Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά ενδιαφέρομαι για αγορά κινητού γύρω στα 300€. Τα βασικά χαρακτηριστικά που ψάχνω είναι το χαμηλό sar, η καλή κάμερα, η αυτονομία και η οθόνη. Αυτά που έχω ξεχωρίσει είναι το a8(2018) και το s7. Έχετε κάποια άλλη ενδιαφέρουσα πρόταση σε αυτό το εύρος τιμών; υγ. Επειδή ένα xiaomi που είχα μου έβγαλε πρόβλημα θα προτιμούσα να αποφύγω την εν λόγω εταιρία

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχω iPhone 5s,και θελω αλλαγη σε κατι νεο.

Ειμαι αναμεσα σε Xiaomi,το Redmi Note 4 και το 5.

Για 3/32 εκδοσεις μιλαω,το 4/64 ξεφευγει,ειδικα στο 2ο.

Το note 4 το πηρα στη μητερα μου,μια χαρα ολα και δουλευει αψογα.Και φιλοι/γνωστοι που το εχουν ειναι ευχαριστημενοι.

Καμια εναλλακτικη σε αυτα τα λεφτα δεν με τραβαει,δυστυχως.

Οσο για την φορμα,γυρω στα 150€ θελω να δωσω

5,5 ιντσες οθονη,μεχρι 6 αν ειναι μαζεμενο.

Η 800αρα μπαντα απαραιτητη ειναι γιατι θα παιξω με Cosmote/Vodafone και στις περιοχες που κινουμαι θελω την 800αρα.

Για ραδιο,εχοντας συνηθησει 2 χρονια με ιντερνετικο,κανενα θεμα αν εχει η οχι.Δακτυλικο αποτυπωμα ειναι βασικο.Τα αλλα αν υπαρχουν,θα τα αξιοποιησω στο επακρο.

Για Καμερα για φωτογραφιες και βιντεο,θελω να ειναι αξιοπρεπεις οι επιδοσεις της ειδικα στο σκοταδι και να υπαρχει μια καλη ποιοτητα.

Με ενδιαφερει ταχυτητα,αυτονομια,καμερα.

Παιχνιδια δεν παιζω

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν μελετάς λίγο το Redmi 5 plus;

Είναι στα υπόψη για μένα.

Είναι και 4/64.

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν μελετάς λίγο το Redmi 5 plus;

Είναι στα υπόψη για μένα.

Είναι και 4/64.

 

Και αυτο το εχω στα υποψην,απλα για 3/32 θα παω κατα 90%.

Με αρκει,και ας εχω 2 sim μεσα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε.

400€ max.

 

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε.

5''-6''.

 

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος;

Ελλάδα με εγγύηση αντιπροσωπιας.

 

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα)

Ναι θελω 800αρα.

 

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc? Dual, nfc σιγουρα. Αν εχει και ir ειναι επροσδεκτο. Το ραδιοφωνο με αφηνει αδιαφορο αν εχει ή οχι.

 

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα;

Αφου αναφερω πως θα το παρω απο Ελλαδα με εγγυηση αντιπροσωπιας θεωρω δεδομενο και το Ελληνικο μενου.

 

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono.

Η οθονη αρκει να ειναι καλη με καλη φωτινοτητα και καλες γωνιες θεασης. Θα μου αρεσε να εχει στερεφωνικο ηχο.

 

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία.

Ταχυτητα, αυτονομια, καμερα, παιχνιδια.

 

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή.

Honor 8.

 

Τα λεφτα που θελω να δωσω ειναι 400€ max. αλλα ας πεσουν και αλλες προτασεις μπας και βρω και απο αγγελια κανενα σφραγισμενο (καμια περσινη ναυαρχιδα πχ.).

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Αν κανεις την υπερβαση, δες το U11 dual στα 450 ευρω. Μην σε ξεγελάει η μικρή μπαταρία. Το λογισμικό σε συνδιασμό με τον 835 εχει κάνει πολύ καλό optimization και προσωπικά μου βγάζει κάπου 7 ωρες sot. Επιπλέον εχει κάμερα που δεν εχει τιποτα να ζηλέψει απο τις φετινες ναυαρχίδες.

