Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες γενικά περί iPhone


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

24 minutes ago, montoya_42 said:

Πάνο, αν κάποιος πάρει παλιότερο iphone μετά θα του μείνει η υποψία πως ίσως δεν του αρέσει επειδή είναι παλιό. Νομίζω το καλύτερο είναι να πάει σε ένα μεταχειρισμένο από τα τελευταία μοντέλα κι αν δεν του αρέσει, το πουλάει. Θα έχει μικρή έως μηδενική χασουρα. Γνώμη μου πάντα. 

Ποια είναι οι μοναδικές λειτουργίες που θα βρει στο ios (ειλικρινά δεν το ρωτάω ειρωνικά)?

Σίγουρα το iPhone έχει πολύ καλύτερο βίντεο από την Samsung. Μπορείς βέβαια να ενεργοποιησεις την σταθερότητα βίντεο στο δεύτερο και να βελτιώσεις σημαντικά (όχι όμως να φτάσει αυτό του iPhone). Από την άλλη εμένα μου λείπει το θεαματικό super slow video που τα σπάει.

Σε κάθε περίπτωση θα σου έλεγα να κάνεις την μετάβαση, να δώσεις και κάμποσο χρόνο προσαρμογής και μετά αποφασίζεις αν θα μείνεις. 

Από ότι διαβάζουμε δεν είσαι για iPhone και όλα σε ενοχλούνε 

Αν δεν συμβιβαστείς με αυτά που σου δίνει η συσκευή το καλό είναι ότι υπάρχουν επιλογές άφθονες 

Εγω πάλι δεν συμβιβάζομαι με το android και ειδικά τα Samsung. Δεν τα συμπάθησα ποτέ και δεν με βόλεψαν ποτέ και έχουν μέσα ένα καρό άχρηστα πράγματα που μετά τον ένα χρόνο δείχνουν σημάδια κούρασης στην συσκευή 

Οι εφαρμογές επίσης στο android προσφέρουν τα ίδια αλλά δεν είναι ίδιες 

επισης δεν έχουν οικοσύστημα δικό τους αλλά μοιράζονται πράγματα και με το android αλλά και με λίγο Samsung παραμετροποίηση 

Watch άστο τι να λέμε καμία σχέση με τα Apple Watch 

Αντε κανένα pixel ίσως ναι σαν καθαρή συσκευή android αλλά δεν έχει ρολόι αξιόλογο ούτε καλή συνεργασία με laptop και ακουστικά 

Γενικα iPhone Apple Watch AirPods και MacBook είναι πακέτο που δύσκολα φεύγεις για άλλες αγκαλιές 

 

 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

αφου δεν σας αρεσει/κανει γιατι να ταλαιπωρηστε? δωστε το τωρα που ειναι νωρις για να εχετε και μικροτερη χασουρα και ψαχτητε σε αλλη συσκευη που θα σας προσφερει αυτα που θελετε

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Tasos19s said:

Από ότι διαβάζουμε δεν είσαι για iPhone και όλα σε ενοχλούνε 

Αν δεν συμβιβαστείς με αυτά που σου δίνει η συσκευή το καλό είναι ότι υπάρχουν επιλογές άφθονες 

Εγω πάλι δεν συμβιβάζομαι με το android και ειδικά τα Samsung. Δεν τα συμπάθησα ποτέ και δεν με βόλεψαν ποτέ και έχουν μέσα ένα καρό άχρηστα πράγματα που μετά τον ένα χρόνο δείχνουν σημάδια κούρασης στην συσκευή 

Οι εφαρμογές επίσης στο android προσφέρουν τα ίδια αλλά δεν είναι ίδιες 

επισης δεν έχουν οικοσύστημα δικό τους αλλά μοιράζονται πράγματα και με το android αλλά και με λίγο Samsung παραμετροποίηση 

Watch άστο τι να λέμε καμία σχέση με τα Apple Watch 

Αντε κανένα pixel ίσως ναι σαν καθαρή συσκευή android αλλά δεν έχει ρολόι αξιόλογο ούτε καλή συνεργασία με laptop και ακουστικά 

Γενικα iPhone Apple Watch AirPods και MacBook είναι πακέτο που δύσκολα φεύγεις για άλλες αγκαλιές 

 

 

Για το ρολόι δεν διαφωνώ, το βλέπω στη σύζυγό μου αν κι εγώ δεν βάζω ποτέ ρολόι στο χέρι μου. Ποτέ δεν έβαλα (ούτε τα κομπιουτερακια πριν 30 χρόνια......😁 )

Επιλογές δεν έχω μιας και το αυτοκίνητό μου υποστηρίζει μόνο Carplay.......

