Jump to content

iPhone XS Max


damokles
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και με τιμολόγιο αν είναι για προσωπική χρήση του επιτήδευματια δύο χρόνια έχεις. Ο περιορισμός είναι αν κόβεται τιμολογίο για εμπορία.

myphone.gr Legal Advisor

Phones: iPhone XsMax 64GB Silver, iPhone X 64GB Silver, Pocophone F1 64GB

Tablets: iPad Pro 12,9 128GB WiFi, iPad mini 4 64GB WiFi & 4G

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Το iPlus της iStorm μπορεί να γίνει μετά την αγορά της συσκευής από άλλο κατάστημα;

Έχω αγοράσει συσκευή από κοσμοτε δεν την έχω ανοίξει ακόμα τη συσκευασία, μπορώ να το ασφαλίσω στην iStorm?

Τους παίρνω τηλεφωνο και μου λένε συνέχεια θα με πάρουν αυτοί!

Η COSMOTE που το πήρα με τιμολόγιο (άρα 1 χρόνο εγγυηση) μου το ασφαλίζει με τα χίλια ζόρια με 150€ για ένα χρόνο μόνο δλδ όσο διαρκεί η εγγυηση, πολλά δεν είναι;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Νομίζω πως όχι. Ισχύει για αγορά από την δικιά τους αλυσίδα μόνο.

Αφου ο Αγγλος δεν γραφει :

“ Χάου αρ γιου”

ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ

“ti kaneis” ?;;;;;;;;;;;?;;;;;;;;;;;;

ΟΧΙ ΑΛΛΑ GREEKLISH!

Link to comment
Share on other sites

Και με τιμολόγιο αν είναι για προσωπική χρήση του επιτήδευματια δύο χρόνια έχεις. Ο περιορισμός είναι αν κόβεται τιμολογίο για εμπορία.

 

Δεν υπαρχει αυτο που λες. Ο νομος πλεον ειναι ξεκαθαρος. Για 2ετη εγγυηση (ο 2ος χρονος απο τον πωλητη) μονο με αποδειξη και οχι με τιμολογιο!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά. Τι γίνεται με την μετοχή της apple? Σε ένα τρίμηνο από τα 220 δολάρια έφτασε τα 152 δολάρια. Τι κάνει αυτός ο Μαγειρευτος; Τι επικές δηλώσεις είναι αυτές ότι το προγραμμα με τις μπαταρίες τους έκοψε από τις πωλήσεις; Τον πίτα χαζό Βόζνιακ να έβαζαν ceo τέτοιες μπούρδες δεν θα έλεγε. Το μόνο καλό και στο μόνο που ποντάρει η apple τώρα είναι στον ανταγωνιστή του Netflix. Edited by billy1986
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά. Τι γίνεται με την μετοχή της apple? Σε ένα τρίμηνο από τα 220 δολάρια έφτασε τα 152 δολάρια. Τι κάνει αυτός ο Μαγειρευτος; Τι επικές δηλώσεις είναι αυτές ότι το προγραμμα με τις μπαταρίες τους έκοψε από τις πωλήσεις; Τον πίτα χαζό Βόζνιακ να έβαζαν ceo τέτοιες μπούρδες δεν θα έλεγε. Το μόνο καλό και στο μόνο που ποντάρει η apple τώρα είναι στον ανταγωνιστή του Netflix.

 

Πιστεύεις ότι είναι τυχαία αυτά που λέει;

Όλα αυτά τα κόλπα εμείς δεν μπορούμε ούτε να τα διανοηθουμε οπότε άστο ας πέσει και 1$ η μετοχή δεν μας αφορά

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει αυτο που λες. Ο νομος πλεον ειναι ξεκαθαρος. Για 2ετη εγγυηση (ο 2ος χρονος απο τον πωλητη) μονο με αποδειξη και οχι με τιμολογιο!

 

 

 

Ο νόμος πότε άλλαξε; Εγώ πριν έναν χρόνο άλλαξα το ρολόι μετά τον χρόνο και η αγορά ήταν νε τιμολόγιο

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει αυτο που λες. Ο νομος πλεον ειναι ξεκαθαρος. Για 2ετη εγγυηση (ο 2ος χρονος απο τον πωλητη) μονο με αποδειξη και οχι με τιμολογιο!

Αυτό ισχύει (εάν ισχύει) γενικά για όλα τα smartphones ή μόνο για την Apple;

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Για όλα.. Ο χρόνος κάλυψης του πωλητή δεν ισχύει είτε είναι ένας επιπλέον χρόνος (apple) είτε 5

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύεις ότι είναι τυχαία αυτά που λέει;

Όλα αυτά τα κόλπα εμείς δεν μπορούμε ούτε να τα διανοηθουμε οπότε άστο ας πέσει και 1$ η μετοχή δεν μας αφορά

 

Καλά αν πέσει ένα δολάριο θα σε πληρώνουν να πάρεις iPad k iPhone. Πάντως η Goldman Sachs έθεσε νομίζω τον πήχη χαμηλότερα. Για να δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλά αν πέσει ένα δολάριο θα σε πληρώνουν να πάρεις iPad k iPhone. Πάντως η Goldman Sachs έθεσε νομίζω τον πήχη χαμηλότερα. Για να δούμε.

