Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Gnt σε ευχαριστώ για την άμεση και κατατοπιστική απάντηση σου.

Και το 2014 μοντέλο της hitachi http://www.skroutz.gr/s/4857196/Hitachi-RAS-RAC-S10HB.html το βλέπω σε καλή τιμή για νέο μοντέλο. Επίσης είδα και αυτό: http://www.skroutz.gr/s/3144999/Hitachi-RAK-25PPA-RAC-25WPA.html το οποίο όμως δεν το βρίσκω στο επίσημο φυλλάδιο της hitachi (2013). Από την άλλη από ότι είδα στο επίσημο site το: http://www.skroutz.gr/s/3433571/Toyotomi-Akira-Premium-GAN-GAG-A28IVL.html έχει 5 χρόνια ολική εγγύηση, χωρίς υποχρέωση συντήρησης αν δεν κάνω λάθος. Βέβαια, το δωμάτιο που προορίζεται να μπει το κλιματιστικό είναι 10τ.μ. και σκέφτομαι μήπως είναι υπερβολή κάτι σαν τα παραπάνω, από πλευράς απόδοσης και τιμής, γιατί αν και δεν μπορώ να αποφύγω την τοποθέτηση του, θα χρησιμοποιηθεί κατά κύριο λόγο για ψύξη και σε έκτακτες μόνο περιπτώσεις για θέρμανση.

Edited by bombiras
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι λοιπόν,

 

Αφού τέλος πάντων τελείωσα με το σαλόνι παίρνοντας το toyotomi λέω να συνεχίσω προς το υπνοδωμάτιο το οποίο είναι 16τ.μ και έχει ήλιο απο το πρωί μέχρι τις 4 το μεσημέρι!

 

Επειδή λοιπόν το toyotomi κάνει κάμποσο σαματα και αυτό για το σαλόνι το υπομενεις κάπως, στο δωμάτιο θέλω πραγματικά κάτι αθόρυβο, χωρίς να πουλήθω όμως, είπαμε πρόσφατα παντρεύτηκα την Ανεργία... αλλά θα τη χωρίσω που θα μου παει...

 

Τι λέτε για αυτό;

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τα pitsos τι να λένε άραγε;

Μισώ τη ζέστη και την αριστερά!
Link to comment
Share on other sites

@bombiras Στα 10 m² όντως τα 2,5 kW (~9000 ΒΤU/h) στις περισσότερες περιπτώσεις είναι υπερβολή. Όμως δυστυχώς η κατηγορία των 1,8 kW (~7000 ΒΤU/h) είναι ιδιαίτερα πτωχή από αξιόλογες προτάσεις. Στα 2,5 kW και κάτω από τα €550 το vfm της κατηγορίας είναι το Hitachi RAS/RAC-S10H(A/B). Όμως επειδή σε ενδιαφέρει περισσότερο η απόδοση στην ψύξη, μπορείς να ρίξεις μια ματιά και στα Fujitsu ASYG09LLCA, Panasonic CS/CU-RE9QKE και LG Deluxe Inverter V D09AK και φυσικά το Toyotomi που ήδη ανέφερες.

 

@Alex1s85 Με σειρά από το πιο αθόρυβο, έχουμε:

 

-Mitsubishi MSZ/MUZ-SF25VE

-Hitachi RAS/RAC-S10HB

-Panasonic CS/CU-RE9QKE

 

Τα Pitsos δεν τα γνωρίζω, είναι πιθανότατα rebranded φασόν.

Edited by gnt
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνα περιγράφοντας τους χώρους, πόσα m² είναι, τι μόνωση υπάρχει, τοποθεσία, προσανατολισμός, ιδιαίτερες συνθήκες για τους κατοίκους, budget κτλ.

 

ok

Περιοχή πειραιας

δωματια βορινα υψος 3,10μ

Σαλόνι 30τμ τα 8,5 στην εξωτερική επιφάνεια του σπιτιού με προσανατολισμό Βορρά

Κ κουζίνα γωνιακή 20 τμ με προσανατολισμό Βορια βοριανατολικά

Κατασκευή του 80 κακής μονωσής (μονά τζάμια, ξύλινα συρομενα μπατζούρια κλπ)

1ου ορόφου σε 2οροφή κατοικια

συνθήκες κανονικές ιδιαιτερότητες αλεργική ρινίτιδα λόγω άνοιξης

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου gnt , ίσως η τελευταία ερώτηση που σου κάνω.

