ειναι πιο ακριβο και απο το Mitsubishi(!!!) και μαλλον παιζει ρολο η ενεργειακη κλαση οπου εχει Α+ στην ψυξη και Α+++ στη θερμανση!!! οταν τα παραπανω εχουν Α/Α...οπως και τα περισσοτερα που βρισκω... Μια σημειωση εδω... προσεξα πως αναφερει τιμες σε scop και οχι cop... που εκει εχει 4,4 θερμανση (αρα πεφτει απο το A+++) και λογικα λιγοτερο και στην ψυξη απο seer 6,8 (eer δεν ξερω ποσο εχει)
Που είδες την ενεργειακή κλάση A+/A+++ ? Εδώ το βλέπω σαν Α/Α http://www.titan.com.mt/assets/files/RAK-25-70PPA.pdf . Μήπως αναφέρονται στη σειρά και είναι για τα μικρότερα μοντέλα?
Link to comment
Share on other sites

Που είδες την ενεργειακή κλάση A+/A+++ ? Εδώ το βλέπω σαν Α/Α http://www.titan.com.mt/assets/files/RAK-25-70PPA.pdf . Μήπως αναφέρονται στη σειρά και είναι για τα μικρότερα μοντέλα?

 

το ειδα στο skroutz αλλα και καπου αλλου... αλλα οπως ανεφερα και παραπανω αναφερεται σε τιμες scop και οχι cop οπου εκει πεφτει σιγουρα απο τα Α+/Α+++ που αναφερει. Αυτο το προσθεσα μετα το αρχικο μου ποστ...

 

αρα εφοσον τελικα εχει ιδιες αποδοσεις με ενα mitsubishi πως και ειναι ακριβοτερο? δεν μπορω να βρω τον λογο αλλα μπορει να μην υπαρχει κ λογος... ;)

 

να κανω μια ακομα ερωτηση... σε ενα χωρο μακροστενο 40-45τμ (σαλονι-κουζινα) μηπως ειναι καλυτερο να βαλω 2 μικροτερα κλιματιστικα και οχι ενα 24αρι? ποια η αποψη σας? καλα σιγουρα και ο τεχνικος που θα ερθει θα με συμβουλεψει αλλα ποια η δικη σας γνωμη? και ποσο μικροτερα? δυο 12αρια ή δυο 18αρια κλιματιστικα? απο καταναλωση αραγε θα ειναι καλυτερα ή χειροτερα? θα τα χρησιμοποιησω και τον χειμωνα φυσικα σαν κυρια πηγη θερμανσης... μηπως με βολεψει ενα multi συστημα καλυτερα (με μια εξωτερικη μοναδα)?

Link to comment
Share on other sites

το ειδα στο skroutz αλλα και καπου αλλου... αλλα οπως ανεφερα και παραπανω αναφερεται σε τιμες scop και οχι cop οπου εκει πεφτει σιγουρα απο τα Α+/Α+++ που αναφερει. Αυτο το προσθεσα μετα το αρχικο μου ποστ...

 

αρα εφοσον τελικα εχει ιδιες αποδοσεις με ενα mitsubishi πως και ειναι ακριβοτερο? δεν μπορω να βρω τον λογο αλλα μπορει να μην υπαρχει κ λογος... ;)

 

Το ότι και τα δύο είναι ενεργειακής κλάσης Α όσο αφορά το COP δεν σημαίνει πως είναι τα ίδια σε απόδοση, αφού η μέγιστη κατάταξη κατά COP είναι το Α που ισχύει για COP από 3,6 και πάνω. Για αυτό πλέον αρχίζουν σιγά σιγά να τα μετράνε και ως προς το SCOP που είναι νέα μέτρηση και έχει κλάσεις Α+, Α++ και πάει λέγοντας.