 

Γίνονται παιχνίδια μεταξύ Αμερικής και Κίνας

Εκεί είναι τα λεφτά

Αυτά που λένε είναι μπαρουφες

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Η Apple αναφέρει για 2 έτη όμως :

.....................................

Μιλαμε μας έβγαλες τα ματια φιλε με το screenshot ..... :cool:

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Η Apple αναφέρει για 2 έτη όμως :

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Η Apple αναφέρει για 2 έτη όμως :

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

Ο 2ος χρονος ειναι απο τη νομοθεσια περι καταναλωτων. Η apple δινει 1 χρονο.

 

Διαβασε τι γραφει στην εγγυηση

 

https://www.istorm.gr/iphone/iphone-xs/iphone-xs-64gb-space-grey.html

Edited by polteris
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει αυτο που λες. Ο νομος πλεον ειναι ξεκαθαρος. Για 2ετη εγγυηση (ο 2ος χρονος απο τον πωλητη) μονο με αποδειξη και οχι με τιμολογιο!
Όταν λες πλέον εννοείς κάποια αλλαγή στη νομοθεσία; έχω περάσει κανονικά συσκευή με τιμολόγιο εφόσον εφόσον δεν εμπορευομαι κινητά αλλά απλά το χρησιμοποιώ. Καταναλωτής είναι και ο επιτήδευματιας

myphone.gr Legal Advisor

Phones: iPhone XsMax 64GB Silver, iPhone X 64GB Silver, Pocophone F1 64GB

Tablets: iPad Pro 12,9 128GB WiFi, iPad mini 4 64GB WiFi & 4G

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες πλέον εννοείς κάποια αλλαγή στη νομοθεσία; έχω περάσει κανονικά συσκευή με τιμολόγιο εφόσον εφόσον δεν εμπορευομαι κινητά αλλά απλά το χρησιμοποιώ. Καταναλωτής είναι και ο επιτήδευματιας

 

Ναι, πλεον ο νομος τα διαχωριζει αυτα. Μονο οι πελατες λιανικης αποδειξης καλυπτονται απο τον νομο περι καταναλωτων της ΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Η Apple αναφέρει για 2 έτη όμως :...........

Ο 2ος χρονος ειναι απο τη νομοθεσια περι καταναλωτων. Η apple δινει 1 χρονο.Διαβασε τι γραφει στην εγγυηση

https://www.istorm.gr/iphone/iphone-xs/iphone-xs-64gb-space-grey.html

φιλε μου, δεν σου εφτανε η μια τεραστεια εικονα, εβαλες και μια δευτερη ιδια ακριβώς με την πρωτη. Μπραβο .... Μια οθόνη η κάθε φωτογραφία, δυο οθόνες ένα ποστ .... ΕΛΕΟΣ !!!!

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, πλεον ο νομος τα διαχωριζει αυτα. Μονο οι πελατες λιανικης αποδειξης καλυπτονται απο τον νομο περι καταναλωτων της ΕΕ.

 

 

 

Link?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Link?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Το ότι η ευρωπαϊκή νομοθεσία προστατεύει τον τελικό καταναλωτη είναι γνωστό. Δεν διαχωρίζει όμως τον τύπο του παραστατικού που θα κοπεί. Ο επαγγελματίας που αγοράζει το τηλέφωνο και το βάζει στα έξοδα του (αναγκαστικά μς τιμολόγιο) δεν έχει σκοπό την εμπορία κινητών τηλεφώνων άρα δεν αγοράζει εμπόρευμα αλλά είναι τελικός καταναλωτής.

myphone.gr Legal Advisor

Phones: iPhone XsMax 64GB Silver, iPhone X 64GB Silver, Pocophone F1 64GB

Tablets: iPad Pro 12,9 128GB WiFi, iPad mini 4 64GB WiFi & 4G

Link to comment
Share on other sites

Το ότι η ευρωπαϊκή νομοθεσία προστατεύει τον τελικό καταναλωτη είναι γνωστό. Δεν διαχωρίζει όμως τον τύπο του παραστατικού που θα κοπεί. Ο επαγγελματίας που αγοράζει το τηλέφωνο και το βάζει στα έξοδα του (αναγκαστικά μς τιμολόγιο) δεν έχει σκοπό την εμπορία κινητών τηλεφώνων άρα δεν αγοράζει εμπόρευμα αλλά είναι τελικός καταναλωτής.

 

 

 

Αντιλαμβάνομαι αυτό που λες. Λίνκ για τον διαχωρισμό θέλω να δω από αυτούς που επιμένουν σε αυτόν όμως.

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Αντιλαμβάνομαι αυτό που λες. Λίνκ για τον διαχωρισμό θέλω να δω από αυτούς που επιμένουν σε αυτόν όμως.

