Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση. Απλα για να γινω πιο συγκεκριμενος η ερωτηση μου αφορα τι υπολογισμους πρεπει να κανω για να βγαλω ποσο καιει η καθε συσκευη την ωρα σε ευρω; Ας παρουμε το maximum κατα τη φαση που καει full

 

Παίρνεις την ονομαστική κατανάλωση πχ για το 50άρι βρήκα 1.66kw, σε μια ώρα 1.66kwh (κιλοβατώρες) * 0,20 λεπτά = 0,332 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Έχοντας διαβάσει τις περισσότερες σελίδες του φόρουμ που αφορούν τα κλιματιστικά, κατέληξα στο samsung, διότι σχετικά με την τιμή του,το σχεδιασμό του και αυτά που προσφέρει, είναι κατά τη γνώμη μου αρκετα καλό. Αυτό που θα ήθελα, είναι αντιπροτάσεις σε 18αρια κλιματιστικά, προκειμένου να έχω ένα μέτρο σύγκρισης (όπως π.χ αναφέρεται πολλές φορές το τάδε κλιματιστικό έχει καλύτερο COP, καλύτερη απόδοση κ.τ.λ χωρίς να μπορώ να καταλάβω τι είναι αυτά). Συγνώμη και πάλι αν σας κούρασα. :) Edited by xrisosalfisti
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

Θα ήθελα την γνωμη σας για την αγορά κλιματιστικού δαπέδου. Ο χώρος που θα τοποθετηθεί είναι ένας ενιαίος χώρος (σαλόνι-κουζινα) 40τ.μ με μια μεγάλη μπαλκονόπορτα 2.75μ και παραθυρο 1.2μ και επικοινωνεί με ενα διάδρομο 5 τ.μ. Έιμαι μεταξυ των παρακάτω κλιματιστικών:

 

http://www.skroutz.gr/s/258628/Daikin-FVXS50F-RXS50G.html

http://www.skroutz.gr/s/40682/Sharp-GS-XP18FGR.html

http://www.skroutz.gr/s/96054/Fujitsu-ABYF24L.html

 

Αν έχετε να προτείνετε καποιο αλλο κλιματιστικό θα το εκτιμούσα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Θα συμφωνήσω κι εγώ στο να δεις κλιματιστικά τοίχου αντί για δαπέδου καθώς είναι και φθηνότερα αλλά και καλύτερα τεχνικά συνήθως..... και μάλλον το 24αρι που λες είναι σχετικά μεγάλο εκτός και αν μιλάμε για παλιο σπίτι αμόνωτο με απλό υαλοστάσιο κτλ.... όπως και να έχει αν ΠΡΕΠΕΙ να πας σε δαπέδου δες και το ΤΟΥΟΤΟΜΙ μιας και είναι 19αρι ψύξη και 20ρι θερμανση και είναι ίσως εξίσου καλό με το daikin... αλλιως μείνε στο daikin που είναι καλύτερο από τα άλλα...

 

http://www.skroutz.gr/s/269671/Toyotomi-CON-50INVi-CON-50INVo.html

Πωλείται Atrix μαζί με Lapdock...
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Starenios δεν έχω καμία σύμβαση με την Samsung για να ξαναβαλω Samsung ουτε με την συντηρηση του.

Για αυτό λέω τι μου προτείνεται. Αλλιώς θα έλεγα έχω αποφασίσει. Το Samsung ειναι ανταγωνιστικο στην τιμη αλλα οχι στα νουμερα απόδοσης/οικονομιας.

Έχεις κάτι να προτείνεις λοιπόν σύμφωνα με αυτα που λέω μέχρι 500€?

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

xrisosalfisti Δες και το hitachi το ras 50fh7. Το πηρα πριν λιγες ημερες και αρχικα μου εχει κανει πολυ καλη εντυπωση.

