Jump to content

iPhone XS Max


damokles
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα και καλή Ανάσταση σε όλους,θα ρωτήσω και εδώ γιατί στο νήμα του Xs μάλλον δεν έχει κίνηση,ο χρόνος επι οθόνης είναι όπως το SOT στο Android,παλιά θυμάμαι ήταν διαφορετικά στο iOS

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή Ανάσταση σε όλους,θα ρωτήσω και εδώ γιατί στο νήμα του Xs μάλλον δεν έχει κίνηση,ο χρόνος επι οθόνης είναι όπως το SOT στο Android,παλιά θυμάμαι ήταν διαφορετικά στο iOS

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

 

Όχι καμία σχέση δεν έχει.

Είναι μια μέτρηση από τις 12 το βράδυ για 24 ώρες ανεξάρτητου φόρτισης.

Είναι λίγο μπέρδεμα.

Εγώ πιο εύκολα βγάζω συμπέρασμα από τα screenshots στις ρυθμισεις - μπαταρία.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

iPhone 13 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Όχι καμία σχέση δεν έχει.

Είναι μια μέτρηση από τις 12 το βράδυ για 24 ώρες ανεξάρτητου φόρτισης.

Είναι λίγο μπέρδεμα.

Εγώ πιο εύκολα βγάζω συμπέρασμα από τα screenshots στις ρυθμισεις - μπαταρία.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

 

Δεν κατάλαβα ποια screenshot για πες φίλε μήπως βγάλω καμία άκρη,μιας και τόσα χρόνια χρήστης Android δεν το κατέχω

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το φορτίζεις μέχρι 100% και μετά μετράει μέχρι εκεί που θες.

Ένα ακραίο σενάριο από το 8 plus μου που εύχομαι να δω και στο xs max.

 

f7dc022d80295a62fa8f3e3719fa18b4.jpg836a96cf2f248f7e5b819a8e2f068ce7.jpg

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

iPhone 13 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Το φορτίζεις μέχρι 100% και μετά μετράει μέχρι εκεί που θες.

Ένα ακραίο σενάριο από το 8 plus μου που εύχομαι να δω και στο xs max.

 

f7dc022d80295a62fa8f3e3719fa18b4.jpg836a96cf2f248f7e5b819a8e2f068ce7.jpg

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Πρώτη φορά βλέπω τέτοια αυτονομία σε iPhone

Το 8 plus βέβαια είναι η μόνη συσκευή που δεν είχα

Το 7 plus μ έβγαζε 5-6 ώρες το πολύ

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά βλέπω τέτοια αυτονομία σε iPhone

Το 8 plus βέβαια είναι η μόνη συσκευή που δεν είχα

Το 7 plus μ έβγαζε 5-6 ώρες το πολύ

 

Ναι το 8plus ειχε/εχει πολυ καλη αυτονομια. Βασικα βγαζει καλυτερα νουμερα και απο Iphone x αλλα και απο Xs και max

https://www.tomsguide.com/us/iphone-x-battery-life,news-26068.html

εδω σε συγκριση τα xs και xs max

https://www.tomsguide.com/us/iphone-xs-iphone-xs-max-battery-life,review-5773.html

 

Γιαυτο και εγραψα πιο πισω στον συμφορουμιτη οτι η μπαταρια στο xs max επρεπε να ειναι μεγαλυτερη.

Η παραπανω οθονη και αναλυση θελουν αναλογη μπαταρια.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το 8plus ειχε/εχει πολυ καλη αυτονομια. Βασικα βγαζει καλυτερα νουμερα και απο Iphone x αλλα και απο Xs και max

https://www.tomsguide.com/us/iphone-x-battery-life,news-26068.html

εδω σε συγκριση τα xs και xs max

https://www.tomsguide.com/us/iphone-xs-iphone-xs-max-battery-life,review-5773.html

 

Γιαυτο και εγραψα πιο πισω στον συμφορουμιτη οτι η μπαταρια στο xs max επρεπε να ειναι μεγαλυτερη.

Η παραπανω οθονη και αναλυση θελουν αναλογη μπαταρια.

