Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Banggood και gearbest με επιλογή priority δεν θα έχεις θέμα με το τελωνείο. Θα περιμένεις όμως τουλάχιστον 2 εβδομάδες. Αν η τιμή που θα το βρεις είναι αρκετά πιο κάτω από σκρουτζομαγαζο αξίζει. Από εγγύηση, είτε τι πάρεις από Σκρουτζ είτε από Κίνα, έχεις ένα χρόνο.
Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα σκοπό να το πάρω ακόμα αλλά αφού μου είπατε για το κουπόνι και για priority το παρήγγειλα από banggood US$360.47 (έβαλα και Shipping insurance, δεν ξέρω αν αξίζει)

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις κατι πιο οικονομικό έχουμε κάτι ...

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν γίνετε απόpublic η Κωτσόβολος

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θα ηθελα να ρωτήσω για αγορά TV box είμαι μεταξύ mi box s beleenk gt1 κ ίσως κάποιο tanix θα ήθελα την γνώμη σας για αυτά κ εάν έχετε κάτι άλλο να προτείνετε γύρω στα 70 ευρώ. Για kodi.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ ότι στα Smartphone από το amazon υπάρχει έκδοση για UK και για DE/FR/IT

 

γνωρίζετε τι σημαίνουν αυτά;

 

Θα είναι λειτουργικά στην Ελλάδα;

 

Θα έχουν Ελληνικό μενού;

 

παραθέτω μια διεύθυνση

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει καμιά διαφορά, οι συνηθισμένες κουταμάρες στις καταχωρήσεις της Amazon. Η Xiaomi βγάζει μόνο 2 Rom, κινέζικη (που έχει μόνο κινεζικά και αγγλικά) και Global (που έχει όλες τις γλώσσες που υποστηρίζει). Και τα δυο έχουν την Global, απλά μάλλον αλλάζει ο πωλητής.

 

Να έχεις υπόψη σου πάντως πως το να το πάρεις από Amazon δεν έχει κάποιο πλεονέκτημα σε σχέση με το να το πάρεις από σκρουτζομάγαζο, ο επίσημος μεταπωλητής στην Ελλάδα δεν τα καλύπτει με εγγύηση. Το γράφω αυτό επειδή η τιμή της Amazon για το συγκεκριμένο μοντέλο μου φαίνεται τσιμπημένη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει καμιά διαφορά, οι συνηθισμένες κουταμάρες στις καταχωρήσεις της Amazon. Η Xiaomi βγάζει μόνο 2 Rom, κινέζικη (που έχει μόνο κινεζικά και αγγλικά) και Global (που έχει όλες τις γλώσσες που υποστηρίζει). Και τα δυο έχουν την Global, απλά μάλλον αλλάζει ο πωλητής.

 

Να έχεις υπόψη σου πάντως πως το να το πάρεις από Amazon δεν έχει κάποιο πλεονέκτημα σε σχέση με το να το πάρεις από σκρουτζομάγαζο, ο επίσημος μεταπωλητής στην Ελλάδα δεν τα καλύπτει με εγγύηση. Το γράφω αυτό επειδή η τιμή της Amazon για το συγκεκριμένο μοντέλο μου φαίνεται τσιμπημένη.

Ευχαριστώ

Το μόνο πλεονέκτημα είναι ότι μπορείς να το επιστρέψεις χωρίς προβλήματα και μερικές φορές παίζουν καλές τιμές στα open box

Φαντάζομαι τα ίδια και για τις άλλες εταιρείες

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ

Το μόνο πλεονέκτημα είναι ότι μπορείς να το επιστρέψεις χωρίς προβλήματα και μερικές φορές παίζουν καλές τιμές στα open box

Φαντάζομαι τα ίδια και για τις άλλες εταιρείες

 

Ναι, γενικά δεν υπάρχουν εταιρείες που να που βγάζουν ειδική συσκευή για κάποια συγκεκριμένη χώρα της Ευρώπης (πλην ίσως Ρωσίας).

