Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έτσι όπως είναι τώρα τα μοντέλα redmi μόνο από Note 4 πιστεύω ότι αξίζει να αναβαθμίσει κανείς.

Αλλιώς αναμονή για το επόμενο redmi με τον 855 αν φυσικά δεν ξεφεύγει σε τιμή

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Μη ξεχνάτε ότι το redmi note 7 παίρνει και gcam χωρίς root κλπ. Μεγάλο συν για εμένα .Προσωπικά δεν θ αγόραζα τώρα budget συσκευή χωρίς να παίρνει gcam Επίσης έχει πιο σύγχρονο look μ αυτό το μικρό notch

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από ότι βλέπω δεν αξηζει και πολύ πάνω κάτω ψιλό ίδια κηνητα Αν πάω σε poco αξηζει?? Η οχι λόγω ότι είναι πιο παλιό σαν τηλέφωνο?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από ότι βλέπω δεν αξηζει και πολύ πάνω κάτω ψιλό ίδια κηνητα Αν πάω σε poco αξηζει?? Η οχι λόγω ότι είναι πιο παλιό σαν τηλέφωνο?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αν σε τρώει... καλύτερα να πας σε poco. Το μόνο που θα χάσεις είναι οι υπερυθρες
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Από ότι βλέπω δεν αξηζει και πολύ πάνω κάτω ψιλό ίδια κηνητα Αν πάω σε poco αξηζει?? Η οχι λόγω ότι είναι πιο παλιό σαν τηλέφωνο?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σε poco η διαφορά σε επεξεργαστική ισχύ θα είναι μεγάλη... Ο 845 είναι ακόμα κτήνος και σαφώς καμία σχέση με τον 636 ή τον 660... Βάλε και την παραπάνω RAM στην εξίσωση... Ακόμα και τώρα το Poco είναι VFM και με τα specs του future proof...

Ωστόσο να σε ρωτήσω κάτι, πέρα από την αλλαγή για την αλλαγή που την έχουμε λίγο πολύ όλοι στο αίμα μας, υπάρχει πρακτική ανάγκη να αλλάξεις το Note 5; Aν σου κολλάει και δε σε καλύπτει πχ για αυτά που κάνεις και θες, ΟΚ ίσως το Poco είναι καλή και νορμάλ οικονομικά μετάβαση... Αν πηγαίνει ακόμα κομπλέ, μήπως να το σκεφτόσουν πάλι;

Εγώ πχ άλλαξα τον Γενάρη χωρίς ιδιαίτερο λόγο το ταπεινό Redmi 4 Prime με Note 6 Pro και οκ πέρα από κάποια διαφορά στην ταχύτητα στο άνοιγμα εφαρμογών και τη μεγαλύτερη οθόνη, δεν είδα ότι κέρδισα και κάτι φοβερό... Εννοώ ότι μια χαρά άντεχε ακόμα το Redmi 4 και δεδομένου πάντα ότι δεν ασχολούμαι με κάμερες...

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλω πολύ τα φώτα σας.Εχω δει τα πάντα από κριτικές,βίντεο κλπ ενώ έχω μιλήσει και με τα παιδιά στο αντίστοιχο νήμα που είχα πάρει απόφαση να πάρω το XR αλλά τελικά δεν μπορώ να καταλήξω με τίποτα.Ήρθε η ώρα να πάρω για πρώτη φορά ένα κινητό της Apple το οποίο θα κρατήσω για 3-4 χρόνια και θα ήθελα να έχει όσο το δυνατόν καλύτερη μπαταρία,κάμερα και όλο το πακέτο τέλος πάντων.Επιασα το XR από κοντά μου φάνηκε πολύ ωραίο όπως και η οθόνη αλλά σε όλα τα βίντεο δίπλα δίπλα καταλαβαίνω ότι έχει διαφορά.Εγω έχω ένα Meizu M6 Note,τιμιότατο αλλά ήρθε η ώρα της αλλαγής και πήρα αυτή τη μεγάλη απόφαση να δοκιμάσω το άλλο στρατόπεδο.Σίγουρα θα με καλύψουν όλα,το θέμα είναι ποιο θα ευχαριστηθώ λίγο παραπάνω από συνολική εμπειρία και αν αξίζει η διαφορά τιμής.
Link to comment
Share on other sites

Στο p20 φοβαμαι οτι θαχω το μοναδικο ελλατωμα που εχει το p10 plus που εχω τωρα: η σελφι αν ειναι μερα πισω σου τα αγζει ολα ασπρα και αορατα.
Link to comment
Share on other sites

