Jump to content

Τα πάντα για Cosmote SIM/eSIM/MultiSIM


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια δεν κυκλοφορει καθολου στην ελλαδα κανενα apple watch με cellular?

Εννοω οχι απο σκρουτζ που τα φερνουν απο αλλες αγορες

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν κυκλοφορει καθολου στην ελλαδα κανενα apple watch με cellular?

Εννοω οχι απο σκρουτζ που τα φερνουν απο αλλες αγορες

 

Ο επίσημος εισαγωγέας φέρνει μονο ό,τι υποστηρίζεται επίσημα στη χώρα.

Άρα πέρα απο skroutz, δεν υπάρχει κατι.

Link to comment
Share on other sites

Ο επίσημος εισαγωγέας φέρνει μονο ό,τι υποστηρίζεται επίσημα στη χώρα.

Άρα πέρα απο skroutz, δεν υπάρχει κατι.

 

Δεν υποστηριζεται καν το cellular δηλαδη?

Link to comment
Share on other sites

Δεν υποστηριζεται καν το cellular δηλαδη?

 

 

 

Στην Ελλάδα όχι ακόμα. Γι αυτό δεν εισάγεται.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε δικιά μου ερώτηση σήμερα απάντησαν ότι γίνονται εργασίες προς αυτή την κατεύθυνση.

Για να δούμε

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
καλησπέρα παιδιά , εχω τελευταίο (iPhone 11 Pro max). Ειχα 2 αριθμουςο ενα esim. Σημερα εκανα μια επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων και εσβησα και το data plan με αποτελεσμα να χαθουν οι ρυθμισεις της esim. Πηγα να τη προσθέσω απο το qrcode της Cosmote διχως αποτελεσμα. Το μηνυμα που βγαζει ειναι Unable to complete data plan change. Your data plan could not be set up. Try again this later. Φυσικα δοκιμασα να τους παρω τηλεφωνο , μου ειπαν οτι πρεπει να παω σε καταστημα. Εχω δοκιμασει να κανω και επαναφορα ξανα χωρις τιποτα και παλι δεν το δεχεται. Ξερει κανεις κατι;
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά , εχω τελευταίο (iPhone 11 Pro max). Ειχα 2 αριθμουςο ενα esim. Σημερα εκανα μια επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων και εσβησα και το data plan με αποτελεσμα να χαθουν οι ρυθμισεις της esim. Πηγα να τη προσθέσω απο το qrcode της Cosmote διχως αποτελεσμα. Το μηνυμα που βγαζει ειναι Unable to complete data plan change. Your data plan could not be set up. Try again this later. Φυσικα δοκιμασα να τους παρω τηλεφωνο , μου ειπαν οτι πρεπει να παω σε καταστημα. Εχω δοκιμασει να κανω και επαναφορα ξανα χωρις τιποτα και παλι δεν το δεχεται. Ξερει κανεις κατι;

 

Αν δεν κάνω λάθος το qr code είναι μιας χρήσης, πρέπει να πας σε κατάστημα να πάρεις καινούργιο.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος το qr code είναι μιας χρήσης, πρέπει να πας σε κατάστημα να πάρεις καινούργιο.

 

με την ίδια συσκευή ; σίγουρα; ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση

Link to comment
Share on other sites

με την ίδια συσκευή ; σίγουρα; ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση

 

Ναι, δεν έπρεπε να σβήσεις τα στοιχεία της προηγούμενης. Δοκίμασε μήπως σου στείλουν με κούριερ λόγο της κατάστασης αντί να πας σε κατάστημα

https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/esim.html

Χρήσιμα tip για την eSIM

Για την ενεργοποίηση eSIM χρειάζεται σύνδεση με το internet. Ο κωδικός ενεργοποίησης QR είναι μοναδικός και μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο μία φορά. Σε περίπτωση ανάγκης αλλαγής συσκευής θα πρέπει να γίνει αντικατάσταση της eSIM κάρτας με άλλη eSIM ή SIM.

Edited by leo06
Link to comment
Share on other sites

Ναι, δεν έπρεπε να σβήσεις τα στοιχεία της προηγούμενης. Δοκίμασε μήπως σου στείλουν με κούριερ λόγο της κατάστασης αντί να πας σε κατάστημα

https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/esim.html

Χρήσιμα tip για την eSIM

Για την ενεργοποίηση eSIM χρειάζεται σύνδεση με το internet. Ο κωδικός ενεργοποίησης QR είναι μοναδικός και μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο μία φορά. Σε περίπτωση ανάγκης αλλαγής συσκευής θα πρέπει να γίνει αντικατάσταση της eSIM κάρτας με άλλη eSIM ή SIM.

 

έκανα χαζομάρα....την έκατσα...

 

μισό λεπτάκι όμως λίγο μπερδεμένα τα λέει είναι μοναδικός και συνδέεται με μια συσκευή για μια φορά; η ισχύει ότι θέλεις άλλο qr οταν αλλαξεις συσκευη

Link to comment
Share on other sites

έκανα χαζομάρα....την έκατσα...

