Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κ εγώ θα ήθελα την γνώμη σας για ένα τέτοιο κλιματιστικό 40-45 τμ μέτρα περίπου σαλόνι μαζι με κουζίνα ο χώρος

 

Me too:D

Sent from my nexus 7 using tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καμία πρόταση για 24000btu με budget τα 1000 ευρώ;

Θα μπει σε σαλόνι...

 

γεια χαρα ,στα χρηματα αυτα υπαρχει το gree change το οποιο ειναι συμπαραγωγη με την daikin και αξιοπιστο μηχανημα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Ψάχνω για το υπνοδωμάτιό μου 18 τ.μ. ένα ποιοτικό και αξιόπιστο air condition, με budget έως 500 - 600 €.

 

Κυρίως με ενδιαφέρει η χρήση της ψύξης + να είναι όσο το δυνατόν πιο αθόρυβο + να έχει αφύγρανση.

 

Μετά από μια πρόχειρη έρευνα, κατέληξα στα εξής:

 

http://www.skroutz.gr/s/1930634/Fujitsu-ASYG09LLCB.html

http://www.skroutz.gr/s/1965098/Daikin-FTXN25L-RXN25L.html

 

Ποιό από τα δυο θα μου προτείνατε;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Daikin βεβαια, ανόμοια σύγκριση.:)

 

Καμία πρόταση για 24000btu με budget τα 1000 ευρώ;

Θα μπει σε σαλόνι...

 

Επειδή το έχω δει σε δύσκολες συνθήκες ,ειναι γενικά απλό μηχανημα αλλά ισχυρό σε όρια και ένταση και έχει καλη υποστήριξη αν χρειαστεί. http://www.skroutz.gr/s/328486/LG-Libero-E-E24SQ.html

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Θέλω τη βοήθειά σας σε επιλογή κλιματιστικού inerter 24000 btu. Ίσως έχει ξανατεθεί το ζήτημα, αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να κάτσω να διαβάσω 300 σελίδες. Όποιος θέλει και ξέρει ας απαντήσει...

Λοιπόν, οι επιλογές μου είναι οι εξής:

Mitsubishi 1500 ευρώ,

Toyotomi 1153 ευρώ,

Fujitsu 1100 ευρώ,

General 900 ευρώ.

Την Mitsubishi μάλλον θα την απορρίψω γιατί είναι πολύ ακριβή. Οπότε για τα υπόλοιπα τρία θα ήθελα την άποψή σας. Επίσης να ρωτήσω κάτι: το Fujitsu και το General είναι το ίδιο πράγμα; Στο εξωτερικό η εταιρεία λέγεται Fujitsu General. Η εμφάνιση, τα χαρακτηριστικά και ο κωδικός του μοντάλου είναι ίδια. Στον Κωτσόβολο που τους πήρα τηλέφωνο μου είπαν το ίδιο. Αν είναι όντως το ίδιο πράγμα με διαφορετικό σήμα γιατί να δώσω 200 ευρώ παραπάνω;

:blink:
Link to comment
Share on other sites

Μακρια απο το 24ρι της fujitsu δεν νομιζω οτι ειναι 24ρι πολλοι επαγγελματιες μου το ειπαν οταν εψαχνα εγω πηρα το 30ρι asyg30lf,

για φθηνο 24ρι παρε το lg στο 1000ρικο και το sharp το 24ρι κανει 1250 που ειναι πολυ καλο, πληρωσα 1500 για το fujitsu και το εχω μετανιωσει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω διαβάσει τα περισσότερα post για το θέμα.:blink::blink::blink:

Για ένα δωμάτιο 40τμ έχω καταλήξει στα παρακάτω.

 

Daikin FTXN60L/RXN60L --> 1090E

MITSUBISHI SRK/SRC-50ZJ-S ---> 1060E

TOSHIBA RAS-B22N3KV2-E SUZUMI PLUS -->995E

 

Με το τελευταίο να μου το προτείνει εγκαταστάτης ως το καλύτερο με μειονέκτημα στον θόρυβο (στάθμη θορύβου εσωτερική μονάδας 35db)

Προσανατολίζομαι στο Daikin

 

Τη λέτε βρε παιδιά? ;)

Link to comment
Share on other sites

Μακρια απο το 24ρι της fujitsu δεν νομιζω οτι ειναι 24ρι πολλοι επαγγελματιες μου το ειπαν οταν εψαχνα εγω πηρα το 30ρι asyg30lf,

για φθηνο 24ρι παρε το lg στο 1000ρικο και το sharp το 24ρι κανει 1250 που ειναι πολυ καλο, πληρωσα 1500 για το fujitsu και το εχω μετανιωσει.

