Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

Το HITACHI . Πιο οικονομική κατανάλωση ρεύματος και πιο αθόρυβο απο το inventor. Τα hitachi είναι πολύ καλα μηχανήματα και αξιόπιστα. Τα inventor είναι της Gree φασόν . Πολύ καλά μηχανήματα και αυτά με το κερασάκι στην τούρτα η μεγάλη τους εγγύηση . Αλλά για μένα προτίμησε hitachi .

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα το Mytsubishi ειναι πολυ καλο και οικονομικο και θα σε καλυψει πληρος αντε καλη αγορα και καλο χειμωνα.:)

 

Έχω καταλήξει στα εξής 3 που κυμαίνονται στα ίδια χρήματα.

 

1.Mitsubishi Heavy Diamond SRK/SRC-25 ZJX-S

2.Mitsubishi Electric MSZ-FD25VA

3.Mitsubishi Electric MSZ/MUZ-FH25VE (που νομίζω πως αντικαθιστά το 2.)

 

Στα συν του 1 είναι ότι διαθέτει δύο αισθητήρες θερμοκρασίας.

Τα 2 και 3 δεν νομίζω να έχουν...

 

Περιμένω τις γνώμες σας για να προχωρήσω στην αγορά.....

Link to comment
Share on other sites

Τά Mitsubishi Ηeavy Industries κλιματιστικά δεν διαφέρουν σημαντικά από τα «αδελφά» Mitsubishi Electric. Παρολαυτά τα ΜΗΙ είναι ελαφρώς καλύτερης κατασκευής. Πρακτικά οι διαφορές είναι μηδαμινές εφόσον μιλάμε για αντίστοιχα μοντέλα.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμένα σκέφτομαι αυτό πλέον που είναι και ελαφρώς παλιό μοντέλο και γενικά έψαξα και διάβασα καλά λόγια για όσους το χουν:

 

http://www.electroniki.gr/electroniki/el_gr/lg-e09sq-libero-set.php

 

Έχω το ίδιο σε 12άρι. Λέω ίδιο γιατί το E12SQ είναι ίδιο κλιματιστικό με το 9άρι με διαφορετικό πρόγραμμα στη μνήμη για να παίζει πιο ψηλά. Είναι μια χαρά κλιματιστικό και οικονομικό, απλά δεν κατεβάζει "στροφές" κάτω από το 60% στη θέρμανση, με αποτέλεσμα και το σχετικά χαμηλό SCOP που έχουν πάρει οι νεότερες εκδοχές του.

 

Θα πρότεινα να δεις και τα νεότερα-φθηνότερα μοντέλα που έχει βγάλει η LG, E09EK

 

Δεν ξέρω τι διαφορές έχουν εσωτερικά, αλλά εξωτερικά τουλάχιστον μοιάζουν ίδια με τη σειρά e**sq.

Link to comment
Share on other sites

Τά Mitsubishi Ηeavy Industries κλιματιστικά δεν διαφέρουν σημαντικά από τα «αδελφά» Mitsubishi Electric. Παρολαυτά τα ΜΗΙ είναι ελαφρώς καλύτερης κατασκευής. Πρακτικά οι διαφορές είναι μηδαμινές εφόσον μιλάμε για αντίστοιχα μοντέλα.

 

Και εγώ αυτό είχα προτεραιότητα φίλε gnt !

Ευχαριστώ όλους για την βοήθεια σας...

Link to comment
Share on other sites

χαιρετω την παρεα τον κλιματιστικων :happy:

 

ειμαι ετοιμος να αγορασω ενα κλιματιστικο για το σαλονι,περιπου 45 τετραγωνικα.Αυτο που ενδιαφερει περισσοτερο ειναι να ειναι οικονομικο,πολυ οικονομικο(σε καταναλωση).

Θελω να μου προτεινεται αν εχετε κατι αξιοπιστο υποψιν σας,και σε τι btu να παιξω 18ή24?

Μου ειπαν οτι τα 24αρια θελουν αυτονομη γραμμη απο τον πινακα γιατι αν καψει πλακετα απο την ταση δεν καλυπτεται,αν ισχυει κατι τετοιο μαλλον με βλεπω για 18αρι.

