Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

περυσι υπηρχαν συμβατικα a/c ενεργειακης κλασης Α?

στην ουσια τα ινβερτερ δεν κοστιζαν περισσοτερα γιατι καναν οικονομια στο ρευμα,τωρα βγαλαν και συμβατικα α κλασης?

Link to comment
Share on other sites

Κινέζικης κατασκευής είναι,φασόν από την Gree με κάποιες ίσως Αμερικάνικες προδιαγραφές μικρής εταιρίας στον χώρο.Προωθούνται από Ελληνική εταιρία στην Ευρώπη (κυρίως Ελλάδα,Ρουμανία) http://www.inventor.ac/index.php?option=com_content&task=view&id=2&Itemid=7

 

 

περυσι υπηρχαν συμβατικα a/c ενεργειακης κλασης Α?

στην ουσια τα ινβερτερ δεν κοστιζαν περισσοτερα γιατι καναν οικονομια στο ρευμα,τωρα βγαλαν και συμβατικα α κλασης?

 

Πάντα υπήρχαν τα τελευταία χρόνια συμβατικά ενεργειακης κλασης Α ,είναι υπό κατάργηση καθώς έχουν αντικατασταθεί από τα Inverter (που έχουν 20+ % παραπάνω οικονομία στο ρεύμα .)

 

Απλά τα συμβατικα ενεργειακης κλασης Α, πουλιωνται φθηνότερα σαν εναλλακτική λύση σε χώρους που δεν χρησιμοποιούνται συχνά.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

http://www.electroworld.gr/site/product.jsp?catid=94341

μιλαμε για συμβατικο με 0.77kw καταναλωση!

εκτος και αν τα γραφουν λαθος γιατι τωρα ειδα οτι ενω η ψυξη βγαζει 0.77 την χουν σε β κλαση...

Edited by kage
Link to comment
Share on other sites

Nομίζω είναι παλιό μοντέλο......και τα Toyotomi δεν είναι ότι καλύτερο σε πραγματικές επιδόσεις.
Link to comment
Share on other sites

φιλαρακι το toyotomi αυτο που εδειξε το παλικαρι ειναι κινεζικο...αυτα ειναι πατατες...σε αντιθεση με το γιαπωνεζικο
Link to comment
Share on other sites

ειδα το παρακατω κλιματιστικο χωρις να δινει καποιο κωδικο ,ή αλλα στοιχεια.Ειναι πραγματικα καλή προσφορά?ή θα χαλασει αμεσως μολις το αγορασω?ξερει καποιος αυτη την μαρκα?

Περιγραφή:

φορητο κλιματιστικο PRIMO 12000 BTU καλυψη χωρου 25 - 35τμ βαρος 42 κιλα διαστασεις 55 χ 48 χ 105 τηλεχειριστηριο

 

Τιμή: απο 598.00€ για μια εβδομαδα 315.00€

 

Υπάρχει και μια αναλογη προσφορα στο

 

φορητο κλιματιστικο PRIMO 9000 BTU καλυψη χωρου&nb

Τιμή:απο 478.00€ τωρα 277.00€.Αν κι αυτη τη στιγμη το χρειαζομαι για ενα μικρο υπνοδωματιο, σαν διαφορα χρηματων αξιζει νομιζω αυτο με 12000btu αλλα και γιατι αργοτερα δεν ξερεις σε τι χωρο θα χρειαστει να το μεταφερεις,σε περιπτωση που αλλαξω σπιτι.Ή διαφορετικα, επειδη σκεφτομαι να αλλαξω σπιτι καποια χρονια αργοτερα, θα επρεπε να τοποθετησω στο υπνοδωματιο ενα οικονομικο με 9000 btu,το οποιο δεν θα παρω μαζι μου.

