Jump to content

Redmi Note 7


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξέρει κανείς να μυ απαντήσει πως βγάζουμε μια εφαρμογή από την καρτέλα; Βλέπω μόνο να την κάνει απεγκατάσταση.
Xiaomi Redmi Note 7
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς να μυ απαντήσει πως βγάζουμε μια εφαρμογή από την καρτέλα; Βλέπω μόνο να την κάνει απεγκατάσταση.

 

Αν εννοεις να μην υπαρχει στην αρχικη σου οθονη ,τοτε δεν γινεται.Ολες οι εφαρμογες ειναι εκει....Μπορεις ομως να τις κατηγοριοποιησεις σε φακελους για να μην ειναι χυμα!Καλως ηρθες στον κοσμο του miui!

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς να μυ απαντήσει πως βγάζουμε μια εφαρμογή από την καρτέλα; Βλέπω μόνο να την κάνει απεγκατάσταση.
Ή βάζεις έναν άλλον launcher με app drawer και τελειώνει το θέμα.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω αυτον τον φορτιστη της blitzwolf που ειναι απο τους καλυτερους θεωρω,, τον εχω 2 χρονια και ειναι που καλος

https://www.banggood.com/Qualcomm-Certified-BlitzWolf-BW-S5-QC3_0-18W-USB-Charger-EU-Adapter-With-Power3S-Tech-p-1032822.html?rmmds=search&ID=224&cur_warehouse=CN

κανει για την συσκευη μας ???γιατι θελω να χρησιμοποιω αυτον και οχι τον μαμισιο,,,,αν δεν κανει πειτε μου μια αλλη καλη μαρκα ,,,αυτος που εχω τωρα ειναι 18 watt ,,εμας ποσα watt χρειαζεται να ειναι ο φορτιστης??εμας ειναι quick charge 4 απο οτι βλεπω,,το θεμα ειναι ποια καλη μαρκα εχει βγαλει quick charge 4??

 

Μια χαρα ειναι ο φορτιστης που εχεις!Δουλεψε τον αφοβα!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι ο φορτιστης που εχεις!Δουλεψε τον αφοβα!

σε ευχαριστω φιλε μου.....εντω μεταξυ 168 ωρες θελω για ξεκλειδωμα bootloader 1 βδομαδα δηλαδη (πικρα και δυστυχια)...

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω αυτον τον φορτιστη της blitzwolf που ειναι απο τους καλυτερους θεωρω,, τον εχω 2 χρονια και ειναι που καλος

https://www.banggood.com/Qualcomm-Certified-BlitzWolf-BW-S5-QC3_0-18W-USB-Charger-EU-Adapter-With-Power3S-Tech-p-1032822.html?rmmds=search&ID=224&cur_warehouse=CN

κανει για την συσκευη μας ???γιατι θελω να χρησιμοποιω αυτον και οχι τον μαμισιο,,,,αν δεν κανει πειτε μου μια αλλη καλη μαρκα ,,,αυτος που εχω τωρα ειναι 18 watt ,,εμας ποσα watt χρειαζεται να ειναι ο φορτιστης??εμας ειναι quick charge 4 απο οτι βλεπω,,το θεμα ειναι ποια καλη μαρκα εχει βγαλει quick charge 4??

 

 

 

Από ότι έχω καταλάβει, όταν έχεις qc3 φορτιστή κάνει περίπου 1:55 να γεμίσει από άδειο, ενώ με της συσκευασίας 2:25 λεπτά. Όχι κάτι τρελό δηλαδή

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από ότι έχω καταλάβει, όταν έχεις qc3 φορτιστή κάνει περίπου 1:55 να γεμίσει από άδειο, ενώ με της συσκευασίας 2:25 λεπτά. Όχι κάτι τρελό δηλαδή

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Με τι καλώδιο; Γιατί εμένα έχω την αίσθηση ότι είναι λίγο πιο μεγάλη η διαφορά (έχω καλώδιο από oneplus 6t).

 

Βέβαια η μεγαλύτερη διαφορά είναι 0-50% ενώ από 80% και πάνω η διαφορά είναι πολύ μικρή. Οπότε μεγάλη σημασία παίζει και σε τι ποσοστό συγκρίνεις. Εγώ ας πούμε φορτίζω 30-80 άντε μέχρι 90.

