Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αφού θέλεις Amoled γιατί δεν κοιτάς το Samsung Galaxy A7; Εντός του προϋπολογισμού σου και γενικά αξιοπρεπέστατο κινητό . Εναλλακτικά καλό κινητό με πολύ καλή LCD οθόνη είναι το Nokia 7 Plus.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Ετοιμάζομαι να αλλάξω το κινητό μου, Elephone S8 (πολύ όμορφο κινητό με υπέροχη οθόνη ή οποία όμως καταπίνει την μπαταρία για πλάκα και επίσης το κινητό ζεσταίνεται πολύ και εδώ και εναν χρόνο δεν έχει κάνει καμιά αναβάθμιση). Προσανατολίζομαι στα δύο αυτά κινητά για αγορά από Ελλάδα. Από όσο διάβασα είναι αρκετά vfm και παρόμοιων χαρακτηριστικών.

 

Θα ήθελα τη γνώμη των πιο έμπειρων χρηστών.

Link to comment
Share on other sites

Καλές προτάσεις το a7,Nokia 7 plus και honor play..Ποιά είναι η γνώμη σας για redmi note 6 και mi a2?

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εδώ θα ήθελα να τονίσω πως κοιτάζω σε τιμές Κωτσόβολου,πλαίσιο κτλ λόγο δόσεων..

Link to comment
Share on other sites

Θα σου έλεγα Poco ή Nokia 7 Plus, το Play που το δούλεψα αξιοπρεπές στην κάμερα αλλά μέχρι εκεί, άλλα είναι τα θετικά του (ωραία οθόνη, γρήγορο, αυτονομία). Το Mi8 Lite το λίγο που έχω δεί είναι ένα κλικ πιο πάνω από το Play αλλά και πάλι όχι κάτι κορυφαίο.

 

Βέβαια σε αυτή την τιμή την καλύτερη κάμερα την έχει το LG G6.

 

Ναι το ξέρω αλλά δεν εμπιστεύομαι LG πλέον...

Link to comment
Share on other sites

Leeco Le Max 2. 2k οθόνη και γενικά κινητάρα. Ξεκινάει από τα 105 € περίπου και ανεβαίνει ανάλογα με την έκδοση..

 

Στάλθηκε από το LEX829 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αλληλεγγύη, Ευγνωμοσύνη, Ηθική, Σύνεση
Link to comment
Share on other sites

Το redmi note 6 υπερέχει σε όλα φίλε μου. Πας στο mia2 lite μόνο αν θες stock Android

 

Sent from my C106 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Redmi note 6. Υποψιν οτι το Xiaomi Mi A2 Lite ειναι ελαφρως μικροτερο.(οθονη, συσκευη κλπ) αν τυχον θες να το υπολογισεις και αυτο.
Link to comment
Share on other sites

Το Redmi Note 6 σε σχέση με το Mi A2 έχει καλύτερες κάμερες μπροστά και πίσω, σημαντικά ισχυρότερο επεξεργαστη και μεγαλύτερη οθόνη και μέγεθος. Τρέχει MIUI, που σε κάποιους αρέσει, σε κάποιους όχι. Είναι σίγουρο πως θα πάρει αρκετές αναβαθμίσεις του MIUI ακόμα και μία του Android. Μπορεί και δεύτερη, αλλά δεν είναι σίγουρο.

 

To Mi A2 lite έχει ελάχιστα καλύτερη αυτονομία, μικρότερο μέγεθος. Τρέχει Android One, που σε κάποιους αρέσει, σε κάποιους όχι. Είναι σίγουρο πως θα πάρει ακόμα δύο εκδόσεις του Android.

 

Προσωπικά θα έπαιρνα το RN6 χωρίς δεύτερη σκέψη (ή και το RN5 αν δεν με ενδιέφερε η σελφοκάμερα, είναι ίδια τηλέφωνα κατά τα άλλα).

Link to comment
Share on other sites

Επειδή με την xiaomi υπάρχει ένα μπέρδεμα στα μοντέλα

έχουμε σίγουρα Redmi Note 6 pro και

Redmi Note 5 ή Redmi Note 5 pro?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή με την xiaomi υπάρχει ένα μπέρδεμα στα μοντέλα

έχουμε σίγουρα Redmi Note 6 pro και

Redmi Note 5 ή Redmi Note 5 pro?