Περιμενω απαντησεις σας γιατι δεν εχω πολλες γνωσεις τι πρεπει να κοιταξω περα απο τα Α/Α ή Α+.

 

Εχω βρει αυτα https://www.skroutz.gr/comparelists/407?compare=2958582%2C3048675%2C3348784%2C3348783%2C2952319%2C2833450

αλλα το HITACHI δεν το βρισκω με ατοκες,το samsung που μου αρεσει εχει στην θερμανση(που με ενδιαφερει αμεσα) A,οποτε μενουν τα ΤΟΥΟΤΟΜΙ που τα βρισκω και με ατοκες.Ειναι καλα σας μηχαμιματα,ενας γειτονας μου εχει σε ολο το σπιτι μου τα λεει ως κορυφαια και η αληθεια ειναι οτι δεν εκαψε τιποτα ολο τον χειμωνα.

Τα εγραψα λιγο βιαστικα,συγνωμη,ειμαι στην δουλεια και δεν εχω χρονο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το ίδιο σε 12άρι. Λέω ίδιο γιατί το E12SQ είναι ίδιο κλιματιστικό με το 9άρι με διαφορετικό πρόγραμμα στη μνήμη για να παίζει πιο ψηλά. Είναι μια χαρά κλιματιστικό και οικονομικό, απλά δεν κατεβάζει "στροφές" κάτω από το 60% στη θέρμανση, με αποτέλεσμα και το σχετικά χαμηλό SCOP που έχουν πάρει οι νεότερες εκδοχές του.

 

Θα πρότεινα να δεις και τα νεότερα-φθηνότερα μοντέλα που έχει βγάλει η LG, E09EK

 

Δεν ξέρω τι διαφορές έχουν εσωτερικά, αλλά εξωτερικά τουλάχιστον μοιάζουν ίδια με τη σειρά e**sq.

 

Τα νεότερα του libero κλιματιστικά έχουν μικρότερο cop και eer . Για αυτό κλίνω προς την αγορά αυτού του κλιματιστικού 09SQ.

 

Επίσης το βρίσκω σε καλύτερη τιμή απο όλα τα άλλα νεότερα της LG επειδή είναι παλιό μηχάνημα.

 

Το 12 άρι πόσο καιρό το έχεις ; Κανα προβληματάκι έχει βγάλει;

Link to comment
Share on other sites

Τα νεότερα του libero κλιματιστικά έχουν μικρότερο cop και eer . Για αυτό κλίνω προς την αγορά αυτού του κλιματιστικού 09SQ.

 

Επίσης το βρίσκω σε καλύτερη τιμή απο όλα τα άλλα νεότερα της LG επειδή είναι παλιό μηχάνημα.

 

Το 12 άρι πόσο καιρό το έχεις ; Κανα προβληματάκι έχει βγάλει;

 

Το έχω 2 χρόνια και κάτι, με 2 χειμώνες να τους έχει βγάλει σαν full time θέρμανση σε περιβάλλον Αθήνας.

 

Κανένα πρόβλημα, εκτός από ένα συντονισμό που κάνει ο συμπιεστής σε κάποιες στροφές με το μπαλκόνι μου και παρόλο που το είδαν από το service και κάναν κάποιες βελτιώσεις δεν εξαφανίστηκε τελείως. Γενικά είναι λίγο πιο θορυβώδης απ' ό,τι περίμενα η εξωτερική μονάδα, αλλά δεν έχω εμπειρία από άλλο inverter εκτός LG για να σου πω. Ωστόσο το παραπάνω, προς θεού δεν είναι "πρόβλημα".

 

Κι από ένα άλλο LG Inverter που έχουμε, παλιότερο μοντέλο που έχει δουλέψει και αυτό πολύ σε θέρμανση, είμαστε ικανοποιημένοι και έχει κλείσει ήδη το 4ο χρόνο λειτουργίας, χωρίς το παραμικρό.