 

Κατά τα άλλα, αν δεν απατωμαι είναι συμβατο και με qc4.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Με τι καλώδιο; Γιατί εμένα έχω την αίσθηση ότι είναι λίγο πιο μεγάλη η διαφορά (έχω καλώδιο από oneplus 6t).

 

 

 

Βέβαια η μεγαλύτερη διαφορά είναι 0-50% ενώ από 80% και πάνω η διαφορά είναι πολύ μικρή. Οπότε μεγάλη σημασία παίζει και σε τι ποσοστό συγκρίνεις. Εγώ ας πούμε φορτίζω 30-80 άντε μέχρι 90.

 

 

 

Κατά τα άλλα, αν δεν απατωμαι είναι συμβατο και με qc4.

 

Sent from my RN7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είστε ευχαριστημένοι με την κεραία τής συσκευής η μόνο το δικό μου έχει θέμα;;;
Το δικό μου έχει σαφώς χειρότερο σήμα από το παλιό redmi note 2.. Απλά το συνηθίζεις..

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 

Sent from my RN7 using Tapatalk

 

Δεν λέει με τι καλώδιο το έκανε.

 

Από οτι βλέπω και σε αυτόν, όταν είναι κάτω από 50 είναι σημαντικα πιο γρήγορος ο qc3. Από την άλλη το βίντεο δείχνει ότι από 50 και πάνω έχουν ίδια ταχύτητα το οποίο σε μένα τουλάχιστον δεν ισχύει. Αν δεν απατωμαι αυτό ίσχυε στο qc2 ενω σε qc3 μεταξυ 50-80 εχει το κατι παραπανω απο απλά 10W. Το τελευταιο 80-100% ειναι ιδιο σε ταχύτητα ειτε μιλαμε για 10W ειτε για qc3. Τωρα πως σε αυτον διαφεραν σε ταχυτητα σε αυτο το step μονο αυτος το ξερει...

 

Κατα τα αλλα διαφορα σε ταχυτητα βλεπεις μεχρι 80 max που συνηθως οταν βιαζεσαι ειναι υπεραρκετο. Από εκει και πανω τρως ιδιο χρονο και μειωνει ποσοστιαια τη ψαλιδα. Βεβαια αν εχεις καλομαθει σε πολυ γρήγορες φορτίσεις (πχ dash charge της oneplus) η φορτιση εδω σου φαινεται πολυ αργή. Αλλά μην ξεχναμε οτι ειναι και 4k μπαταρία.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μια ερώτηση.

Εχω εναν φτιάξει ένα φάκελο με βίντεο και τα βαζω εκει αλλα απο το κομπιούτερ δεν μπορώ να τα βρω το συνδέω βλεπω τα παντα εκτοσ τους φακέλους με αυτα

Link to comment
Share on other sites

Ποια θήκη και τζαμακι προτείνετε για το εν λόγω κινητό?

φιλε με αυτα εδω εκανα την δουλεια μου

https://www.gearbest.com/screen-protectors/pp_009795173139.html?wid=1433363

https://www.gearbest.com/cases-leather/pp_009940313936.html?wid=1433363

https://www.gearbest.com/screen-protectors/pp_009744453286.html?wid=1433363

και μαλιστα τελικα το screen protector για την καμερα δεν μου χρειαστηκε και μου εμεινε στην ακρη γιατι η θηκη που του εβαλα εχει βαθος και καλυπτει μια χαρα την καμερα χωρις να υπαρχει φοβος γδαρσιματος,,,σε 8 ημερες τα ειχα παραλαβει.

Link to comment
Share on other sites

Από χθες κάτοχος του τηλεφώνου κι εγώ... Απ ότι έψαξα το θέμα με τις ειδοποιήσεις που δεν εμφανίζονται στην notification bar, λύνεται μόνο με εφαρμογή. Αυτοί που το σκέφτηκαν τους φάνηκε πρακτικό; Ελπίζω σε διόρθωση... Επίσης δεν τρέχει η εφαρμογή TripAdvisor. Πάει να ξεκινήσει, γίνεται πράσινη η οθόνη, και μένει εκεί! Το κάνει σε όλους;

Το led ανάβει μόνο κατά την φόρτιση ή έχει και κάποια άλλη χρησιμότητα;

Στα θετικά το ενεργοποιημενο api2. Να παίξουμε λίγο με gcam χωρίς πολλά πολλά!

