Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

επειδή όντως το πόσο είναι μεγάλο και δεν είναι εποχές για αγορές μόνο βάση του ονόματος και της φήμης θα πρέπει να απευθυνθώ σε μηχανολόγο...ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!!!
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,είμαι κι εγώ στο ψάξιμο για κλιματιστικό και θέλω την βοηθειά σας γιατί είμαι εντελώς άσχετος με το θέμα

στη φάση που είμαι το θέλω κυρίως για θέρμανση γιατί η κεντρική θέρμανση καταργήθηκε αλλά θα χρησιμοποιείται και το καλοκαίρι

 

το διαμέρισμα(1ος όροφος) είναι γύρω στα 65-70τμ,είναι παλιό και γωνιακό,επομένως η μόνωση έχει πάει περίπατο,θέλω αν είναι εφικτό να κάνω τη δουλειά μου με μια μονάδα επομένως κοιτάω μεγάλα κλιματιστικά.Θα μπεί στο χώλ όπου απέναντι ακριβώς θα "χτυπάει" τα 2 υπνοδωμάτια,απέναντι και λίγο αριστερά του θα είναι το σαλόνι και στην ίδια ευθεία με το χώλ και πίσω(αντίθετη πλευρά από τα άλλα δωμάτια) είναι η κουζίνα,είναι κάπως ενιαία η διαρρύθμιση,όλα τα δωμάτια βλέπουν στο χώλ,κάτι που ίσως βοηθάει να κάνει δουλειά και ένα μηχάνημα(?)

δεν έχω τρελές απαιτήσεις πχ να κάθομαι με το κοντομάνικο,ίσα που να σπάει το κρύο για να μην κρυώνω

βασικό μου κριτήριο είναι να είναι όσο το δυνατό πιο οικονομικό στην κατανάλωση ρεύματος και να είναι αποδοτικό

έχω καταλήξει στο hitachi rak60ppa

http://www.skroutz.gr/s/2862296/Hitachi-RAK-60PPA-RAC-60WPA.html

 

θα με καλύψει το συγκεκριμένο ή θα πρέπει να πάω στο μεγαλύτερο rak70ppa?

http://www.skroutz.gr/s/2862299/Hitachi-RAK-70PPA-RAC-70WPA.html

 

διάβασα και για τα mitsubishi/daikin που είναι καλύτερα αλλά δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη με τα χαρακτηριστικά τους,έμπλεξα με τα btu/scop/seer

επίσης η πρίζα που θα μπεί έχει δική της ασφάλεια 16Α στην οποία δεν είναι επάνω άλλα φορτία (να μην έχω πρόβλημα με τα ρεύματα)

εσείς τι θα μου προτείνατε?:help:

Link to comment
Share on other sites

To Mitsubishi είναι συνολικά καλύτερο κλιματιστικό. Έχει περισσότερους αυτοματισμούς/λειτουργίες και καλύτερα φίλτρα. Όμως η επιλογή σου πρέπει να εξαρτάται από το προφίλ χρήσης που θα κάνεις. Αν θές ένα κλιματιστικό που το χρησιμοποιείς ελάχιστα για θέρμανση, τότε το Mitsubishi είναι καλύτερη επιλογή. Αν όμως θέλεις να το χρησιμοποιείς και για θέρμανση, στη διάρκεια ζωής του, το Hitachi σε συμφέρει περισσότερο. Διότι η διαφορά €400 συν η καλύτερη απόδοση στη θέρμανση σε σχέση με το Mitsubishi, είναι σεβαστό ποσό κτήσης + λειτουργίας. Από εκεί και πέρα, η Ηitachi είναι κορυφαία εταιρεία στον κλιματισμό και οι μονάδες της είναι εξαιρετικής ποιότητας. Το 50ΡΡΑ έχει τα φίλτρα Nano Titanium Wasabi, τα οποία θέλουν πλύσιμο κάθε 60 ημέρες και έχουν αντοχή για 20 καθαρισμούς, πρακτικά δηλαδή έχουν διάρκεια ζωής 3+ έτη, στο μέσο όρο της αγοράς.

Αν στην εξίσωση βάλουμε και το 50ZJX-S που έγραψε παραπάνω ο kkostas88 τι γνώμη θα είχατε; Έχει ακριβώς τα ίδια χρήματα με το FH50VE αλλά

50PPA SEER 6,11 Pdesignh 4,7 SCOP 4,34 COP+7 3,61

FH50VE SEER 7,2 Pdesignh 4,5 SCOP 4,6 COP+7 4,05

50ZJX-S SEER 6,25 Pdesignh 5,3 SCOP 4,6 COP+7 4,41

Edited by Hsaias
Link to comment
Share on other sites

Τα Inventor ειναι ελληνικα;Τι λενε;Στο site τους λεει για 10ετη εγγυηση.