 

Αν πάλι ειναι αυστηρο το ταβάνι δες το nokia 8 Dual.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

https://www.kaizershop.gr/huawei-honor-10-64gb-dual-black-eu αυτό; Δεν γνωρίζω καν αν είναι καλυτερο απο αυτό που εχεις,η αν καλύπτει τα θέλω σου.εριξα μια γρήγορη ματια και το είδα και το Στέλνω μονο και μονο επειδή σαν ονομασια ειναι ποιο νεο.επίσης ίσως σε άλλο μαγαζί να το βρεις και ποιο οικονομικά.δεν το έχω ψάξει.ενδεικτικά το ανεβαζω.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Αν κανεις την υπερβαση, δες το U11 dual στα 450 ευρω. Μην σε ξεγελάει η μικρή μπαταρία. Το λογισμικό σε συνδιασμό με τον 835 εχει κάνει πολύ καλό optimization και προσωπικά μου βγάζει κάπου 7 ωρες sot. Επιπλέον εχει κάμερα που δεν εχει τιποτα να ζηλέψει απο τις φετινες ναυαρχίδες.

 

Αν πάλι ειναι αυστηρο το ταβάνι δες το nokia 8 Dual.

 

Στο u ultra είναι πολύ χειρότερη η καμερα; το είδα και μου ψιλοαρέσει. Κάπως μεγάλο αλλά μετά από λίγο το συνηθίζεις. Μου φαίνεται πως και με τα κινητά συμβαίνει ότι και με τις τηλεοράσεις. Όσο μεγάλη και να την πάρεις μετά από λίγο θα σου φαίνεται μικρή.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

https://www.kaizershop.gr/huawei-honor-10-64gb-dual-black-eu αυτό; Δεν γνωρίζω καν αν είναι καλυτερο απο αυτό που εχεις,η αν καλύπτει τα θέλω σου.εριξα μια γρήγορη ματια και το είδα και το Στέλνω μονο και μονο επειδή σαν ονομασια ειναι ποιο νεο.επίσης ίσως σε άλλο μαγαζί να το βρεις και ποιο οικονομικά.δεν το έχω ψάξει.ενδεικτικά το ανεβαζω.

 

Στην αρχή είπα να πάω στα σίγουρα και να αντικαταστήσω το honor 8 με το 10αρι. Κάπου είδα όμως πως το δακτυλικό είναι κάπως ασαφές. Ελπίζω να είναι μόνον θέμα software και να διορθωθεί με κάποια αναβάθμιση.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λες; Για το u11? Επειδή τα είχα και τα 2 το u11 είναι πολύ ανώτερο. Και επειδή κάναμε συγκριτικό και με κινητα τύπου pixel 2 xl και s9, σου λέω με σιγουριά ότι αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει κάμερα με καλύτερη φυσικη λεπτομέρια. Χάνει βέβαια σε dynamic range που το σώζει βέβαια αν θες η google camera (δεν χρειάζεται root)

 

Αν πάλι λες για u ultra vs nokia 8, τότε το u ultra έχει καλύτερη κάμερα. Ειδικά πρόσωπα έχει παρομοια αποδοση με u11. Όμως δεν έχει μεγάλη αυτονομία που θέλεις και για αυτό προτεινα το nokia 8 που σίγουρα θα έχει καλύτερη.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λες; Για το u11? Επειδή τα είχα και τα 2 το u11 είναι πολύ ανώτερο. Και επειδή κάναμε συγκριτικό και με κινητα τύπου pixel 2 xl και s9, σου λέω με σιγουριά ότι αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει κάμερα με καλύτερη φυσικη λεπτομέρια. Χάνει βέβαια σε dynamic range που το σώζει βέβαια αν θες η google camera (δεν χρειάζεται root)

 

Αν πάλι λες για u ultra vs nokia 8, τότε το u ultra έχει καλύτερη κάμερα. Ειδικά πρόσωπα έχει παρομοια αποδοση με u11. Όμως δεν έχει μεγάλη αυτονομία που θέλεις και για αυτό προτεινα το nokia 8 που σίγουρα θα έχει καλύτερη.

 

Θα το u ultra έλεγα και την απόδοση του φωτογραφικά σε σχέση με το ultra. Δεδομένου και του κόστους βέβαια που είναι χαμηλότερο του ultra.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Θα το u ultra έλεγα και την απόδοση του φωτογραφικά σε σχέση με το ultra. Δεδομένου και του κόστους βέβαια που είναι χαμηλότερο του ultra.

 

Διόρθωσε λίγο το κείμενο γιατί δεν καταλαβαίνω τι λες. Γράφεις u ultra σε σχέση με u ultra :p

 

Πάντως το u ultra δεν έχει μεγάλη αυτονομία. Κάπου κοντά στο honor 8 ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά νομίζω θα πρέπει να βρεις κάτι καλό και που να αξίζει τα λεφτά του για να αλλάξεις το honor 8, τώρα ειδικά που θα πάρει και Oreo. Το u11 φαίνεται καλή περίπτωση αν σε ενδιαφέρει η κάμερα.

