Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρες & καλώς σας βρήκα!!! Καθώς "χάθηκα" για ώρες στις σελίδες του forum χωρίς τελικά να μπορέσω να πάρω απόφαση μήπως μπορείτε να βοηθήσετε???

 

Θέλω να καλύψω χώρο περίπου 40τμ (εννιαία κουζίνα, σαλονι) και έχω καταλήξει (έχοντας και την "οροφή" μου γύρω στα 550 - 650 ευρώ) στα ακόλουθα:

1.Midea Luna MS9A-18HRDN1 Inverter (http://www.apothema.gr/midea-ms9a-18hrdn1-inverter-74352p)

2. Toyotomi Akira GAN/GAG A180VL (http://www.apothema.gr/toyotomi-akira-gangag-a180-vl-72355p)

 

Καθώς διάβασα σε προηγούμενη ανάρτηση πως το συγκεκριμένο μοντέλο της Midea "έπεσε" πάνω στην αλλαγή της αντιπροσωπείας στην Ελλάδα δεν υπάρχουν συγκεκριμένες αξιολογήσεις...ή κάνω λάθος? Μάλιστα ο Starenios σε σχετική ερώτηση για επιλογή ανάμεσα στα Midea MS9A-18HRDN1 INVERTER και MSR-18HRDN1 (INVERTER 18000 BTU A/A) έκλεινε προς το δεύτερο γιατί είναι νεότερο σε σχέση με το πρώτο.

Υπάρχει θέμα με την εγγύηση αλήθεια για τα παλαiότερα μοντέλα της Midea από τη στιγμή που άλλαξε ο αντιπρόσωπος? Ρωτάω γιατί αλήθεια τα παρακάτω χρονικά πλαίσια εγγύησης με παραξένεψαν: 12 μήνες για το Μηχάνημα & 60 για το Συμπιεστή για το MS9A-18HRDN1 Inverter!

 

Καθώς διάβασα αρκετά από όσα έχετε ήδη αναφέρει για τις ενεργειακές κλάσεις Α κάνοντας τη σύγκριση των 2 παραπάνω συγκεκριμένων κλιματιστικών της Midea και της Toyotomi διαπίστωσα πως το κλιματιστικό της Midea "πιάνει" οριακά την κλάση Α με ΕΕR Ψύξης (W/W): 3,21 ενώ της Toyotomi δίνει EER 3,63 . Ακόμα και στο COP Θέρμανση (W/W) υπάρχει διαφορά υπερ του Toyotomi (COP 3,74 έναντι 3,61 του Midea)...

Και καθώς από όσα έχω διαβάσει (ώρες τώρα) ναι μεν με Inverter είσαι περισσότερο "οικονομικός" αλλά όταν έχεις να διαλέξεις ανάμεσα σε ένα συμβατικό Toyotomi με τα παραπάνω χαρακτηριστικά (αλλά στα σίγουρα ενεργειακής κλάσης Α/Α) και στο συγκεκριμένο Inverter της Midea (που οριακά δεν είναι κλάση Β) τί διαλέγεις?

 

Καθώς φέτος τα σώματα του καλοριφερ θα είναι απλά "διακοσμητικά" στο χώρο με αυτό να σημαίνει κλιματιστικό στο φουλ τι μου προτείνετε να διαλέξω τελικά από τα δύο παραπάνω???

 

Δεν το κρύβω πως με την Midea (λόγω άγνωστης μάρκας) είχα αμφιβολίες αλλά από όσα διάβασα στο forum θεωρείται αρκετά αξιόπιστη και έτσι πλέον την αντιμετωπίζω διαφορετικά.

 

Η Toyotomi από την άλλη μου ήταν ήδη γνωστή και τα επιπλέον φίλτρα (έχοντας παιδιά) μου τράβηξε περισσότερο το ενδιαφέρον...