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Με ιντριγκάρει η αγορά του κινητού στην έκδοση 4/64, όμως σήμερα διάβασα μία καθόλα αρνητική κριτική χρήστη για το μοντέλο από εδώ

 

https://www.skroutz.gr/s/17793486/Xiaomi-Redmi-Note-7-32GB.html#reviews

 

και προβληματίστηκα έντονα.. (αναφέρομαι στο σεντόνι της από 11/08 κριτικής)

 

Μπορείτε να μου πείτε οι χρήστες που έχετε...συμβιώσει αρκετό διάστημα με το κινητό αν έχουν βάση τα παραπάνω (μπαταρία, αντοχή οθόνης, ηχεία, κατασκευή)??

Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Με ιντριγκάρει η αγορά του κινητού στην έκδοση 4/64, όμως σήμερα διάβασα μία καθόλα αρνητική κριτική χρήστη για το μοντέλο από εδώ

 

https://www.skroutz.gr/s/17793486/Xiaomi-Redmi-Note-7-32GB.html#reviews

 

και προβληματίστηκα έντονα.. (αναφέρομαι στο σεντόνι της από 11/08 κριτικής)

 

Μπορείτε να μου πείτε οι χρήστες που έχετε...συμβιώσει αρκετό διάστημα με το κινητό αν έχουν βάση τα παραπάνω (μπαταρία, αντοχή οθόνης, ηχεία, κατασκευή)??

 

Δεν βλεπω καποια αρνητικη κριτικη σεντονι στις 11/08

 

Αλλα ας σου πω εγω την γνώμη μου για αυτα που λες

 

- Μπαταρια: πολυ καλή αν και λίγο κάτω από προηγούμενα redmi note. Τουλάχιστον σε μένα έβγαζε πειρισσότερο το redmi note 5. Αλλα γενικά δύσκολα θα βρείς μεγαλύτερη αυτονομία σε φετινό μοντέλο με ίδια χρήματα.

- Αντοχή/κατασκευή: έτσι και έτσι. Παίζοντας με σκληρη θήκη έκανε κανα 2 αραχνιές στο σώμα. Βέβαια οι σκληρές θήκες γενικά κάνουν σημάδια. Για μένα το φάουλ ειναι οτι βάλαν γυάλινη πλάτη σε συσκευή που δεν έχει ασύρματη φόρτιση. Για ποιο λόγο; Κατα τα άλλα είνα αρκετά στιβαρή, δεν τρίζει, ωραία αίσθηση τα κουμπιά κλπ

- Οθόνη: Νόμιζω σε αυτά τα λεφτά δεν έχω πιάσει καλύτερη ips. Καλές γωνίες θέασης, συμπαθητικό contrast και τίμα φωτεινότητα. Το μόνο που προδίδει την τιμή της είναι λιγο Light bleeding που εχει προς την πάνω άκρη που ειναι το tear drop.

- Ηχεία: Σε αυτό το εύρος τιμής δεν μπορείς να έχεις μεγάλες απαιτήσεις. Τουλάχιστον έχει αρκετή ένταση και σχετικά καθαρό ήχο μέχρι το 70%. Θα ήθελα λιγο μπάσο παραπάνω αλλά όπως είπα σε αυτά τα λεφτά και πάλι καλά...

 

Εμένα βασικά 3 μεγάλα μειονεκτήματα και αλλο 1 που ίσως ειναι υποκειμενικο.

 

Το πρώτο ειναι οτι παρά το μικρό tear drop έχει ειδοποιήσεις τύπου mi8/pocophone. Δηλαδή τα εικονίδια των ειδοποιήσεων μένουν μονο για λίγα δευτερόλεπτα.

 

Το δεύτερο είναι ότι παίζουν random αισθητήρες εγγύτητας με αποτέλεσμα σε κάποιες συσκευές, καθώς μιλάς στο τηλέφωνο να τυχαίνει να ανάβει η οθόνη. Δυστυχώς δεν υπάρχει τρόπος να ξεχωρίσεις εκ των προτέρων ποια συσκευή είναι με "καλό" proximity και ποια όχι

 

Το τρίτο είναι ότι στην Ελλάδα (όπως και στα υπόλοιπα redmi) δεν δουλεύει το 4g+. Έχεις μόνο 4g.

 

Το τέταρτο, που ίσως δεν ενοχλεί όλους το ίδιο, είναι ότι είναι κάπως αργή η συσκευή. Σαν να μην έχει γίνει καλό optimization. Φυσικά πολλοί μπορεί να μην καταλάβουν καν τι εννοώ... αλλα όσοι έχουν δουλέψει τον 660 σε άλλες συσκευές και ειναι λιγο πιο απαιτητικοί καταλαβαίνουν.