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ?https://www.public.gr/product/tablet-huawei-mediapad-t3-7-7-16gb-gkri/prod8831159pp/?sn_ref=s&sn_cat=cat1827621pp&sn_id=prod8831159pp

 

Καλησπέρα φιλε, δεν έχω προσωπική άποψη. Το 1gb ram είναι λίγο επίφοβο για Android αλλα για τη δουλειά που το θέλεις, πιστεύω ότι OK είναι και σε αυτή την τιμή από public/κωτσόβολο δεν υπάρχουν και πολλές επιλογές. Έχει και ο Κωτσόβολος by the way ένα αντίστοιχο Lenovo στα 79, αλλα προσωπικά θα έπαιρνα το Huawei που πόσταρες.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το παιδί είναι πολύ μικρό; Πάρε του παιχνίδι διαδραστικό. Αν συμφωνούν οι γονείς του για τάμπλετ , πάω πάσο
http://www.imageshack.gr/files/sazwsmc2u6io8pdczlh2.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!!

Καλώς σας βρήκα και με το καλό το νέο έτος!

 

Σκέφτομαι να πάρω κινητό, αλλά είμαι άσχετος με τα τεχνικά χαρακτηριστικά, οπότε σκέφτηκα να ρωτήσω τους ειδικούς, εσάς. :)

 

Έριξα αρκετό διάβασμα το τελευταίο διάστημα για να κατατοπιστω αλλά ακόμα μπερδεμένος είμαι με αντικρουόμενες απόψεις κατόχων.

 

Αυτή τη στιγμή έχω ένα Xiaomi redmi note 4 pro, το οποίο αγορασα πριν κάνα χρόνο περίπου 200€ αλλά δεν έμεινα ικανοποιημένος από:

-οθόνη (έβγαλε κιτρινιλες σε διάφορα σημεία στην οθόνη μετά από κάνα 6μηνο),

-δεν είχα καλό σήμα ειδικά επαρχία,

-κολλούσε σε κλήσεις

-δεν είχε σταθερή ποιότητα στις φωτό, πότε έβγαιναν καλές πότε λιγότερο καλές (πιθανώς να φταίνε οι ρυθμίσεις, τις πείραξα, κάπου βελτιώθηκε κάπου όχι)

-τα βίντεο ειδικά το βράδυ δε μου άρεσαν

-η μπαταρία από ένα σημείο και μετά ήθελε φόρτιση σύντομα οπότε είμαι με power bank συνέχεια πλέον

-μετα από ένα χρόνο κολλάει πολύ και κάνει μερικά σβησιματα στα ξεκουδουνα

-gps χάνει συχνά το σήμα ακόμα και στην αθηνα. Δοκίμασα αρκετές εφαρμογές και πάλι το ίδιο.

 

Και άλλα που δε μου έρχονται τώρα. Πιθανώς να ήταν προβληματικό το δικό μου αλλά δε μου είναι εύκολο να δίνω συσκευές για σέρβις/αλλαγές γιατί για μένα είναι και εργαλείο δουλειάς και δεν τα έβγαλε όλα από την αρχή αλλά σταδιακά.

 

(παλιά είχα cubot και zopo btw και ούτε αυτά με ικανοποίησαν)

 

Ψάχνω λοιπόν για κινητό το οποίο θα ήθελα να έχει τα εξής χαρακτηριστικά:

1) μεγάλη οθόνη, άνω των 6 ιντσών. Σκεφτόμουν να πάρω και ένα τάμπλετ αλλά τελικά κατέληξα ότι από το να έχω 2 συσκευές (χώρια pc/lap top) καλύτερα μια που να με ικανοποιεί σχεδόν εξίσου. Βέβαια ακούω οποιαδήποτε πρόταση γιατί όπως είπα δεν είμαι σχετικός με αυτά τα θέματα. Ποιότητα decent, δε με ενδιαφέρει να είναι γουαου.

2) μπαταρία που να αντέχει και ιδανικά να φορτίζει και γρήγορα. Η φόρτιση δε με ενδιαφέρει και τόσο αν κρατάει η μπαταρία πολύ.