 

για δωσε αν θες λιγες περισσοτερες πληροφοριες....

 

μου εβαλες φωτια στα μπατσακια γιατι ειχα καταληξει στο 24αρη της fujitsu που μου το παινευει και ενας γνωστος που το χει....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω διαβάσει τα περισσότερα post για το θέμα.:blink::blink::blink:

Για ένα δωμάτιο 40τμ έχω καταλήξει στα παρακάτω.

 

Daikin FTXN60L/RXN60L --> 1090E

MITSUBISHI SRK/SRC-50ZJ-S ---> 1060E

TOSHIBA RAS-B22N3KV2-E SUZUMI PLUS -->995E

 

Με το τελευταίο να μου το προτείνει εγκαταστάτης ως το καλύτερο με μειονέκτημα στον θόρυβο (στάθμη θορύβου εσωτερική μονάδας 35db)

Προσανατολίζομαι στο Daikin

 

Τη λέτε βρε παιδιά? ;)

 

σου προτείνω το Daikin FTXN60L/RXN60L με 999 ευρω!

 

σου προτείνω το Daikin FTXN60L/RXN60L με 999 ευρω!

 

http://all-in-stock.com/el/22000-btu/245-air-condition-daikin-ftxn60l-rxn60l-22000-btu-inverter-oki-comfort.html

Edited by gnt
www.All-In-Stock.com
Link to comment
Share on other sites

Daikin κυκλοφορούν από πολλές χώρες κατασκευής,οπότε κάθε προσφορά μπορεί κάτι να κρύβει,θέλει προσοχή:wacko:

 

για δωσε αν θες λιγες περισσοτερες πληροφοριες....

μου εβαλες φωτια στα μπατσακια γιατι ειχα καταληξει στο 24αρη της fujitsu που μου το παινευει και ενας γνωστος που το χει....

 

Από οτι αναφερθεί σε προηγούμενα ,τα τελευταία μοντελα μεγάλα Fujitsu εκτός από Κινέζικα ειναι και μια κλαση μικρότερη σε ισχύ σε ότι αναφέρουν και επίσης κάνουν θόρυβο .Τώρα αν κάποια είναι εξαιρεση καλώς να αναφερθεί:)

Link to comment
Share on other sites

Daikin κυκλοφορούν από πολλές χώρες κατασκευής,οπότε κάθε προσφορά μπορεί κάτι να κρύβει,θέλει προσοχή:wacko:

 

Gary Kokkin Δηλαδή υπάρχει διάφορα μεταξύ των δυο παρακάτω DAIKIN?

 

http://all-in-stock.com/el/22000-btu/245-air-condition-daikin-ftxn60l-rxn60l-22000-btu-inverter-oki-comfort.html -->999E

 

http://www.climahellas.gr/shop/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=632&category_id=101&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=1&vmcchk=1&Itemid=1

 

Το παράξενο είναι ότι το skroutz δεν βγάζει το πρώτο μαγαζί σε επιλογή.

Καλά βρε παιδιά τι γίνεται, το ίδιο όνομα κλειματιστικού με διαφορετικά χαρακτηριστικά (cop, κατανάλωση) μεταξύ των δυο e-shop?

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Edited by dklap
Link to comment
Share on other sites

Daikin κυκλοφορούν από πολλές χώρες κατασκευής,οπότε κάθε προσφορά μπορεί κάτι να κρύβει,θέλει προσοχή:wacko:

 

Έχετε να προτείνετε ένα καλό (αξιόπιστο, αθόρυβο, κτλ) Daikin μέχρι 9000 btu;

Link to comment
Share on other sites

Gary Kokkin Δηλαδή υπάρχει διάφορα μεταξύ των δυο παρακάτω DAIKIN?

 

http://all-in-stock.com/el/22000-btu/245-air-condition-daikin-ftxn60l-rxn60l-22000-btu-inverter-oki-comfort.html -->999E

 

http://www.climahellas.gr/shop/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=632&category_id=101&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=1&vmcchk=1&Itemid=1

 

Το παράξενο είναι ότι το skroutz δεν βγάζει το πρώτο μαγαζί σε επιλογή.

Καλά βρε παιδιά τι γίνεται, το ίδιο όνομα κλειματιστικού με διαφορετικά χαρακτηριστικά (cop, κατανάλωση) μεταξύ των δυο e-shop?