 

 

να κανω μια ακομα ερωτηση... σε ενα χωρο μακροστενο 40-45τμ (σαλονι-κουζινα) μηπως ειναι καλυτερο να βαλω 2 μικροτερα κλιματιστικα και οχι ενα 24αρι? ποια η αποψη σας? καλα σιγουρα και ο τεχνικος που θα ερθει θα με συμβουλεψει αλλα ποια η δικη σας γνωμη? και ποσο μικροτερα? δυο 12αρια ή δυο 18αρια κλιματιστικα? απο καταναλωση αραγε θα ειναι καλυτερα ή χειροτερα? θα τα χρησιμοποιησω και τον χειμωνα φυσικα σαν κυρια πηγη θερμανσης... μηπως με βολεψει ενα multi συστημα καλυτερα (με μια εξωτερικη μοναδα)?

 

Καταρχάς ζήτα από έναν μηχανολόγο ανεξάρτητο να σου κάνει μια μελέτη να δει πόσες απώλειες έχεις στη πραγματικότητα. Μετά ρώτα τον τι σου προτείνει, ώστε να έχεις μια τεκμηριωμένη επιστημονική άποψη, που αφορά το χώρο σου. Όσο καλός και να είναι ένας τεχνικός-ψυκτικός δεν μπορεί να συγκριθεί με τις γνώσεις ενός μηχανολόγου μηχανικού όσο αφορά την εκτίμηση των πραγματικών απωλειών του χώρου σου. Εκτός του ότι ο τεχνικός έχει συμφέρον από την πρόταση που θα σου κάνει.

 

Από κει και πέρα σε εντελώς θεωρητική βάση, αν ένα 24 άρι καλύπτει το χώρο, αν πας σε 2, καλύτερα να πας σε 12άρια. Επίσης όσο αφορά τα multi δεν βλέπω τον λόγο, αφού και το κόστος είναι αυξημένο και σε περίπτωση που παρουσιάσει το ένα βλάβη μένεις χωρίς καθόλου θέρμανση.

 

Και τέλος όσο αφορά τη κατανάλωση των 2 έναντι του ενός είναι δύσκολο να απαντήσει κανείς θεωρητικά, αλλά σίγουρα η ποιότητα θέρμανσης με τα 2 θα είναι πολύ καλύτερη, αφού η θερμότητα θα κατανέμεται πολύ καλύτερα στο χώρο (με προϋπόθεση βεβαίως τη σωστή θέση τοποθέτησης)

Link to comment
Share on other sites

το ειδα στο skroutz αλλα και καπου αλλου... αλλα οπως ανεφερα και παραπανω αναφερεται σε τιμες scop και οχι cop οπου εκει πεφτει σιγουρα απο τα Α+/Α+++ που αναφερει. Αυτο το προσθεσα μετα το αρχικο μου ποστ...

 

αρα εφοσον τελικα εχει ιδιες αποδοσεις με ενα mitsubishi πως και ειναι ακριβοτερο? δεν μπορω να βρω τον λογο αλλα μπορει να μην υπαρχει κ λογος... ;)

 

να κανω μια ακομα ερωτηση... σε ενα χωρο μακροστενο 40-45τμ (σαλονι-κουζινα) μηπως ειναι καλυτερο να βαλω 2 μικροτερα κλιματιστικα και οχι ενα 24αρι? ποια η αποψη σας? καλα σιγουρα και ο τεχνικος που θα ερθει θα με συμβουλεψει αλλα ποια η δικη σας γνωμη? και ποσο μικροτερα? δυο 12αρια ή δυο 18αρια κλιματιστικα? απο καταναλωση αραγε θα ειναι καλυτερα ή χειροτερα? θα τα χρησιμοποιησω και τον χειμωνα φυσικα σαν κυρια πηγη θερμανσης... μηπως με βολεψει ενα multi συστημα καλυτερα (με μια εξωτερικη μοναδα)?