Eπισης σαν ¨επωνυμο "φορητο ειδα το Funai PA-120

 

12000 btu, Φορητό, Ενεργ. Κλάση (Ψύξη/Θέρμανση): A/A

ΦΟΡΗΤΟ ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΟ ΨΥΞΗΣ - ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ & ΑΦΥΓΡΑΝΤΗΡΑΣ

 

• ΦΟΡΗΤΟ ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΟ 12000BTU 3 ΣΕ 1,

• ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΟ ΨΥΞΗΣ, ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ ΚΑΙ

ΑΦΥΓΡΑΝΤΗΡΑΣ ΣΕ ΜΙΑ ΣΥΣΚΕΥΗ

• ΑΠΟΔΟΣΗ 12000BTU ΣΕ ΨΥΞΗ ΚΑΙ ΘΕΡΜΑΝΣΗ

• ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ ΚΛΑΣΗ Α

• ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΑΦΥΓΡΑΝΣΗΣ 60 ΛΙΤΡΑ/ΜΕΡΑ

• ΠΛΗΡΩΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΕΛΕΓΧΟΜΕΝΟ

• ΠΑΡΟΧΗ ΑΕΡΑ : 450 K.M./ΩΡΑ

• ΜΕ 3 ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑ

• ΜΕ ΦΙΛΤΡΟ ΣΥΓΚΡΑΤΗΣΗΣ ΣΚΟΝΗΣ ΚΑΙ

ΜΙΚΡΟΣΩΜΑΤΙΔΙΩΝ

• ΜΕ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΥΤΟΜΑΤΗΣ ΕΞΑΤΜΙΣΗΣ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ

ΑΠΟΣΤΡΑΓΓΙΣΗΣ – ΔΕΝ ΑΠΑΙΤΕΙ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ

ΞΕΧΩΡΙΣΤΟΥ ΣΩΛΗΝΑ ΑΠΟΣΤΡΑΓΓΙΣΗΣ

• ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΟ ΨΥΚΤΙΚΟ ΜΕΣΟ R410a

• ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ : ΤΗΛΕΧΕΙΡΙΣΤΗΡΙΟ, ΠΤΥΣΟΜΕΝΟ

ΣΩΛΗΝΑ ΕΞΑΓΩΓΗΣ ΤΟΥ ΑΕΡΑ, ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΥΚΟΛΗΣ

ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΤΟΥ ΣΩΛΗΝΑ ΕΞΑΓΩΓΗΣ ΣΕ ΠΑΡΑΘΥΡΟ

ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΣΥΣΚΕΥΗΣ (ΠxBxY) 30x48,6x74 EK.

1 ΤΕΜ/ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ

ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑΣ (ΠxBxY) 33x54x78 EK. με 339 ευρω

Τι γνωμη εχετε?

Edited by aphroditi
Link to comment
Share on other sites

Δεν δίνεις κάτι παραπάνω να πάρεις κάτι επωνυμο ; :) (μπορεί να σου έρθει και φθηνότερα )

Ηδη άρχισαν εκπτώσεις στα μαγαζιά καθώς η αγορά κλιματιστικών έχει καθίσει,λόγω οικονομικής κρίσης,λόγω μουντιαλ και προώθηση τηλεοράσεων,και λόγω ότι μετά το περσινό μπαμ στις πωλήσεις λόγω απόσυρσης κλιματιστικών υπάρχει στοκ από αρκετά νέα μοντελα που ξέμειναν...(καθώς τα κλιματιστικά δεν αλλάζουν μοντέλα οι εταιρίες κάθε χρόνο,απλά ψιλολιφτινκ κάνουν)

 

Ηδη η Ηλεκτρονική διαφημίζει 25% έκπτωση standard σε όλες τις φίρμες ,και τα Saturn/Μediamarkt κάτι αναλογο (με δώρο τοποθετιση νομίζω).