Εκτός κι αν το θυσιάσω που για την ώρα δεν θέλω......

55 minutes ago, chocbhed_6630 said:

αφου δεν σας αρεσει/κανει γιατι να ταλαιπωρηστε? δωστε το τωρα που ειναι νωρις για να εχετε και μικροτερη χασουρα και ψαχτητε σε αλλη συσκευη που θα σας προσφερει αυτα που θελετε

Όπως είπα και πιο πάνω, το αυτοκίνητό μου υποστηρίζει μόνο Carplay οπότε για την ώρα μένω. Αλλά δεν μπορώ να κάνω γαργαρα τις αναπηρίες που βρήκα. Ναι, το κατάλαβα. Πρέπει να συμβιβαστω αλλά αυτό είναι το ios τελικά;  Συνεχείς συμβιβασμοί......;; 
Τέλος πάντων, πάμε παρακάτω. 
Έχω και μια ελπίδα για το ios 17.4 

Edited by montoya_42

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, montoya_42 said:

 

Ποια είναι οι μοναδικές λειτουργίες που θα βρει στο ios (ειλικρινά δεν το ρωτάω ειρωνικά)?

 

Δεν είμαι ο κατάλληλος να υποστηρίξω την Apple, μιας και κατά καιρούς έχω αναφέρει ουκ ολίγες φορές για τις ελλείψεις που έχει το λειτουργικό και τις εμμονές της να κάνει κάποια πράγματα πιο σύνθετα από ότι θα έπρεπε να είναι. Παρόλα αυτά έχει μικρά αλλά χρήσιμα πράγματα όπως στην πληκτρολόγηση με ομιλία μπορείς μα βάλεις και σημεία στίξης. Μπορείς να σύρεις ένα αρχείο κατευθείαν στο mail app και δημιουργεί άμεσα νέο mail προς αποστολή. Και το σημαντικότερο η πολύ καλή συνεργασία (τις περισσότερες φορές) που έχουν οι συσκευές της apple μεταξύ τους. Για μένα  το MacBook  και το ρολόι είναι μακράν καλύτερα από τα εφάμιλλα.τους από Android και windows μεριά. Αυτά με κρατάνε στην Apple. Το iPhone και τα AirPods τα θεωρώ απλά οκ. 
 Τονίζω όμως πως ο καθένας περιμένει διαφορετικά πράγματα από την συσκευή του. Εμένα για παράδειγμα που κάνω πολλές κλήσεις μέσα στην ημέρα λόγω δουλειάς θέλω το phone app να κάνει παπάδες τρόπος του λέγειν. Στο iPhone δεν κανει. Είναι πολύ basic. Μπορώ όμως να το ανεχτώ. 
 Το σταματάω εδώ όμως γιατί για το θέμα αυτό μπορώ να γράψω μυθιστόρημα. 

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, montoya_42 said:

Επιλογές δεν έχω μιας και το αυτοκίνητό μου υποστηρίζει μόνο Carplay.......

😯 Γιατί έτσι ; ποιο αυτοκίνητο είναι;  το Infotainment του δεν υποστηρίζει Android auto;  

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, panoszavra said:

Δεν είμαι ο κατάλληλος να υποστηρίξω την Apple, μιας και κατά καιρούς έχω αναφέρει ουκ ολίγες φορές για τις ελλείψεις που έχει το λειτουργικό και τις εμμονές της να κάνει κάποια πράγματα πιο σύνθετα από ότι θα έπρεπε να είναι. Παρόλα αυτά έχει μικρά αλλά χρήσιμα πράγματα όπως στην πληκτρολόγηση με ομιλία μπορείς μα βάλεις και σημεία στίξης. Μπορείς να σύρεις ένα αρχείο κατευθείαν στο mail app και δημιουργεί άμεσα νέο mail προς αποστολή. Και το σημαντικότερο η πολύ καλή συνεργασία (τις περισσότερες φορές) που έχουν οι συσκευές της apple μεταξύ τους. Για μένα  το MacBook  και το ρολόι είναι μακράν καλύτερα από τα εφάμιλλα.τους από Android και windows μεριά. Αυτά με κρατάνε στην Apple. Το iPhone και τα AirPods τα θεωρώ απλά οκ. 
 Τονίζω όμως πως ο καθένας περιμένει διαφορετικά πράγματα από την συσκευή του. Εμένα για παράδειγμα που κάνω πολλές κλήσεις μέσα στην ημέρα λόγω δουλειάς θέλω το phone app να κάνει παπάδες τρόπος του λέγειν. Στο iPhone δεν κανει. Είναι πολύ basic. Μπορώ όμως να το ανεχτώ. 
 Το σταματάω εδώ όμως γιατί για το θέμα αυτό μπορώ να γράψω μυθιστόρημα. 