 

Ελληνική εταιρία προώθησης τους, κινέζικες κατασκευές.

 

 

καλησπέρα,είμαι κι εγώ στο ψάξιμο για κλιματιστικό και θέλω την βοηθειά σας γιατί είμαι εντελώς άσχετος με το θέμα

στη φάση που είμαι το θέλω κυρίως για θέρμανση γιατί η κεντρική θέρμανση καταργήθηκε αλλά θα χρησιμοποιείται και το καλοκαίρι

 

το διαμέρισμα(1ος όροφος) είναι γύρω στα 65-70τμ,είναι παλιό και γωνιακό,επομένως η μόνωση έχει πάει περίπατο,θέλω αν είναι εφικτό να κάνω τη δουλειά μου με μια μονάδα επομένως κοιτάω μεγάλα κλιματιστικά.Θα μπεί στο χώλ όπου απέναντι ακριβώς θα "χτυπάει" τα 2 υπνοδωμάτια,απέναντι και λίγο αριστερά του θα είναι το σαλόνι και στην ίδια ευθεία με το χώλ και πίσω(αντίθετη πλευρά από τα άλλα δωμάτια) είναι η κουζίνα,είναι κάπως ενιαία η διαρρύθμιση,όλα τα δωμάτια βλέπουν στο χώλ,κάτι που ίσως βοηθάει να κάνει δουλειά και ένα μηχάνημα(?)

δεν έχω τρελές απαιτήσεις πχ να κάθομαι με το κοντομάνικο,ίσα που να σπάει το κρύο για να μην κρυώνω

βασικό μου κριτήριο είναι να είναι όσο το δυνατό πιο οικονομικό στην κατανάλωση ρεύματος και να είναι αποδοτικό

έχω καταλήξει στο hitachi rak60ppa

http://www.skroutz.gr/s/2862296/Hitachi-RAK-60PPA-RAC-60WPA.html

 

θα με καλύψει το συγκεκριμένο ή θα πρέπει να πάω στο μεγαλύτερο rak70ppa?

http://www.skroutz.gr/s/2862299/Hitachi-RAK-70PPA-RAC-70WPA.html

 

διάβασα και για τα mitsubishi/daikin που είναι καλύτερα αλλά δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη με τα χαρακτηριστικά τους,έμπλεξα με τα btu/scop/seer

επίσης η πρίζα που θα μπεί έχει δική της ασφάλεια 16Α στην οποία δεν είναι επάνω άλλα φορτία (να μην έχω πρόβλημα με τα ρεύματα)

εσείς τι θα μου προτείνατε?:help:

 

Έτσι όπως περιγράφεις τη διαρρύθμιση σου αν κατάλαβα καλά θες να το βάλεις σε έναν διάδρομο και να σου πιάνει όλο το σπίτι. Δυστυχώς λόγω του ότι ο θερμός αέρας ανεβαίνει ψηλά, δύσκολα η θέρμανση περνάει από ένα δωμάτιο σε άλλο. Έχω δει διαφορές μέχρι και 2 βαθμών κελσίου στο κατώφλι της πόρτας δωματίου σε περίπτωση περίπου αντίστοιχη με τη δική σου. Πιο μέσα περιττό να πω ότι η διαφορά άγγιζε μέχρι και τους 4 βαθμούς.

 

Συνεπώς θα σου πρότεινα να κοιτάξεις κάποια πιο αποκεντρωμένη λύση, με 2 12άρια. Μην σε προβληματίζει αν κατέβεις σε ενεργειακή κλάση για να μείνεις μέσα στο προϋπολογισμό σου. Έτσι κι αλλιώς η λύση του ενός air condition θα σου έστελνε την ενεργειακή κλάση περίπατο.

 

Επίσης η κουζίνα λόγω της φύσης της εν ανάγκη μπορεί να μείνει χωρίς θέρμανση και να βασίζεσαι στην έμμεση θέρμανση της από τη χρήση της και με τη βοήθεια κάποιου απλού θερμοπομπού.

 

Γενικά εξέτασε τη περίπτωση της μείωσης των χώρων που χρησιμοποιούνται και θερμαίνονται συνέχεια. Δεν είναι η καλύτερη λύση από άποψη άνεσης, αλλά εδώ που έχουμε φτάσει...

