Jump to content

Τα πάντα για Cosmote SIM/eSIM/MultiSIM


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 ώρα πριν, minast said:

Εάν θέλεις Unlimited + extra SIM, δεν παίζει τίποτα.
Εάν σκοπεύεις να έχεις ένα χωριστό συμβόλαιο μόνο για το σπίτι, πάρε ένα frog με 120€ για ένα χρόνο.

δηλαδη με συμβολαιο δεν μπορω να εχω 2πλη ενργοποιημενη καρτα μονο για δεδομενα?? αυτο νομιζω οτι το εχω διαβασει οτι ισχυε κανονικα.

my old profile -----> RAVER

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ktikti said:

δηλαδη με συμβολαιο δεν μπορω να εχω 2πλη ενργοποιημενη καρτα μονο για δεδομενα?? αυτο νομιζω οτι το εχω διαβασει οτι ισχυε κανονικα.

Δεν ισχυει πλεον για νεα συμβολαια

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, ktikti said:

δηλαδη με συμβολαιο δεν μπορω να εχω 2πλη ενργοποιημενη καρτα μονο για δεδομενα?? αυτο νομιζω οτι το εχω διαβασει οτι ισχυε κανονικα.

Αυτή τη στιγμή στην Cosmote ισχύει μόνο για πρόγραμμα με πεπερασμένα δεδομένα. Με νέο unlimited δεν δίνουν πλέον extra SIM.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, minast said:

Αυτή τη στιγμή στην Cosmote ισχύει μόνο για πρόγραμμα με πεπερασμένα δεδομένα. Με νέο unlimited δεν δίνουν πλέον extra SIM.

ουτε esim μπορω να εχω..παραδειγμα στο κινητο esim,και καρτα στο μοντεμ σπιτι..

γιατι στο site ααναφερει κανονικα την υπηρεσια multisim

 

Edited by ktikti

my old profile -----> RAVER

Link to comment
Share on other sites

Η extra SIM που κόστιζε +3€/μήνα είναι μόνο για δεδομένα, και την έχουν διακόψει στο unlimited.
Η multiSIM συνεχίζει να παρέχεται στο unlimited και χρεώνεται +25€/μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Πηρα την κατι μερες την multi sim καρτα μου για να την βαλω σε μοντεμ (Σε μας δεν λενε να περάσουν οπτικες ινες ουτε για αστειο). Περα απο το οτι δεν μπορω να ενεργοποιήσω το 5G (που απο εδω μεσα καταλαβα οτι δεν γινεται, στο καταστημα δεν μου ειπαν τιποτα) αλλα δεν με νοιαζει γιατι πιανει καλες ταχυτητες στο 4G.Το προβλημα ειναι αλλο. Οταν χρησιμοποιω το modem και με παιρνουν τηλέφωνο, τους βγαζει οτι μιλαω και δεν μπορω να λαβω κλησεις στην κυρια κάρτα και μετα μου ερχεται μηνυμα οτι με πηραν τηλεφωνο αλλα μιλουσα. Γνωριζει κανεις καμία λύση σε αυτο το κομματι; 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, NikosPtks said:

Καλημερα. Πηρα την κατι μερες την multi sim καρτα μου για να την βαλω σε μοντεμ (Σε μας δεν λενε να περάσουν οπτικες ινες ουτε για αστειο). Περα απο το οτι δεν μπορω να ενεργοποιήσω το 5G (που απο εδω μεσα καταλαβα οτι δεν γινεται, στο καταστημα δεν μου ειπαν τιποτα) αλλα δεν με νοιαζει γιατι πιανει καλες ταχυτητες στο 4G.Το προβλημα ειναι αλλο. Οταν χρησιμοποιω το modem και με παιρνουν τηλέφωνο, τους βγαζει οτι μιλαω και δεν μπορω να λαβω κλησεις στην κυρια κάρτα και μετα μου ερχεται μηνυμα οτι με πηραν τηλεφωνο αλλα μιλουσα. Γνωριζει κανεις καμία λύση σε αυτο το κομματι; 

Καλά, εμένα όταν με καλούν στη βασική sim, μετά από 2 ή 3 χτυπήματα τους βγάζει το μύνημα ῾πληκτρολογήστε κωδικό (!)῾ και μετά πέφτει η γραμμή. Αν προλάβω και απαντήσω πριν από αυτό, ΟΚ. Αν όχι, πάει η κλήση. Δεν κατάφερα ποτέ να λύσω το θέμα με την εξυπηρέτηση πελατών (και μάλιστα VIP), αλλά δε μέ ένοιαζε και πολύ, αφού για άλλο λόγο είχα το πακέτο MULTISIM.

