Jump to content

5G NR


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

3 minutes ago, VasilisSam said:

Λόγω δουλειάς ήρθα δεν έμεινα. Έχουν ξεφύγει έχουν καλύψει όλα τα Γιαννιτσά με ftth και όλα τα γύρω γύρω εργοστάσια κλπ, μακάρι να γίνει και στις υπόλοιπες επαρχιακές πόλεις αντίστοιχα και όχι μόνο τα κεντρικά σημεία. Στα του 5g τα γνωστά η μισή Χαλκιδόνα με χάλια κάλυψη.

Έσυ με τις b20 πως το βλέπεις το όλο πράγμα προς Ραιδεστο ; Επίσης το micro στο Κορομηλά έχει φύγει τελείως (βγάλανε και τον εξοπλισμό) και η κάλυψη στα 2-3 αυτά στενά είναι αίσχος πιάνει από 101018 η 101016 

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα για το micro. Στη μισή Θέρμη, στα νεόκτιστα και στη Ραιδεστό παραμένει το αισχος της 101503 με τη band 20. Δυστυχώς παρατήρησα πως και στο Πανόραμα όταν πιάνω από 201026 (Cosmos) πάλι δεν έχω data 👎🏼 θετική εντύπωση από την άλλη μου έκανε η band 20 της 10-201022 που έχει ξεφύγει σε κάλυψη όντως όπως σωστά παρατήρησες και εσύ (βλ. Οδό Καυκάσου Καλαμαριά) που ξεκίνησε να πιάνει έστω οριακά από εκεί που δεν έπιανε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, VasilisSam said:

Κρίμα για το micro. Στη μισή Θέρμη, στα νεόκτιστα και στη Ραιδεστό παραμένει το αισχος της 101503 με τη band 20. Δυστυχώς παρατήρησα πως και στο Πανόραμα όταν πιάνω από 201026 (Cosmos) πάλι δεν έχω data 👎🏼 θετική εντύπωση από την άλλη μου έκανε η band 20 της 10-201022 που έχει ξεφύγει σε κάλυψη όντως όπως σωστά παρατήρησες και εσύ (βλ. Οδό Καυκάσου Καλαμαριά) που ξεκίνησε να πιάνει έστω οριακά από εκεί που δεν έπιανε τίποτα.

Αν είναι δυνατόν το Πανόραμα να καλύπτεται με σταθμό από το Cosmos.

Έτσι εξηγείται το tilt στα πάνελς στο γνωστό μέρος.

Λίγο ακόμη και θα χτυπήσουν τον γαλαξία της Ανδρομέδας.

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το cellmapper δείχνει με ακρίβεια το κομμάτι που αναφέρομαι.Screenshot_20240411_215107_CellMapper.thumb.jpg.8799ed61967a665c23c745b94fa1055a.jpg Η αλήθεια είναι πως αν έχεις οπτική επαφή είναι μια χαρά (αλλά πρέπει να είσαι στο δρόμο) η μορφολογία εκεί παίζει πολύ από σπίτι σε σπίτι, στενό σε στενό. Η cosmote με τη τακτική της πετυχαίνει κάλυψη και τα data ανάλογα το σημείο. Οι άλλες είναι πολύ χειρότερα. Σε δύσκολα μορφολογικά σημεία που καλύπτονται από διπλανές περιοχές αν δεν έχει η κοσμοτε σήμα σίγουρα δεν έχουν και οι άλλες. Τώρα για σημεία που λείπει σταθμός για εντός πόλης εκεί είναι άλλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,

επανερχομιαι στο θεμα μου με 2 μετρησεις μεσα στο δωματιο μου στο σπιτι μου με 4G k 5G

περιοχη Αιγινα

IMG_0120.PNG

IMG_0121.PNG

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, josuts said:

Καλησπερα παιδια,

επανερχομιαι στο θεμα μου με 2 μετρησεις μεσα στο δωματιο μου στο σπιτι μου με 4G k 5G

περιοχη Αιγινα

IMG_0120.PNG

IMG_0121.PNG

Έχεις καλή ταχύτητα σε 5G τουλάχιστον στο download τεράστια αλλά upload πολύ μικρό... Ίσως οφείλεται στον σταθμό αυτό καλύτερα να το πεις στην εταιρεία μέσω τσατ να γίνει κάποιος έλεγχος 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, josuts said:

Καλησπερα παιδια,

επανερχομιαι στο θεμα μου με 2 μετρησεις μεσα στο δωματιο μου στο σπιτι μου με 4G k 5G

περιοχη Αιγινα

IMG_0120.PNG

IMG_0121.PNG

Μια χαρά είσαι👌🏻

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, josuts said:

Καλησπερα παιδια,

επανερχομιαι στο θεμα μου με 2 μετρησεις μεσα στο δωματιο μου στο σπιτι μου με 4G k 5G

περιοχη Αιγινα

IMG_0120.PNG

IMG_0121.PNG

Αιγινα κεντρο? 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, CamuCamu said:

Αιγινα κεντρο? 