 

Σε καμια περιπτωση 2 κλιματιστικα στον ιδιο χωρο.Δε θα μπορουν να αποδωσουν γιατι πολυ απλα το ενα θα ''ταπωνει'' το αλλο.Σε γενικες γραμμες για καθε τετραγωνικο μετρο χρειαζεσε 500 btu σε μετρια μονωμενο χωρο, 400 btu σε καλα μονωμενο κ αντιστοιχα σε ανυπαρκτη μονωση 600 btu.Το HITACHI που ανεφερες εχει ονομαστικη ισχυ 27000 btu στη θερμανση με cop 3,63.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις... scrol μαλλον εχεις δικιο με τα 2 κλιματιστικα... μου φαινεται λογικο αυτο που λες ;)

 

Και οι δύο, προφανώς, ούτε τις γνώσεις του dal_kos έχετε, ούτε εμπειρία από πολλά κλιματιστικά στον ίδιο χώρο.

Έχω εμπειρία από τρείς ενιαίους χώρους, που βρίσκομαι καθημερινά, στον ένα με τρία μικρά κλιματιστικά.

Τα δύο είναι καλύτερα από ένα για πολλούς λόγους, ειδικά για «μακρόστενο» χώρο, όπως λες. Εκτός αν θέλεις να έχεις θερμοκρασιακές διαφορές που θα φτάνουν και τους 4.5 βαθμούς κελσίου, ανεμιστήρα με βόμβο ελικοπτέρου και να σου αρέσει να νοιώθεις, έντονη, τη ροή του αέρα επάνω σου.

Αυτά τα περί «ταπώνει», μπορούν να συμβούν μόνο αν αναλάβει την τοποθέτηση σκιτζής, και τα τοποθετήσει σε λάθος θέση…

Πάντως για τέτοιο χώρο, «(σαλονι-κουζινα)», η μελέτη ανεξάρτητου μηχανολόγου είναι η καλύτερη λύση, αν δεν θέλεις να παίζεις κορώνα-γράμματα.

Edited by artless
Link to comment
Share on other sites

Και οι δύο, προφανώς, γιατί ούτε τις γνώσεις του dal_kos έχετε, ούτε εμπειρία από πολλά κλιματιστικά στον ίδιο χώρο.

Έχω εμπειρία από τρείς ενιαίους χώρους, που βρίσκομαι καθημερινά, στον ένα με τρία μικρά κλιματιστικά.

Τα δύο είναι καλύτερα από ένα για πολλούς λόγους, ειδικά για «μακρόστενο» χώρο, όπως λες. Εκτός αν θέλεις να έχεις θερμοκρασιακές διαφορές που θα φτάνουν και τους 4.5 βαθμούς κελσίου, ανεμιστήρα με βόμβο ελικοπτέρου και να σου αρέσει να νοιώθεις, έντονη, τη ροή του αέρα επάνω σου.

Αυτά τα περί «ταπώνει», μπορούν να συμβούν μόνο αν αναλάβει την τοποθέτηση σκιτζής, και τα τοποθετήσει σε λάθος θέση…

Πάντως για τέτοιο χώρο, «(σαλονι-κουζινα)», η μελέτη ανεξάρτητου μηχανολόγου είναι η καλύτερη λύση, αν δεν θέλεις να παίζεις κορώνα-γράμματα.

 

γνωσεις??? εγω??? καμμια!!! ;) τελειως ασχετος με το θεμα... δεν ξερω τι γνωσεις εχει ο scrol αλλα εγω δεν εχω... και οντως αυτο το "ταπωνει" καπως μου εκανε λογικο αλλα μαλλον οχι ε?

 

οποτε ας φερω εναν μηχανολογο να δει τον χωρο και αναλογα πραττω...

 

ευχαριστω κ παλι και οποιος εχει κατι να προσθεσει ειναι more than welcome ;)

 

να ρωτησω κατι... αναφερετε συχνα για την μελετη ανεξαρτητου μηχανολογου... ποσο θα κοστισει αυτη η μελετη/ επισκεψη για εκτιμηση του τι χρειαζομαι? εχει καποιος να μου συστησει καποιον που εμεινε ικανοποιημενος απο τις συμβουλες του/ μελετη? γιατι και στους μηχανολογους υποθετω πως υπαρχουν καλοι και κακοι επαγγελματιες...

