Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

thanks.

κι εγω για αλλαγη προσανατολιζομαι, στα 400 κοιταω για το INVENTOR Life L2VI-09 ή κατι αλλο?

κυριως για ψυξη θα χρησιμοποιηθει (οχι οτι εχω προβλημα στα ιδια λεφτα να προσφερει και καλη αποδοση θερμανσης).

passion κατά την γνώμη μου ή vision αν το σηκώνει η τσέπη σου γιατί είναι απο τα πιο αθόρυβα στο εμπόριο (αν είσαι εξαιρετικά δύσκολος με τον θόρυβο κατα την διαρκεια του υπνου)

 

Το life έχει απλα φίλτρα και δεν έχει καν ιονιστή . Ενω τα passion vision είναι ολοκληρωμένα μηχανήματα και πλούσια σε λειτουργίες. Αξίζει ο ιονιστής .

Link to comment
Share on other sites

passion κατά την γνώμη μου ή vision αν το σηκώνει η τσέπη σου γιατί είναι απο τα πιο αθόρυβα στο εμπόριο (αν είσαι εξαιρετικά δύσκολος με τον θόρυβο κατα την διαρκεια του υπνου)

 

Το life έχει απλα φίλτρα και δεν έχει καν ιονιστή . Ενω τα passion vision είναι ολοκληρωμένα μηχανήματα και πλούσια σε λειτουργίες. Αξίζει ο ιονιστής .

 

απο τη στιγμη που κοιμομουν με toyotomi, δεν νομιζω να εχω θεμα με το passion :)

Link to comment
Share on other sites

απο τη στιγμη που κοιμομουν με toyotomi, δεν νομιζω να εχω θεμα με το passion :)

 

Αυτό σκεφτηκα και γώ . Δεν παίζει το passion να κάνει περισσότερο θόρυβο απο το παλιό σου 10ετίας και σίγουρα θα είναι πιο αθόρυβο μηχάνημα . Οπότε το passion θα σου είναι οκ . Απλά στο προτείνω για τα φίλτρα του και τον ιονιστή του κυρίως καθώς και είναι λίγο καλύτερο σε κατανάλωση απο το life . Απο λειτουργίες το Life έχει βασικές ενώ το passion εχει σχεδόν τα πάντα.

 

Επίσης εγώ μιλάω για το περσυνό passion που είναι πιο φθηνό . https://www.skroutz.gr/s/4582029/Inventor-Passion-P2MVI-P2MVO-09.html

Ίδια τιμή με το life που είναι καινούριο .

Εκτός και αν θες να πας λίγο πιο πάνω σε τιμή στο καινούριο passion 2015 https://www.skroutz.gr/s/6578552/Inventor-Passion-P4MVI-09WFR-P4MVO-09.html

 

Αλλά τα 2 passion αυτα του 2014 και 2015 δεν έχουν ουσιαστικές διαφορές. Ίδιες καταναλώσεις ίδια (περίπου) στάθμη θορύβου απλά το καινούριο έχει κανα 2 φίλτρα παραπάνω και κάποιες βελτιώσεις γενικά στον καθαρισμό του αέρα.

 

Για μένα passion του 2014 όσο ακόμα το βρίσκεις στο εμπόριο :P

Link to comment
Share on other sites

ειμαι αναμεσα σε inventor και mitsibushi a++ passion,vision,life και αντιστοιχα zen ή οποιο αλλο υπαρχει σε αυτη την κατηγορια απο 12-18.16αρια ειδα δεν βγαινουν πια 12 ή 14 και μετα 18αρια

 

Quote

 

To vision είναι με διαφορά πιο αθόρυβο καλύτερη κατανάλωση στην ψύξη έχει και υπενθύμιση για να πλύνεις τα φίλτρα. Ολα τα άλλα είναι ίδια με το passion . Το μόνο του μειονέκτημα είναι ο λίγο πιο αδύναμος ανεμιστήρας σε σχέση με το passion .

 

και τα 2 εχουν ιονιστη? το life σε τι υστερει?