 

Μην βαζεις το χερι σου στη φωτια για τα νουμερα που βλεπεις στα prospectus. Προτεινω να το δεις και αυτο γιατι η hitachi εχει ιστορια ετων στα a/c. Εχει δουλεψει δεκαετιες στα μοντελα της και θεωρειται αξιοπιστη με πραγματικα δεδομενα ετων. Η samsung καλη εταιρια δε λεω αλλα στο χωρο των κλιματιστικων ποσα χρονια ειναι; Ελαχιστα. Και αν σε αυτα τα πρωτα μοντελα βγαλει τις παιδικες αρρωστιες τι γινεται μετα; Εγω με αυτη τη λογικη ενω εβλεπα με καλυτερο ματι τα samsung απο αποψη cop κτλ επελεξα hitachi.

 

Αυτη ειναι η γνωμη μου και δε θελω να σε επηρεασω αλλα νομιζω οτι σκοπος του forum ειναι να μοιραζουμε τα σκεπτικα μας. Δεν ειμαι του χωρου ειδικος αλλα απλος καταναλωτης που ειχα το ιδιο διλημα. Ελπιζω παντως οτι και να επιλεξεις να κανεις καλα και οικονομικα τη δουλεια σου χωρις προβληματα

Edited by vags21
Link to comment
Share on other sites

Έχω το αντίστοιχο σε 9άρι και 12άρι.

Μέχρι στιγμής πολύ ικανοποιημένος. Για το χώρο σου νομίζω ότι το 18άρι είναι αυτό που πρέπει αν και δεν είμαι ειδικός.

Το σίγουρο είναι ότι το 18άρι που γράφεις από electro είναι σε τιμή που τα σπάει. 255 ευρώ κάτω από το φθηνότερο skroutz

 

Ίσως μπορώ να κάνω τη δουλειά μου και με 12αρι, αν αυτά που βρήκα εδώ ισχύουν....Δεν ξέρω τι να κάνω. Έχω χάσει τη μπάλα.

http://www.tiletechniki.gr/categories.asp?catid=232

 

Μπορείς σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις πως μπορείς να το ενεργοποιείς από το κινητο? Χρειάζεσαι static ip? Από θόρυβο τι γίνεται? Από φθορές? Τα φίλτρα του λέει είναι αυτοκαθαριζόμενα. Δλδ? Τα service του? Ευχαριστώ.:)

Link to comment
Share on other sites

Ίσως μπορώ να κάνω τη δουλειά μου και με 12αρι, αν αυτά που βρήκα εδώ ισχύουν....Δεν ξέρω τι να κάνω. Έχω χάσει τη μπάλα.

http://www.tiletechniki.gr/categories.asp?catid=232

 

 

Αν πάρεις στα σοβαρά τόλους τους εμπειρικους κανόνες που κυκλοφορούν τότε θα χάσεις την μπάλα.... ή φέρε κάποιον αν σου βγάλει απώλειες ή προσπάθησε σε κάποια εμπορικά site που έχουν προγράμματα υπολογισμού να τις βγάλεις μόνος σου... το Samsung Που κοιτάς ΔΕΝ ξέρω αν έχει το WIFI επάνω μιας και το ίδιο μοντέλο βγαίνει και χωρίς.... το wifi είναι αρκετά χρήσιμο αν είσαι της τεχνολογίας αλλά σε αυτά τα λεφτά έχει και καλύτερα μηχανήματα πλέον από τεχνικής άποψης χωρίς να έχει όμως κανένα τους wifi άρα δεν θα μπορείς να το ανάβεις προν μπεις σπίτι κτλ....

 

Εγώ πρώτα θε έλεγα το fujitsu και 2ο το LG Μιας και κάποια LG έχουν βγάλει στην 2ετίας μιρκόπρβλήματα.....

 

Φίλε Starenios δεν έχω καμία σύμβαση με την Samsung για να ξαναβαλω Samsung ουτε με την συντηρηση του.

Για αυτό λέω τι μου προτείνεται. Αλλιώς θα έλεγα έχω αποφασίσει. Το Samsung ειναι ανταγωνιστικο στην τιμη αλλα οχι στα νουμερα απόδοσης/οικονομιας.

Έχεις κάτι να προτείνεις λοιπόν σύμφωνα με αυτα που λέω μέχρι 500€?