Edited by gnt
Link to comment
Share on other sites

Και οι δύο, προφανώς, ούτε τις γνώσεις του dal_kos έχετε, ούτε εμπειρία από πολλά κλιματιστικά στον ίδιο χώρο.

Έχω εμπειρία από τρείς ενιαίους χώρους, που βρίσκομαι καθημερινά, στον ένα με τρία μικρά κλιματιστικά.

Τα δύο είναι καλύτερα από ένα για πολλούς λόγους, ειδικά για «μακρόστενο» χώρο, όπως λες. Εκτός αν θέλεις να έχεις θερμοκρασιακές διαφορές που θα φτάνουν και τους 4.5 βαθμούς κελσίου, ανεμιστήρα με βόμβο ελικοπτέρου και να σου αρέσει να νοιώθεις, έντονη, τη ροή του αέρα επάνω σου.

Αυτά τα περί «ταπώνει», μπορούν να συμβούν μόνο αν αναλάβει την τοποθέτηση σκιτζής, και τα τοποθετήσει σε λάθος θέση…

Πάντως για τέτοιο χώρο, «(σαλονι-κουζινα)», η μελέτη ανεξάρτητου μηχανολόγου είναι η καλύτερη λύση, αν δεν θέλεις να παίζεις κορώνα-γράμματα.

 

Προφανως κ δεν εχουμε τη δικη σου εμπειρια.:O Γιατι προφανως οποιος επισκεπτε καθημερινα 3 ενιαιους χωρους με 2-3 κλιματιστικα γινετε τοσο εμπειρος στο κλιματισμο οσο γινετε καρατε-μαστερ οποιος βλεπει καθημερινα καρατε κιντ:lol:

Φυσικα ενας μηχανολογος ξερει καλυτερα,γι αυτο το πρωτο πραγμα που θα σου πει ειναι να αποφυγεις βασικη θερμανση με κλιματισμο γιατι ειναι η χειροτερη μορφη θερμανσης.:(

Προφανως ή θα εχεις 1 μεγαλο ελικοπτερο που μπορεις να το τοποθετησεις καπου μακρια απ τη θεση που συνηθως καθεσε κ να αποφυγεις το θορυβο,ή θα εχεις 2-3 ελικοπτερακια απ τα οποια δε θα εχεις που να κρυφτεις:lol:

Προφανως κ αυτο με τους 4,5 βαθμους διαφορα μπορει να συμβει σε μακροστενο χωρο 40 τ.μ. ....αν ο χωρος ειναι 2Χ20 , εξω εχει -7 κ το μηχανημα το τοποθετησε ασχετος:lol:

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα ενας μηχανολογος ξερει καλυτερα,γι αυτο το πρωτο πραγμα που θα σου πει ειναι να αποφυγεις βασικη θερμανση με κλιματισμο γιατι ειναι η χειροτερη μορφη θερμανσης.:(

 

Η χειρότερη μορφή θέρμανσης ???!!!???

Απο την μεριά της ενεργειακής αποδοτικότητας είναι ο καλύτερος τρόπος θέρμανσης.

Απο ποιότητα θερμανσης σίγουρα κατώτερη μέθοδος απο την κλασική μέθοδο θερμανσης με λέβητα και αυτό είναι σε θεωρητικό επίπεδο. Στην πράξη εξαρτάται απο τον τελικό χρήστη του συστήματος. Εμενα δεν με ενοχλεί η θέρμανση από κλιματισμό . Άλλους τους ενοχλεί.

 

αν το δείς απο κοντά, δες που είναι made in.

