Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Την καλησπέρα μου....

Ότι λέει ο τίτλος με λίγα λόγια.

Πρώτο μας μέλημα η καλή κάμερα και μετά έπονται τα υπόλοιπα. Σαφώς και μας ενδιαφέρει επεξεργαστής, ram, quick charge κ.ο.κ. αλλά προέχει η κάμερα.

Έχουμε ψιλοκαταλήξει σε mi 8 lite, nokia 7+ & honor 10 αλλά είμαστε ανοιχτοί σε οποιαδήποτε άλλη πρόταση, γι αυτό άλλωστε ζητώ και τη βοήθειά σας.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Edited by jimteo
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Την καλησπέρα μου....

Ότι λέει ο τίτλος με λίγα λόγια.

Πρώτο μας μέλημα η καλή κάμερα και μετά έπονται τα υπόλοιπα. Σαφώς και μας ενδιαφέρει επεξεργαστής, ram, quick charge κ.ο.κ. αλλά προέχει η κάμερα.

Έχουμε ψιλοκαταλήξει σε mi 8 lite, nokia 7+ & honor 10 αλλά είμαστε ανοιχτοί σε οποιαδήποτε άλλη πρόταση, γι αυτό άλλωστε ζητώ και τη βοήθειά σας.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Την καλύτερη κάμερα στην κατηγορία τιμής που αναφέρεις την έχει άνετα το LG G6. Ο επεξεργαστής του είναι επιπέδου Mi 8 lite και Nokia 7. Δεύτερο το HTC U Ultra. Τα 3 για τα οποία ρώτησες κινούνται στα ίδια επίπεδα (το Mi8 Lite έχει ίδια κάμερα με το Pocophone που σίγουρα θα προτείνει κάποιος), απλά είναι σαφώς κατώτερα του LG G6, ειδικά με χαμηλό φωτισμό.

 

Υπ'όψη πως αν θέλεις την κάμερα απλά για φωτό σε fb και ίνστα, όποιο και να πάρεις από αυτά που αναφέρθηκαν είναι μια χαρά, με την συμπίεση που κάνουν οι αλγόριθμοι οι διαφορές τους εξομαλύνονται προς τα κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Η μη αποσπώμενη μπαταρία να μην σε προβληματίζει γιατί κανένα κινητό σοβαρής εταιρείας δεν έρχεται πλέον με αποσπώμενη :) Αν θέλεις να την αλλάξεις απλά θα πληρώσεις σε 2 χρόνια για την αλλαγή ένα ποσό γύρω στα 30 ευρώ.

 

Το Redmi Note 6 είναι μια χαρά επιλογή, απλά έχε υπόψη σου πως είναι δίκαρτο με hybrid sim. Δηλαδη ή θα έχεις δεύτερη σιμ ή κάρτα SD, και τα δύο μαζί δεν γίνεται.

 

Κατά τα άλλα, καλύτερο συνδυασμό ταχύτητας/αυτονομίας στα λεφτά που δίνεις σε καινούριο δεν θα βρεις.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Υπάρχει και το G6. Πολύ σωστό. Απλά επικεντρώθηκα στα νέα μοντέλα και μου διέφυγε.

Τον 821 δε φοράει; Είναι εφάμιλλος με τον 660; Τον είχα (τον 821) για πολύ πιο δυνατό.

Fb και insta αραιά και που θα χρησιμοποιήσει. Απλά θέλει ότι φωτογραφίες βγάζει να είναι ποιοτικές, είτε για μετέπειτα εκτύπωση, είτε για κάτι άλλο.

Θα την πήγαινα κατευθείαν στο poco που παίρνει και τη gcam αλλά στο γραφείο της χωρίς 4G+ δεν κάνεις δουλειά.

Είναι κάπως σαν χαμηλωμένο ισόγειο και δεν πιάνεις εύκολα σήμα.

