Jump to content

Redmi Note 7


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετά απο αναβάθμιση σε 11.0.4.0 με χώρα Ελβετία λόγω της χώρας έχει παρατηρήσει κανείς απότομη πτώση της μπαταρίας λόγω των θεμάτων ή άλλων ενεργειών που μπορεί να έχουν γίνει; ή δεν παίζει ρόλο η κατανάλωση άν εχουμε χώρα την Ελλάδα ή την Ελβετία;
Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά δουλεύει άμα το ακουμπισω στο αυτί μου σβήνει η οθόνη,,,και το led κανονικά δουλευει

 

Σ ευχαριστώ πολύ για τον κόπο που έκανες. Θα βάλω αυτόματη φωτεινότητα, επανεκκίνηση και θα δω...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα θέμα, πήγα να διαλέξω ήχο και πάτησα αποθήκευση επιλογής...

Τώρα δεν μπορώ να μπω σε άλλους φακέλους πάρα μόνο σε αυτόν που διάλεξα, κάποια λύση;

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, σας έρχονται ειδοποιήσεις εκτός του καταστήματος για ενημέρωση της εφαρμογής Messenger? Τις τελευταίες μέρες μου το κάνει! :confused:
Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πολύ για τον κόπο που έκανες. Θα βάλω αυτόματη φωτεινότητα, επανεκκίνηση και θα δω...

εγω δεν εχω αυτοματη φωυεινοτητσ και δουλευει κανονικα την 11.0.4.0 PFGMIXM εχω.

Link to comment
Share on other sites

Είχα στείλει email στην cosmote για το θέμα wificalling και με πήρανε σήμερα τηλέφωνο ώς απάντηση: επειδή εγώ το έχω κάνει αγορά απο skroutz και όχι απο κατάστημα της cosmote η συσκευή μας λέει είναι συμβατή αλλα με κάθε update που γίνεται μόνο όσα συμβατά είναι αγορασμένα απο cosmote ελέγχονται για τυχόν δυσλειτουργίες. οπότε βγαίνει το συμπέρασμα οτι μπορούν να το φτιάξουν αλλα μόνο για τις δικές τους συσκευές..
Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

Είχα στείλει email στην cosmote για το θέμα wificalling και με πήρανε σήμερα τηλέφωνο ώς απάντηση: επειδή εγώ το έχω κάνει αγορά απο skroutz και όχι απο κατάστημα της cosmote η συσκευή μας λέει είναι συμβατή αλλα με κάθε update που γίνεται μόνο όσα συμβατά είναι αγορασμένα απο cosmote ελέγχονται για τυχόν δυσλειτουργίες. οπότε βγαίνει το συμπέρασμα οτι μπορούν να το φτιάξουν αλλα μόνο για τις δικές τους συσκευές..

και εγω μιλησα με cosmote σημερα και τους ειπα για το wificall και μου ειπαν οτι το ιδιο πραγμα οτι η συσκευη πρεπει να ειναι απο αυτους και τους ειπα οτι δεν παιζει σημασια αυτο που λετε γιατι εγω μπορει να την αγορασα απο κωτσοβολο-πλαισιο η οπουδηποτε αλλου,πρεπει να δειτε την ασυμβατοτητα και να το φτιαξετε τους ειπα και μου ειπαν οτι μαλλον ειναι bug της 11.40.0 και οχι απο αυτους,,εγω πιστευω φυσικα οτι ειναι απο αυτους αλλα κραταω μια πισινη μηπως ειναι απο την xiaomi.....Ξερει καποιος σε vodafone δουλευει???εγω τους ειπα οτι δουλευει για να δω την απαντηση τους.....

Link to comment
Share on other sites

Είχα στείλει email στην cosmote για το θέμα wificalling και με πήρανε σήμερα τηλέφωνο ώς απάντηση: επειδή εγώ το έχω κάνει αγορά απο skroutz και όχι απο κατάστημα της cosmote η συσκευή μας λέει είναι συμβατή αλλα με κάθε update που γίνεται μόνο όσα συμβατά είναι αγορασμένα απο cosmote ελέγχονται για τυχόν δυσλειτουργίες. οπότε βγαίνει το συμπέρασμα οτι μπορούν να το φτιάξουν αλλα μόνο για τις δικές τους συσκευές..

