Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

μπορεί κάποιος να με κατατοπίσει όσον αφορά στην ενδειξη μιας συσκευής στα Amber? Που χρειάζεται? είναι ένδειξη κατανάλωσης ρεύματος ή απλα πληροφορία για να δεις αν σηκώνει η ηλεκτρολογική εγκατάσταση του σπιτιου σου το κλιματιστικό? Έχω δει κλιματιστικά να αναφέρουν π.χ 4,7 (Α) και να έχουν cop 3,8και άλλα με 7 (α) να αναφέρουν cop 5. Είχα την εντύπωση ότι οικονομικότερο σε καταναλωση ήταν αυτο με το μεγαλύτερο cop ασχέτως των άλλων χαρακτιριστικών ή τελικά ειναι συνάρτηση και τνων Amber? Δηλαδή στο δευτερο παράδειγμα θα καταναλώσει παραπάνω ρευμα αλλα θα έχει και καλύτερη απόδοση σε ΚW/KW? ;H απλά εχω διαβασει τόσο πολύ για τα κλιματιστικά που τα εχω μπερδέψει τελείως?:rolleyes:

 

Ασχέτως λοιπόν χαρακτηριστικών το cop μετράει. Τώρα για το παράδειγμα σου το 2ο, μπορεί τα amber να αναφέρονται στη μέγιστη ένταση που τραβάει το μηχάνημα ενώ το 1ο στην ονομαστική. Το λέω γιατί 7 αμπερ είναι 1540 βατ επί 5 cop μας δίνει 7 kw που δεν ξέρω τέτοιο μηχάνημα να έχει 5 cop.

 

παιδιά σας διαβάζω εδώ και μέρες και μπερδεύτηκα τελείως :) από τα κλιματιστικά είμαι τελείως άσχετη... πείτε μου σας παρακαλώ για αυτά τα μοντέλα είναι καλά; ή να πάρω κάτι άλλο; 1.είναι για υπνοδωμάτιο Carrier Xpower Gold 38 NYV/42QV 025 M2 kai 2. gia καθιστικό Toshiba super daisekai 5 Ras-10pkvp. ζω στην Β. Ελλαδα. ευχαριστώ.

 

Σαν μάρκες καλά είναι νομιζω σαν απόδοση πρέπει να μας πεις τμ των χωρών αν είναι διαμερισμα μόνωση αν έχει διπλα τζάμια κλπ. Β. Ελλάδα που; Φλωρινα; Κατερίνη;

Edited by gnt
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

μπορεί κάποιος να με κατατοπίσει όσον αφορά στην ενδειξη μιας συσκευής στα Amber? Που χρειάζεται? είναι ένδειξη κατανάλωσης ρεύματος ή απλα πληροφορία για να δεις αν σηκώνει η ηλεκτρολογική εγκατάσταση του σπιτιου σου το κλιματιστικό? Έχω δει κλιματιστικά να αναφέρουν π.χ 4,7 (Α) και να έχουν cop 3,8και άλλα με 7 (α) να αναφέρουν cop 5. Είχα την εντύπωση ότι οικονομικότερο σε καταναλωση ήταν αυτο με το μεγαλύτερο cop ασχέτως των άλλων χαρακτιριστικών ή τελικά ειναι συνάρτηση και τνων Amber? Δηλαδή στο δευτερο παράδειγμα θα καταναλώσει παραπάνω ρευμα αλλα θα έχει και καλύτερη απόδοση σε ΚW/KW? ;H απλά εχω διαβασει τόσο πολύ για τα κλιματιστικά που τα εχω μπερδέψει τελείως?:rolleyes:

 

Το cop δεν είναι πάντα σταθερό. Εχει μετρηθεί με βάσει κάποιες σταθερές και συνθήκες λειτουργίας. Eδω δυστυχώς κάθε κατασκευαστής διαφημίζει ότι θέλει με βαση τις μετρήσεις του.Στα Α δεν μπορεί να λένε ψέμματα για marketing, γιατί φαίνεται άμεσα θα ρίχνει την ασφάλεια.Οταν δεν αναφέρονται όλες οι τιμές, είναι συνήθως ύποπτο, είτε μια αυθαιρετη μέση τιμή.Θα πρέπει τότε να ρωτήσεις ή να ψάξεις που τερματίζει η λειτουργία του κλιματιστικού στο max ,όταν μιλάμε για Inverter για να μην έχεις πρόβλημα .Πολλοι όμως κατασκευαστές λένε είτε τι ασφαλεια χρειάζεται, είτε όλες τις τιμές min-max και πάνω στο καρτελάκι με το μοντέλο του μηχανήματος.Αν ρωτήσεις σε καταστήματα κλιματισμού που συνεργάζονται με μια φίρμα θα ξέρουν λεπτομέρειες.