Link to comment
Share on other sites

toyotomi vr5 tou kotsovolou πολυ καλυτερο κατα την γνωη μου απ to passion της inventor οποιος ψαχνεται για 9αρι Edited by apatieleos
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχω παρατηρήσει στο κλιματιστικό, ότι όταν εχει να δουλέψει λιγο καιρό, στη λειτουργία ψύξης, μετά απο 30 λεπτά χρήσης ακούγεται ένας ήχος σα να πέφτει νερό απο κάπου μεσα στο κλιματιστικό. (Ένα "Πλιτς Πλιτς") Βέβαια δεν έχω δει να βγαίνει τίποτα απο μεσα.. Και τα νερά έξω βγαίνουν κανονικά ... Τι μπορεί να ειναι ;;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες ανάμεσα στα inventor vision και toyotomi hiro ποιό θα επιλέγατε για υπνοδωμάτιο??
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες ανάμεσα στα inventor vision και toyotomi hiro ποιό θα επιλέγατε για υπνοδωμάτιο??

 

vision με διαφορά . Σέ όλα υπερτερεί συγκριτικά με hiro

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

toyotomi vr5 tou kotsovolou πολυ καλυτερο κατα την γνωη μου απ to passion της inventor οποιος ψαχνεται για 9αρι

Σε τί είναι καλύτερο ;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα και διαβάζοντας όλο το thread και καθώς θα προχωρήσω σε αγορά και εγκατάσταση ενός μηχανήματος 24 BTU θα ήθελα κάποια συμβουλή γιατί είμαι μεταξύ 3 κλιματιστικών σε παρόμοια τιμή και πραγματικά δεν μπορώ να αποφασίσω.

 

Στα γρήγορα έίναι για ενιάιο χώρο σαλονοτραπεζαριοκουζίνα 50 τμ (2.70 ύψος και ένα μικρό άνοιγμα για τον πάνω όροφο που όμως απομονώνει)διπλά τζάμια (ένα βορινό παράθυρο και μία ανατολική μπαλκονόπορτα). θέση του AC θα είναι παραδίπλα από το βορινό παράθυρο (αυτό είναι σε 4 μέτρα τοίχο και βλέπει στην ευθεία περίπου 11 μέτρα μακριά) Το θέλω και για ψύξη και για θέρμανση . περιοχή Β.Π. ΑΘΗΝΩΝ

 

budget έως 900-1000 για το μηχάνημα.

 

Τα βάζω κατά σειρά αρχικής μου προτίμησης και κάνω κάποια σχόλια :

 

TOYOTOMI IZURU ECO TRN/TRG 71Z http://www.skroutz.gr/s/6339971/Toyotomi-Izuru-Eco-TRN-TRG-571ZR.html

το οποίο το βρίσκω στα 899 €

 

FUZITSU ASYG/AOYG-24LF A++/A - 24000Btu https://www.01aeraaa.gr/el/proionta/klimatismos/toixou/fujitsu-asyg-aoyg-24lf.html

το οποίο το βρίσκω στα 999 € και εκτός αυτού ο πωλητής μου είπε ότι τα fujitsu υπερτερούν των toyotomi στα 9-12 και αυτό αντιστρέφεται στα 18-24.

 

INVENTOR PASSION P4MVI κλπ http://www.skroutz.gr/s/6578895/Inventor-Passion-P4MVI-24WFR-P4MVO-24.html

το οποίο και αυτό 999 € το οποίο μου φαίνεται πολύ γιατί είχα ακούσει για VFM οπότε ήλπιζα τουλάχιστον να ήταν στο κατοστάρικο κάτω όπως το toyotomi.

 

και λόγω τιμής αλλά και λόγω ονόματος έχω ψιλοαποφασίσει για το toyotomi όμως σκέφτηκα μήπως υπήρχε κάποιος εδώ που να το έχει και μπορούσε να κάνει μια σύσταση ή αποτροπή καθώς και επίσης μήπως κάποιος από τα πιο έμπειρα μέλη που ήδη έχουν δώσει πολλές πληροφορίες έχει να συμπληρώσει κάτι !

 

(τα βασικά τα έχω διαβάσει : δηλαδή σχέσεις και προέλευση των inventor με gree - κίνα Ιαπωνία ή όπου φτιάχνετε το τογιοτόμι επίσης κλπ)

 

ψάχνω δεδομένου του budget μου την κορυφαία value for money επιλογή !