 

 

φιλαρακι το toyotomi αυτο που εδειξε το παλικαρι ειναι κινεζικο...αυτα ειναι πατατες...σε αντιθεση με το γιαπωνεζικο

 

Και το Γιαπωνέζικο τα ίδια είναι,συναρμολόγιση γίνεται με Κινέζικα υλικά και βαζουν Ιαπωνική μιας γενιάς πίσω τεχνολογία που αγοράζουν από άλλες εταιρίες που είναι ονόματα στον χώρο όταν αυτές βγάζουν και προωθούν νέες στα μοντέλα τους.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

lg και αλλα δευτεροκλασατα κλιματιστικα. Περυσι με την αποσυρση αλλαξα καποια μηχανηματα σε σπιτι και εξοχικο. Εβαλα διαφορες μαρκες για να δω και να συγκρινω. Εβαλα lg maestro που ειναι γεματα καινοτομιες, εβαλα toyotomi kai fujitsu. Τα καλυτερα μακραν τα 2 τελευταια και μαλιστα το toyotomi ειναι το πιο αθορυβο. Πολυ ομαλη λειτουργια χωρις υστεριες και ξεσπασματα του συμπιεστη. Toyotomi made in japan μονο βεβαια. Το lg εχει και αλλα που μου τη σπανε. Ειναι ογκωδες εσωτερικα και εξωτερικα. Η εξωτερικη μοναδα ειναι θορυβωδης. Αλλά εκει που μου τη σπαει πιο πολυ ειναι οταν ριχνει το φρεον και κανει ενα σφυριγμα. Δεν το κανει συχνα, αλλα οταν το κανει μπορει και να σε ξυπνησει. Απαραδεκτο για τοσο ακριβο μηχανημα που σχυριζεται 19 db. Τι να τα κανω τα 19 οταν ξαφνικα σφυριζει και ενοχλει....Δεν το συνιστω, μονο αυτα που ειπα παραπανω...
Link to comment
Share on other sites

lg και αλλα δευτεροκλασατα κλιματιστικα. Περυσι με την αποσυρση αλλαξα καποια μηχανηματα σε σπιτι και εξοχικο. Εβαλα διαφορες μαρκες για να δω και να συγκρινω. Εβαλα lg maestro που ειναι γεματα καινοτομιες, εβαλα toyotomi kai fujitsu. Τα καλυτερα μακραν τα 2 τελευταια και μαλιστα το toyotomi ειναι το πιο αθορυβο. Πολυ ομαλη λειτουργια χωρις υστεριες και ξεσπασματα του συμπιεστη. Toyotomi made in japan μονο βεβαια. Το lg εχει και αλλα που μου τη σπανε. Ειναι ογκωδες εσωτερικα και εξωτερικα. Η εξωτερικη μοναδα ειναι θορυβωδης. Αλλά εκει που μου τη σπαει πιο πολυ ειναι οταν ριχνει το φρεον και κανει ενα σφυριγμα. Δεν το κανει συχνα, αλλα οταν το κανει μπορει και να σε ξυπνησει. Απαραδεκτο για τοσο ακριβο μηχανημα που σχυριζεται 19 db. Τι να τα κανω τα 19 οταν ξαφνικα σφυριζει και ενοχλει....Δεν το συνιστω, μονο αυτα που ειπα παραπανω...

 

Δευτεροκλασατα σαν φίρμες στον χώρο του κλιματισμού είναι ,όχι ότι δεν έχουν και καλά μοντέλα στην γκάμα τους.

Αν έκανες λάθος επιλογές,φυσικά κάποιο μηχάνημα θα είναι καλύτερο από άλλο.Αυτό δεν σημαίνει ότι τα Toyotomi είναι καλύτερα από LG ή Fujitsu γενικά.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως δουλευω πολυ toyotomi japan και ολος ο κοσμος μενει καταευχαριστημενος αλλα και στα daikin....αν και ειναι ακριβα.....αλλα τα daikin τα δουλευω πιο πολυ σε επαγγελματικο κλιματισμο.
Link to comment
Share on other sites

Καθε εταιρία έχει και καλά προιόντα,αλλά συνήθως όταν λήξη η εγγύηση φαίνεται τι αξίζουν.