Edited by dal_kos
Link to comment
Share on other sites

λέω να βάλω ένα μπαίνοντας στο σπίτι που είναι το χώλ,βασικά μόνο χώλ δεν το λές γιατί είναι σαν δωμάτιο,θέλω να πιάνει τον χώρο αυτό που θα μπεί η μονάδα και τα δυο υπνοδωμάτια που οι πόρτες τους θα είναι ακριβώς απέναντι από το κλιματιστικό(1.80μ απόσταση),το σαλόνι και η κουζίνα δεν με πολυενδιαφέρουν αλλά δεν έχουν πόρτες να τα απομονώσω:( έλεγα επειδή έρχεται κάπως ενιαίος ο χώρος ως προς τη θέση που θα μπεί η μονάδα,μήπως έκανα δουλειά με ένα μεγάλο,το οποίο το προτιμώ από το να βάλω ξεχωριστά,βέβαια αν είναι να μην κάνει δουλειά ή να καίει τα κερατά του δεν έχει νόημα
Link to comment
Share on other sites

λέω να βάλω ένα μπαίνοντας στο σπίτι που είναι το χώλ,βασικά μόνο χώλ δεν το λές γιατί είναι σαν δωμάτιο,θέλω να πιάνει τον χώρο αυτό που θα μπεί η μονάδα και τα δυο υπνοδωμάτια που οι πόρτες τους θα είναι ακριβώς απέναντι από το κλιματιστικό(1.80μ απόσταση),το σαλόνι και η κουζίνα δεν με πολυενδιαφέρουν αλλά δεν έχουν πόρτες να τα απομονώσω:( έλεγα επειδή έρχεται κάπως ενιαίος ο χώρος ως προς τη θέση που θα μπεί η μονάδα,μήπως έκανα δουλειά με ένα μεγάλο,το οποίο το προτιμώ από το να βάλω ξεχωριστά,βέβαια αν είναι να μην κάνει δουλειά ή να καίει τα κερατά του δεν έχει νόημα

 

Έτσι όπως τα περιγράφεις βάζοντας τη μονάδα στο χωλ θα θερμαίνονται πολύ οι ενιαίοι χώροι και λιγότερο τα δωμάτια. Δυστυχώς έχεις δύσκολη διαμόρφωση και το ιδανικό μάλλον θα ήταν 3 μονάδες. Ίσως πρέπει να εξετάσεις το ενδεχόμενο τοποθέτησης μιας μονάδας σε κάθε δωμάτιο με ανοικτές πόρτες για να δίνει και σε σαλόνι-κουζίνα, και σε δεύτερο χρόνο τοποθέτηση ενός τρίτου μηχανήματος στο σαλόνι.

 

Θα πρότεινα να το συζητήσεις με κάποιον ειδικό που θα χει δει το χώρο σου. Υπάρχει περίπτωση να έχει ιδιομορφίες ο χώρος σου που να επιτρέπουν τη χρήση 2 μηχανημάτων και να έχεις ικανοποιητική απόδοση. Πάντως να καλυφθείς με μόνο ένα μηχάνημα το βλέπω μάλλον δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

Αν το βάλεις όπως λες, αλλά το τοποθετήσεις χαμηλά στο 1 μέτρο σε ανοικτό σημείο, δεν θα έχεις πρόβλημα, αλλά θα πρέπει να κρατάς τις πόρτες ανοικτές στα υπνοδωμάτια.

Αν βέβαια τοποθετούσες και έναν μικρό ανεμιστήρα, ώστε να σπρώχνει αέρα στα δωμάτια, στο ύψος της πόρτας, έλυνες τελείως τον γρίφο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν είναι δυνατόν να γίνει με τα επιτοίχια κλιματιστικά. Ο κατασκευαστής δίνει σαφείς οδηγίες περί της τοποθέτησης και πάντα τοποθετούνται ψηλά. Υπάρχουν οι επιδαπέδιες μονάδες για το σκοπό αυτό.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

θέλω να βάλω στη σαλονοκουζινα μου 35 τ.μ ένα 18άρι κλιματιστικό κατά προτίμηση Mitsubishi . είμαι μεταξύ του1.MSZ -FH50VE με ετήσια κατανάλωση στη θέρμαν??ση 1372 kwh ενεργειακής κλάσης Α++ και 2.MSZ -EF VEW με ετήσια κατανάλωση ενεργειας1309 kwh ενεργειακής κλάσης Α+.Σημειωτέον έχουν ακριβώς την ίδια τιμή ...ποια η γνώμη σας

 

Το fh εχει ονομαστικη απόδοση 6kw και το ef 5.8kw για αυτο η διαφορά στην ετησια κατανάλωσ. Τωρα το FH είναι έιναι ελάχιστα πιο αποδοτικό και πιο δυνατό