 

παιδιά σας διαβάζω εδώ και μέρες και μπερδεύτηκα τελείως :) από τα κλιματιστικά είμαι τελείως άσχετη... πείτε μου σας παρακαλώ για αυτά τα μοντέλα είναι καλά; ή να πάρω κάτι άλλο; 1.είναι για υπνοδωμάτιο Carrier Xpower Gold 38 NYV/42QV 025 M2 kai 2. gia καθιστικό Toshiba super daisekai 5 Ras-10pkvp. ζω στην Β. Ελλαδα. ευχαριστώ.

 

Καλως ήλθες στην παρεα μας :) Οπως λέμε κατα επανάληψη τι ταιριαζει για το χώρο μας το λέει τεχνικός επιτόπου και μετά αποφασίζουμε τι μας αρέσει αφού δούμε από κοντά και με βαση ότι έχουμε πει αν ταιριάζουν στα κριτήρια καθενός.Τα Carrier είναι πλέον Toshiba στα οικιακα καθως η εταιρία είναι μία πλεον.Το Τoshiba που αναφέρεις είναι από τα καλύτερα κλιματιστικά της αγοράς αλλά δεν ταιριάζει σε όλλους τους χώρους γιατί είναι λιγο παχύ το εσωτερικό του.Το Carrier αντίστροφα είναι ενα απλο μηχάνημα συγκριτικά.Ομως ήδη θα έχεις διαβασει επιλογές υπαρχουν πολλες :)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση! απλά κοιτώντας και άλλα με τιμή 650 τόσο μου αφήνει αυτό το μοντέλο το Carrier, έχω μπερδευτεί και δεν ξέρω τι είναι καλύτερο σε αυτή την τιμή σαν ποιότητα και το βασικό για μένα είναι η θέρμανση. αν μπορείς, πες μου σε παρακαλώ αν υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτή την τιμή.
Link to comment
Share on other sites

Το cop δεν είναι πάντα σταθερό. Εχει μετρηθεί με βάσει κάποιες σταθερές και συνθήκες λειτουργίας. Eδω δυστυχώς κάθε κατασκευαστής διαφημίζει ότι θέλει με βαση τις μετρήσεις του.Στα Α δεν μπορεί να λένε ψέμματα για marketing, γιατί φαίνεται άμεσα θα ρίχνει την ασφάλεια.Οταν δεν αναφέρονται όλες οι τιμές, είναι συνήθως ύποπτο, είτε μια αυθαιρετη μέση τιμή.Θα πρέπει τότε να ρωτήσεις ή να ψάξεις που τερματίζει η λειτουργία του κλιματιστικού στο max ,όταν μιλάμε για Inverter για να μην έχεις πρόβλημα .Πολλοι όμως κατασκευαστές λένε είτε τι ασφαλεια χρειάζεται, είτε όλες τις τιμές min-max και πάνω στο καρτελάκι με το μοντέλο του μηχανήματος.Αν ρωτήσεις σε καταστήματα κλιματισμού που συνεργάζονται με μια φίρμα θα ξέρουν λεπτομέρειες.

 

 

 

Καλως ήλθες στην παρεα μας :) Οπως λέμε κατα επανάληψη τι ταιριαζει για το χώρο μας το λέει τεχνικός επιτόπου και μετά αποφασίζουμε τι μας αρέσει αφού δούμε από κοντά και με βαση ότι έχουμε πει αν ταιριάζουν στα κριτήρια καθενός.Τα Carrier είναι πλέον Toshiba στα οικιακα καθως η εταιρία είναι μία πλεον.Το Τoshiba που αναφέρεις είναι από τα καλύτερα κλιματιστικά της αγοράς αλλά δεν ταιριάζει σε όλλους τους χώρους γιατί είναι λιγο παχύ το εσωτερικό του.Το Carrier αντίστροφα είναι ενα απλο μηχάνημα συγκριτικά.Ομως ήδη θα έχεις διαβασει επιλογές υπαρχουν πολλες :)

 

 

ευχαριστώ για την απάντηση! απλά κοιτώντας και άλλα με τιμή 650 τόσο μου αφήνει αυτό το μοντέλο το Carrier, έχω μπερδευτεί και δεν ξέρω τι είναι καλύτερο σε αυτή την τιμή σαν ποιότητα και το βασικό για μένα είναι η θέρμανση. αν μπορείς, πες μου σε παρακαλώ αν υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτή την τιμή.