Από τα τρία που προανέφερα, ποιο θα επέλεγες; Θεωρώ ότι το honor 10 κερδίζει στον τομέα της κάμερας. Συμφωνείς;

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα αυτά τα τηλέφωνα xiaomi redmi note 6 pro . 2 από Ελλάδα κι ένα από Κίνα. Ψάχνω την έκδοση 6 pro

 

Το ένα ελληνικό κατάστημα είναι φθηνότερο αλλά υποψιάζομαι έχει άλλο επεξεργαστή. Ίσως να πρόκειται και για διαφορετικό μοντέλο, αντιλαμβάνομαι σωστά;

https://www.uniphone.gr/shop/%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%AC-%CF%84%CE%B7%CE%BB%CE%AD%CF%86%CF%89%CE%BD%CE%B1-uniphone-gr/xiaomi-%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%AC-%CF%84%CE%B7%CE%BB%CE%AD%CF%86%CF%89%CE%BD%CE%B1/xiaomi-redmi-6-64gb-black-global-version/

 

και

https://www.mygad.gr/smartphones/xiaomi-phones/xiaomi-redmi-note-6-pro-4gb-ram-64gb-rom-mavro

 

https://www.gearbest.com/cell-phones/pp_009689470153.html?wid=1349303&lkid=18614203&fbclid=IwAR0HZcps-71ZROl5XM0QOpqLKP1esl-dB0CYRHk2pFg_2yIJjUYQvV3zDDc#anchorGoodsFAQ

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα αυτά τα τηλέφωνα xiaomi redmi note 6 pro . 2 από Ελλάδα κι ένα από Κίνα. Ψάχνω την έκδοση 6 pro

 

Το ένα ελληνικό κατάστημα είναι φθηνότερο αλλά υποψιάζομαι έχει άλλο επεξεργαστή. Ίσως να πρόκειται και για διαφορετικό μοντέλο, αντιλαμβάνομαι σωστά;

https://www.uniphone.gr/shop/%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%AC-%CF%84%CE%B7%CE%BB%CE%AD%CF%86%CF%89%CE%BD%CE%B1-uniphone-gr/xiaomi-%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%AC-%CF%84%CE%B7%CE%BB%CE%AD%CF%86%CF%89%CE%BD%CE%B1/xiaomi-redmi-6-64gb-black-global-version/

 

και

https://www.mygad.gr/smartphones/xiaomi-phones/xiaomi-redmi-note-6-pro-4gb-ram-64gb-rom-mavro

 

https://www.gearbest.com/cell-phones/pp_009689470153.html?wid=1349303&lkid=18614203&fbclid=IwAR0HZcps-71ZROl5XM0QOpqLKP1esl-dB0CYRHk2pFg_2yIJjUYQvV3zDDc#anchorGoodsFAQ

 

Ναι :) To Uniphone έχει το Redmi 6, όχι το Note, το οποίο είναι εντελώς διαφορετικό τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα αυτά τα τηλέφωνα xiaomi redmi note 6 pro . 2 από Ελλάδα κι ένα από Κίνα. Ψάχνω την έκδοση 6 pro

 

Το ένα ελληνικό κατάστημα είναι φθηνότερο αλλά υποψιάζομαι έχει άλλο επεξεργαστή. Ίσως να πρόκειται και για διαφορετικό μοντέλο, αντιλαμβάνομαι σωστά;

https://www.uniphone.gr/shop/%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%AC-%CF%84%CE%B7%CE%BB%CE%AD%CF%86%CF%89%CE%BD%CE%B1-uniphone-gr/xiaomi-%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%AC-%CF%84%CE%B7%CE%BB%CE%AD%CF%86%CF%89%CE%BD%CE%B1/xiaomi-redmi-6-64gb-black-global-version/

 

και

https://www.mygad.gr/smartphones/xiaomi-phones/xiaomi-redmi-note-6-pro-4gb-ram-64gb-rom-mavro

 

https://www.gearbest.com/cell-phones/pp_009689470153.html?wid=1349303&lkid=18614203&fbclid=IwAR0HZcps-71ZROl5XM0QOpqLKP1esl-dB0CYRHk2pFg_2yIJjUYQvV3zDDc#anchorGoodsFAQ

 

Το πρώτο δεν είναι το redmi note 6 pro αλλά το "σκέτο" redmi 6. Χειρότερος επεξεργαστής και γενικά "κατώτερο" κινητό. Μέχρι 180-190 ευρώ το note 6 pro παίζει μόνο του.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Υπάρχει και το G6. Πολύ σωστό. Απλά επικεντρώθηκα στα νέα μοντέλα και μου διέφυγε.