Έχω καταλήξη στα εξής : α) http://www.skroutz.gr/s/2833450/Hitachi-RAK-50PPA-RAC-50WPA.html

β)http://www.skroutz.gr/s/4582204/Inventor-Passion-P2MVI-P2MVO-18.html

Μπορείς να μου πείς πιο υπερτερεί σε οικονομία ρεύματος , θόρυβο και απόδοση.Καθώς και την γνώμη σου για την αξιοπιστία του;

Το inventor να αναφέρω πως δίνει 5 χρόνια εγγύηση.

Σ'ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση σου!

Link to comment
Share on other sites

Για το HITACHI RAS/RAC S10HA με βλέπω να καταλήγω και λόγω χαμηλής στάθμης θορύβου εσωτερικής μονάδας, καθώς μιλάμε για υπνοδωμάτιο. Και αυτό όμως: http://www.skroutz.gr/s/2977811/Toyotomi-Akira-GAN-GAG-A128GVR-T3.html με βάση τα δηλωθέντα χαρακτηριστικά του, μου φαίνεται αντίστοιχα αθόρυβο με το προαναφερόμενο hitachi και το Mitsubishi MSZ/MUZ-SF25VE και μου κάνει εντύπωση. Παίζει να μην αντιστοιχεί στην πραγματικότητα ή έκανα λάθος στην ανάγνωση;

Για αυτό που δεν έχω βγάλει άκρη ακόμα (μια και έχει παραπάνω από 1 μοντέλο στο budget μου), είναι πως κατατάσσονται τα μοντέλα της toyotomi σε αξία (kuro, akira, izuru κλπ). Έχει γνώση κανείς;

Link to comment
Share on other sites

@vaggelisthesgr Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης μεταξύ των δύο. Mπορεί εκ πρώτης όψεως τα δύο κλιματιστικά να έχουν παρόμοια απόδοση, όμως στην πράξη το Ιnventor πιάνει υψηλή απόδοση σε ένα πολύ στενό εύρος λειτουργικών συνθηκών, σε αντίθεση με το Hitachi που παραμένει αποδοτικό σε όλο το φάσμα λειτουργίας. Οι τιμές SEER και SCOP είναι μεν χρήσιμες μετρικές απόδοσης και περιγράφουν πολύ καλύτερα την κατάσταση σε σχέση με τις σχετικές τιμές EER και COP, όμως μπορεί κάλλιστα και αυτές να παραπλανήσουν τον μη σχετικό.

 

Στα υπόλοιπα, υπερτερεί σαφέστατα το Ηitachi.

 

@bombiras Δεν ισχύει σε καμία περίπτωση αυτό που γράφεις. Το Ηitachi έχει ηχητική στάθμη στην εσωτερική μονάδα 40/33/24/22 dB για ταχύτητα ανεμιστήρα H/M/L/SL αντίστοιχα, ενώ το Toyotomi έχει στάθμη 41/38/30/24 dB για τις ίδιες ταχύτητες. Για τις ταχύτητες που θα δουλεύει τις περισσότερες ώρες η μονάδα, M και L, η διαφορά είναι τεράστια, καθώς μην ξεχνάς ότι τα dB είναι λογαριθμική κλίμακα και κάθε 6 dB το πλάτος διπλασιάζεται και η ισχύς τετραπλασιάζεται.

 

Μέχρι φέτος για τα Toyotomi ίσχυε Zen < Akira < Akira Premium < Kuro. Φέτος με την εισαγωγή της σειράς Izuru δεν έχει ακόμα ανακοινωθεί πως θα επηρεαστεί η κατάταξη, καθώς δεν έχει κυκλοφορήσει το πλήρες lineup της εταιρείας για να γνωρίζουμε αν η Izuru αντικαθιστά κάποια σειρά ή παρεμβάλλεται σε κάποιο σημείο στην παραπάνω κατάταξη.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στο forum

 

Ενδιαφέρομαι για την αγορά κλιματιστικού 9000btu για παιδικό δωμάτιο περίπου 10τμ. Από την μέχρι τώρα εμπειρία μου με κλιματιστικά μπορώ να πω πως εν τέλει το φθηνό κρέας το τρώνε οι σκύλοι. Ένα toshiba daisekai 14.000 btu που το 2009 το πλήρωσα 1400 ευρ δουλεύει υποδειγματικά ενώ ένα samsung inverter που μου έκαναν δώρο στον γάμο είναι άστα να πάνε.