 

Βέβαια όλα είναι και θέμα τύχης. Εμένα μου έκατσε το νέο LG να βγει πιο θορυβώδες από το παλιό.

 

Από κει και πέρα σαν μηχάνημα είναι μια χαρά και με έχει καλύψει ικανοποιητικά στο χώρο 24τμ που το έχω.

 

Μόνο μια επισήμανση: Μεγάλη προσοχή στην εγκατάσταση να έχει σωστές κλίσεις η εσωτερική μονάδα γιατί το λεκανάκι για τις υγροποιήσεις έχει μικρή κλίση και δεν συγχωρεί λάθη.

Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμένα σκέφτομαι αυτό πλέον που είναι και ελαφρώς παλιό μοντέλο και γενικά έψαξα και διάβασα καλά λόγια για όσους το χουν:

 

http://www.electroniki.gr/electroniki/el_gr/lg-e09sq-libero-set.php

 

Μια χαρα ειναιτο εχω ενγκαταστησει πολυ καλη δουλεια θα σε βολεψει σιγουρα.!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

 

Φυσικα παρε το HITACHI ειναι πιο οικονομικα απο τα invertor και πιο αξιοπιστα!!!!!!

Αν και οπως λεω δεν εχει σχεσει η μαρκα του κλιματιστικου απλα να σε βολευουν τα btu.;)

Link to comment
Share on other sites

Έχω καταλήξει στα εξής 3 που κυμαίνονται στα ίδια χρήματα.

 

1.Mitsubishi Heavy Diamond SRK/SRC-25 ZJX-S

2.Mitsubishi Electric MSZ-FD25VA

3.Mitsubishi Electric MSZ/MUZ-FH25VE (που νομίζω πως αντικαθιστά το 2.)

 

Στα συν του 1 είναι ότι διαθέτει δύο αισθητήρες θερμοκρασίας.

Τα 2 και 3 δεν νομίζω να έχουν...

 

Περιμένω τις γνώμες σας για να προχωρήσω στην αγορά.....

 

Παρε το 1 ειναι πιο καλο οικονομικο και αφου ειναι στα ιδια λεφτα να το προτειμισης φυσικα.

Απο εκει και περα η αποφαση δικια σου.:happy:

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναιτο εχω ενγκαταστησει πολυ καλη δουλεια θα σε βολεψει σιγουρα.!!!!!!

 

Φυσικα παρε το HITACHI ειναι πιο οικονομικα απο τα invertor και πιο αξιοπιστα!!!!!!

Αν και οπως λεω δεν εχει σχεσει η μαρκα του κλιματιστικου απλα να σε βολευουν τα btu.;)

 

Παρε το 1 ειναι πιο καλο οικονομικο και αφου ειναι στα ιδια λεφτα να το προτειμισης φυσικα.

Απο εκει και περα η αποφαση δικια σου.:happy:

 

Να χρησιμοποιείς σε παρακαλώ την πολλαπλή παράθεση όταν απαντάς σε περισσότερα του ενός post.

 

Κατά τα άλλα συμφωνώ με όσα γράφεις. :)

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μηπως καποιος απο το φορουμ θα μπορουσε να με βοηθησει να επιλεξω αναμεσα στα δυο κλιματιστικα;

Τα θελω για full time θερμανση το χειμωνα στη βορεια ελλαδα οπου ηδη εχει αρκετα κρυο, τα BTU και η θεση επιλεχθησαν απο ψυκτικο.

Με ενδιαφερει ποιο ειναι καλυτερο ως προς τη θερμικη αποδοοση , την αξιοπιστια και τα φιλτρα.

 

http://www.skroutz.gr/s/28...=hitachi+60ppa

στα 1150 ευρω μαζι με τα περαστικα

 

http://www.skroutz.gr/s/31...ase=muz-gf60ve

στα 1300 ευρω μαζι με τα περαστικα.