Edited by gnt
Πωλείται Atrix μαζί με Lapdock...
Link to comment
Share on other sites

Αν πάρεις στα σοβαρά τόλους τους εμπειρικους κανόνες που κυκλοφορούν τότε θα χάσεις την μπάλα.... ή φέρε κάποιον αν σου βγάλει απώλειες ή προσπάθησε σε κάποια εμπορικά site που έχουν προγράμματα υπολογισμού να τις βγάλεις μόνος σου... το Samsung Που κοιτάς ΔΕΝ ξέρω αν έχει το WIFI επάνω μιας και το ίδιο μοντέλο βγαίνει και χωρίς.... το wifi είναι αρκετά χρήσιμο αν είσαι της τεχνολογίας αλλά σε αυτά τα λεφτά έχει και καλύτερα μηχανήματα πλέον από τεχνικής άποψης χωρίς να έχει όμως κανένα τους wifi άρα δεν θα μπορείς να το ανάβεις προν μπεις σπίτι κτλ....

 

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά το μοντέλο που κοιτάω έχει μια χαρά wifi. Αυτό που δεν έχει είναι το KBA. Μήπως μπορείς να μου υποδείξεις κάποιο site υπολογισμού που προανέφερες?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Starenios δεν έχω καμία σύμβαση με την Samsung για να ξαναβαλω Samsung ουτε με την συντηρηση του.

Για αυτό λέω τι μου προτείνεται. Αλλιώς θα έλεγα έχω αποφασίσει. Το Samsung ειναι ανταγωνιστικο στην τιμη αλλα οχι στα νουμερα απόδοσης/οικονομιας.Έχεις κάτι να προτείνεις λοιπόν σύμφωνα με αυτα που λέω μέχρι 500€?

 

Αλλο να σε έχει κάποιο κατάστημα κλιματισμού πελάτη για 3 μηχανηματα και άλλο για ενα ,είναι και θέμα τιμών και θέμα εξυπηρέτισης αν χρειαστείς κάτι πιό ειδικό.:) Ξεχνάς ότι για να ισχύει η εγγύηση πρέπει να γίνεται τακτικό σερβις ή ότι αναφερεται σχετικά.Στις επιλογες που ρώτησες απαντησα , και έχουμε αναφέρει κατα επανάληψη προτάσεις για όλα τα βαλάντια και απόψεις για όλες τις φίρμες .

 

xrisosalfisti Δες και το hitachi το ras 50fh7. Το πηρα πριν λιγες ημερες και αρχικα μου εχει κανει πολυ καλη εντυπωση.

 

Μην βαζεις το χερι σου στη φωτια για τα νουμερα που βλεπεις στα prospectus. Προτεινω να το δεις και αυτο γιατι η hitachi εχει ιστορια ετων στα a/c. Εχει δουλεψει δεκαετιες στα μοντελα της και θεωρειται αξιοπιστη με πραγματικα δεδομενα ετων. Η samsung καλη εταιρια δε λεω αλλα στο χωρο των κλιματιστικων ποσα χρονια ειναι; Ελαχιστα. Και αν σε αυτα τα πρωτα μοντελα βγαλει τις παιδικες αρρωστιες τι γινεται μετα; Εγω με αυτη τη λογικη ενω εβλεπα με καλυτερο ματι τα samsung απο αποψη cop κτλ επελεξα hitachi.

 

Χαίρομαι που εσυ διαβασες τι έχουμε αναφέρει κατα επανάληψη τι πρεπει να προσέχει κανείς σε μια επιλογή κλπ.:)

 

Ίσως μπορώ να κάνω τη δουλειά μου και με 12αρι, αν αυτά που βρήκα εδώ ισχύουν....Δεν ξέρω τι να κάνω. Έχω χάσει τη μπάλα.

http://www.tiletechniki.gr/categories.asp?catid=232

 

Μπορείς σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις πως μπορείς να το ενεργοποιείς από το κινητο? Χρειάζεσαι static ip? Από θόρυβο τι γίνεται? Από φθορές? Τα φίλτρα του λέει είναι αυτοκαθαριζόμενα. Δλδ? Τα service του? Ευχαριστώ.:)

 

Την μπάλα την έχεις χάσει γιατί αγνοείς τη προτροπή μας εδώ ;) http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4388123#post4388123

Στα υπόλοιπα που ρωτάς έχουμε επίσης αναφερθει σε προηγούμενα είναι λίγο marketing και αφορούν και τις οδηγίες χρήσης.