Το σημείο στίξης ισχύει και είναι βολικό. Το να σύρω ένα αρχείο στο mail app δεν το έχω καταφέρει….

Στα υπόλοιπα δεν έχω άποψη γιατί δεν χρησιμοποιώ Mac αφού λόγω δουλειάς έχω προγράμματα που δεν μπορώ να εγκαταστήσω.

13 ώρες πριν, terry39 said:

😯 Γιατί έτσι ; ποιο αυτοκίνητο είναι;  το Infotainment του δεν υποστηρίζει Android auto;  

X2 f39. 

Edited by montoya_42

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, montoya_42 said:

X2 f39. 

Ούτε ενσύρματο,ούτε ασύρματο;  έχεις δοκιμάσει και τα 2; περίεργο συνεχίζει να μου φαίνεται, huawei ξέρω ότι έχει θέματα με Android auto...

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, terry39 said:

Ούτε ενσύρματο,ούτε ασύρματο;  έχεις δοκιμάσει και τα 2; περίεργο συνεχίζει να μου φαίνεται, huawei ξέρω ότι έχει θέματα με Android auto...

Δεν υπάρχει τίποτα. Το έψαξα όσο δεν πάει. Μόνο αν αλλάξω οθόνη και βάλω άλλη Android. Αυτό όμως σημαίνει ξήλωμα όλου του ταμπλό οπότε δεν μπαίνω σε διαδικασία. 

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα που είχα με τα ακουστικά το έλυσα με διαγραφή και σύνδεση ξανά. Τώρα με το που το βάζω στο αυτί συνδέεται κανονικά. Θα το ελέγξω και στις κλήσεις 

Εχω όμως ένα άλλο σπαστικό θέμα. Εδώ και 3-4 μέρες χτυπάει ήχος ειδοποίησης χωρίς να έρχεται τίποτα. Έψαξα ρυθμίσεις και εφαρμογές αλλά άκρη δεν έβγαλα. Έσβησα και κάτι εφαρμογές μπας και εφταιγαν αυτές αλλά τίποτα. Επανεκκίνηση δεν βοήθησε . στήσιμο απ την αρχή δεν έχω όρεξη 

Είχε κανείς παρόμοιο θέμα? Απ ότι είδα εδώ και χρόνια έχουν χρήστες το ίδιο θέμα από εποχή iPhone 7 πχ 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, montoya_42 said:

Δεν υπάρχει τίποτα. Το έψαξα όσο δεν πάει. Μόνο αν αλλάξω οθόνη και βάλω άλλη Android. Αυτό όμως σημαίνει ξήλωμα όλου του ταμπλό οπότε δεν μπαίνω σε διαδικασία. 

Έχει πρόβλημα το  CarPlay από το 17.2.1 και έπειτα, με πολλά head units αυτοκινήτων. Αναμένεται διόρθωση (αν και έχουν μεσολαβήσει κάποια updates έκτοτε, που όμως δε διόρθωσαν το πρόβλημα. Αν βρεις iphone με παλαιότερη έκδοση λογισμικού, δοκίμασέ το.

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Pharmex said:

Έχει πρόβλημα το  CarPlay από το 17.2.1 και έπειτα, με πολλά head units αυτοκινήτων. Αναμένεται διόρθωση (αν και έχουν μεσολαβήσει κάποια updates έκτοτε, που όμως δε διόρθωσαν το πρόβλημα. Αν βρεις iphone με παλαιότερη έκδοση λογισμικού, δοκίμασέ το.

Πουλάω το δικό μου με iOS 16.7.2 για όποιον δεν θέλει προβλήματα 😀

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Hθελα να ρωτησω αν στο iphone SE πρωτης γενιας υπαρχει η δυνατοτητα για VoLTE / VoWifi με καρτοκινητη Q.

Edited by GiannisSo
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, GiannisSo said:

Hθελα να ρωτησω αν στο iphone πρωτης γενιας υπαρχει η δυνατοτητα για VoLTE / VoWifi με καρτοκινητη Q.

Ποιο iphone εννοείς; 

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επειδή διαβάζω και ακούω πολλά με το τι ισχύει και τι όχι.Θέλω όταν έχω τη δυνατότητα να φορτίζω το κινητό όσο πιο αργά γίνεται.Εχω φορτιστή της Apple 5v όταν είχα πάρει το 12 pro Max είναι usb A.Μπορω να χρησιμοποιήσω καλώδιο από συσκευή άλλης εταιρίας που έχω ή θα έχω θέμα;Πρέπει να πάρω της Belkin που βρήκα στο site?Επίσης υπάρχει τρόπος να βγει η γρήγορη φόρτιση;Γιατί στο Samsung που έχω τη βγάζω αλλά πάλι φορτίζει γρήγορα εκτός αν το βάλω στον απλό φορτιστή που έχω από πιο παλιά.