Τον 821 δε φοράει; Είναι εφάμιλλος με τον 660; Τον είχα (τον 821) για πολύ πιο δυνατό.

Fb και insta αραιά και που θα χρησιμοποιήσει. Απλά θέλει ότι φωτογραφίες βγάζει να είναι ποιοτικές, είτε για μετέπειτα εκτύπωση, είτε για κάτι άλλο.

Θα την πήγαινα κατευθείαν στο poco που παίρνει και τη gcam αλλά στο γραφείο της χωρίς 4G+ δεν κάνεις δουλειά.

Είναι κάπως σαν χαμηλωμένο ισόγειο και δεν πιάνεις εύκολα σήμα.

Από τα τρία που προανέφερα, ποιο θα επέλεγες; Θεωρώ ότι το honor 10 κερδίζει στον τομέα της κάμερας. Συμφωνείς;

 

Ως προς το τελευταίο όχι πραγματικά, πιστεύω πως είναι πολύ παρόμοια η ποιότητα. Ο 821 είναι πολύ ελάχιστα ανώτερος του 660, δεν θα δει κάποιος διαφορά σε κανονική χρήση. Το δικό μου κινητό έχει τον 660 και της κοπέλας μου τον 821 και δεν βλέπω καμία.

 

Είσαι σίγουρος πως το Mi8 Lite έχει 4g+ στην Ελλάδα;

Link to comment
Share on other sites

Από τις απαντήσεις που πήρα στο αντίστοιχο νήμα, πιστεύω πως ναι.

Κάποια παιδιά που το έχουν, μου είπαν ότι πιάνει κανονικά 4G+.

 

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ψαχνω ενα κινητο με τιμη περιπου 150-200 ευρο να εχει γρηγορη φορτιση.

Να μην ξεπερνα τις 5,5 ιντσες και να ειναι τουλαχιστον 32GB.

Link to comment
Share on other sites

Από σήμερα μπήκε και το ΜΙ8 στο πλάνο... Ανάμεσα σε Poco και ΜΙ8,ποιο αξίζει πιο πολύ;;;

Βασικά το Poco έχει πιο μεγάλη μπαταρία, ραδιόφωνο,και είναι γύρω στα 40-50€ πιο φτηνό,το ΜΙ8 από την άλλη,οθόνη καλύτερη,NFC,ίσως καλύτερη κάμερα,και σαν ποιότητα κατασκευής είναι καλύτερο...Και φυσικά αν η μπαταρία του βγάζει την μέρα...Πολύ σημαντικό...

Για δώστε καμία βοήθεια,μιας και με συσκευές της Xiaomi δεν είμαι πολύ γνωστης..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Βασικά αυτό που λέω στον τίτλο. Ψάχνω να αντικαταστήσω το huawei p9 lite μετά από 2.5 χρόνια χρήσης μιας και τα 2gb ram και 16gb rom αρχίζουν να φαίνονται λίγα.

Θέλω οπωσδήποτε dual sim και ραδιόφωνο/3.5mm jack.

Κοιτάω για αγορά από Ελλάδα ή Amazon.

 

Νομίζω οι βασικές επιλογές μου είναι:

- Xiaomi mi a2 lite

- Huawei p20 lite

- Huawei mate 10 lite

- Samsung A7 (2018)

 

Έχετε κάποιο σχόλιο μεταξύ αυτών των συσκευών ή κάποια άλλη να προτείνετε;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Poco f1. Χαοτικά ανώτερο από όλα. Μην σε τρομάζουν οι 6.18", είναι ελάχιστα μικρότερο από το mate 10 lite που έχεις στη λίστα σου.
Link to comment
Share on other sites