 

 

Εγώ πρώτα θε έλεγα το fujitsu και 2ο το LG Μιας και κάποια LG έχουν βγάλει στην 2ετίας μιρκόπρβλήματα.....

 

Τελευταία τα LG ερχονται από Κορέα και όχι Κινα,Τουρκία,Ινδονησία κλπ :) ενώ τα Fujitsu μόνο από Kίνα .

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

λαθος post Edited by chalk
O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Παίρνεις την ονομαστική κατανάλωση πχ για το 50άρι βρήκα 1.66kw, σε μια ώρα 1.66kwh (κιλοβατώρες) * 0,20 λεπτά = 0,332 ευρώ

Επειδή το έχω ψάξει λίγο με τις κιλοβατωρες μέχρι 2000 το τετράμηνο ειναι 12.5 λεπτά περίπου και απο 2000-3000 15 με 16 λεπτά......ρευμα και παρελκομενα χωρίς δημοτικά τέλη φυσικά .

Link to comment
Share on other sites

Νυκτερινό που αναφέρθηκε έχει διαφορετική χρέωση ,και ανάλογα αν είσαι και παλιός πελάτης νυκτερινού βολεύει γενικά καλύτερα:)
Link to comment
Share on other sites

Ίσως μπορώ να κάνω τη δουλειά μου και με 12αρι, αν αυτά που βρήκα εδώ ισχύουν....Δεν ξέρω τι να κάνω. Έχω χάσει τη μπάλα.

http://www.tiletechniki.gr/categories.asp?catid=232

 

Μπορείς σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις πως μπορείς να το ενεργοποιείς από το κινητο? Χρειάζεσαι static ip? Από θόρυβο τι γίνεται? Από φθορές? Τα φίλτρα του λέει είναι αυτοκαθαριζόμενα. Δλδ? Τα service του? Ευχαριστώ.:)

 

Δε νομίζω ότι σου ταιριάζει το 12άρι. Πρέπει μάλλον να ρωτήσεις κάποιον ειδικό.

Για να το ενεργοποιήσεις από το κινητό, χρειάζεται να κατεβάσεις την εφαρμογή της samsung για android ή iPhone τηλέφωνο. Δε χρειάζεσαι static ip. Οι οδηγίες για την καταχώρηση του κλιματιστικού στην εφαρμογή είναι εύκολες. Απο εκεί και πέρα με το που θα ανοίγεις την εφαρμογή εντός η εκτός σπιτιού, θα έχει εικόνα της κατάστασης και δυνατότητα ρύθμισης.

 

Απο μειωμένο θόρυβο έχει ξεπεράσει τις προσδοκίες μου αλλά αυτό είναι πάντα υποκειμενικό. Έχει λειτουργία αυτοκαθαρισμού αλλά δεν είναι για τα εξωτερικά του φίλτρα, τα οποία λόγω της υψηλής τους πυκνότητας για να συγκρατούν αιωρούμενα σωματίδια, χρειάζονται τακτικό καθαρισμό ακόμα και στους πιο καθαρούς χώρους. Ο αυτοκαθαρισμός είναι μόνο για το εσωτερικό και δε σε απαλλάσσει από το ετήσιο service. Μειώνει όμως την ανάγκη του. Άλλωστε η ετήσια συντήρηση δεν είναι μόνο ο εσωτερικός καθαρισμός με σαπούνια κλπ αλλά και άλλα πράγματα.

 

Σχετικά με τον ιονιστή: δεν είμαι ικανός να κρίνω πόσο αποτελεσματική δουλειά ακριβώς κάνει. Ήταν όμως ένα λόγος παραπάνω για την αγορά λόγω μικρών παιδιών. Επίσης έχω απορίες κι εγώ σχετικά με τη συντήρηση και τη διάρκεια ζωής του ιονιστή.