Link to comment
Share on other sites

http://www.skroutz.gr/s/269319/Sharp-AY-XP12LSR.html για τα 20 τμ .Για τα 10 τμ θες μικρότερο :)

καλημέρα:) αυτό που μου λες είναι 12 το Carrier που λέω είναι 9. διάβαζα τις συζητήσεις σας και είδα πως δίνατε σημασία το να αντέχει κλιματιστικό σε χρόνο. το κατάστημα με κάνει μικρή έκπτωση γιατί να πάρω και τα δύο κλιματιστικά από εκεί, δηλαδή το Carrier xpower gold inverter(9) και Super daisekai 5 Ras-10 pkvp ινβερτερ(10) Ιαπωνικό να μου βγούν μαζί με την τοποθέτηση 1900 ευρώ. Sharp δεν έχει. και συγνώμη που "ενοχλώ" αλλά θέλω να μάθω αν η επιλογή αυτή είναι καλή ή μπορώ να πάρω κάτι καλύτερο περίπου στα ίδια χρήματα. ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα:) αυτό που μου λες είναι 12 το Carrier που λέω είναι 9. διάβαζα τις συζητήσεις σας και είδα πως δίνατε σημασία το να αντέχει κλιματιστικό σε χρόνο. το κατάστημα με κάνει μικρή έκπτωση γιατί να πάρω και τα δύο κλιματιστικά από εκεί, δηλαδή το Carrier xpower gold inverter(9) και Super daisekai 5 Ras-10 pkvp ινβερτερ(10) Ιαπωνικό να μου βγούν μαζί με την τοποθέτηση 1900 ευρώ. Sharp δεν έχει. και συγνώμη που "ενοχλώ" αλλά θέλω να μάθω αν η επιλογή αυτή είναι καλή ή μπορώ να πάρω κάτι καλύτερο περίπου στα ίδια χρήματα. ευχαριστώ :)

 

Βασικά τώρα που βλέπω λίγο το σκρουτζ το carrier το δίνουν από 500 περίπου και το toshiba από 900. Αυτά χωρίς τοποθέτηση βέβαια η οποία κοστολογείται κοντά στο 100άρικο για το καθένα αν δεν συντρέχουν ειδικές συνθήκες. Μήπως να ψάξεις και πουθενά αλλού να πάρεις και καμιά αλλη προσφορά; Και οι 2 κατασκευαστές απ' όσο ξέρω είναι αξιόλογοι. Φρόντισε ο τοίχος που θα μπει να μην είναι κούφιος και συντονίζει με το μηχάνημα και βουίζει αλλιώς να μπει στο δάπεδο αν είναι εφικτό.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά τώρα που βλέπω λίγο το σκρουτζ το carrier το δίνουν από 500 περίπου και το toshiba από 900. Αυτά χωρίς τοποθέτηση βέβαια η οποία κοστολογείται κοντά στο 100άρικο για το καθένα αν δεν συντρέχουν ειδικές συνθήκες. Μήπως να ψάξεις και πουθενά αλλού να πάρεις και καμιά αλλη προσφορά; Και οι 2 κατασκευαστές απ' όσο ξέρω είναι αξιόλογοι. Φρόντισε ο τοίχος που θα μπει να μην είναι κούφιος και συντονίζει με το μηχάνημα και βουίζει αλλιώς να μπει στο δάπεδο αν είναι εφικτό.

καλησπέρα! ναι γι' αυτό ρώτησα αν υπάρχουν άλλες μάρκες που μπορώ να πάρω κάτι καλύτερο περίπου με ίδια τιμή , δεν γνωρίζω τίποτα απο τα κλιματιστικά και βασίζουμε στην πείρα σας.

