Jump to content

Redmi Note 7


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

On 10/12/2022 at 5:32 ΜΜ, physikos said:

Έχει μερικές μέρες που παρατηρώ ότι κάνει πολύ περισσότερο χρόνο να πάει από το 10% στο 100% η μπαταρία.
Αρχίζει να με εγκαταλείπει; Μπορώ να κάνω κάτι πέρα από αλλαγή;

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

λογικο ειναι μετα απο 3-4 χρονια που το εχουμε .Μην αφηνεις ομως την μπαταρια να φτανει στο 10% και ουτε στο 100% .προσωπικα το φορτιζω ολα αυτα τα χρονια απο 20% μεχρι 90-95%.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά όλα τα χρόνια φορτίζω τις συσκευές όπως να ναι, καθώς θέλω ανά πάσα ώρα και στιγμή να ΜΗ ξεμεινω...

Και φαντάσου... Κανένα απ' τα τηλέφωνα τόσα χρόνια δεν έχει τραγικό θέμα με τη μπαταρία.

Αυτό που θέλω να πω είναι φορτιστε όπως γουστάρετε ώστε να χαρείτε τη συσκευή σας. 

 

Στο θέμα μας τωρα. 

Μάλλον η μπαταρία το λέει το ποίημα.οποτε ή αλλαγή μπαταρίας ή τηλεφώνου. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή μπαταρίας σε κατάστημα στην Ομόνοια. Κάθισα μπροστά και έβλεπα. 12 ευρώ. άλλωστε καινούργιες original  όπου σας λένε δεν υπάρχουν. Το τηλέφωνο το κρατάω για δεύτερο και χρησιμοποιώ το wifi σε κάποιες φάσεις. Μην δίνεται 45 ευρώ για μπαταρία στα διάφορα επισκευαστικά κέντρα. Για αντιπροσωπεία δεν το συζητάμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Στη λίστα των κλήσεων δε μου δείχνει τα ονόματα αλλά μόνο τους αριθμούς....

 

Να βγάλω την κάρτα sim και να την βάλω πάλΙ;;

On 1/8/2022 at 3:06 ΜΜ, p_k said:

Θα βρεις σίγουρα αξιόλογες συσκευές, καλό είναι όμως να πάρεις 5g συσκευή πλέον. 

ΝFC σίγουρα

Link to comment
Share on other sites

Έχει μερικές μέρες που παρατηρώ ότι κάνει πολύ περισσότερο χρόνο να πάει από το 10% στο 100% η μπαταρία.
Αρχίζει να με εγκαταλείπει; Μπορώ να κάνω κάτι πέρα από αλλαγή;

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Τελικά ήταν πρόβλημα του καλωδίου. Αντικατάσταση και ο χρόνος φόρτισης μειώθηκε στα φυσιολογικά.

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η διπλότυπη εφαρμογή του what's up όταν την πατάω εδώ και περίπου ένα μήνα μου γράφει,

something went wrong.

check that google play is enabled on your device and that you are using an up-to-date version before opening the app.

και κλείνει, η μη διπλότυπη δουλεύει κανονικά.

Ξέρει κανείς τι φταίει;

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, jpil said:

Η διπλότυπη εφαρμογή του what's up όταν την πατάω εδώ και περίπου ένα μήνα μου γράφει,

something went wrong.

check that google play is enabled on your device and that you are using an up-to-date version before opening the app.

και κλείνει, η μη διπλότυπη δουλεύει κανονικά.

Ξέρει κανείς τι φταίει;

Εμένα οι αντίστοιχες My Cosmote δεν έχουν θέμα. Δοκίμασες clear cache στην εφαρμογή;

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, minast said:

Εμένα οι αντίστοιχες My Cosmote δεν έχουν θέμα. Δοκίμασες clear cache στην εφαρμογή;

Ναι το δοκίμασα, την απεγκατεστησα κιόλας αλλά κάνει τα ίδια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Όταν άνοιγα email και μέσα είχε pdf με ρωτούσε με ποιο πρόγραμμα να το ανοίξω.
Κάποια στιγμή επέλεξα με ποιο θα το ανοίγει χωρίς να με ρωτάει κάθε φορά.
Πως μπορώ να πάω να το ξε-επιλεξω? Που είναι αυτή η ρύθμιση?

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, takpanos said:

Όταν άνοιγα email και μέσα είχε pdf με ρωτούσε με ποιο πρόγραμμα να το ανοίξω.
Κάποια στιγμή επέλεξα με ποιο θα το ανοίγει χωρίς να με ρωτάει κάθε φορά.
Πως μπορώ να πάω να το ξε-επιλεξω? Που είναι αυτή η ρύθμιση?

Ψάξε στις ρυθμίσεις στις εφαρμογές, στις 3 τελίτσες πάνω δεξιά για τις προεπιλεγμένες εφαρμογές.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κάτι συμβαίνει με τις ειδοποιήσεις του gmail Καμία ειδοποίηση πλέον δεν έρχεται για τα εισερχόμενα....μέσω των ρυθμίσεων πήγα στις ειδοποιήσεις εφαρμογών και στην εφαρμογή gmail είναι όλα τσεκαρισμένα μπλε.