3) να μην κολλάει/να είναι γρήγορο. Χρειάζεται να ανοίγω πολλές εφαρμογές ταυτόχρονα και να τις εναλλασω, πχ 40 tabs στο chrome, 4 μέιλ, viber, whatsapp, κάμερα, FB messenger, excel, lite FB messenger, GPS, μουσική, text messages, YouTube και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο. Με παιχνίδια δεν ασχολούμαι.

4) να έχει καλό σήμα

5) καλή κάμερα (φωτό/βίντεο, μπρος/πίσω)

6) καλό gps

7) μεγάλη χωρητικότητα. Αν παίρνει κάρτα μνήμης φαντάζομαι είναι οκ, αλλά θα προτιμούσα να έχει το ίδιο μεγάλη μνήμη. Το Xiaomi που έχω τώρα έχει 64 γίγα κάτι που με βόλεψε αλλά θα προτιμούσα μεγαλύτερη.

 

Επίσης θα ήθελα αυτή η ποιότητα που θα πάρω να κρατήσει και να μην πρέπει να αλλάξω πάλι κινητό μετά από λίγους μήνες/ένα χρόνο γιατί πχ η μπαταρία έπεσε ή η οθόνη δεν είναι οκ. Επίσης οι απαιτήσεις αν δεν κάνω λάθος ανεβαίνουν, δηλαδή πχ οι ιστοσελίδες γίνονται πιο "βαριές" άρα ένα καλό κινητό εικάζω θα μου "κρατήσει" και από αυτή την άποψη περισσότερο;

 

Η χρήση είναι εξίσου Αθήνα και επαρχία. Το να παίρνει δεύτερη κάρτα δεν είναι σημαντικό, όπως επίσης και η ποιότητα της μουσικής. Το αν θα έχει ελληνικο μενού ή όχι δε με απασχολεί. Κάτι λέτε για φλασαρισμα στον οδηγό για τα ποστ που ζητάμε συμβουλές αλλά δεν έχω ιδέα τι σημαίνει αυτό

Link to comment
Share on other sites

Το budget ποιο είναι?

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά να έχουμε.Εισαι αναλυτικός απλά όπως είπες και ο Zananiro βάλε και ένα ταβάνι τιμής να προτείνουμε κάτι μέσα στο budget σου.Μια πολύ καλή λύση είναι το Poco F1(by Xiaomi) αλλά πρέπει να πάρεις Global έκδοση(νομίζω μόνο αυτή έχει την 800αρα μπάντα που βοηθάει στο 4G κυρίως στην επαρχία).
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Μπάτζετ επίτηδες όπως είπα δεν έβαλα γιατί ίσως είναι άκυρο, πχ να πω 200€ για όλα αυτά μάλλον είναι εκτός πραγματικότητας.

 

Έλεγα περίπου στα 800. Αλλά αν υπάρχει κινητο που κάνει αυτά που θέλω με λιγότερα, προφανώς το προτιμώ. Ή μπορεί να μου πείτε ότι αυτά που ζηταω τα βρίσκω στα 1.200€. γι'αυτό το άφησα "ανοιχτό".

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τώρα είδα ότι το αρχικό μου ποστ δε δημοσιεύθηκε ολόκληρο, δεν ξέρω γιατί, πιθανώς να έκανα κάποια βλακεία. Εκεί έγραφα και για μπάτζετ και άλλα πολλά :/

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πφφ δε θυμάμαι τι ακριβώς είχα γράψει.

 

αρχικά σκεφτόμουν τα 500€ αλλά πάω και αρκετά πιο πάνω πχ 800. Από την έρευνα που έκανα μου φανηκαν κοντά σε αυτά που ήθελα τα Poco, MI8, galaxy note 9 (512), Huawei mate 20 X, galaxy A9, one plus 6T, galaxy note 8 κλπ αλλά μπερδευομαι από αντικρουόμενες κριτικές. Επίσης υπάρχουν ένα σωρό παραλλαγές στο κάθε ένα X, lite, pro, s ,plus κλπ που με μπερδεύουν ακόμα περισσότερο.