 

Άλλη συσκευή το 8 plus άλλη το Xs max

Αναφέρθηκε και πιο πάνω ότι η μεγαλύτερη μπαταρία σημαίνει και πιο χοντρή συσκευή κάτι που η apple ούτε καν το σκέφτεται

Όλες αυτές οι συσκευές βγάζουν την ημέρα οπότε δεν μπορούμε να έχουμε παράπονο

Άλλη εμπειρία χρήσης δίνει το xs max σε σχέση με τα προηγούμενα iPhone οπότε χαλάλι και μια ώρα χρήσης λιγότερη

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά βλέπω τέτοια αυτονομία σε iPhone

 

Το 8 plus βέβαια είναι η μόνη συσκευή που δεν είχα

 

Το 7 plus μ έβγαζε 5-6 ώρες το πολύ

 

 

 

Το σενάριο πιο πάνω είναι ακραίο μιας και ήμουν σπίτι με 100% WiFi και φωτεινότητα χαμηλα.

Σε κάθε νέα μου συσκευή κάνω το ίδιο τεστ ανεξάρτητα της καθημερινότητας μου.

 

Κοίτα νούμερο σε ίδιο σενάριο με pocophone.

 

eab509c7f8f65813b5351b201e7443d0.jpg

 

Στο xs max στην δεύτερη μικρή φόρτιση που του έκανα είδα μια ώρα οθόνη με το ποσοστό να κατεβαίνει από το 82% στο 77%.

Παρά πολύ καλό νούμερο.

 

78a63718951274e383e2f10a07e3b5e2.jpg

5ece05964dfa9ab0cd665e56a5d6a3d5.jpg

 

Στο σεταρισμα που σήκωσε θερμοκρασία η συσκευή η μπαταρία έφυγε νερό.

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

iPhone 13 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Άλλη συσκευή το 8 plus άλλη το Xs max

Αναφέρθηκε και πιο πάνω ότι η μεγαλύτερη μπαταρία σημαίνει και πιο χοντρή συσκευή κάτι που η apple ούτε καν το σκέφτεται

 

Οι αλλες εταιρειες πως καταφερνουν και χωρανε 4000 μπαταριες στις συσκευες τους και δεν ειναι χοντρες?Με μαγεια τα φτιαχνουν τα κινητα?

Για δες εδω διπλα διπλα το S10+ με το Xs max πως φαινονται ακομα και στο πλαι....

https://www.hotspot3d.com/

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως θα ήθελα να διαλέγω κάποιο σημείο σαν start point και να μου λέει πόση ώρα οθόνης έχω από εκείνο το σημείο και μετά, ή να το κάνουν όπως το Android από το σημείο που ξεκινά η αποφόρτιση. Διόλου με ενδιαφέρει πόση ώρα τρώω την ημέρα στο κινητό ή πόσο άνα εφαρμογή. Και βαριέμαι να το μετράω χειροκίνητα κάνοντας προσθέσεις. Αστεία πράγματα

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οι αλλες εταιρειες πως καταφερνουν και χωρανε 4000 μπαταριες στις συσκευες τους και δεν ειναι χοντρες?Με μαγεια τα φτιαχνουν τα κινητα?

Για δες εδω διπλα διπλα το S10+ με το Xs max πως φαινονται ακομα και στο πλαι....

https://www.hotspot3d.com/

 

Με την τεχνολογία που χρησιμοποιεί η apple επάνω στην μητρική και στα υπόλοιπα εξαρτήματα αυτή η μπαταρία χωράει. Αλλιώς πρέπει να αλλάξει τις διαστάσεις της συσκευής

Οι άλλες εταιρείες μπορεί να έχουν καλύτερη υλοποίηση στην μητρική και αφήνει χώρο για μεγαλύτερη μπαταρία

 

Κάτι ανάλογο γίνεται και στα αυτοκίνητα και στα μηχανάκια

Βλέπεις μεγάλου κυβισμού οχήματα να είναι πιο μελετημένα από άλλα μικρότερα.

Τι ακριβώς θέλει να προσφέρει η κάθε εταιρεία παίζει ρόλο

 

Η Apple δεν θυμάμαι ποτέ να έβαζε ούτε μεγάλη μπαταρία, ούτε άφθονη ram, ούτε πολλούς πυρήνες, ούτε άφθονα MegaPixel

Παρόλα αυτά είναι πάντα στην κορυφή και τριγυρίζει συνέχεια εκεί γύρω

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Είχα ένα κόλλημα με το Touch ID όπως και με την αναλογία 16:9 αλλά παίζοντας μια μέρα με την συσκευή ίσως άργησα να την πάρω.