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

 

Καλημέρα σας.

 

Το Σκρουτζ δεν βγάζει ολα τα eshop που υπαρχουν αλλα μονο οσα ειναι εγγεγραμμενα στην πλατφορμα τους.

 

Εχω δει το θεμα που αναφερεις και την Δευτερα θα σου εχω αναλυτικές πληροφοριες για το αν ειναι καποιο δικο μας λαθος τα αναγραφομενα cop η εχει καποια αλλη διαφορα, καθως και για την χωρα κατασκευης του κλιματιστικου.

 

 

Επισης θα ηθελα να ρωτησω τους πολυ γνωστες του φορουμ ποια η διαφορα αν ενα Daikin κατασκευαζεται στο εργοστασιο χ και ενα αλλο στο εργοστασιο ψ. Ειναι αλλα τα υλικα και η διαδικασια που ακολουθειται? πχ αλλες προδιαγραφες iso κτλ? Εχουν πχ στο ψ αλλης ποιοτητας πλαστικα?

www.All-In-Stock.com
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

 

Το Σκρουτζ δεν βγάζει ολα τα eshop που υπαρχουν αλλα μονο οσα ειναι εγγεγραμμενα στην πλατφορμα τους.

 

Εχω δει το θεμα που αναφερεις και την Δευτερα θα σου εχω αναλυτικές πληροφοριες για το αν ειναι καποιο δικο μας λαθος τα αναγραφομενα cop η εχει καποια αλλη διαφορα, καθως και για την χωρα κατασκευης του κλιματιστικου.

 

 

Επισης θα ηθελα να ρωτησω τους πολυ γνωστες του φορουμ ποια η διαφορα αν ενα Daikin κατασκευαζεται στο εργοστασιο χ και ενα αλλο στο εργοστασιο ψ. Ειναι αλλα τα υλικα και η διαδικασια που ακολουθειται? πχ αλλες προδιαγραφες iso κτλ? Εχουν πχ στο ψ αλλης ποιοτητας πλαστικα?

 

tomaik σε ευχαριστώ περιμενω.

Link to comment
Share on other sites

Οι διαφορες και τα εμπορικά παιχνίδια με τις χώρες κατασκευής νομίζω έχουν αναφερθεί σε προηγούμενα αρκετές φορές,γιατί εχουν λόγο ύπαρξης και γιατί παιζει ρόλο στις τιμές.Το ίδιο και προτάσεις για πολλά κλιματιστικά σε όλα τα μεγέθη με αρκετες πληροφορίες τι μπορεί ν'αρεσει σε καθενα.
Link to comment
Share on other sites

tomaik σε ευχαριστώ περιμενω.

 

 

Καλημερα. Οπως ενημερώθηκα το λάθος είναι τυπογραφικό και οι σωστές τιμές cop είναι κρύο 3.21 και ζέστη 3.61. Επίσης η χώρα προέλευσης είναι η Μαλαισία.

Ενα άλλο κακό είναι οτι περιμένουν ανατίμιση σε όλα κλιματιστικά Daikin με τις επόμενες παραλαβές αλλα δεν γνωριζουν ακόμα πόσο.

www.All-In-Stock.com
Link to comment
Share on other sites

για δωσε αν θες λιγες περισσοτερες πληροφοριες....

 

μου εβαλες φωτια στα μπατσακια γιατι ειχα καταληξει στο 24αρη της fujitsu που μου το παινευει και ενας γνωστος που το χει....

 

ωχ με συγχωρείς για την φωτιά :) κοίτα βάρος εξωτερικής μονάδας για 24ρι fujitsu δηλαδή πως το καταφέρνουν να ειναι τοσο ελαφρύ

ακουσα πολλά απο επαγγελματίες και πολλοί ήταν της ιδέας ότι έχει κινητήρα απο 18ρι, τι να πώ!!! ότι θα δουλεύει σωστά δεν το αμφισβητώ, η fujitsu πουλάει παγκόσμια air condition, το 30ρι που έχω έχει εξωτερική μονάδα 61 κιλά που δεν εχει τρομερή διαφορά απο το 24ρι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια απο αποψη προσφορων η καλυτερη εποχη για αγορα κλιματιστικου ειναι τωρα πιστευετε η να το αφησω για αργοτερα πχ Μαιο?Επισης ξερετε που μπορω να κοιταω στο νετ για τυχον προσφορες?
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα με την κατάσταση που επικρατεί ,αγοράζεις κάτι όποτε κρίνεις ότι όντως το χρειάζεσαι,όποτε έχεις χρήματα και το πλαφόν που διαθέτεις σε κάθε περίπτωση.Προσφορες πλέον πάντα υπάρχουν παντού λογω της οικονομικής κρίσης .Το που να ψάξεις ,αρκεί και ενα ξεφύλισμα σε περασμένες σελίδες για μοντέλα για όλα τα βαλαντια και με λινκ σε κατάλογο με αρκετά καταστήματα που πολλα έχουν και φυσική παρουσία με ενδεικτικές τιμές .Pωτάς εννοείται και στα καταστήματα της περιοχής σου συγκριτικά. Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