Edited by DeSade2
Link to comment
Share on other sites

εχει κανεις υποψιν του καποιο <<καλο>> μηχανημα inverter 12 αρι για κυρια θερμανση, βορεια ελλαδα με cop - eer.. 4 και πανω το πολυ μεχρι 400 γιουρω η ζηταω πολλα?
Link to comment
Share on other sites

εχει κανεις υποψιν του καποιο <<καλο>> μηχανημα inverter 12 αρι για κυρια θερμανση, βορεια ελλαδα με cop - eer.. 4 και πανω το πολυ μεχρι 400 γιουρω η ζηταω πολλα?

 

Κάτω από 400 12άρι θα βρεις τα εντελώς βασικά μοντέλα, τα οποία δε θα έχουν COP 4 και πάνω που ζητάς. Πρέπει να ανέβεις σε προϋπολογισμό ή να κατέβεις σε ζητούμενα. Α και το <<καλό>> σε αυτά τα λεφτά, μάλλον "τυχερό" θα ναι.

Link to comment
Share on other sites

βασικα ο χωρος που θελω να δουλεψει ειναι πανω κατω 23 τ.μ,σε κυβικα βεβαια ειναι λιγοτερα με την εννοια οτι ειναι σαλοκουζινα και εχει ηλ συσκευες ,ντουλαπες την κουζινα και καθιστικο,απο μονωση πολυ καλη και σε ντουβαρια και σε παραθυρα ,μηπως κανενα 9αρι ινβερτερ θα με καλυπτε η θα ζορισω το μηχανημα; Edited by highland1
Link to comment
Share on other sites

βασικα ο χωρος που θελω να δουλεψει ειναι πανω κατω 23 τ.μ,σε κυβικα βεβαια ειναι λιγοτερα με την εννοια οτι ειναι σαλοκουζινα και εχει ηλ συσκευες ,ντουλαπες την κουζινα και καθιστικο,απο μονωση πολυ καλη και σε ντουβαρια και σε παραθυρα ,μηπως κανενα 9αρι ινβερτερ θα με καλυπτε η θα ζορισω το μηχανημα;

 

Είναι πιθανό να σε κάλυπτε ένα 9άρι, αλλά όχι σίγουρο.

 

Έχεις όροφο από πάνω και από κάτω σου?

Πόσα τετραγωνικά μέτρα παραθυρα/μπαλκονοπορτες έχει ο χώρος? Τι είδους?

Έτος κατασκευής?

Όροφος?

Περιοχή?

 

Όλα αυτά και ακόμα περισσότερα θα λάμβανε υπόψη του ένας μηχανολόγος μηχανικος προκειμένου να σου πει πόσο πρέπει να είναι το μηχάνημα που θα βάλεις. Από απόσταση μια τέτοια συμβουλή δυστυχώς είναι επικίνδυνη για τη τσέπη σου.

 

Αν θες δώσε τα παραπάνω στοιχεία, μήπως η εξίσωσή σου είναι εύκολη, δηλαδή είσαι μακράν για 9άρι ή για 12άρι.

Edited by dal_kos
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι συμφορουμίτες γειά σας. Γράφω για πρώτη φορά αν και είμαι αναγνώστης του φόρουμ εδώ και οκτώ περίπου μήνες και έχω διαβάσει τουλάχιστον το 90 % των posts αυτού του νήματος. Νιώθω την ανάγκη να σας ευχαριστήσω εκ βάθους καρδίας όλους όσους αφιερώσατε τον πολύτιμο χρόνο σας για να μοιραστείτε τις απορίες σας, τις εμπειρίες σας και ιδιαίτερα τις πολύτιμες γνώσεις σας. Επιπλέον ιδιαίτερες ευχαριστίες θα ήθελα να απευθύνω στον αγαπητό Starenio, εύχομαι να είναι καλά όπου κι αν βρίσκεται και ελπίζω να μας ξανατιμήσει με την παρουσία του σύντομα.