 

ευχαριστώ πολύ που το διαβάσατε :P

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΟΥ MITSUBISHI H.I. SRK/SRC-63 ZK-S ΜΕ ΤΟ

MITSUBISHI HEAVY SRK/SRC-63 ZK-S1 ΚΑΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ

 

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις, αλλά απαγορεύονται και από τους Ο.Π.Χ..

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΟΥ MITSUBISHI H.I. SRK/SRC-63 ZK-S ΜΕ ΤΟ

MITSUBISHI HEAVY SRK/SRC-63 ZK-S1 ΚΑΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ

 

Καμία απο τι καταλαβαίνω . Το ίδιο μοντέλο απλά σε κάποια sites δεν αναγράφουν το "1" στο τέλος

Link to comment
Share on other sites

Έχω το Hitachi το 70αρι. Προσπαθώ να το θέσω σε λειτουργία αλλά μου αναβοσβήνει δεξιά ένα πορτοκαλί λαμπάκι και δεν ανάβει. Ξέρει κανείς τί σημαίνει γιατί δεν μπορώ να βρω τα manuals προτού φωνάξω τεχνικό;
Link to comment
Share on other sites

Την γνώμη σας για το συγκεκριμένο http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/152751-mitsubishi-msz-hj60va-smart Edited by apa
Οτι πάρεις 100...
Link to comment
Share on other sites

Έχω το Hitachi το 70αρι. Προσπαθώ να το θέσω σε λειτουργία αλλά μου αναβοσβήνει δεξιά ένα πορτοκαλί λαμπάκι και δεν ανάβει. Ξέρει κανείς τί σημαίνει γιατί δεν μπορώ να βρω τα manuals προτού φωνάξω τεχνικό;

 

Μάλλον θα αλλάξεις πλακέτα . Έχω διαβάσει ότι σχεδόν όλοι που έχουν το μοντέλο αυτό την αλλάζουν στο χρόνο.

 

Ελπίζω να σε πιάνει η εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αν μετρησω τον παγωμενο αερα που βγάζει το αιρ κοντισιον 18000 btu σε τι θερμοκρασία πρεπει να ειναι;
Samsung Galaxy S8 plus.....
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα αλλάξεις πλακέτα . Έχω διαβάσει ότι σχεδόν όλοι που έχουν το μοντέλο αυτό την αλλάζουν στο χρόνο.

 

Ελπίζω να σε πιάνει η εγγύηση.

Μίλησα τελικά με το service και μου είπαν και αυτοί ότι είναι η πλακέτα. Ευτυχώς είμαι ακόμα στην εγγύηση. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα αλλάξεις πλακέτα . Έχω διαβάσει ότι σχεδόν όλοι που έχουν το μοντέλο αυτό την αλλάζουν στο χρόνο.

 

Ελπίζω να σε πιάνει η εγγύηση.

 

Και σε μένα που εχω το ρακ60 έβγαλε στον 1,5 χρόνο πλακέτα. Με κάλυψε χωρίς κόστος το μαγαζί που το αγόρασα σε συνεργασία με την αντιπροσωπεία μάλλον γιατι είναι γνωστη αδυναμία της σειράς αυτής.

Link to comment
Share on other sites

Ήρθαν πρωί, πρωί και άλλαξαν την πλακέτα. Νομίζω πως το service της Hitachi είναι από τα πιο αξιόπιστα. Ελπίζω να μην βγάλει τίποτα άλλο.
Link to comment
Share on other sites

Ήρθαν πρωί, πρωί και άλλαξαν την πλακέτα. Νομίζω πως το service της Hitachi είναι από τα πιο αξιόπιστα. Ελπίζω να μην βγάλει τίποτα άλλο.

 

Μωρέ το Service είναι . Αν είναι όμως να σου κάψει πλακετα εκτός εγγύησης την έκατσες την βάρκα !!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Διάβασα αυτά που γράψατε για το hitachi και με προβληματισατε γιατι σκεφτόμουν του χρόνου να αλλάξω το κλιματιστικο στο σπίτι ... Γενικά δηλαδή βγάζουν προβλήματα σε πλακέτα ;; Γιατι απο όσα έχω διαβάσει και γενικά αλλα και στο φόρουμ, τα hitachi ειναι απο τα κορυφαία κλιματιστικά ....
Link to comment
Share on other sites

Μωρέ το Service είναι . Αν είναι όμως να σου κάψει πλακετα εκτός εγγύησης την έκατσες την βάρκα !!

