Jump to content

Xiaomi Mi 9


Fulgore1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Και διαφορες με το mi8 αν καποιος ειναι πρωην κατοχος θα ηταν καλοδεχουμενες

 

Στο unboxing θα στο βάλω δίπλα με το mi8 για να γουστάρεις

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

Μόνο και μόνο που θα γλυτώσουμε τη notchάρα και θα πάρουμε (επιτέλους) wireless charging, για εμένα αξίζει να το προτιμήσω έναντι του mi 8... Απο την άλλη, είναι 150€ παραπάνω και θα χάσουμε το ois γμτ ...

iPhone 3GS - iPhone 4s - Nokia Lumia 735 - Nokia Lumia 930 - Lumia 650 - Lumia 950 XL

iPad 2 Samsung Galaxy Tab Pro 8.4

Link to comment
Share on other sites

Πρώτες εντυπώσεις εντυπωσιακές σε όλα.

 

Ποιότητα κατασκευή δύο κλασεις πάνω απ το mi8

 

Οθονη πάρα πολύ καλή και φωτεινή χωρίς καμίας ανομοιομορφία.

 

Ήχος κλήσης καμπάνα.

 

Smooth όσο δεν πάει.

 

Δαχτυλίκο μόνο με ακούμπημα όπως το oneplus και όχι πάτημα όπως του Mate 20 pro.

 

Για τη αξιοπιστία θέλω χρόνο για να το τεστάρω.

 

Μαύρο θέμα μέσα από τις ρυθμίσεις πανέμορφο.

 

Η ασύρματη φόρτιση που την δοκίμασα σφαίρα

 

Ξεκλείδωμα με πρόσωπο δεν έχει αν βάλεις region Ελλάδας. Πρέπει να βάλεις honk kong για να να εμφανιστεί στο μενού

 

Πήρε ήδη την πρώτη αναβάθμιση 500mb πού βελτιώνει κάμερα κτλ

 

AnTuTu 375.000

 

Πάρτε και το βιντεακι που σας υποσχέθηκα

 

Edited by gkp

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

ωραιο το βιντεο ..προτεινω και ενα review μετα απο χρηση..προσωπικα με ενδιαφερει σε μια συσκευη η χρηση χωρις lag κατι που το εχω βρει ωσ τωρα και στο mi8 και η καμερα..για τη καμερα χωρις ois εχω τις επιφυλαξεις μου..το μονο που μou κανει κλικ ειναι η οθονη προς το παρον αν και με το hide notch στο mi8 συμβιβαζομαι προς το παρον..ειμαι σε σκεψη..δε ξερω ακομα αν αξιζει η μεταβαση απο mi8
Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα.

Το μεσημερι unboxing και εντυπωσεις σύντομα

 

Καλησπέρα από πού το πήρες ; global ?

Link to comment
Share on other sites

Πρώτες εντυπώσεις εντυπωσιακές σε όλα.

 

Δαχτυλίκο μόνο με ακούμπημα όπως το oneplus και όχι πάτημα όπως του Mate 20 pro.

 

Πάρτε και το βιντεακι που σας υποσχέθηκα

 

 

Σε ευχαριστούμε για το βίντεο και καλορίζικο !! Όσο αφορά το δαχτυλικό μιας και έχω το mi8 Pro θα σου πω ότι στο 1+6t μιας και τα βάλαμε δίπλα δίπλα θα σου πω ότι το mi8 ξεκλειδώνει ποιο γρήγορα και επίσης και στο one plus θέλει ελαφρώς πάτημα τώρα στο mi9 η ίδια η εταιρία έχει πει οτι είναι ποιο γρήγορο !! Εγώ ζαχαρώνω το mi9 Transparent αλλα μιας και εχω το mi8 Pro Transparent δεν ξέρω εάν αξίζει η μετάβαση !! :rolleyes:

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε καλορίζικο και απροβλημάτιστο εύχομαι!

