Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

H εταιρία είναι πλέον μια ,η Toshiba/Carrier και δίνει έμφαση στα οικιακα κλιματιστικά σαν Toshiba και στις υπόλοιπες εφαρμογές σαν Carrier ,υπάρχουν βεβαια και αντίστροφα αναλογα την αγορά . Carrier οικιακα υπάρχουν και φασον Kινέζικα για πιό φθηνά για κάποιες αγορές,κυρίως σε συνεργασία με την Μιdea ,ενω τα υπόλοιπα τουλάχιστον στην αγορά μας, είναι Ταιλάνδης όπως τα περισσότερα οικιακα Toshiba :) Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Starenios,θα ήθελα να μου πεις αν γνωρίζεις ποιά είναι η διαφορά της εξωτερικής μονάδας Hitachi RAC-60YH7 με την εξωτερική μονάδα Hitachi RAC-60YH7A;

Στα site της Hitachi αναφέρονται ως διαφορετικές εξωτερικές μονάδες,απλά δεν αναφέρονται οι διαφορές τους.Όταν το παρήγγειλα μου ήρθε η εσωτερική μονάδα RAS-60YH7 και η εξωτερική μονάδα RAC-60YH7A.Επίσης με θορύβησε και το γεγονός που μου ανέφερε ο πωλητής ότι η Hitachi θα είναι η πρώτη από τις εταιρίες κλιματισμού που θα μειώσει την εγγύηση στο συμπιεστή από τα 5 χρόνια στα 2 χρόνια.Μήπως γνωρίζεις κάτι πάνω σε αυτό και στις διαφορές των εξωτερικών μονάδων που ρώτησα;Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Είναι φετινή παραλλαγή ,με την εξωτερική μονάδα ν'αναφερεται ότι κανει στο max λιγο παραπάνω θόρυβο,ενώ τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά είναι ίδια.Προφανώς αν δεν ειναι κάποια ρύθμιση ,κάτι έβγαλαν από το εξωτερικό κουτί για θεμα κόστους:X -Για την εγγύηση δεν υπάρχει κάποια πληροφορία ακόμα .Πρόσεχε μην αφορά ανεξάρτητη εισαγωγή .Σε καθε περίπτωση ισχύει παντα ότι αναφέρεται στα χαρτιά,άσχετα τι θ'αλλαξει (και αν) κάποτε :) Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Καθώς έψαχνα για πληροφορίες σχετικά με την απόδοση τον κλιματιστικών σε ακραίες θερμοκρασίες βρήκα κάποιους πίνακες για Toshiba που αναφέρονται ως Part load performance και δείχνουν την εργοστασιακή τιμή απόδοσης και κατανάλωσης σε διάφορες εξωτερικές θερμοκρασίες και φορτία. Όσο κι αν έψαξα δε βρήκα αντίστοιχους πίνακες από άλλες εταιρίες κλιματιστικών (έφαγα αρκετές ώρες ψάχνοντας αλλά δε βρήκα τίποτα, ούτε από τις μεγαλύτερες εταιρίες στο χώρο πχ Mitsu, Hitatsi κτλ). Μήπως μπορεί να με βοηθήσει κάποιος ώστε να βρω αυτές τις πληροφορίες?

Ευχαριστώ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχεις καταλάβει και απαντήσει μόνος σου :) Οταν ξεκινά ενα Inverter κάνει λίγο θόρυβο μέχρι να πιασει την επιθυμητη θερμοκρασία και μετά σταματά

ή ειναι στο ρελαντί.Προυπόθεση το μηχανημα να είναι κατάλληλο για τον χώρο μας και σε σωστή θέση.:) Πληροφοριακά όσο αφορά το μηχάνημα σου,επειδή αναφέρεις κατασκευής Μαλαισίας είναι καθαρά από την συνεργασία με την Panasonic ,δύσκολο να τα βρείς στην Ελληνική αγορά .

Πήρες θεωρητικά δυο κορυφαίες ποιοτητες σε ενα μηχάνημα :D

 

Σταρενιε,

Εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4297788#post4297788

αναφερεσαι σε ενα μηχανημα daikin fxtn60l το οποιο αγοραστηκε Μαλαισιας και λες οτι ειναι κορυφαιος συνδυασμος, δηλαδη Daikin απο Μαλαισια.

 

 

Το Daikin είναι πιό απλό μηχάνημα και ακριβό για ότι προσφέρει,αλλά αν το βρείς Ευρωπαικής

κατασκευής μπορεί να σου αρέσει η διαφορά στα πλαστικά.Κοίταξε δες τα όλα από κοντά:)

 

Εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3723730#post3723730

αναφερεσαι νομιζω στο DAIKIN (INVERTER) FTXS35J/RXS35J 13.600-17.800 BTU και λες οτι αν το βρεις Ευρωπαικο (θεωρω ειτε Βελγιου ειτε Τσεχιας, αφου μονο αυτες εχουν, απ'οτι εχω πληροφορηθει) θα εχει καλυτερα πλαστικα.