Link to comment
Share on other sites

Καθε εταιρία στην σειρα προιόντων που έχει διαθέτει μηχανήματα με διαφορες ισχύς .Θα πάρεις ανάλογα αυτό που ταιριαζει στον χώρο σου και θα σου πει τεχνικός .Παραπανω ρώτησες στα χρήματα 650 ευρω τι παίρνεις, και προτείναμε μια από τις καλύτερες επιλογές.Αμέσως παραπάνω επίσης επισημάναμε ότι επιλογές γενικά υπάρχουν πολλές.Αφου γράφεις διαβασες προηγουμενα ,θα έχεις δει προτάσεις για όλα τα κλιατιστικά της αγορας.Εσυ πρέπει να κάνεις έρευνα αγοράς να δεις τι σε συμφέρει.Εξάλλου αν δεν ρωτήσεις και αλλου πως ξέρεις το συγκεκριμένο κατάστημα σου κάνει την καλή τιμή που λέει, έστω και γι'αυτα τα δύο ;;) Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Wiseguy και Starenios σας ευχαριστω για τις απαντήσεις. Αυριο έρχεται στο σπίτι να δει τις διαστασεις των δωματίων αυτος που έχει την αντιπροσωπεία της MITSUBISHI στην περιοχή μου και θα ρωτησω, αν και μάλλον δεν θα επιλεξω MITSUBISHI για τοποθετηση καθώς είναι μακράν τα ακριβοτερα (μου θυμίζουν την ΤΟΥΟΤΑ :lol:) και απλα δεν το αντέχει η τσεπη μου αυτήν την στιγμη. Εϊχα παλιότερα ενα Sharp που με εβγαλε ασπροπρόσωπο (απλο 9αρι) αλλα κοιτάω και LG καθώς λόγω εμπειρίας γνωρίζω ότι έχουν καλή πολιτική στο θέμα της εγγυησης αν κάτι πάει στραβα. Και εδω είναι η δευτερη ερώτηση μου: Αν εγκατασταθεί το μηχάνημα από κάποιον πιστοποιημένο ψυκτικό (οχι αντιπροσωπο) που συνεργάζεται με την εταιρεία τι θα πρέπει να προσέξω κατά την εγκατάσταση για να ισχύσει η εγγύηση? Είχα ακουσει ότι στην εγκατάσταση υπογράφουν κάποιο χάρτι για να φαίνεται ο εγκαταστάτης ή ο συντηρητής, αυτό είναι κατι σαν βιβλίο συντήρησης?

Επίσης μια τελευταία ερωτηση, ενω αρχικα ξεκινησα για ενα inverter με έμφαση στην θέρμανση και με την προϋπόθεση να έχει οπωσδήποτε αφυγραντήρα, είδα οτι προσφερονται πολλές επιλογες για καθαρισμό του αέρα, αλλεργιοκτόνα φίλτρα, ιονιστές κλπ. Πιστευεται οτι αξίζουν τα παραπάνω λεφτά με την έννοια ότι σαν δευτερεύοντα συστήματα δεν θα έχουν την καλύτερη απόδοση. Εδω ας μου πει κάποιος που έχει ήδη βάλει στο σπίτι του τέτοια συστήματα (δεν έχω παιδιά αλλά είμαι καπνιστής και θα ήθελα να μειώσω την μυρωδια που αφήνει το τσιγάρο). Ευχαριστώ

Edited by matsiku
Link to comment
Share on other sites

Καθε εταιρία στην σειρα προιόντων που έχει διαθέτει μηχανήματα με διαφορες ισχύς .Θα πάρεις ανάλογα αυτό που ταιριαζει στον χώρο σου και θα σου πει τεχνικός .Παραπανω ρώτησες στα χρήματα 650 ευρω τι παίρνεις, και προτείναμε μια από τις καλύτερες επιλογές.Αμέσως παραπάνω επίσης επισημάναμε ότι επιλογές γενικά υπάρχουν πολλές.Αφου γράφεις διαβασες προηγουμενα ,θα έχεις δει προτάσεις για όλα τα κλιατιστικά της αγορας.Εσυ πρέπει να κάνεις έρευνα αγοράς να δεις τι σε συμφέρει.Εξάλλου αν δεν ρωτήσεις και αλλου πως ξέρεις το συγκεκριμένο κατάστημα σου κάνει την καλή τιμή που λέει, έστω και γι'αυτα τα δύο ;;)[/QUOT

ναι, έχεις δίκαιο! ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Αν εγκατασταθεί το μηχάνημα από κάποιον πιστοποιημένο ψυκτικό (οχι αντιπροσωπο) που συνεργάζεται με την εταιρεία τι θα πρέπει να προσέξω κατά την εγκατάσταση για να ισχύσει η εγγύηση? Είχα ακουσει ότι στην εγκατάσταση υπογράφουν κάποιο χάρτι για να φαίνεται ο εγκαταστάτης ή ο συντηρητής, αυτό είναι κατι σαν βιβλίο συντήρησης?