 

Είμαι από πάτρα και έχω πάρει προσφορές από την τοπική daikin που δουλεύει και gree και τον κωτσόβολο (βαριέμαι να μπω στην διαδικασία να ψωνίζω μέσω skroutz (βέβαια αν η διαφορά είναι τεράστια θα το κάνω).

 

Έχουμε και λέμε:

 

Daikin FTXS20K 865 ευρώ

Daikin FTXS25K 940 ευρώ

Daikin FTX25JV 625 ευρώ

Daikin FTXV25AB 495 ευρώ

Gree Cozy GRS 093 H/JE-N2 425

GREE CHANGE GRS 101H1/JCD-N2 470

GREE HANSOL GRS H1/JSH-N2 700

 

Κωτσόβοβλος

 

MITSUBISHI MSZ SF25VE PLUS 639

MITSUBISHI HJ2VA SMART 519

PANASONIC UE9PKE IN9BTU 549

TOSHIBA RAS107SAVSKV-E5 629

TOYOTOMI TKN TKG A28DV 749 ευρώ μείον 83 εγκατάσταση μείον 140 προσφορά=540 ευρώ περίπου (ισχύει μέχρι αύριο)

 

Ακούω τις απόψεις σας και ειδικά του gnt που εμπιστεύομαι με κλειστά μάτια...

Link to comment
Share on other sites

Οπότε απαντώντας εμμέσως και στον προηγούμενο φίλο (υπνοδωμάτιο 10τμ) το Hitachi RAS/RAC-S10H(A/B) είναι σχεδόν μονόδρομος σε αυτό το budget (550Ε) και εκτός απροόπτου θα είναι και η επιλογή μου. Gnt σε ευχαριστώ και πάλι για όλες τις πληροφορίες. Από σήμερα κιόλας πάμε για εντοπισμό καταστήματος και εγκαταστάτη. Μετά από αγορά, τοποθέτηση και χρήση εύλογου χρονικού διαστήματος θα επανέλθω με εντυπώσεις.
Link to comment
Share on other sites

@bombiras Μεγάλη προσοχή στην εγκατάσταση. Πρέπει να ακολουθηθούν κατά γράμμα οι προδιαγραφές του κατασκευαστή και να γίνει οπωσδήποτε χρήση αντλίας κενού. Πάρε προσφορές και να απαιτείς τα παραπάνω.

 

@anikologr Για παιδικό δωμάτιο 10 m², ένα κλιματιστικό 2,5 kW (~9000 BTU/h) είναι υπέραρκετό. Άποψη μου είναι να προτιμήσεις αυτό που προσφέρει την καλύτερη ποιότητα παραγόμενου αέρα.

 

Tα κορυφαία κλιματιστικά στον τομέα αυτόν κάτω από τα €1000 είναι:

 

-Toshiba Daisekai Super 6,5 RAS-10N3AVP-E / RAS-B10N3KVP-E

-Daikin FTXS25K / RXS25L

-Mitsubishi MSZ/MUZ-FH25VE

-Panasonic Etherea CS/CU-XE9QKEW

 

To Panasonic και το Daikin είναι φετινά μοντέλα, ενώ το Mitsubishi και το Toshiba είναι το 2013 και αναμένονται οι αντικαταστάτες τους. Στον τομέα ποιόητα αέρα, υπερέχει ελαφρώς το Panasonic διότι η εταιρεία έχει επενδύσει στον τομέα αυτόν, διαθέτοντας εξαιρετικά φίλτρα με αντοχή 10 ετών.

 

Αν το budget σου δεν επιτρέπει κάποια από τις παραπάνω λύσεις, υπάρχουν πιο προσιτές αλλά αξιόλογες προτάσεις.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

@bombiras Μεγάλη προσοχή στην εγκατάσταση. Πρέπει να ακολουθηθούν κατά γράμμα οι προδιαγραφές του κατασκευαστή και να γίνει οπωσδήποτε χρήση αντλίας κενού. Πάρε προσφορές και να απαιτείς τα παραπάνω.