 

Τoyotomi japan μόνο 2 μοντέλα έχουν μείνει πλέον ,και με έκπτωση -25 % σε όλα τα κλιματιστικά από την αντιπροσωπεία εδώ και καιρό,είναι κράκτης ......και πολλοι πλέον δεν κοιτάζουν τα υπόλοιπα συγκριτικά με άλλες φίρμες,ειδικά όταν υπάρχει στενότητα χρηματων σήμερα.

Οι περισσότεροι που γνωρίζω εγώ με Τοyotomi δεν είναι ευχαριστημένοι από την απόδοση.Δροσερός, όχι κρύος αέρας, (χλιαρός όχι ζεστός αέρας τον χειμώνα) ,και μέτρια ροή αέρα (δηλ.πως φυσα).Επίσης σε αρκετά μοντέλα,τα φίλτρα τους θέλουν άλλαγμα σχεδόν κάθε 1-2 έτη,πράγμα που κοστίζει.

Το μόνο καλό που έχουν τα Ιαπωνικά είναι η οικονομία ρεύματος που όντως κάνουν όσα διαφημίζουν,αν και ο συμπιεστής που φοράνε είναι από πολλές εταιρίες φασόν (για την αντοχή τους).

 

Η Daikin έχει ρίξει αρκετά τις τιμές πλέον...και την ποιοτητα....τα κορυφαία μόνο είναι ακριβα (επειδή εδω έρχονται από Ιαπωνία).

Ομως όταν η εταιρία πλέον αγοράζει τεχνολογία από την Panasonic στα οικιακά (και από Trane στα επαγγελματικά) μηχανήματα,παρόμοιες επιλογές υπάρχουν και από αυτές τις εταιρίες αυτονόητα (...και από τιμή)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Η συντριπτική πλειοψηφία δεν είναι οι γνωστοί μας,αλλά το μερίδιο αγοράς που έχουν οι εταιρίες κλιματιστικών διεθνώς (μαζι και τι γίνεται και στην μικρή Ελληνική αγορά από διαφορα θέματα όπως κόστος, υποστήριξη,εγγύηση κλπ)..

 

Αυτοι που σου προτείνουν γενικά ,θα πρέπει να ξέρουν τις διαφορές Toyotomi ,Μιtsubishi σε τιμή,ποιότητα και απόδοση ...

Ζητάς όμως γνώμη για ένα μηχάνημα σταθερής ταχύτητας (που είναι υπό κατάργηση σαν τεχνολογία....) και όταν το αντίστοιχο Mitsubishi έχει τα διπλά χρήματα. Τι σύγκριση να γίνει ;

 

 

EDIT :H απάντηση πήγαινε σε ερώτηση νέου μέλους που σβήστηκε το post του .Για περισσότερες πληροφορίες για προτάσεις αγοράς κάνουμε πρώτα αναζήτιση σε προηγούμενες σελίδες,καθώς στα κλιματιστικά δεν γίνονται σημαντικές αλλαγές από τις εταιρίες κάθε χρόνο,παρά μόνο ενα είδος ψιλολιφτινκ στα υπάρχοντα μοντέλα (και όχι πάντα), περισσότερο για λόγους μαρκετινκ.Πλέον μορούμε να βρούμε σημαντικές προσφορές στην αγορά, σε μοντέλα 1+ ετών που είναι το ίδιο συγχρονα με υποτιθέμενα νεώτερα.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Όντας άσχετος από κλιματιστικά θα ήθελα να ρωτήσω αν έχετε να προτείνετε κάποιο inverter 9000-10000 btu για μικρό χώρο. Το σημαντικό κριτήριο είναι να είναι όσο το δυνατό αθόρυβο και να μη μαζεύει εύκολα ακάρεα και σκόνη εκεί που βγάζει τον αέρα γιατί είναι πολύ ενοχλητική αυτή η σκονίλα που βγάζουν τα συμβατικά κλιματιστικά. Γίνεται αυτό ή είπα μπαρούφα; Το LG το καδράτο φαίνεται να ξεχωρίζει σε αυτόν τον τομέα.
Link to comment
Share on other sites

οσον αφορα τις συγκρισεις...

