Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χτες το βράδυ,με εξωτερική θερμοκρασία 1°C,και ένα Daikin Sarara Ururu,βαλμένο στους 20°,σε χαμηλή ταχύτητα ανεμιστήρα,και ενώ έβγαζε θερμό αέρα,εγώ ένοιωθα να κρυώνουν τα πόδια μου.

Δεν βάζω πιο ψηλά το A/C,γιατί με ενοχλεί.Αντί γι' αυτό,φοράω μπουφάν.

Τι πρέπει να προσέχω σ' αυτές τις περιπτώσεις;

Την νέα σειρα εχεις ururu sarara,δλδ,FTXZ**N;;;

Οτι πάρεις 100...
Link to comment
Share on other sites

Χτες το βράδυ,με εξωτερική θερμοκρασία 1°C,και ένα Daikin Sarara Ururu,βαλμένο στους 20°,σε χαμηλή ταχύτητα ανεμιστήρα,και ενώ έβγαζε θερμό αέρα,εγώ ένοιωθα να κρυώνουν τα πόδια μου.

Δεν βάζω πιο ψηλά το A/C,γιατί με ενοχλεί.Αντί γι' αυτό,φοράω μπουφάν.

Τι πρέπει να προσέχω σ' αυτές τις περιπτώσεις;

Ανέβασε θερμοκρασία και βάλε τις γρίλιες να στοχεύουν προς τα κάτω, και τον ανεμιστηρα στην μεσαία σκάλα.

Link to comment
Share on other sites

Την νέα σειρα εχεις ururu sarara,δλδ,FTXZ**N;;;

 

Οχι,τα έχω,(δύο είναι),από τον καιρό της απόσυρσης του Νόμου Σουφλιά,δηλαδη το 2009.Γιατί γι' αυτό τα πήρα,αφού είχα έκπτωση 30%.

Απλώς,έκανα την ερώτηση προηγουμένως, επειδή πρώτη φορά κάθομαι με τις ώρες στο σπίτι,οπότε ένοιωσα να κρυώνουν τα πόδια μου ενώ το είχα στο 20.

Οσον αφορά στα καινούρια μηχανήματα της σειράς Sarara Ururu,ποιά είναι η διαφορά τους έναντι των δικών μου,ξέρεις;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους.

 

Νεος στο φορουμ κ θα ηθελα την αποψη σας για επιλογη κλιματιστικου σε σαλονι 46 τμ - διαμερισμα ρετιρε με κακη μονωση ταρατσας - απλα κουφωματα - ύψος 2.8 μέτρα.

Στο παρελθον μου ειχαν προτεινει κ αγορασα το panasonic 16 inverter το οποιο δεν μπρορει να τα καταφερει.....

 

Πιστευω οτι ενα 21 εως 24 θα με καλυψει. (για ψυξη - θερμανση)

Διαθετω εως 1700 Ε κ θα ηθελα να εχει καλα φιλτρα - να ειναι σχετικα οικονομικο σε θεμα καταναλωσης κ σχετικα αθορυβο (πολλα θελω :D )

Τι προτεινετε?

 

Εχω δει τα εξης που δειχνουν "καλα" - σε Daikin δεν εχω βρει κατι....

 

1. http://www.skroutz.gr/s/3124562/Mitsubishi-MSZ-MUZ-GF71VE.html

 

2. http://www.skroutz.gr/s/4755624/Panasonic-Etherea-CS-CU-E21QKEW.html

 

3. http://www.skroutz.gr/s/434996/Fujitsu-ASYG24LFC.html

 

4. http://www.skroutz.gr/s/2862299/Hitachi-RAK-70PPA-RAC-70WPA.html

 

 

Ευχαριστω

Edited by vasilis_18
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!Καινουργιος στο forum και θα χρειαστώ λιγακι απο τις γνώσεις σας.

Εχω ενα lg s09mh-9000BTU το οποίο εδω και 2 μερες εχει σταματησει να δουλευει.Εχω κοιταξει το manual για τους κωδικους βλαβων αλλα δεν βρισκω κατι.Οταν λεω κωδικους εννοω την συχνότητα που αναβοσβήνουν τα λαμπάκια μπροστά στην εσωτερική μονάδα!Στο δικο μου αναβοσβήνει 7 φορες η ένδειξη cooling και 2 φορές η ένδειξη heating.Ωστόσο έχω googlαρει τα παντα αλλά τίποτα!

Σας ευχαριστω εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας και σας εύχομαι Καλή Σαρακοστη!

