Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παδια θα ηθελα την γνωμη σας για ενα 18.000btu.Ειμαι αναμεσα σε Toshiba suzumi και σε Daikin,αλλα βλεπω οτι το Toshiba ειναι καπως ποιο οικονομικο σε KW
Link to comment
Share on other sites

Starenios λίγο τα φώτα σου :)

 

Αγοράσαμε το SRK71ZK-S, το βάζουμε στη θέρμανση, στους 25 βαθμούς (εξωτερική θερμοκρασία περίπου 10 βαθμοί) και τον ανεμιστήρα στο μέτριο. Η αίσθηση του αέρα που βγάζει είναι χλιαρή προς κρύα, στην υψηλή ταχύτητα του ανεμιστήρα πάλι τα ίδια, απλά έχει μεγαλύτερη ένταση ο αέρας. Ήρθε ο τεχνικός και είπε ότι έτσι λειτουργεί το συγκεκριμένο κλιματιστικό και ότι λειτουργεί βάσει της εξωτερικής θερμοκρασίας. Η μόνη περίπτωση που βγάζει πραγματικά ζεστό αέρα είναι ή στο power (που λειτουργεί για 15 λεπτά) ή να έχουμε την θερμοκρασία στους 30 βαθμούς, που πρότεινε ο τεχνικός. Δεν είναι όμως παράλογο να πρέπει να λειτουργεί στο μέγιστο, για να βγάζει ζεστό αέρα; Εξαιτίας αυτού είναι και η κατανάλωση στο μέγιστο.

 

Ο αδερφός μου από την άλλη έχει ένα 18αρι fujitsu προ πενταετίας (το ASYA18LLC) το οποίο, για τους ίδιους βαθμούς (25), στην ίδια ρύθμιση ανεμιστήρα βγάζει πραγματικά ζεστό αέρα και ζεσταίνει τον χώρο σε ελάχιστο χρόνο.

 

Δεν ξέρω και κάποιον να έχει το SRK71ZK-S για να κάνω σύγκριση, αν πραγματικά λειτουργεί έτσι ή υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο κλιματιστικό ή στην εγκατάσταση. Ποια είναι η γνώμη σου;

 

Για λόγους οικονομίας και άνεσης λογικά γίνεται αυτό. Αυτό με βάση την εσωτερική θερμοκρασία και το τί του ζητάς εσύ από το τηλεκοντρόλ καθορίζει με πόση δύναμη θα λειτουργήσει. Αν είχες πχ 15 εσωτερική και του έβαζες 25 θα έβγαζε πολύ ζέστη μέχρι το 22-23 πχ και μετά σταδιακά θα μείωνε. Καλό είναι να βάζεις τον ανεμιστήρα στο αυτόματο και να αφήνεις το μηχάνημα να κανονίζει εκτός και αν συντρέχουν ειδικοί λόγοι και θες πχ να κατευθύνεις τον αέρα κάπου συγκεκριμένα κλπ. Η κάθε εταιρεία έχει και τον τρόπο της προφανώς. Επίσης όσο πιο χαμηλά έχεις τον ανεμιστήρα για δεδομένες ρυθμίσεις τόσο πιο ζεστός αέρας βγαίνει φαινομενικά γιατί είναι πιο μικρή ποσότητα. Αν το βάλεις τέρμα θα είναι πιο κρύος αλλά πιο μεγάλη ποσότητα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας αγαπητοί φίλοι.Είμαι καινούριος και ποστάρω για την πολύτιμη βοήθεια σας. Το καθιστικό με την κουζίνα είναι γύρω στα 48 τ.μ. Η κυρά το πρωί αερίζει το χώρο και η θερμοκρασία φυσικά πέφτει αρκετά (17-19 βαθμούς). Σκέφτηκα, λοιπόν, ότι για να επαναφέρω σε πρώτη φάση τη θερμοκρασία στο χώρο στους 20-21 βαθμούς γρήγορα και οικονομικά χρειάζομαι ένα 24άρι Inverter αντί για το πετρέλαιο. Αφού ανεβάσω τη θερμοκρασία, κλείνω το κλιματιστικό και αναλαμβάνει το τζάκι και το πετρέλαιο για το υπόλοιπο της μέρας. Ουσιαστικά σας περιγράφω τη μία και μόνη καθημερινή χρήση του κλιματιστικού. (Σημειώνω ότι το σπίτι μου είναι στα Τρίκαλα όπου το χειμώνα η θερμοκρασία το πρωί είναι συχνά κοντά στο 0).

Σκέφτομαι σωστά;

Αν υποθέσω ότι η απάντησή σας είναι θετική στο παραπάνω ερώτημα σας παραθέτω τα κριτήρια (με σειρά σπουδαιότητας ) με βάση τα οποία θα επιλέξω κλιματιστικό - και βέβαια ευελπιστώ να με βοηθήσετε με τις πολύτιμες γνώσεις σας.

1. Ποιοτικό μηχάνημα-Αξιόπιστο 2. Απόδοση στη Θέρμανση 3. Σύστημα καθαρισμού αέρα (φίλτρα, ιονιστής κλπ.) 4. Καλή υποστήριξη από Αντιπροσωπεία 5. Επίπεδο θορύβου

Θα σας ήμουν ευγνώμων αν οι προτάσεις σας ήταν συγκεκριμένα μοντέλα και, βέβαια, αν μου έχει διαφύγει κάποια άλλη σημαντική παράμετρος για την επιλογή μου. Επίσης θα ήθελα και προτάσεις τύπου best value for money.

Σας παραθέτω και κάποιες αρχικές επιλογές μου από δικό μου ψάξιμο και διάβασμα στο φόρουμ:

http://www.skroutz.gr/s/275860/Sharp-AY-XP24LR.html

http://www.skroutz.gr/s/6238/Fujitsu-ASYA24LC.html

http://www.skroutz.gr/s/265126/Hitachi-RAS-RAC-60YH7.html (Λιγότερα ΒΤU)

http://www.skroutz.gr/s/328477/LG-Art-Cool-CA24AWR.html

http://www.skroutz.gr/s/391336/Mitsubishi-SRK-63ZK-S.html (Λιγότερα ΒΤU)

http://www.skroutz.gr/s/271120/Mitsubishi-MSZ-GE60VA.html

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις όποιες απαντήσεις σας

 

Καλημέρα! Προσωπικά δεν πιστεύω οτί αξίζει μόνο και μόνο για το λόγο που λες να αγοράσεις κλιματιστικό. Αν πραγματικά θέλεις οικονομία κάνεις ένα σενάριο οπού το κλιματιστικό θα χρησιμοποιείται κατά κύριο λόγο και κατά δεύτερο το ξύλο ή το πετρέλαιο. Εκτός και αν το ξύλο το δουλεύεις αποδοτικά σε ενεργειακό τζάκι, σόμπα κλπ.

