Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αμα λειτουργει γιατι να το πεταξει καποιος? Γιατι να το χαρισει? Γιατι να το δωσει σε εναν φοιτητη που το θελει για την "ερευνα" του , και οχι σε μια οικογενεια που δεν εχει λεφτα να παρει πχ?..
Γιατί μπορεί να έχει κάποιο που να λειτουργεί και όμως να μην λειτουργεί αποδοτικά (είναι μια περίπτωση).
Link to comment
Share on other sites

Τα κλιματιστικά της NIPPON είναι αξιόπιστα; http://goo.gl/eIxwp

Ψάχνω αλλά δεν βρίσκω πληροφοριες.. και οι τιμές μου φαίνονται τρελές, ιδίως για το 18ρι

 

 

τα κλιματιστικά NIPPON διαθέτουν συμπιεστές toshiba η hitachi, αν σε ενδιαφέρει κατι στειλε μου pm να σου δωσω τιμές γιατι δεν εχουμε ακομη να τα ανεβάσουμε on line.

 

Θοδωρής

επίσης για προσφορές και εκπτώσεις καντε λικε στην σελιδα μας στο fb

 

facebook.com/allinstockltd

www.All-In-Stock.com
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και χρονια πολλα

ψαχνω ενα ac 24αρι κατα προτιμηση και στη χειροτερη 22αρι καλο και αξιοπιστο,

αλλα η εσωτερικη μοναδα να μη ξεπερνα τα 90 εκατοστα

θα ηθελα το mitsubishi αλλα ειναι πανω απο 1 μετρο καποιο αλλο εξισου καλο???

Link to comment
Share on other sites

Mε βαση τι έχει γραφεί σε προηγούμενα ,δεν υπάρχει τετοιο μηχάνημα με μικρό εσωτερικό μέρος.

Πρέπει να κοιτάξεις τις αναγκες σου αν βολεύει ενα αμέσως μικρότερο και κοιτάς απο τα γνωστα

http://www.skroutz.gr/s/265128/Hitachi-RAS-RAC-50FH7.html

http://www.skroutz.gr/s/284609/Mitsubishi-SRK-50ZJX-S.html

Link to comment
Share on other sites

καλήμερα και από έμενα παιδιά . θα ήθελα την γνώμη σας για το συγκεκριμένο κλιματιστικό εχει παραγγείλει η μάνα μου 2 από αυτά http://electronica.gr/2FA3BA20.el.aspx και θέλω να ξέρω αν μας πιάσανε κοτσο η κάναμε καλή αγορά είναι το μοντέλο ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΟ TOYOTOMI DC INVERTER TKN/TKG - A 28 DV 9.000 BTU ( Σειρά KURO NEW ) πρόκειται να μπουν σε 2 δωμάτια 10 και 11 τμ

ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας.:respect: :respect: :respect: :respect: :thanks : :thanks: :thanks:

Link to comment
Share on other sites

καλήμερα και από έμενα παιδιά . θα ήθελα την γνώμη σας για το συγκεκριμένο κλιματιστικό εχει παραγγείλει η μάνα μου 2 από αυτά http://electronica.gr/2FA3BA20.el.aspx και θέλω να ξέρω αν μας πιάσανε κοτσο η κάναμε καλή αγορά είναι το μοντέλο ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΟ TOYOTOMI DC INVERTER TKN/TKG - A 28 DV 9.000 BTU ( Σειρά KURO NEW ) πρόκειται να μπουν σε 2 δωμάτια 10 και 11 τμ

ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας.:respect: :respect: :respect: :respect: :thanks : :thanks: :thanks:

 

και ναι και οχι.. με λιιιγα παραπανω χρηματα επαιρνες Daikin FTX25JV και με λιγότερα Inventor A2VI / A2VO οι πιο ειδικοι πιστευω θα σου (μας) δωσουν πιο τεκμηριωμενη απαντηση.

www.All-In-Stock.com
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια αναμεσα στο toyotomi akira gan/gag a 180 cvr t3 και το fujitsu asyg 18 lf σα πρωτες επιλογες και το toyotomi akira gan/gag a 180 χωρις t3 :p 150 ευρω πιο φθηνο απο το t3 ποιο θα προτεινατε ? ο χωρος που θα μπει ειναι περιπου 40 m2
Link to comment
Share on other sites

