Jump to content

Redmi Note 7


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δηλαδη φιλε ποσο sot σου βγαζει?Που διαβασες και τι ακριβως?Ποια rom?

Οταν γραφουμε να ειμαστε οσο το δυνατον πιο συγκεκριμενοι.

Ανεβάζεται ss παιδια να βλεπουμε τι γινεται ξεκαθαρα.

10.3.4.0 εχω.. Sot μόνο σε wifi το ανώτερο που μου βγάζει είναι 8 ώρες και κατι, τα redmi 5 και 6 ακριβώς στις ίδιες συνθήκες με πηγαιναν στις 12 ώρες και κατι.. Το πρόβλημα όμως γίνεται μεγαλύτερο με δεδομένα.. Σε μερα που μπορεί να είμαι μόνο με δεδομένα το sot παει στις 5 ώρες και κατι το ανώτερο, τα redmi 5 με 6 με πήγαιναν στις 9..Δεν κρίνω τι είναι πολύ ή λίγο ή αν φτάνει κάποιον.. Μιλάω σε σύγκριση με τα προηγούμενα μοντέλα οτι υπάρχει αισθητή διαφορά..Ταξιδεύω συνεχώς με τραίνο μεγάλα ταξίδια και όση ωρα είμαι είμαι στο ταξίδι σκαλίζω συνέχεια το κινητό.. Στα προηγούμενα μοντέλα έφευγα με 100% μπαταρία και εφτανα κάπου στο 40 50, στο 7 φτάνω απο 20 μέχρι να χρειαστω power bank. Απλα πάτησα στο ίντερνετ redmi note battery drain και μου εβγαλε στο xda και στο mi forum παρα πολλά άτομα που γράφουν γι αυτό το θέμα. Ξαναλέω για να μην πει κάποιος ρε φιλε με wifi δεν σου φτάνουν 8 ωρες;; Δεν ειπα αυτό.. Είπα οτι σε σχέση με τα προηγούμενα είναι αισθητή διαφορά και με δεδομένα γίνετε χειρότερα Εξάλλου κάνεις δεν λεει όχι σε παραπάνω μπαταρία και απο την στιγμή που έχει 4000 οπως τα προηγούμενα θα περιμενε και αντίστοιχες αποδόσεις.. Ισως φταίει ο επεξεργαστής, μπορεί να έχει περισσότερες απαιτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

10.3.4.0 εχω.. Sot μόνο σε wifi το ανώτερο που μου βγάζει είναι 8 ώρες και κατι, τα redmi 5 και 6 ακριβώς στις ίδιες συνθήκες με πηγαιναν στις 12 ώρες και κατι.. Το πρόβλημα όμως γίνεται μεγαλύτερο με δεδομένα.. Σε μερα που μπορεί να είμαι μόνο με δεδομένα το sot παει στις 5 ώρες και κατι το ανώτερο, τα redmi 5 με 6 με πήγαιναν στις 9..Δεν κρίνω τι είναι πολύ ή λίγο ή αν φτάνει κάποιον.. Μιλάω σε σύγκριση με τα προηγούμενα μοντέλα οτι υπάρχει αισθητή διαφορά..Ταξιδεύω συνεχώς με τραίνο μεγάλα ταξίδια και όση ωρα είμαι είμαι στο ταξίδι σκαλίζω συνέχεια το κινητό.. Στα προηγούμενα μοντέλα έφευγα με 100% μπαταρία και εφτανα κάπου στο 40 50, στο 7 φτάνω απο 20 μέχρι να χρειαστω power bank. Απλα πάτησα στο ίντερνετ redmi note battery drain και μου εβγαλε στο xda και στο mi forum παρα πολλά άτομα που γράφουν γι αυτό το θέμα. Ξαναλέω για να μην πει κάποιος ρε φιλε με wifi δεν σου φτάνουν 8 ωρες;; Δεν ειπα αυτό.. Είπα οτι σε σχέση με τα προηγούμενα είναι αισθητή διαφορά και με δεδομένα γίνετε χειρότερα Εξάλλου κάνεις δεν λεει όχι σε παραπάνω μπαταρία και απο την στιγμή που έχει 4000 οπως τα προηγούμενα θα περιμενε και αντίστοιχες αποδόσεις.. Ισως φταίει ο επεξεργαστής, μπορεί να έχει περισσότερες απαιτήσεις.

