Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για συσκευές Nokia


kage
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

΄΄Εχω έρικσσον εγώ, ΤΟ flight mode για να το ενεργοποιήσεις πρέπει να σβήσεις και να ανο΄ξεις ξανά το κινητο, (όχι και πολύ λογικό) Όπως αναφέρε ένας για να γλυτώνουν μπαταρία τα Νοκια (το 4) να βάζει το προφίλ **** δηλαδή το flight mode στα νοκια είναι κατι σαν προφίλ που το βάζεις όποτε θες?

 

Επίσης για να μην κάνω νέο θέμα, πείτε μου λίγο αν στο αεροπλάνο που θα τους πω το κινητό μου απενεργοποιεί τους πομπους και το ράδιο θα με πιστεψουν? έχουν δηλ γνώση η φύλακες? η θα πούνε κινητό είναι δεν επιτρέπετε?

Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

 

Επίσης για να μην κάνω νέο θέμα, πείτε μου λίγο αν στο αεροπλάνο που θα τους πω το κινητό μου απενεργοποιεί τους πομπους και το ράδιο θα με πιστεψουν? έχουν δηλ γνώση η φύλακες? η θα πούνε κινητό είναι δεν επιτρέπετε?

 

δεν υπαρχει προβλημα...:)

απλα ενημερωσε τους απο νωρις...;)

αλλα και να μη θες, η συσκευη σου δε θυμιζει και πολυ το κλασσικο τηλεφωνο.

αν σου πουν κατι πες απλα πως ειναι walkman (που ετσι και αλλιως ειναι).:p

Link to comment
Share on other sites

Όπως αναφέρε ένας για να γλυτώνουν μπαταρία τα Νοκια (το 4) να βάζει το προφίλ **** δηλαδή το flight mode στα νοκια είναι κατι σαν προφίλ που το βάζεις όποτε θες?

 

Έτσι ακριβώς φίλε μου. :)

 

Επίσης για να μην κάνω νέο θέμα, πείτε μου λίγο αν στο αεροπλάνο που θα τους πω το κινητό μου απενεργοποιεί τους πομπους και το ράδιο θα με πιστεψουν? έχουν δηλ γνώση η φύλακες? η θα πούνε κινητό είναι δεν επιτρέπετε?

 

Προσωπικά έχω πετάξει 2 φορές με το κινητό ανοιχτό στο προφίλ εκτός σύνδεσης και άκουγα mp3 (4 ώρες είναι αυτές - δε περνάνε με τίποτα) και κανείς από το πλήρωμα δε μου είπε τίποτα, ούτε τους φάνηκε κάτι περίεργο! Βέβαια όλα αυτά σε πτήσεις της Swiss air. Στην Ελλάδα, οι πανέμορφες καρακαλλόνες (μπλιάξ) της Ολυμπιακής και της Aegean μπορεί να μη γνωρίζουν καν τι είναι το προφίλ εκτός σύνδεσης.

Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστώ, Μπράβο στη ΝΟΚΙΑ που υπάρχει αυτή η εργονομία.

 

Υ.Γmvagustagm. walkman :shifty:

Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

"Nokia always recommends the use of original Nokia batteries with Nokia phones to ensure safety, performance, and warranty coverage.

 

To make it easier to identify original Nokia batteries, as of late 2004 we’ve started adding a coded hologram to them. Please note that during the transition phase, many original Nokia batteries available on the market will not have this hologram."

 

Μια καλή ιδέα είναι να "τσεκάρουμε" αν είναι γνήσια η μπαταρία μας γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται! Εδώ λοιπόν υπάρχουν μερικές χρήσιμες πληροφορίες για τις μπαταρίες μας καθώς και μια εφαρμογή που ελέγχει αν η μπαταρία είναι γνήσια.