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους!Θα ήθελα τη γνώμη από τους ειδικούς του φόρουμ για αγορά κλιματιστικού!Μόλις μετακόμισα μόνη μου στην Αθήνα και νοίκιασα ένα διαμέρισμα 50 τ.μ και οι γονείς μου θέλουν να μου κάνουν δώρο ένα κλιματιστικό για βασική θέρμανση:)Τώρα μέχρι 1000 ευρώ μου είπαν και διάλεξα αυτό Samsung AR12FSSKABEN γιατί είναι πολύ όμορφο!!Δεν ξέρω από απόδοση όμως φοβάμαι μήπως δεν πληροί τις προϋποθέσεις και θα ήθελα τη γνώμη σας:D
Link to comment
Share on other sites

Θέλεις με ένα κλιματιστικό να θερμάνεις και τα 50 m². Αν ναι, χρειάζεται κλιματιστικό κλάσης 7 kW (~24000 BTU/h), αναλόγως των συνθηκών (ύψος οροφής, μόνωση, διαρύθμιση χώρου, τοποθεσία κα).
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θέλεις με ένα κλιματιστικό να θερμάνεις και τα 50 m². Αν ναι, χρειάζεται κλιματιστικό κλάσης 7 kW (~24000 BTU/h), αναλόγως των συνθηκών (ύψος οροφής, μόνωση, διαρύθμιση χώρου, τοποθεσία κα).

Σε ευχαριστώ που μου απάντησες!Δηλαδή δεν θα καλύψει τον χώρο πιστεύεις?

Link to comment
Share on other sites

Μόνο αν οι θερμικές απώλειες είναι εξαιρετικά περιορισμένες, κάτι που προϋποθέτει ισχυρή μόνωση. Αυτό μπορεί να διαπιστωθεί από το ενεργειακό πιστοποιητικό του οικήματος.

 

Επειδή οι πιθανότητες να συμβαίνει αυτό είναι ελάχιστες, τα 50 m² (με τυπικό ύψος οροφής στα 2,4 m και μέτρια μόνωση) καλύπτονται με σύστημα στα περίπου 7 kW.

 

Toνίζω ότι σημασία έχει και η διαρρύθμιση του χώρου, καθώς το ρεύμα αέρα καλύπτει συγκεκριμένη απόσταση από την εσωτερική μονάδα.

 

Με 3,5 kW (~12000 BTU/h) μπορείς να καλύψεις επαρκώς ένα χώρο κάλυψης περίπου έως 28 m² (πάντα με την προϋπόθεση ότι το ύψος οροφή είναι στα 2,4 m), ο οποίος είναι απομονωμένος από τους υπόλοιπους χώρους.

 

Κάνε τον κόπο και διάβασε τα posts από το #5000 και έπειτα. Όσα όλα ζητάς έχουν αναλυθεί με λεπτομέρεια στο παρόν thread.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να'σαι καλά πάω αμέσως να διαβάσω να βρώ μια άκρη!Πάντως 2,90 είναι το ύψος τώρα που το μέτρησα και μόνωση σχεδόν ανύπαρκτη μου είχαν πει κάτι συγγενείς που το είδαν το σπίτι οπότε μάλλον δεν θα "φτάσει' δυστυχώς και το είχα ερωτευτεί το συγκεκριμένο..:cry:
Link to comment
Share on other sites

Mην σε παρασύρει η εμφάνιση, στα συστήματα κλιματισμού η Samsung θεωρείται δεύτερης κλάσης εταιρεία. Υπάρχουν σαφώς καλύτερες προτάσεις τόσο σε απόδοση όσο και σε αξιοπιστία στο Tier 1 (Daikin, Hitachi, Mitsubishi, Panasonic και Toshiba) και στο Tier 2 (Fujitsu, Toyotomi, Sharp, Carrier, LG).
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ένα 24άρι χρειάζομαι απ'ότι κατάλαβα με μια ματιά!Αλλά μέχρι 1000 ευρώ υπάρχει κάτι που να συνδυάζει και απόδοση και εμφάνιση?:p
Link to comment
Share on other sites

Θελω και εγω παιδια την γνωμης σας για αγορα a/c σχεδον αποκλειστηκα για θερμανση. Ο χωρος που θελω να καλυψω ειναι ~42m² (υψος 2,3μ) με εσωτερικη σκάλα για τον πανω οροφο στην γωνια. Απο αυτα που διαβασα τα : Hitachi RAK-50PPB & Mitsubishi MSZ/MUZ-SF50VE ειναι απο τις πιο αξιοπιστα και ενεργειακα καλυτερα a/c (σε κοστος ~1000€) . Και τα 2 ειναι 18000Btu με μεγιστη αποδοση στην θερμανση ~25000Btu..... Το ερωτημα ειναι εαν θα με καλυψουν και εαν ναι ποιο να προτιμησω?
Link to comment
Share on other sites

To πρόβλημα είναι ότι ο χώρος δεν απομονώνεται πλήρως οπότε ογκομετρικά το σύστημα καλείται να καλύψει συνθήκες που το φέρνουν εκτός προδιαγραφών. Αν με κάποιο τρόπο μπορεί να απομονωθεί ο χώρος, τα 5 kW μπορούν να καλύψουν το χώρο εφόσον υπάρχει στοιχειώδης μόνωση και γενικότερα δεν υπάρχουν μεγάλες θερμικές απώλειες.