Γενικά ο αερισμός δεν πρέπει να γίνεται για πάνω από 15-20 λεπτά μετά είναι υπερβολή και χάνουμε χρήματα. Σε αυτό το χρόνο εντάξει χάνεται ενέργεια αλλά δεν προλαβαίνει να κρυώσει ο χώρος πραγματικά γι' αυτό και όταν κλείνουμε παράθυρα η θερμοκρασία ανεβαίνει ξανά.

 

Ευχαριστώ, κι εγώ ήθελα να πάρω το Fujitsu ASYG24LF αλλά θα προτιμούσα το LG. Το μόνο όμως που δεν μπόρεσα να βρώ για το LG είναι το πόσο "καίει" δηλ. πόση κατανάλωση ψύξης/θέρμανσης έχει, διότι τα διαφημιστικά δεν το περιλαμβάνουν και μου φαίνεται ύποπτο..

 

2190 ψύξη και 2330 θέρμανση ονομαστική κατανάλωση. Από εδώ.

Edited by wiseguy
Link to comment
Share on other sites

http://www.largeshop.gr/?c=101&p=2277

 

αυτό είναι καλό mitsubishi?

ή καλύτερα να πάω σε αυτό το http://www.largeshop.gr/?c=101&p=2500

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Πρίν απο μερικές ημέρες εγκαταστάθηκε και λειτουργεί το SRK 63ZK-S.

Ο τρόπος που αποδίδει είναι λίγο πολύ ο ίδιος με αυτόν που περιγράφει και ο QTiVoCo.

Ο τεχνικός - εγκαταστάτης, απέδωσε τον τρόπο λειτουργίας στον εσωτερικό θερμοστάτη του μηχανήματος που πιάνει πολύ γρήγορα την καθορισμένη θερμοκρασία.

Βέβαια είναι περίεργο να ορίζεις τη θερμοκρασία στους 25 βαθμούς στην ταχύτητα AUTO και μόλις πιάσει στον χώρο 21 αυτό να πέφτει κλείνοντας ακόμη και την εξωτερική μονάδα. Στην HIGH επίσης, αφού πιάσει θερμοκρασία συνεχίζει φυσόντας χλιαρό αέρα με την θερμοκρασία βέβαια να ανεβαίνει λίγο περισσότερο.

Φταίει το μηχάνημα και ο προγραμματισμός του; Φταίει οτι κατά την εγκατάσταση που στην περίπτωση μου δεν είναι πλάτη αλλά έχει απόσταση 5 - 6 μέτρα δεν συμπληρώθηκε καθόλου φρέον (Δεν μετρήθηκε καθόλου); Φταίει το κενό που δεν κράτησε περισσότερο από 1 λεπτό; Ισώς όλα μαζί;

Αν γνωρίζει ο starenios ίσως μας διαφωτίσει καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

Starenios λίγο τα φώτα σου :)

 

Αγοράσαμε το SRK71ZK-S, το βάζουμε στη θέρμανση, στους 25 βαθμούς (εξωτερική θερμοκρασία περίπου 10 βαθμοί) και τον ανεμιστήρα στο μέτριο. Η αίσθηση του αέρα που βγάζει είναι χλιαρή προς κρύα, στην υψηλή ταχύτητα του ανεμιστήρα πάλι τα ίδια, απλά έχει μεγαλύτερη ένταση ο αέρας. Ήρθε ο τεχνικός και είπε ότι έτσι λειτουργεί το συγκεκριμένο κλιματιστικό και ότι λειτουργεί βάσει της εξωτερικής θερμοκρασίας. Η μόνη περίπτωση που βγάζει πραγματικά ζεστό αέρα είναι ή στο power (που λειτουργεί για 15 λεπτά) ή να έχουμε την θερμοκρασία στους 30 βαθμούς, που πρότεινε ο τεχνικός. Δεν είναι όμως παράλογο να πρέπει να λειτουργεί στο μέγιστο, για να βγάζει ζεστό αέρα; Εξαιτίας αυτού είναι και η κατανάλωση στο μέγισ

 

Ο αδερφός μου από την άλλη έχει ένα 18αρι fujitsu προ πενταετίας (το ASYA18LLC) το οποίο, για τους ίδιους βαθμούς (25), στην ίδια ρύθμιση ανεμιστήρα βγάζει πραγματικά ζεστό αέρα και ζεσταίνει τον χώρο σε ελάχιστο χρόνο.

 

Δεν ξέρω και κάποιον να έχει το SRK71ZK-S για να κάνω σύγκριση, αν πραγματικά λειτουργεί έτσι ή υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο κλιματιστικό ή στην εγκατάσταση. Ποια είναι η γνώμη σου;

 

Starenie ακριβος ιδια τα ''συμπτοματα'', οπως περιγραφει ο φιλος μας, αλλα με αλλο κλιματιστικο (panasonic cs/cu ye 12mke). ακριβος τα ιδια... και σε σχεση με αλλη μαρκα/μοντελο, οπως περιγραφει το αλλο μηχανιμα το αδερφου του...δηλαδη το αλλο βγαζει σχεδον καυτο αερα σε ιδιες συνθηκες/ρυθμησεις, ενω το/τα παραπανω με τα βιας χλειαρο αερα. Ισος φταιει τελικα η εγκατασταση ? (Μηκος ελαχ. τον σολινοσεων 3m. και εκκενωση με αντλια κενου 10 λεπ.), που σε μενα δεν εγειναν ?:worry: Μπορει να ''διορθοθει/βελτιοθει'' με εκ' νεου πληρωση, εκκενωση, προσθεση σοστου μηκους σολινοσεων κ.λ.π. ?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια των carrefour τι λενε τα κλιματιστικα?εχουν πολυ χαμηλες τιμες .ποια εταιρια τα φτιαχνει?
Samsung Galaxy S8 plus.....
Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα γιατί ενα κλιματιστικό δεν βγάζει ζεστό αέρα ,όταν είναι κατάλληλο για τον χώρο μας και όντως δεν έχει κάποιο άλλο πρόβλημα : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3633181#post3633181

 

Παδια θα ηθελα την γνωμη σας για ενα 18.000btu.Ειμαι αναμεσα σε Toshiba suzumi και σε Daikin,αλλα βλεπω οτι το Toshiba ειναι καπως ποιο οικονομικο σε KW

 

Για το Τoshiba έχουμε αναφέρει κατά επανάληψη,για Daikin δεν αναφέρεις μοντέλο ,πρέπει όμως να συγκρίνεις και τι ταιριαζει καλυτερα στον χώρο σου.