Στο p20 φοβαμαι οτι θαχω το μοναδικο ελλατωμα που εχει το p10 plus που εχω τωρα: η σελφι αν ειναι μερα πισω σου τα αγζει ολα ασπρα και αορατα.
Αυτό γίνεται αν έχεις πίσω σου τον ήλιο

 

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.. θέλω να πάρω ένα τηλέφωνο για πιο μεγάλο άνθρωπο.. μέχρι τώρα ήταν με ένα samsung απλό αλλά θέλει να αναβαθμιστεί λίγο. :p:p

επειδή ειναι και λίγο άγαρμπος κοίταγα για κάτι φτηνό σε rugged phone. όχι πολύ ακριβό (μαξ 100€ όπως το υπολογίζω.

 

Είδα τα Blackview BV7000 και BV6000S που φαίνονται καλά αλλά με αποθάρυναν λίγο οι κριτικές που είδα.. έχετε να μου προτείνετε κάποιο άλλο? ή rugged απ'τη μάνα του ή με θήκη που να το κάνει rugged? δεν μας νοιάζουν πολύ οι προδιαγραφές.. αλλά να έχει μια μέτρια κάμερα για φωτογραφιες (5-8MP π.χ) η μπροστινή δε μας νοιάζει.

Link to comment
Share on other sites

Όντως δε φαίνονται να αξίζουν τα BV7000 & BV6000S που αναφέρες... Αρκετά αδύναμα, το 2ο είναι 4.7 ίντσες με τεράστια bezels, γενικά δε νομίζω ότι αξίζουν...

Προσωπική μου άποψη είναι ότι αφού θες να κινηθείς σε τιμή μέχρι 100 ευρώ, μην ασχοληθείς με rugged... Είναι αρκετά πιο ακριβά από τα κανονικά και για να βρεις κάτι αξιόλογο (πχ Ulefone Armor) πρέπει να ανέβεις αρκετά...

Πιστεύω ότι με μια καλή θήκη και ένα τζάμι είναι καλυμμένος με οποιαδήποτε συσκευή...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Ειχα ξαναρωτησει και παλιότερα α=για αγορα κινητού αλλά τελικά δεν το πήρα αποφαση αλλά τώρ ηρθε η ώρα.

Οπως λέω & στο τιτλό θέλω να αγοράω έαν κινητό απο το public.

Εχω περιπου 300€ apo to πρόγραμμα επιστροφλη της eurobank οποτε η αγορά πρέπει να γίνει απο συγκεκριμένα μαγαζία που υποστηρίζουν αυτό το προγραμμα επιπλεόν το public εχει αυτή τη περιοδο +20% επιστροφή στη καρτα για επομενες αγορές (εκτός αν εχετε ακουσει και για κανενα αλλο καταστημα)παμε τώρα σε καποια κριτηρια που έχω βαλειι.

 

1. 6 ιντσες + περιπου η οθονη

2. καλή καμερα κυρίως η πίσω & για νυχτερινες λήψεις.

3. μνημη RAM/ROM 6/64+

4. 800αρα μπαντα (θα ήθελα δεν ξέρω αν υποστηρίζουν) για 4g Dual Sim κατα προτιμηση.

5. Καλή οθόνη (Amoled?)

 

Πρόσφατα ηδη ότι θα κυκλοφορήσει το Huawei P30lite & μπορεί να γίνει προπαραγγελία επίσης ειδα λίγο πιο ακριβό βεβαια...οτι επεσε η τιμή του HUAWEI P20 Prο γυρω στα 600€. Πιστευετε ότι αξίζει η διαφορά χρημάτων για το P20pro?

Δεχομαι και προτάσεις για οποιοδήποτε αλλο αλλά maximum τα 600€.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Mια απλη συννεφια χρειαζεται..Με αλλα κινητα που δοκιμασα δε γινεται..Υπαρχει ενα θεμα που το γραφουν και στα ξενα φορουμ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Σε κάνα μήνα μια φίλη μου θα πάει Αμερική. Μπορεί να μου αγοράσει μια συσκευή από Best buy (κατάστημα) η οποία λέει από ότι είδα unlocked; Δεν λέει universal unlocked όμως.

Έλεγα να πάρω το pixel 3a για παράδειγμα.