Από τον περασμένο Ιούλιο εγκατέστησα σε υπνοδωμάτιο 14 τ.μ. το Mitsubishi Heavy SRK / SRC 25 ZJX-S και θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την εμπειρία χρήσης του. Καταρχάς το σπίτι στο οποίο εγκαταστάθηκε βρίσκεται σε χωριό του Νομού Θεσσαλονίκης με υψόμετρο περίπου στο επίπεδο της θάλασσας, είναι μονοκατοικία παλιά (δεκαετία του 70), δεν έχει μόνωση (μονό τούβλο με σοβά), έχει ξύλινα κουφώματα με μονό υαλοπίνακα και από πάνω κεραμοσκεπή. Το δωμάτιό μου στο οποίο τοποθετήθηκε έχει ύψος περίπου 2.80 μ. και είναι γωνιακό οπότε δύο από τους τέσσερεις τοίχους του συνορεύουν με το έξω περιβάλλον. Ο ένας βλέπει προς Ανατολάς και ο δεύτερος με ένα παράθυρο προς Βορρά.

Θα ξεκινήσω με το διαταύτα. Το μηχάνημα είναι πάρα πολύ καλό και το συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όποιον το σκέφτεται.

Η εσωτερική μονάδα είναι λίγο ογκώδης σε σχέση με άλλες μάρκες αλλά η ποιότητα και το φινίρισμα των πλαστικών του είναι άριστα και δεν νομίζω οτι θα δυσαρεστήσει κάποιον εμφανισιακά.

Από θέμα θορύβου στο Low δεν ακούγεται καθόλου, Θα πρέπει σε απόλυτη ησυχία να στήσεις αυτί στο ένα μέτρο για να καταλάβεις οτι βρίσκεται σε λειτουργία. Επί τη ευκαιρία βλέπω και ακούω αντικειμενικά αρκετά καλά. Άλλους θορύβους από συστολές-διαστολές στα πλαστικά του δεν παρατήρησα. Στο Medium και High φυσικά και ακούγεται ο αέρας που εξέρχεται αλλά σ'αυτές τις σκάλες το βάζω μόνο για κάνα πεντάλεπτο για να πιάσει την επιθυμητή θερμοκρασία και μετά δουλεύει πάντα στο Low. Τώρα τελευταία βέβαια την έχω "καταβρεί" με το Auto.

Του βάζεις την θερμοκρασία που θέλεις κι αυτό κανονίζει αν θα κάνει ψύξη, θέρμανση, αφύγρανση και σε τί ένταση θα δουλέψει ο ανεμιστήρας. Ξεκινάει για κάνα δίλεπτο-τρίλεπτο στη μεσαία σκάλα, πιάνει τη θερμοκρασία και μετά ξεχνάς οτι υπάρχει.

Από θέμα απόδοσης τα 14 τετραγωνικά είναι παιχνιδάκι. Σου δίνει την εντύπωση ότι θα μπορούσε να καλύψει χωρίς υπερβολή και σαράντα τετραγωνικά και όχι μόνο στις ήπιες ζέστες του φετινού καλοκαιριού. Μια μέρα με εξωτερική θερμοκρασία 35 βαθμούς Κελσίου το ξεκίνησα ρυθμισμένο στο Auto στους 18 βαθμούς. Τους 18 βαθμούς τους έπιασε σε 20 λεπτά και η θερμοκρασία του αέρα στις περσίδες ήταν 4 (τέσσερεις) βαθμοί Κελσίου. Βέβαια λόγω του οτι το παράθυρο είναι βορινό ο ήλιος δεν "χτυπάει" ποτέ μέσα στο δωμάτιο αλλά σημειωτέον ότι μέσα λειτουργούσαν ταυτόχρονα μια 47άρα CCFL LCD Τηλεόραση και ένα Laptop. Σε λειτουργία θέρμανσης το έβαλα τις τελευταίες μέρες αλλά δεν υπήρχαν θερμοκρασίες για σοβαρό test. Επιφυλάσσομαι να επανέλθω με test θέρμανσης όταν ψυχράνει αρκετά. Απο το λίγο που το είδα σου εμπνέει υπερεπάρκεια όπως και στην ψύξη.