 

Service δεν ξέρω, δεν έχω κάνει. Το καλοκαίρι τα αγόρασα. Χρειάστηκε όμως να καλέσω το support κάποτε γιατί νόμιζα ότι έχουν κάποιο πρόβλημα λόγω μη εκροής νερού στην έξω μονάδα - όχι για επίτευξη θερμοκρασίας. Ήταν άψογοι. Ήρθαν κανονικοί τεχνικοί (όχι ΜΑΟ ΜΑΟ), μέτρησαν και μου εξήγησαν γιατί δεν πρέπει να περιμένω εκροή νερού στην έξω μονάδα πάντοτε καθώς και άλλες απορίες άσχετου που είχα. Εγώ απλά ντράπηκα που τους κάλεσα χωρίς λόγο που κανονικά θα έπρεπε να με χρεώσουν για άσκοπη επίσκεψη.

 

Αν νομίζεις ότι έχεις χάσει τη μπάλα, ίσως θα έπρεπε να κάνεις μια βόλτα στα μαγαζιά και να μαζέψεις απόψεις. Προσοχή, όχι τις ηλεκτραγορές (απο εκεί αγοράζεις αν συμφέρει - δεν ενημερώνεσαι!) και να έχεις υπόψη ότι ο καθένας πουλάει την πραμάτεια του.

Edited by nikgl
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το έχω ψάξει λίγο με τις κιλοβατωρες μέχρι 2000 το τετράμηνο ειναι 12.5 λεπτά περίπου και απο 2000-3000 15 με 16 λεπτά......ρευμα και παρελκομενα χωρίς δημοτικά τέλη φυσικά .

 

Και εγώ το έχω ψάξει :) Η τιμή που δίνω είναι η μέγιστη χρέωση αυτή τη στιγμή με ΦΠΑ για καλό και για κακό και για να μην έρθει προ εκπλήξεως κάποιος που χρησιμοποιεί κλιματισμό για θέρμανση. Για ένα νορμαλ σπίτι και για μια οικογένεια 2000-3000 κιλοβατώρες είναι πιο λογικό να έχεις στο τετράμηνο αντί < 2000. Για την ακρίβεια είναι 19.5 λεπτά για πάνω από 3000, 19 λεπτά για 2000-3000 και 15.5 για 1000-2000 με ΦΠΑ...Οι σχετικές χρεώσεις εδώ...

Edited by wiseguy
Link to comment
Share on other sites

Oλες οι εταιρίες έχουν σε κάποια κλιματιστικά τους αλλά σαν ξεχωριστή προαιρετική πολυ μικρή συσκευή συνεργαζόμενη με το κλιματιστικό.

Με ξεχωριστή συσκευή μπορεί να συνδιάζεται και με άλλα κλιματιστικά του χώρου της ίδιας φίρμας και δεν επιβαρύνεται ένα μηχανημα με άχρηστα επιπλέον κυκλώματα που αυξάνει το κόστος ,και για αποφυγή βλαβων,μπλοκαρίσματα κλπ .:)

 

Oσο αφορά πόσο καίει το κλιματιστικό θα πρέπει να αποκλειστεί η περιπτωση να δουλεύει συχνά στο φουλ για να πετύχει τις επιθυμητές θερμοκρασίες, οπότε τότε υπολογισμός με μια ονομαστική τιμή που αναφέρει , δεν αρκεί ,η κατανάλωση είναι παραπάνω με βάση την τιμή max. αλλά και κατα πόσο αυτή ισχύει κλπ.:confused:

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Νυκτερινό που αναφέρθηκε έχει διαφορετική χρέωση ,και ανάλογα αν είσαι και παλιός πελάτης νυκτερινού βολεύει γενικά καλύτερα:)

 

οντως, με 0,0815 την kw την ημερα και 0.054 το βραδυ και μεταξυ 15.00 και 17.00 το μεσημερι.

και χωρις να αλλαζει η τιμη αναλογα την καταναλωση.

Link to comment
Share on other sites

-Γεια σας ,πρώτη φορά γράφω σε αυτό φόρουμ(συγχωρέστε με εκ των προτέρων για τυχόν λάθη:))

Θα ήθελα λοιπόν να μου προτείνετε κλιματιστικά στα 12.000 btu με έμφαση στη θέρμανση αλλά όσο το δυνατό χαμηλότερης κατανάλωσης ενέργειας.