 

Υπάρχουν και άλλοι χρήστες που διαθέτουν χώρο σαν το δικό σου και η πρότασή μου είναι να απευθυνθείς σε μηχανικό ώστε να γίνει μελέτη απωλειών πριν προχωρήσεις με την προμήθεια κάποιου συστήματος.

 

Ρίξε μια ματιά στα παλαιότερα posts για να πάρεις μια εικόνα.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

To πρόβλημα είναι ότι ο χώρος δεν απομονώνεται πλήρως οπότε ογκομετρικά το σύστημα καλείται να καλύψει συνθήκες που το φέρνουν εκτός προδιαγραφών. Αν με κάποιο τρόπο μπορεί να απομονωθεί ο χώρος, τα 5 kW μπορούν να καλύψουν το χώρο εφόσον υπάρχει στοιχειώδης μόνωση και γενικότερα δεν υπάρχουν μεγάλες θερμικές απώλειες.

 

Υπάρχουν και άλλοι χρήστες που διαθέτουν χώρο σαν το δικό σου και η πρότασή μου είναι να απευθυνθείς σε μηχανικό ώστε να γίνει μελέτη απωλειών πριν προχωρήσεις με την προμήθεια κάποιου συστήματος.

 

Ρίξε μια ματιά στα παλαιότερα posts για να πάρεις μια εικόνα.

 

Ευχαριστώ για την βοηθεια ;) Θα επανελθω με τις εντυπωσεις μολις παρω το a/c (μαλλον θα παω για το Mitsubishi MSZ/MUZ-SF50VE)

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι για μελέτη ψύξης θέρμανσης/απωλειών κτλ, οπότε αν κάποιος έχει καλή εμπειρία από αξιόλογο μηχανικό, χωρίς να πληρώσω τα μαλλιοκέφαλά μου, ας με ενημερώσει παρακαλώ. Αθήνα μένω. Επίσης δεν έχω ιδέα πόσο κοστολογείται κάτι τέτοιο και τι θεωρείται φυσιολογικό... πόσο περίπου να περιμένω σαν κόστος;
Letv X800 US
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

Ενδιαφέρομαι για την αγορά ενός κλιματιστικού για ενιαίο χώρο σαλόνι-κουζίνα 40m2 σύνολο. Το διαμέρισμα είναι σε καινούρια 5 όροφη πολυκατοικία στην Αθήνα. Είναι στον 4ο όροφο με ύψος ορόφου γύρω στα 272cm.

https://www.dropbox.com/s/u3zyhmet70poutw/katopsi%20ac.JPG?dl=0

Το σπίτι έχει διπλά τζάμια και ο χώρος όπως βλέπετε και στο αρχείο έχει μια πόρτα που οδηγεί σε μπαλκόνι (πάνω δεξιά από την οποία είναι ο χώρος για να μπει το κλιματιστικό), και μια πόρτα και ένα παράθυρο στην κουζίνα. Επίσης έχει μια πόρτα εισόδου και μια πόρτα που οδηγεί σε χολ.

Θα ήθελα ένα κλιματιστικό που να καλύπτει το χώρο σαλόνι – κουζίνα, καταρχήν να κοιτάω για 24BTU? Τι μου προτείνετε από μάρκες μοντέλα? Μπορώ να βάλω κάτι που να φτάνει και στο ένα τουλάχιστον υπνοδωμάτιο?

Θα ήθελα να έχει καλά φίλτρα, αξιόπιστο, οικονομικό και όσο πιο αθόρυβο γίνεται.

Το θέλω και για θέρμανση και για ψύξη.

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και πάλι χρήστη gnt αύριο θα προχωρήσω στην αγορά κλιματιστικού και ήθελα μια τελευταία συμβουλή από εσένα!:)Λοιπόν αφού κοίταξα κάποια ποστ σου,λέω ένα από τα δύο αυτά Samsung AR24HSSDBWKNEU Daikin FTXN60L9 / RXN60L9 αν έχεις χρόνο να με βοηθήσεις μια τελευταία φορά θα σου ήμουν ευγνώμων!
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας. Είναι η πρώτη φορά που γράφω σε forum και γι΄αυτό συγχωρείστε με αν κάνω κάτι λάθος.