Αν έχεις την καλοσύνη να ενημερώσεις, μπορεί να φορτίσει ασύρματα με οποιονδήποτε Qi φορτιστή η μόνο με τον δικό του (20W)? Επίσης, στην AOD μπορείς να βλέπεις notifications, έστω τα βασικά (αναπάντητες, emails, sms κτλ)??

Και όταν έχεις πιο ολοκληρωμένη εικόνα και άποψη, ενα review θα ήταν πολύτιμο..

Ευχαριστώ!

iPhone 3GS - iPhone 4s - Nokia Lumia 735 - Nokia Lumia 930 - Lumia 650 - Lumia 950 XL

iPad 2 Samsung Galaxy Tab Pro 8.4

Link to comment
Share on other sites

αυτη η βλακεια παντως της σιαομι που συνεχως βαζει και βγαζει προδιαγραφες σε μοντελα της ιδιες σειρας ειναι τραγικο. Δλδ το Mi8 εχει ois το Mi9 που μας ζαλιζουν ως την φοβερη ναυαρχιδα σε τοσο καλη τιμη δεν εχει!!! γιατι ρε παλικαρια? για να την δωσετε μετα απο 5 μηνες στο fl Μοντελο? ελεος....
Link to comment
Share on other sites

αυτη η βλακεια παντως της σιαομι που συνεχως βαζει και βγαζει προδιαγραφες σε μοντελα της ιδιες σειρας ειναι τραγικο. Δλδ το Mi8 εχει ois το Mi9 που μας ζαλιζουν ως την φοβερη ναυαρχιδα σε τοσο καλη τιμη δεν εχει!!! γιατι ρε παλικαρια? για να την δωσετε μετα απο 5 μηνες στο fl Μοντελο? ελεος....
Έτσι έχει συνεχείς ροή στην αγορά μέχρι να σταθεροποιηθει το όνομα πληρος και να μπορεί να βάζει τημες οπός άλλες ναυαρχιδες
Link to comment
Share on other sites

Ειναι απαράδεκτη τακτική. Έχει σταθεροποιηθεί . Το να λες πουλάω φθηνά αλλά συνεχώς να. Ου λείπουν χαρακτηριστικά μια το ένα μια το άλλο μια βάζω την μία χρονιά το δίνω την άλλη το βγάζω μετά το ξαναδινω δείχνει μιζέρια....

 

 

 

Στάλθηκε από το MI PAD 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ειναι απαράδεκτη τακτική. Έχει σταθεροποιηθεί . Το να λες πουλάω φθηνά αλλά συνεχώς να. Ου λείπουν χαρακτηριστικά μια το ένα μια το άλλο μια βάζω την μία χρονιά το δίνω την άλλη το βγάζω μετά το ξαναδινω δείχνει μιζέρια....

 

 

 

Στάλθηκε από το MI PAD 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ε βρήκε έναν τρόπο να κρατιέται, η κάθε εταιρεία βρίσκει τρόπους μέχρι να μπορεί να βαράει πλυρες σησκευης με 1000+ όπως όλοι η άλλοι.
Link to comment
Share on other sites

Το ειδα σήμερα από κοντά.

Σε όλα άριστο και την έλλειψη sd την περίμενα.

Πολυ καλή η τιμή του amazon επίσης.

Η κάμερα όμως έφαγε επικό downgrade, με έμφαση στα βραδινά σκηνικά.

Το s7 edge εύκολα ανώτερο...

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει αν η ναυαρχίδα της σιαομι του 2019 κατάφερε να είναι χειρότερη από την ναυαρχίδα της σαμσουγκ του 2016 στην κάμερα μιλάμε για επικό πισωγυρισμα...