 

-Επίσης σαν πιο ειδικοί επί του θέματος θα ήθελα να μου πείτε τι πρέπει να προσέξω στην αγορά του κλιματιστικού λαμβάνοντας υπόψη σας αυτά που σας έγραψα.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες στην παρέα μας :) Το λάθος σου αφορά ότι ανακάλυψες το φορουμ και είπες να γράψεις χωρίς να προσέξεις αυτό που λέμε συνεχώς, το τι χρειάζεται και τι ταιριάζει σ'ένα χώρο το λέει τεχνικός επιτόπου ,αν έχουμε αμφιβολίες ρωτάμε και άλλον , και δεν προσεξες επίσης ότι ζητάς έχει αναφερθεί και κατά επανάληψη .Κάνε λοιπόν ένα κόπο να διαβάσεις προηγούμενες σελίδες από την μέση και μετά ,θα βρείς σίγουρα κάτι χρήσιμο πως να επιλέξεις κάτι .Εχουμε αναφέρει προτάσεις για όλο το εύρος χρημάτων σε παραδείγματα από πολλούς χώρους,και σχεδόν όλα τα μοντέλα της αγοράς με τα υπέρ και κατά τους.Αν δεν καλύπτει κάτι και έχεις απορίες,μαζί με ότι σου πουν για τον χώρο σου ,εδώ είμαστε :) Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες στην παρέα μας :) Το λάθος σου αφορά ότι ανακάλυψες το φορουμ και είπες να γράψεις χωρίς να προσέξεις αυτό που λέμε συνεχώς, το τι χρειάζεται και τι ταιριάζει σ'ένα χώρο το λέει τεχνικός επιτόπου ,αν έχουμε αμφιβολίες ρωτάμε και άλλον , και δεν προσεξες επίσης ότι ζητάς έχει αναφερθεί και κατά επανάληψη .Κάνε λοιπόν ένα κόπο να διαβάσεις προηγούμενες σελίδες από την μέση και μετά ,θα βρείς σίγουρα κάτι χρήσιμο πως να επιλέξεις κάτι .Εχουμε αναφέρει προτάσεις για όλο το εύρος χρημάτων σε παραδείγματα από πολλούς χώρους,και σχεδόν όλα τα μοντέλα της αγοράς με τα υπέρ και κατά τους.Αν δεν καλύπτει κάτι και έχεις απορίες,μαζί με ότι σου πουν για τον χώρο σου ,εδώ είμαστε :)

 

Καλώς σας βρήκα!!

Φίλε σταρένιε διάβασα αρκετά αλλά δεν βρήκα κάποιον που να ζητά το ίδιο με εμένα(η τουλάχιστον δεν το κατάλαβα :p).

Παρ'όλα αυτά σε ένα παρόμοιο πόστ βρήκα αυτά τα κλιματιστικά και θα ήθελα μια γνώμη:

Toshiba RAS-13PAVP-E

Mitsubishi SRK-35ZIX-S

Panasonic CS/CU-XE12JKEN

 

(υπενθυμίζω ότι αυτό που με ενδιαφέρει είναι η εξοικονόμιση χρημάτων στο ρεύμα που καταναλώνουν και οτι τα θέλω κυρίως για θέρμανση)

 

-Επίσης απ'ότι κατάλαβα από αυτά που διάβασα πρέπει να φέρω τεχνικό για το 9άρι mitsubishi γιατί μου κάνει θόρυβο ενώ εδώ οι περισσότεροι το αναφέρουν σαν ένα από τα αθόρυβα μοντέλα (MSZ GE-25VA).

-Έχουμε επίσης ένα ΜSZ GA35VA από το οποίο από άποψη απόδοσης και θορύβου είμαστε εξαιρετικά ευχαριστημένοι .