 

Προσέξτε οτι οι μπαταρίες της ΝΟΚΙΑ έχουν ενα μάυρο υλικό στο ολόγραμμα. Εκείνο το "ξύνουμε" όπως τις κάρτες των καρτοκινητών και αποκαλύπτεται ένας κωδικός τον οποίο πληκτρολογούμε στη συγκεκριμένη εφαρμογή και γίνεται η διαπίστωση της γνησιότητας της μπαταρίας.

 

Για να ξέρουμε τι μας γίνεται ;)

Link to comment
Share on other sites

Οπότε, από όσα διάβασα, τα 2 καλύτερα μοντέλα ως προς το συγκεκριμένο θέμα του pairing αλλά και της άνεσης (ως προς το μέσο όρο πάντα..) είναι τα

 

Jabra BT500V με 19gr βάρος και τιμή στα ~73E

Plantronics Discovery 640 με 9gr βάρος και τιμή στα ~85Ε

 

Επειδή οι συσκευές είναι πολύ κοντά ως προς αυτά που προσφέρουν, έχει δοκιμάσει κάποιος και τα δύο να πει ένα συγκριτικό μεταξύ τους? Είδα αρκετούς να έχουν δοκιμάσει διάφορα ΒΤ..

Έχει να αναφέρει κανείς κάποιο σχόλιο θετικό ή αρνητικό μετά από μακρά χρήση κάποιου από τα δύο?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Nissan Motorsport Club -www.nismoclub.gr-

Link to comment
Share on other sites

-inurl:(htm|html|php) intitle:"index of" + "last modified" + "parent directory" + description + size + ([b]jar[/b]) "[b]real football[/b]"

 

Xrhsimopoiontas ton parapanw kwdiko sthn mpara evreshs tis google mporeis na vreis oti psaxneis

 

Ekei pou einai grammeno to real football vazete to onoma tou arxeiou pou psaxnete

 

Ekei pou einai grammeno to jar vazete to typo tou arxeiou pou psaxnete

 

Amesws amesws sas emfanizei ftp servers pou exoun anevasmena ta arxeia pouy psaxnete...elpizw na sas voh8hsa einai ena script pou pragmatika to exw liwsei...

Edited by Itchrist86
Link to comment
Share on other sites

Αυτό για το ΜΡ3 το κατάφερα να το κάνω και πράγματι είναι πολύ χρήσιμο.

Το πρώτο όμως όχι... Καμία βοήθεια?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το έψαχνα καιρό και το βρήκα χαζεύοντας τα forums της ΝΟΚΙΑ από τους φιλανδούς mods... Δίνεις το μοντέλο ΝΟΚΙΑ που σε ενδιαφέρει και έχεις 100% ΕΓΚΥΡΑ ΚΑΙ ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΑ, οτιδήποτε αφορά το firmware όλων των εκδόσεων ενός κινητού (π.χ. του Ν73) μέχρι και σε γραφική παράσταση!! :) :w00t: :yahoo: :up:

 

http://hunajatehdas.net/nokia/firmware/index_en.php?model=N73

 

Κάτω από το πλαίσιο αριστερά, με το ιστορικό αναβαθμίσεων του εκάστοτε κινητού, έχει ένα πλαίσιο όπου είναι έτοιμη γραμμένη η αναζήτηση των βελτιώσεω μέσω Google. Δυστυχώς τα αποτελέσματα πλην ορισμένων εκδόσεων για τις οποίες υπάρχουν πληροφορίες, είναι πενιχρά, αφού ή ΝΟΚΙΑ -άγνωστο γιατί- δεν μπαίνει στον κόπο να εκδώσει chengelog στην σχετική ιστοσελίδα με τις αναβαθμίσεις. Κάτι που έκανε για παράδειγμα παλιά η αείμηνστη :( Siemens σε κάθε firmware update....

 

Enjoy!

Edited by Itchrist86

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Thank you ;)

Ειναι απο τις ελαχιστες σελιδες που ενημερωνονται σωστα

(εχει δωθει 2-3 φορες παλιοτερα ...)