 

Να προσθέσω ότι έχει κάμερα που φωτογραφικά κοντράρει ναυαρχίδες (με gcam) και με εξαίρεση το proximity δεν έχει ακουστεί κάποια συχνή ζημιά. Οπότε γενικά είναι ενα αρκετά ολοκληρωμένο και αξιόπιστο σύνολο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλεπω καποια αρνητικη κριτικη σεντονι στις 11/08

 

Αλλα ας σου πω εγω την γνώμη μου για αυτα που λες

 

- Μπαταρια: πολυ καλή αν και λίγο κάτω από προηγούμενα redmi note. Τουλάχιστον σε μένα έβγαζε πειρισσότερο το redmi note 5. Αλλα γενικά δύσκολα θα βρείς μεγαλύτερη αυτονομία σε φετινό μοντέλο με ίδια χρήματα.

- Αντοχή/κατασκευή: έτσι και έτσι. Παίζοντας με σκληρη θήκη έκανε κανα 2 αραχνιές στο σώμα. Βέβαια οι σκληρές θήκες γενικά κάνουν σημάδια. Για μένα το φάουλ ειναι οτι βάλαν γυάλινη πλάτη σε συσκευή που δεν έχει ασύρματη φόρτιση. Για ποιο λόγο; Κατα τα άλλα είνα αρκετά στιβαρή, δεν τρίζει, ωραία αίσθηση τα κουμπιά κλπ

- Οθόνη: Νόμιζω σε αυτά τα λεφτά δεν έχω πιάσει καλύτερη ips. Καλές γωνίες θέασης, συμπαθητικό contrast και τίμα φωτεινότητα. Το μόνο που προδίδει την τιμή της είναι λιγο Light bleeding που εχει προς την πάνω άκρη που ειναι το tear drop.

- Ηχεία: Σε αυτό το εύρος τιμής δεν μπορείς να έχεις μεγάλες απαιτήσεις. Τουλάχιστον έχει αρκετή ένταση και σχετικά καθαρό ήχο μέχρι το 70%. Θα ήθελα λιγο μπάσο παραπάνω αλλά όπως είπα σε αυτά τα λεφτά και πάλι καλά...

 

Εμένα βασικά 3 μεγάλα μειονεκτήματα και αλλο 1 που ίσως ειναι υποκειμενικο.

 

Το πρώτο ειναι οτι παρά το μικρό tear drop έχει ειδοποιήσεις τύπου mi8/pocophone. Δηλαδή τα εικονίδια των ειδοποιήσεων μένουν μονο για λίγα δευτερόλεπτα.

 

Το δεύτερο είναι ότι παίζουν random αισθητήρες εγγύτητας με αποτέλεσμα σε κάποιες συσκευές, καθώς μιλάς στο τηλέφωνο να τυχαίνει να ανάβει η οθόνη. Δυστυχώς δεν υπάρχει τρόπος να ξεχωρίσεις εκ των προτέρων ποια συσκευή είναι με "καλό" proximity και ποια όχι

 

Το τρίτο είναι ότι στην Ελλάδα (όπως και στα υπόλοιπα redmi) δεν δουλεύει το 4g+. Έχεις μόνο 4g.

 

Το τέταρτο, που ίσως δεν ενοχλεί όλους το ίδιο, είναι ότι είναι κάπως αργή η συσκευή. Σαν να μην έχει γίνει καλό optimization. Φυσικά πολλοί μπορεί να μην καταλάβουν καν τι εννοώ... αλλα όσοι έχουν δουλέψει τον 660 σε άλλες συσκευές και ειναι λιγο πιο απαιτητικοί καταλαβαίνουν.

 

Να προσθέσω ότι έχει κάμερα που φωτογραφικά κοντράρει ναυαρχίδες (με gcam) και με εξαίρεση το proximity δεν έχει ακουστεί κάποια συχνή ζημιά. Οπότε γενικά είναι ενα αρκετά ολοκληρωμένο και αξιόπιστο σύνολο.

 

Μετά από μια εβδομάδα συνύπαρξης με το τηλέφωνο, βρίσκω πολύ ακριβή την παραπάνω περιγραφή.