 

http://www.largeshop.gr/?c=101&p=2277 αυτό είναι καλό mitsubishi?

ή καλύτερα να πάω σε αυτό το http://www.largeshop.gr/?c=101&p=2500

 

Το Mitsubishi είναι μεν καλύτερη ποιοτητα ,αλλά σε ισχύ είναι μικρότερο .Το τι χρειάζεται για τον χωρο σου θα το πεί τεχνικός επιτόπου.

 

Ρε παιδια των carrefour τι λενε τα κλιματιστικα?εχουν πολυ χαμηλες τιμες .ποια εταιρια τα φτιαχνει?

 

Οπως όλα τα φασόν άγνωστο τι θα έχει εσωτερικά και ποιος το έχει φτιάξει ;)

 

Γεια σας αγαπητοί φίλοι.Είμαι καινούριος και ποστάρω για την πολύτιμη βοήθεια σας. Το καθιστικό με την κουζίνα είναι γύρω στα 48 τ.μ. Η κυρά το πρωί αερίζει το χώρο και η θερμοκρασία φυσικά πέφτει αρκετά (17-19 βαθμούς). Σκέφτηκα, λοιπόν, ότι για να επαναφέρω σε πρώτη φάση τη θερμοκρασία στο χώρο στους 20-21 βαθμούς γρήγορα και οικονομικά χρειάζομαι ένα 24άρι Inverter αντί για το πετρέλαιο. Αφού ανεβάσω τη θερμοκρασία, κλείνω το κλιματιστικό και αναλαμβάνει το τζάκι και το πετρέλαιο για το υπόλοιπο της μέρας. Ουσιαστικά σας περιγράφω τη μία και μόνη καθημερινή χρήση του κλιματιστικού. (Σημειώνω ότι το σπίτι μου είναι στα Τρίκαλα όπου το χειμώνα η θερμοκρασία το πρωί είναι συχνά κοντά στο 0). Σκέφτομαι σωστά;

 

Καλώς ήλθες στην παρέα μας :)

Oπως λέμε κατα επανάληψη τι χρειάζεται σε ένα χώρο το λέει τεχνικός επιτόπου.Με το κλιματιστικό θα έχεις και ψύξη το καλοκαίρι ,οπότε θα πρέπει να είναι πιό μόνιμη λύση σε σχεση με τον χώρο σου.Για κάτι συμπληρωματικό μόνο θέρμανσης ,υπαρχουν πολλές λύσεις που διαφημίζονται κατα κόρον αυτήν την περίοδο, αρκετές σχετικά φθηνότερες που μπορεί να εξυπηρετούν.Ψάξε και τι συνηθίζεται στην περιοχή σου εναλλακτικά που έχει αποτέλεσμα.

 

Αν υποθέσω ότι η απάντησή σας είναι θετική στο παραπάνω ερώτημα σας παραθέτω τα κριτήρια (με σειρά σπουδαιότητας ) με βάση τα οποία θα επιλέξω κλιματιστικό - και βέβαια ευελπιστώ να με βοηθήσετε με τις πολύτιμες γνώσεις σας.

1. Ποιοτικό μηχάνημα-Αξιόπιστο 2. Απόδοση στη Θέρμανση 3. Σύστημα καθαρισμού αέρα (φίλτρα, ιονιστής κλπ.) 4. Καλή υποστήριξη από Αντιπροσωπεία 5. Επίπεδο θορύβου

Θα σας ήμουν ευγνώμων αν οι προτάσεις σας ήταν συγκεκριμένα μοντέλα και, βέβαια, αν μου έχει διαφύγει κάποια άλλη σημαντική παράμετρος για την επιλογή μου. Επίσης θα ήθελα και προτάσεις τύπου best value for money.

Σας παραθέτω και κάποιες αρχικές επιλογές μου από δικό μου ψάξιμο και διάβασμα στο φόρουμ:

http://www.skroutz.gr/s/275860/Sharp-AY-XP24LR.html

http://www.skroutz.gr/s/6238/Fujitsu-ASYA24LC.html

http://www.skroutz.gr/s/265126/Hitachi-RAS-RAC-60YH7.html (Λιγότερα ΒΤU)

http://www.skroutz.gr/s/328477/LG-Art-Cool-CA24AWR.html

http://www.skroutz.gr/s/391336/Mitsubishi-SRK-63ZK-S.html (Λιγότερα ΒΤU)

http://www.skroutz.gr/s/271120/Mitsubishi-MSZ-GE60VA.html

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις όποιες απαντήσεις σας

 

Αν δεν έχεις προσέξει σε προηγούμενα ,έχουμε αναφέρει τα υπέρ και κατά τους,οπότε η επιλογή είναι καθαρα θέμα δικό σου με τι σου αρεσει,τι βρίσκεις στην περιοχή σου , την τιμή ,τι ταιριαζει στον χώρο σου κλπ .Χαμηλότερα ΒΤU που τονίζεις δεν σημαίνουν και απαραίτητα μειωμένη αίσθηση απόδοσης.Είναι θέμα κατασκευής και ποιότητας άσχετα τι διαφημίζεται.Καλύτερα δες τα μηχανήματα σε εγκατάσταση από κατάστημα κλιματισμού :)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Προσωπικά δεν πιστεύω οτί αξίζει μόνο και μόνο για το λόγο που λες να αγοράσεις κλιματιστικό. Αν πραγματικά θέλεις οικονομία κάνεις ένα σενάριο οπού το κλιματιστικό θα χρησιμοποιείται κατά κύριο λόγο και κατά δεύτερο το ξύλο ή το πετρέλαιο. Εκτός και αν το ξύλο το δουλεύεις αποδοτικά σε ενεργειακό τζάκι, σόμπα κλπ.