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

On 17/3/2024 at 1:27 ΜΜ, Pharmex said:

Καλά, εμένα όταν με καλούν στη βασική sim, μετά από 2 ή 3 χτυπήματα τους βγάζει το μύνημα ῾πληκτρολογήστε κωδικό (!)῾ και μετά πέφτει η γραμμή. Αν προλάβω και απαντήσω πριν από αυτό, ΟΚ. Αν όχι, πάει η κλήση. Δεν κατάφερα ποτέ να λύσω το θέμα με την εξυπηρέτηση πελατών (και μάλιστα VIP), αλλά δε μέ ένοιαζε και πολύ, αφού για άλλο λόγο είχα το πακέτο MULTISIM.

Καλά ούτε εμένα με νοιάζουν οι κλήσεις στην multisim απλά με νοιάζει ότι δεν μπορώ να δεχτώ κλήσεις στην κύρια SIM όταν χρησιμοποιώ την multisim στο modem και δεν ξέρω πως να το φτιάξω 

Link to comment
Share on other sites

Φτάνει η κλήση στην multiSIM και τη απορρίπτει το Modem. Κανονικά έπρεπε η Cosmote να έχει επιλογή να μη δέχεται κλήσεις η συγκεκριμένη multiSIM. Το δήλωσες σαν βλάβη;

Edited by georgemv
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, georgemv said:

Φτάνει η κλήση στην multiSIM και τη απορρίπτει το Modem. Κανονικά έπρεπε η Cosmote να έχει επιλογή να μη δέχεται κλήσεις η συγκεκριμένη multiSIM. Το δήλωσες σαν βλάβη;

Μίλησα με την Cosmote μέσω Χ και μου είπαν αυτό: 

«Λόγω προσωρινού τεχνικού προβλήματος, αν η δευτερεύουσα κάρτα MultiSIM εισαχθεί σε εξοπλισμό που δεν υποστηρίζει φωνή (π.χ. iPAD, pocket WiFI κλπ.), ενδέχεται να παρουσιαστούν προβλήματα στις κλήσεις της  κύριας σύνδεσης.» 
 Και όταν τους ρώτησαν αν είναι προσωρινό το πρόβλημα μου είπαν ότι αυτή την ενημέρωση έχουν.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, NikosPtks said:

Μίλησα με την Cosmote μέσω Χ και μου είπαν αυτό: 

«Λόγω προσωρινού τεχνικού προβλήματος, αν η δευτερεύουσα κάρτα MultiSIM εισαχθεί σε εξοπλισμό που δεν υποστηρίζει φωνή (π.χ. iPAD, pocket WiFI κλπ.), ενδέχεται να παρουσιαστούν προβλήματα στις κλήσεις της  κύριας σύνδεσης.» 
 Και όταν τους ρώτησαν αν είναι προσωρινό το πρόβλημα μου είπαν ότι αυτή την ενημέρωση έχουν.

Είναι προσωρινό εδώ και 3 χρόνια. Μην ανησυχείς, θα το διορθώσουν σύντομα!

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Κλασική Cosmote, αν βγάλει μια υπηρεσία δεν ασχολείται πάλι μαζί της... Product management από τα LIDL

Edited by georgemv
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Επι του προκειμένου και μιας και σε δευτερευουσα καρτα δεν παιζουν τα SMS, γνωριζει κανεις αν ειναι ευκολο/ εφικτο να δεχτει η cosmote να αλλαξει το ποια καρτα οριζεται ως πρωτευουσα ωστε να εχει μηνυματα; εχω multisim με μια sim (κυρια καρτα) και μια esim ως δευτερευουσα. Λαμβανω sms μονο στην sim, θα τους πεισω να γινει τουμπα ωστε να λαμβανω στην esim ??? το χει δοκιμασει καποιος;

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, dpanop said:

Επι του προκειμένου και μιας και σε δευτερευουσα καρτα δεν παιζουν τα SMS, γνωριζει κανεις αν ειναι ευκολο/ εφικτο να δεχτει η cosmote να αλλαξει το ποια καρτα οριζεται ως πρωτευουσα ωστε να εχει μηνυματα; εχω multisim με μια sim (κυρια καρτα) και μια esim ως δευτερευουσα. Λαμβανω sms μονο στην sim, θα τους πεισω να γινει τουμπα ωστε να λαμβανω στην esim ??? το χει δοκιμασει καποιος;

Η e-sim δε μπορεί να οριστεί ως κυρία κάρτα.