εγω παλι προπερσι πειρα το 2ο πιο ακριβο μετα το daikin που δεν το θελα γιατι ειχε ενα συστημα να ανανεωνει τον αερα... specs mitsubishi heavy industry 4 star EECA Rating

18αρη 1500ε.

περα οτι μου εχουν κανει μλκ συνδεση το βαλαν πανω σε ξυλο και συντονιζει και κανει βουητο στο high level.σιγουρα δεν ειναι αθορυβο(Noise: 21 / 34 / 43 (low / medium / high) ) περα απο το Low fan.

αν εχω βγαλει σωστα συμπερασματα ειναι οτι στα πολλα btu μην περιμενετε να ειναι αθορυβα περα απο low.

το κουτι εξω ειναι αθορυβο σε ολες τις σκαλες...

Edited by kage
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες!

Θα ήθελα τα φώτα σας...

 

Ψάχνω να πάρω ένα κλιματιστικό για το υπνοδωμάτιο της μητέρας μου οπότε ένα 9ράκι με καλύπτει.

Με ενδιαφέρει μόνο η ψύξη.

Για inverter δεν νομίζω να αξίζει γιατί θα χρησιμοποιήται τους 2-3 μήνες του καλοκαιριού και μόνο μεσημέρι - βραδάκι.

Αυτό που θα ήθελα είναι να είναι αθόρυβο και σχετικά οικονομικό.

 

Δεν έχω βρει κάτι συγκεκριμένο αλλά σήμερα έπεσε στα χέρια μου ένα φυλλάδιο και είδα αυτό (TOYOTOMI GAN/GAG A128TR AKIRA)

http://www.electroniki.gr/electroniki/el_appliances/air-conditioning/a-c/toyotomi-gan-gag-a128tr-akira.php

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες!

Θα ήθελα τα φώτα σας...

 

Ψάχνω να πάρω ένα κλιματιστικό για το υπνοδωμάτιο της μητέρας μου οπότε ένα 9ράκι με καλύπτει.

Με ενδιαφέρει μόνο η ψύξη.

Για inverter δεν νομίζω να αξίζει γιατί θα χρησιμοποιήται τους 2-3 μήνες του καλοκαιριού και μόνο μεσημέρι - βραδάκι.

Αυτό που θα ήθελα είναι να είναι αθόρυβο και σχετικά οικονομικό.

 

Δεν έχω βρει κάτι συγκεκριμένο αλλά σήμερα έπεσε στα χέρια μου ένα φυλλάδιο και είδα αυτό (TOYOTOMI GAN/GAG A128TR AKIRA)

http://www.electroniki.gr/electroniki/el_appliances/air-conditioning/a-c/toyotomi-gan-gag-a128tr-akira.php

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Τo "τι παίζει" με τα TOYOTOMI έχουν αναφερθεί σε προηγούμενα.....(και ειδικα το συγκεκριμένο μοντέλο αναφέρθηκε και από άλλο νέο μέλος χθες, πιό πάνω, συγκριτικά με Mitsubishi ,ξαφνικά σβήστηκαν τα 2 μοναδικά πόστ του στο φορουμ,και καθώς είσαι νέο μέλος και αναφέρεται το ίδιο μοντέλο "τυχαία" με άλλα λόγια μέσα σε μια μέρα.....σαν διαφήμιση το λαμβάνω ):!:

 

Για άλλες προτάσεις που θα βρείς και θές να ρωτήσεις,το συζητάμε....