-Τώρα προκειμένου να εξοικονομίσω χρήματα στον λογαριασμό ρεύματος μήπως θα ήταν καλύτερο να αγοράσω ένα μεγαλύτερο(σε btu) προκειμένου να δουλεύει πιό άνετα αν πχ αφήνω να ζεστάνει και λίγο τον χώρο απέναντι αφήνοντας ανοιχτή την πόρτα?(σε αυτό θα ήθελα καθαρά την προσωπική σου άποψη μιάς και ούτως η άλλως θα ρωτήσω και τεχνικό όπως με συμβούλεψες)

 

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Στα κλιματιστικά που αναφέρεις υπάρχουν και σχόλια για υπέρ και κατά ,οπότε η επιλογή είναι δική σου με ότι κρίνεις.Βασικό κριτήριο στις ερωτήσεις στα παραδείγματα αν δεν προσεξες, είναι είτε η οικονομία ,όμως πως προκύπτει αυτή είναι πολύ σύνθετο θέμα που το συζητάμε ειδικά τελευταία και συνεχώς,ειτε άλλοι θέλουν μόνο επιδόσεις ,ευκολίες ή κάποιο συνδιασμό. Στα υπόλοιπα ήδη απαντάς μόνος σου με απλή λογική, οπως αν βολεύει κάποιο μεγαλύτερο μηχανημα, όπως συχνά προτείνουμε να κοιτάξει καποιος,πρέπει να το κρίνει πρώτα τεχνικός επιτόπου αν όντως μπορεί να καλύψει γειτονικούς χώρους ,και μετα ψαχνεις μηχάνημα.:) Τέλος αν είσαι ευχαριστημένος με Mitsubishi ,γιατί να αλλαξεις φίρμα,να μπλέξεις με άλλο service ; Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Τελικά αγόρασα το Samsung AQV18KBB από Mediamarkt στην τιμή των 1000Ε. Την Τετάρτη μου είπαν ότι θα τους έρθει στο κατάστημα, από τα κεντρικά της Samsung, προκειμένου να το παραλάβω. Ανυπομονώ να το βάλω σε λειτουργία.....!:lol::lol: Εννοείται πως θα γράψω εντυπώσεις από εβδομάδα. A, το κλιματιστικό AQV18KBΑΝ χωρίς το wifi μου είπαν ότι πλέον έχει καταργηθεί και όσα κλυκλοφορούν στην αγορά είναι stock. Καλημέρες!!!!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το auto σε inverter: Στο δικό μου πάντως, Samsung jungfrau flagship (ΚΒΒΝ series αυτό με το wifi), αφού δουλέψει με σχετική δύναμη στην αρχή (30-45 λεπτά), στη συνέχεια δουλεύει πάρα πολύ χαμηλά διαρκώς, διατηρώντας σταθερή τη θερμοκρασία (22 βαθμούς θέρμανση). Η δε εξωτερική μονάδα ίσα ίσα που ακούγεται.

Μετά από χρήση 4-5 ώρες, η θερμοκρασία θα παραμείνει στο χώρο για 1 ώρα σχεδόν μετά το κλείσιμο. Έξω έχει 13 βαθμούς (βόρεια προάστια αττικής) και η εσωτερική θερμοκρασία χώρου κατά την έναρξη του κλιματιστικού 18. Σπίτι με καλή μόνωση και 2πλά τζάμια.

Δεδομένου ότι εδώ στην Αττική, σπάνια βλέπουμε θερμοκρασίες κάτω των 7-8 βαθμών, το κρίνω ώς αρκετά ικανοποιητικά σε σχέση με τους αρχικούς μου φόβους από αντικατάσταση του πετρελαίου. Περιμένω βέβαια παρατηρήσεις από συμπεριφορά σε πιο χαμηλές θερμοκρασίες.

Το 9άρι μου έχει COP 5,2 και το 12άρι μου 4,5. Ελπίζω αυτοί οι ονομαστικοί δείκτες να πιάσουν τόπο στο λογαριασμό της ΔΕΗ.

 

Οπότε απο τη στιγμή που το κλιματιστικο πιάνει τη θερμοκρασία του χώρου σου και εφόσον έχεις τόσο καλή μόνωση που παραμένει η θερμοκρασία για μια ώρα η θα πρέπει να σταματαει και να παίρνει μπροστά μετα απο μια ώρα η πρέπει να ρίχνει χλιαρο αλλιώς θα ανέβαζε συνεχώς θερμοκρασία εφόσον φυσανε ζεστό .......

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...