 

Αν και δεν χρειάζονται σας παραθέτω τα χαρακτηριστικά του και με συμβουλεύετε:

Toyotomi Akira GAN/GAG A180VL Κλιματιστικό Τοίχου

 

Ψυκτική Απόδοση Btu/h 18.500

Θερμική Απόδοση Btu/h 20.100

Κατανάλωση στην Ψύξη KW 1,493

Κατανάλωση στη Θέρμανση KW 1,575

EER 3,63

COP 3,74

Ενεργειακή Κλάση Ψύξη A

Ενεργειακή Κλάση Θέρμανση A

Αφύγρανση L/h 1,8

Τάση / Συχνότητα ρεύματος Volts/Phase/Hz 220~240/1/50

Στάθμη Θορύβου Εσωτερικής Μονάδας (Turbo/Hi/Med/Lo) dB(A) 42/39/34/31

Στάθμη Θορύβου Εξωτερικής Μονάδας dB(A) 56

Διαστάσεις Εσωτερικής Μονάδας (ΜxΥxΒ) mm 945x298x208

Διαστάσεις Εξωτερικής Μονάδας (ΜxΥxΒ) mm 913x680x378

Ψυκτικό Υγρό R 410A

Φίλτρα Βιολογικό - Αντιβακτηριδιακό & Φίλτρο 3πλής δράσης

Ειδικά Χαρακτηριστικά: Ιονιστής, Λειτουργία Follow me/I feel, Λειτουργία Auto restart, Auto Clean, Λειτουργία Turbo, Λειτουργία Blow/X-Fan

 

Βιολογικό - Αντιβακτηριδιακό Φίλτρο

Η εξαιρετική αντιβακτηριδιακή δράση του Βιολογικού Αντιβακτηριδιακού φίλτρου καταπολεμά και εμποδίζει την εξάπλωση των βλαβερών βακτηριδίων, ενώ ταυτόχρονα συλλέγει πολύ αποτελεσματικά την σκόνη.

 

Φίλτρο 3πλής δράσης

Συνδυάζει με μοναδικό τρόπο την αποτελεσματικότητα της κατεχίνης, η οποία συλλέγεται από τα φύλλα του πράσινου τσαγιού και εξουδετερώνει το 95% των βλαβερών μικροοργανισμών μέσω των αντιοξειδωτικών ουσιών της. Μέσω των ιόντων αργύρου αποστειρώνει κατά 99% τα βακτήρια καταστέλλοντας έτσι τη διάδοση της μούχλας και των βακτηρίων. Τα ιόντα αργύρου απορροφούν τις δυσάρεστες οσμές. ]

 

Midea Luna MS9A-18HRDN1 Inverter Κλιματιστικό Τοίχου

 

Απόδοση Ψύξης (BTU/h): 17000(5200~19000)

Απόδοση Θέρμανσης (BTU/h): 17500(5300~23000)

Τάση-Συχνότητα-Φάση (V/Hz/Φ): 220-240V~,50Hz,1Ph

Κατανάλωση Ψύξης (w): 1550(380~2300)

Κατανάλωση Θέρμανσης (w): 1420(350~2000)

Ρεύμα λειτουργίας: Ψύξη (Α): 6.9(1.8~10.2)

Ρεύμα λειτουργίας: Θέρμανση (Α): 6.2(1.6~9.0)

ΕΕR Ψύξη (W/W): 3,21

COP Θέρμανση (W/W): 3,61

Ενεργειακή κλάση Ψύξη / Θέρμανση: A / A

Παροχή αέρα εσωτερικής Υ/Μ/Χ (m3/h): 800/700/600

Στάθμη θορύβου εσωτερικής Υ/Μ/Χ dB(A): 41/34/29

Στάθμη θορύβου εξωτερικής dB(A): 56

Διαστάσεις Εσωτερικής μονάδας (WxDxH) (mm): 918×292×223

Διαστάσεις Εξωτερικής μονάδας (WxDxH) (mm): 760×590×285

Ψυκτικό υγρό: R410A

Inverter

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Link to comment
Share on other sites

Starenios να σου κάνω κι εγώ μια ερώτηση ακόμη: υπάρχει ένα κλιματιστικο nakassi το οποίο το έχω τοποθετημένο στο σπιτι στο χωριό και το οποίο δεν έχει δουλέψει σχεδόν καθόλου και ειναι και τελείως άχρηστο εκεί.λειτουργει με φρέον r 407 και ειναι 9000 btu συμβατικο φυσικα.σκέφτομαι μια και υπάρχει να το τοποθετησω σε ένα υπνοδωμάτιο στο σπιτι. Για ξήλωμα και τοποθέτηση στο νέο χώρο μου είπε ένας τεχνικός 100 ευρώ. Θα ήθελα τη γνώμη σου αν αξίζει να το μεταφέρω η τζάμπα θα πετάξω τα 100 ευρώ.με ενδιαφέρει κυρίως για θερμανση.θα κανει τίποτε έστω και πάνω απο μηδέν η δεν αξίζει τον κόπο και να κοιτάξω για καινούριο;τα 9000btu καλύπτουν το χώρο.
Link to comment
Share on other sites