 

Όντας άσχετος από κλιματιστικά θα ήθελα να ρωτήσω αν έχετε να προτείνετε κάποιο inverter 9000-10000 btu για μικρό χώρο. Το σημαντικό κριτήριο είναι να είναι όσο το δυνατό αθόρυβο και να μη μαζεύει εύκολα ακάρεα και σκόνη εκεί που βγάζει τον αέρα γιατί είναι πολύ ενοχλητική αυτή η σκονίλα που βγάζουν τα συμβατικά κλιματιστικά. Γίνεται αυτό ή είπα μπαρούφα; Το LG το καδράτο φαίνεται να ξεχωρίζει σε

αυτόν τον τομέα.

 

Τα Ιnverter ξεκινάνε από χαμηλες στροφές ,ανεβαζοντας μέχρι να πετύχουν την θερμοκρασία και μετά είναι στο ρελαντί να την κρατάνε σταθερή.Οπότε τα προβλήματα σκόνης κλπ όπως το θετεις μειώνονται (αλλά εξαρτάται και από την περιοχή που μένεις αν είναι βρώμικη κλπ)

 

Το LG το κάδρο έχει βγάλει πολλά προβλήματα στους συμπιεστές τους,αλλά και όταν δουλεύουν σωστά η απόδοση δεν είναι ότι διαφημίζεται.

Εχει άλλα μοντέλα η LG εξίσου κομψά αν αυτό είναι βασικο κριτήριο αγορας για σένα.Παρόμοια αλλά ακριβότερα και οι hitachi ,Daikin,Panasonic

 

Για προτάσεις καλύτερα να διαλέξεις εσύ κάποια μηχανήματα,με αναζήτιση ,κοιτώντας χαρακτηριστικά,βάζοντας και το κόστος που θέλεις να δώσεις ,και να τα συζητήσουμε .Επίσης πρέπει να αναφέρεις πόσα τμ είναι ό χώρος σου και αν έχει απώλειες (πχ παράθυρα με ήλιο)

 

οσον αφορα τις συγκρισεις...

εγω παλι προπερσι πειρα το 2ο πιο ακριβο μετα το daikin που δεν το θελα γιατι ειχε ενα συστημα να ανανεωνει τον αερα... specs mitsubishi heavy industry 4 star EECA Rating 18αρη 1500ε. περα οτι μου εχουν κανει μλκ συνδεση το βαλαν πανω σε ξυλο και συντονιζει και κανει βουητο στο high level.σιγουρα δεν ειναι αθορυβο(Noise: 21 / 34 / 43 (low / medium / high) ) περα απο το Low fan.

αν εχω βγαλει σωστα συμπερασματα ειναι οτι στα πολλα btu μην περιμενετε να ειναι αθορυβα περα απο low.

το κουτι εξω ειναι αθορυβο...

 

 

To mitsubishi σε σχεση με το Daikin είναι διαφορετικής χρήσης. (και φιλοσοφίας)

Eκτός της χάλια εγκατάστασης που σου έχουν κάνει για τόσο ισχυρό μηχανημα,το Μitsubishi είναι ημιεπαγγελματικό σε απόδοση ,έχει πολύ μεγάλη ροη αέρα (15μ) και αυτή κάνει τον θόρυβο. Οσα μηχανήματα έχουν κουμπί ησυχίας ,είναι για τον παραπάνω λόγο (αν και πολλά το έχουν πλέον για λόγους μάρκετινκ η να καλύψουν ατελειες της τεχνολογίας τους).

 

Το Daikin που ήθελες να πάρεις, προφανώς αναφέρεσαι στο Ururu Sarara, είναι για ειδική χρήση συνήθως για χώρους που έχουν πρόβλημα αερισμού,λειτουργεί με ορισμένες προυποθέσεις ,αλλα σε απλή απόδοση υστερεί σε ψύξη και θέρμανση σε σχέση με άλλα της ίδιας εταιρίας.Απλά είναι made ιn Japan έχει πολύ καλή ποιοτητα κατασκευής σε όλα ,και όχι μαιμου...