Με κατι τέτοια βλέπω την τιμή του 8 να ανεβαίνει αντί να κατεβαίνει

Στάλθηκε από το MI PAD 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by THANKIN
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει αν η ναυαρχίδα της σιαομι του 2019 κατάφερε να είναι χειρότερη από την ναυαρχίδα της σαμσουγκ του 2016 στην κάμερα μιλάμε για επικό πισωγυρισμα...

Με κατι τέτοια βλέπω την τιμή του 8 να ανεβαίνει αντί να κατεβαίνει

Στάλθηκε από το MI PAD 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αφού όμως είναι χειρότερη η κάμερα του πώς πήρε τόσο υψηλό σκορ σε dxomark

Link to comment
Share on other sites

Λίγο χειρότερη νυχτερινή απο το mi 8 προς το παρόν..

Το hardware είναι πολύ ανώτερο, οπότε όσοι καίγεστε τόσο πολύ για φωτογραφίες στα σκοτάδια ή κάνετε υπομονή για software update η κοιτάτε αλλού...με το αζημίωτο βέβαια

iPhone 3GS - iPhone 4s - Nokia Lumia 735 - Nokia Lumia 930 - Lumia 650 - Lumia 950 XL

iPad 2 Samsung Galaxy Tab Pro 8.4

Link to comment
Share on other sites

OIS γιοκ...το κρατησα 1 μερα κ το εστειλα...με καλο φωτισμο βγαζει ΚΑΛΕΣ φωτογραφιες (Στατικα).μολις σκοτεινιασει......κλαιει η μανα του στο μνημα..ΚΡΙΜΑ..ΤΟ ΜΙ ΝΟΤΕ 2του γιοκα καλυτερες βγαζει.αλλα τι αξια εχει η γνωμη μου.εδω ολοκληρο Dxomark Tτο ανεδειξε ισαξιο με s10+...Γελανε κ οι πετρες...Το mix3 που ξαναπηρα με τον ταπεινο ΙΜΧ 368 κανει παπαδες μπροστα του..Τελος παντων οποιοι το παρουν θα χαρουν μια πανγρηγορη συσκευη καλοφτιαγμενη,λεπτεπιλεπτη κλπ..ηλιοβασιλεματα μη βγαλετε η νυχτερινα τοπια ,γιατι θα φριξει το σκυλι...
Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια περιγράφει και αυτός παρακάτω που γενικά δεν χαρίζεται πουθενά στα reviews του.

Φαίνεται ξεκάθαρα από τις λήψεις με χαμηλό φωτισμό.

Δεν έχει EIS στην λήψη φωτογραφιών παρά μόνο στο βίντεο που λειτουργεί καταπληκτικά. Αδιανόητο αυτό με την έλλειψη του OIS τελικά. Η μικρή εμπειρία μου από φωτό μου έχει δείξει πως δεν υπάρχει λύση software που να υποκαθιστά την έλλειψη του.

Χαλιά και ο ήχος του βίντεο όπως φαίνεται.

Και το 5 ώρες SOT πολύ δύσκολο λέει σε επόμενο βίντεο μετά από κάποιες μέρες χρήση.

Κρίμα γενικά , με αυτές τις λεπτομέρειες σε ξενερώνει η Xiaomi.

Αν και offtopic το θετικό είναι πως είδα προχθές για πρώτη φορά το Mi mix 3 από κοντά και έπαθα την πλάκα μου και μάλιστα μετά από 15-20 λεπτά που περιεργαζομουν τα αντικειμενικά κορυφαία S10 πιο δίπλα , σιχτιρισα όλους αυτούς που το έθαβαν λόγω του Slide μηχανισμού και δεν του είχα δώσει καμία σημασία λόγω των σχολίων αυτών.

Μιλάμε δεν υπάρχει υποκατάστατο για αυτή την πραγματικά χορταστική οθόνη χωρίς notch και τρύπες. Αν όντως έχει καλύτερη κάμερα από το Mi9 δεν βλέπω λόγο να μην είναι καλύτερη επιλογή.