Το μηχάνημα είναι παλιό και λογικά έχει φυσιολογική πτώση στην απόδοση του ,γιατί είναι και φασόν Κινεζάκι για πολλά ζόρια .:)

Αν κριθεί από τεχνικό ότι δουλεύει ακόμα καλά,καλύτερα να μπει βοηθητικό κάπου και να το ενισχύσεις σε απόδοση με ένα καινούριο σε κοντινό χώρο.Σίγουρα μπαίνεις σε παραπάνω έξοδα ,αλλά μπορεί να καλύψεις και άλλον χώρο πιό δεύτερο σε άνεση ή σε συχνή χρήση.

 

Υπάρχει θέμα με την εγγύηση αλήθεια για τα παλαiότερα μοντέλα της Midea από τη στιγμή που άλλαξε ο αντιπρόσωπος? Ρωτάω γιατί αλήθεια τα παρακάτω χρονικά πλαίσια εγγύησης με παραξένεψαν: 12 μήνες για το Μηχάνημα & 60 για το Συμπιεστή για το MS9A-18HRDN1 Inverter!

 

Καλώς ήλθες στην παρέα μας :) Kανονικά δεν υπάρχει ποτέ θέμα όταν οι εταιρίες λειτουργούν με συνέχεια των δραστηριοτήτων τους .

Επειδή όμως ποτέ δεν ξέρει κανείς τι συμφωνίες γίνονται μεταξύ των διοικούντων κάθε εταιρίας ,καλό είναι ένα τηλέφωνο σε αυτόν

που αναγράφεται στα χαρτιά του μηχανήματος για υποστήριξη για ότι απορίες υπάρχουν με την εγγύυση.

 

Καθώς διάβασα αρκετά από όσα έχετε ήδη αναφέρει για τις ενεργειακές κλάσεις Α κάνοντας τη σύγκριση των 2 παραπάνω συγκεκριμένων κλιματιστικών της Midea και της Toyotomi διαπίστωσα πως το κλιματιστικό της Midea "πιάνει" οριακά την κλάση Α με ΕΕR Ψύξης (W/W): 3,21 ενώ της Toyotomi δίνει EER 3,63 . Ακόμα και στο COP Θέρμανση (W/W) υπάρχει διαφορά υπερ του Toyotomi (COP 3,74 έναντι 3,61 του Midea)...

Και καθώς από όσα έχω διαβάσει (ώρες τώρα) ναι μεν με Inverter είσαι περισσότερο "οικονομικός" αλλά όταν έχεις να διαλέξεις ανάμεσα σε ένα συμβατικό Toyotomi με τα παραπάνω χαρακτηριστικά (αλλά στα σίγουρα ενεργειακής κλάσης Α/Α) και στο συγκεκριμένο Inverter της Midea (που οριακά δεν είναι κλάση Β) τί διαλέγεις?

 

Θα διαβασες επίσης σε προηγούμενα ότι τα χαρακτηριστικά που δίνει κάθε εταιρία είναι με βάση κάποιες συνήθως αόριστες μετρήσεις πολύ

σχετικές με τι μπορεί να ισχύει στην πράξη .Ενας λόγος παραπάνω όταν μιλάμε για Κινέζικα μηχανήματα που μπορεί να έχουν εσωτερικά μέρη από διαφορους κατασκευαστές για λόγους κόστους.

 

Καθώς φέτος τα σώματα του καλοριφερ θα είναι απλά "διακοσμητικά" στο χώρο με αυτό να σημαίνει κλιματιστικό στο φουλ τι μου προτείνετε να διαλέξω τελικά από τα δύο παραπάνω???

 

Δεν το κρύβω πως με την Midea (λόγω άγνωστης μάρκας) είχα αμφιβολίες αλλά από όσα διάβασα στο forum θεωρείται αρκετά αξιόπιστη και έτσι πλέον την αντιμετωπίζω διαφορετικά.Η Toyotomi από την άλλη μου ήταν ήδη γνωστή και τα επιπλέον φίλτρα (έχοντας παιδιά) μου τράβηξε περισσότερο το ενδιαφέρον...