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Τo "τι παίζει" με τα TOYOTOMI έχουν αναφερθεί σε προηγούμενα.....(και ειδικα το συγκεκριμένο μοντέλο αναφέρθηκε και από άλλο νέο μέλος χθες, πιό πάνω, συγκριτικά με Mitsubishi ,ξαφνικά σβήστηκαν τα 2 μοναδικά πόστ του στο φορουμ,και καθώς είσαι νέο μέλος και αναφέρεται το ίδιο μοντέλο "τυχαία" με άλλα λόγια μέσα σε μια μέρα.....σαν διαφήμιση το λαμβάνω ):!:

 

Για άλλες προτάσεις που θα βρείς και θές να ρωτήσεις,το συζητάμε....

 

Συγνώμη, το τι προαναφέρθηκε δεν μπορώ να το ξέρω γιατί όπως είπες τα post σβήστηκαν.

 

Δεν είμαι νέο μέλος αν δεις στο προφίλ μου είμαι από το 2007 αλλά είχα πολύ καιρό να μπω και για κάποιο λόγο με άρχισε πάλι από 0 post.

 

Δεν ήρθα να κάνω διαφήμιση αλλά να πάρω γνώμες και συμβουλές από κάποιους που ξέρουν 5 πράματα παραπάνω στο θέμα κλιματισμού, όπως και εγώ έχω βοηθήσει πολλούς σε θέματα που κατέχω.

 

Αν βαριέστε να γράψετε πράγματα που έχετε ξαναπεί και έχουν σβηστεί ή για οποιονδήποτε άλλο λόγο δεν θέλετε να βοηθήσετε, οκ... έχετε κάθε δικαίωμα!

Link to comment
Share on other sites

το ειδα κι εγω οτι το δευτερο μηνυμα σβηστηκε, οχι ομως απο εμενα.Το πρωτο μηνυμα μου υπαρχει. Το να αναφερονται 2 ατομα στο ιδιο μοντελο κλιματιστικου, δεν νομιζω οτι οφειλεται σε διαφημιστικους λογους, απλα υπαρχουν οι κραχτες των φυλλαδίων, οπου παντα πεφτει εκει το ματι μας.Κι οταν υπαρχει οικονομικη στενοτητα και το ιδιο ακριβως κλιματιστικο , υπαρχει σε αλλα καταστηματα 100-150 ευρώ ακριβότερα, τότε γιατι να μην το σκεφτουν κι αλλοι ταυτόχρονα να το αγοράσουν?Αν όμως κάποιοι είστε κατά της αγοράς αυτού του κλιματιστικου μαρκας toyotomi, ας μας πειτε συγκεκριμένα αξιόπιστα και παλιότερα μοντελα κλιματιστικών τα οποία όμως σημερα να μην έχουν αποσυρθει Edited by aphroditi
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, το τι προαναφέρθηκε δεν μπορώ να το ξέρω γιατί όπως είπες τα post σβήστηκαν.

 

Δεν είμαι νέο μέλος αν δεις στο προφίλ μου είμαι από το 2007 αλλά είχα πολύ καιρό να μπω και για κάποιο λόγο με άρχισε πάλι από 0 post.

 

Δεν ήρθα να κάνω διαφήμιση αλλά να πάρω γνώμες και συμβουλές από κάποιους που ξέρουν 5 πράματα παραπάνω στο θέμα κλιματισμού, όπως και εγώ έχω βοηθήσει πολλούς σε θέματα που κατέχω.

 

Αν βαριέστε να γράψετε πράγματα που έχετε ξαναπεί και έχουν σβηστεί ή για οποιονδήποτε άλλο λόγο δεν θέλετε να βοηθήσετε, οκ... έχετε κάθε δικαίωμα!