και εχει και την θερμική κάμερα, το EF απο την άλλη εχει design είναι πιο όμορφο και βγαίνει σε 3 χρωματα. Αυτές είναι οι διαφορές τους. Απο εκέι και πέρα εσυ διαλέγεις . η¨ενα κομψο κλιματιστικο η ένα αποδοτικό με επιπλέον αυτοματισμούς.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κ πάλι,

 

μετά απο λίγη έρευνα κατέληξα σε αυτα τα δύο

Hitachi RAK-50PPA / RAC-50WPA κοντά στα 910 Ε

•Απόδοση Ψύξη (min-max) (BTU) 3.072-17.747

•Απόδοση Θέρμανση (min-max) (BTU) 3.072-27.645

•SEER 6,1

•Ενεργειακή κλάση (Ψύξη) Α++

•SCOP 5,2

κ

Mitsubishi Electric MSZ/MUZ-FH50VE κοντά στα 1.300 Ε

Ψυκτική απόδοση (BTU) :17.100 btu

Θερμική απόδοση (BTU) :20.500 btu

SEer (In Cooling):7.2

SCop(In Heating):4.6

 

Σκέφτομαι περισσότερο το HITACHI αφού το θέλω περισσότερο για θέρμανση κ έχει scop.

.Από την άλλη με προβληματίζει αν η ποιότητα κατασκευής του Mitsubishi είναι πολύ καλύτερη από του Hitachi,

.αν τα φίλτρα του Hitachi θέλουν συχνότερο άλλαγμα (ισχύει πράγματι κάτι τέτοιο) πιο είναι το πιθανό τους κόστος?

.αν η επίσημη αντιπροσωπεία του Mitsubishi είναι πολύ καλύτερη από αυτή του HITACHI για ανταλλακτικά κ τ λ?

.κ τέλος αν η διαφορά τιμής περί τα 400Ε κάνει το HITACHI επικρατέστερο ή το Mitsubishi την αξίζει (αν είχαν την ίδια τιμή τι θα έπρεπε να αποφασίσω)

 

Σας Ευχαριστώ πολύ

 

Μεγάλη η διαφορά στα χρήματα....Αλλα βλέπω κάτι στα Hitachi που δεν μου αρέσει και με παραξενευει ...Πως γίνετε το 50ppa 690kwh/ετος και το Fh35 986kwh/ετος που ειναι 12αρι !!;;;; Η κάτι δεν πάει καλα στις μετρήσεις η μιλάμε για τεχνολογικό θαυμα συμφωνα με τα στοιχεια των εταιρειων http://www.hitachi.gr/products/personal/pdf/rac_catalogue_2013.pdf

http://www.e-klimashop.gr/media/fh-1.pdf

Πολύ απλό όλα τα φυλλάδια τησ mitsu αναφέροντε σε nominal μεσαία ζωνη.!!!!!!

http://erp.mitsubishielectric.eu/files/library/files/erpdocs/lot10/M-003.pdf

http://erp.mitsubishielectric.eu/files/library/files/erpdocs/lot10/M-002.pdf

Άρα τωρα συγκρίνουμε hitachi 50ppa A+ class 1670kwh/ετος με mitsu FH50 A++ 1372 kwh/ετος .Τωρα λοιπον μπορεις να συγκρίνεις αν θα κανεις απ[όσβεση τα λεφτά σου.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν είναι δυνατόν να γίνει με τα επιτοίχια κλιματιστικά. Ο κατασκευαστής δίνει σαφείς οδηγίες περί της τοποθέτησης και πάντα τοποθετούνται ψηλά. Υπάρχουν οι επιδαπέδιες μονάδες για το σκοπό αυτό.

 

Ο λόγος? που υποχρεωτικά πρέπει να τοποθετούνται ψηλά? Θέμα αρχής λειτουργίας, συνήθειας η καλύτερης απόδοσης? Γιατί στην πράξη, εκτός της δυσκολίας για κατάλληλο μέρος, έχει καλύτερη απόδοση.