Φιλε μονο και μονο ο επεξεργαστης και η μεγαλυτερη οθονη κανουν την διαφορα,και 7-8-9 sot απο μονα τους ειναι ειναι εξαιρετικα σαν νουμερα.

Παρε το max να εισαι κομπλε στα ταξιδια σου λοιπον.:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ίδια αίσθηση έχω. Οτι το 5 είχε καλύτερη αυτονομία.

Αλλα μάλλον περισσότερο στο λογισμικό οφείλεται η διαφορά παρά στο soc,

Link to comment
Share on other sites

Kαλα σοβαρα τωρα?Τι σχεση εχει το πλαισιο-κοσμοτε η καποιο μεγαλο σκροτζομαγαζο εαν με τον καθε τυπο που πουλα απο το σπιτι του?Ο τυπος λοιπον ξυπνα το πρωι και λεει δεν γμτ το κλεινω το μαγαζακι μου..δεν παει να ειναιο ο καλυτεροτερος...και εσυ ψαχνεις να κουρεψεις το αβγο.

Το εχω γραψει 100δες φορες,ο καθε ενας αγοραζει και χαλαει τα χρηματα του οπως θελςι,αλλα να με πείσει οτι ειμαι ελεφαντα δεν.....

εγω αναφερθηκα οτι το μαγαζι ειναι σωστο.δεν εκανα συγκριση με καταστηματα κολοσσους.μην τα μπερδευεις..και ρε φιλε τοσα χρονια ψωνιζουμε απο σκρουτζομαγαζα,ενα ειναι κι αυτο..και ειναι σωστο ηλεκτρονικο καταστημα.και το κλεινω.. επειδη βγηκαμε εκτος θεματος..εσυ ψωνισε απο γνωστη αλυσιδα με καπελο μπονους 100 ευρο + και ασε με εμενα να ψωνισω απο εκει.θα συναντηθουμε στο ιδιο σερβις..τα λεμε ;) φιλικα παντα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εγω αναφερθηκα οτι το μαγαζι ειναι σωστο.δεν εκανα συγκριση με καταστηματα κολοσσους.μην τα μπερδευεις..και ρε φιλε τοσα χρονια ψωνιζουμε απο σκρουτζομαγαζα,ενα ειναι κι αυτο..και ειναι σωστο ηλεκτρονικο καταστημα.και το κλεινω.. επειδη βγηκαμε εκτος θεματος..εσυ ψωνισε απο γνωστη αλυσιδα με καπελο μπονους 100 ευρο + και ασε με εμενα να ψωνισω απο εκει.θα συναντηθουμε στο ιδιο σερβις..τα λεμε ;) φιλικα παντα.

.....ειδαμε και τα φυσικα καταστηματα πως συμπεριφερονται μετα την αγορα.......

Σε αυτο απαντησα φιλε,δεν εκανες καποιο διαχωρισμο...τωρα τον εκανες αναφεροντας καταστηματα κολοσσους,που προφανως δεν εχουν σχεση με το σπιτικο καταστημα και τις εγγυησεις που δινουν,και το κλασσικο βοηθα Παναγια.....:lol:

Παρτε απο οπου θελετε,το ξαναματαγραφω για πολλοστή φορα.....αλλα το οτι δεν ειμαι ζεβρα δεν.....

Εννοειται παντα φιλικα,τα χωραφια τα χωρισα.;)

 

@Antretng

Εχω την αισθηση οτι ο 660 ειναι εμφανεστατα πιο ενεργοβορος σαν επεξεργαστης απο τον 636.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

@Antretng

Εχω την αισθηση οτι ο 660 ειναι εμφανεστατα πιο ενεργοβορος σαν επεξεργαστης απο τον 636.

 

Σε χρονισμό είναι όντως υψηλότερο αλλα σε αναμονή μου φαίνεται περέργο να διαφέρουν.