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

 

Αντιλαμβάνομαι αυτό που λες. Λίνκ για τον διαχωρισμό θέλω να δω από αυτούς που επιμένουν σε αυτόν όμως.

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

Η εννοια του καταναλωτη αναφερεται ρητα στο αρθρο 1α.1

 

Καλο διαβασμα https://www.e-nomothesia.gr/sunegoros-tou-katanalote/upourgike-apophase-5338-2018-phek-40b-17-1-2018.html

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα ρητού διαχωρισμού που προκύπτει από την ίδια τη γραμματική ερμηνεία της διάταξης.

Η ερμηνεία έδω είναι τελολογικη, προκύπτει δηλαδή από το σκοπό της διαταξης.

Μόνο αν αγοράζεις για να χρησιμοποιήσεις για το επάγγελμα σου (δηλ. μεταπώληση) χωρις να κενσις χρήση δεν είσαι καταναλωτής.

Είναι πραγματικά πολύ απλό και φυσικά ουδέν έχει αλλάξει (είπα και εγώ).

Ως νομικός είμαι ξεκάθαρος και όποτε χρειάστηκε αυτό ξεκαθάρισε και σε επίπεδο apple.

Μάλιστα έκανα χρήση διετούς εγγύησης και με παραστατικό νομικού προσώπου που φυσικά δεν είχε δραστηριότητα την εμπορία κινητών και είχε αγοράσει το κινητό όπως όλοι μας για χρήση των υπαλλήλων του.

myphone.gr Legal Advisor

Phones: iPhone XsMax 64GB Silver, iPhone X 64GB Silver, Pocophone F1 64GB

Tablets: iPad Pro 12,9 128GB WiFi, iPad mini 4 64GB WiFi & 4G

Link to comment
Share on other sites

Αν κατά τύχη συνέβαινε σ εμένα αυτό με το τιμολόγιο είναι σίγουρο ότι θα τους έριχνα πάρα πολύ καντήλι

 

Το κινητό είναι κινητό

Αγοράστηκε νόμιμα είτε με απόδειξη είτε με τιμολόγιο και πρέπει να καλύπτεται από εγγύηση είναι κάθετο αυτό

 

Όταν δηλαδή αγοράζεται με τιμολόγιο τι είναι κατώτερο και το δίνουν εγγύηση 1 έτος;

 

Όχι απλά είναι κλέφτες και κοιτάνε να την γλιτώσουν όπως όπως.

 

Τρέξτε να βρείτε το δίκιο σας όσο μπορείτε και να είστε κάθετοι και απαιτητικοί να γίνει τυχόν επισκευή.

Αν πλήρωσα η δεν πλήρωσα ΦΠΑ δεν αφορά καμιά Apple Samsung lg

Είναι υποχρεωμένοι να δώσουν 2 χρόνια εγγύηση στα προϊόντα τους. Με ποιον νόμιμο τρόπο θα το αγοράσω εγώ δεν τους αφορά

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα ρητού διαχωρισμού που προκύπτει από την ίδια τη γραμματική ερμηνεία της διάταξης.

Η ερμηνεία έδω είναι τελολογικη, προκύπτει δηλαδή από το σκοπό της διαταξης.

Μόνο αν αγοράζεις για να χρησιμοποιήσεις για το επάγγελμα σου (δηλ. μεταπώληση) χωρις να κενσις χρήση δεν είσαι καταναλωτής.

Είναι πραγματικά πολύ απλό και φυσικά ουδέν έχει αλλάξει (είπα και εγώ).

Ως νομικός είμαι ξεκάθαρος και όποτε χρειάστηκε αυτό ξεκαθάρισε και σε επίπεδο apple.

Μάλιστα έκανα χρήση διετούς εγγύησης και με παραστατικό νομικού προσώπου που φυσικά δεν είχε δραστηριότητα την εμπορία κινητών και είχε αγοράσει το κινητό όπως όλοι μας για χρήση των υπαλλήλων του.

 

Πάνω σ'αυτό τι έχεις να πεις; (Αυτό είναι από istorm αλλά το ίδιο γράφουν και όλες οι αλυσίδες)

 

2019-01-11-23-42-58.png

 

ΠΛΑΙΣΙΟ

 

2019-01-12-00-02-17.jpg

Edited by polteris
Link to comment
Share on other sites

Η I-system αναγράφει τιμή, με μικρά την τιμή με τιμολόγιο και πιο κάτω εγγύηση 24 μηνών (1ο ετος εγγύηση apple και 2ο έτος εγγύηση I-system)

66e3114915219ec96529c545adc7a70d.jpg

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Edited by mantoniou
Link to comment
Share on other sites

Ενα τεραστιο μπραβο απο μενα για το Πλαισιο.

 

Επιτελους σε αυτη την μπανανια βλεπουμε ενα πωλητη να αναγραφει την εγγυηση οπως πρεπει να ειναι.

 

Ναι εκει φτασαμε να λεμε μπραβο για τα αυτονοητα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone XS Max
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...