 

Ειμαι ετοιμος για αγορα των παρακατω (και τα τρια)

Daikin FTXN35L/RXN35L

Daikin FTXN25L/RXN25L

Daikin FTXN60L/RXN60L

 

α) Τελικα απο ποια χωρα αξιζει να ειναι made in? π.χ. εχω επιλογη να ειναι απο Μαλαισια, Τσεχια και Βελγιο. Εσυ τι λες?

β) Επισης, για την εγγυηση μου λενε 5 ετη η εξωτερικη και 1 η εσωτερικη μοναδα. Online εχω βρει καταστηματα που δινουν και 3 ετη συνολικα. Τελικα τι ισχυει? Μηπως ειναι παραεισαγωγης?

γ) Το τοπικο καταστημα που θα τα προμηθευτω ζητά προκαταβολη. Τι του ζηταω ως αποδεικτικό οτι του έδωσα π.χ. 1000 ευρω ως προκαταβολη? Φανταζομαι να κοψει αποδειξη πριν τα παραλαβω δεν γινεται αφου θα χρειαζεται και για την εγγυηση των μηχανηματων (τιμολογιο για την περιπτωση μου).

Edited by ioannisSm
Link to comment
Share on other sites

α) Θεωρητικά υποτίθεται οι προδιαγραφές είναι ίδιες γι'αυτό καλύπτονται με την ίδια εγγύηση.Πρέπει να ψάχνει κανείς που παράγει κάθε εταιρία με τι έρχεται στην καθε αγορά.Ομως στην πράξη οι διαφορές με τα Made in είναι για το θέμα του κόστους.:) Επειδή όλα κατασκευάζονται με μηχανήματα,

δεν τίθεται θέμα φθηνών εργατικών,έτσι οι εταιρίες "παίζουν" με τα κοστολόγια με τις πρώτες ύλες (που είναι κατά κύριο λόγο από την χώρα κατασκευής),τον ποιοτικό έλεγχο και καποια σχετικά πχ ηλεκτρικό ρεύμα,μεταφορικά,δασμοί κλπ.Ετσι μια ατυπη κατάταξη με ότι κυκλοφορεί

από οικιακα κλιματιστικά Daikin στην χώρα μας είναι απο Ιαπωνία,Ευρωπη,Ταιλανδη,Κινα αλλά και μερικά δεν γράφουν στο κουτι αγνωστο γιατι :O

 

Δυστυχως κανείς δεν μπορεί να ξέρει από που φέρνει καθε φορά καθε εισαγωγέας για δικούς του λόγους .:wacko:Το παραπάνω που ειναι Mαλαισίας

είναι από τα βασικά μετά την Ιαπωνία εργοστάσια της Panasonic, καθώς η Daikin συνεργάζεται μαζί της για συμπιεστές.Προφανώς συνεφερε

ή ακόμα συμφέρει κάποιες παρτίδες μηχανήματα να φτιαχνονται εκεί απευθείας.Το αν κυκλοφορούν σε όλες τις αγορές επίσης άγνωστο. :confused:

 

β) 5+1 είναι συνήθως.Aν δεν είναι άλλη εισαγωγή ,μερικά μηχανήματα μπορεί να έχουν άλλη εγγύηση και από τον αντιπροσωπο .

Πρεπει να δεις τα χαρτιά του :confused:

 

γ) Απόδειξη εισπραξης που αναφέρει προκαταβολή για το ταδε μηχανημα και το υπολοιπο που οφείλεις .Μετα εξοφλητική που ισχύει για την εγγύηση.Μπορεί να κοπει και νομιμη απόδειξη επι πιστώσει, και δευτερεύουσα απλή απόδειξη εισπραξης.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κ απο μενα...

Ειμαστε κ εμεις σε αναζητηση κλιματιστικου για το σαλονι μας(οπως κ ο περισσοτερος κοσμος)..

Ο χωρος ειναι 35 τ.μ. κ πιστεουμε οτι ενα 18αρι θα κανει τη δουλεια που θελουμε..

Ειμαι αναμεσα σε αυτα τα δυο μοντελα της mitsubishi

http://www.skroutz.gr/s/272787/Mitsubishi-SRK-50ZJ-S.html?keyphrase=+SRK%2FSRC+50+ZJ

http://www.skroutz.gr/s/284609/Mitsubishi-SRK-50ZJX-S.html?keyphrase=SRK%2FSRC+50+ZJX-S

κ αν μπορει καποιος να μου πει αν αξιζει να δωσω

300 ευρω παραπανω για το ZJX..

Η να μου προτεινει καποιο αλλο αντιστοιχης ποιοτητας a/c..

Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Καθώς έψαχνα για πληροφορίες σχετικά με την απόδοση τον κλιματιστικών σε ακραίες θερμοκρασίες βρήκα κάποιους πίνακες για Toshiba που αναφέρονται ως Part load performance και δείχνουν την εργοστασιακή τιμή απόδοσης και κατανάλωσης σε διάφορες εξωτερικές θερμοκρασίες και φορτία. Όσο κι αν έψαξα δε βρήκα αντίστοιχους πίνακες από άλλες εταιρίες κλιματιστικών (έφαγα αρκετές ώρες ψάχνοντας αλλά δε βρήκα τίποτα, ούτε από τις μεγαλύτερες εταιρίες στο χώρο πχ Mitsu, Hitatsi κτλ). Μήπως μπορεί να με βοηθήσει κάποιος ώστε να βρω αυτές τις πληροφορίες?

Ευχαριστώ!!!!!!!

 

Φίλε μου καλημέρα. Δυστυχως και εγώ μια περίοδο που έψαχνα τεχνικές πληροφορίες για διάφορα κλιματιστικά, βρήκα σχετικά μόνο με toshiba τα συγκεκριμένα. Πιθανώς να μην τα δημοσιεύουν ή να μην έχουν κάνει καν αντίστοιχες μετρήσεις οι άλλοι κατασκευαστές.

Πάντως θα ήταν πολύ χρήσιμες αν τελικά βρίσκαμε κάτι...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι είμαι άσχετος από κλιματισμό και θέλω τη βοήθειά σας.

 

Τα κλιματιστικά Daikin Ururu Sarara:

1) Είναι πανάκριβα. Αξίζουν τα λεφτά τους;

 

2) Ποιό μοντέλο προτείνετε; Το 9αρι έχει απόδοση 5/5.14, σε σχέση με 3.42 / 3.97 που έχει το 18άρι. Συμφέρει να βάλει κανείς 2 9άρια από άποψη κατανάλωσης σε σχέση με ενα 18αρι; Συνολικά χρειάζομαι να καλύψω ένα ημιυπόγειο περίπου 8τμ.

 

3) Τι άλλες προτάσεις υπάρχουν για αποδοτικά και ποιοτικά κλιματιστικά; Είδα το Hitachi RAS/RAC-25SX8 που έχει παρόμοια τιμή και απόδοση 5.38/5.47.

 

4) Από περιέργεια, γιατί το μεγάλο πχ, το 18αρι, έχει σημαντικά μικρότερη απόδοση σε σχέση με το μικρότερο μοντέλο;

 

Ευχαριστώ

Edited by kounenis
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. θα ηθελα μια βοηθεια.Εχω το παραπανω κλιματιστικο και παρατηρω το εξης προβλημα.οταν το αναβω στη ψυξη μετα τα πρωτα 5 λεπτα δεν ακουγεται τιποτα μεσα στο σπιτη, οταν το βαζω στη θερμανση κανει σαν αεροπλανο ακομα και μετα απο ωρες ο θορυβος ακουγεται πολυ. Του εβαλα αντικραδασμικες βασεις μειωθηκε ο θορυβος αλλα συνεχιζει να ακουγεται ιδιαιτερα τη νυχτα ειναι πολυ εκνευριστικο.Δεν ειναι περιεργο? το δωματιο ειναι 15τμ με καλη μονωση.Υπ οψη οτι οθορυβος ακουγεται στα διπλανα δωματια,και επισης οταν το αγορασα την επομενη μερα εκαψε πλακετα!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. θα ηθελα μια βοηθεια.Εχω το παραπανω κλιματιστικο και παρατηρω το εξης προβλημα.οταν το αναβω στη ψυξη μετα τα πρωτα 5 λεπτα δεν ακουγεται τιποτα μεσα στο σπιτη, οταν το βαζω στη θερμανση κανει σαν αεροπλανο ακομα και μετα απο ωρες ο θορυβος ακουγεται πολυ. Του εβαλα αντικραδασμικες βασεις μειωθηκε ο θορυβος αλλα συνεχιζει να ακουγεται ιδιαιτερα τη νυχτα ειναι πολυ εκνευριστικο.Δεν ειναι περιεργο? το δωματιο ειναι 15τμ με καλη μονωση.Υπ οψη οτι οθορυβος ακουγεται στα διπλανα δωματια,και επισης οταν το αγορασα την επομενη μερα εκαψε πλακετα!!!