Θα μπορούσαν να μην είχαν ανταποκριθεί τόσο άμεσα ;) Σχετικά με την εγγύηση μου είπαν ότι αλλάζουν χωρίς κόστος την πλακέτα και εκτός εγγύησης γιατί είναι ένα πρόβλημα που το αναγνωρίζει η εταιρία και δυστυχώς ήταν αρκετά διαδεδομένο σε κάποιες παρτίδες

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Διάβασα αυτά που γράψατε για το hitachi και με προβληματισατε γιατι σκεφτόμουν του χρόνου να αλλάξω το κλιματιστικο στο σπίτι ... Γενικά δηλαδή βγάζουν προβλήματα σε πλακέτα ;; Γιατι απο όσα έχω διαβάσει και γενικά αλλα και στο φόρουμ, τα hitachi ειναι απο τα κορυφαία κλιματιστικά ....

 

Προσωπικά έχω δύο hitachi.Το 50ppa και το S14HB.

 

Τα έχω ένα χρόνο και είμαι πολύ ευχαριστημένος.Έχουν από τις καλύτερες επιδόσεις σε κατανάλωση (τουλάχιστον στη θέρμανση) στην κατηγορία τους.

 

Τα ppa αντικαταστάθηκαν από τα ppb με καλύτερες επιδόσεις.

 

Το πρόβλημα της πλακέτας το έχω ακούσει για τα 60 και 70 ppa.Φαίνεται ότι με την αλλαγή λύνεται το πρόβλημα μιας και από ότι λένε και οι άλλοι που έγραψαν την αλλάζουν και εκτός εγγύησης.

 

Η γνώμη μου είναι ότι είναι value for money.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω δύο hitachi.Το 50ppa και το S14HB.

 

Τα έχω ένα χρόνο και είμαι πολύ ευχαριστημένος.Έχουν από τις καλύτερες επιδόσεις σε κατανάλωση (τουλάχιστον στη θέρμανση) στην κατηγορία τους.

 

Τα ppa αντικαταστάθηκαν από τα ppb με καλύτερες επιδόσεις.

 

Το πρόβλημα της πλακέτας το έχω ακούσει για τα 60 και 70 ppa.Φαίνεται ότι με την αλλαγή λύνεται το πρόβλημα μιας και από ότι λένε και οι άλλοι που έγραψαν την αλλάζουν και εκτός εγγύησης.

 

Η γνώμη μου είναι ότι είναι value for money.

 

Μάλιστα ... Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες :) ! Γιατι όπως είπα και πριν του χρόνου σκέφτομαι να αλλάξω και έχω συμπαθήσει πολυ τη hitachi και για τις καλές επιδόσεις που εχει αλλα κυρίως με εχει κεντρίσει το οτι το εσωτερικό του δεν ειναι πλαστικό (μεταλικό πρέπει να ειναι) και έτσι σχηματίζεται λιγότερη μούχλα ... Αν και έχω ακούσει εξίσου καλα λόγια για τα Panasonic αλλα δεν τα βλέπω τελευταία ...

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσαν να μην είχαν ανταποκριθεί τόσο άμεσα ;) Σχετικά με την εγγύηση μου είπαν ότι αλλάζουν χωρίς κόστος την πλακέτα και εκτός εγγύησης γιατί είναι ένα πρόβλημα που το αναγνωρίζει η εταιρία και δυστυχώς ήταν αρκετά διαδεδομένο σε κάποιες παρτίδες

 

Μια χαρά τότε και μπράβο τους που αναγνωρίζουν το πρόβλημα και εκτώς εγγύησης .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!! Πριν απο μερικες εβδομαδες αγορασα ενα κλιματιστικο Fujitsu και ενω ολα πηγαιναν ρολοι ξαφνικα σημερα παρατηρησα οτι δεν βγαζει νερο το κλιματιστικο απο το σωληνακι. Τις προηγουμενες μερες εβγαζε κανονικα. Τι στο καλο συνεβη;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...