 

Στην Ελλάδα υπάρχουν τα ακόλουθα:

-Redmi Note 6 Pro

-Redmi Note 5

 

Από εκεί και πέρα υπάρχουν για την αγορά της Ινδίας και μόνο ένα διαφορετικό Redmi Note 5 και ένα Redmi Note 5 Pro. Και τα δύο είναι κατώτερα του Redmi Note 5 που κυκλοφορεί στην Ελλάδα. Δεν πρόκειται να τα βρεις πουθενά εδώ οπότε μη σε απασχολεί.

Link to comment
Share on other sites

ελπίζω να είμαι ΕΝΤΟΣ θεματολογίας της κατηγορίας , η αλήθεια είναι πως πιστεύω πως ΝΑΙ.

 

κατά τύχη χτες χαζεύοντας κάποια κινητά της Xiaomi , σε περιφερειακό κατάστημα κινητής , σφραγισμένες συσκευές ήταν εισαγωγής τους και μάλιστα Global Version , έπεσε το μάτι μου σε ένα αυτοκόλλητο που υπήρχε στο πίσω μέρος και έγραφε :

 

Class B

NTBC ID ...(κάποιος κωδικός)

 

η αλήθεια ήταν πως επειδή σκόπευα να αγοράσω το συγκεκριμένο κινητό , επιτόπου έψαξα στο internet και είδα πως τα class A και B κλπ έχουν να κάνουν με το πώς κάνει μια συσκευή switching (πώς κλειδώνει) ανάλογα με το αν ο πάροχος της sim που έχουμε δουλεύει σε GSM η GPRS , και αν μπορεί να δεχτεί τη φορά σήμα/δεδομενα από έναν τύπο δικτύου και/ή αν αυτό γίνεται αυτόματα ή χειροκίνητα.

 

ως εδώ καλά , όμως δεν προχώρησα στην αγορά του κινητού για να ρωτήσω αν ΟΛΑ π.χ. τα κομμάτια (το συγκεκριμένο είναι το Mi A2) βγαίνουν ως Class B ή κυκλοφορούν π.χ. ΚΑΙ Class Α κλπ

 

όποιος ξέρει , ας μου απαντήσει . θα το εκτιμούσα !

Link to comment
Share on other sites

Ποια από τις παράτατω με δυνατότητα wificall

1. Μαξ κόστος 150ευρω

2. Μαξ κόστος 200ευρω

 

Samsung Galaxy A3 2016 / A3 2017 / A5 2016 / A5 2017 / A6 / A6+*/ A7 / A8 / J3 2017 / J4+ / J5 2016 / J5 2017 / J6 / J6+ /*XCover 4 / S6 Edge+ / S7 / S7 Edge / S8 / S8+ / S9 / S9+ / Note 8 / Note 9(1)

 

Apple iPhone SE / 5s / 5c / 6 / 6 Plus / 6s / 6s Plus / 7 / 7 Plus / 8 / 8 Plus / X / XR / Xs / Xs Max(2)

 

Sony Xperia XZ1 / XZ Premium / XZ Compact / XA2 / XZ2 / XZ2 Compact /*XZ3*(1)*

 

HUAWEI P10 / P10 Lite / P10 Plus / Mate 10 Lite / Mate 10 Pro / *Mate 20 Lite / Mate 20 Pro*/ P20 Lite / P20 / P20 Pro / Y6 2018 / P Smart / Y6 Prime 2018 / Y7 Prime 2018(1)

 

NOKIA 2.1 / 3.1 / 6.1 / 7 Plus / 8 / 8 Sirocco(1)

 

Alcatel U5(1)

 

Neffos C5s(1)

 

CAT S61(1)

 

HONOR 7A /*8Χ(1)

 

RAZER Phone 64GB 4G(1)

 

(1)αφορά μόνο συσκευές αγορασμένες από το Δίκτυο Πωλήσεων COSMOTE/ΓΕΡΜΑΝΟΣ με την τελευταία έκδοση λογισμικού.