 

Μια επιλογή είναι καθαρά υποκειμενική με βάση τι χρειαζόμαστε ,το κόστος (σήμερα), και τέλος τι μας αρέσει :)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση! Το ερώτημα όμως παραμένει...ναι μεν οι μετρήσεις "υποκειμενικές" και το made in China αναπόφευκτο αλλά τελικά σαν κατανάλωση ρεύματος και απόδοση θέρμανσης η πλάστιγγα που γέρνει αλήθεια??? Δεν το συζητάω πως αν μπορούσα θα επέλεγα ένα Mitsubishi ή Toshiba και θα είχα το κεφαλάκι μου ήσυχο...αλλά τώρα???
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί να δοθεί απάντηση αν δεν ξέρει κανείς τι εσωτερικά μέρη έχει ενα φασόν μηχάνημα και δεν ξέρει και επιμέρους τεχνικά θέματα ενός χώρου.;)
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα...άρα ρώσικη ρουλέτα η επιλογή:wacko:...όσο αφορά το χώρο πρόκειται για 5ο όροφο σε 7οροφη πολυκατοικία, σε αστική περιοχή, κατασκευή 2009, με διπλά τζάμια, αυτόνομη θέρμανση (που φέτος θα είναι απλά για να λέμε πως την έχουμε) και όπως έχω ήδη γράψει πρόκειται για εννιαίο χώρο 40τμ. Δεν ξέρω τι περισσότερο παίζει ρόλο σε τεχνικά θέματα του χώρου...ευχαριστώ πάντως...θα ζητήσω και την γνώμη 2 τεχνικών του κλάδου και ελπίζω η επιλογή (που έτσι όπως πάει θα είναι με βάση τις δημοσκοπήσεις) να αποδειχθεί παλικάρι...
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα...άρα ρώσικη ρουλέτα η επιλογή:wacko:...όσο αφορά το χώρο πρόκειται για 5ο όροφο σε 7οροφη πολυκατοικία, σε αστική περιοχή, κατασκευή 2009, με διπλά τζάμια, αυτόνομη θέρμανση (που φέτος θα είναι απλά για να λέμε πως την έχουμε) και όπως έχω ήδη γράψει πρόκειται για εννιαίο χώρο 40τμ. Δεν ξέρω τι περισσότερο παίζει ρόλο σε τεχνικά θέματα του χώρου...ευχαριστώ πάντως...θα ζητήσω και την γνώμη 2 τεχνικών του κλάδου και ελπίζω η επιλογή (που έτσι όπως πάει θα είναι με βάση τις δημοσκοπήσεις) να αποδειχθεί παλικάρι...

 

Ολα τα Κινέζικα μηχανήματα δυστυχώς έχουν ρίσκο τι θα βγούν :cry: Τεχνολογικά ένα Inverter μηχάνημα όπως το παραπάνω Midea σίγουρα αποδίδει άμεσα και καλύτερα, από ένα συμβατικό όπως το Toyοtomi που συγκρίνεις ,καθώς το δεύτερο χρειάζεται να το πάρεις με μεγαλύτερη ονομαστική ισχύ για να καλύψει τον ίδιο χώρο επειδή δουλεύει διαφορετικά. Aν δεν έχεις απώλειες θερμοκρασίας ,με βαση την θέση που μπορεί να μπει ενα μηχανημα σε συνδιασμό τι είναι αυτό ποιοτικά, αποδίδει και ανάλογα.Πρέπει λοιπον να ρωτήσεις τεχνικό που ασχολείται με τα προιόντα κάθε φίρμας ,για τον χώρο σου τι μοντέλο ταιριάζει καλύτερα σε αυτά που ανεφερες θες περισσοτερο ,κατανάλωση ρεύματος και απόδοση θέρμανσης .:)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τον κόπο και τις απαντήσεις σου. Όπως κατάλαβες το έχω και εγώ ξενυχτίσει ψάχνοντας και ξαναψάχνοντας :ninja:. Μάλλον πάω για Toyotomi καθώς τα ειδικά χαρακτηριστικά του μάλλον με κερδίζουν:rolleyes: ( Ιονιστής, Λειτουργία Follow me/I feel, Λειτουργία Auto restart, Auto Clean, Λειτουργία Turbo, Λειτουργία Blow/X-Fan). Θα ακούσω τι θα μου πουν και τα παλικάρια και θα σας αναφέρω εντυπώσεις μετά την εγκατάσταση και τη χρήση. Ευχαριστώ και πάλι!!!!:) :):):)
Link to comment
Share on other sites

εχω τον ακολουθο χωρο.