Γενικά ο αερισμός δεν πρέπει να γίνεται για πάνω από 15-20 λεπτά μετά είναι υπερβολή και χάνουμε χρήματα. Σε αυτό το χρόνο εντάξει χάνεται ενέργεια αλλά δεν προλαβαίνει να κρυώσει ο χώρος πραγματικά γι' αυτό και όταν κλείνουμε παράθυρα η θερμοκρασία ανεβαίνει ξανά.

Καλό μεσημέρι!Σ' ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο. Η κυρά αντιδρά στην εκτεταμένη χρήση του κλιμ/κού λόγω ευαισθησίας στο αναπνευστικό. Όντως το τζάκι είναι αρκετά αποδοτικό. Σκέφτομαι, λοιπόν, να ανεβάσω αρχικά τη θερμοκρασία του χώρου, μετά τον αερισμό, με το κλιματιστικό - πιο γρήγορα και οικονομικά σε σχέση με το πετρέλαιο. Το κλείνω, αφού εντωμεταξύ έχω ανάψει και το τζάκι. Το καλοριφέρ είναι σταντμπάι και δουλεύει, όταν το τζάκι αδυνατεί να συντηρήσει την επιθυμητή θερμοκρασία (22 βαθμούς). Είναι ρεαλιστικό έτσι το σενάριο wiseguy;

Αν είναι ρεαλιστικό, θα σε παρακαλούσα να μου πεις και τη γνώμη σου για τα κλιματιστικά που έχω υπόψη μου ή και να μου προτείνεις κάποιο άλλο (ως 1200-1300Ε)

Ευχαριστώ!

 

 

Oπως λέμε κατα επανάληψη τι χρειάζεται σε ένα χώρο το λέει τεχνικός επιτόπου.Με το κλιματιστικό θα έχεις και ψύξη το καλοκαίρι ,οπότε θα πρέπει να είναι πιό μόνιμη λύση σε σχεση με τον χώρο σου.Για κάτι συμπληρωματικό μόνο θέρμανσης ,υπαρχουν πολλές λύσεις που διαφημίζονται κατα κόρον αυτήν την περίοδο, και αρκετές σχετικά φθηνότερες .

 

Καλό μεσημέρι, Σταρενιος! Σε ευχαριστώ πολύ που μπαίνεις στον κόπο να με βοηθήσεις. Ποια συμπληρωματικά μέσα θέρμανσης μπορούν να αντικαταστήσουν το κλιματιστικό για τη συγκεκριμένη δουλειά που το θέλω και με την ίδια οικονομία;

 

Αν έχεις διαβασει τα προηγούμενα ,έχουμε αναφέρει τα υπέρ και κατά τους,οπότε η επιλογή είναι καθαρα θέμα δικό σου με τι σου αρεσει,τι βρίσκεις στην περιοχή σου ,τιμή ,τι ταιριαζει στον χώρο σου κλπ .Χαμηλότερα ΒΤU που τονίζεις δεν σημαίνουν και απαραίτητα μειωμένη αίσθηση απόδοσης.

Είναι θέμα κατασκευής και ποιότητας άσχετα τι διαφημίζουν.:)

 

Εντάξει διάβασα αρκετά αλλά όχι όλα. Έχω δύο πιτσιρίκια και η γυναίκα μου εργάζεται ώρες πολλές. Συνεπώς από το πρωί ως το βράδυ εργάζομαι και μετά κάνω την νταντά. Αυτό που δεν καταλαβαίνω στο σχόλιο σου είναι το "τι ταιριάζει στο χώρο σου" κ.λ.π. Θα σε παρακαλούσα να μου εξηγήσεις ή να με παραπέμψεις κάπου για μελέτη. Ευχαριστώ και πάλι!

Edited by tsopdup_36
Link to comment
Share on other sites

Καλό μεσημέρι!Σ' ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο. Η κυρά αντιδρά στην εκτεταμένη χρήση του κλιμ/κού λόγω ευαισθησίας στο αναπνευστικό. Όντως το τζάκι είναι αρκετά αποδοτικό. Σκέφτομαι, λοιπόν, να ανεβάσω αρχικά τη θερμοκρασία του χώρου, μετά τον αερισμό, με το κλιματιστικό - πιο γρήγορα και οικονομικά σε σχέση με το πετρέλαιο. Το κλείνω, αφού εντωμεταξύ έχω ανάψει και το τζάκι. Το καλοριφέρ είναι σταντμπάι και δουλεύει, όταν το τζάκι αδυνατεί να συντηρήσει την επιθυμητή θερμοκρασία (22 βαθμούς). Είναι ρεαλιστικό έτσι το σενάριο wiseguy;

Αν είναι ρεαλιστικό, θα σε παρακαλούσα να μου πεις και τη γνώμη σου για τα κλιματιστικά που έχω υπόψη μου ή και να μου προτείνεις κάποιο άλλο (ως 1200-1300Ε)

Ευχαριστώ!

 

Παρακαλώ δεν κάνει τίποτα. Θα επιμείνω στην αρχική μου απάντηση αλλά θα διευκρυνήσω καλύτερα τί θέλω να πω:

Όταν αερίζουμε ένα χώρο ναι μεν ο αέρας του χώρου χάνει γρήγορα τη θερμοκρασία του, όμως τα υπόλοιπα στερεά αντικείμενα του χώρου (έπιπλα, τοίχοι, κλπ) καθώς έχουν μεγαλύτερη θερμοχωρητικότητα διατηρούν τη θερμότητα τους μεγαλύτερο διάστημα (όπως πχ αν βάλουμε στο ψυγείο ένα μπουκάλι νερό δεν κρυώνει σε 2 λεπτά ούτε αν το βγάλουμε έξω ζεσταίνεται αμέσως). Επομένως αν δεν αερίσουμε το χώρο με τις ώρες μικρό το κακό καθώς μόλις κλείσουμε παράθυρα τα στερεά αντικείμενα θα μεταφέρουν και πάλι τη θερμότητα τους στο χώρο γενικά. Φυσικά θα έχουμε και κάποια απώλεια θερμοκρασίας αλλά όχι σημαντική.