Αν εξαιρέσουμε το χρονισμό και gpu είναι ίδιος soc. Σε idle δεν πρεπει να χουν διαφορά.

 

Κάπου είχα διαβάσει ότι στα τελευταία κινητά της η xiaomi είχε βάλει στα global να αναζητούν και τις κινέζικες μπάντες και για αυτό έχουν το όποιο drain σε αναμονή. Το χα δει στο Mi8 και Mi9. Δεν ξερω αν ισχύει και στο rn7.

Link to comment
Share on other sites

Και γω όπως το βλέπω, πάνω από 9 ώρες δε νομίζω ότι μπορεί να φτάσει το SOT στο συγκεκριμένο κινητό. Από την άλλη αυτό που με ενοχλούσε εμένα πιο πολύ ήταν το standby του. Από τότε όμως που κλείνω το wifi τα βράδια, ή όταν βγαίνω από το σπίτι, πλέον το βλέπω βράχο στην αναμονή. Τα δεδομένα τα αφήνω ανοιχτά. Χθες πχ έχασε 3% σε 9 ώρες. Και επειδή κάνω μια διαδρομή 50χλμ κάθε βδομάδα με το μηχανάκι, όταν αφήνω το wifi ανοιχτό, χάνει 3-4% στη διαδρομή χωρίς να κάνω τίποτα, ενώ τώρα 1% max.

Όσον αφορά κάποια ποστ μου πιο πριν για αργό wifi του κινητού, τελικά φταίει ένα Bluetooth speaker που αγόρασα και κάνει interfere με το wifi και μου έριχνε την ταχύτητα. Τελικά το γύρισα στα 5ghz το μόντεμ και ισιωσε

 

Sent from my RN7 using Tapatalk

Edited by dgeorge4
Link to comment
Share on other sites

Και γω όπως το βλέπω, πάνω από 9 ώρες δε νομίζω ότι μπορεί να φτάσει το SOT στο συγκεκριμένο κινητό. Από την άλλη αυτό που με ενοχλούσε εμένα πιο πολύ ήταν το standby του. Από τότε όμως που κλείνω το wifi τα βράδια, ή όταν βγαίνω από το σπίτι, πλέον το βλέπω βράχο στην αναμονή. Τα δεδομένα τα αφήνω ανοιχτά. Χθες πχ έχασε 3% σε 9 ώρες. Και επειδή κάνω μια διαδρομή 50χλμ κάθε βδομάδα με το μηχανάκι, όταν αφήνω το wifi ανοιχτό, χάνει 3-4% στη διαδρομή χωρίς να κάνω τίποτα, ενώ τώρα 1% max.

Όσον αφορά κάποια ποστ μου πιο πριν για αργό wifi του κινητού, τελικά φταίει ένα Bluetooth speaker που αγόρασα και κάνει interfere με το wifi και μου έριχνε την ταχύτητα. Τελικά το γύρισα στα 5ghz το μόντεμ και ισιωσε

 

Sent from my RN7 using Tapatalk

 

Μήπως έχεις ενεργή την βοήθεια τοποθεσίας μέσω wifi και για αυτό σου κάνει διάφορα όταν το κλείνεις;

Link to comment
Share on other sites

*#*#4636 και βάζετε μόνο lte/wcdma

 

Και μια ερώτηση.

Ποια εφαρμογή έχετε για pdf,doc, κλπ?

 

Στην επανεκκίνηση όμως ξαναγυρναει στο προεπιλεγμένο (default)

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις ενεργή την βοήθεια τοποθεσίας μέσω wifi και για αυτό σου κάνει διάφορα όταν το κλείνεις;
Το έχω πάντα υψηλή ακρίβεια καθώς το χρειάζομαι συχνά πυκνά, απλά έχω κλείσει το wifi scanning
*#*#4636 και βάζετε μόνο lte/wcdma

 

Και μια ερώτηση.

Ποια εφαρμογή έχετε για pdf,doc, κλπ?