 

 

το ειδα κι εγω οτι το δευτερο μηνυμα σβηστηκε, οχι ομως απο εμενα.Το πρωτο μηνυμα μου υπαρχει. Το να αναφερονται 2 ατομα στο ιδιο μοντελο κλιματιστικου, δεν νομιζω οτι οφειλεται σε διαφημιστικους λογους, απλα υπαρχουν οι κραχτες των φυλλαδίων, οπου παντα πεφτει εκει το ματι μας.Κι οταν υπαρχει οικονομικη στενοτητα και το ιδιο ακριβως κλιματιστικο , υπαρχει σε αλλα καταστηματα 100-150 ευρώ ακριβότερα, τότε γιατι να μην το σκεφτουν κι αλλοι ταυτόχρονα να το αγοράσουν?Αν όμως κάποιοι είστε κατά της αγοράς αυτού του κλιματιστικου μαρκας toyotomi, ας μας πειτε συγκεκριμένα αξιόπιστα και παλιότερα μοντελα κλιματιστικών τα οποία όμως σημερα να μην έχουν αποσυρθει.Ευχαριστω

 

 

 

Τα φυλλάδια δεν είναι δικαιολογία ,γιατί ξεχνάτε ότι έχουν και άλλα κλιματιστικά παρεπιπτώντος για σύγκριση και ερώτηση, με φθηνές επίσης τιμές και δεν κολλάνε σε συγκριμένα κάτι ύποπτα "παλια" ή "νέα" μέλη ...

 

Τα πολλα λόγια είναι φτώχια λοιπον,όταν με τα χρήματα του καθένας αγοράζει ότι θέλει χωρίς να ρωτά άλλους, αν κρίνει σχετικά τον συμφέρει...

Για όσους ενδιαφέρονται διαβάζουν τι έχει αναφερθεί,κάνουν την έρευνα αγοράς τους,ζητάνε και γνώμες αν έχουν λίγες αμφιβολίες, και κρίνουν ατομικά ανάλογα και υπεύθυνα:!:

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Ακολουθώντας τη συμβουλή του "αδερφού" Stareniou και μετά από τη σχετική μίνι-έρευνα, απλά κατέληξα ότι για το εξοχικό δεν χρειάζομαι A/C. Ένας ανεμιστήρας αρκεί, αλλά καθώς δεν υπάρχει πουθενά σχετική αξιολόγηση,

μήπως κάποιος έχει να προτείνει 1 "καλό", το λιγότερο δυνατό θορυβώδη ανεμιστήρα (σε άξονα όχι επτραπέζιο)?

 

και τί κατανάλωση ρεύματος έχουν αυτοί?

 

επιπλέον, ποιος ο ενδεδειγμένος τρόπος χρήσης?

Link to comment
Share on other sites

Oπου τα βρείς φθηνότερα ...

 

http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?32613

 

http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?28827

 

http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?34440

 

Για τρόπο χρήσης ζήτα καλυτερα να διαβασεις τις οδηγίες από τα δείγματα των καταστημάτων.Κατανάλωση όσο μια μεγάλη λάμπα έχουν συνήθως.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει ο ορος "multi inverter" σε ενα κλιματιστικο?κι αν ναι, τι σημαινει?

και μια δευτερη απορια, οταν αναφερεται οτι εχει αυτοκαθαριζομενο φιλτρο, σημαινει οτι δε χρειαζεται ποτέ συντηρηση?

Link to comment
Share on other sites

1) Δυο κλιματιστικά με ενα εξωτερικό κουτί.

2)ενα είδος χημικού εσωτερικού καθαρισμού.Στην πράξη μαρκετινκ, τα φίλτρα θέλουν με το χέρι καθάρισμα για την υγεια μας, και συνήθως σε αρκετά "νέα" μοντέλα και αντικατάσταση σε 2-3 έτη (για να πουλάνε οι εταιρίες αναλώσιμα):cry:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...