 

συνολικα ειναι 34 τ.μ, αλλα ο χωρος των 4 τ.μ δεν με ενδιαφερει τοσο γιατι ειναι βοηθητικος.

 

http://s13.postimage.org/y69tqfoqv/asce.jpg

 

οπως φαινεται εχω μια πορτα και μια μπαλκονοπορτα.

 

εχω δει διαφορα κλιματιστικα, με την βοηθεια σας, και με ενδιαφερει κυριως η θερμανση, αφου το κλιματιστικο θα ειναι η μοναδικη πηγη θερμανσης.

 

ειδα απο 12.000 εως 16.000 btu.

 

τι πιστευετε οτι θα με καλυψει? ποσα btu?

 

εχω δει τα daisekai της toshiba αλλα αποσο βλεπω η διαφορα αναμεσα στο 13αρι και το 16 αρι στη θερμανση ειναι μονο 0,40kw (6,10 και 6,5)

 

http://xn--hxajxbacedk6ejc.net/product/722/toshiba-ras-13-pkvp-e-super-daiseikai5.html

http://xn--hxajxbacedk6ejc.net/product/723/toshiba-ras-16-pkvp-e-super-daiseikai5.html

 

επισης με εχει κεντρισει και το 12αρι της lg, το οποιο ειναι δυνατο στη θερμανση με 6,5kw, δηλαδη οσο το 16αρι toshiba.

http://xn--hxajxbacedk6ejc.net/product/749/lg-h12mw.html

 

αποσο βλεπω απο αλλες εταιρειες τα 15-16αρια ειναι κοντα στα 6,5 kw.

 

πιστευετε το 13αρι toshiba ή το 12αρι lg θα με καλυψει για τον χωρο μου?

 

θα εκτιμουσα την αποψη σας!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Πόσες φορές θα λέμε τα ίδια και θεωρητικά ,όταν πρέπει πρώτα να δει τεχνικός τον χώρο σου επιτόπου ; :mad: Είναι και 100 ευρώ παραπάνω

η διαφορά 12-16αρι ,οπότε τα δίνεις στην εγκατάσταση που θα γίνει ετσι και αλλιώς.Aν δεν έχεις απώλειες θερμοκρασίας μην ξοδεύεσαι άσκοπα.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω, μια τελευταια ερωτηση:

 

αν επαρκει ενα 12αρι για το χωρο και εγω βαλω 16αρι, θα μου καιει περισσοτερο?

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα και συγχαρητήρια για την πληροφόρηση που προσφέρετε.

 

Έχω σχεδόν αποφασίσει την τοποθέτηση κλιματιστικού 12.000Btu inverter το οποίο το θέλω κυρίως για θέρμανση. Με βάση αυτά που διάβασα στις προηγούμενες σελίδες έχω καταλήξει στα παρακάτω:

 

1. Panasonic RE12JKE

2. Sharp AY-XP12LSR

 

Στο σπίτι ήρθε τις προάλλες τεχνικός γνωστός μας, ο οποίος μου πρότεινε και τα Fujitsu, οπότε σκέφτηκα να προσθέσω και το παρακάτω ανάμεσα στις επιλογές μου (12άρι inverter στα ίδια λεφτά με τα παραπάνω):

 

3. Fujitsu ASYG - 12LE

 

Ποιο θεωρείτε καλύτερη επιλογή; Η αντιπροσωπεία της Panasonic έχει στην ιστοσελίδα της μόνο το RE12JKE-1, αυτό σημαίνει πως το RE12JKE είναι παραεισαγωγή και δεν υποστηρίζεται από την επίσημη αντιπροσωπεία; Επίσης το πρόβλημα με το RE12JKE είναι πως το βρίσκω από το skroutz μόνο Αθήνα, ενώ εγώ είμαι Θεσσαλονίκη.