 

Οπως λεμε κατα επαναληψη ,διαγνωση καλής κακής λειτουργίας από ενα φορουμ δεν μπορεί να γίνει ,αλλα και να γινόταν δεν μπορείς να φτιάξεις κάτι μόνος σου :) Ο θορυβος αν δεν αφορά κακή τοποθετιση ,σημαίνει μπορεί να ζορίζεται το κλιματιστικό να πιασει τις θερμοκρασίες γιατί δεν κάνει για τον χώρο, είτε έχει κάποια αλλη βλάβη όπως πχ πλακετα που ανέφερες ,ελλειψη φρεον,κάτι να εσπασε εσωτερικά και με την συστολή διαστολή ακούγεται κλπ

 

Καλημερα κ απο μενα...Ειμαστε κ εμεις σε αναζητηση κλιματιστικου για το σαλονι μας(οπως κ ο περισσοτερος κοσμος)..Ο χωρος ειναι 35 τ.μ. κ πιστεουμε οτι ενα 18αρι θα κανει τη δουλεια που θελουμε..Ειμαι αναμεσα σε αυτα τα δυο μοντελα της mitsubishihttp://www.skroutz.gr/s/272787/Mitsubishi-SRK-50ZJ-S.html?keyphrase=+SRK%2FSRC+50+ZJhttp://www.skroutz.gr/s/284609/Mitsubishi-SRK-50ZJX-S.html?keyphrase=SRK%2FSRC+50+ZJX-S κ αν μπορει καποιος να μου πει αν αξιζει να δωσω 300 ευρω παραπανω για το ZJX..Η να μου προτεινει καποιο αλλο αντιστοιχης ποιοτητας a/c..Ευχαριστω πολυ

 

To τι ταιριάζει για το χώρο σου το λεει τεχνικός επιτόπου ,και αν έχουμε αμφιβολίες ρωτάμε και άλλους :)

Τα συγκεκριμένα κλιματιστικά όμως τα αναφέραμε λίγες σελίδες πριν και σε προηγούμενα κατα επαναληψη.

 

Καλησπέρα,Καθώς έψαχνα για πληροφορίες σχετικά με την απόδοση τον κλιματιστικών σε ακραίες θερμοκρασίες βρήκα κάποιους πίνακες για Toshiba που αναφέρονται ως Part load performance και δείχνουν την εργοστασιακή τιμή απόδοσης και κατανάλωσης σε διάφορες εξωτερικές θερμοκρασίες και φορτία. Όσο κι αν έψαξα δε βρήκα αντίστοιχους πίνακες από άλλες εταιρίες κλιματιστικών (έφαγα αρκετές ώρες ψάχνοντας αλλά δε βρήκα τίποτα, ούτε από τις μεγαλύτερες εταιρίες στο χώρο πχ Mitsu, Hitatsi κτλ). Μήπως μπορεί να με βοηθήσει κάποιος ώστε να βρω αυτές τις πληροφορίες? Ευχαριστώ!!!!!!!

 

Εχουμε πει κατά επανάληψη, ότι τα χαρακτηριστικά είναι σχετικά με τις μετρήσεις κάθε κατασκευαστή,και πολλά marketing.:) Καθε εταιρία ότι

αναφέρει σαν θεωρία,ορολογία κλπ μπορεί ν'αφορά μετρήσεις που άλλοι να μην εφαρμόζουν,αλλα και κανείς δεν ξέρει πια μετριση είναι καλύτερη σε κάθε μηχανημα ,πέρα από ότι αναφέρεται που παντα θεωρούν καποιοι σαν ιδανικό.Επισης σε κάθε αγορά κυκλοφορούν κάποια μοντέλα που μπορεί να μοιαζουν μεταξύ τους, αλλα τα στοιχεία να διαφέρουν για διαφορους λόγους πχ κόστους .Πολλές πληροφορίες αναφέρουν τα service manual αν μπορεί να τα βρεί κανείς, και αν γνωρίζει ότι βρεί κυκλοφορεί στην κάθε αγορά . :wacko: Συνήθως στα service έχουν εστω και ανεπίσημα πιο ειδικές πληροφορίες.

 

Αγαπητοί φίλοι είμαι άσχετος από κλιματισμό και θέλω τη βοήθειά σας.

Τα κλιματιστικά Daikin Ururu Sarara:1) Είναι πανάκριβα. Αξίζουν τα λεφτά τους;

2) Ποιό μοντέλο προτείνετε; Το 9αρι έχει απόδοση 5/5.14, σε σχέση με 3.42 / 3.97 που έχει το 18άρι. Συμφέρει να βάλει κανείς 2 9άρια από άποψη κατανάλωσης σε σχέση με ενα 18αρι; Συνολικά χρειάζομαι να καλύψω ένα ημιυπόγειο περίπου 8τμ.

