Jump to content

Τα πάντα για Cosmote SIM/eSIM/MultiSIM


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βόλο κ Λαρισα δεν υπαρχει διαθεσιμοτητα απο esim.

Επισημα απο τα καταστηματα cosmote αυτοπροσώπως..

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Βόλο κ Λαρισα δεν υπαρχει διαθεσιμοτητα απο esim.

Επισημα απο τα καταστηματα cosmote αυτοπροσώπως..

 

Μήπως όντως ετοιμάζουν λύση από πόρταλ;

Link to comment
Share on other sites

Εαν ισχύει κάτι τέτοιο θα φανεί αργότερα.

Στην παρουσα φάση πάντως όσοι πρόλαβαν πρόλαβαν. Κ δεν νομιζω να ηταν τόσοι πολλοί ωστε να εξαντληθούν, μάλλον είχαν χαμηλή διαθεσιμότητα εξ αρχής.

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Εαν ισχύει κάτι τέτοιο θα φανεί αργότερα.

Στην παρουσα φάση πάντως όσοι πρόλαβαν πρόλαβαν. Κ δεν νομιζω να ηταν τόσοι πολλοί ωστε να εξαντληθούν, μάλλον είχαν χαμηλή διαθεσιμότητα εξ αρχής.

 

 

 

Τι διαθεσιμότητα ρε παιδιά στο χαρτί; Μιλάμε για ενα χαρτί που έχει ενα QR code πάνω το σκαναρεις το αποθηκευεις και τελείωσες.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση παιδια. Σε iPhone συγκεκριμένα, αν πχ θελεις να κανεις restore και setup as new, ή οταν κανεις update του iOS μεσω iTunes (οχι OTA) και στήσιμο απο την αρχή πρεπει να βγάζεις κάθε φορα νέο QR Code για την esim;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση παιδια. Σε iPhone συγκεκριμένα, αν πχ θελεις να κανεις restore και setup as new, ή οταν κανεις update του iOS μεσω iTunes (οχι OTA) και στήσιμο απο την αρχή πρεπει να βγάζεις κάθε φορα νέο QR Code για την esim;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Σε ρωτάει η συσκευη αν θέλεις να κρατήσεις το προφιλ esim σου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται αυτό που λες λόγω προδιαγραφών eSIM.

Αυτό που γίνεται είναι ότι μπορείς να μπεις στο προφίλ σου (π.χ. στο mycosmote για την περίπτωση της Cosmote) και να εκδόσεις νέα eSIM online χωρίς κόστος. Επέλεξαν να μην το κάνουν και να ταλαιπωρείται ο κόσμος με τους φακέλους. Συν τα έξοδα. Κρίμα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 35 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Δεν περνάει στο Apple Watch, δεν το υποστηρίζει η Cosmote.

 

Το εχεις δοκιμασει δλδ? εστω κ πειραματικα εφοσον δεν το υποστηριζει επισημα. Σε αλλα φορουμ λενε οτι δουλευει

Link to comment
Share on other sites

Το εχεις δοκιμασει δλδ? εστω κ πειραματικα εφοσον δεν το υποστηριζει επισημα. Σε αλλα φορουμ λενε οτι δουλευει

 

Για το ρολόι _ΔΕΝ_ θα δουλέψει. Εγγυημένα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Για το ρολόι _ΔΕΝ_ θα δουλέψει. Εγγυημένα.

 

πιανουμε 2020 και κανενα νεο για το ποτε θα υποστηριχθει...

 

Αν κανω επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων στο iphone θα χαθει το esim profile?

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνεις σβήσιμο όλων σε ρωτάει αν θες να διατηρήσεις τις κάρτες σου.
Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνεις σβήσιμο όλων σε ρωτάει αν θες να διατηρήσεις τις κάρτες σου.

 

αυτην την ερωτηση στην κανει μονο αν εχεις esim μεσα?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδια καλησπερα και χρονια πολλα.

Πηγα την περασμενη Παρασκευη στο καταστημα Γερμανος της Τσιμισκη για να αντικαταστησω την φυσικη σιμ με esim.

Η διαδικασια δεν ολοκληρωθηκε ποτε μεχρι και σημερα.

Απο τα πρωτα 10 λεπτα η φυσικη σιμ εχασε το σημα της αλλα στο σκαναρισμα του barcode γραφει: Unable to complete Data plan change

Your data plan could not be set up. Try again later.

 

Εμεινα στο καταστημα 2 ωρες το πρωι, με την υποσχεση οτι θα παρει 10-20 λεπτα... Εν τελη με διωξανε λεγοντας οτι θα γινει μεσα στις επομενες 1-2 ωρες.

Επειδη δεν εγινε ουτε μεχρι το απογευμα, ξαναπηγα στο καταστημα για να μου επαναφερουν τουλαχιστον σε φυσικη σιμ τον αριθμο μου εφοσον δεν δουλευει αυτο και δεν γινετε να ειμαι χωρις το νουμερο μου.

Για την εξυπηρετηση δεν σχολιαζω προς το παρον για να μην κουρασω. Εν τελη, εφυγα το βραδυ απο το καταστημα με εναν καινουριο αριθμο cosmote επειδη εχει κολησει στο ''Προς ολοκληρωση'' το αιτημα μου και δεν μπορουν να μου γυρισουν τον αριθμο μου σε φυσικη σιμ μεχρι να ολοκληρωθει και μια υποσχεση (off the record οπως ειπε ο υπευθυνος) οτι μεχρι το επομενο πρωι θα εχει ολοκληρωθει. Φυσικα μου υποσχεθηκε οτι θα επικοινωνησει μαζι μου για να με ενημερωσει. Ποτε δεν εγινε και ουτε φτιαχτηκε μεχρι και σημερα.