Εντάξει η οθόνη είναι απίστευτη και το True Tone κάνει σωστά την δουλειά του.

Τα gestures και η κίνηση Μόνο αν παίξεις με iPhone καταλαβαίνεις ποσό χάλια είναι σε άλλες υλοποιήσεις.

Βόλταρα αρκετά χθες βράδυ και ευτυχώς δεν είχα θέμα με το σήμα κινητής ή με ομιλία.

Το WiFi σε τρία σπίτια που πήγα μια χαρά.

Είχα αγχωθεί να πω την αλήθεια για αυτά που γράφονταν στις αρχές.

Το χρωμα όσο είμαι σπίτι το έχω χωρίς θήκη όποτε το χαίρομαι πολύ.

Είναι αστείο να πιάνω τον εαυτό μου να το γυρνάει υπό γωνία και να παίζει με τις αποχρώσεις του χρυσού.

Από 40% σε 80% κάνει 1 ώρα και ένα τέταρτο που δεν τα λες και λίγα όταν άλλες υλοποιήσεις στο ίδιο διάστημα κάνουν πλήρη φόρτιση.

Φωτογραφίες βίντεο δεν έχω παίξει ακόμα αλλά δεν έχω και ιδιαίτερες απαιτήσεις.

Αυτά προς ώρας.

 

Χριστός Ανέστη.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

iPhone 13 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Τα gestures στα Iphone ειναι με διαφορα οτι καλυτερο υπαρχει αυτη την στιγμη σε smartphone κινητο απο πλευρας αξιοπιστιας και αισθησης.Το ιδιο και το face id.

 

Επισης και η ολη συνδεση και λειτουργικοτητα με τα airpods που πλεον προσπαθει και η Samsung με τα buds.

 

Πολυ θετικο και το οτι το face id δουλευει και στο apple store σε σχεση με παλιοτερα Iphone.

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

Είχα ένα κόλλημα με το Touch ID όπως και με την αναλογία 16:9 αλλά παίζοντας μια μέρα με την συσκευή ίσως άργησα να την πάρω.

Εντάξει η οθόνη είναι απίστευτη και το True Tone κάνει σωστά την δουλειά του.

Τα gestures και η κίνηση Μόνο αν παίξεις με iPhone καταλαβαίνεις ποσό χάλια είναι σε άλλες υλοποιήσεις.

Βόλταρα αρκετά χθες βράδυ και ευτυχώς δεν είχα θέμα με το σήμα κινητής ή με ομιλία.

Το WiFi σε τρία σπίτια που πήγα μια χαρά.

Είχα αγχωθεί να πω την αλήθεια για αυτά που γράφονταν στις αρχές.

Το χρωμα όσο είμαι σπίτι το έχω χωρίς θήκη όποτε το χαίρομαι πολύ.

Είναι αστείο να πιάνω τον εαυτό μου να το γυρνάει υπό γωνία και να παίζει με τις αποχρώσεις του χρυσού.

Από 40% σε 80% κάνει 1 ώρα και ένα τέταρτο που δεν τα λες και λίγα όταν άλλες υλοποιήσεις στο ίδιο διάστημα κάνουν πλήρη φόρτιση.

Φωτογραφίες βίντεο δεν έχω παίξει ακόμα αλλά δεν έχω και ιδιαίτερες απαιτήσεις.

Αυτά προς ώρας.

 

Χριστός Ανέστη.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Η συσκευή υποστηρίζει γρήγορη φόρτιση

Μπορείς να πάρεις έναν γρήγορο φορτιστή και δεν θα έχεις πρόβλημα

 

Το κακό είναι ότι δεν τον έχετε στο πακέτο εάν και δίνεις τόσα πολλά λεφτά για το κινητό

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Σπιτικός πρωί και με τους Αθηναίους να μην έχουν επιστρέψει ακόμη.

 

9b36c05f74efb1408ceaf6ee6ad9c9c7.jpg

 

Δεν θυμάμαι άλλη συσκευή μου τόσο ψηλά.

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

iPhone 13 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Σπιτικός πρωί και με τους Αθηναίους να μην έχουν επιστρέψει ακόμη.

 

9b36c05f74efb1408ceaf6ee6ad9c9c7.jpg

 

Δεν θυμάμαι άλλη συσκευή μου τόσο ψηλά.