Και ερχόμαστε τώρα στα ευχάριστα. Στην εξωτερική μονάδα. Η εξωτερική μονάδα έιναι πιο αθόρυβη απότι η εσωτερική στο Low. Για να πω την αλήθεια, ένας λόγος που έδωσα τόσα λεφτά (και δεν περισσεύουν) για να πάρω ακριβό μηχάνημα ήταν το θέμα του θορύβου. Επειδή η εξωτερική μονάδα θα έμπαινε ακριβώς έξω από το παράθυρο του δωματίου μου σε απόσταση δύο μόνο μέτρων από το κρεββάτι, ήθελα να είναι όσο τον δυνατόν πιο αθόρυβο γίνεται. Όταν λοιπόν το πρωτοβάλαμε σε λειτουργία, το παράθυρο ήταν κλειστό, δεν ακουγόταν τίποτα από έξω, έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος και έτσι δεν έδωσα περαιτέρω σημασία. Τα επόμενα βράδια που άφηνα μισάνοιχτο το παράθυρο για να ανανεώνεται και ο αέρας στο δωμάτιο παρατήρησα κάποια στιγμή ότι δεν το άκουσα ποτέ να λειτουργεί. Και μιλάμε για χωριό με παντελή απουσία θορύβου περιβάλλοντος. Ακούς τζίτζικα στα 100 μέτρα. Αρχικά υπέθεσα ότι επειδή είναι Inverter και δεν λειτουργεί συνεχώς ο συμπιεστής δεν θα έτυχε να το πετύχω σε λειτουργία. Μετά από κανα δυο μέρες που άρχισε να μου γίνεται έμμονη ιδέα, ήθελα να ακούσω την εξωτερική μονάδα να λειτουργεί, το κλείνω μεσημεριάτικα τελείως, αφήνω να ανεβεί η θερμοκρασία του δωματίου και μετά το ρυθμίζω στους 18 βαθμούς, το βάζω σε λειτουργία στο high power, ανοίγω το παράθυρο, βγάζω το κεφάλι μου έξω σε απόσταση 1.5 περίπου μέτρα από την εξωτερική μονάδα και περιμένω. Όσο το ακούσατε εσείς το άκουσα κι εγώ. Βγήκα έξω, πήγα μπροστά από τη μονάδα και είδα οτι ο ανεμιστήρας της περιστρεφόταν. Μόνο έτσι μπορείς να διαπιστώσεις ότι λειτουργεί. Έχω δει πολλά κλιματιστικά σε λειτουργία σε συγγενείς, φίλους και γείτονες. Inverter και On Off. 'Αλλα θορυβώδη, άλλα λιγότερο, και άλλα ποιοτικά και ακριβά απλά να ακούγονται από κοντά. Το φαινόμενο όμως παντελούς απουσίας θορύβου δεν το έχω ξανασυναντήσει. Απορώ γιατί γράφουν 47 Db στα specs. Κουραφέξαλα. Δεν πρέπει να είναι ούτε είκοσι Db. Εν κατακλείδι, αν με την εσωτερική μονάδα είμαι ενθουσιασμένος με την εξωτερική έχω μείνει άναυδος. Αν το μηχάνημα επαληθεύσει και την αξιοπιστία του σε βάθος χρόνου τότε η ΜΗΙ θα έχει έναν ακόμη απόλυτα ικανοποιημένο πελάτη.

Το μηχάνημα πιστεύω αξίζει τα λεφτά του με το παραπάνω. Όποιος το έχει στις πιθανές αγορές του, του συνιστώ να πάει να το δει από κοντά σε λειτουργία.

 

Σε επόμενο post θα σας καταθέσω την εμπειρία εγκατάστασης του μηχανήματος, ευχαριστώ.

Edited by epinephelous
Link to comment
Share on other sites

@epinephelous

 

Μπράβο σου για το κείμενό σου, καλό είναι να μαζεύονται εμπειρίες από διάφορες μάρκες.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

@epinephelous

O σκοπός του thread είναι η μεταφορά γνώσης και εμπειρίας και η αλληλοβοήθεια.