 

Μιλησα με εξυπηρετηση πελατων και μου ειπαν οτι δεν μπορουν να κανουν τιποτα αυτοι, μονο το καταστημα. Τι μπορω να κανω? Γνωριζει κανεις αυτο το μηνυμα που βγαζει? Τα φωτα σας.

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα και χρονια πολλα.

Πηγα την περασμενη Παρασκευη στο καταστημα Γερμανος της Τσιμισκη για να αντικαταστησω την φυσικη σιμ με esim.

Η διαδικασια δεν ολοκληρωθηκε ποτε μεχρι και σημερα.

Απο τα πρωτα 10 λεπτα η φυσικη σιμ εχασε το σημα της αλλα στο σκαναρισμα του barcode γραφει: Unable to complete Data plan change

Your data plan could not be set up. Try again later.

 

Εμεινα στο καταστημα 2 ωρες το πρωι, με την υποσχεση οτι θα παρει 10-20 λεπτα... Εν τελη με διωξανε λεγοντας οτι θα γινει μεσα στις επομενες 1-2 ωρες.

Επειδη δεν εγινε ουτε μεχρι το απογευμα, ξαναπηγα στο καταστημα για να μου επαναφερουν τουλαχιστον σε φυσικη σιμ τον αριθμο μου εφοσον δεν δουλευει αυτο και δεν γινετε να ειμαι χωρις το νουμερο μου.

Για την εξυπηρετηση δεν σχολιαζω προς το παρον για να μην κουρασω. Εν τελη, εφυγα το βραδυ απο το καταστημα με εναν καινουριο αριθμο cosmote επειδη εχει κολησει στο ''Προς ολοκληρωση'' το αιτημα μου και δεν μπορουν να μου γυρισουν τον αριθμο μου σε φυσικη σιμ μεχρι να ολοκληρωθει και μια υποσχεση (off the record οπως ειπε ο υπευθυνος) οτι μεχρι το επομενο πρωι θα εχει ολοκληρωθει. Φυσικα μου υποσχεθηκε οτι θα επικοινωνησει μαζι μου για να με ενημερωσει. Ποτε δεν εγινε και ουτε φτιαχτηκε μεχρι και σημερα.

 

Μιλησα με εξυπηρετηση πελατων και μου ειπαν οτι δεν μπορουν να κανουν τιποτα αυτοι, μονο το καταστημα. Τι μπορω να κανω? Γνωριζει κανεις αυτο το μηνυμα που βγαζει? Τα φωτα σας.

 

Ευχαριστω

Και γιατί δεν πήγες στην cosmote στην Ερμού να έχεις άμεση επαφή με τη εταιρεία

Edit: άστο απεργούν τώρα βγήκα το είδα

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

Και γιατί δεν πήγες στην cosmote στην Ερμού να έχεις άμεση επαφή με τη εταιρεία

Edit: άστο απεργούν τώρα βγήκα το είδα

 

*Εννοεις οτι επειδη απεργουν εγινε αυτο?

Link to comment
Share on other sites

*Εννοεις οτι επειδη απεργουν εγινε αυτο?

 

οχι εννοούσα δεν θα μπορούσες να πας να βγάλεις άκρη σε ένα κατάστημα τους (στον γερμένο δεν εχεις και πολλές επιλογές)

Link to comment
Share on other sites

οχι εννοούσα δεν θα μπορούσες να πας να βγάλεις άκρη σε ένα κατάστημα τους (στον γερμένο δεν εχεις και πολλές επιλογές)

 

Α ειναι συνηθες? εφοσον εκανα την αιτηση στον γερμανο, μπορω να παω σε καταστημα κοσμοτε?

Link to comment
Share on other sites

Α ειναι συνηθες? εφοσον εκανα την αιτηση στον γερμανο, μπορω να παω σε καταστημα κοσμοτε?

 

λογικα ναι

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Να ρωτήσω όσους έχουν ενεργοποιήσει... πατάω mobile network, add carrier, μου βγάζει download to add esim και λέει οτι κλείνει την φυσική μου σιμ, κάνει checking network και βγάζει μήνυμα: Network not activated, contact network provider. Απο όσο ξέρω πρέπει να διαβάσω ενα qr code που θα μου στείλει η cosmote. πως θα το κάνω αυτό? Πρέπει πρώτα να κάνω την αίτηση στην cosmote, να ενεργοποιηθεί το δίκτυο, και μετά θα προχωρήσει παρακάτω?
Link to comment
Share on other sites

Πήγα στο κατάστημα Cosmote στο Κολονάκι και πήρα νεο νουμερο whats up (πακέτο multisim) και μετά ενεργοποίηση της esim. Σύνολο 21€.

Πρώτα ενεργοποίησαν την esim κ μετά μου έδωσαν τον φάκελο.

Με το που scanαρε το QR code συνδέθηκε αμέσως στο δίκτυο. 2 λεπτά υπόθεση.

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

στο iphohe σου εχει επιλογή στις ρυθμίσεις να προσθέσεις νεο δίκτυο, τότε ανοίγει η κάμερα κ στοχεύεις στον κωδικό.

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς ενημέρωση από Cosmote μπας και μάθουμε τι σκοπεύουν να κάνουμε το Apple Watch cellular?
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς ενημέρωση από Cosmote μπας και μάθουμε τι σκοπεύουν να κάνουμε το Apple Watch cellular?

 

Μόλις μίλησα εγώ με το chat. Δεν έχουν ακόμα καμία ενημέρωση μου απάντησαν. Ούτε συγκεκριμένο πλάνο/χρονοδιάγραμμα.

 

Πιθανολογώ πως ΙΣΩΣ στο επόμενο apple watch να ξεκινησουν υποστήριξη.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...