 

Aυτό θα πρέπει να το ρωτήσεις σε σχέση με την εγγύηση του, τι αναφέρει.Σε πολλες περιπτώσεις αρκεί μια απλή επίσημη απόδειξη πληρωμής.:)

 

Επίσης μια τελευταία ερωτηση, ενω αρχικα ξεκινησα για ενα inverter με έμφαση στην θέρμανση και με την προϋπόθεση να έχει οπωσδήποτε αφυγραντήρα, είδα οτι προσφερονται πολλές επιλογες για καθαρισμό του αέρα, αλλεργιοκτόνα φίλτρα, ιονιστές κλπ. Πιστευεται οτι αξίζουν τα παραπάνω λεφτά με την έννοια ότι σαν δευτερεύοντα συστήματα δεν θα έχουν την καλύτερη απόδοση. Εδω ας μου πει κάποιος που έχει ήδη βάλει στο σπίτι του τέτοια συστήματα (δεν έχω παιδιά αλλά είμαι καπνιστής και θα ήθελα να μειώσω την μυρωδια που αφήνει το τσιγάρο). Ευχαριστώ

 

Ανάλογα το κλιματιστικό.Οι καλες φίρμες και κάποια μοντέλα που έχουμε αναφέρει, όντως κάνουν πολύ καλό καθαρισμό αέρα,αλλα όχι,είναι θεμα ποιοτητας. Πχ για καπνό τσιγάρου ο καθαρισμός με ιονιστή του Sharp κάνει δουλειά. Eίναι όμως αναλογα τον χώρο και τι "βρώμα" συνολικά έχει και από που προέρχεται.Αν πχ επικοινωνεί με διαδρομο ,είναι κοντά σε κουζίνα κλπ δεν μπορεί να κάνει καλή δουλεια το κλιματιστικό ,λερώνει (και φθίρει) πολύ εύκολα τα φίλτρα και το εσωτερικό του μηχανήματος ,οπότε συμφέρει να πάρεις κάτι πιο απλό σε καθαρισμό και αερίζεις τον χώρο πιό συχνά.Σε περιπτώσεις πολύ "βρώμας" και αδυναμίας να αερίζουμε συχνα , υπάρχουν και μεμονωμένες ξεχωριστές συσκευες καθαρισμού αέρα αλλά κοστίζουν.:confused:

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Τελικά αντί για 18000 έχω καταλήξει σε 14500 με διαστάσεις στο ύψος της εξωτερικής μονάδας 550 που με βολεύει. Ποιό όμως από τα 5 μηχανήματα να πάρω?

 

1. http://www.skroutz.gr/s/335857/Mitsubishi-Kiri******-Zen-MSZ-MUZ-EF42VE.html

2. http://www.skroutz.gr/s/79779/Mitsubishi-MSZ-GE42VA.html

3. http://www.skroutz.gr/s/343241/Daikin-FTXS42J-RXS42J.html

4. http://www.skroutz.gr/s/79776/Daikin-FTXS42G-RXS42G.html

5. http://www.skroutz.gr/s/268917/Toshiba-Super-Daiseikai-RAS-16PAVP-E-RAS-16PKVP-E.html

 

Ευχαριστώ....

Edited by doll1
Link to comment
Share on other sites

reveka θα σου προτεινα για 9αρι να παρεις ενα fujitsu http://www.skroutz.gr/s/346329/Fujitsu-ASYG09LU.html καλο μηχανημα και με ισχυρο cop θερμανσης μιας και εισαι απο β.Ελλαδα.τωρα για 18αρι θα σου ελεγα να δεις καποιο mitsubishi που ειναι απ τις καλυτερες εταιριες της αγορας ή ενα ΠΟΛΥ καλο 12αρι της ιδιας εταιριας http://www.skroutz.gr/s/313214/Mitsubishi-SRK-35ZJX-S.html οπου και αυτο εχει επισης πολυ υψηλο cop θερμανσης.αυτα τα 2 κοστιζουν περιπου 1600 και αποψη μου ειναι πως θεωρουντε καλες επιλογες.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά αντί για 18000 έχω καταλήξει σε 14500 με διαστάσεις στο ύψος της εξωτερικής μονάδας 550 που με βολεύει. Ποιό όμως από τα 5 μηχανήματα να πάρω? 1. http://www.skroutz.gr/s/335857/Mitsubishi-Kiri******-Zen-MSZ-MUZ-EF42VE.html-2. http://www.skroutz.gr/s/79779/Mitsubishi-MSZ-GE42VA.html