Για εμένα η βασική ενόχληση είναι ότι δεν εμφανίζονται οι ειδοποιήσεις στην μπάρα. Θα ψάξω κάποια εφαρμογή που να είναι σχετικά αξιόπιστη για να πάρω αυτή τη λειτουργία. Με το proximity, σήμερα μου έτυχε να ανοίξει η οθόνη όσο μιλούσα, αλλά θα κάνω λίγες ακόμη δοκιμές στο πώς το κρατάω και το ακουμπάω.

Link to comment
Share on other sites

Ποια θήκη και τζαμακι προτείνετε για το εν λόγω κινητό?
Από κινεζομαγαζο της περιοχής πήρα ένα full screen τζαμακι (αυτό με το μαύρο γύρω γύρω) και μια θήκη (που γράφει motomo!!) με μεταλλική πλάτη.Νομιζω πως συνδυαστικά δίνουν ένα πολύ καλό αποτέλεσμα.Βεβαια χάνεται το μπλε του κινητού αλλά προς το παρόν βολεύει.2fa397b23b82f3693dc6d44b589e6e06.jpg4d7d2610c269a9b611570cf3870a2af3.jpg71e5f8dbe9630c296ee59ea0553b3cfa.jpg57fd04db4825fc0c2a50a5684d6268bb.jpg

 

Ενδεικτικά λινκ μόνο για τις φωτογραφίες:

https://www.lelong.com.my/xiaomi-redmi-note-7-mi-9-motomo-iring-stand-tpu-steel-case-pitlong-I6184354-2007-01-Sale-I.htm

https://images.app.goo.gl/qppMhthr3ES3gfDW6

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by akispash
It's just me myself and I :lol:
Link to comment
Share on other sites

Από χθες κάτοχος του τηλεφώνου κι εγώ... Απ ότι έψαξα το θέμα με τις ειδοποιήσεις που δεν εμφανίζονται στην notification bar, λύνεται μόνο με εφαρμογή. Αυτοί που το σκέφτηκαν τους φάνηκε πρακτικό; Ελπίζω σε διόρθωση... Επίσης δεν τρέχει η εφαρμογή TripAdvisor. Πάει να ξεκινήσει, γίνεται πράσινη η οθόνη, και μένει εκεί! Το κάνει σε όλους;

Το led ανάβει μόνο κατά την φόρτιση ή έχει και κάποια άλλη χρησιμότητα;

Στα θετικά το ενεργοποιημενο api2. Να παίξουμε λίγο με gcam χωρίς πολλά πολλά!

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Το λεντ αναβει και σε μηνυματα

 

----- προσθήκη μηνύματος 60 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το 1 λινκ για καμερα δε δουλευει

Link to comment
Share on other sites

Το λεντ αναβει και σε μηνυματα

 

----- προσθήκη μηνύματος 60 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το 1 λινκ για καμερα δε δουλευει

 

Κάποιο θέμα έχεις με το browser σου.

 

Δοκίμασε παρατεταμένο πάτημα και επέλεξε λήψη συνδέσμου ή κατέβασε το από το pc

Link to comment
Share on other sites

Το έχω αναφέρει ξανά στο παρελθόν αλλά έτσι από περιέργεια, θα ήθελα να μάθω αν εμφανίζει και σε άλλους αυτήν την κουλή κατανάλωση της μπαταρίας.

Τότε είχαμε καταλήξει με τον Αντρέα ότι από τη στιγμή που η διάρκεια της μπαταρίας δεν έχει κάτι ασυνήθιστο, προφανώς πρόκειται για τα κουλά που κάνει κατά καιρούς η xiaomi στα λογισμικά της.79938ee3e6b588ed5a12fb7e5f95e5e0.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Το έχω αναφέρει ξανά στο παρελθόν αλλά έτσι από περιέργεια, θα ήθελα να μάθω αν εμφανίζει και σε άλλους αυτήν την κουλή κατανάλωση της μπαταρίας.

Τότε είχαμε καταλήξει με τον Αντρέα ότι από τη στιγμή που η διάρκεια της μπαταρίας δεν έχει κάτι ασυνήθιστο, προφανώς πρόκειται για τα κουλά που κάνει κατά καιρούς η xiaomi στα λογισμικά της.79938ee3e6b588ed5a12fb7e5f95e5e0.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7

 

Μετά από πόσο χρόνο εκτός ρεύματος σου δείχνει την παραπάνω εικόνα; Εάν πχ είναι 3 μέρες και δεν το έχεις χρησιμοποιήσει πολύ, δεν είναι παράλογο η αδράνεια να είναι η μεγαλύτερη πηγή κατανάλωσης.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...