 

@anikologr Για παιδικό δωμάτιο 10 m², ένα κλιματιστικό 2,5 kW (~9000 BTU/h) είναι υπέραρκετό. Άποψη μου είναι να προτιμήσεις αυτό που προσφέρει την καλύτερη ποιότητα παραγόμενου αέρα.

 

Tα κορυφαία κλιματιστικά στον τομέα αυτόν κάτω από τα €1000 είναι:

 

-Toshiba Daisekai Super 6,5 RAS-10N3AVP-E / RAS-B10N3KVP-E

-Daikin FTXS25K / RXS25L

-Mitsubishi MSZ/MUZ-FH25VE

-Panasonic Etherea CS/CU-XE9QKEW

 

To Panasonic και το Daikin είναι φετινά μοντέλα, ενώ το Mitsubishi και το Toshiba είναι το 2013 και αναμένονται οι αντικαταστάτες τους. Στον τομέα ποιόητα αέρα, υπερέχει ελαφρώς το Panasonic διότι η εταιρεία έχει επενδύσει στον τομέα αυτόν, διαθέτοντας εξαιρετικά φίλτρα με αντοχή 10 ετών.

 

Αν το budget σου δεν επιτρέπει κάποια από τις παραπάνω λύσεις, υπάρχουν πιο προσιτές αλλά αξιόλογες προτάσεις.

 

Έχεις την καλοσύνη να αναφέρεις μερικές από τις πιο προσιτές προτάσεις; για να σχηματίσω πιο ολοκληρωμένη άποψη.

Link to comment
Share on other sites

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από μένα.

 

Είμαι σε αναζήτηση ενός air condition 18.000 btu. Θα μπει στο σαλόνι-κουζίνα (45-50 m3) σε διαμέρισμα 5ετίας με καλή μόνωση. Έχει 2 διπλές μπαλκονόπορτες πλάτους 2,35 m. Το μπαλκόνι είναι ανατολικό χωρίς τέντες. Τις μπαλκονόπορτες τις χτυπάει ο ήλιος από τις 7 μέχρι τις 10 το πρωί γιατί το μπαλκόνι έχει αρκετό πλάτος.

 

Υπάρχουν και προεγκαταστημένες σωληνώσεις που δεν έχουν ξαναχρησιμοποιηθεί. Οι σωληνώσεις είναι ½ και ¼. Θα πρέπει να καθαριστούν; Η εξωτερική μονάδα θα μπει στο δάπεδο. Οι σωληνώσεις είναι τουλάχιστον 3 μέτρα.

 

Το πρόβλημα είναι ότι το air condition πρέπει να μην είναι άσπρο. Δυστυχώς αυτό δεν αλλάζει όσο κι αν προσπάθησα. To budget είναι γύρω στα 1000 €.

 

Είναι σημαντικό για μένα να είναι αποδοτικό, να μην κάνει πολύ θόρυβο και η ποιότητα αέρα καθώς έχω και αλλεργία.

 

Έχω καταλήξει στα:

LG A18RL μοντέλο 2014 που έχει και ιονιστή.

LG A18RK μοντέλο 2013.

 

Έβλεπα και το Mitsubishi MSZ/MUZ-EF50VE αλλά ξεφεύγει το budget.

 

Κλείνω προς το πρώτο γιατί έχει και ιονιστή και νομίζω ότι είναι vfm. Πιστεύετε ότι θα πρέπει να ανέβω σε budget για το Mitsubishi;

Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Ποιους χώρους θέλεις να καλύψεις; Ποιο είναι το μέγιστο διαθέσιμο ποσό;

 

Θέλω να καλύψω σαλόνι και κουζίνα με να ποσο γύρω στα 1500 ευρώ

δεν ξέρω αν υπολογισα στωστα για ένα 18 και 12αρι αντίστοιχα

Link to comment
Share on other sites

@nickuv Ξεκινάς από λάθος παραδοχές. Για χώρο 45-50 m² με καλή μόνωση χρειάζεται κλιματιστικό 6 kW (~22000 BTU/h) και όχι 5 kW (~18000 BTU/h). Στα 6 kW υπάρχουν ελάχιστα μη λευκά μοντέλα και αυτά δεν φημίζονται για την απόδοσή τους. Αν βάλεις στον ίδιο χώρο μικρότερης θερμιδικής απόδοσης κλιματιστικό, η απόδοση/οικονομία αλλά και το προσδόκιμο ζωής του θα υποστεί τεράστιο πλήγμα, καθώς θα αναγκάζεται να δουλεύει σε πλήρη φόρτο προσπαθώντας να καλύψει ογκομετρικά το χώρο.