3) Τι άλλες προτάσεις υπάρχουν για αποδοτικά και ποιοτικά κλιματιστικά; Είδα το Hitachi RAS/RAC-25SX8 που έχει παρόμοια τιμή και απόδοση 5.38/5.47.4) Από περιέργεια, γιατί το μεγάλο πχ, το 18αρι, έχει σημαντικά μικρότερη απόδοση σε σχέση με το μικρότερο μοντέλο;Ευχαριστώ

 

Καλώς ήλθες στην παρέα μας :) Για το Ururu Sarara έχουμε αναφέρει κατά επανάληψη σε προηγούμενα όπως και για Hitachi δεν κυκλοφορεί επισημα στην αγορά.Αν κάτι είναι ακριβό αφορά αρκετους λογους όχι μόνο πιθανής ποιόητας.Συγκρίσεις όμως σε αποδοση γίνονται μεταξύ ομοια σε κατηγορία ισχύ μοντέλα.Αν υπάρχουν διαφορες τότε αφορουν την ποιοτητα τους,τις δυνατοτητες του κλπ. Κάνε ένα κόπο να διαβάσεις προηγούμενες σελίδες από την μέση και μετά ,θα βρείς σίγουρα κάτι χρήσιμο πως να επιλέξεις κάτι .Εχουμε αναφέρει προτάσεις για όλο το εύρος χρημάτων σε παραδείγματα από πολλούς χώρους,και σχεδόν όλα τα μοντέλα της αγοράς με τα υπέρ και κατά τους.Αν δεν καλύπτει κάτι και έχεις απορίες,εδώ είμαστε :)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Οπως λεμε κατα επαναληψη ,διαγνωση καλής κακής λειτουργίας από ενα φορουμ δεν μπορεί να γίνει ,αλλα και να γινόταν δεν μπορείς να φτιάξεις κάτι μόνος σου :) Ο θορυβος αν δεν αφορά κακή τοποθετιση ,σημαίνει μπορεί να ζορίζεται το κλιματιστικό να πιασει τις θερμοκρασίες γιατί δεν κάνει για τον χώρο, είτε έχει κάποια αλλη βλάβη όπως πχ πλακετα που ανέφερες ,ελλειψη φρεον,κάτι να εσπασε εσωτερικά και με την συστολή διαστολή ακούγεται κλπ

 

 

 

To τι ταιριάζει για το χώρο σου το λεει τεχνικός επιτόπου ,και αν έχουμε αμφιβολίες ρωτάμε και άλλους :)

Τα συγκεκριμένα κλιματιστικά όμως τα αναφέραμε λίγες σελίδες πριν και σε προηγούμενα κατα επαναληψη.

 

 

 

Εχουμε πει κατά επανάληψη, ότι τα χαρακτηριστικά είναι σχετικά με τις μετρήσεις κάθε κατασκευαστή,και πολλά marketing.:) Καθε εταιρία ότι

αναφέρει σαν θεωρία,ορολογία κλπ μπορεί ν'αφορά μετρήσεις που άλλοι να μην εφαρμόζουν,αλλα και κανείς δεν ξέρει πια μετριση είναι καλύτερη σε κάθε μηχανημα ,πέρα από ότι αναφέρεται που παντα θεωρούν καποιοι σαν ιδανικό.Επισης σε κάθε αγορά κυκλοφορούν κάποια μοντέλα που μπορεί να μοιαζουν μεταξύ τους, αλλα τα στοιχεία να διαφέρουν για διαφορους λόγους πχ κόστους .Πολλές πληροφορίες αναφέρουν πάντως κάποια service manual αν μπορεί να τα βρεί κανείς, και αν γνωρίζει ότι βρεί κυκλοφορεί στην κάθε αγορά . :wacko: Καποιοι τεχνικοί service πάντως έχουν πληροφορίες.

 

 

 

Καλώς ήλθες στην παρέα μας :) Για το Ururu Sarara έχουμε αναφέρει κατά επανάληψη σε προηγούμενα όπως και για Hitachi δεν κυκλοφορεί επισημα στην αγορά.Αν κάτι είναι ακριβό αφορά αρκετους λογους όχι μόνο πιθανής ποιόητας.Συγκρίσεις όμως σε αποδοση γίνονται μεταξύ ομοια σε κατηγορία ισχύ μοντέλα.Αν υπάρχουν διαφορες τότε αφορουν την ποιοτητα τους,τις δυνατοτητες του κλπ. Κάνε ένα κόπο να διαβάσεις προηγούμενες σελίδες από την μέση και μετά ,θα βρείς σίγουρα κάτι χρήσιμο πως να επιλέξεις κάτι .Εχουμε αναφέρει προτάσεις για όλο το εύρος χρημάτων σε παραδείγματα από πολλούς χώρους,και σχεδόν όλα τα μοντέλα της αγοράς με τα υπέρ και κατά τους.Αν δεν καλύπτει κάτι και έχεις απορίες,εδώ είμαστε :)

Σε ευχαριστω Σταρενιος για την γρηγορη απαντηση.Η απορια μου ομως

παραμενει γιατι στη ψυξη το ιδιο κλιματιστικο να μην κανει θορυβο ενω στη θερμανση να κανει? Για να ζωριζεται να πιασει θερμοκρασια δεν νομιζω γιατι κλεινει η εξωτερικη μοναδα εντελως καθε 10 λεπτα περιπου αναλογα βεβαιο το ποσο κρυο κανει.Επισης στη ψυξη βγαζει νορμαλ ηχο ενω στη θερμανση κανει σαν κομπρεσερ απο το service μου ειπαν οτι αμα ο θορυβοσ τους φανει φυσιολογικος θα πρεπει να τουσ πληρωσω την επισκεψη... το φυσιολογικο η μη πως αληθεια θα το μετρησουν??