Link to comment
Share on other sites

Αν στην εξίσωση βάλουμε και το 50ZJX-S που έγραψε παραπάνω ο kkostas88 τι γνώμη θα είχατε; Έχει ακριβώς τα ίδια χρήματα με το FH50VE αλλά

50PPA SEER 6,11 Pdesignh 4,7 SCOP 4,34 COP+7 3,61

FH50VE SEER 7,2 Pdesignh 4,5 SCOP 4,6 COP+7 4,05

50ZJX-S SEER 6,25 Pdesignh 5,3 SCOP 4,6 COP+7 4,41

 

καλο θα ηταν λοιπον οταν συγκρινουμε ΗΙΤΑCHI με MITSTU να το κανουμε στις μεσαιες ζωνες αρα

 

50PPA SEER 6,1 Α++ 290kwh/y SCOP 4,3 Α+ 1520kwh/y

FH50VE SEER 7,2 Α++ 244kwh/y SCOP 4,6 Α++ 1372kwh/y

Link to comment
Share on other sites

@pavlitakis1 Ο λόγος που τα επιτοίχια κλιματιστικά τοποθετούνται ψηλά έχει να κάνει με την θερμοδυναμική απόδοση στην ψύξη. Το ψυχρό ρεύμα αέρα πρέπει να κατευθύνεται ψηλά για την ομοιόμορφη ψύξη του χώρου. Στη θέρμανση τώρα, το θερμό ρεύμα αέρα πρέπει να πηγαίνει χαμηλά. Σίγουρα η τοποθέτηση των κλιματιστικών σε μεγάλο ύψος δεν βοηθάει τη λειτουργία αυτή αλλά λόγω υψηλότερης απόδοσης των μονάδων στη θέρμανση, λόγω των αντλιών θερμότητας, ισοφαρίζουν τρόπο τινά τον παράγοντα αυτό. Δεν είναι τυχαίο ότι συστήματα που έχουν σχεδιαστεί εξαρχής για απόδοση στη θέρμανση, είτε fan-coil σε συνδυασμό με αντλίες θερμότητας, είτε απλά καλοριφέρ, τοποθετούνται χαμηλά.

 

@kkostas88 Σωστή η παρατήρηση, πρακτικά οι τιμές αυτές είναι ενδεικτικές για συγκεκριμένο προφίλ χρήσης του κλιματιστικού υπό συγκεκριμένες συνθήκες που θέτει η οδηγία Lot10. Για'αυτο μεγαλύτερη σημασία έχουν οι τιμές COPd ανά θερμοκρασία αλλά και η θερμική ισχύς σε kW στη θερμοκρασία αυτή , όπως φαίνεται στους πίνακες ERP της κάθε εταιρείας.

 

Έτσι για να γίνει σωστή σύγκριση, πρέπει να δούμε τους πίνακες που αναφερονται στη θέρμανση στη μέση κλιματική περιοχή.

Mitsubishi

Hitachi

 

http://content.myphone.gr/photo/full/18402/mits.jpg

http://content.myphone.gr/photo/full/18403/hit.jpg

Edited by gnt
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,είμαι κι εγώ στο ψάξιμο για κλιματιστικό και θέλω την βοηθειά σας γιατί είμαι εντελώς άσχετος με το θέμα

στη φάση που είμαι το θέλω κυρίως για θέρμανση γιατί η κεντρική θέρμανση καταργήθηκε αλλά θα χρησιμοποιείται και το καλοκαίρι

 

το διαμέρισμα(1ος όροφος) είναι γύρω στα 65-70τμ,είναι παλιό και γωνιακό,επομένως η μόνωση έχει πάει περίπατο,θέλω αν είναι εφικτό να κάνω τη δουλειά μου με μια μονάδα επομένως κοιτάω μεγάλα κλιματιστικά.Θα μπεί στο χώλ όπου απέναντι ακριβώς θα "χτυπάει" τα 2 υπνοδωμάτια,απέναντι και λίγο αριστερά του θα είναι το σαλόνι και στην ίδια ευθεία με το χώλ και πίσω(αντίθετη πλευρά από τα άλλα δωμάτια) είναι η κουζίνα,είναι κάπως ενιαία η διαρρύθμιση,όλα τα δωμάτια βλέπουν στο χώλ,κάτι που ίσως βοηθάει να κάνει δουλειά και ένα μηχάνημα(?)

δεν έχω τρελές απαιτήσεις πχ να κάθομαι με το κοντομάνικο,ίσα που να σπάει το κρύο για να μην κρυώνω

βασικό μου κριτήριο είναι να είναι όσο το δυνατό πιο οικονομικό στην κατανάλωση ρεύματος και να είναι αποδοτικό

έχω καταλήξει στο hitachi rak60ppa

http://www.skroutz.gr/s/2862296/Hitachi-RAK-60PPA-RAC-60WPA.html

 

θα με καλύψει το συγκεκριμένο ή θα πρέπει να πάω στο μεγαλύτερο rak70ppa?

http://www.skroutz.gr/s/2862299/Hitachi-RAK-70PPA-RAC-70WPA.html

 