Το ίδιο γίνεται και με τον κλιματισμό από την αντίθετη πλευρά όμως...Ναι μεν ζεσταίνει γρήγορα τον αέρα σε μερικά λεπτά αλλά αν δεν τα κρατήσουμε αναμένα για ώρες τα στέρεα αντικείμενα θα ξαναπαγώσουν τον αέρα πολύ σύντομα. Γι' αυτό και μερικοί λανθασμένα κατ' εμέ λένε οτί ο κλιματισμός δεν κρατάει τη ζέστη. Κατά την άποψη μου δεν τον λειτουργούν σωστά.

Συνεπώς θα επιμείνω στην αρχική μου πρόταση οτί για 15-20 λεπτά άντε μισή ώρα την ημέρα δεν αξίζει να μπείτε σε έξοδα και τρύπες σε τοίχους κλπ. Ή αν τελικά το κάνετε να πάρετε κάτι οικονομικό λόγω πολύ περιστασιακής χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν καταλαβαίνω στο σχόλιο σου είναι το "τι ταιριάζει στο χώρο σου" κ.λ.π. Θα σε παρακαλούσα να μου εξηγήσεις ή να με παραπέμψεις κάπου για μελέτη. Ευχαριστώ και πάλι!

 

Μια εγκατάσταση σε ένα χώρο σε τι χρειάζεται,πως είναι σωστό κάτι κλπ παραμέτρους ,το κρίνει επιτόπου τεχνικός, γι'αυτό προτρέψαμε να ρωτήσεις σχετικά,και όπως λέμε πάντα αν έχεις αμφιβολίες ρωτάς και αλλου.Σε κατάστημα κλιματισμού που γνωρίζουν μια φίρμα θα σου πουν και επιμέρους για κάθε μηχάνημα που ενδιαφέρεσαι ,καθως αρκετά έχουν κάποιες ιδιοτροπιες και δεν κάνουν για όλους τους χώρους για σωστή λειτουργία,απόδοση κλπ :)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Starenios λίγο τα φώτα σου :)

 

Αγοράσαμε το SRK71ZK-S, το βάζουμε στη θέρμανση, στους 25 βαθμούς (εξωτερική θερμοκρασία περίπου 10 βαθμοί) και τον ανεμιστήρα στο μέτριο. Η αίσθηση του αέρα που βγάζει είναι χλιαρή προς κρύα, στην υψηλή ταχύτητα του ανεμιστήρα πάλι τα ίδια, απλά έχει μεγαλύτερη ένταση ο αέρας. Ήρθε ο τεχνικός και είπε ότι έτσι λειτουργεί το συγκεκριμένο κλιματιστικό και ότι λειτουργεί βάσει της εξωτερικής θερμοκρασίας. Η μόνη περίπτωση που βγάζει πραγματικά ζεστό αέρα είναι ή στο power (που λειτουργεί για 15 λεπτά) ή να έχουμε την θερμοκρασία στους 30 βαθμούς, που πρότεινε ο τεχνικός. Δεν είναι όμως παράλογο να πρέπει να λειτουργεί στο μέγιστο, για να βγάζει ζεστό αέρα; Εξαιτίας αυτού είναι και η κατανάλωση στο μέγιστο.

 

Ο αδερφός μου από την άλλη έχει ένα 18αρι fujitsu προ πενταετίας (το ASYA18LLC) το οποίο, για τους ίδιους βαθμούς (25), στην ίδια ρύθμιση ανεμιστήρα βγάζει πραγματικά ζεστό αέρα και ζεσταίνει τον χώρο σε ελάχιστο χρόνο.

 

Δεν ξέρω και κάποιον να έχει το SRK71ZK-S για να κάνω σύγκριση, αν πραγματικά λειτουργεί έτσι ή υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο κλιματιστικό ή στην εγκατάσταση. Ποια είναι η γνώμη σου;

 

Είναι κάποια split (κοινως κλιματιστικά τοίχου) τα οποία για να εξοικονομούν ενέργεια περισσότερο με τον Inverter τους έχουν την λεγόμενη ΑΝΤΙΣΤΑΘΜΙΣΗ που συναντάμε και σε λέβητες. Ρυθμίζει δηλαδή την θερρμοκρασία προσαγωγής αέρα (ή νερού ο λέβητας) ένας controller με βάση την εξωτερική θερμοκρασία. Αυτό αν ΔΕΝ ρυθμιστεί σωστά μπορεί να μείωνει την απόδοση του μηχανήματος όπως καλή ώρα σε σένα και να μην αποδίδει τα απαιτούμενα. Το ερώτημα είναι αν στο τεχνικό του φυλλάδιο δίνει οδηγίες για να ρυθμίσει κανείς την καμπύλη της αντιστάθμισης και αν όχι ΕΑΝ απενεργοποιειται τελείως η αντιστάθμιση.

 

Αλκης

Μηχανολόγος Μηχανικός

 

http://www.largeshop.gr/?c=101&p=2277

 

αυτό είναι καλό mitsubishi?

ή καλύτερα να πάω σε αυτό το http://www.largeshop.gr/?c=101&p=2500

 

καλύτερο το Mitsubishi MSZ GE 60 VA λόγω COP και ΕΕΡ... δες και την σειρά Daimond της ίδιας εταιρίας

 

Παδια θα ηθελα την γνωμη σας για ενα 18.000btu.Ειμαι αναμεσα σε Toshiba suzumi και σε Daikin,αλλα βλεπω οτι το Toshiba ειναι καπως ποιο οικονομικο σε KW

 

Αν πας για Toshiba δες το Super Daiseikai σε 16αρι ή 18αρι.... πολύ καλύτερο και από τα 2... η Daikin στα split δεν εχει κάτι τόσο καλό εκτος to ururu που πάει πολλά. Επίσης δες το TOYOTOMI TAKARA στα ιδια BTU

 

Γεια σας αγαπητοί φίλοι.Είμαι καινούριος και ποστάρω για την πολύτιμη βοήθεια σας. Το καθιστικό με την κουζίνα είναι γύρω στα 48 τ.μ. Η κυρά το πρωί αερίζει το χώρο και η θερμοκρασία φυσικά πέφτει αρκετά (17-19 βαθμούς). Σκέφτηκα, λοιπόν, ότι για να επαναφέρω σε πρώτη φάση τη θερμοκρασία στο χώρο στους 20-21 βαθμούς γρήγορα και οικονομικά χρειάζομαι ένα 24άρι Inverter αντί για το πετρέλαιο. Αφού ανεβάσω τη θερμοκρασία, κλείνω το κλιματιστικό και αναλαμβάνει το τζάκι και το πετρέλαιο για το υπόλοιπο της μέρας. Ουσιαστικά σας περιγράφω τη μία και μόνη καθημερινή χρήση του κλιματιστικού. (Σημειώνω ότι το σπίτι μου είναι στα Τρίκαλα όπου το χειμώνα η θερμοκρασία το πρωί είναι συχνά κοντά στο 0).