(2)με έκδοση λογισμικού 10.3 και άνω

 

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ελπίζω να είμαι ΕΝΤΟΣ θεματολογίας της κατηγορίας , η αλήθεια είναι πως πιστεύω πως ΝΑΙ.

 

κατά τύχη χτες χαζεύοντας κάποια κινητά της Xiaomi , σε περιφερειακό κατάστημα κινητής , σφραγισμένες συσκευές ήταν εισαγωγής τους και μάλιστα Global Version , έπεσε το μάτι μου σε ένα αυτοκόλλητο που υπήρχε στο πίσω μέρος και έγραφε :

 

Class B

NTBC ID ...(κάποιος κωδικός)

 

η αλήθεια ήταν πως επειδή σκόπευα να αγοράσω το συγκεκριμένο κινητό , επιτόπου έψαξα στο internet και είδα πως τα class A και B κλπ έχουν να κάνουν με το πώς κάνει μια συσκευή switching (πώς κλειδώνει) ανάλογα με το αν ο πάροχος της sim που έχουμε δουλεύει σε GSM η GPRS , και αν μπορεί να δεχτεί τη φορά σήμα/δεδομενα από έναν τύπο δικτύου και/ή αν αυτό γίνεται αυτόματα ή χειροκίνητα.

 

ως εδώ καλά , όμως δεν προχώρησα στην αγορά του κινητού για να ρωτήσω αν ΟΛΑ π.χ. τα κομμάτια (το συγκεκριμένο είναι το Mi A2) βγαίνουν ως Class B ή κυκλοφορούν π.χ. ΚΑΙ Class Α κλπ

 

όποιος ξέρει , ας μου απαντήσει . θα το εκτιμούσα !

 

Αυτό που είδες είναι μια κατηγοριοποίηση της FCC, της ρυθμιστικής αρχής των τηλεπικοινωνιών στις ΗΠΑ. Οι Class A συσκευές είναι αυτές που προορίζονται αποκλειστικά για επαγγελματική/βιομηχανική χρήση, π.χ. μια κεραία κινητής τηλεφωνίας. Οι Class B αυτές που προορίζονται για οικιακή χρήση. Δεν υπάρχουν Class A κινητά γενικά.

 

Περισσότερα εδώ: https://www.cableorganizer.com/images/kensington/microsaver-alarm-lock/FCC-rules.pdf

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω κάτω από 200 είναι μόνο τα ακόλουθα:

Samsung Galaxy A6 και A6+

Samsung Galaxy A3

Huawei Y6 Prime kai Υ7 Prime

Nokia 2.1 και 3.1

Alcatel U5

Honor 7A

Neffos C5s

 

Όλες σχεδόν είναι άθλιες, μην ανησυχείς. Όποιο και να πάρεις θα είναι αργό με κακή κάμερα και μέτρια μπαταρία. Το μόνο που κάπως αξίζει είναι το Α6+ που η κάμερα του τρώγεται και έχει καλή αυτονομία.

Link to comment
Share on other sites

Για τις κάμερες του Μι Α2 λέγανε τα καλύτερα πάντως, δεν γνωρίζω αν είναι καλύτερες αλλά αυτό μου φαίνεται λογικό, και ο επεξεργαστής του RN6 είναι πιο αργός από του Μι Α2. Παρόλα αυτά μάλλον στην χρήση δεν το αντιλαμβάνεσαι και ο επεξεργαστής του RN6 είναι πιο οικονομικός σε κατανάλωση μπαταρίας.

 

Εκεί που έχουν την μεγαλύτερη διαφορά τα δύο κινητά είναι τα 1000 mAh μπαταρίας. Το RN6 4000 και το Μι Α2 3000. Κρατάει όχι μόνο περισσότερο στην αρχή η μπαταρία αλλά στην πάροδο του χρόνου θα αντέξει καλύτερα. Επίσης όπως είπε και ο φίλος παραπάνω το ένα έχει MIUI (RN6) και το άλλο έχει AndroidOne (Mi A2), που είναι και θέμα προτίμησης. Επίσης το RN6 έχει και το notch (αυτό το εξόγκωμα πάνω στην οθόνη), που κρύβει τα notifications νμζ και πρέπει να σύρεις την μπάρα ειδοποιήσεων για να δεις τι έχεις, θεωρητικά θα το διορθώσουν με update. Για το τελευταίο με τα notifications μπορεί να λέω και αρλούμπες αλλά ίσχυε στα pocophone/mi8 και δεν παρατήρησα αν το άλλαξαν. Όπως και να έχει συνηθίζεται.