 

μισό λεπτάκι όμως λίγο μπερδεμένα τα λέει είναι μοναδικός και συνδέεται με μια συσκευή για μια φορά; η ισχύει ότι θέλεις άλλο qr οταν αλλαξεις συσκευη

 

ΤΟ qrcode ειναι για μια φορα. Τελος. Δεν εχει δευτερη. Εκανες βλακεια. Οταν πηγες να κανεις επαναφορα, σε ρωτησε αν θες να μην το σβησει και εσυ πατησες να το σβησει. Οποτε, ξανα απο την αρχη η διαδικασια (νεα e-sim κτλ κτλ)

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

ok εχω παρει την εξυπηρετηση και περιμενω μπας και κανονισω αποστολη...

 

Έβγαλες άκρη; Σου στέλνουν άλλη eSIM?

Link to comment
Share on other sites

Καλά απορώ το s20 ποτέ θα το συμπεριλάβουν στις συσκευές με esim.απαράδεκτοι.

 

Στάλθηκε από το SM-G980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Καλά απορώ το s20 ποτέ θα το συμπεριλάβουν στις συσκευές με esim.απαράδεκτοι.

 

Στάλθηκε από το SM-G980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Και το Pixel 4 XL, Pixel 3a XL δεν υπάρχουν στη λίστα. Αλλά "παίζει" μια χαρά η eSIM της Cosmote! Κάτοχος και των δύο κινητών και την έχω ενεργοποιημένη την eSIM της Cosmote! Απλώς όταν πήγα σε κατάστημα για να πάρω eSIM, στην ερώτηση για το τι συσκευή έχω, απάντησα "iPhone"!!!

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Παράξενα πράγματά.

 

Στάλθηκε από το SM-G980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχει δοκιμάσει κάποιος Cosmote 2 in 1 SIM (physical) και e-SIM (οποιουδήποτε παρόχου), ταυτόχρονα σε iPhone, να περιγράψει εντυπώσεις;

Γενικά όποιος γνωρίζει κάτι και μπορεί να προσθέσει εδώ, θα με βοηθούσε όπως και άλλους που ψάχνουν το ίδιο θέμα.

Edited by gousias
Link to comment
Share on other sites

Δεν την έχω δοκιμάσει, αλλά η θεωρία λέει ότι:

Όταν έχεις επιλεγμένο τον πρώτο αριθμό στην 2in1 και μιλάς στην esim, τότε κανένας από τους αριθμούς της 2in1 δεν λαμβάνει κλήσεις (προωθούνται σε κλειστό κινητό, γιατί λειτουργεί μόνο η κάρτα που μιλάς).

Αν έχεις ενεργό vowifi και στις 2 κάρτες (και είσαι σε wifi εννοείται) λαμβάνεις κανονικα κλήσεις αφού από τον "κλειστο" αριθμο στο 2in1 προωθούνται στον επιλεγμένο αριθμό και παίζουν ταυτόχρονα esim+2in1

iMessage μπορείς να έχεις μόνο σε έναν από τους 3 αριθμούς.

Εξερχόμενες, εξερχόμενα SMS και δεδομένα μπορείς να διαλέγεις είτε τον επιλεγμένο της 2in1 είτε την esim.

Link to comment
Share on other sites

Δεν την έχω δοκιμάσει, αλλά η θεωρία λέει ότι:

Όταν έχεις επιλεγμένο τον πρώτο αριθμό στην 2in1 και μιλάς στην esim, τότε κανένας από τους αριθμούς της 2in1 δεν λαμβάνει κλήσεις (προωθούνται σε κλειστό κινητό, γιατί λειτουργεί μόνο η κάρτα που μιλάς).

Αν έχεις ενεργό vowifi και στις 2 κάρτες (και είσαι σε wifi εννοείται) λαμβάνεις κανονικα κλήσεις αφού από τον "κλειστο" αριθμο στο 2in1 προωθούνται στον επιλεγμένο αριθμό και παίζουν ταυτόχρονα esim+2in1

iMessage μπορείς να έχεις μόνο σε έναν από τους 3 αριθμούς.

Εξερχόμενες, εξερχόμενα SMS και δεδομένα μπορείς να διαλέγεις είτε τον επιλεγμένο της 2in1 είτε την esim.

 

 

Συμπληρώνω τα σωστά που έγραψες οτι δεδομένα επισης μπορεί να έχει σε όποια σιμ θέλει..

Στα μείον η σχετική αυξημένη κατανάλωση μπαταριας.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Απλώς επειδή είχα πολλά χρόνια πριν, ίσως 10ετία πίσω 2 σε 1 κάρτα sim, είχε κάποια θεματάκια τότε. Τώρα επειδή δεν είναι και κάτι απλό να πληρώνεις για αλλαγές κάρτας sim και στην περίπτωση που δεν πάει καλά, ξανά "σπάσιμο" σε μονές και ξανά πληρωμές, γι'αυτό σκέφτηκα μήπως έχετε υπόψη αν παρουσιάζονται τίποτα ιδιαιτερότητες, κάποια μειονεκτήματα ίσως.