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Pharmex said:

Η e-sim δε μπορεί να οριστεί ως κυρία κάρτα.

Ευχαριστω. Αρα απλα δεν υπαρχει τροπος να δω ποτε SMS στην esim ? H μπορει η cosmote καπως να αλλαξει το rule για τα SMS?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, minast said:

Δεν θα μπορούσε να είχε μετατρέψει την βασική σε e-SIM;

Από όσο θυμάμαι, είναι προαπαιτούμενο στις Multisim να είναι φυσική sim η βασική.

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Αυτοί εκεί στην cosmote νομίζω το έχουν τερματίσει το βλακόμετρο. Έχω e-sim και άλλαξα συσκευή. Ακύρωσα την e-sim από το παλιό τηλέφωνο και πήγα σε κατάστημα cosmote να εκδώσω καινούργια. Μου λέει η υπάλληλος "θα σας έρθει ένας κωδικός ασφαλείας στην παλιά e-sim. Μπορείται να μου τον πείτε?". Της απαντάω ότι δεν μπορώ γιατί έχω ήδη ακυρώσει την παλιά e-sim. Και τι μου απαντάει? "Εφόσον δεν μπορώ να στείλω κωδικό θα έχετε 18 ώρες φραγή κλήσεων για λόγους ασφαλείας και η καινούργια e-sim θα σας αποσταλεί μετά τις 18 ώρες". Ρωτάω εγώ "τι λόγους ασφαλείας εννοείται?". Μου λέει "κλοπή - απώλεια της e-sim". Της απαντάω "μα είμαι εδώ μπροστά σας αυτοπροσώπως με ταυτότητα. Σας δηλώνω υπεύθυνα ότι δεν μου έκλεψαν τίποτα. Απλως δεν ήξερα για τον κωδικό και έκανα κατάργηση της e-sim πριν έρθω να αγοράσω καινούργια. Δεν μπορείτε να στείλετε τον κωδικό σε άλλο τηλεφωνικό νούμερο που είναι cosmote και είναι επίσης στο όνομα μου?".  "Όχι" μου απαντάει "Δεν μπορούμε. Λυπάμαι αλλά αυτή είναι η διαδικασία". Είμαι 13 ώρες χωρίς τηλέφωνο και περιμένω να περάσουν οι υπόλοιπες πέντε.  

  

Δικαιοσύνη θα βρεις στην επόμενη ζωή. Σ' αυτήν εδώ έχουμε τους νόμους.
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, michailgm said:

Αυτοί εκεί στην cosmote νομίζω το έχουν τερματίσει το βλακόμετρο. Έχω e-sim και άλλαξα συσκευή. Ακύρωσα την e-sim από το παλιό τηλέφωνο και πήγα σε κατάστημα cosmote να εκδώσω καινούργια. Μου λέει η υπάλληλος "θα σας έρθει ένας κωδικός ασφαλείας στην παλιά e-sim. Μπορείται να μου τον πείτε?". Της απαντάω ότι δεν μπορώ γιατί έχω ήδη ακυρώσει την παλιά e-sim. Και τι μου απαντάει? "Εφόσον δεν μπορώ να στείλω κωδικό θα έχετε 18 ώρες φραγή κλήσεων για λόγους ασφαλείας και η καινούργια e-sim θα σας αποσταλεί μετά τις 18 ώρες". Ρωτάω εγώ "τι λόγους ασφαλείας εννοείται?". Μου λέει "κλοπή - απώλεια της e-sim". Της απαντάω "μα είμαι εδώ μπροστά σας αυτοπροσώπως με ταυτότητα. Σας δηλώνω υπεύθυνα ότι δεν μου έκλεψαν τίποτα. Απλως δεν ήξερα για τον κωδικό και έκανα κατάργηση της e-sim πριν έρθω να αγοράσω καινούργια. Δεν μπορείτε να στείλετε τον κωδικό σε άλλο τηλεφωνικό νούμερο που είναι cosmote και είναι επίσης στο όνομα μου?".  "Όχι" μου απαντάει "Δεν μπορούμε. Λυπάμαι αλλά αυτή είναι η διαδικασία". Είμαι 13 ώρες χωρίς τηλέφωνο και περιμένω να περάσουν οι υπόλοιπες πέντε.  