Για το honor 10 λένε ότι βγήκε update που βελτιώνει το fingerprint. Αλλά αν το κοιτάς θα σου έλεγα να περιμένεις, σε λίγο θα έρθει και η έκδοση με τα 128GB και η τιμή του γενικά θα πέσει στο Σκρουτζ. Αν και παίζει προσφορά στο Banggood με κουπόνι στα 345€ τα 128GB, προσωπικά είμαι με το δάκτυλο στη σκανδάλη αλλά κολλάω στην εγγύηση. Εναλλακτικά κοιτάς και το honor view 10, έχει 440€ Ελλάδα, αλλά 370€ περίπου από amazon.it, θα έχεις κανονικά εγγύηση από την επίσημη αντιπροσωπεία εδώ Ελλάδα απ' όσο γνωρίζω.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Κριμα που εχασες την προσφορα του Redmi Note 5.

 

Ακομα και τωρα βεβαια χωρις την προσφορα, νομιζω απο γερμανο παραμενει η καλύτερη κάμερα ενω ειναι και πολυ καλη συσκευή συνολικά.

Link to comment
Share on other sites

Είχε και το Sony Xperia xa1 αλλά δεν το έχει πλέον διαθέσιμο Αν και αυτό θα με βόλευε αρκετά λόγω κάμερας γιατί το θέλω μόνο για κάμερα εάν υπάρχει κάποιος που το πήρε πρόσφατα θα στείλει μήνυμα ο Γερμανός τελευταία το είχε 99 ευρώ
Link to comment
Share on other sites

Απο σημερα το huawei p10 στα 229ευρω στα καταστηματα γερμανος . Αν το βρεις πουθενα ειναι καλη ευκαιρια.

 

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Απο σημερα το huawei p10 στα 229ευρω στα καταστηματα γερμανος . Αν το βρεις πουθενα ειναι καλη ευκαιρια.

 

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

εννοείς το κανονικό έτσι; στο site δεν το εμφανίζει καν πάντως

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Μετα το One plus one που εχω ηδη 3+ χρονια.Ψαχνω τον αντικαταστατη, δινω μεχρι 400 ευρω, σε εξωτερικες διαστασεις δεν θελω να ειναι μεγαλυτερο απο αυτο που εχω , οποτε και τα καινουργια μεχρι 6 νομιζω τα καλυπτω, προτιμω να το παρω απο ελλαδα κυριως για φοβο τελωνειου, ειμαι με Cosmote , οποτε θεωρω πως η 800αρα μπαντα δεν με ενδιαφερει , θελω καλον ηχο,3.5 jack , να μου βγαζει τουλαχιστον 1 μερα με μετρια χρηση . Δεν παιζω παιχνιδια, κυριως browsing κανω και Youtube, και θα με ενδιεφερε να εχει καλη καμερα και να μην ειναι πιο αργο απο το oneplus one που ηδη εχω ! Αν θα μπορουσα να βρω και κατι αδιαβροχο σε αυτα τα χρηματα ακομα καλύτερα !
make god laugh...
Link to comment
Share on other sites

Το κανονικο ναι. Ειμαι πωλητής σε κατάστημα γερμανος κ το ξερω. Αλλα ειναι ελάχιστα τα κομματια.

 

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε. 250€

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε. 5.5 και πανω

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος; Θα προτιμούσα εξωτερικό με priority

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα)ΔΕΝ καίγομαι..

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc? Δεν καιγομαι

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα; Δεν με πειραζει να φλασαρω αρκει να μην εχω ασυμβατοτηες λογο ρουτ πχ σε τραπεζικες εφαρμογες

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono. Δεν καίγομαι...

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία. Ντιζαιν, Καμερα ,Ταχυτητα, , Αυτονομια, γκειμινγ οχι

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή. Ειναι για δωρο

Link to comment
Share on other sites

Nα το κανω λιγο πιο ευκολο,

για την ωρα μου αρεσει το Xiaomi Redmi Note 5 με 636,

θα ανεβαινα σε κοστος λιγο παραπανω, αυτο στο 200usd βγαινει,

θα ανεβαινω μεχρι 40, 50ε παραπανω για καποιο με καλυτερη καμερα/ντιζαιν.

Edited by undeadpunk
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to 📱 Αγορά κινητού μαξ 750-800€
  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...