Δεν θυμάμαι αν στην περίπτωση που ο ένας από τους 2 αριθμούς στην φυσική sim είναι καρτοκινητός και λήξει το υπόλοιπο, μπλοκάρει και τον άλλο ή δεν κάνει εναλλαγή γραμμής;

 

----- προσθήκη μηνύματος 116 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και κυρίως επειδή με ενδιαφέρει να το δουλέψω σε iPhone, το εγχείρημα 2 σε 1 φυσική sim και e-sim ταυτόχρονα.

Επίσης, όσον αφορά τις e-sim αν έχω καταλάβει σωστά, μόνο μία μπορεί να είναι ενεργή σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις τους 2 αριθμούς esim και να τους έχεις στο κινητό, και τον 3ο σε κανονική sim. Θα μπορείς να έχεις ενεργή μόνο μια esim (+ την κανονική) αλλά μπορείς να τις εναλλασεις.

Το μόνο μειονέκτημα που βλέπω είναι ότι οι κλήσεις που προωθούνται από τον κλειστο αριθμο (την κλειστή esim) στον ανοιχτό θα χρεώνονται σαν κλήση προς κινητό Cosmote, ενώ τώρα οι προωθήσεις μεταξύ των αριθμών 2ιν1 είναι δωρεάν.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι με 2 esim ουσιαστικά η 1 θα είναι ενεργή και άρα αξιοποιήσιμη! Και φυσικά το κόστος όπως είπες κι εσύ για την προώθηση κλήσεων/χρήση γραμμών. Άρα δεν νομίζω ότι είναι χρηστικό!
Link to comment
Share on other sites

Δεν την έχω δοκιμάσει, αλλά η θεωρία λέει ότι:

 

Όταν έχεις επιλεγμένο τον πρώτο αριθμό στην 2in1 και μιλάς στην esim, τότε κανένας από τους αριθμούς της 2in1 δεν λαμβάνει κλήσεις (προωθούνται σε κλειστό κινητό, γιατί λειτουργεί μόνο η κάρτα που μιλάς).

 

Αν έχεις ενεργό vowifi και στις 2 κάρτες (και είσαι σε wifi εννοείται) λαμβάνεις κανονικα κλήσεις αφού από τον "κλειστο" αριθμο στο 2in1 προωθούνται στον επιλεγμένο αριθμό και παίζουν ταυτόχρονα esim+2in1

iMessage μπορείς να έχεις μόνο σε έναν από τους 3 αριθμούς.

Εξερχόμενες, εξερχόμενα SMS και δεδομένα μπορείς να διαλέγεις είτε τον επιλεγμένο της 2in1 είτε την esim.

 

Επειδή ανέφερες ότι σε 2in1 sim και esim, όταν δέχεσαι κλήση σε esim τότε δεν μπορείς να δεχτείς κλήση στους άλλους 2 αριθμούς της 2in1, θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζεις εσύ ή κάποιος άλλος τα εξής:

 

1. Αν δέχεσαι κλήση σε έναν από τους 2in1 αριθμούς της sim, τι γίνεται με τον έτερο της φυσικής sim καθώς και της esim, δέχονται κλήση, προωθείται, πως λειτουργεί; Παίζει ρόλο ποιός αριθμός της 2in1 sim είναι κύρια γραμμή εκείνη τη στιγμή;

 

2. Με τα εισερχόμενα sms τι ακριβώς γίνεται, δέχεσαι ταυτόχρονα και στους 3 αριθμούς (2in1 & esim);

 

3. Οι προωθήσεις κλήσεων από την φυσική sim προς την esim και το αντίστροφο όταν ένας από τους αριθμούς χρησιμοποιείται σε κλήση εκείνη τη στιγμή, έχει χρεώσεις;

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα κινητά υποστηρίζουν dual sim stand-by. Αυτό σημαίνει ότι λαμβάνουν και οι 2 κάρτες κλήσεις, αλλά όταν μιλάς στο τηλέφωνο σε μια από τις δύο η άλλη φαίνεται η απενεργοποιημένη.

Αν μιλάς στην esim, η 2ιν1 θα είναι απενεργοποιημένη και όταν κλείσεις την κλήση θα σου έρθει μήνυμα ότι σε κάλεσαν, το ίδιο και αν σε καλέσουν στην esim οταν μιλάς στην 2ιν1.

Δεν παίζει ρόλο ποιο κύριο αριθμό έχεις στην 2ιν1, γιατί οι κλήσεις από τον ανενεργό προωθούνται στον ενεργό.

Κλήσεις από την 2ιν1 όταν μιλάς στην esim (και αντίστροφα) μπορείς να λαμβάνεις είτε με το VoWiFi (όταν εχεις wifi) είτε με προώθηση κλήσεων όταν είναι κατειλημμένο. (η οποία χρεώνεται από την esim σε άλλο αριθμό).

Τα SMS όταν δεν μιλάς τα λαμβάνεις κανονικά και από τις 2 κάρτες, αλλά δεν ξέρω αν στην 2ιν1 φαίνονται και τα σμς του ανενεργού αριθμού.

Edited by paanos
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...