Ο χωρος ειναι 25τμ περιπου καθιστικο στον 3ο οροφο με ταρατσα απο πανο... η πολυκατοικια εδω ειναι καπος παλια οποτε απο μονωση πασχει...κρυο το χειμωνα ζεστη το καλοκαιρι ,οποτε λεω οτι ειναι καλη λυση το κλιματιστικο μιας κ θα με καλυπτει κ χειμωνα κ καλοκαιρι...ενας γνωστος τεχνικος που ηρθε απο δω μου ειπε οτι το 9αρη θα ειναι μικρο κ προτεινε 12αρι ...οσο αναφορα το inverter ειπε οτι ενω ειναι πιο χαμηλο σε καταναλωση αν παθει κατι ειναι ακριβα τα ανταλακτικα του...με αυτα τα δεδωμενα μπορεισ να προτεινεις καποιο? η φιρμες που εβαλα πιο πανο ηταν λογο τιμης που τα βρησκο αλλα κ δοσεων

 

Thnx

 

Γεια χαρα τελικα πειρα αυτο το Panasonic CU-YE12MKX απο to Practiker σημερα 549ε σε 6 ατοκες νωμιζω καλη επιλογη? ας πει καποιος εντιπωσεις αν το εχει...

 

Thnx

Link to comment
Share on other sites

Aν δεν κανω λαθος ,εχει αναφερθει σε παραδειγμα που ειχε αγοραστει απο τον κωτσοβολο και δεν εχει καλες επιδόσεις στην θερμανση . Δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι απο τοτε .Επιπλεον απο καταστηματα που δουλευουν κυριως με προσφορες μπορει να παρεις και να σου βγει οτιδηποτε.Ελπιζω να ειναι αντιπροσωπειας τουλαχιστον.
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη λες οτι τα μαγαζια που εχουν προσφορες δεν εχουν μηχανηματα αντιπροσωπειας ? σε ρωταω γιατι εγω βρηκα απο μαγαζι που πουλα μονο ψυξη θερμανση φυσικο αεριο κλπ τα μηχανημνατα που εγραψα με δοσεις λες να ειναι μαιμου ? :(
Link to comment
Share on other sites

Oτι θελει πουλα καθενας ,δε σε υποχρεωσε κανεις να αγορασεις κατι ,εσυ πρέπει να προσεξεις.Μαιμου μπορει να μην ειναι αλλα να ειναι Β΄διαλογης ή ενας εμπορος να εχει κανει δικη του εισαγωγη .Την εγγυηση πρεπει να ρωτησεις και να δεις τα χαρτια του τι λενε.Αυτο η αποδειξη ειναι και εγγυηση ειναι ψιλοαπατη ,γιατι η ΕΕ υποχρεωνει να αναφερεται γραπτα τι περιλαμβανεται σε ενα προιον,πως ισχυει . Φυσικα ομως υπαρχουν και καταστηματα που κανουν δικες τους εισαγωγες αλλα φερνουν σωστα προιοντα και εχουν ακρες για να υποστηριζουν τον πελατη και μετα την πωληση.
Link to comment
Share on other sites

Aν δεν κανω λαθος ,εχει αναφερθει σε παραδειγμα που ειχε αγοραστει απο τον κωτσοβολο και δεν εχει καλες επιδόσεις στην θερμανση . Δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι απο τοτε .Επιπλεον απο καταστηματα που δουλευουν κυριως με προσφορες μπορει να παρεις και να σου βγει οτιδηποτε.Ελπιζω να ειναι αντιπροσωπειας τουλαχιστον.

 

Αυτο που λες εδω σε ποιο post κολαει?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας και από μένα, νέος στο forum.....

Είμαι σε αναζήτηση κλιματιστικού και έχω καταλήξει σε δυο μοντέλα

1.Hitachi RASE14HAG

2.Mitsubishi MSZ CHC35VA

Διαθέτω γύρω στα 700-800€ για 12.000 btu και με όσο το δυνατόν μικρότερη κατανάλωση και όσο γίνεται αθόρυβο. Θα χρησιμοποιηθεί για υπνοδωμάτιο γύρω στα 25m² (ψύξη - θέρμανση)

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη gary Kokkin ρισκαρω να δωσω 1000 ευρο και να μη αγορασω κατι σωστο :(

με βλεπω σε blue dealer για daikin κι ας δωσω κατι περισοοτερο απο το να τα τρωνε οι απατεωνες :(

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας και από μένα, νέος στο forum.....

Είμαι σε αναζήτηση κλιματιστικού και έχω καταλήξει σε δυο μοντέλα

1.Hitachi RASE14HAG

2.Mitsubishi MSZ CHC35VA

Διαθέτω γύρω στα 700-800€ για 12.000 btu και με όσο το δυνατόν μικρότερη κατανάλωση και όσο γίνεται αθόρυβο. Θα χρησιμοποιηθεί για υπνοδωμάτιο γύρω στα 25m² (ψύξη - θέρμανση)

 

 

οποιο και να αγορασεις απο τα δυο, δυσαρεστημενος δεν θα εισαι.