Link to comment
Share on other sites

Υποθέσεις κάνουμε :) Το αν κλείνει η εξωτερική μοναδα μπορεί να αφορά για λόγους προστασίας ,όχι επειδή έπιασε την θερμοκρασία.Επίσης η θέρμανση καταπονεί πολλά κλιματιστικά περισσότερο από ότι η ψύξη .Περισσότερα βέβαια θα σου πεί τεχνικός και όπως σωστά σου είπαν ,η επίσκεψη και ο έλεγχος χρεώνεται.Συνήθως είναι πολύ χαμηλό το ποσο. Κανείς δεν ξοδεύει τον χρόνο του και βενζίνη να πάει κάπου επειδή κάποιος τον κάλεσε. :DΑντίστροφα αν είναι αυτός σωστος επαγγελματίας και ξέρει το μηχανημα, θα σου πεί τι φταίει και πόσο κοστίζει να στο φτιάξει, με αυτήν την επίσκεψη.Μπορεί και να μην σε χρεώσουν καθόλου και να πληρώσεις μόνο κάποιο ανταλλακτικό την επόμενη όλα μαζί, μία φορά και την εργασία-ελεγχο.Παζαρεψε το :) Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Kαλώς ήλθες στην παρέα μας :) Αν δεν προσεξες και τα 3 μοντελα της Μitsubishi τα αναφέραμε μόλις σε προηγούμενα ,και το Daikin παλαιότερα .

Τι ταιριάζει θα το κρίνεις εσύ σε συνεργασία με τεχνικό που γνωρίζει τα μηχανήματα και είδε τον χώρο σου .Προσπάθησε όμως να τα δεις από κοντά σε κατάστημα κλιματισμού από εγκατάσταση τους .Οι τιμές ειναι παντα σχετικές με το καθε μαγαζί και με την πολιτική της κάθε φίρμας .Και οι δύο φίρμες αν και έχουν κυρίως μηχανήματα πολυ καλής ποιοτητας,είναι γενικά υπερτιμημένες ,με την Daikin περισσότερο γιατί έχει μηχανήματα με πιό βασικές ευκολίες για τον ανταγωνισμό.Βεβαια αυτό αρέσει σε κάποιους που τους ενδιαφέρει κάτι να λειτουργεί μόνο απλά και αξιόπιστα.:)

 

Οσο αφορά τον θόρυβο του SRK-50ZJX-S στο εξωτερικό μηχανημα ,αυτός προκαλείται λόγω της μικρής σε όγκο μονάδας αν είναι οριακό το μηχανημα για τον χώρο σου ή για κάποιους λόγους πχ μετριας τοποθετισης,ζοριζεται να πιασει επιθυμητές θερμοκρασίες.Δεν θα γίνεται πάντα ,αλλά καλύτερα για να είσαι σίγουρος να τοποθετείται σε βάση δαπεδου για να κάνει καλύτερη αποσβεση.Επίσης το συγκεκριμένο μηχάνημα για τους ίδιους λόγους μπορεί να κάνει και θόρυβο το εσωτερικό μέρος λόγω κυρίως του πολύ ισχυρου ανεμιστήρα.Είναι ημιεπαγγελματικό μηχάνημα ασχετα το πλασαρουν οικιακό.:wacko:

 

 

Ευχαριστώ πολύ για την γνώμη σου και την απάντησή σου.

Όταν λες ότι τα DAIKIN έχουν βασικές ευκολίες για τον ανταγωνισμό, τι ακριβώς εννοείς??

Link to comment
Share on other sites

Είναι όλα αυτα που κάνουν ενα μηχανημα να μας εξυπηρετεί καλύτερα ,ανάλογα το μοντέλο σε σύγκριση με τ'αντίστοιχα που πλασαρουν οι άλλες εταιρίες

πχ δυνατό ανεμιστήρα,καλύτερο καθαρισμό αέρα,κατανομή αέρα,ευκολία τηλεκοντρολ κλπ

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Σταρενιε,

Εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4297788#post4297788

αναφερεσαι σε ενα μηχανημα daikin fxtn60l το οποιο αγοραστηκε Μαλαισιας και λες οτι ειναι κορυφαιος συνδυασμος, δηλαδη Daikin απο Μαλαισια.

 

 

 

 

Εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3723730#post3723730

αναφερεσαι νομιζω στο DAIKIN (INVERTER) FTXS35J/RXS35J 13.600-17.800 BTU και λες οτι αν το βρεις Ευρωπαικο (θεωρω ειτε Βελγιου ειτε Τσεχιας, αφου μονο αυτες εχουν, απ'οτι εχω πληροφορηθει) θα εχει καλυτερα πλαστικα.