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιος κωδικος που να κραταει περισοτερο η μπαταρια? αν ναι ποιος ειναι?

 

κατι τετιο καταλαβενω εδω :)

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=165554

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Half Rate Codec

Half Rate Codec will decrease sound quality but it gives you about 30%

lower battery consumption.

You may enable it by this code: *4720#

or disable it: #4720#

Υπαρχει καποιος κωδικος που να κραταει περισοτερο η μπαταρια? αν ναι ποιος ειναι?

 

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Μόνο που αυτό δουλεύει μόνο στα παλιά series 40 και το μόνο που κάνει ΜΟΝΟ στην θεωρία είναι για μειώνει την ποιότητα του ήχου των κλήσεων και έτσι αυξάνεται η αυτονομία της μπαταρίας.

Στην πράξη δεν κάνει τίποτα.

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Όντως δεν κάνει τίποτα στην πράξη, αλλά ΠΛΕΟΝ! Κάποτε δούλευε! Με ένα 6110 που είχα δούλευε μια χαρά το half rate mode! Έριχνε την ποιότητα του ήχου και μεγάλωνε τη διάρκεια της μπαταρίας!! Τώρα μην το παλέυετε άδικα..
Link to comment
Share on other sites

Πατισα στο Ν73 μου *4720# και δεν κανει τιποτα :( αυτος ο κωδικος γεινετε μονο στα series 40 οπως λεει και ο PCMan :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Πατισα στο Ν73 μου *4720# και δεν κανει τιποτα :( αυτος ο κωδικος γεινετε μονο στα series 40 οπως λεει και ο PCMan :)

 

Για τα σχετικά πρόσφατα series 40 δε γνωρίζω Γιάννη! Θα το δοκιμάσω αύριο στο 6230 του πατέρα μου και θα ποστάρω! Στα παλιά NOKIA (5110, 6110 κ.λπ.) τα οποία δε γνωρίζω τι series ήταν (!!) γίνεται σίγουρα!! :lol: :lol:

 

EDIT: Παίδες τίποτα και στο 6230 (Firmware V 05.50m, 07-07-05, RH-12). Άρα δεν ισχύει ούτε στα series 40 όπως λέει ο PCMan. Μόνο στα πολύ παλιά τα οποία το μόνο σίγουρο είναι οτι δεν ήταν series 40!!!!

Link to comment
Share on other sites

Οπως αναφερθηκε παλιοτερα ,μπορει να γινει με το plantronics bluetooth .

 

@agekalp Το θεμα που ανοιξες ενωθηκε με ενα παλιοτερο :)

 

Εχω διαβάσει τη συζήτηση στα forums για το plantronics 640 που συνδέεται με 2 κινητά ταυτόχρονα. Μου είπαν απο ΤΙΜ ότι τώρα φέρνουν το Supertooth Nano που συνδέεται με 5 κινητά ταυτόχρονα (και είναι και φτηνότερο - 59€). Μπορεί να επιβεβαιώσει κάποιος αν λειτουργεί όπως και το plantronics ?

 

Thx,

Daltons2000

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ο εν λόγω κωδικός στο 7610 δεν δουλεύει….!:(

Στα Ν90, Ν70, και 7650 δουλεύει.:)

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Μερικοί Κωδικοί απόκτησης πληροφοριών για ΝΟΚΙΑ είναι αυτοί:

 

 

Μετρητής εξερχόμενων κλήσεων από τη στιγμή που άνοιξε το κινητο (ακόμη και αν εχουν μηδενιστεί οι μετρητές) *:

 

*#92702689#

 

Serial number

 

*#06#

 

Λογισμικό

 

*#0000#

 

 

 

Εσείς ξέρετε κάποιον άλλο???

 

* Ισχύει για ολα τα Νοκια εκτός κάποιων εξαιρέσεων...

[sIGPIC][/sIGPIC]ΣΣΣ... Μας ακούνε!!!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για συσκευές Nokia
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...