 

Εγώ σήμερα μιλούσα με τεχνική εξυπηρέτηση με μία κυρία που μου φάνηκε ιδιαίτερα καταρτισμένη από το τηλέφωνο. Ασχολήθηκε πολύ, μιλήσαμε γύρω στα 20 λεπτά και έκανε διάφορες δοκιμές από την πλευρά της, βλέποντας πώς συνδέομαι στην Cosmote και ζητώντας μου παράλληλα να κάνω διάφορες ρυθμίσεις κλπ κι εγώ στο κινητό. Ποτέ δεν έχουν ασχοληθεί τόσο πολύ και τόσο πειστικά με οποιοδήποτε θέμα μου στην Cosmote. Το όλο θέμα κατέληξε στο ότι από πλευράς δικτύου δεν μπορεί να γίνει τίποτε γιατί η αλλαγή της υλοποίησης θα έχει ενδεχομένως επιπτώσεις κι αλλού, σε άλλες συσκευές. Δεν μου είπε τίποτε για την προέλευση της συσκευής, παρόλο που ρώτησε και δεν έχω αγοράσει από το δίκτυο της Cosmote αλλά από αλυσίδα ηλεκτρικών συσκευών. Για την Cosmote το θέμα είναι καθαρά της Xiaomi η οποία ποτέ δεν ήταν "φιλική" με το vowifi...

Καλά κρασιά, με λίγα λόγια....

 

Edit - Βέβαια, για να τα λέμε τα πράγματα σωστά, τόνισα στην εξυπηρετική κυρία ότι όλο αυτό γίνεται γιατί το σήμα είναι για τον γάιδαρο και ψάχνουμε τρόπο να συνδεθούμε.... Αν είχα σήμα ούτε που θα με ένοιαζε το vowifi... Άντε γιατί θα κράζουμε στο τέλος την Xiaomi γιατί η Cosmote δεν έχει σήμα!...

Edited by zoo
Link to comment
Share on other sites

Προσεξα για οσους ασχολουνται οτι το dolby η εφαρμογη για την μουσικη δουλευει παλι κανονικα και εγω την ειχα ξεγραμμενη,προυποθεση να ειναι περασμενη η Global_V11.0.4.0.PFGMIXM και εγκατασταση η συγκεκριμενη εφαρμογη dolby,,,, _Oreo-Pie_Dolby_Digital_Plus_v.6.5-_UNiTY__Light__by_repey6-20190606 και δεν χρειαζεται πιο πριν εγκατασταση ουτε το ViPER4Android_FX-v2.7.1.0(2710) ουτε το Audio_Modification_Library-v2.4 ουτε το Audio-Compatibility-Patch_1.7.3,,,εμενα νε αυτη την global και την συγκεκριμενη εφαρμογη dolby δουλευει κανονικα..​...Οποιος θελει ας δοκιμασει να μας πει αν του δουλευει. Edited by olympiakos
Link to comment
Share on other sites

Προσεξα για οσους ασχολουνται οτι το dolby η εφαρμογη για την μουσικη δουλευει παλι κανονικα και εγω την ειχα ξεγραμμενη,προυποθεση να ειναι περασμενη η Global_V11.0.4.0.PFGMIXM και εγκατασταση η συγκεκριμενη εφαρμογη dolby,,,, _Oreo-Pie_Dolby_Digital_Plus_v.6.5-_UNiTY__Light__by_repey6-20190606 και δεν χρειαζεται πιο πριν εγκατασταση ουτε το ViPER4Android_FX-v2.7.1.0(2710) ουτε το Audio_Modification_Library-v2.4 ουτε το Audio-Compatibility-Patch_1.7.3,,,εμενα νε αυτη την global και την συγκεκριμενη εφαρμογη dolby δουλευει κανονικα..​...Οποιος θελει ας δοκιμασει να μας πει αν του δουλευει.