Δυστυχώς έχοντας wind, χρειάζομαι και gsm :)

 

Sent from my RN7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το led ειδοποιήσεων μου λειτουργεί μόνο σε αναπάντητες κλήσεις. Στις εφαρμογές μόνο ειδοποίηση στην μέση της οθόνης αφού την ανοιξω. Έχω επιλέξει για τις εφαρμογές να έχουν led ειδοποίησης
Link to comment
Share on other sites

Το led ειδοποιήσεων μου λειτουργεί μόνο σε αναπάντητες κλήσεις. Στις εφαρμογές μόνο ειδοποίηση στην μέση της οθόνης αφού την ανοιξω. Έχω επιλέξει για τις εφαρμογές να έχουν led ειδοποίησης

Εχεις δωσει δικαιωματα στις εφαρμογες που θες?

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω που εχω ξεκλειδωσει bootloader και εχω TWRP πως περναω την 10.3.6 global απο την 10.3.5 που ειμαι τωρα, που μου εμφανιζει με ΟΤΑ ? Υπαρχει καποιο zip σε μορφη που να το κανω flash με TWRP ?
Keep smiling :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Σαν να σου κανε "γραμμες" ηταν; Μηπως ειχε λαμπες φθοριου ο χώρος;
Είχε λάμπες φθορίου ο χώρος και το οποίο φως από τα παράθυρα πίσω από τα παιδιά. Ήταν όπως γράφεις σαν να έκανε γραμμές αλλά μόνο όταν σήκωνα την κάμερα και έβλεπε εκτός του ροζ δαπέδου και το φως πίσω . Το πρόβλημα το είχα μόνο εγώ , άλλα αρχαία κινητά γύρω όλα οκ...

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ανδρέα για να βοηθήσω δες τη φωτογραφία,έσβησα τα πρόσωπα για ευνόητους λόγους. Απλά να καταλάβεις συνθήκες409268cfc32f54364860e84d5dbc8f18.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είχε λάμπες φθορίου ο χώρος και το οποίο φως από τα παράθυρα πίσω από τα παιδιά. Ήταν όπως γράφεις σαν να έκανε γραμμές αλλά μόνο όταν σήκωνα την κάμερα και έβλεπε εκτός του ροζ δαπέδου και το φως πίσω . Το πρόβλημα το είχα μόνο εγώ , άλλα αρχαία κινητά γύρω όλα οκ...

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ανδρέα για να βοηθήσω δες τη φωτογραφία,έσβησα τα πρόσωπα για ευνόητους λόγους. Απλά να καταλάβεις συνθήκες[iG]https://uploads.tapatalk-cdn.com/20190626/409268cfc32f54364860e84d5dbc8f18.jpg[/img]

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Η λάμπα φθορίου σε συνδιασμό με το φυσικό φως ή φως από λάμπες πυρακτώσεως στην κάναν.

 

Πήγαινε κάμερα -> βιντεο -> ρυθμίσεις -> εξάλειψη τρέμουλου και δοκίμασε την άλλη επιλογή σε hz που έχει.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να βάλεις εξάλειψη τρέμουλου(refresh rate) στα 50 hz,μάλλον αυτό φταίει για τις λάμπες.Στην Ευρώπη έχουμε 50hz ,στην Αμερική έχουν τα 60. Edited by stevie
Όταν ενας άνθρωπος ειναι περιτυλιγμένος γύρω απο τον εαυτό του,δημιουργεί πολυ μικρό δέμα.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όσοι έχετε 10.3.4 eu rom να ξέρετε ότι το sot που δείχνει η συσκευή με την μαμά εφαρμογή έχει πρόβλημα κολλάει και δείχνει λιγότερο,το τσεκαρω μέρες τώρα με άλλες εφαρμογές από το store, τι ίδιο πρόβλημα υπήρχε και με την 10.3.3, έχω εντοπίσει μερικές φορές να κολλάει και να μην ανεβαίνει καθόλου η μέτρηση της ανοιχτής οθόνης ενώ χρησιμοποιώ την συσκευή

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η λάμπα φθορίου σε συνδιασμό με το φυσικό φως ή φως από λάμπες πυρακτώσεως στην κάναν.

 

 

 

Πήγαινε κάμερα -> βιντεο -> ρυθμίσεις -> εξάλειψη τρέμουλου και δοκίμασε την άλλη επιλογή σε hz που έχει.