 

Το αν θα πάρω από Ελλάδα ή όχι δε με απασχολεί πολύ αν και θα προτιμούσα από Ελλάδα για το τιμολόγιο και την επικοινωνία με το κατάστημα αν πρέπει να επιστραφεί για ανταλλαγή/σέρβις. Όταν είχα πάρει από Κίνα ήταν θέμα αυτό.

 

Η εγγύηση με ενδιαφέρει αλλά δεν είναι στις τοπ προτεραιότητες μου γιατί λογικά θα το ασφαλίσω. Ξέρω ότι είναι πιο εύκολο να κάνεις ασφάλεια κινητού από το μαγαζί που θα το πάρεις αλλά γίνεται και μεσω πχ loyds.

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά και καλή Πρωτοχρονιά.

 

Θα ήθελα την βοήθεια σας στην επιλογή ενός έξυπνου ρολογιού με δυνατότητα κλήσεων με bluetooth

και να αντέχει η μπαταρία του 1,5 με 2 μέρες το λιγότερο.

Το ποσό που μπορώ να διαθέσω είναι 100 με 120 ευρώ το πολύ.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

s9 plus στα 600€ πάνω κάτω η note 9 στα 700+ και θα είσαι βασιλιάς

με τιμολόγιο σίγουρα οι τιμές αυτές πέφτουν

 

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς φίλε θα ήταν ενδιαφέρον να ξέραμε ποιο Redmi Note 4 είχες (υπάρχουν Redmi Note 4 και Redmi Note 4X, δεν υπάρχει Prο). Αν είχες το 4X, λυπάμαι που στο λέω αλλά κινητό με καλύτερη αυτονομία δεν πρόκειται να βρεις. Και το απλό 4 βέβαια έχει πολύ καλή αυτονομία σε σχέση με τον μέσο όρο αλλά λίγο κατώτερη λόγω επεξεργαστή. Μετά από 1-2 χρόνια πέφτει η αυτονομία όλων των κινητών λόγω φυσιολογικής φθοράς της μπαταρίας και η μόνη λύση είναι η αντικατάσταση της. Αυτό στο λέω για να μην περιμένεις κάτι καλύτερο από όποιο κινητό και να πάρεις.

 

(Γενικά, αν θες να σου φτουρήσει η μπαταρία προσπάθησε να μην το έχεις στον φορτιστή όλο το βράδυ, ναμην πέφτει κάτω από το 20% η μπαταρία και να μην το φορτίζεις στο 100% αλλά λίγο λιγότερο)

 

Όσο για το σήμα, είναι πιθανόν το κινητό σου να ήταν μοντέλο για την Κίνα και όχι Global και να μην λειτουργεί με τη μία από τις 3 μπάντες που χρησιμοποιούν οι ελληνικές εταιρείες κινητής, την Β20. Φρόντισε το επόμενο κινητό σου να παίρνει και τις 3, αν και όλα όσα αναφέρεις καλύπτουν αυτή την απαίτηση.

 

Τώρα, αναφορικά με προτάσεις, πιστεύω πως το καλύτερο που μπορείς να πάρεις για τις ανάγκες σου σε σχέση τιμής/απόδοσης είναι το Poco Phone. Φοβερή αυτονομία, γρήγορη φόρτιση (όχι η πιο γρήγορη της αγοράς αλλά οκ), δέχεται και τις 3 μπάντες οπότε θα έχεις καλό σήμα, πολύ ισχυρός επεξεργαστής. Η οθόνη πολύ καλή LCD, αναβάθμιση σε σχέση με το τωρινό σου, αλλά όχι καλή όσο οι AMOLED που έχουν άλλα κινητά. Η κάμερα του πολύ καλύτερη από το τωρινό κινητό σου, όχι κορυφαία σε σχέση με άλλα μοντέλα. Δέχεται κάρτα SD αλλά υπάρχει και σε έκδοση 128 GB αν θες. Νομίζω αφού το παίρνεις με τιμολόγιο μπορείς να το πάρεις ακόμα και από μεγάλο κατάστημα στα ίδια λεφτά που το παίρνεις από Κίνα.