Ευχαριστώ πολύ.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα θελω γνωμη για αγορα κινητου, ειμαι σε σκεψη για αγορα ειτε ντουκου αν ειναι μεχρι 150ευρω η βαρια 300ευρω αν το παρω με δοσεις τυπου πολυκαταστημα... παντα αγορα απο ελλαδα και οχι κινες. αυτη την στιγμη εχω p smart 18' παραπονο δεν εχω αλλα το βαρεθηκα. ειδα αρκετα αρθρα και βιντεος για διαφορα μοντελα αλλα εχω μπερδευτει. xiaomi mi8 lite pocophone η κατι αλλο? ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Budget γύρω στα 100€(+20€ το πολύ για να αξίζει η αγορά)

 

Τώρα έχω ένα mi5s που παρότι είμαι ευχαριστημένος, η πρώτη μπαταρία πέθανε και από τότε και οι δύο που έχω αλλάξει είναι χάλια, έχω δοκιμάσει διάφορες ROM, από μαμά 10.2.2.0 μέχρι Los 16 και τώρα έβαλα την eu miui 8.2.4.0 γιατί λένε πως αυτή έχει την καλύτερη αυτονομία. Μέχρι στιγμής δεν έχω δει κάποια σημαντική διαφορά, κατά την γνώμη μου φταίνε οι after market μπαταρίες(ότι υπάρχει στην ελληνική αγορά, κόστος 10-15€) και αν βρω ακόμα και την γνήσια θα κοστίζει 50€ που δεν ξέρω αν αξίζει γιατί με άλλα τόσα παίρνω καινούργιο κινητό

 

Πλέον δεν παίζω καθόλου παιχνίδια, μόνη χρήση το browsing και η πολύ χρήση mp3 με bt headphones, την οποία και έκανα παλιά με το mi5s όχι πλέον όμως γιατί ρουφάει την μπαταρία για πλάκα

Αυτά τα γράφω προς γνώση για όποιον μπει σε αντίστοιχες περιπέτειες

 

Προσανατολιζομαι στο redmi 7 με 32gb το οποίο έχει κάπου 120€ και δέχεται και χωρίς μοντες το gcam το οποίο ανεβάζει ποιότητα όπως και στο mi5s

 

Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο για αγορά από κατάστημα στην Αθήνα;

Ευχαριστώ

 

Στάλθηκε από το MI 5s μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το Redmi 7 θεωρώ ότι είναι η καλύτερη επιλογή σου σε αυτά τα χρήματα. Αν μπορείς να κάνεις την υπέρβαση στα χρήματα και να δώσεις 160 για το Redmi Note 7 θα έχεις καλύτερη αυτονομία και επιδόσεις. Αλλά και με το μικρό redmi πιστεύω δεν θα αντιμετωπίσεις θέμα
Link to comment
Share on other sites

Πάντως υπάρχουν πολλές άγγελιες με μεταχειρισμένα redmi note 5 λίγων μηνών σε αυτά τα χρήματα. Νομίζω αξίζει

 

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

 

Είμαι σε αναζήτηση κινητού το τελευταίο διάστημα γιατί δεν την παλεύω άλλο με το G4 που έχω τα τελευταία 4 χρόνια (αν θυμάμαι καλά). Εξαιρετικό κινητό από πλευράς specs αλλά πλέον έχει γίνει μη λειτουργικό. Πολύ καθυστέρηση στο οτιδήποτε και η μπαταρία του τελειώνει στο άψε σβήσε.

Είμαι ανάμεσα στο P20 pro και το P30. Είχα βάλει στο μικροσκόπιο και το Mate 20 pro αλλά μετά από όλα αυτά που διάβασα για την οθόνη του, μακρυά... Δεν θέλω να έχω πάλι πάρε δώσε με τα service (3 bootloop στο G4). Μικροδιαφορές βλέπω μεταξύ των δύο που προανέφερα και για να πω την αλήθεια κλείνω προς το P20 pro.

 

Εσείς τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ανάμεσα στα 3. Πιστεύετε ότι είναι ισοδύναμα;

Προφανώς για να είναι κοντά στις τιμές μιλάμε ότι τα χαβάι θα είναι από αγγελία ενώ το πόκο καινούργιο.

Αν είναι πάνω κάτω τα ίδια στην πραγματικότητα και όχι στα χαρτιά, τότε καλύτερα να πάω στο πόκο, που θα είναι νέα συσκευή. Η εξωτερική εμφάνιση της συσκευής δεν με απασχολεί.

Link to comment
Share on other sites

Σε δύναμη είναι καλύτερο το poco. Σε μπαταρία είναι πάνω κάτω τα ίδια νομίζω. Σε καμερα και οθόνη καλύτερα τα huawei! Λογισμικό καλύτερο της xiaomi για εμένα. Ζυγίζεις κι αποφασίζεις

 

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to 📱 Αγορά κινητού μαξ 750-800€
  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...