διάβασα και για τα mitsubishi/daikin που είναι καλύτερα αλλά δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη με τα χαρακτηριστικά τους,έμπλεξα με τα btu/scop/seer

επίσης η πρίζα που θα μπεί έχει δική της ασφάλεια 16Α στην οποία δεν είναι επάνω άλλα φορτία (να μην έχω πρόβλημα με τα ρεύματα)

εσείς τι θα μου προτείνατε?:help:

 

Φιλε μου σαν ειδικος στο θεμα θα συμφωνιισω με τον da_lkos.Ο λογος ειναι οτι ενα μεγαλο κλιματιστικο μπορει να μην σε καλυψει πληρος εννοω να μην ανεβαζει την θερμοκρασια η να την ενεβασει 2 το πολυ 3 βαθμους και αυτο θα ειναι μεγαλη δαπανη στο ρευμα οποτε σου προτρινο και εγω να βαλεις δυο 12 αρια να ξενιασεις και να μην χρησιμοπιοις διαφορες λυσεις οπως ανοιχτες πορτες η ανεμιστηρες για να ζεσταθεις και η καταναλωσει πολυ πιθανων να ειναι λιγοτερη.:happy:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ παιδιά για τις επισημάνσεις σας,είναι λίγο μπέρδεμα ο χώρος και ειδικά η έλλειψη πόρτας σε σαλόνι και κουζίνα το δυσκολεύει παραπάνω

μακάρι να γινόταν με ένα κλιματιστικό να ξεμπερδεύω αλλά το βλέπω δύσκολο,με προβληματίζει κυρίως το ενδεχόμενο να καίει πολύ παραπάνω ρεύμα από το αναμενόμενο,από ζέστη ο χώρος που θα τοποθετηθεί και με ενδιαφέρει περισσότερο πιστεύω θα καλυφθεί,έστω και με μια οριακή θερμοκρασία που δεν θα κρυώνεις,αλλά τα Α++++++ θα γίνουν C------ :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους σας. Είμαι νέο μέλος, και γράφτηκα γιατί ήθελα να έχω μια γνώμη από εσάς (δε συμμετειχα ποτέ στο forum σας, ελπίζω να μην είναι αποτρεπτικό αυτό για τα φώτα σας!).

Με ενδιαφέρει να βάλω ένα κλιματιστικό σε χώρο που θα φτιάξω σαν γραφείο δίπλα στο σαλόνι. Λόγω γενικότερου στυλ του χώρου, είναι αδύνατον να πάω σε κλιματιστικό λευκό, και είναι μονόδρομος το μαύρο ή ο τύπου καθρέπτης. Τα μοντέλα που έχω δει είναι:

 

1) Samsung AQV09KBBN & Samsung AR09FSSKABEN

2) Mitsubishi MSZ EF25 (KIRI****** ZEN)

3)LG Artcool

 

Ερωτήσεις:

1) Ποια η διαφορά ανάμεσα στα 2 Samsung;

2) Ο ψυκτικός μου με απέτρεψε από τα LG διότι είναι προβληματικά, καίγονται οι πλακέτες και αργεί το service. Το επιβαβαιώνει κανείς;

3) Για το Samsung βρήκα κριτική στην εδώ συζήτηση. Για τα άλλα 2 υπάρχει κάποιος που έχει εμπειρία χρήσης τους;

4) Last but not least: Εκτός των παραπάνω, υπάρχουν άλλα κλιματιστικά στην αγορά που να είναι ξεχωριστά όσον αφορά τη σχεδίαση και το χρώμα;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους σας. Είμαι νέο μέλος, και γράφτηκα γιατί ήθελα να έχω μια γνώμη από εσάς (δε συμμετειχα ποτέ στο forum σας, ελπίζω να μην είναι αποτρεπτικό αυτό για τα φώτα σας!).

Με ενδιαφέρει να βάλω ένα κλιματιστικό σε χώρο που θα φτιάξω σαν γραφείο δίπλα στο σαλόνι. Λόγω γενικότερου στυλ του χώρου, είναι αδύνατον να πάω σε κλιματιστικό λευκό, και είναι μονόδρομος το μαύρο ή ο τύπου καθρέπτης. Τα μοντέλα που έχω δει είναι:

 

1) Samsung AQV09KBBN & Samsung AR09FSSKABEN

2) Mitsubishi MSZ EF25 (KIRI****** ZEN)

3)LG Artcool

 

Ερωτήσεις:

1) Ποια η διαφορά ανάμεσα στα 2 Samsung;

2) Ο ψυκτικός μου με απέτρεψε από τα LG διότι είναι προβληματικά, καίγονται οι πλακέτες και αργεί το service. Το επιβαβαιώνει κανείς;

3) Για το Samsung βρήκα κριτική στην εδώ συζήτηση. Για τα άλλα 2 υπάρχει κάποιος που έχει εμπειρία χρήσης τους;

4) Last but not least: Εκτός των παραπάνω, υπάρχουν άλλα κλιματιστικά στην αγορά που να είναι ξεχωριστά όσον αφορά τη σχεδίαση και το χρώμα;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας.