 

Αν θέλεις να δώσεις περισσότερα, σου έχω δύο προτάσεις. To Huawei Mate 10 Pro και το OnePlus 6T. Το Huawei έχει καλύτερη οθόνη και κάμερα από το Poco αλλά κατώτερο επεξεργαστή. Έχει επίσης πολύ καλή γρήγορη φόρτιση. To OnePlus 6T έχει καλύτερη οθόνη και κάμερα από το Poco, τον ίδιο επεξεργαστή (αλλά με πιο γρήγορο λειτουργικό σύστημα) και φοβερά γρήγορη φόρτιση- 55% με μισή ώρα και 100% σε μία. To Huawei Mate 10 μπορείς να το βρεις σε όλα τα καταστήματα στην Ελλάδα, το OnePlus 6T αυτή την περίοδο καλύτερα να το πάρεις από το επίσημο διαδικτυακό κατάστημα, http://www.oneplus.com. Δυστυχώς νομίζω δεν θα έχεις την έκπτωση του τιμολογίου αλλά οι τιμές του είναι αρκετά χαμηλότερες από ότι στα σκρουτζομάγαζα και θα έχεις και την πολυ καλή εγγύηση της OnePlus.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς στα λεφτά που δίνεις υπάρχουν μόνο κινεζιές τύπου Zeblade και No.1 με δικά τους λειτουργικά που θα έχουν προβλήματα με το λογισμικό. Προσωπικά δεν θα σου πρότεινα κανένα τους.

 

Αν έχεις διάθεση να ανεβάσεις λίγο το μπάτζετ σου πήγαινε για το TicWatch E, το φθηνότερο ρολόι με Wear OS 2. Το βρίσκεις συχνά σε προσφορές στην Amazon.

 

https://www.amazon.co.uk/Ticwatch-Smartwatch-Shadow-Compatible-Motorola-cellphones/dp/B077NSBVFN/ref=sr_1_5?s=electronics&ie=UTF8&qid=1546256336&sr=1-5&keywords=ticwatch+e

 

Εναλλακτικά, περίμενε 2-3 μήνες να πέσει η τιμή του Amazfit Verge της Huami, η οποία φτιάχνει καλά wearables όπως τα Mi Band, Bip, Stratos κλπ και έχει μικρόφωνο. Μπορεί βέβαια και τώρα να το βρεις σε τιμή γύρω στα 120 σε προσφορές αλλά πρόσεχε γιατί συνήθως θα είναι με κινέζικο λειτουργικό.

 

https://www.banggood.com/Original-Xiaomi-Amazfit-13-AMOLED-IP68-11-Sport-Modes-GPSGLONASS-5-Days-Standby-Smart-Watch-Phone-p-1370850.html?admitad_uid=52e2865382d2c582c621fd436490dbbd&ID=224&cur_warehouse=CN

Link to comment
Share on other sites

Το verge δεν έχει δυνατότητα κλήσης μέσω Bluetooth

 

Sent from my C106 using Tapatalk

 

Η ίδια η διαφήμιση του Verge λέει πως έχει καθώς και μια κριτική στο youtube που είχα δει πριν από μια εβδομάδα. Μήπως το μπερδεύεις με το Stratos;

Link to comment
Share on other sites

Παίδες ευχαριστώ πολύ.

Θα κοιτάξω το ticwatch e σε πρώτη φάση.

Καλή Χρονιά με υγεία ευτυχία και ότι άλλο επιθυμείτε!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά, χρήσιμα όλα όσα αναφέρετε. Άλλαξα μπαταρία σήμερα στο xioami μου και σίγουρα κρατάει περισσότερο αλλά και πάλι πέφτει σχετικά γρήγορα. Λογικά έχω το Χ και μπερδεύτηκα και είπα PRO.
Link to comment
Share on other sites

Είναι εντυπωσιακό πως ένας κολοσσός σαν την LG, τόσα χρόνια, δεν έχει απαλλάξει οριστικά τις συσκευές της από αυτό το πρόβλημα. Δεν μπορώ να το καταλάβω. Δεν μιλάμε για κανένα μαγαζάκι αλλά για τον κορυφαίο κατασκευαστή οθονών, εκτός των άλλων.
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to 📱 Αγορά κινητού μαξ 750-800€
  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...