Σκέφτομαι σωστά;

Αν υποθέσω ότι η απάντησή σας είναι θετική στο παραπάνω ερώτημα σας παραθέτω τα κριτήρια (με σειρά σπουδαιότητας ) με βάση τα οποία θα επιλέξω κλιματιστικό - και βέβαια ευελπιστώ να με βοηθήσετε με τις πολύτιμες γνώσεις σας.

1. Ποιοτικό μηχάνημα-Αξιόπιστο 2. Απόδοση στη Θέρμανση 3. Σύστημα καθαρισμού αέρα (φίλτρα, ιονιστής κλπ.) 4. Καλή υποστήριξη από Αντιπροσωπεία 5. Επίπεδο θορύβου

Θα σας ήμουν ευγνώμων αν οι προτάσεις σας ήταν συγκεκριμένα μοντέλα και, βέβαια, αν μου έχει διαφύγει κάποια άλλη σημαντική παράμετρος για την επιλογή μου. Επίσης θα ήθελα και προτάσεις τύπου best value for money.

Σας παραθέτω και κάποιες αρχικές επιλογές μου από δικό μου ψάξιμο και διάβασμα στο φόρουμ:

http://www.skroutz.gr/s/275860/Sharp-AY-XP24LR.html

http://www.skroutz.gr/s/6238/Fujitsu-ASYA24LC.html

http://www.skroutz.gr/s/265126/Hitachi-RAS-RAC-60YH7.html (Λιγότερα ΒΤU)

http://www.skroutz.gr/s/328477/LG-Art-Cool-CA24AWR.html

http://www.skroutz.gr/s/391336/Mitsubishi-SRK-63ZK-S.html (Λιγότερα ΒΤU)

http://www.skroutz.gr/s/271120/Mitsubishi-MSZ-GE60VA.html

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις όποιες απαντήσεις σας

 

είναι ΠΟΛΥ οικονομικότερο να δουλεύεις γενικά με το κλιματιστικό παρά με πετρέλαιο οπότε σε συμφέρει όχι απλά να το ανάβεις το κλιματιστικό αλλά και να το δουλεύεις συνέχεια και αν δεν φτάνει τότε να βάζεις τον καυστήρα σου... για να μην πέφτει πολλή η απόδοση στους 0 C εξω διάλεξε ένα καλό επώνυμο Inverter κατά προτίμηση Γιαπωνέζικο τύπου

Edited by gnt
Πωλείται Atrix μαζί με Lapdock...
Link to comment
Share on other sites

Είναι κάποια split (κοινως κλιματιστικά τοίχου) τα οποία για να εξοικονομούν ενέργεια περισσότερο με τον Inverter τους έχουν την λεγόμενη ΑΝΤΙΣΤΑΘΜΙΣΗ που συναντάμε και σε λέβητες. Ρυθμίζει δηλαδή την θερρμοκρασία προσαγωγής αέρα (ή νερού ο λέβητας) ένας controller με βάση την εξωτερική θερμοκρασία. Αυτό αν ΔΕΝ ρυθμιστεί σωστά μπορεί να μείωνει την απόδοση του μηχανήματος όπως καλή ώρα σε σένα και να μην αποδίδει τα απαιτούμενα. Το ερώτημα είναι αν στο τεχνικό του φυλλάδιο δίνει οδηγίες για να ρυθμίσει κανείς την καμπύλη της αντιστάθμισης και αν όχι ΕΑΝ απενεργοποιειται τελείως η αντιστάθμιση.

 

Αλκης

Μηχανολόγος Μηχανικός

 

Δεν μετράνε όλα τα κλιματιστικά την εξωτερική θερμοκρασία για την εσωτερική ,το πρόβλημα παρουσιάζεται σε όλα τα κλιματιστικά αν δεν κάνει για τον χώρο μας είτε δεν είναι σε σωστή θέση ή έχει άλλο προβλημα .Αλλά και σε αυτά που μετράνε την εξωτερική θερμοκρασία μάλλον δεν μπορεί να γίνει ρύθμιση ,γιατί διαφορετικά θα δίνοταν δυνατότητα με άλλο κύκλωμα από το κοντρόλ πχ στο Αυto για ευκολία ,παρά να μπεί χέρι τεχνικού σε ηλεκτρικά υποσυστήματα.Πιθανόν αυτό να προβλέπεται μόνο σε τι θεωρεί βλάβη ο κατασκευαστης.:)

Link to comment
Share on other sites

καλύτερο το Mitsubishi MSZ GE 60 VA λόγω COP και ΕΕΡ... δες και την σειρά Daimond της ίδιας εταιρίας

 

 

 

Αν πας για Toshiba δες το Super Daiseikai σε 16αρι ή 18αρι.... πολύ καλύτερο και από τα 2... η Daikin στα split δεν εχει κάτι τόσο καλό εκτος to ururu που πάει πολλά. Επίσης δες το TOYOTOMI TAKARA στα ιδια BTU

 

 

 

είναι ΠΟΛΥ οικονομικότερο να δουλεύεις γενικά με το κλιματιστικό παρά με πετρέλαιο οπότε σε συμφέρει όχι απλά να το ανάβεις το κλιματιστικό αλλά και να το δουλεύεις συνέχεια και αν δεν φτάνει τότε να βάζεις τον καυστήρα σου... για να μην πέφτει πολλή η απόδοση στους 0 C εξω διάλεξε ένα καλό επώνυμο Inverter κατά προτίμηση Γιαπωνέζικο τύπου

 