 

Ο τεχνικός μου είπε πως πρέπει να δώσω αρκετή σημασία στο after-sales της κάθε μάρκας. Ποια από τις παραπάνω θεωρείται καλύτερη; H Fujitsu γνωρίζω (με βάση τα λόγια του τεχνικού και αυτά που διάβασα εδώ μέσα) πως έχει αρκετά καλή αντιπροσωπεία. Διάβασα λίγες σελίδες πριν για την περίπτωση της Panasonic με τις 30-60 ημέρες για παράδοση ανταλλακτικού και με έβαλε σε σκέψεις.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια σας! :)

Link to comment
Share on other sites

Aπό όσα έχεις διαλέξει το sharp πρεπει να είναι η πρώτη σου επιλογή ,και εχουμε αναφέρει γιατι .Το Panasonic RE12JKE-1 είναι παραλλαγή αυτού με απλή κατάληξη JKE ,και είναι το μοντέλο που βρίσκεις πιο ευκολα στην αγορά μας .Το αν είναι ή όχι ενα προιόν ανεξάρτητη εισαγωγή, φαίνεται από την γραπτή εγγύηση που συνοδεύει ένα προιόν .Για την διαθεση ενός προιόντος τηλ. στον εισαγωγέα για τον κοντινότερο συνεργάτη του.Για το παραδειγμα που αναφέρθηκε με κάποια ανταλλακτικά, έπρεπε να διαβάσεις και τις απαντήσεις που δώθηκαν στις φημολογίες.Και οι τρείς εταιρίες που φέρνουν επίσημα τα παραπάνω μηχανήματα είναι από τις παλαιότερες στον κλάδο ,και αν έκαναν κόλπα θα είχαν χάσει τις αντιπροσωπειες τους εδω και καιρό. :)

 

 

ευχαριστω, μια τελευταια ερωτηση: αν επαρκει ενα 12αρι για το χωρο και εγω βαλω 16αρι, θα μου καιει περισσοτερο?

 

Μεγαλύτερο μηχάνημα πάντα καίει περισσότερο ,εστω και ελάχιστα στο ρελαντί του.Είναι όμως και ανάλογα την θέση που θα μπεί ενα μηχάνημα.

Αυτη την κρινει τεχνικός που γνωρίζει το κάθε μηχάνημα πως συμπεριφέρεται σε κάποιους χώρους από την εμπειρία του και λιγότερο τι αρέσει σε μάς :)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Aπό όσα έχεις διαλέξει το sharp πρεπει να είναι η πρώτη σου επιλογή ,και εχουμε αναφέρει γιατι .Το Panasonic RE12JKE-1 είναι παραλλαγή αυτού με απλή κατάληξη JKE ,και είναι το μοντέλο που βρίσκεις πιο ευκολα στην αγορά μας .Το αν είναι ή όχι ενα προιόν ανεξάρτητη εισαγωγή, φαίνεται από την γραπτή εγγύηση που συνοδεύει ένα προιόν .Για την διαθεση ενός προιόντος τηλ. στον εισαγωγέα για τον κοντινότερο συνεργάτη του.Για το παραδειγμα που αναφέρθηκε με κάποια ανταλλακτικά, έπρεπε να διαβάσεις και τις απαντήσεις που δώθηκαν στις φημολογίες.Και οι τρείς εταιρίες που φέρνουν επίσημα τα παραπάνω μηχανήματα είναι από τις παλαιότερες στον κλάδο ,και αν έκαναν κόλπα θα είχαν χάσει τις αντιπροσωπειες τους εδω και καιρό. :)

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Οπότε πάμε για το Sharp λογικά που το βρίσκω και στην Θεσσαλονίκη. Τις απαντήσεις σχετικά με την αντιπροσωπεία της Panasonic προφανώς και τις διάβασα, αν και το θέμα με τις εγγυήσεις είναι να μην τις χρειαστείς.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω καταλήξει στην αγορά ενός mitsubishi MSZ-FD35VA, με κάποιο κατάστημα που μίλησα μου είπε ότι υπάρχει έλλειψη και ότι υπολογίζει να υπάρχουν αρχές του χρόνου. Επίσης μου είπε ότι κάτι έχει ακούσει ότι θα έρθει καινούργιο μοντέλο αντικαταστάτης του, περιμένει ενημέρωση σε 1-2 εβδομάδες. Ξέρουμε κάτι πάνω σε αυτό εάν αναμένεται ανανέωση της σειράς FD; Πάντως απο μια έρευνα αγοράς που έκανα αρκετά καταστήματα έχουν, απλά με προβλιματίζει αυτό για το καινούργιο μοντέλο, αν είναι έτσι μήπως αξίζει να περιμένω. Edited by vfragos
Link to comment
Share on other sites