-3. http://www.skroutz.gr/s/343241/Daikin-FTXS42J-RXS42J.html-4. http://www.skroutz.gr/s/79776/Daikin-FTXS42G-RXS42G.html

-5. http://www.skroutz.gr/s/268917/Toshiba-Super-Daiseikai-RAS-16PAVP-E-RAS-16PKVP-E.html-Ευχαριστώ....

 

Tο Toshiba είναι από τα καλύτερα κλιματιστικά της αγοράς σαν σύνολο.:) Μετα κοιτάς το Μitsubishi GE42VA που έχει καλή θέρμανση και φίλτρο .

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Tο Toshiba είναι από τα καλύτερα κλιματιστικά της αγοράς σαν σύνολο.:) Μετα κοιτάς το Μitsubishi GE42VA που έχει καλή θέρμανση και φίλτρο .

 

Από τα τρία παρακάτω ποιο θα διαλέγαμε τοτε:

- Toshiba RAS-107SKV-E3 - 523€

- Daikin FTXN25K / RXN25K - 520€

- Sharp AY-XP9LSR 517€

 

Χώρα παραγωγής τους είναι Japan;

 

P.S. THANKS για άλλη μια φορά!!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικως επειδη θελω να κανω την αγορα το Mitsubishi SRK-25ZJX-S κανει για υπνοδωματιο γιατι διαβαζω οτι ειναι για ημιιεπαγγελματικη χρηση? Το μηχανημα δεν θα χτυπαει πανω μου και απεναντι ειναι πορτα που με ενδιαφερει να περασει και λιγος αερας στο απεναντι δωματιο.Εχει καποιο μειονεκτημα γιατι στα νουμερα μου φαινεται καλο.Κατι για δυνατο ανεμιστηρα διαβαζω. Ειναι καλυτερη επιλογη απο το Daikin FTXS25J και ποιες οι περισσοτερες ευκολιες που μου εχει αναφερει σε προηγουμενο ποστ ο starenios.

Και επισης το Toshiba Super Daiseikai RAS-10PAVP-E/RAS-10PKVP-E στην ιδια συγκριση?

Edited by george81
Link to comment
Share on other sites

Στην θεση που λές να βάλεις το Mitsubishi δεν θα έχεις προβλημα. Eίναι ανταγωνιστικό μηχάνημα με το Τoshiba που είναι λιγο καλύτερο του ,είναι πιο δυνατο, καλύτερη ποιοτητα κατασκευής ,καθαρισμό αερα και ελαφρα πιό δυνατό ανεμιστήρα. Τα υπέρ και κατά σαν ευκολίες που έχει κάθε μηχανημα τα έχουμε αναφέρει σε προηγούμενα παραδείγματα.Περισσότερα τι και πως ταιριαζε κατι πρέπει να σου πει τεχνικός στον χώρο σου ,αλλα και θα πρεπει να τα δεις και απο κοντα τα μηχανήματα αν γίνεται σε εγκατάσταση καταστήματος κλιματισμού:)

 

Από τα τρία παρακάτω ποιο θα διαλέγαμε τοτε:

- Toshiba RAS-107SKV-E3 - 523€

- Daikin FTXN25K / RXN25K - 520€

- Sharp AY-XP9LSR 517€

Χώρα παραγωγής τους είναι Japan; P.S. THANKS για άλλη μια φορά!!!

 

Το Toshiba που αναφέρεις δεν έχει σχεση με το πιό παραπάνω,είναι βασικό μοντέλο της εταιρίας όπως είναι και το Daikin αλλά αυτό είναι και παλιό μοντέλο .Από αυτά που έχεις διαλέξει το Sharp είναι καλύτερο για τους λόγους που έχουμε αναφέρει.Προέλευση όλα Ταιλανδης.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

..

- Sharp AY-XP9LSR 517€

 

Μου είπαν πως η αντιπροσωπία εδώ δεν έχει διαθέσιμα.

Μονο από παρεισαγωγή ...