Σε επαγγελματικό χώρο (Bodycare) ο ψυκτικός είπε ότι πρέπει να τοποθετήσουμε δύο κλιματιστικά ( θέρμανση - ψύξη ), το ένα 9.000 btu και το δεύτερο 24.000 btu, μας πρότεινε δε τα Midea. Επειδή δεν τα γνωρίζω, θα μπορούσατε να μου πείτε την άποψή σας γι' αυτά καθώς και να προτείνετε κάποιες εναλλακτικές λύσεις ; Ευχαριστώ πολύ !

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Καθώς πλησιάζει το καλοκαίρι με δρασκελιές, πρέπει να φροντίσω για την ψύξη της μικροσκοπικής μεζονέτας που διατηρώ. Πρόκειται για χώρο 15 τμ. και άλλα τόσα είναι η σοφίτα. Ιδανικά θα ήθελα να γίνει η δουλειά μου βάζοντας μόνο μια μονάδα στο σπίτι. Κάτι τέτοιο, είναι εφικτό? Και αν ναι, που θα ήταν το καλύτερο σημείο για να μπει η μονάδα? Στη σοφίτα, δεδομένου ότι ο ψυχρός αέρας κατεβαίνει προς τα κάτω, η στον κάτω όροφο, στο σημείο που είναι η σκάλα για τη σοφίτα?

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας. Είναι η πρώτη φορά που γράφω σε forum και γι΄αυτό συγχωρείστε με αν κάνω κάτι λάθος.

Σε επαγγελματικό χώρο (Bodycare) ο ψυκτικός είπε ότι πρέπει να τοποθετήσουμε δύο κλιματιστικά ( θέρμανση - ψύξη ), το ένα 9.000 btu και το δεύτερο 24.000 btu, μας πρότεινε δε τα Midea. Επειδή δεν τα γνωρίζω, θα μπορούσατε να μου πείτε την άποψή σας γι' αυτά καθώς και να προτείνετε κάποιες εναλλακτικές λύσεις ; Ευχαριστώ πολύ !

 

Yπαρχουν αρκετες μαρκες πιστευω καλυτερες απο midea.Δες mitsubishi ,fujitsu,panasonic,hitachi.

Κανε μια ερευνα αγορας να δεις διαφορες σε τιμες πρωτα.

 

Καλησπέρα σε όλους.

 

Καθώς πλησιάζει το καλοκαίρι με δρασκελιές, πρέπει να φροντίσω για την ψύξη της μικροσκοπικής μεζονέτας που διατηρώ. Πρόκειται για χώρο 15 τμ. και άλλα τόσα είναι η σοφίτα. Ιδανικά θα ήθελα να γίνει η δουλειά μου βάζοντας μόνο μια μονάδα στο σπίτι. Κάτι τέτοιο, είναι εφικτό? Και αν ναι, που θα ήταν το καλύτερο σημείο για να μπει η μονάδα? Στη σοφίτα, δεδομένου ότι ο ψυχρός αέρας κατεβαίνει προς τα κάτω, η στον κάτω όροφο, στο σημείο που είναι η σκάλα για τη σοφίτα?

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

 

Θα προτεινα να παρεις δυο ξεχωριστα κλιματιστικα ή ενα split με δυο εσωτερικες μοναδες.

Σωστη η σκεψη σου οτι θα εχεις απωλειες στο κατω επιπεδο αλλα δεν θα το δροσιζει οσο εππιθυμεις οποτε θα εχεις μεγαλες διαφορες θερμοκρασιας στα δυο αυτα επιπεδα.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Yπαρχουν αρκετες μαρκες πιστευω καλυτερες απο midea.Δες mitsubishi ,fujitsu,panasonic,hitachi.

Κανε μια ερευνα αγορας να δεις διαφορες σε τιμες πρωτα.

 

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε !

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ενας φίλος εχει εδω και 3 χρονια ενα κλιματιστικό inverter midea 12αρι το οποίο το χρησιμοποιεί χειμώνα - καλοκαίρι. Εδω και λιγο καιρό εχει παρατηρήσει οτι ο εσωτερικός ανεμιστήρας, κανει ενα περίεργο θόρυβο, σα να "χτυπάει" καπου χωρις να ακούγεται πολυ ομως ...

Τι μπορει να φταίει και τι μπορει να κάνει;; Είναι ανησυχητικό;;

Ευχαριστω εκ των προτέρων για τις απαντησεις :)

Να σημειώσω οτι δεν εχει κανει ποτε συντήρηση γιατι το εγκατέστησε ο ιδιοκτήτης του σπιτιού και λογικά έπρεπε να το αναλάβει ο ιδιοκτήτης.

Edited by Nick_97
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...