 

@vassilis3 Η κουζίνα είναι ξεχωριστό δωμάτιο; Για ποιο λόγο να την καλύψεις με κλιματιστικό; Δεν το συνιστώ διότι οι υδρατμοί από το μαγείρεμα θα εισβάλλουν στην εσωτερική μονάδα και μετά από ένα διάστημα θα σχηματίσει ένα ανθυγιεινό στρώμα γλίτσας. Δεν νομίζω να θέλεις να αναπνέεις αέρα που περνάει μέσα από τέτοιες συνθήκες.

Edited by gnt
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος διότι κυκλοφόρησε και η σειρά Kenzo που είναι entry-level, εκεί που τοποθετείται η Zen.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχεις την καλοσύνη να αναφέρεις μερικές από τις πιο προσιτές προτάσεις; για να σχηματίσω πιο ολοκληρωμένη άποψη.

το MITSUBISHI SF25VE πωλειται στα 589€ στο skroutz. εχω βαλει περυσι και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος.

Link to comment
Share on other sites

Nαι, η τιμή του έχει υποχωρήσει αρκετά. Τέτοια εποχή πέρυσι ήταν €150 πιο ακριβό. Η τιμή θα πέσει κι άλλο (ακόμα και για τα δεδομένα της Mitsubishi) με την έλευση του αντικαταστάτη του, ο οποίος μάλλον θα λέγεται SFxxVE2.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

40-50 Ευρώ διαφορά το Mitsubishi MSZ/MUZ-SF25VE (2013) με το Hitachi RAS/RAC-S10HB (2014) βλέπω και σαν να ξύνομαι στην τσέπη. Η εμφανισιακή και μόνο διαφορά στα τηλεχειριστήρια τους φτάνει να την δικαιολογήσει :confused:
Link to comment
Share on other sites

To Mitsubishi είναι ανώτερο μηχάνημα, εξάλλου είναι μεσαίας κατηγορίας και όχι entry-level όπως το Hitachi. Αν κάποιος θέλει να δώσει μέχρι €600 για 2,5 kW, είναι η καλύτερη επιλογή. Αν θέλει να δώσει μέχρι €550 τότε πάμε στο Hitachi. Θα πει κανείς, μα για €50 ευρώ θα συζητάμε; Η διαφορά είναι στην εγκατάσταση. Η Mitsubishi απαιτεί να γίνει η εγκατάσταση από πιστοποιημένο από την εταιρεία εγκαταστάτη, ενώ η Hitachi απαιτεί να γίνει από διπλωματούχο ψυκτικό/εγκαταστάτη, χωρίς υποχρέωση πιστοποίησης από την εταιρεία (μόνο για τα οικιακά κλιματιστικά).

 

Έτσι στην περίπτωση της Hitachi η εγκατάσταση κυμαίνεται γύρω στα €60-70 (τόσο χρεώνουν οι σωστοί επαγγελματίες που τηρούν προδιαγραφές, χρησιμοποιούν αντλία κενού κτλ), ενώ στη περίπτωση της Mitsubishi μπορεί να ξεπεράσει και τα €100, αναλόγως το συνεργάτη.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

@nickuv Ξεκινάς από λάθος παραδοχές. Για χώρο 45-50 m² με καλή μόνωση χρειάζεται κλιματιστικό 6 kW (~22000 BTU/h) και όχι 5 kW (~18000 BTU/h). Στα 6 kW υπάρχουν ελάχιστα μη λευκά μοντέλα και αυτά δεν φημίζονται για την απόδοσή τους. Αν βάλεις στον ίδιο χώρο μικρότερης θερμιδικής απόδοσης κλιματιστικό, η απόδοση/οικονομία αλλά και το προσδόκιμο ζωής του θα υποστεί τεράστιο πλήγμα, καθώς θα αναγκάζεται να δουλεύει σε πλήρη φόρτο προσπαθώντας να καλύψει ογκομετρικά το χώρο.