 

4. Αν δεν υπάρχει οικονομικός περιορισμός μπορείς να δεις και το DAIKIN Emura είναι από τα πιο όμορφα κλιματιστικά και βγαίνει σε άσπρο και ασημί το οποίο είναι κανονικό αλουμίνιο και είναι το κορυφαίο μοντέλο της DAIKIN.

 

 

Χαρακτηριστικά

 

Κομψό, λεπτό προφίλ

Ενεργειακή αποδοτικότητα : πολύ υψηλός βαθμός απόδοσης – EER έως 4,46 (ενεργειακή κλάση Α)

Εξασφαλίζει μέγιστη άνεση

Χαμηλή Στάθμη θορύβου 22 dB

Τηλεχειριστήριο με 24ωρο και εβδομαδιαίο χρονοπρογραμματισμό

Ευρεία όρια λειτουργίας: 10ºC έως 46ºC στην ψύξη και -15ºC to 20ºC στη θέρμανση

Link to comment
Share on other sites

Aν το budget σου το σηκώνει, το Panasonic Etherea CS/CU-XE9PKEW πέρα του εντυπωσιακού σχεδιασμού του, είναι το κορυφαίο κλιματιστικό της Panasonic και ένα από τα καλύτερα κλιματιστικά γενικά. Edited by gnt
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους σας. Είμαι νέο μέλος, και γράφτηκα γιατί ήθελα να έχω μια γνώμη από εσάς (δε συμμετειχα ποτέ στο forum σας, ελπίζω να μην είναι αποτρεπτικό αυτό για τα φώτα σας!).

Με ενδιαφέρει να βάλω ένα κλιματιστικό σε χώρο που θα φτιάξω σαν γραφείο δίπλα στο σαλόνι. Λόγω γενικότερου στυλ του χώρου, είναι αδύνατον να πάω σε κλιματιστικό λευκό, και είναι μονόδρομος το μαύρο ή ο τύπου καθρέπτης. Τα μοντέλα που έχω δει είναι:

 

1) Samsung AQV09KBBN & Samsung AR09FSSKABEN

2) Mitsubishi MSZ EF25 (KIRI****** ZEN)

3)LG Artcool

 

Ερωτήσεις:

1) Ποια η διαφορά ανάμεσα στα 2 Samsung;

2) Ο ψυκτικός μου με απέτρεψε από τα LG διότι είναι προβληματικά, καίγονται οι πλακέτες και αργεί το service. Το επιβαβαιώνει κανείς;

3) Για το Samsung βρήκα κριτική στην εδώ συζήτηση. Για τα άλλα 2 υπάρχει κάποιος που έχει εμπειρία χρήσης τους;

4) Last but not least: Εκτός των παραπάνω, υπάρχουν άλλα κλιματιστικά στην αγορά που να είναι ξεχωριστά όσον αφορά τη σχεδίαση και το χρώμα;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας.

 

Απο αυτα τα τρια σαφεστατα καλυτερο ειναι το Mitsubishi απο εικει και περα η προτασης των κλιματιστικον Daikin,Panasonic ειναι πολυ καλες εμας στην Intercool επισημος συνεργατης μας ειναι η Daikin Ξενικακης αλλα δεν υποτιμαμε καμια αλλη μαρκα και αν εχει ενα κλιματιστικο καλυτερα χαρακτηριστικα απο ενα κλιματιστικο Daikin τοτε προτινουμε την αλλη μαρκα σαν σωστη επαγγελματιες ξεχασες ομως να μας πεις κατι ποσα ακριβως χρηματα διαθετης για να σου δωσουμε καπια λυση.