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Από αύριο μεθαύριο θα πέσει ξανά όμως με τους Αθηναίους να επιστρέψουν

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Και εκεί που ήμουν έτοιμος να γράψω ότι στην αναμονή η συσκευή έτρωγε παραπάνω από το 8 plus που είχα την συνδέω στο pc και κάνω ένα restore και ένα setup as new.

Επιτέλους όλα καλά.

Όλες αυτές οι εφαρμογές https://www.google.gr/amp/s/appleinsider.com/articles/18/09/29/new-iphone-xs-owners-should-get-these-essential-apps-from-the-app-store/amp/ που ήταν προεγκατεστημενες έφυγαν.

Έπεφτα για ύπνο και το πρωί είχε χάσει 5 με 6 τις εκατό.

Σήμερα το πρωί μόλις 1%.

 

Τι να πω ..... android γίναμε !!! :p

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

iPhone 13 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εμένα παιδιά από την ώρα που έχω ενεργοποιήσει 4g στα δεδομένα μου κρατάει καλύτερα η μπαταρία από ότι 3g και μένω πειραια...αλλά το έχω μόνο στα δεδομένα και όχι στη ομιλία.Επισης θα ήθελα να πω ότι σε οποίο iPhone χρησιμοποιούσα τον φορτιστή του iPad ενώ η μπαταρια φόρτιζε γρήγορα τελείωνε επίσης και γρήγορα...μετά από παρατεταμένη χρήση του φορτιστή του iPad οποίο iPhone είχα πήγαινε 20% και έκλεινε...οποτε νομιζω είναι λίγο κακό να το φορτίζεις με άλλον φορτιστή...
Γραμμη δεξια μετα αριστερα, λιγο πανω δεξια, ενα αλφα και μουτζουρα
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εμένα παιδιά από την ώρα που έχω ενεργοποιήσει 4g στα δεδομένα μου κρατάει καλύτερα η μπαταρία από ότι 3g και μένω πειραια...αλλά το έχω μόνο στα δεδομένα και όχι στη ομιλία.Επισης θα ήθελα να πω ότι σε οποίο iPhone χρησιμοποιούσα τον φορτιστή του iPad ενώ η μπαταρια φόρτιζε γρήγορα τελείωνε επίσης και γρήγορα...μετά από παρατεταμένη χρήση του φορτιστή του iPad οποίο iPhone είχα πήγαινε 20% και έκλεινε...οποτε νομιζω είναι λίγο κακό να το φορτίζεις με άλλον φορτιστή...

 

Ο φορτιστης του Ipad μονο στα τελευταια iphone αυτης και της προηγουμενης χρονιας(8,8plus,x,xs,xs max)αναγνωριζεται επισημα οτι δουλευει η γρηγορη φορτιση(και ανεπισημα και στο 7plus νομιζω).

 

Και ασε που δεν θεωρειται αλλος φορτιστης.Ο επισημος που σου πουλαει η ιδια η εταιρεια ειναι αν θες να φορτισεις γρηγορα το κινητο σου.

https://store.i-system.gr/iphone-chargers/apple-30w-usb-c-power-adapter.html

 

Και κατι ψιλο ασχετο αλλα ποσο τσιπηδες πρεπει να ειναι οι ανθρωποι για να πουλανε το ρημαδο καλωδιο φορτισης ξεχωριστα απο το φορτιστη,ειδικα οταν σου ζητανε 65ευρω?Ελεος δηλαδη.

Link to comment
Share on other sites

Ο φορτιστης του Ipad μονο στα τελευταια iphone αυτης και της προηγουμενης χρονιας(8,8plus,x,xs,xs max)αναγνωριζεται επισημα οτι δουλευει η γρηγορη φορτιση(και ανεπισημα και στο 7plus νομιζω).

 

Και ασε που δεν θεωρειται αλλος φορτιστης.Ο επισημος που σου πουλαει η ιδια η εταιρεια ειναι αν θες να φορτισεις γρηγορα το κινητο σου.

https://store.i-system.gr/iphone-chargers/apple-30w-usb-c-power-adapter.html

 

Και κατι ψιλο ασχετο αλλα ποσο τσιπηδες πρεπει να ειναι οι ανθρωποι για να πουλανε το ρημαδο καλωδιο φορτισης ξεχωριστα απο το φορτιστη,ειδικα οταν σου ζητανε 65ευρω?Ελεος δηλαδη.

