Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω πάρει στην κόρη το JBL go 2,για τα χρήματα του τα σπάει.... Πολύ καλό...!!!
android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας!

Τις προσεχεις μερες σκοπευω να αλλαξω κινητο. Λιγο αργοτερα ομως θα ακολουθησει και αγορα αυτοκινητου. Απ'οτι φαινεται καταληγω σε μοντελο της mercedes το οποιο θα εχει apple car play. Δεν εχω ιδεα απο car mobile και η ερωτηση μου ειναι αν εχει σημασια ως προς τη συμβατοτητα το να ειναι ιδια τα λειτουργικα κινητου-αυτοκινητου. παντα ειχα android ομως θα αλλαζα αν αυτο δημιουργουσε προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Θέλω τη βοήθεια σας, καθώς το κινητό μου είναι έτοιμο να τα τινάξει και πρέπει να το αντικαταστήσω asap! Mε ενδιαφέρει να μη δώσω πάνω από €250, άντε λίγο παραπάνω αν αξίζει πάρα πολύ, αλλά το βασικό είναι η πολύ καλή κάμερα, με δυνατότητες, μεγάλη ανάλυση, νυχτερινές λήψεις κλπ. Πάω πάλι ια xiaomi, καθώς έμεινα αρκετά ευχαριστημένη από το προηγούμενο. Α, με ενδιαφέρει και το χαμηλό SAR, αν και βλέπω ότι τελευταία τα SAR ανεβαίνουν συνεχώς. Είδα λοιπόν το Redmi note 8 pro και το Redmi note 9 pro και δεν ξερω: το πρώτο είναι δοκιμασμένο ενα χρόνο με καλές κριτικές, το άλλο μόλις βγήκε. Eίδα και το Μι 9 Lite, που δεν ξέρω αν είναι καλύτερο από τα προαναφερόμενα. Υπάρχει και το Μi 10 Lite, που βγαίνει αρκετά ακριβότερο και δεν ξέρω αν έχει τόσο μεγάλη ποιοτική διαφορά. Μιλάμε για τις εκδόσεις των 128GB.*Υπάρχει κάτι άλλο που να είναι καλύτερο απ' αυτά, ειδικά*από πλευράς κάμερας;

Eυχαριστώ!

Επίσης με ενδιαφέρει να έχει δυνατότητα για FM ραδιόφωνο γιατί έχω μάθει οτι πλέον δεν είναι στάνταρ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας!

Τις προσεχεις μερες σκοπευω να αλλαξω κινητο. Λιγο αργοτερα ομως θα ακολουθησει και αγορα αυτοκινητου. Απ'οτι φαινεται καταληγω σε μοντελο της mercedes το οποιο θα εχει apple car play. Δεν εχω ιδεα απο car mobile και η ερωτηση μου ειναι αν εχει σημασια ως προς τη συμβατοτητα το να ειναι ιδια τα λειτουργικα κινητου-αυτοκινητου. παντα ειχα android ομως θα αλλαζα αν αυτο δημιουργουσε προβλημα.

 

Αν έχει car play θα έχει σίγουρα και Android auto. (Εγώ έχω Peugeot που υποστηρίζει και τα 2 πρότυπα. Το Apple car play είναι αρκετά ανώτερο σε ευκολία και σε υποστηριζόμενες εφαρμογές).

 

Περιμενε να παραλάβεις πρώτα το αυτοκίνητο και μετά βλέπεις πως συνεργάζεται με το υπάρχον smartphone σου.

Link to comment
Share on other sites

Χλομό να έχει μόνο ένα στο καινούργιο Peugeot 208 που Δωκιμασα και στο kia stinger είχε και τα δύο.. Από την mersedes είναι λίγο κουλά σε αυτό τσέκαρε στα σηγουρα πριν πάρεις
Link to comment
Share on other sites

μια ερώτηση παιδιά, στα νέα αυτοκίνητα στα ηχοσυστηματα τους γίνεται

1..να συνδέσω εξωτερικό σκληρό δίσκο πχ 1 tb με ταινίες του μικρού

2...να μπορώ να συνδέσω εξωτερικό δέκτη ψηφιακής τιβι για να βλέπω κανάλια; όπως έχω τώρα σε ένα Peugeot 307 station παλιό. ;

 

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

μια ερώτηση παιδιά, στα νέα αυτοκίνητα στα ηχοσυστηματα τους γίνεται

1..να συνδέσω εξωτερικό σκληρό δίσκο πχ 1 tb με ταινίες του μικρού

2...να μπορώ να συνδέσω εξωτερικό δέκτη ψηφιακής τιβι για να βλέπω κανάλια; όπως έχω τώρα σε ένα Peugeot 307 station παλιό. ;

 

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

 

