Jump to content

Redmi Note 7


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πήρατε από την xiaomi ειδοποίηση να περάσετε το messages της google; Αγνόησα το μήνυμα και κάθε λίγο μου βγαζει ειδοποίηση να το βάλω. Το έβαλε κανείς; Είναι τίποτε αξιόλογο;

 

Είναι το κλασικό πρόγραμμα SMS και IM που έχουν τα google phones. Αξιοπρεπές είναι.

Link to comment
Share on other sites

Είναι το κλασικό πρόγραμμα SMS που έχουν τα google phones. Αξιοπρεπές είναι.

 

Όποιος βάλει αυτήν την εφαρμογή μήπως όμως χάνει την ηχογράφηση κλήσεων; Γιατί καμία συσκευή με εφαρμογή μηνυμάτων google σου δίνει δυνατότητα κανονικής ηχογράφησης λόγω GDPR

Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

Δεν αλλάζει τον dialer που χρησιμοποιείται για να παίρνεις και να λαμβάνεις τηλεφωνικές κλήσεις, αλλά την εφαρμογή SMS.

Απλά πρόσθεσα ότι είναι και γενικά για Instant Messaging και όχι μόνο SMS, καθώς η εφαρμογή της google έχει πιο πλούσια λειτουργικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι το κλασικό πρόγραμμα SMS και IM που έχουν τα google phones. Αξιοπρεπές είναι.

Ειναι καλυτερο απο αυτο που ειχαμε μεχρι τωρα?Το εβαλα ηδη αλλα καλο θα ηταν και ενα feedback.

Link to comment
Share on other sites

Προσφέρει πρόσβαση στο RCS, δηλαδή υπηρεσίες chat (μέσω ίντερνετ, δεν χρεώνεσαι SMS). Αν εξαιρέσεις αυτό, δεν έχουν ιδιαίτερες διαφορές.
Link to comment
Share on other sites

Προσφέρει πρόσβαση στο RCS, δηλαδή υπηρεσίες chat (μέσω ίντερνετ, δεν χρεώνεσαι SMS). Αν εξαιρέσεις αυτό, δεν έχουν ιδιαίτερες διαφορές.

 

Αντικαθιστά την παλιά εφαρμογή με το πορτοκαλοκίτρινο εικονίδιο η παραμένουν και οι δύο;

Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

Αντικαθιστά την παλιά εφαρμογή με το πορτοκαλοκίτρινο εικονίδιο η παραμένουν και οι δύο;

Κρατάει και τα δύο και σε ρωτάει ποιό θέλεις για προεπιλεγμένο. Επειδή όσο δεν το εγκαθιστούσα με έβγαζε συνέχεια ειδοποίηση να το βάλω, το έβαλα, επέλεξα το παλιό και ησύχασα από ειδοποιήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Προσφέρει πρόσβαση στο RCS, δηλαδή υπηρεσίες chat (μέσω ίντερνετ, δεν χρεώνεσαι SMS). Αν εξαιρέσεις αυτό, δεν έχουν ιδιαίτερες διαφορές.

Πως γράφεις δλδ sms χωρίς να χρεώνεσαι;πρέπει κ ο άλλος να έχει Google messages, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Πως γράφεις δλδ sms χωρίς να χρεώνεσαι;πρέπει κ ο άλλος να έχει Google messages, σωστά;

Ναι, ακριβώς με τον ίδιο τρόπο που δουλεύει το Signal, Skype, Messenger, Telegram, κλπ.

Edited by minast
Link to comment
Share on other sites

Ναι, ακριβώς με τον ίδιο τρόπο που δουλεύει το Signal, Skype, Messenger, Telegram, κλπ.

Όταν λέτε δεν χρεώνεται το sms, δηλαδή όταν κάποιος έχει πχ στο πακέτο του 100 sms δεν θα γίνουν 99; Θα παραμείνουν 100 αν στείλει το sms μέσω ίντερνετ;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέτε δεν χρεώνεται το sms, δηλαδή όταν κάποιος έχει πχ στο πακέτο του 100 sms δεν θα γίνουν 99; Θα παραμείνουν 100 αν στείλει το sms μέσω ίντερνετ;
Έτσι ακριβώς, ξέρεις από πριν αν θα χρεωθείς , όταν φύγει σαν sms γράφει γραπτό μήνυμα, όταν πάει μέσω ίντερνετ γράφει μύνημα συζήτησης .

Το έχω πολύ καιρό αυτό στο android one.

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς, ξέρεις από πριν αν θα χρεωθείς , όταν φύγει σαν sms γράφει γραπτό μήνυμα, όταν πάει μέσω ίντερνετ γράφει μύνημα συζήτησης .

Το έχω πολύ καιρό αυτό στο android one.

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Γνωρίζεις πριν κάνεις την αποστολή αν θα είναι γραπτό μήνυμα ή μήνυμα συζήτησης;

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζεις πριν κάνεις την αποστολή αν θα είναι γραπτό μήνυμα ή μήνυμα συζήτησης;
Ε ναι, αφού στο γράφει.

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά το βλέπεις και από πριν.

Στην περίπτωση που ΘΑ σταλεί σαν SMS , το βελάκι αποστολής γράφει από κάτω SMS.