Μετά από κάποιες οικονομικές δυσκολίες κλπ ήρθε η ώρα να πάρω επιτέλους ένα smartphone δώρο για μένα μιας και έρχονται γιορτές.Η τιμή που έχω βάλει σαν Maximum είναι τα 300€ και αυτο που θέλω είναι κάτι διαφορετικό από τα προηγούμενα κινητά που είχα.Κάτοχος Meizu M6 Note,απόλυτα ευχαριστημένος αλλά θέλω το κάτι παραπάνω.Θελω μια αναβάθμιση με κυριότερο κριτήριο την εμφάνιση του κινητού αυτή τη φορά.Θέλω επιτέλους να πάρω ένα κινητό να είναι όμορφο και να τραβάει τα βλέμματα που λέμε.Καλή μπαταρία(με το Meizu έχω καλομάθει),καλή οθόνη,αξιοπρεπή ήχο και αξιοπρεπή κάμερα πιστεύω είναι δεδομένα,κάτι ειδικό δεν ζητάω οπότε τα φώτα σας παρακαλώ!!Ξέρω ότι το poco είναι κορυφή αλλά δεν είχα ποτέ ένα πραγματικα όμορφο κινητό και θέλω πολύ να πάρω.Ετσι και αλλιώς σε σχέση με τον sd 625 του Meizu θεωρώ ότι αυτά που κοιτάω είναι αναβάθμιση.
Link to comment
Share on other sites

Το mi8 έχει οθοναρα. Δεν έχει sd ράδιο μεγάλη μπαταρία γρατζουνιέτε πανεύκολα. Η οθόνη είναι μεγάλο συν όμως. Το poco είναι vfm το mi8 όχι τόσο. Αν θες amoled μονόδρομος το mi8. Αν θες sd μεγάλη μπαταρία πας σε poco στα 255 από Κίνα.
Link to comment
Share on other sites

Το 8x δεν αξίζει. Αν θέλεις να δοκιμάσεις κάτι από honor δες το play σε κόκκινο (player edition). Ούτε το mi8 lite πιστεύω πως αξίζει όταν στα ίδια λεφτά μπορείς να βρεις το sony xz1. Αν πάλι δεν έχεις πρόβλημα να πάρεις από Κίνα, το mi mix 2s ή το κανονικό mi8 με κουπόνι βγαίνουν στα 300κάτι. Επίσης, μπορείς να βρεις και το meizu 16th global στα 300 περίπου από το επίσημο store της meizu στο aliexpress (δεν θυμάμαι αν είναι από ευρωπαϊκή αποθήκη ή τριγωνική αλλά σίγουρα έρχεται χωρίς τελωνείο)
Link to comment
Share on other sites

Το mi8 έχει οθοναρα. Δεν έχει sd ράδιο μεγάλη μπαταρία γρατζουνιέτε πανεύκολα. Η οθόνη είναι μεγάλο συν όμως. Το poco είναι vfm το mi8 όχι τόσο. Αν θες amoled μονόδρομος το mi8. Αν θες sd μεγάλη μπαταρία πας σε poco στα 255 από Κίνα.

Οι αγορές από Κίνα πόσο χρόνο κάνουν για να έρθουν;

Θα επηρεαστούν από τις γιορτές;

Link to comment
Share on other sites

Από Amazon βλέπω κάποια κινητά να λένε για EN/DE/FR κλπ

υπάρχει περίπτωση να μην έχει Ελληνικά;

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ και τους 2.

 

Poco f1. Χαοτικά ανώτερο από όλα. Μην σε τρομάζουν οι 6.18", είναι ελάχιστα μικρότερο από το mate 10 lite που έχεις στη λίστα σου.

 

Θα προσπαθήσω να τα βρω και από κοντά να δω πώς κάθονται στο χέρι.

 

Από Amazon βλέπω κάποια κινητά να λένε για EN/DE/FR κλπ

υπάρχει περίπτωση να μην έχει Ελληνικά;

 

Παίζει να μην έχει Ελληνικά στο menu δηλαδή; Γίνεται αυτό με το android (τουλάχιστον σε ευρωπαικές εκδόσεις);

Link to comment
Share on other sites

Οι αγορές από Κίνα πόσο χρόνο κάνουν για να έρθουν;

Θα επηρεαστούν από τις γιορτές;

Επηρεάζονται. Με priority δεν περνάει τελωνείο. Μπορεί να έρθει σε 8 μέρες μπορεί και σε 30. Έχω παραλάβει δέμα που ήρθε σε 5 μέρες Ελλάδα και ήταν 1.5 μήνα στο αεροδρόμιο στο σάκο. Και έχω πάρει και σε 8 μέρες. Είναι λίγο τύχη να ανοίξουν γρήγορα το σάκο σου. Έχοντας 250 παραγγελίες από Κίνα δεν ειχα κανενα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to 📱 Αγορά κινητού μαξ 750-800€
  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...