 

Πάμε για άλλο μοντέλο ... Ποιο, όμως;

Link to comment
Share on other sites

Μου είπαν πως η αντιπροσωπία εδώ δεν έχει διαθέσιμα.

Μονο από παρεισαγωγή ...

 

Πάμε για άλλο μοντέλο ... Ποιο, όμως;

 

O starenios είχε προτείνει παλαιότερα το Panasonic CS/CU-RE9JKE-1 http://www.skroutz.gr/s/2164956/Panasonic-CS-CU-RE9JKE-1.html

 

Είναι μεν κατασκευασμένο στην Κίνα ,αλλά εχει καλά φίλτρα και καλο συμπιεστή.

Link to comment
Share on other sites

O starenios είχε προτείνει παλαιότερα το Panasonic CS/CU-RE9JKE-1

 

Είναι μεν κατασκευασμένο στην Κίνα ,αλλά εχει καλά φίλτρα και καλο συμπιεστή.

 

Σε τι διαφέρει από το Panasonic CS/CU-UE9JKE ;

Τα +40€ δικαιολογημένα;

Link to comment
Share on other sites

Το UE είναι από τα πιό μικρά σε διαστάσεις από όλα της αγοράς, είναι βασικο κλιματιστικο στην γκάμα της εταιρίας,Κινέζικο (όχι όμως φασόν),έχουν μόνο το κλασικό φίλτρο σκόνης.Το θετικό τους είναι που μετράνε και την εξωτερική θερμοκρασία για την επίτευξη της εσωτερική,και καλές αναφορές για αντοχή και ανεμιστήρα .Στο αλλο το CU-RE9JKE-1 πρόσφατα ήρθε το λιφτινκ του με κατάληξη ΝΚΕ και είναι ενα κλασικό κλιματιστικό.Εχει μεν από τα καλύτερα αντιαλλεργικά φίλτρα,αλλά δεν έχει ίδια ποιότητα κατασκευής με το Sharp που ειναι Ταιλάνδης ,ούτε καθαρισμό αερα με ιονιστή,ούτε καλύτερη κατανομή αερα ,ούτε μετρα τις εξωτερικές συνθήκες για τις εσωτερικές.Oσο αφορά τις τιμες έχουμε πεί είναι πολύ σχετικές,το ίδιο και η διαθεσιμότητα ενός προιόντος, αλλά πλέον και η υποστήριξη λόγω της ελλειψης ρευστότητας των εισαγωγέων για συναλλαγές με τα εργοστάσια λόγω κρίσης.

Μην τύχει και χαλάσει κατι,αν δεν πάρει τα πανω της η αγορά , γιατί την ταλαιπωρία δεν την γλυτώνει κανείς, ανάλογα βεβαια και την βλάβη :cry:

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα προτάσεις για 22-25.000 btu περισότερο για θέρμανση για έναν χώρο σαλοκουζίνα περίπου 60-70τμ

 

το κόστος αν γίνεται να μην ξεπεράσει τα 1200€

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Οπώς λέμε κατα επανάληψη,το τι ταιριάζει και πως, σε ένα χώρο το λέει τεχνικός επιτόπου:) -Στα χρήματα που διαθέτεις καλύτερες επιλογες είναι κατά σειρά http://www.skroutz.gr/s/265126/Hitachi-RAS-RAC-60YH7.html και http://www.skroutz.gr/s/328477/LG-Art-Cool-CA24AWR.html και http://www.skroutz.gr/s/6238/Fujitsu-ASYA24LC.html μηχανηματα που σαν σειρές τα έχουμε αναφέρει σε προηγούμενα. Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Οπώς λέμε κατα επανάληψη,το τι ταιριάζει και πως, σε ένα χώρο το λέει τεχνικός επιτόπου:) -Στα χρήματα που διαθέτεις καλύτερες επιλογες είναι κατά σειρά http://www.skroutz.gr/s/265126/Hitachi-RAS-RAC-60YH7.html και http://www.skroutz.gr/s/328477/LG-Art-Cool-CA24AWR.html και http://www.skroutz.gr/s/6238/Fujitsu-ASYA24LC.html μηχανηματα που σαν σειρές τα έχουμε αναφέρει σε προηγούμενα.

 

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σου.

Μάλλον θα πάω στο hitatchi αφού τα θεωρώ πιο αξιόπιστα.

Κάτι σε πιο δυνατό δεν έχει σε αυτά τα λεφτά έτσι; να μην το ψάξω περισσότερο....

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...