Link to comment
Share on other sites

@pavlitakis1 Ο λόγος που τα επιτοίχια κλιματιστικά τοποθετούνται ψηλά έχει να κάνει με την θερμοδυναμική απόδοση στην ψύξη. Το ψυχρό ρεύμα αέρα πρέπει να κατευθύνεται ψηλά για την ομοιόμορφη ψύξη του χώρου. Στη θέρμανση τώρα, το θερμό ρεύμα αέρα πρέπει να πηγαίνει χαμηλά. Σίγουρα η τοποθέτηση των κλιματιστικών σε μεγάλο ύψος δεν βοηθάει τη λειτουργία αυτή αλλά λόγω υψηλότερης απόδοσης των μονάδων στη θέρμανση, λόγω των αντλιών θερμότητας, ισοφαρίζουν τρόπο τινά τον παράγοντα αυτό. Δεν είναι τυχαίο ότι συστήματα που έχουν σχεδιαστεί εξαρχής για απόδοση στη θέρμανση, είτε fan-coil σε συνδυασμό με αντλίες θερμότητας, είτε απλά καλοριφέρ, τοποθετούνται χαμηλά.

 

@kkostas88 Σωστή η παρατήρηση, πρακτικά οι τιμές αυτές είναι ενδεικτικές για συγκεκριμένο προφίλ χρήσης του κλιματιστικού υπό συγκεκριμένες συνθήκες που θέτει η οδηγία Lot10. Για'αυτο μεγαλύτερη σημασία έχουν οι τιμές COPd ανά θερμοκρασία αλλά και η θερμική ισχύς σε kW στη θερμοκρασία αυτή , όπως φαίνεται στους πίνακες ERP της κάθε εταιρείας.

 

Έτσι για να γίνει σωστή σύγκριση, πρέπει να δούμε τους πίνακες που αναφερονται στη θέρμανση στη μέση κλιματική περιοχή.

Mitsubishi

Hitachi

 

http://content.myphone.gr/photo/full/18402/mits.jpg

http://content.myphone.gr/photo/full/18403/hit.jpg

Θερμή παράκληση, αν μπορείς πόσταρε τον πίνακα με τις αποδόσεις του 50ZJH-S ή δώσε το σάιτ. Δεν μπόρεσα να το βρω πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Η αλήθεια είναι ότι δεν σκόπευα να υπερβώ τα 750-800. Το Daikin πήγα σήμερα και το είδα από κοντά, ήταν πολύ καλό, κυρίως για το design και το μικρό του βάθος (15,5 όταν όλα τα άλλα είναι από 20 και πάνω), απλά έχει 2 μειονεκτήματα: Δεν είναι μαύρο, και είναι ακριβό (1200 ευρώ το 12ρι). Θα το σκεφτώ πάντως. Το Panasonic δε με ενθουσίασε σχεδιαστικά.

Για τα artcool (όχι τον πίνακα, τους καθρέπτες) διάβασα διφορούμενες γνώμες μέσα στο thread αυτό και με προβλημάτισαν.

Το Samsung ενώ μοιάζει εντυπωσιακό και το βρίσκω σε προσιτή τιμή, είναι θηρίο εμφανισιακά. ολόκληρο γομάρι :(

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Η αλήθεια είναι ότι δεν σκόπευα να υπερβώ τα 750-800. Το Daikin πήγα σήμερα και το είδα από κοντά, ήταν πολύ καλό, κυρίως για το design και το μικρό του βάθος (15,5 όταν όλα τα άλλα είναι από 20 και πάνω), απλά έχει 2 μειονεκτήματα: Δεν είναι μαύρο, και είναι ακριβό (1200 ευρώ το 12ρι). Θα το σκεφτώ πάντως. Το Panasonic δε με ενθουσίασε σχεδιαστικά.

Για τα artcool (όχι τον πίνακα, τους καθρέπτες) διάβασα διφορούμενες γνώμες μέσα στο thread αυτό και με προβλημάτισαν.

Το Samsung ενώ μοιάζει εντυπωσιακό και το βρίσκω σε προσιτή τιμή, είναι θηρίο εμφανισιακά. ολόκληρο γομάρι :(

 

Φιλε μου οτι σου αρεσει δεν μπορουμε να σε αναγκασουμε να παρεις κατι οτι σε βολευει οικονομικα και αποδοτικα.

Link to comment
Share on other sites

Θερμή παράκληση, αν μπορείς πόσταρε τον πίνακα με τις αποδόσεις του 50ZJH-S ή δώσε το σάιτ. Δεν μπόρεσα να το βρω πουθενά.

Σε πιο μοντέλο αναφέρεσαι; εδω είναι όλα τα μοντελα τις mitsu http://erp.mitsubishielectric.eu/erp/doclist/lot-10

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου το site που αναφέρεις αφορά τα κλιματιστικά της Μitsubishi Electric.

 

O Hsaias ζήτησε το αντίστοιχο της Mitsubishi Heavy Industries που είναι αυτό εδώ.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...