 

Από πού την κατεβάζουμε;

Link to comment
Share on other sites

Από πού την κατεβάζουμε;

 

την εφαρμογη googlαρε την με την περιγραφη και την ρομ απο εδω

https://c.mi.com/oc/miuidownload/detail?device=1700360 την πρωτη θσ κατεβασεις

Link to comment
Share on other sites

Είχα στείλει email στην cosmote για το θέμα wificalling και με πήρανε σήμερα τηλέφωνο ώς απάντηση: επειδή εγώ το έχω κάνει αγορά απο skroutz και όχι απο κατάστημα της cosmote η συσκευή μας λέει είναι συμβατή αλλα με κάθε update που γίνεται μόνο όσα συμβατά είναι αγορασμένα απο cosmote ελέγχονται για τυχόν δυσλειτουργίες. οπότε βγαίνει το συμπέρασμα οτι μπορούν να το φτιάξουν αλλα μόνο για τις δικές τους συσκευές..

 

και εγω μιλησα με cosmote σημερα και τους ειπα για το wificall και μου ειπαν οτι το ιδιο πραγμα οτι η συσκευη πρεπει να ειναι απο αυτους και τους ειπα οτι δεν παιζει σημασια αυτο που λετε γιατι εγω μπορει να την αγορασα απο κωτσοβολο-πλαισιο η οπουδηποτε αλλου,πρεπει να δειτε την ασυμβατοτητα και να το φτιαξετε τους ειπα και μου ειπαν οτι μαλλον ειναι bug της 11.40.0 και οχι απο αυτους,,εγω πιστευω φυσικα οτι ειναι απο αυτους αλλα κραταω μια πισινη μηπως ειναι απο την xiaomi.....Ξερει καποιος σε vodafone δουλευει???εγω τους ειπα οτι δουλευει για να δω την απαντηση τους.....

 

Εγώ σήμερα μιλούσα με τεχνική εξυπηρέτηση με μία κυρία που μου φάνηκε ιδιαίτερα καταρτισμένη από το τηλέφωνο. Ασχολήθηκε πολύ, μιλήσαμε γύρω στα 20 λεπτά και έκανε διάφορες δοκιμές από την πλευρά της, βλέποντας πώς συνδέομαι στην Cosmote και ζητώντας μου παράλληλα να κάνω διάφορες ρυθμίσεις κλπ κι εγώ στο κινητό. Ποτέ δεν έχουν ασχοληθεί τόσο πολύ και τόσο πειστικά με οποιοδήποτε θέμα μου στην Cosmote. Το όλο θέμα κατέληξε στο ότι από πλευράς δικτύου δεν μπορεί να γίνει τίποτε γιατί η αλλαγή της υλοποίησης θα έχει ενδεχομένως επιπτώσεις κι αλλού, σε άλλες συσκευές. Δεν μου είπε τίποτε για την προέλευση της συσκευής, παρόλο που ρώτησε και δεν έχω αγοράσει από το δίκτυο της Cosmote αλλά από αλυσίδα ηλεκτρικών συσκευών. Για την Cosmote το θέμα είναι καθαρά της Xiaomi η οποία ποτέ δεν ήταν "φιλική" με το vowifi...

Καλά κρασιά, με λίγα λόγια....

 

Edit - Βέβαια, για να τα λέμε τα πράγματα σωστά, τόνισα στην εξυπηρετική κυρία ότι όλο αυτό γίνεται γιατί το σήμα είναι για τον γάιδαρο και ψάχνουμε τρόπο να συνδεθούμε.... Αν είχα σήμα ούτε που θα με ένοιαζε το vowifi... Άντε γιατί θα κράζουμε στο τέλος την Xiaomi γιατί η Cosmote δεν έχει σήμα!...

 

Αφού έχει επιβεβαιωθεί ότι με το radio της 10 το VoWiFi δουλεύει. Προφανώς και είναι θέμα ασυμβατότητας, αλλά είναι εξαιρετικά απίθανο ότι μπορεί να κάνει κάτι ο ΟΤΕ για να το φτιάξει κατά βούληση στις συσκευές που είναι αγορασμένες από αυτόν. Το πολύ που μπορεί να κάνει, είναι να σταματήσει τις αυτόματες ενημερώσεις για να μην πάρουν την 11.