Link to comment
Share on other sites

Εκεί που έχουν την μεγαλύτερη διαφορά τα δύο κινητά είναι τα 1000 mAh μπαταρίας. Το RN6 4000 και το Μι Α2 3000.

 

Εισαι σιγουρος γι'αυτο;

Στα specs το δινουν το Mi A2 Lite στα 4000mah. Με επιφυλαξη βεβαια γιατι δεν ειναι οτι το εχω ψαξει και αναλυτικα.

Link to comment
Share on other sites

Χiaomi redmi note 5. Ισως και να ειναι "μονοτονο" που αναφερεται σχεδον παντα ως πρωτη επιλογη σε αυτο το budget αλλα και εγω νομιζω οτι σε αυτη την κατηγορια ειναι αριστη επιλογη.
Link to comment
Share on other sites

Αν έχει κάποιος από εσάς εχει κάρτα εθνικης με go4more,κάπου στα 150€ από Κωτσόβολο

 

https://www.kotsovolos.gr/site/mobile-phones-gps/mobile-phones/smartphones/185867-xiaomi-redmi-note-5-32gb-gold-dual-sim

Επίσημο με 2 χρόνια εγγύηση

Μέχρι και αύριο

 

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για τις κάμερες του Μι Α2 λέγανε τα καλύτερα πάντως, δεν γνωρίζω αν είναι καλύτερες αλλά αυτό μου φαίνεται λογικό, και ο επεξεργαστής του RN6 είναι πιο αργός από του Μι Α2. Παρόλα αυτά μάλλον στην χρήση δεν το αντιλαμβάνεσαι και ο επεξεργαστής του RN6 είναι πιο οικονομικός σε κατανάλωση μπαταρίας.

 

Εκεί που έχουν την μεγαλύτερη διαφορά τα δύο κινητά είναι τα 1000 mAh μπαταρίας. Το RN6 4000 και το Μι Α2 3000. Κρατάει όχι μόνο περισσότερο στην αρχή η μπαταρία αλλά στην πάροδο του χρόνου θα αντέξει καλύτερα. Επίσης όπως είπε και ο φίλος παραπάνω το ένα έχει MIUI (RN6) και το άλλο έχει AndroidOne (Mi A2), που είναι και θέμα προτίμησης. Επίσης το RN6 έχει και το notch (αυτό το εξόγκωμα πάνω στην οθόνη), που κρύβει τα notifications νμζ και πρέπει να σύρεις την μπάρα ειδοποιήσεων για να δεις τι έχεις, θεωρητικά θα το διορθώσουν με update. Για το τελευταίο με τα notifications μπορεί να λέω και αρλούμπες αλλά ίσχυε στα pocophone/mi8 και δεν παρατήρησα αν το άλλαξαν. Όπως και να έχει συνηθίζεται.

 

Tο παιδί ρωτάει για το Mi A2 lite :) Έγραψα Mi A2 γιατί τεμπέλιασα να γράφω lite συνεχώς :)

Link to comment
Share on other sites

Tο παιδί ρωτάει για το Mi A2 lite :) Έγραψα Mi A2 γιατί τεμπέλιασα να γράφω lite συνεχώς :)

 

Πλέον ο φίλος έχει και μία γνώμη για το Μι Α2 το σκέτο σε περίπτωση που το σκεφτόταν. Όπως σωστά κατάλαβες μπερδεύτηκα με τα ονόματα και τις 2 εκδόσεις. Καθόλα σωστός στις παρατηρήσεις αφού αναφερόσουν στην άλλη έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to 📱 Αγορά κινητού μαξ 750-800€
  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...