  

Καλα κανουν. Αυτοι ειναι η διαδικασια για λογους ασφαλειας... 

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Το μάθημα είναι: Αν έχετε esim για το βασικό σας αριθμό και είστε σε διαδικασία αλλαγής συσκευής, πηγαίνετε στην Cosmote με την παλιά και τη νέα συσκευή στα χέρια, αν θέλετε να αποφύγετε τα εγκεφαλικά. 😝

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, motoboots said:

Το μάθημα είναι: Αν έχετε esim για το βασικό σας αριθμό και είστε σε διαδικασία αλλαγής συσκευής, πηγαίνετε στην Cosmote με την παλιά και τη νέα συσκευή στα χέρια, αν θέλετε να αποφύγετε τα εγκεφαλικά. 😝

Τη νέα συσκευή δεν είναι απολύτως απαραίτητο. Την παλιά όμως οπωσδήποτε μαζί σας με την e-sim ενεργή. Αλλιώς έχει 18ωρο μαστίγωμα (για το καλό μας πάντα). 

Δικαιοσύνη θα βρεις στην επόμενη ζωή. Σ' αυτήν εδώ έχουμε τους νόμους.
Link to comment
Share on other sites

Προφανως κανετε πλακα.....

Πριν απο 3 μηνες εκανα φορματ το Watch 5 pro LTE και το  ΝΟΤΕ 9 που εχω.

Πηγα σε καταστημα της Cosmote μετα το φορματ εννοειτε οπου και μου επανεκδωσαν το QR code που χρειαζομουν για να συνδεσω το ρολοι με το δικτυο.

Το μονο που μου ζητησαν ηταν να δωσω την ταυτοτητα μου που την κρατησαν σε φωτοτυπια και 5 ευρω φυσικα για την επανεκδωση του QR...

Διαδικασια που δεν κρατησε πανω απο 10 λεπτα ,,,, για ποιες 18 ωρες μιλατε?

Και καλα αν περασουν 18 ωρες δηλαδη τι θα γινει? Θα εκδοθει ενταλμα ερευνας αν το νουμερο μου ανηκει? Θα κληθει η ΕΥΠ να διαπιστωσει οτι λεω αληθεια?

Αφου εχω μαζι μου ταυτοτητα, την καρτα SIM στο κινητο και εκει μπορουν να διαπιστωσουν με μια απλη κληση οτι το εχω στην κατοχη μου τι παραπανω θα διαπιστωσουν σε 18 ωρες???????????

Link to comment
Share on other sites

Κάτι θυμάσαι λάθος. Αν στείλεις μήνυμα από την παλιά συσκευή τότε γίνεται άμεσα ναι.

Φοβούνται ότι κάποιος που σου μοιάζει και σου κλέβει την ταυτότητα (γίνεται πολύ συχνά, για αυτό!) πάει να αλλάξει κάρτα. Στο περιθώριο που έχει μέχρι την ενεργοποίηση, εσυ έχεις τον χρόνο να καταλάβεις ότι δεν έχεις σήμα και να κινήσεις διαδικασίες για να παγώσει η αλλαγή πριν γίνει κάτι κακό. 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στην παρεα.εχθες βρεθηκα Ιωαννινα..και πηγα για προσφορα σε 2 καταστηματα cosmote.στο 1ο ειχα τιμες για κινητο απεριορισα ολα στα 34 ευρο και 25.80 αν θυμαμαι καλα για σταθερο.

στο αλλο καταστημα το κεντρικο που ηταν ο οτε παλια μου δωσανε διαφορετικη τιμη για το κινητο.στα 24.89 ολα απεριοριστα και το σταθερο στην ιδι τιμη με το 1ο καταστημα.σε συνολο 51 ευρο το μηνα.

τελικα εκανα φορητοτητα απο την nova με εξτρα κοστος δηλαδη τον μηνα + 7 ευρο ,αλλα εδω θα εχω τις πολυ καλες ταχυτητες ,το επισης πολυ καλο δικτυο.το ειχα δοκιμασμενο γιατι χρησιμοποιουσα το κινητο με 2 sim και η μια ηταν καρτοκινητο κοσμοτε.

μου δωσανε ρουτερ δωρεαν και μου δωσανε 3 sim.

καπου ειχα διαβασει οτι πλεον τις ειχανε κοψει..

 

υ.γ.υπομονη 2 χρονια το σταθερο τωρα και μετα θα το κοψω και αυτο και θα εχω ιντερνετ με 4g φορητο.

my old profile -----> RAVER

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...