εξαρτάται τι έχουν μέσα κάποια δεν το δέχονται κάποια το δέχονται κλπ κλπ εξαρτάται και απο την έκδοση και απο αλλα

Link to comment
Share on other sites

εξαρτάται τι έχουν μέσα κάποια δεν το δέχονται κάποια το δέχονται κλπ κλπ εξαρτάται και απο την έκδοση και απο αλλα
α οπότε να ρωτήσω, όταν έρθει η ώρα, στην αντιπροσωπεία;

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

α οπότε να ρωτήσω, όταν έρθει η ώρα, στην αντιπροσωπεία;

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

 

ο ναι η το δωκιμαζεις οταν το πας για test drive

Link to comment
Share on other sites

Όπως λέω και στο τίτλο ψάχνω για κινητό μέχρι 400 ευρώ από Κωτσόβολο ή Πλαίσιο.

 

Με ενδιαφέρουν πρώτα κάμερα και μετά μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Η τελεια συνεργασια στις κλησεις οπως τη φανταζομαι ειναι η εξης: Χτυπαει το τηλεφωνο και εχω 3 επιλογες. 1.Παταω το κουμπι ανοικτης ακροασης στο αυτοκινητο και εχω ανοικτη ακροαση 2.Σηκωνω το τηλεφωνο και μιλαω με αυτο. 3. Παταω το κουμπι των bluetooth handsfree και μιλαω με τα ακουστικα. Επισης το κινητο να το εχω σε μια wireless charge βαση. Ειναι εφικτο ολο αυτο; Το nfc μπορει να εχει καποια χρησιμοτητα; πχ να μπαινει σε καποιο car mode η να ενεργοποιειται το bluetooth για τη συνδεση κινητου-αυτοκινητου;
Link to comment
Share on other sites

για το nfc δεν νομιζω οτι γινεται.αν το γνωριζει καποιος ας το γραψει.τουλαχιστον στο δικο μου αυτοκινητο η μονη συνδεσ,χωρις καλωδιο που μπορει να γινει και απο εκει να ελεγχεις το κινητο,ειναι με bluetooth.μιλαω για το εργοστασιακο ηχοσυστημα που ειχε επανω το αυτοκινητο.σε after market ηχοσυστηματα δεν ξερω τι παιζει.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Στα iphones εφόσον συνδεθεί η συσκευή με το αυτοκίνητο με οποιονδήποτε τρόπο (καλωδιακο carplay ή απλό bluetooth), τότε η ΠΡΟΕΠΙΛΕΓΜΕΝΗ δρομολόγηση ήχου είναι το μικρόφωνο και ηχείο του αυτοκινήτου (ανοιχτή ακρόαση). ΑΝ ΟΜΩΣ θέλεις να πιάσεις το iphone στο χέρι μπορείς από αυτο να δρομολογήσεις τη συνομιλία πάλι στο κινητό ή σε Bluetooth ακουστικά. Edited by protsimer
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

Μετά από 2 χρόνια ήρθε η ώρα για αλλαγή συσκευής .

Πλέον με ενδιαφέρει η καλή (όσο γίνεται χωρίς να ξοδέψω μια περιουσία ) κάμερα γιατι θέλω να βγάζω φωτογραφίες κ βίντεο το παιδί μου.

 

 

1) budget ιδανικά γύρω στα 300€ αλλά αν υπάρχει κάτι εξαιρετικό και δεν βρίσκω αυτό που θέλω με.λιγοτερα χρήματα τότε βαριά βαριά 400€

 

2) Οθόνη 6"+

 

3) Αγορά κατά προτίμηση Αμαζον ή Ελλάδα , αλλά αν γίνει από Κίνα θα πρέπει να είναι από ευρωπαϊκή αποθήκη και να έχει αρκετά μεγάλη διαφορά στην τιμή σε σχέση με Ευρώπη .

 

4) Β20 οπωσδήποτε

 

5) Dual sim και ιδανικά να έχει dedicated slot για SD

 

6) 128gb αποθηκευτικός χώρος , αλλά αν έχει dedicated slot για sd ας είναι και 64gb

 

7) Προαιρετικα με ενδιαφέρει να είναι αδιάβροχο σε κάποιο βαθμό (έστω και Splash proof) , το να έχει ράδιο και ο καλός ήχος

 

8) Με σειρά προτεραιότητας

Κάμερα , αυτονομία ,ταχύτητα

 

9) Τωρινή συσκευή Xiaomi Redmi Note 5

 

10) 6-8 GB ram ,αλλά αν υπάρχει κάτι πραγματικά εξαιρετικό που να πληρεί τα κριτήρια μου ενδεχομένως να συμβιβαστώ και με 4 .