Σε ευχαριστούμε που μοιράστηκες την εμπειρία χρήσης του κλιματιστικού σου. Καλό είναι όλοι μας να παραθέσουμε τις σχετικές εμπειρίες μας ώστε να έχουμε μια άποψη πιο εμπεριστατωμένη για τα κλιματιστικά και να μη μένουμε μόνο στις προδιαγραφές του κατασκευαστή.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είναι πιθανό να σε κάλυπτε ένα 9άρι, αλλά όχι σίγουρο.

 

Έχεις όροφο από πάνω και από κάτω σου?

Πόσα τετραγωνικά μέτρα παραθυρα/μπαλκονοπορτες έχει ο χώρος? Τι είδους?

Έτος κατασκευής?

Όροφος?

Περιοχή?

 

Όλα αυτά και ακόμα περισσότερα θα λάμβανε υπόψη του ένας μηχανολόγος μηχανικος προκειμένου να σου πει πόσο πρέπει να είναι το μηχάνημα που θα βάλεις. Από απόσταση μια τέτοια συμβουλή δυστυχώς είναι επικίνδυνη για τη τσέπη σου.

 

Αν θες δώσε τα παραπάνω στοιχεία, μήπως η εξίσωσή σου είναι εύκολη, δηλαδή είσαι μακράν για 9άρι ή για 12άρι.

πανω κατω οροφο εχω διπλα κουφωματα με διπλα τζαμια και ενα φεγγιτη στην κουζινα 60x90 κατασκευη 2005 περιπου και μιλαω για θεσσαλονικη υοφ τελειωσα:heat:

Link to comment
Share on other sites

κακα τα ψεματα οτι δωσεις θα παρεις εχω στο δωματιο εναdaikin δεκαετιας 90 σκυλι μαυρο ,δουλευει μερα νυχτα τοσα χρονια δεν εχει χασει φρεον δεν εχει παθει βλαβη φτου φτου απλα τωρα επειδη τα οικονομικα ειναι να μην πω σκατα θελω κατι οικονομικοτερο και ξερω σαν το daikin δεν θα βγει κανενα αλλα τουλαχιστον να μπορω να εχω ενα καλο αξιοπιστο μηχανημα
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,χρειάζομαι τις πληροφορίες γνώμες σας γιατί ψάχνω και δεν βρίσκω για το συγκεκριμένο κλιματιστικό http://www.skroutz.gr/s/3348777/Toyotomi-TZN-TZG-12V3-ZEN.html θα χρησιμοποιηθεί για θέρμανση σε χώρο 30 τ.μ. Αν βεβαίως έχετε να προτείνετε κάτι σε αυτη την τιμή είμαι ευγνώμων
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,χρειάζομαι τις πληροφορίες γνώμες σας γιατί ψάχνω και δεν βρίσκω για το συγκεκριμένο κλιματιστικό http://www.skroutz.gr/s/3348777/Toyotomi-TZN-TZG-12V3-ZEN.html θα χρησιμοποιηθεί για θέρμανση σε χώρο 30 τ.μ. Αν βεβαίως έχετε να προτείνετε κάτι σε αυτη την τιμή είμαι ευγνώμων

 

συμφωνα με τα χαρακτηριστικα του http://www.electroline.gr/product_info.php?products_id=1066 το εργαλειο πρεπει να ειναι αρκετα οικονομικο ,και γενικα φαινεται καλο μηχανημα

Link to comment
Share on other sites

βασικα ο χωρος που θελω να δουλεψει ειναι πανω κατω 23 τ.μ,σε κυβικα βεβαια ειναι λιγοτερα με την εννοια οτι ειναι σαλοκουζινα και εχει ηλ συσκευες ,ντουλαπες την κουζινα και καθιστικο,απο μονωση πολυ καλη και σε ντουβαρια και σε παραθυρα ,μηπως κανενα 9αρι ινβερτερ θα με καλυπτε η θα ζορισω το μηχανημα;

 

Φιλε μου για να σε καλυψει 9αρι πρεπει ο χωρος να ειναι απο τις καινουργιες κατασκευες με γυψοσανιδα παραθυρα διπλα και παλι αν γιαυτο παρε ενα 12αρι για να εισαι σιγουρος:happy:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...