 

gnt ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Με προβλημάτισες και μέτρησα το χώρο. Είναι 40 m3 τελικά. Το σπίτι είναι ενοίκιο, έχει σωληνώσεις που νομίζω ότι δεν κάνουν για 24.000 και θα ήθελα να αποφύγω τα πολλά μερεμέτια. Υπόψιν ότι ο τοίχος είναι 40 εκατοστά.

 

Η επιλογή σε 24.000 είναι το LG Art Cool CA24AWR (το Mitsubishi το ξεχνάμε λόγω τιμής) αλλά είναι προπέρσινο μοντέλο και θα προτιμούσα να βάλω 18.000.

 

Όπως και να έχει έχω κολλήσει με LG. Αυτό είναι που με προβληματίζει περισσότερο. Ποια είναι η εικόνα για τα LG?

Επίσης, θα το ζορίσω πολύ αν πάω σε 18.000?

Edited by impreza_sti
Διόρθωση κώδικα παράθεσης
Link to comment
Share on other sites

Tα 40 m² καλύπτονται οριακά από τα 5 kW. Δυστυχώς στην περίπτωσή σου, τα συγκεκριμένα LG που αναφέρεις θυσιάζουν την απόδοση προς όφελος της εμφάνισης.

 

Θα σου κάνω πρόταση και μπες στον κόπο να τη μελετήσεις. Γιατί να μην πάρεις κάποιο εξαιρετικά πιο αποδοτικό κλιματιστικό στα ίδια ή και σε λιγότερα χρήματα και να επενδύσεις λίγα χρήματα και χρόνο, τοποθετώντας υψηλής ποιότητας αυτοκόλλητη μεμβράνη της 3Μ, η οποία δίνει εκπληκτικό αποτέλεσμα. Το έχω δει στην πράξη και σε διαβεβαιώ ότι το αισθητικό αποτέλεσμα είναι ανώτερο από τα βαμμένα πλαστικά των «designάτων» κλιματιστικών.

 

Επίσης, να υπολογίσεις και ένα κονδύλι ώστε να καθαριστούν οι σωληνώσεις με άζωτο και να γίνει τουλάχιστον 30' εκκένωση με αντλία κενού για να αποφύγεις κακοτοπιές.

Edited by gnt
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

@vassilis3 Η κουζίνα είναι ξεχωριστό δωμάτιο; Για ποιο λόγο να την καλύψεις με κλιματιστικό; Δεν το συνιστώ διότι οι υδρατμοί από το μαγείρεμα θα εισβάλλουν στην εσωτερική μονάδα και μετά από ένα διάστημα θα σχηματίσει ένα ανθυγιεινό στρώμα γλίτσας. Δεν νομίζω να θέλεις να αναπνέεις αέρα που περνάει μέσα από τέτοιες συνθήκες.

 

Πρώτα απο όλα ευχαριστώ για την ανταπόκριση

Η κουζίνα είναι ένα ξεχωριστώ δωμάτιο (γωνιακό) που εκεί περνάμε αρκετό χρόνο μιας και όπως προανέφερα παραπάνω είναι αρκετά μεγάλο.

Όσο και να ακουγεται περίεργο δεν μαγειρεύουμε συχνά έως καθόλου οπότε είπα να βάλω και εκεί

Επίσης μιας και η κουζίνα και το σαλόνι έχουν κοινη μεσοτοιχία σκεφτόμουν, κ δεν ξέρω αν τεχνικα είναι εφικτό, τα τοποθετηθούν και οι δυο μονάδες μαζί, δηλ να γίνει μία κοινή τρύπα στον τοιχο της κουζίνα και τα περάσουν οι σωλήνες και για τις δύο εσωτερικές μονάδες ώστε να γίνει όσο γίνετε ποιο μικρό μερεμέτι.

Επίσης δεν γνωρίζω αν ειναι εφικτό να μπεί η μία εξωτερική μονάδα πάνω απο την αλλη ή με κάποιο κενο

Edited by impreza_sti
Διόρθωση κώδικα παράθεσης
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...