Είναι απο Κινα και το γνωριζα πρωτού το αγοράσω. Δεν μου λέει κάτι η χώρα κατασκευής πλέον για οτιδήποτε και αν γοράσω. Αυτό που έχει ουσία πλέον είναι το ποιός το κατασκευάζει και με τι εξαρτήματα. Αυτά τα στερεότυπα π.χ "είναι κινέζικο άρα χαλάει" δεν ισχύουν πλέον με την παγκοσμιοποίηση.

Edited by gnt
Link to comment
Share on other sites

Η χειρότερη μορφή θέρμανσης ???!!!???

Απο την μεριά της ενεργειακής αποδοτικότητας είναι ο καλύτερος τρόπος θέρμανσης.

Απο ποιότητα θερμανσης σίγουρα κατώτερη μέθοδος απο την κλασική μέθοδο θερμανσης με λέβητα και αυτό είναι σε θεωρητικό επίπεδο. Στην πράξη εξαρτάται απο τον τελικό χρήστη του συστήματος. Εμενα δεν με ενοχλεί η θέρμανση από κλιματισμό . Άλλους τους ενοχλεί.

 

Δυστυχώς από άποψη ενεργειακής απόδοσης φαίνεται να είναι ο καλύτερος τρόπος θέρμανσης, αλλά αυτό ισχύει όταν το ρεύμα παράγεται από ανανεώσιμες πηγές ενέργειας. Όταν το ρεύμα παράγεται από εγκαταστάσεις λιγνίτη, αυτό είναι αμφίβολο. Αυτό συμβαίνει γιατί η παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας στους λιγνιτικούς σταθμούς γίνεται με βαθμό απόδοσης πολύ κάτω της μονάδας. Έτσι ενώ τοπικά (σε επίπεδο χρήστη) έχουμε βαθμό απόδοσης 360%+ (COP > 3.6) σε επίπεδο συνολικής αξιοποίησης της ενέργειας η απόδοση μπορεί να είναι χειρότερη απ' ό,τι αν ζεσταινόμασταν με πετρέλαιο. Αυτά πάντα όσο αφορά το ενεργειακό επίπεδο.

Αν μιλήσουμε στο οικονομικό επίπεδο, οι στρεβλώσεις των χρεώσεων, κάνουν τις αντλίες θερμότητας πιο οικονομική λύση από το πετρέλαιο, την τρέχουσα οικονομική περίοδο, αν και αυτό δεν ισχύει πάντα 100% και εξαρτάται από το χώρο και το χρήστη του.

 

Στατιστικά πάντως σύμφωνα με επίσημες διεθνείς μελέτες η θέρμανση με σώματα είναι καλύτερη από τα air condition που τοποθετούνται ψηλά και μας ψεκάζουν αέρα, ενώ ακόμα καλύτερη από τα πάνελ, είναι η ενδοδαπέδια. Αυτό συμβαίνει γιατί ο άνθρωπος θέλει ΚΑΙ ακτινοβολία για να ζεσταθεί σωστά (που τα Air Condition δεν διαθέτουν), ενώ προτιμά να έχει ζεστό πάτωμα και κρύα οροφή (το ακριβώς αντίθετο από τα κλιματιστικά).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά..

 

Εγω δεν έχω επιστημονικές γνώσεις όσο αφορά τον κλιματισμό αλλά είμαι νέος επαγγελματίας σε διάφορα ηλεκτρικά και όχι μόνο και σας προσκαλώ να μου στείλετε πμ για τιμή αν θέλετε να αγοράσετε κλιματιστικό μάρκας Daikin, Mitsubishi, Fujitsu, Toshiba, και Nippon.

 

Αν θεωρείται διαφήμιση παρακαλώ να διαγραφεί και ζητώ συγνώμη εκ των πρωτέρων.

 

Θοδωρής

www.All-In-Stock.com
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη φίλε,μπορεί να ασχολεισαι όπως λές ,αλλα το site της υπογραφής σου είναι από Βουλγαρία .:X

Τόσα Ελληνικά μαγαζια υπάρχουν,είμαστε σε περίοδο κρίσης και πολύ κόσμος θέλει δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...