Edited by George6633
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, George6633 said:

Επειδή διαβάζω και ακούω πολλά με το τι ισχύει και τι όχι.Θέλω όταν έχω τη δυνατότητα να φορτίζω το κινητό όσο πιο αργά γίνεται.Εχω φορτιστή της Apple 5v όταν είχα πάρει το 12 pro Max είναι usb A.Μπορω να χρησιμοποιήσω καλώδιο από συσκευή άλλης εταιρίας που έχω ή θα έχω θέμα;Πρέπει να πάρω της Belkin που βρήκα στο site?Επίσης υπάρχει τρόπος να βγει η γρήγορη φόρτιση;Γιατί στο Samsung που έχω τη βγάζω αλλά πάλι φορτίζει γρήγορα εκτός αν το βάλω στον απλό φορτιστή που έχω από πιο παλιά.

Φορτίζεις με τον αργό φορτιστή και ένα επώνυμο καλώδιο και είσαι μια χαρά 

 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

On 11/2/2024 at 10:41 ΠΜ, montoya_42 said:

Δεν υπάρχει τίποτα. Το έψαξα όσο δεν πάει. Μόνο αν αλλάξω οθόνη και βάλω άλλη Android. Αυτό όμως σημαίνει ξήλωμα όλου του ταμπλό οπότε δεν μπαίνω σε διαδικασία. 

Έπεσε στη ροή του tiktok streaming  συσκευή που μπαίνει σε οχήματα.ε Apple car play, κάτι τέτοιο έχεις δοκιμάσει; https://vm.tiktok.com/ZGeB7aaXy/

Link to comment
Share on other sites

On 12/2/2024 at 7:17 ΜΜ, terry39 said:

Έπεσε στη ροή του tiktok streaming  συσκευή που μπαίνει σε οχήματα.ε Apple car play, κάτι τέτοιο έχεις δοκιμάσει; https://vm.tiktok.com/ZGeB7aaXy/

Δυστυχώς όχι. Αυτό έχει ενσύρματο car play οπότε μπορεί να βάλει αυτή την συσκευή. Εγώ δεν έχω. Τους είχα ρωτήσει. 

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχει βγάλει κανεις άκρη με το pop up  μήνυμα στο mail app σχετικά με το λάθος κωδικό στο exchange? Έχει καταντήσει εκνευριστικό. Έχω σβήσει και ξαναπεράσει το Hotmail άπειρες φορές και δεν στρώνει. Έχω κάνει reboot και τίποτα. 

IMG_3283.jpeg

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Ας πούμε ότι έχουμε πατήσει παύση σε κάποιον music player. Αυτό μένει στην lockscreen μέχρι να σκοτώσουμε την εφαρμογή. Υπάρχει άλλη λύση ?

Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Antwny said:

Ας πούμε ότι έχουμε πατήσει παύση σε κάποιον music player. Αυτό μένει στην lockscreen μέχρι να σκοτώσουμε την εφαρμογή. Υπάρχει άλλη λύση ?

Παραμένει κάποια ώρα 

Μετα φεύγει μόνο του από την lockscreen 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

On 12/2/2024 at 12:14 ΠΜ, GiannisSo said:

Hθελα να ρωτησω αν στο iphone SE πρωτης γενιας υπαρχει η δυνατοτητα για VoLTE / VoWifi με καρτοκινητη Q.

Σε 6s/6s Plus και SE 1st gen δίνει σίγουρα VoLTE, WiFi Calling δεν νομίζω. 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, Nikolas14 said:

Σε 6s/6s Plus και SE 1st gen δίνει σίγουρα VoLTE, WiFi Calling δεν νομίζω. 

Δυστηχως δεν το υποστηρίζει ή δεν βρίσκω τρόπο να το ενεργοποιήσω . 

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πως γίνεται να χτυπάει ξυπνητήρι ενώ δεν υπάρχει ενεργό τέτοια ώρα που χτυπάει;

 

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, doganos said:

Ξέρει κανείς πως γίνεται να χτυπάει ξυπνητήρι ενώ δεν υπάρχει ενεργό τέτοια ώρα που χτυπάει;

 

Για πες το λίγο αλλιώς μήπως καταλάβουμε τι θέλεις να πεις 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...