Στα 50 Hz το έχω Έπρεπε να τα βάλω στο αυτόματο; Ο φίλος stevie είπε όχι στα 60. Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο για τις απαντήσεις παιδιά, να είστε καλά.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε καινούργια συσκευή Redmi note 7 που θα χρησιμοποιείται από την ανήλικη κόρη μου προσπάθησα να κάνω το αρχικό setup με την δημιουργία νέου λογαριασμού google. Μου προτάθηκε η χρήση της εφαρμογής family connect την οποία εγκατέστησα στο κινητό μου, οπότε εμφανίστηκε ο λογαριασμός της κόρης μου. Ωστόσο στην συσκευή rn7 αρχικά δεν προχωροϋσε η δημιουργία του mi account, και δεν γινόταν η εγκατάσταση της εφαρμογής family connect (εγκλωβίστηκα σε ατέρμονα βρόχο χωρίς να μπορώ να ολοκληρώσω το αρχικό setup). Τελικά για να γίνει η αρχική εγκατάσταση διέγραψα με εντολή της εφαρμογής family link που έστειλα μέσω του κινητού μου, την εγκατάσταση όλων των δεδομένων στο redmi note 7, και έδωσα το δικό μου email ως αρχικό λογαριασμό. Τώρα το πρόβλημα είναι πως θα μπορέσω να διαγράψω τον δικό μου λογαφιασμό -δεν βρήκα την επιλογή διαγραφής λογαριασμού στο xiaomi- και πως θα προσθέσω στην συνέχεια τον λογαριασμό google της κόρης μου, μια που δεν επιτρέπει η εφαρμογή family link να προχωρήσω με δύο λογαριασμοϋς στην συσκευή. Τελικά η απομακρυσμένη διαχείριση του family link έγινε με επιτυχία από κάποιον από εσάς σε συσκευή xiaomi;
Link to comment
Share on other sites

Ένα ξαφνικό πρόβλημα που εμφανίστηκε τις τελευταίες μέρες.

Στις εισερχόμενες κλήσεις εμφανιζόταν στο πάνω μέρος της οθόνης το όνομα του καλούντος και στο κάτω οι 2 επιλογές πράσινο και κόκκινο και πατώντας το πράσινο άνοιγε η γραμμή.

Τώρα εμφανίζονται οι 2 επιλογές στο πάνω μέρος, δεξιά και αριστερά του ονόματος, σε μικρότερο μέγεθος, και το περίεργο είναι ότι δεν ανταποκρίνονται στο πάτημα ή σύρσιμο, με αποτέλεσμα να κλείνει η γραμμή χωρίς να έχω καταφέρει να την ανοίξω.

Δοκίμασα με κλήσεις από το σταθερό ώστε να έχω τη δυνατότητα να το ψάξω, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Γνωρίζει κανείς την αιτία και τη λύση;

 

Edit

Βρήκα τη λύση αλλά όχι την αιτία.

Απενεργοποίησα το κινητό, το ξανάνοιξα, κάλεσα από το σταθερό και λειτούργησε το πράσινο αυτή τη φορά ανοίγοντας τη γραμμή.

Αυτό επιβεβαιώθηκε και με επόμενη κλήση τρίτου.

Είναι περίεργο, πάντως , το σκάλωμα που έφαγε.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Με το 7άρι πάντως δε βλέπω να ασχολείται κανείς να βγάλει κάμια dev.

Το έχουν παραγκωνισμένο το φουκαριάρικο.:(

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια.Μηπως ξερει κανεις να μου πει πως θα λαμβανω ειδοποιησεις στην οθονη κλειδωματος γιατι δεν ερχονται ουτε σαν ειδοποιησεις ουτε σε led τιποτε αλλο εκτος απο τα sms!!
Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Στα 50 Hz το έχω Έπρεπε να τα βάλω στο αυτόματο; Ο φίλος stevie είπε όχι στα 60. Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο για τις απαντήσεις παιδιά, να είστε καλά.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δοκίμασε στην ίδια σκηνη και με τις δύο (50 και 60) και βλέπεις.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...