Σε Vodafone νομίζω ότι δεν δούλευε ούτε με την 10, αλλά εκεί δίνουν και την εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, σας έρχονται ειδοποιήσεις εκτός του καταστήματος για ενημέρωση της εφαρμογής Messenger? Τις τελευταίες μέρες μου το κάνει! :confused:

 

Ναι. Παρότι στο μάρκετ η εφαρμογή εμφανίζεται ενημερωμένη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια βοήθεια. Πάω Play Store να κάνω αναβαθμίσεις διάφορες εφαρμογές και η αναβάθμιση προχωράει μόνο όταν η οθόνη είναι σε λειτουργία. ¨οταν σβήσει η οθόνη και μία ώρα να περιμένεις αναβάθμιση των εφαρμογών δεν γίνεται. Πρέπει να ανάψω και πάλι την οθόνη για να συνεχίσει να κατεβάζει τις αναβαθμίσεις... Αυτό δεν μου το έκανε με την 10 αλλά τώρα με την 11. Υπάρχει λύση στο πρόβλημα;
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω και στο S8, είναι γενικότερο το θέμα νομίζω και δεν συμβαίνει πάντα όπως παρατηρώ. Τη μια τις αναβαθμίζει, την άλλη μουλαρώνει και θέλει αναμμένη οθόνη.

 

Σε τάμπλετ (Samsung Tab-κάτι.. ) πάλι δεν μου το έκανε ποτέ.

 

Το είχα ψάξει παλιότερα και απ' ότι θυμάμαι συμβαίνει σε πολλούς, με διάφορες συσκευές εννοείται. Ποτέ (όσο το έψαξα εγώ τουλάχιστον ) δεν έβγαλα άκρη πως να το διορθώσω αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το redmi note 7 128gb 10.3.6.0 PFGEUXM και έχω παρατηρήσει και εγώ αυτό το πρόβλημα όταν κατεβάζω ή ενημερώνω κάτι από το playstore μέσω wifi.

Εάν θέλεις πήγαινε ρυθμίσεις - μπαταρία και απόδοση - επιλογή εφαρμογών - τρεις τελείες - εμφάνιση εφαρμογών συστήματος - google play store και επιλέγεις χωρίς περιορισμούς. Και εάν δεν δεις κάποια διαφορά με αυτό τότε μία άλλη λύση είναι να πας ρυθμίσεις - οθόνη κλειδώματος και ασφάλεια - χρόνος αδράνειας και να βάλεις ποτέ και μόλις τελειώσεις ότι κάνεις με το playstore βάζεις ξανά τον χρόνο αδράνειας όπως ήταν και παλιά.

Πάντως εγώ τώρα τελευταία για να αποφεύγω αυτό το θέμα όταν χρειάζομαι κάτι από το playstore αντί για wifi χρησιμοποιώ δεδομένα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το redmi note 7 128gb 10.3.6.0 PFGEUXM

 

Είσαι σίγουρος ότι έχεις την 10.3.6.0 σε EU;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια βοήθεια. Πάω Play Store να κάνω αναβαθμίσεις διάφορες εφαρμογές και η αναβάθμιση προχωράει μόνο όταν η οθόνη είναι σε λειτουργία. ¨οταν σβήσει η οθόνη και μία ώρα να περιμένεις αναβάθμιση των εφαρμογών δεν γίνεται. Πρέπει να ανάψω και πάλι την οθόνη για να συνεχίσει να κατεβάζει τις αναβαθμίσεις... Αυτό δεν μου το έκανε με την 10 αλλά τώρα με την 11. Υπάρχει λύση στο πρόβλημα;
Μην σε προβληματίζει αυτό με την έννοια πως δεν φταίει το τηλέφωνο. Και σε μένα το ίδιο συμβαίνει. Πριν λίγες μέρες αγόρασα το Samsung Galaxy Tab S6 και σε αυτό το ίδιο θέμα υπάρχει. Δεν ξέρω αν, μακάρι, είναι θέμα ρύθμισης που δεν γνωρίζουμε.