Εχουμε πεί κατά επανάληψη πως ότι θέλει, όπως και όσο θέλει πουλά κάποιος για καλύτερο,ανάλογα με τι τον συμφέρει ή όπως συνεργάζεται. Οτιδήποτε μας λένε πρέπει να ελέγχεται και αλλού, ειδικά όταν υπάρχουν αρκετές ανεξάρτητες ή ευκαιριακές εισαγωγές στην αγορά ,και αρκετά μοντέλα ή παραλλαγές ήδη υπάρχοντων,κυκλοφορούν σε κάποιες αγορές για θέμα κόστους.Ετσι με φήμες χωρις να δει κανείς κάτι ,και χωρίς την λογική αν ένα προιόν δεν κυκλοφορήσει και δεν δοκιμαστεί για κάποιο χρόνο δεν μπορεί να υπάρξει άποψη ,οποιοσδήποτε έτσι μπορεί να προτείνει οτιδήποτε.:D Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω καταλήξει στην αγορά ενός mitsubishi MSZ-FD35VA, με κάποιο κατάστημα που μίλησα μου είπε ότι υπάρχει έλλειψη και ότι υπολογίζει να υπάρχουν αρχές του χρόνου. Επίσης μου είπε ότι κάτι έχει ακούσει ότι θα έρθει καινούργιο μοντέλο αντικαταστάτης του, περιμένει ενημέρωση σε 1-2 εβδομάδες. Ξέρουμε κάτι πάνω σε αυτό εάν αναμένεται ανανέωση της σειράς FD; Πάντως απο μια έρευνα αγοράς που έκανα αρκετά καταστήματα έχουν, απλά με προβλιματίζει αυτό για το καινούργιο μοντέλο, αν είναι έτσι μήπως αξίζει να περιμένω.

 

Φίλε και εγώ πήγα χθες στο Ηράκλειο Κρήτης να παραγγείλω το mitsubishi MSZ-FD25VA και μου είπαν ότι τελείωσε και ότι θα πρέπει να περιμένουμε τον Γενάρη που θα έρθει το καινούργιο μοντέλο (αντικαταστάτης του fd). Επίσης, μου είπαν ότι δεν ξέρουμε τίποτε για το καινούργιο μοντέλο ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετα απο αρκετό ψάξιμο για 9αρι κλιματιστικό, κατέληξα στα παρακάτω 5 (το κλιματιστικό θα χρησιμοποιείται χειμώνα-καλοκαίρι.)

 

1)Τοyotomi akira gan-gav A128 - 440ε

2)Toyotomi kuro A328DV- 488e

3)Fujitsu ASYG09LE - 480e

4)LG mirror CO9AWR -515e

5)Panasonic RE9JKE-1 - 469e

 

Eσεις πιο θα διαλεγατε ή εχετε υπόψιν σας κάποιο άλλο στα 500ε;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι τα καλύτερα είναι τα fujitsu με τα panasonic. Εγω παντως εχω fujitsu και ειμαι πολυ ευχαριστιμενος. Ιδιως με την αθόρυβη λειτουργεία τους
Link to comment
Share on other sites

Από τα παραπάνω : 1)Panasonic λόγω φίλτρου και ανεμιστήρα -2)Μirror λόγω καλύτερης ποιοτητας κατασκευής (Κορεας) -3)Fujitsu λόγω υποστήριξης -4)Τοyotomi Kuro λόγω φίλτρων και ευκολιών λειτουργίας.Με λίγα χρήματα επιπλέον σε συνδιασμό όλων http://www.skroutz.gr/s/269323/Sharp-AY-XP9LSR.html
Link to comment
Share on other sites

-Θέλω να αγοράσω κλιματιστικό 24.000 BTU για το σαλόνι και είμαι σε δίλλημα ποιο να διαλέξω:

http://www.largeshop.gr/?c=101&p=2300

http://www.electronica.gr/000000C3.el.aspx

-Θέλω το κλιματιστικό να είναι καλή ποιότητας, να έχει αξιόλογα φίλτρα γιατί έχω την κόρη μου με αλλεργίες, και να είναι αθόρυβο τόσο εσωτερικά, όσο και εξωτερικά, μιας και μένω σε διαμέρισμα και φοβάμαι μήπως ενοχλώ το γείτονα, αλλά και μένα με το θόρυβο.