 

 

Sent from my SM-T715 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα αν και τα δύο τελευταία μου τηλέφωνα είναι σιαομι αξίζει να φάει ένα μποϊκοτάζ και γυρισμα πλάτης το συγκεκριμένο μοντέλο μπας και σταματήσουν αυτήν την αηδία.

Δλδ έχεις ώριμη την τεχνολογία δίνεις το ois στο προηγούμενο μοντέλο κι έρχεσαι στο επόμενο και ακυρώνεις το χαρακτηριστικό ενώ το πουλάς στην ίδια τιμή;

Αν βλέπεις ότι αναβαθμισες την συσκευή σε ποιότητα και δεν βγαίνεις ανέβασε λίγο την τιμή για να καλύψεις το κόστος του ois.

Το να κρατάς την τιμή βγάζοντας τόσο βασικά χαρακτηριστικά που ο άλλος τα ψάχνει στην ναυαρχίδα σου είναι τελείως λάθος.

Άκυρο από εμένα. Μένω ένα χρόνο ακόμα με το mi note 3 με την *4-axis OIS main camera και κρατάω και το 400αρι στην τσέπη.

 

Στάλθηκε από το MI PAD 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by THANKIN
Link to comment
Share on other sites

αύριο απο το μεσημέρι μέχρι μευαθριο θα είναι στα χέρια μου ένα γενικό τεστακι θα το κάνω και για μια γενική εικόνα θα επανέλθω εδω :p
Link to comment
Share on other sites

Ε ναι ρε παιδια τι νομιζατε οτι η εταιρεια θα χαρισει ολο το hardware που εχουν οι μεγαλες ναυαρχιδες,ετσι επειδη μας αγαπα?

Επισης ο σκοπος της ηταν να παρουσιασει οσο νωριτερα μπορουσε το κινητο για να τραβηξει τα βλεματα απο την Samsung και αργοτερα και απο Huawei.

Και για τις μεγαλες μπαταριες των 4000,αν τις βαλει στο mi9,μετα τα αλλα κινητα(και κυριως τα gaming οπως το BlackShark)πως θα τα πουλησει?

 

Περυσι η Xiaomi με snapdragon 845 εβγαλε τα Mi8,pocophone f1,Mi mix 2s,Mi Mix3,Black Shark.

Ουτε 9 μηνες δεν περασαν απο τοτε που βγηκε το Mi8 και σου βγαζει το Mi9.

Και το Mi mix3 βγηκε αρκετα αργα στην αγορα,περιπου τελη του χρονου και αρχες το ειδαμε στην Ελλαδα.

Οποιος το αγορασε στα 569ευρω,τωρα που βγηκε το νεωτερο mi9 φθηνοτερα απο Amazon το βλεπει και τραβαει τα μαλλια του.

 

Τωρα για τα specs τα λεγαμε και περυσι.

Το mi8 δεν υποστηριζε ασυρματη φορτιση(ενω το mix υποστηριζε),και δεν ειχε IR Blaster,αλλα ειχε notification led και OIS.

Το Mi9 υποστηριζει ασυρματη φορτιση και εχει IR Blaster,αλλα δεν εχει notification led και OIS.

 

Αυτο που με ξεπερνα ομως οπως και στην περιπτωση της Sony ειναι η μπαταρια.

To Μi8 ειχε μια οθονη 6.21ιντσων,αναλυσης 2248x1080 με μπαταρια 3400mah.

Το mi9 εχει μια οθονη 6.39ιντσων,αναλυσης 2340x1080 με μπαταρια 3300mah.

 

Με λιγα λογια ανεβηκε η αναλυση και οι ιντσες,και η μπαταρια επεσε.:lol:\

 

Τωρα πως στο καλο το GSmarena εβγαλε την αυτονομια του Mi9 καλυτερη απο το S10+ και του Mate20pro,μονο οι ιδιοι ξερουν......

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...