 

Ειμαι ετοιμος για αγορα των παρακατω (και τα τρια)

Daikin FTXN35L/RXN35L

Daikin FTXN25L/RXN25L

Daikin FTXN60L/RXN60L

 

α) Τελικα απο ποια χωρα αξιζει να ειναι made in? π.χ. εχω επιλογη να ειναι απο Μαλαισια, Τσεχια και Βελγιο. Εσυ τι λες?

β) Επισης, για την εγγυηση μου λενε 5 ετη η εξωτερικη και 1 η εσωτερικη μοναδα. Online εχω βρει καταστηματα που δινουν και 3 ετη συνολικα. Τελικα τι ισχυει? Μηπως ειναι παραεισαγωγης?

γ) Το τοπικο καταστημα που θα τα προμηθευτω ζητά προκαταβολη. Τι του ζηταω ως αποδεικτικό οτι του έδωσα π.χ. 1000 ευρω ως προκαταβολη? Φανταζομαι να κοψει αποδειξη πριν τα παραλαβω δεν γινεται αφου θα χρειαζεται και για την εγγυηση των μηχανηματων (τιμολογιο για την περιπτωση μου).

 

Φιλε μου εγώ το συγκεκριμένο daikin μαλαισιασ το αγορασα απο την αντιπροσωπεία .η εγγύηση του ειναι 3χρονια για εσωτερικη και εξωτερική μοναδα.....Όταν ψαχνομουνα να το πάρω είχα βρει παρά εισαγωγή απο Τσεχία οπότε ψάξε το λίγο .

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν... μετά από ατελείωτες ώρες διαβάσματος και ψαξίματος, μεχρι που η κοπέλα μου είπε τη μαγική κουβέντα "Στάματα να ψάχνεις και ασχολήσου και μαζί μου" :D

 

Θέλω να ρωτήσω το εξης:

πήγαμε και είδαμε μερικά air condition, βέβαια θα δούμε κι άλλα τις επόμενες μέρες αλλά πέρα απο μερικά μοντέλα που σημείωσα τα οποία τα βρήκα εδω στο forum

μου έκανε εντύπωση ένα panasonic που είδαμε το οποίο λέει στη θέρμανση 17000 btu

τομοντέλο είναι αυτό:

http://www.kompodema.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=31717

αυτό είναι σωστό? το έχει κανένας να μου πει την γνώμη του?

το θέλουμε περισσότερο για θερμανση και λιγότερο για ψύξη το καλοκαίρι

στον κωτσ πήγαμε για αρχή και μας πρότεινε επίσης ενα toyotomi mtnmtg a435dv

(κάποιος πιο πίσω το είχε το συγκεκριμένο αλλά είχε γίνει μάλλον λάθος εγκατάσταση, τελικά τι έγινε δεν μας είπε στο τέλος... ή εγώ μεσα στη θολούρα μου δεν βρήκα τη συνέχεια του θέματός του..) τελικά αποδίδει?

Επίσης μας πρότεινε και το toshiba ras137savskv-e3

ο χώρος μας είναι 33 τ.μ (καθηστικό με κουζίνα ενιαίος χώρος) και παραδίπλα είναι 2 δωμάτεια για εκεί θα δούμε τι θα κάνουμε

α για 12αρια κοιτάμε (ο χώρος είναι καλά μονομένος)

 

Ρωτώ μήμπος έχει κανείς τα παραπάνω μοντέλα να μας πει την γνώμη του...

 

επίσης εχω σημειώση να δούμε το sharp AY-XP12LSR (πολύ καλή γνώμη και εμπειρία τα sharp είχαν οι γονείς μου 10+ χρόνια τα πρώτα inverter που έβγαλε η sharp, ακόμη τα έχουν και δουλεύουν μια χαρά!)

και το samsung AQV 12KBAN(X)

 

εδώ θέλω να πώ οτι προτιμούμε να μην πάμε σε τιμές 850+ δηλαδή και το toyotomi που μας πρότεινε είναι πολλά για τη τσέπη μας!

Ευχαριστώ για οποιαδήποτε βοήθεια ή και γνώμη!