 

----- προσθήκη μηνύματος 89 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω και στο S8, είναι γενικότερο το θέμα νομίζω και δεν συμβαίνει πάντα όπως παρατηρώ. Τη μια τις αναβαθμίζει, την άλλη μουλαρώνει και θέλει αναμμένη οθόνη.

 

Σε τάμπλετ (Samsung Tab-κάτι.. ) πάλι δεν μου το έκανε ποτέ.

 

Το είχα ψάξει παλιότερα και απ' ότι θυμάμαι συμβαίνει σε πολλούς, με διάφορες συσκευές εννοείται. Ποτέ (όσο το έψαξα εγώ τουλάχιστον ) δεν έβγαλα άκρη πως να το διορθώσω αυτό.

Στο δικό μου, πάλι, (Samsung Tab S6) το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πάντως εγώ τώρα τελευταία για να αποφεύγω αυτό το θέμα όταν χρειάζομαι κάτι από το playstore αντί για wifi χρησιμοποιώ δεδομένα.

Είσαι σίγουρος ό,τι με τα δεδομένα δε συμβαίνει το ίδιο;
Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποιώντας την <<Λήψη ενημερώσεων έγκαιρα>> και επιλέγοντας ως χώρα την Πορτογαλία (ένα μέλος της προάλλες την είχε αναφέρει και μέσω αυτής έκανε την αναβάθμιση) πατώντας <<Έλεγχο για ενημερώσεις>> μου εμφάνισε αμέσως, και κατέβασα την MIUI 11.0.4.0 από την MIUI Global 10.3.6.0 PFGEUXM που βρισκόμουν. Δεν έχω αντιμετωπίσει (ευτυχώς) κάποιο πρόβλημα. Το Wifi Callling δεν με ενδιαφέρει (επειδή γίνεται πολύς ντόρος). Το μόνο που δεν ξέρω αν γίνεται, επειδή είναι τεράστια τα εικονίδια και η γραμματοσειρά στο μενού, αν υπάρχει επιλογή από κάπου για να κάνω σμίκρυνση.
Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι έχεις την 10.3.6.0 σε EU;

 

Εάν πάω ρυθμίσεις - σχετικά με το τηλέφωνο μου εμφανίζει ότι έχω την 10.3.6.0 PFGEUXM.

Μέχρι στιγμής όποτε πατάω ενημέρωση συστήματος μου λέει ότι δεν υπάρχουν διαθέσιμες ενημερώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται να μην ανάβει η οθόνη (σε φάση αδράνειας με σβηστή οθόνη) αν το δάχτυλο ακουμπήσει πίσω το δαχτυλίδι (δαχτυλικό αποτύπωμα);
Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ό,τι με τα δεδομένα δε συμβαίνει το ίδιο;

 

Δεν έχω κάνει κάποια συγκεκριμένη δοκιμή.

Αλλά επειδή με τα δεδομένα το download πάει σφαίρα όλα κατεβαίνουνε πολύ γρήγορα και έτσι μέχρι στιγμής δεν έχω παρατηρήσει κάτι.

Edited by michaeldam
Link to comment
Share on other sites

Εάν πάω ρυθμίσεις - σχετικά με το τηλέφωνο μου εμφανίζει ότι έχω την 10.3.6.0 PFGEUXM.

Μέχρι στιγμής όποτε πατάω ενημέρωση συστήματος μου λέει ότι δεν υπάρχουν διαθέσιμες ενημερώσεις.

 

Ρώτησα γιατί η PFGEUXM έχει πάει στην 11.0.4.0

Μπες στο "Σχετικά με το τηλέφωνο" και κάνε από εκεί ενημέρωση.

Link to comment
Share on other sites

Εάν πάω ρυθμίσεις - σχετικά με το τηλέφωνο μου εμφανίζει ότι έχω την 10.3.6.0 PFGEUXM.

Μέχρι στιγμής όποτε πατάω ενημέρωση συστήματος μου λέει ότι δεν υπάρχουν διαθέσιμες ενημερώσεις.

 

Λογικά άν αλλάξεις περιοχή και βάλεις Ελβετία και πάς στην Ενημέρωση συστήματος θα σου βγάλει κατευθείαν την 11.0.4.0.

Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...