Στην περίπτωση που θα σταλεί μέσω WiFi, το βελάκι αποστολής δεν γράφει τίποτε από κάτω.

 

Υ.Γ

Στα Samsung, οι επαφές που έχουν σύνδεση με την εφαρμογή της Google, έχουν δίπλα τους μια μπλε τελεία. Οι υπόλοιπες (που θα αποσταλεί σαν SMS) δεν έχουν αυτήν την μπλέ τελεία. Στο RN7, δεν βλέπω κάτι τέτοιο.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις προεπιλεγμένη την εφαρμογή της Google μπορείς μετά να κάνεις αναίρεση και να γυρίσεις στην Mi sms?

Από την χρήση που κάνατε την προτείνετε;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις προεπιλεγμένη την εφαρμογή της Google μπορείς μετά να κάνεις αναίρεση και να γυρίσεις στην Mi sms?

Πανεύκολα.

Πάς στις προεπιλεγμένες εφαρμογές (Ρυθμίσεις - Εφαρμογές - Διαχείριση εφαρμογών - 3 τελείες επάνω δεξιά - Προεπιλεγμένες εφαρμογές) , και βάζεις πάλι την Mi.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

ουσιαστικά μόλις επιλέξεις παραλήπτη η εφαρμογή του στέλνει κάτι σαν ping και απ'την απάντηση ξέρει αν έχει κι αυτός την εφαρμογή,

οπότε και επιλέγει τον τρόπο

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά αυτή η εφαρμογή δεν υπάρχει και στο playstore με το όνομα messages απο την google; Για την ίδια εφαρμογή δεν μιλάμε; ή είναι άλλη αυτή που σου προτείνει για κατέβασμα;
Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά αυτή η εφαρμογή δεν υπάρχει και στο playstore με το όνομα messages απο την google; Για την ίδια εφαρμογή δεν μιλάμε; ή είναι άλλη αυτή που σου προτείνει για κατέβασμα;

Αυτή είναι.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα τεστ, έστειλα μήνυμα σε κινητό που την έχει (αλλά δίχως δεδομένα ή WiFi ανοικτά στον παραλήπτη) και έφυγε σαν μήνυμα τύπου messenger γράφοντας κάτω από το μήνυμα εστάλη. Μόλις άνοιξα τα δεδομένα στον παραλήπτη και παρέλαβε το μήνυμα, άλλαξε η κατάσταση σε παραδόθηκε δίχως όμως να με ενημερώσει ηχητικά. Άρα σε επείγον μήνυμα πρέπει να έχουμε το νου μας λίγο μετά την αποστολή, εάν δεν αλλάξει η κατάσταση σε παραδόθηκε να το στείλουμε σαν SMS κάνοντας κλικ επάνω στο μήνυμα και επιλέγοντας εναλλαγή σε μήνυμα κειμένου SMS.
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται όλοι αυτή η διαδικασία όταν ο άλλος είναι με κλειστά ίντερνετ δεν λειτουργεί η υπηρεσία και του πάει σαν κανονικό sms .

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται όλοι αυτή η διαδικασία όταν ο άλλος είναι με κλειστά ίντερνετ δεν λειτουργεί η υπηρεσία και του πάει σαν κανονικό sms .

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ακριβώς έτσι είναι. Επίσης αν έχει και ο άλλος ίντερνετ και στείλεις το μήνυμα, αν το διαβάσει ο παραλήπτης γράφει σε σένα ότι διαβάστηκε.

Επίσης τώρα που το θυμήθηκα, όταν και ο άλλος είναι στο ίντερνετ η φούσκα του μηνύματος γίνεται σκούρο μπλε από ανοιχτό που ήταν πριν. Τουλάχιστον στο Xiaomi αυτό γίνεται. Δεν ξέρω αν το παρατηρήσατε αυτό.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται όλοι αυτή η διαδικασία όταν ο άλλος είναι με κλειστά ίντερνετ δεν λειτουργεί η υπηρεσία και του πάει σαν κανονικό sms .

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στην δοκιμή που έκανα αυτό δεν συνέβη.
Link to comment
Share on other sites

Στην δοκιμή που έκανα αυτό δεν συνέβη.

Στα iPhone (επειδή το παραπάνω σκηνικό είναι ίδιο με το iMessage της Apple - 2011) υπήρχε ρύθμιση που επέλεγες εάν θα πάει σαν SMS ή θα περιμένει τον απέναντι πότε θα ανοίξει DATA (για την περίπτωση που δεν τα έχει ανοιχτά μιλάω). Μήπως υπάρχει και εδώ κάτι παρόμοιο;

Επίσης, το iMessage δεν χρειάζεται αναγκαστικά τηλεφωνικό αριθμό για να δουλέψει. Δουλεύει και με email. Μπορείς να λάβεις και να στείλεις iMessage χωρίς καν να έχεις τηλεφωνικό αριθμό (πάει πακέτο με τα MAC). Δεν ξέρω κατά πόσο σας είναι χρήσιμο και εάν δουλεύει έτσι και η εφαρμογή της Google, απλά το αναφέρω.

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...