-Από ότι είδα, και τα δύο ποιο πάνω κλιματιστικά, της fujitsu και της mitsubishi έχουν τους ίδιους συντελεστές απόδοσης, την ίδια εγγύηση, το mitsubish είναι το προηγούμενο μοντέλο αν δεν κάνω λάθος (στο νέο ανεβαίνει αρκετά η τιμή του). Δεν ξέρω ποιο έχει καλύτερα φίλτρα. Από ποιότητα κατασκευής ποιό είναι ποιο αξιόπιστο, μια και το mitsubish φτιάχνετε στην Ταϊλάνδη και το fujitsu στην Κϊνα. Ένα ακόμη που με προβληματίζει είναι ο θόρυβος της εξωτερικής μονάδας. Στο mitsubishi δίνει 65 dB στην εξωτερική μονάδα, αλλά κάτω από κάποιες συγκεκριμένες συνθήκες, ενώ στο fujitsu 52 dB. Τελικά κάνει αρκετό θόρυβο η εξωτερική μονάδα του mitsubith? Και τα δύο έχουν επιπλέον 2 φίλτρα καθαρισμού του αέρα, το mitsubish έχει αντιμικροβιακό ανεμιστήρα και το σύστημα 24 ώρες ΙΟΝ (νιώθεις πως είσαι σε δάσος, ποτάμι κλπ), ισχύουν άραγε αυτά; και για πόσο καιρό; Επίσης το mitsubish λέει πως έχει 3 αισθητήρες θερμοκρασίας και υγρασίας εσωτερική και εξωτερική μονάδα. Φυσική η τιμή του mitsubish είναι μεγαλύτερη από το fujitsu. Μου λέτε σας παρακαλώ ποιο να εμπιστευτώ; Να έχω θέρμανση το χειμώνα, καλή ποιότητα, όσο γίνεται αέρα στο χώρο και όχι τεχνικά προβλήματα.

Edited by DIMASTER
Link to comment
Share on other sites

-Θέλω να αγοράσω κλιματιστικό 24.000 BTU για το σαλόνι και είμαι σε δίλλημα ποιο να διαλέξω:

http://www.largeshop.gr/?c=101&p=2300

http://www.electronica.gr/000000C3.el.aspx

-Θέλω το κλιματιστικό να είναι καλή ποιότητας, να έχει αξιόλογα φίλτρα γιατί έχω την κόρη μου με αλλεργίες, και να είναι αθόρυβο τόσο εσωτερικά, όσο και εξωτερικά, μιας και μένω σε διαμέρισμα και φοβάμαι μήπως ενοχλώ το γείτονα, αλλά και μένα με το θόρυβο.

-Από ότι είδα, και τα δύο ποιο πάνω κλιματιστικά, της fujitsu και της mitsubishi έχουν τους ίδιους συντελεστές απόδοσης, την ίδια εγγύηση, το mitsubish είναι το προηγούμενο μοντέλο αν δεν κάνω λάθος (στο νέο ανεβαίνει αρκετά η τιμή του). Δεν ξέρω ποιο έχει καλύτερα φίλτρα. Από ποιότητα κατασκευής ποιό είναι ποιο αξιόπιστο, μια και το mitsubish φτιάχνετε στην Ταϊλάνδη και το fujitsu στην Κϊνα. Ένα ακόμη που με προβληματίζει είναι ο θόρυβος της εξωτερικής μονάδας. Στο mitsubishi δίνει 65 dB στην εξωτερική μονάδα, αλλά κάτω από κάποιες συγκεκριμένες συνθήκες, ενώ στο fujitsu 52 dB. Τελικά κάνει αρκετό θόρυβο η εξωτερική μονάδα του mitsubith? Και τα δύο έχουν επιπλέον 2 φίλτρα καθαρισμού του αέρα, το mitsubish έχει αντιμικροβιακό ανεμιστήρα και το σύστημα 24 ώρες ΙΟΝ (νιώθεις πως είσαι σε δάσος, ποτάμι κλπ), ισχύουν άραγε αυτά; και για πόσο καιρό; Επίσης το mitsubish λέει πως έχει 3 αισθητήρες θερμοκρασίας και υγρασίας εσωτερική και εξωτερική μονάδα. Φυσική η τιμή του mitsubish είναι μεγαλύτερη από το fujitsu. Μου λέτε σας παρακαλώ ποιο να εμπιστευτώ; Να έχω θέρμανση το χειμώνα, καλή ποιότητα, όσο γίνεται αέρα στο χώρο και όχι τεχνικά προβλήματα.

 

Αν ρωτάς ποιο να εμπιστευτείς, η απάντηση είναι αυτονόητη...Αν έχεις θέμα με τα χρήματα, τότε και μόνο τότε πας στο Fujitsu,

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...