Edited by CrazyAnt
Προσθήκη στοιχείων
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα προτάσεις για κινητό μέχρι το ποσό των 200€. Αυτή τη στιγμή έχω δει το Redmi Note 9 (το απλό, όχι το pro), το οποίο όμως έρχεται με mediatek SoC. To pro παίζει στο σκρουτζ σχεδόν 240€ (με νορμάλ διαθεσιμότητα και μεταφορικά), ποσό το οποίο δε θέλω να διαθέσω.

 

Προορίζεται για all-around χρήση. Καλό θα ήταν για τα λεφτά του να είναι αξιοπρεπές σε κάμερα και αν υπάρχει αξιόλογο port της GCam με ώριμες ρυθμίσεις σε φάση που το κάνεις install, περνάς ρυθμίσεις και το ξεχνάς, ακόμη καλύτερα.

 

Επίσης, δε με πειράζει το από που θα το αγοράσω, ωστόσο το θέλω σύντομα, οπότε δεν παίζει παραγγελία από Κίνα.

Link to comment
Share on other sites

Το πολύ καλό (για τις ανάγκες μου) Redmi note 4 έχει φτάσει να μην βγάζει μέρα πλέον η μπαταρία του και γι αυτό ξαναβγαίνω στην αναζήτηση κινητού.

 

Το ποσό που διαθέτω είναι μέχρι 200 και δύσκολα θα το υπερβώ. Μάλιστα θα προτιμούσα να μην φτάσω το μάξιμουμ απαραίτητα.

Δεν έχω ιδιαίτερο θέμα αν η οθόνη είναι κάπου μεταξύ 6'' και 7''.

 

Δεν έχω επίσης θέμα για αγορά από Κίνα. Εννοώ δηλαδή ότι δεν με πειράζει να περιμένω κάποιες μέρες αν έχει σοβαρή διαφορά στην τιμή. Αλήθεια τώρα με τα του κορονωιού, πόσο κάνουν οι παραγγελίες με priority line να έρθουν από Κίνα, έχει παραγγείλει κανείς πρόσφατα;

 

Καλή αυτονομία χρειάζομαι. Επίσης χρειάζομαι την 800αρα μπάντα γιατί μένω επαρχία. Δεν χρειάζομαι dual sim. Ραδιόφωνο ναι οπωσδήποτε. Gaming δεν κάνω καθόλου, σοβαρή κάμερα δεν χρειάζομαι-απλά αξιοπρεπή και κυρίως για ημερήσιες λήψεις.

 

Σε αυτά που έχω δει, το redmi note 8 pro (6/64) και το redmi note 9s (6/64) φαίνεται να είναι πιο κοντά στις ανάγκες μου.

 

Προτάσεις;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Το πολύ καλό (για τις ανάγκες μου) Redmi note 4 έχει φτάσει να μην βγάζει μέρα πλέον η μπαταρία του και γι αυτό ξαναβγαίνω στην αναζήτηση κινητού.

 

Το ποσό που διαθέτω είναι μέχρι 200 και δύσκολα θα το υπερβώ. Μάλιστα θα προτιμούσα να μην φτάσω το μάξιμουμ απαραίτητα.

Δεν έχω ιδιαίτερο θέμα αν η οθόνη είναι κάπου μεταξύ 6'' και 7''.

 

Δεν έχω επίσης θέμα για αγορά από Κίνα. Εννοώ δηλαδή ότι δεν με πειράζει να περιμένω κάποιες μέρες αν έχει σοβαρή διαφορά στην τιμή. Αλήθεια τώρα με τα του κορονωιού, πόσο κάνουν οι παραγγελίες με priority line να έρθουν από Κίνα, έχει παραγγείλει κανείς πρόσφατα;

 

Καλή αυτονομία χρειάζομαι. Επίσης χρειάζομαι την 800αρα μπάντα γιατί μένω επαρχία. Δεν χρειάζομαι dual sim. Ραδιόφωνο ναι οπωσδήποτε. Gaming δεν κάνω καθόλου, σοβαρή κάμερα δεν χρειάζομαι-απλά αξιοπρεπή και κυρίως για ημερήσιες λήψεις.

 

Σε αυτά που έχω δει, το redmi note 8 pro (6/64) και το redmi note 9s (6/64) φαίνεται να είναι πιο κοντά στις ανάγκες μου.

 

Προτάσεις;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Εγώ θα έλεγα το 9 σαν πιο φρέσκο μοντέλο.

Link to comment
Share on other sites

Αν ενδιαφέρεσαι για αγορά από αλυσίδα και σε βολεύουν τα χαρακτηριστικά του, μπορείς να δεις και το Samsung Galaxy Note 10 lite, το έχει στα 399€ ο Γερμανός μόνο για σήμερα.

https://www.germanos.gr/product/samsung-galaxy-note10-lite/20391133/

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to 📱 Αγορά κινητού μαξ 750-800€
  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...