Έχεις δίκιο νομίζω. Απλά τσινάει η γυναίκα μου που έχει κάποια ευαισθησία στο αναπνευστικό. Υπάρχει κανένα μηχάνημα που να διασφαλίζει ότι ο αέρας στο χώρο δε θα επιβαρύνει τη σύζυγο και, βέβαια, τα δύο ανήλικα παιδιά μου; Αν ξέρεις πες μου το σε παρακαλώ. Ίσως αυτό;

http://www.skroutz.gr/s/27...AY-XP24LR.html

Link to comment
Share on other sites

Oλα τα κλιματιστικά που έχουν καθαρισμό αέρα μέσω ιονιστή έχουν την καλύτερη ποιοτητα αέρα ,αλλά δεν κάνουν σε χώρους με πολύ βρώμα ή μυρωδιές ή κοντα σε πηγές θερμότητας όπως πχ τζάκι, γιατι χαλά το εσωτερικό τους πιό εύκολα από άλλα πιο απλά μηχανήματα.Το συγκεκριμένο κλιματιστικό ως γνωστό είναι από τα καλύτερα σε ότι θες ,αλλά πρέπει να ενεργοποιείς την λειτουργία όποτε κρίνεις χρειάζεται:)
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ δεν κάνει τίποτα. Θα επιμείνω στην αρχική μου απάντηση αλλά θα διευκρυνήσω καλύτερα τί θέλω να πω:

Όταν αερίζουμε ένα χώρο ναι μεν ο αέρας του χώρου χάνει γρήγορα τη θερμοκρασία του, όμως τα υπόλοιπα στερεά αντικείμενα του χώρου (έπιπλα, τοίχοι, κλπ) καθώς έχουν μεγαλύτερη θερμοχωρητικότητα διατηρούν τη θερμότητα τους μεγαλύτερο διάστημα (όπως πχ αν βάλουμε στο ψυγείο ένα μπουκάλι νερό δεν κρυώνει σε 2 λεπτά ούτε αν το βγάλουμε έξω ζεσταίνεται αμέσως). Επομένως αν δεν αερίσουμε το χώρο με τις ώρες μικρό το κακό καθώς μόλις κλείσουμε παράθυρα τα στερεά αντικείμενα θα μεταφέρουν και πάλι τη θερμότητα τους στο χώρο γενικά. Φυσικά θα έχουμε και κάποια απώλεια θερμοκρασίας αλλά όχι σημαντική.

Το ίδιο γίνεται και με τον κλιματισμό από την αντίθετη πλευρά όμως...Ναι μεν ζεσταίνει γρήγορα τον αέρα σε μερικά λεπτά αλλά αν δεν τα κρατήσουμε αναμένα για ώρες τα στέρεα αντικείμενα θα ξαναπαγώσουν τον αέρα πολύ σύντομα. Γι' αυτό και μερικοί λανθασμένα κατ' εμέ λένε οτί ο κλιματισμός δεν κρατάει τη ζέστη. Κατά την άποψη μου δεν τον λειτουργούν σωστά.

Συνεπώς θα επιμείνω στην αρχική μου πρόταση οτί για 15-20 λεπτά άντε μισή ώρα την ημέρα δεν αξίζει να μπείτε σε έξοδα και τρύπες σε τοίχους κλπ. Ή αν τελικά το κάνετε να πάρετε κάτι οικονομικό λόγω πολύ περιστασιακής χρήσης.

 

Χίλια ευχαριστώ! Ήσουν πολύ κατατοπιστικός. Αν πήγαινα σε χρήση κλιματιστικού σε πρώτο ρόλο για τη θέρμανση, υπάρχουν συγκεκριμένα μοντέλα που διατηρούν σε υψηλό βαθμό ποιότητας τον αέρα που αναπνέουμε; Ρωτώ γιατί, όπως είπα, η κυρά έχει κάποια αναπνευστική ευαισθησία και έχω και δύο πιτσιρίκια που δεν θέλω να εκτεθούν σε πιθανούς κινδύνους.

 

Oλα τα κλιματιστικά που έχουν καθαρισμό αέρα μέσω ιονιστή έχουν την καλύτερη ποιοτητα αέρα ,αλλά δεν κάνουν σε χώρους με πολύ βρώμα ή μυρωδιές ή κοντα σε πηγές θερμότητας όπως πχ τζάκι, γιατι χαλά το εσωτερικό τους πιό εύκολα από άλλα πιο απλά μηχανήματα.Το συγκεκριμένο κλιματιστικό ως γνωστό είναι από τα καλύτερα σε ότι θες ,αλλά πρέπει να ενεργοποιείς την λειτουργία όποτε κρίνεις χρειάζεται:)

 

Ο χώρος είναι ενιαίος, σαλόνι-κουζίνα, και υπάρχει και τζάκι. Είναι πρόβλημα η μυρωδιά που βγάζει καμιά φορά το τζάκι για το κλιματιστικό;Το κλιματιστικό αν τοποθετηθεί, θα είναι 7μ. μακριά από το τζάκι. Η κουζίνα στα 3μ.

Edited by gnt
Link to comment
Share on other sites

Πολλές και χρήσιμες πληροφορίες από αρκετούς χρήστες αυτού το φόρουμ.

 

Μια ερώτηση να καταθέσω που δε βλέπω να έχει γίνει: Για τα 'βαριά' 18ρια και 24ρια κλιματιστικά τι ηλεκτρολογική εγκατάσταση απαιτείται; Τα inverter απαιτούν μικρότερη ισχύ κατά την εκκίνηση, από τα συμβατικά; Η 16Α ασφάλεια στον ηλεκτρολογικό πίνακα είναι εντάξει (για 18ρη ή 24ρη); Εάν όχι θα πρέπει να ελέγξουμε και την καλωδίωση (της μπρίζας);

 

Και κάτι ακόμη:

Για τα General Electric τι γνώμη υπάρχει; π.χ. για τα παρακάτω:

 

http://www.skroutz.gr/s/332168/General-Electric-GAIR-Z18-IGPLS-EGNLW.html

http://www.skroutz.gr/s/332166/General-Electric-GAIR-Z22-IGELS-EGNLW.html

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Edited by nickphil
Link to comment
Share on other sites

Πολλές και χρήσιμες πληροφορίες από αρκετούς χρήστες αυτού το φόρουμ.

 

Μια ερώτηση να καταθέσω που δε βλέπω να έχει γίνει: Για τα 'βαριά' 18ρια και 24ρια κλιματιστικά τη ηλεκτρολογική εγκατάσταση απαιτείται; Η 16Α ασφάλεια στον ηλεκτρολογικό πίνακα είναι εντάξει; Εάν όχι θα πρέπει να ελέγξουμε και την καλωδίωση;

 

 

Για τα μεγαλα,σιγουρα χρειαζεται αλλαγη καλωδιων,τουλαχιστον στις παλιες πολυκατοικιες.Εξωτερικα τα βαζουμε βεβαια,και μαλιστα σε καναλακια,για να μη φαινονται αηδια.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Πολλές και χρήσιμες πληροφορίες από αρκετούς χρήστες αυτού το φόρουμ.