ωχ με συγχωρείς για την φωτιά :) κοίτα βάρος εξωτερικής μονάδας για 24ρι fujitsu δηλαδή πως το καταφέρνουν να ειναι τοσο ελαφρύ

ακουσα πολλά απο επαγγελματίες και πολλοί ήταν της ιδέας ότι έχει κινητήρα απο 18ρι, τι να πώ!!! ότι θα δουλεύει σωστά δεν το αμφισβητώ, η fujitsu πουλάει παγκόσμια air condition, το 30ρι που έχω έχει εξωτερική μονάδα 61 κιλά που δεν εχει τρομερή διαφορά απο το 24ρι.

 

δεν εχει το τελευταιο μοντελο asyg που υπαρχει πλεον στην αγορα αλλα ενα αλλο asya καπως ετσι τελως παντων.

 

οπως και να χει αν καποιος μπορει να βοηθησει ψαχνω 24αρη στο χιλιαρικο +- κατι, αλλα με ενα βασικο χαρακτηριστικο..... μεχρι 1 μετρο εσωτερικη μοναδα......

 

εχει καποιος να προτεινει κατι??? εχω ζαλιστει αυτες τις μερες με το να κοιταω.....

Edited by denthnpalevw
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,η fujitu ειναι απο τις καλυτερες κ αξιοπιστες εταιρειες.Βεβαια το 24αρι ειναι κινεζικο.Εχει πολυ καλη αποδοση κ το inverter δουλευει αξιοπιστα κανοντας οικονομια στο ρευμα.Ως τεχνικος εχω δουλεψει ολες τις εταιρειες κ πιστευω οτι το Fujitsu ειναι κορυφαια επιλογη σε σχεση τιμης-ποιοτητας-αξιοπιστιας.Τωρα για το βαρος που ειπωθηκε παραπανω νομιζω οτι ειναι ακυρο.Δεω σημαινει οτι τα κιλα ανεβαζουν την αποδοση κ τα B t u
Link to comment
Share on other sites

Κάθε μοντέλο έχει και τα μειονεκτήματα του και τα προτερήματα του αναλογα τον καθε χώρο.Δεν έχει σχεση με τι φίρμες έχει δουλεψει καθενας .Η σχέση ποιοτητας τιμής σήμερα με τις προσφορές που κυκλοφορουν σε πολλά μηχανήματα είναι πολυ σχετική.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

θα ήθελα την βοήθειά σας σχετικά με το Mitsubishi MSZ/MUZ-FH35VE http://www.skroutz.gr/s/2756139/Mitsubishi-MSZ-MUZ-FH35VE.html βασικά ψάχνω για κλιματιστικό 12αρι οικονομικό αθόρυβο με καλα φίλτρα και πιο πολύ με ενδιαφέρει η θέρμανση παρά η ψύξη.Αξίζει το ανωτέρω τα λεφτά του;Στην αρχή κοιτούσα Toyotomi λόγο χρημάτων αλλα διαβαζοντας εδω μεσα άλλαξα γνωμη και είπα να δώσω ενα χιλιαρικο και να πάρω κατι που θα αξίζει παρά 700-800 και να ξενερώσω.Επίσης επειδη δεν εχω χρησιμοποιήσει ποτε κλιματιστικο για θερμανση ο αέρας με το mitsubishi ή ενα ανάλογης αξίας Daikin θα ξεραίνεται και θα προκαλει πονουσ στο λαιμο?έχετε να προτεινετε καποιο αλλο κλιματιστικο

Link to comment
Share on other sites

Oλα κινεζικα ειναι εδώ και καιρο τα Fujitsu αν διαβασεις προηγουμενα και με διαφορα μικρα μεγαλα προβληματα αναλογα σε καθε μηχανημα.Το θετικο ειναι ομως ότι εχουν καλή υποστηριξη.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...