Link to comment
Share on other sites

Για ενα χωρο 49 τμ σαλονι-κουζινα στην Αθηνα με νοτιοδυτικο προσανατολισμο τελευταιο οροφο με παρα πολυ καλη μονωση στην ταρατσα και τεντες οπου την εξωτερικη μοναδα μαλλον θα τη βλεπει ο ηλιος απο το μεσημερι και μετα ποιό απο τα παρακατω θεωρειται καλυτερο για ψυξη κατα 95% ?

1) mitsubishi srk-63zk-s

2) TOYOTOMI GAN/GAG A240GVR T3

3) Panasonic CS/CU-E21PKEW Etherea

4) Toshiba RAS-B22N3KV2-E

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα.

Κάνω ερευνα αγοράς για inventer 9000 μέχρι περίπου 500€, με όσο το δυνατό καλύτερα χαρακτηριστικά στα χρήματα αυτά (διαστάσεις μονάδας, θόρυβος, φίλτρο αερα, seer, scop κτλ).

Σκέφτηκα το Inventor Enjoy E2VI/E2VO-09 και το Toyotomi Akira GAN/GAG A128GVR-T3 και θα ήθελα τη γνώμη σας. Ποια η γνώμη σας για αυτά και τι άλλο ίσως θα προτείνατε? Κάνω λάθος που φοβάμαι κάποια μοντέλα Haier και Midea σε αυτά τα χρήματα?

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη gary Kokkin ρισκαρω να δωσω 1000 ευρο και να μη αγορασω κατι σωστο :(

με βλεπω σε blue dealer για daikin κι ας δωσω κατι περισοοτερο απο το να τα τρωνε οι απατεωνες :(

 

http://www.daikin.gr/binaries/%CE%92%CE%B1%CF%83%CE%B9%CE%BA%CE%AE%20%CE%95%CE%B3%CE%B3%CF%8D%CE%B7%CF%83%CE%B7%20%CE%9A%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%AE%20%CE%99_tcm580-244706.pdf

 

οχι νομιζω οτι θα παρεις το ιδιο και θα εχεις την ιδια εγγυηση!

Edited by tomaik
www.All-In-Stock.com
Link to comment
Share on other sites

Oτι θελει πουλα καθενας ,δε σε υποχρεωσε κανεις να αγορασεις κατι ,εσυ πρέπει να προσεξεις.Μαιμου μπορει να μην ειναι αλλα να ειναι Β΄διαλογης ή ενας εμπορος να εχει κανει δικη του εισαγωγη .Την εγγυηση πρεπει να ρωτησεις και να δεις τα χαρτια του τι λενε.Αυτο η αποδειξη ειναι και εγγυηση ειναι ψιλοαπατη ,γιατι η ΕΕ υποχρεωνει να αναφερεται γραπτα τι περιλαμβανεται σε ενα προιον,πως ισχυει . Φυσικα ομως υπαρχουν και καταστηματα που κανουν δικες τους εισαγωγες αλλα φερνουν σωστα προιοντα και εχουν ακρες για να υποστηριζουν τον πελατη και μετα την πωληση.

 

Υπάρχουν μαιμου κλιματιστικα και Β διαλογης? Αν ναι που εχεις δει και πως τα ξεχωριζεις?

www.All-In-Stock.com
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα τελικα πειρα αυτο το Panasonic CU-YE12MKX απο to Practiker σημερα 549ε σε 6 ατοκες νωμιζω καλη επιλογη? ας πει καποιος εντιπωσεις αν το εχει...

 

Thnx

 

 

Καποια γνωμη παιδια για αυτο...? Πως μπορω να τσεκαρω οσο αναφορα την εγγυηση???

Edited by stelioskrete
Link to comment
Share on other sites

Κύριοι-ες καλησπέρα.

Όπως λέει κ ο τίτλος με ενδιαφέρει κλιματιστικό επώνυμο 12άρι αθόρυβο δυνατό κ με υψηλό δείκτη ψύξης θέρμανσης. Οι ειδήμονες τι συμβουλεύουν?

( έχω διαβάσει τα περισσότερα post αλλα δεν κατέληξα ....):blink:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

ξερει κανεις να μου πει ποια η διαφορα αυτων των 2

και αν αξιζουν τα 300 επιπλεον ευχαριστω

 

https://www.skroutz.gr/s/272787/Mitsubishi-SRK-50ZJ-S.html

 

https://www.skroutz.gr/s/284609/Mitsubishi-SRK-50ZJX-S.html

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα

 

σκεφτομαστε να αγορασουμε το morris

http://img4.imageshack.us/img4/8638/259190l.jpg

 

 

 

 

και η τιμη ειναι καλη αλλα και τα χαρακτηριστικα καλα χωρις να εχω μεγαλη σχεση.

αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι δεν βρηκα πουθενα στο εξωτερικο την συγκεκριμενη επωνυμια.

 

εχει κανεις αποψη για το συγκεκριμενο προιον?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...