 

Τι άλλο πρέπει να κοιτάξω;;

Edited by georgefocus
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, georgefocus said:

Κάτι συμβαίνει με τις ειδοποιήσεις του gmail Καμία ειδοποίηση πλέον δεν έρχεται για τα εισερχόμενα....μέσω των ρυθμίσεων πήγα στις ειδοποιήσεις εφαρμογών και στην εφαρμογή gmail είναι όλα τσεκαρισμένα μπλε.

 

Τι άλλο πρέπει να κοιτάξω;;

πάτα παρατεταμένα το εικονίδιο του gmail/πληροφορίες/εξοικονόμηση μπαταρίας/χωρίς περιορισμούς
τσέκαρε το "αυτόματη έναρξη" αν υπάρχει
στην οθόνη πρόσφατων εφαρμογών εξαίρεσαι το επίσης από κλείσιμο (με το λουκετάκι)

Link to comment
Share on other sites

Μιας και οι "κινεζικες - based" έχουν σταματήσει στο Android11, πέρασα την Pixel Experience. Μου κακοφαίνεται, κάποιες δυνατότητες λείπουν ενώ τις έχει το MIUI, δεν έχει την παραμετροποίηση του ΜIUI. Αλλά κατα τα άλλα πάει νεράκι και είναι και Android13!

Link to comment
Share on other sites

από που την κατέβασες? δουλεύουν όλα σωστά?
οι "κινεζικες - based" έχουν σταματήσει στο Android 10 αν δεν κάνω λάθος...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, εκ παραδρομής έγραψα Α11. Και οι global & eu & china σε Α10 έμειναν.

Από εδώ την κατέβασα https://get.pixelexperience.org/lavender, την Plus edition  εχτές το ξεκλείδωσα, και ξεκλείδωσε αμέσως ο bootloader, χωρίς την καθυστέρηση της εβδομάδας που έχει συνήθως, μιας και είναι εδώ και καιρό EOL συσκευή. Ακολούθησα τις οδηγίες εδώ: https://wiki.pixelexperience.org/devices/lavender/install/ νεράκι και αυτές.... σε 10 λεπτάκια από μαμά MIUI ήμουν σε Α13

Link to comment
Share on other sites

https://projectelixiros.com/device/lavender

Αφού μπήκες στο τριπακι φίλε δοκίμασε και την elixir για μένα είναι από τις καλύτερες aosp rom και παρά πολύ παραμετροποίηση.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Kαλημερα. Το δικό μου, δεν το δουλεύω, αλλά το φορτιζα τακτικά. Θέλω να το δώσω,

το έκανα επαναφορά σε εργοστασιακα δεδομένα, και έκανα λήψη του τελευταίου πακέτου λογισμικού, για να είμαι σίγουρος, ότι δεν θα υπάρχει πρόβλημα με το software, και θα κλειδώσω και τον bootloader.

Αν το θέλει κάποιος, προσωπικό μήνυμα,, μετά το μεσημέρι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θέλω να ρωτήσω το εξής: μετά από επανεκκίνηση του κινητού, η σύνδεση με το wifi , καθυστερεί πολύ, μπορεί και ένα λεπτό.

Κάποια γνώμη;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 4/4/2024 at 2:59 ΠΜ, takpanos said:

Πόσο να πουλιέται σαν μεταχειρισμένο τώρα που κοντεύει 5 χρόνια?

Κανονικά πάει για ανακύκλωση. Αν το δώσεις 40 ευρώ θα πρέπει να είσαι απόλυτα ευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

On 4/4/2024 at 2:59 ΠΜ, takpanos said:

Πόσο να πουλιέται σαν μεταχειρισμένο τώρα που κοντεύει 5 χρόνια?

Τον ΙΑΝ 24 παρόπλισα το δικό μου που αγόρασα το 2019, αλλά το κρατάω σαν 2ο αφού είναι ακόμα λειτουργικό.

Link to comment
Share on other sites

On 6/4/2024 at 10:46 ΠΜ, makap said:

Τον ΙΑΝ 24 παρόπλισα το δικό μου που αγόρασα το 2019, αλλά το κρατάω σαν 2ο αφού είναι ακόμα λειτουργικό.

Και τι αγόρασες?

Εγώ βαρέθηκα τις διαφημίσεις στο xiaomi και τις λίγες ενημερώσεις και λέω μήπως πάω προς samsung a54 ή a55

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, takpanos said:

Και τι αγόρασες?

Εγώ βαρέθηκα τις διαφημίσεις στο xiaomi και τις λίγες ενημερώσεις και λέω μήπως πάω προς samsung a54 ή a55

δλδ το έχεις 5 χρόνια και είσαι ακόμη με διαφημίσεις???

2 λεπτά υπόθεση είναι να τις ξεφορτωθείς όλες για πάντα ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...