 

Kάπως μπερδεμένα τα λές.

"Fast charger" δεν ειναι ο φορτιστής οποιουδήποτε iPad.

Είναι συγκεκριμένοι που υποστηρίζουν το πρότυπο USB PD (Power Delivery) και είναι ως μοντέλα εδώ https://support.apple.com/en-us/HT208137

Τα iPhones που υποστηρίζουν fast charging με USB PD είναι τα 8, 8Plus, X, XS, XS Max.

 

Ο φορτιστής iPad είναι 10W και απλώς φορτίζει λίγο ταχύτερα (όχι όμως σε επίπεδο fast charging) [όλα] τα iPhones σε σχέση με τον απλό 5W του κουτιού.

Πληροφορίες εδώ https://support.apple.com/en-us/HT202105

Link to comment
Share on other sites

Ο επισημος που σου πουλαει η ιδια η εταιρεια ειναι αν θες να φορτισεις γρηγορα το κινητο σου.

 

https://store.i-system.gr/iphone-chargers/apple-30w-usb-c-power-adapter.html

 

 

 

Υπάρχει κάποιος φίλος που να χρησιμοποιεί αυτόν τον φορτιστή να μας πει αν σηκώνει θερμοκρασίες η συσκευή ;

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

iPhone 13 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Kάπως μπερδεμένα τα λές.

"Fast charger" δεν ειναι ο φορτιστής οποιουδήποτε iPad.

Είναι συγκεκριμένοι που υποστηρίζουν το πρότυπο USB PD (Power Delivery) και είναι ως μοντέλα εδώ https://support.apple.com/en-us/HT208137

Τα iPhones που υποστηρίζουν fast charging με USB PD είναι τα 8, 8Plus, X, XS, XS Max.

 

Ο φορτιστής iPad είναι 10W και απλώς φορτίζει λίγο ταχύτερα (όχι όμως σε επίπεδο fast charging) [όλα] τα iPhones σε σχέση με τον απλό 5W του κουτιού.

Πληροφορίες εδώ https://support.apple.com/en-us/HT202105

12w γράφει αυτός που έχω...model 1401 input 100-240v output 5.2—2.4

Γραμμη δεξια μετα αριστερα, λιγο πανω δεξια, ενα αλφα και μουτζουρα
Link to comment
Share on other sites

Kάπως μπερδεμένα τα λές.

"Fast charger" δεν ειναι ο φορτιστής οποιουδήποτε iPad.

 

Ψιλο αυτονοητο ειναι αυτο αν σκεφτουμε ποσα Ipad εχουν βγει συνολικα,και ασε που και για αυτο το λογο και εβαλα και συγκεκριμενο link που αναφερει αναλυτικα ποια μοντελα υποστηριζουν γρηγορη φορτιση με τον εν λογω φορτιστη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 86 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Υπάρχει κάποιος φίλος που να χρησιμοποιεί αυτόν τον φορτιστή να μας πει αν σηκώνει θερμοκρασίες η συσκευή ;

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

https://www.macworld.com/article/3236904/iphone-power-adapters.html

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

12w γράφει αυτός που έχω...model 1401 input 100-240v output 5.2—2.4

 

Αν δεν εχεις αναγκη γενικα την γρηγορη φορτιση,φορτιζε το κινητο με τον αργο φορτιστη που ερχεται μαζι με το κινητο.

 

Αρκετος κοσμος στην ουσια φορτιζει το κινητο με τον αργο φορτιστη αν δεν υπαρχει θεμα με τον χρονο και χρησιμοποιει ταχυφορτιστες μονο σε εκτακτες/επειγουσες περιπτωσεις που τυχαινει κατι και δεν μπορεις να περιμενεις να φορτισει 2 και 2.5ωρες το κινητο.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο και κατατοπιστικό το άρθρο που παρέθεσες!Ωστοσο κανείς κακό εάν το φορτίζεις πάντα με τον γρήγορο;γιατί στα παλιά όντως μετά έφευγε σαν νερό η μπαταρια...
Γραμμη δεξια μετα αριστερα, λιγο πανω δεξια, ενα αλφα και μουτζουρα
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone XS Max
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...