Link to comment
Share on other sites

Kανε ενα κόπο να διαβασεις πιο προσεκτικά τα προηγούμενα και θα δεις εκτός ότι πρεπει πρώτα να ρωτήσεις τεχνικό τι ταιριαζει για τον χώρο σου και μετά να κοιτάξεις κάποιο μηχανημα ,ολα όσα αναφέρεις τα έχουμε συζητήσει σε προηγούμενα και το Panasonic σαν σειρά και πως επιλεγουμε κατι . Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Ενδιαφερομαι να βαλω aircondition για να το χρησιμοποιω για λιγο θερμανση το χειμωνα(θα το χρησιμοποιω οταν δεν κανει αρκετο κρυο για να αναψω καλοριφερ) και προφανως και για το καλοκαιρι... Ο χωρος που θελω να το βαλω ειναι 24τμ με δυο ΠΟΛΥ μεγαλα παραθυρα(διπλο τζαμι). Προφανως θα φερω τεχνικο για να δει το χωρο μου, αλλα για να χω και μια ιδεα απο πριν: Ποιες μαρκες aircon θεωρειτε αξιοπιστες(στην περιοχη μου εχουμε προβληματα με διακυμανσεις στην ταση)και οικονομικες σε καταναλωση? Αυτο http://www.tsampas.gr/product.asp?catid=7603 ας πουμε πως σας φαινεται? Ευχαριστω εκ των προτερων για τη βοηθεια σας!
Link to comment
Share on other sites

Oλα όσα ζητάς έχουν αναφερθεί σε προηγούμενα και για το συγκεκριμένο και πρόσφατα σαν σειρά.http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4339531#post4339531

Δες όμως πρώτα τι θα σου πει τεχνικός,διαβασε προηγούμενα και αν έχεις απορίες ,εδώ είμαστε:)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Oλα όσα ζητάς έχουν αναφερθεί σε προηγούμενα και για το συγκεκριμένο και πρόσφατα σαν σειρά.http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4339531#post4339531

Δες όμως πρώτα τι θα σου πει τεχνικός,διαβασε προηγούμενα και αν έχεις απορίες ,εδώ είμαστε:)

Ενδιαφερον... Μηπως κατι παραπανω για το θεμα της τασης? Υπαρχει σοβαρος κινδυνος για το aircon?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εγώ το συγκεκριμένο daikin μαλαισιασ το αγορασα απο την αντιπροσωπεία .η εγγύηση του ειναι 3χρονια για εσωτερικη και εξωτερική μοναδα.....Όταν ψαχνομουνα να το πάρω είχα βρει παρά εισαγωγή απο Τσεχία οπότε ψάξε το λίγο .

 

Τα 3 χρονια ισχυουν και για την εσωτερικη? Εισαι σιγουρος? Το γραφει σε καποιο εγγραφο?

Παρεπιμπτοντως, η αντιπροσωπεια φερνει Τσεχιας τωρα!

Εγω βρηκα Μαλαισιας απο άλλον εμπορο, οχι αντιπροσωπεια. Ο εμπορος μου ειπε οτι τον βολευει καλυτερα τα "Μαλαισιας" γιατι τα "Τσεχιας" ειναι πιο ακριβα. Το ειπε γιατι ζητησα συγκεκριμενα τα "Μαλαισιας".

Link to comment
Share on other sites

Τα 3 χρονια ισχυουν και για την εσωτερικη? Εισαι σιγουρος? Το γραφει σε καποιο εγγραφο?

Παρεπιμπτοντως, η αντιπροσωπεια φερνει Τσεχιας τωρα!

Εγω βρηκα Μαλαισιας απο άλλον εμπορο, οχι αντιπροσωπεια. Ο εμπορος μου ειπε οτι τον βολευει καλυτερα τα "Μαλαισιας" γιατι τα "Τσεχιας" ειναι πιο ακριβα. Το ειπε γιατι ζητησα συγκεκριμενα τα "Μαλαισιας".

Ειναι 3 χρόνια η εγγύηση μέσα έξω και χωρίς υποχρέωση για σέρβις.ο τεχνικός μου είπε να κάνω ένα καθάρισμα σε 2-3 χρόνια αναλόγως πως το δουλεύω και τα φίλτρα 1 φορά το μήνα περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερον... Μηπως κατι παραπανω για το θεμα της τασης? Υπαρχει σοβαρος κινδυνος για το aircon?

 

Αν έχεις τέτοιες αμφιβολίες ,πρέπει να δει ηλεκτρολόγος την εγκατάσταση σου.:)

Link to comment
Share on other sites

Kανε ενα κόπο να διαβασεις πιο προσεκτικά τα προηγούμενα και θα δεις εκτός ότι πρεπει πρώτα να ρωτήσεις τεχνικό τι ταιριαζει για τον χώρο σου και μετά να κοιτάξεις κάποιο μηχανημα ,ολα όσα αναφέρεις τα έχουμε συζητήσει σε προηγούμενα και το Panasonic σαν σειρά και πως επιλεγουμε κατι .

Επειδη το εχεις αναφερει πολλες φορες,τι πα να πει ,"τι ταιριαζει στο χωρο σου";

Οσον αφορα στο φιλο που γραφει για θορυβο,δεν μας ειπε αν την εΞωτερικη μοναδα,την εχει ψηλα,στον τοιχο,ή ακουμπισμενη κατω,γιατι στην πρωτη περιπτωση,εγω ειχα αντιμετωπισει προβλημα θορυβου,που το ελυσα μονον με μεταφορα της μοναδας,κατω.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...