 

Μια ερώτηση να καταθέσω που δε βλέπω να έχει γίνει: Για τα 'βαριά' 18ρια και 24ρια κλιματιστικά τι ηλεκτρολογική εγκατάσταση απαιτείται; Τα inverter απαιτούν μικρότερη ισχύ κατά την εκκίνηση, από τα συμβατικά; Η 16Α ασφάλεια στον ηλεκτρολογικό πίνακα είναι εντάξει (για 18ρη ή 24ρη); Εάν όχι θα πρέπει να ελέγξουμε και την καλωδίωση (της μπρίζας); Και κάτι ακόμη: Για τα General Electric τι γνώμη υπάρχει; π.χ. για τα παρακάτω:http://www.skroutz.gr/s/332168/General-Electric-GAIR-Z18-IGPLS-EGNLW.html

http://www.skroutz.gr/s/332166/General-Electric-GAIR-Z22-IGELS-EGNLW.html Ευχαριστώ προκαταβολικά

 

Kαλώς ήλθες στην παρέα μας :)

Πολλα διαφημιστικά φυλάδια κλιματιστικών γράφουν σχετικά με απαιτήσεις ρεύματος min-max. και υπολογίζεις και ένα περιθώριο λάθους. Γενικα για 24αρια θες ασφάλεια 20Α και πάνω ,ανάλογα τον πίνακα κλπ ηλεκτρολογικά που θα κρίνει τεχνικός και παροχή μόνη της μόνο για το μηχάνημα ,να μην καλύπτει και άλλες συσκευες ή χώρους.Αν υπάρχει προβλημα και δεν είναι ο χώρος δικός σου,εννοείται πρέπει να ρωτήσεις τον ιδιοκτήτη αν συμφωνεί για παρεμβάσεις κλπ.Οσο αφορα τα GE έχουμε αναφέρει ότι πλέον είναι Κινέζικα φασόν και δεν έχουν σχεση με τα παλαιότερα μηχανήματα αντοχής.

 

Ο χώρος είναι ενιαίος, σαλόνι-κουζίνα, και υπάρχει και τζάκι. Είναι πρόβλημα η μυρωδιά που βγάζει καμιά φορά το τζάκι για το κλιματιστικό;Το κλιματιστικό αν τοποθετηθεί, θα είναι 7μ. μακριά από το τζάκι. Η κουζίνα στα 3μ.

 

Ολα όσα ρωτάς ήδη τα έχουμε αναφέρει σε προηγούμενα, και τώρα για να προσέξεις το θέμα,και όχι να το ξαναρωτήσεις με άλλα λόγια :D

Περισσότερα θα σου πει τεχνικός στον χώρο σου όπως είπαμε αρχή της σελίδας.Δεν υπάρχει προιόν στην αγορά να μην έχει κάποιες ιδιοτροπίες.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να κουράσω και ευχαριστώ που μου πρότεινες το sharp y xp12lsr. Η απορία μου έχει να κάνει με το hitachi ras s14h3a στα 613€ , επισκεύτηκα τους γνωστούς παραμυθαδες πωλητες και δεν ήξεραν τι τους γίνεται.......Εψαξα πρόσφατες συζητήσεις αλλα μάλλον το εν λόγω μοντέλο της hitachi δεν είναι σε ΄΄φορμα΄΄, παρότι η hitachi φημίζεται για τα ποιοτικά της προϊόντα.Έχω κάνει κάποια σύγκριση μεταξύ τους αλλά εμπίστεύομαι περισσότερο την εμπειρία και την ρεαλιστικότητα σου φίλε σταρενιε. Έχω μια ροπή προς το hitachi είναι αλήθεια, ευχαριστώ :cool:
Link to comment
Share on other sites

 

Αν πας για Toshiba δες το Super Daiseikai σε 16αρι ή 18αρι.... πολύ καλύτερο και από τα 2... η Daikin στα split δεν εχει κάτι τόσο καλό εκτος to ururu που πάει πολλά. Επίσης δες το TOYOTOMI TAKARA στα ιδια BTU

 

Μεταξυ Toshiba Daiseikai και στο Fujitsu ASYG24 ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να κουράσω και ευχαριστώ που μου πρότεινες το sharp y xp12lsr. Η απορία μου έχει να κάνει με το hitachi ras s14h3a στα 613€ , επισκεύτηκα τους γνωστούς παραμυθαδες πωλητες και δεν ήξεραν τι τους γίνεται.......Εψαξα πρόσφατες συζητήσεις αλλα μάλλον το εν λόγω μοντέλο της hitachi δεν είναι σε ΄΄φορμα΄΄, παρότι η hitachi φημίζεται για τα ποιοτικά της προϊόντα.Έχω κάνει κάποια σύγκριση μεταξύ τους αλλά εμπίστεύομαι περισσότερο την εμπειρία και την ρεαλιστικότητα σου φίλε σταρενιε. Έχω μια ροπή προς το hitachi είναι αλήθεια, ευχαριστώ :cool:

 

Δεν με κουράζεις σε ότι έχει θέμα επιλογής από ότι λένε διαφοροι πωλητές :) Το Hitachi αυτό είναι ενα κλιματιστικό του μεσου όρου,Κινέζικο και έχει εμφανή ποιοτική διαφορά από το αμέσως μεγαλύτερο στη σειρά RAC-50FH7 και μετα, που είναι από τα καλά της αγοράς γενικά και Μαλαισιας .Τα παραπονά σου στην Ηitachi γιατί τα θεωρεί φθηνά μοντέλα στην γκάμα της.:D -Βεβαια αν κάποιος συνεργάζεται με την φίρμα φυσικά τα υποστηρίζει όλα.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Δωστε μου τα φωτα σας ρε παιδια ποιο απο ολα να παρω γιατι δεν μπορω να αποφασισω μονος μου, ειμαι μεταξη 400-650ευρο:

 

Ηδη δεν τα συζητήσαμε πως να επιλέξεις και δεν έγραψες κατέληξες ;;) http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4383382#post4383382

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...