οχι ακριβως κεντρο αλλα λιγο πιο εξω

2 ώρες πριν, elkons said:

Έχεις καλή ταχύτητα σε 5G τουλάχιστον στο download τεράστια αλλά upload πολύ μικρό... Ίσως οφείλεται στον σταθμό αυτό καλύτερα να το πεις στην εταιρεία μέσω τσατ να γίνει κάποιος έλεγχος 

ναι θα κανω κ μια επικοινωνια με αυτους να δω αν μπορει να αλλαξει κατι

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, josuts said:

οχι ακριβως κεντρο αλλα λιγο πιο εξω

Να υποθεσω οτι πιανεις απο τον ΟΤΕ η δεν σε βλεπει εκει που εισαι? 

Η Cosmote ειναι εξαιρετικη παραλιακα και δεν με εχει απογοητευσει στο νησι ποτε. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, CamuCamu said:

Να υποθεσω οτι πιανεις απο τον ΟΤΕ η δεν σε βλεπει εκει που εισαι? 

Η Cosmote ειναι εξαιρετικη παραλιακα και δεν με εχει απογοητευσει στο νησι ποτε. 

οντως ειναι εξαιρετικη κ γενικα δεν εχω παραπονο καθως κ στο σταθερο μονιμα εκει! Ξερω το κτιριο του οτε που λες αλλα εγω ειμαι πιο πανω απο εκει.Περιοχη Αγια Παρασκευη εαν γνωριζεις 🙂

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, josuts said:

οντως ειναι εξαιρετικη κ γενικα δεν εχω παραπονο καθως κ στο σταθερο μονιμα εκει! Ξερω το κτιριο του οτε που λες αλλα εγω ειμαι πιο πανω απο εκει.Περιοχη Αγια Παρασκευη εαν γνωριζεις 🙂

Α καταλαβα ακριβως που εισαι δεν νομιζω να σε βλεπει ο ΟΤΕ εκει που εισαι γι αυτο ζοριζεσαι καπως. 

Εγω εχω εξοχικο κοντα στην Φανερωμενης και πιανω απο την κεντρικη με καλες ταχυτητες αλλα οταν εχει πολυ κοσμο και πηζει χρειαζεται μια 2η sim,αν ειμαι πηγαινε-ελα κανενα θεμα. 

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, josuts said:

 

ναι θα κανω κ μια επικοινωνια με αυτους να δω αν μπορει να αλλαξει κατι

Ωραία,θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να μας πεις τι σου είπαν σχετικά με την επικοινωνία και τι θα γίνει μετέπειτα 😀 όσο για το σήμα καλύτερα άφησε το στο 5g μήπως δεις καλύτερο upload και γενικότερα σε υπόλοιπες περιοχές δεν θα σε απογοητεύσει 

Edited by elkons
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, josuts said:

οντως ειναι εξαιρετικη κ γενικα δεν εχω παραπονο καθως κ στο σταθερο μονιμα εκει! Ξερω το κτιριο του οτε που λες αλλα εγω ειμαι πιο πανω απο εκει.Περιοχη Αγια Παρασκευη εαν γνωριζεις 🙂

 

2 ώρες πριν, CamuCamu said:

Α καταλαβα ακριβως που εισαι δεν νομιζω να σε βλεπει ο ΟΤΕ εκει που εισαι γι αυτο ζοριζεσαι καπως. 

Εγω εχω εξοχικο κοντα στην Φανερωμενης και πιανω απο την κεντρικη με καλες ταχυτητες αλλα οταν εχει πολυ κοσμο και πηζει χρειαζεται μια 2η sim,αν ειμαι πηγαινε-ελα κανενα θεμα. 

Η Vodafone έχει κενά κάλυψης στο νησί. Η πράσινη πάει μπάλα

Link to comment
Share on other sites

Στο τέλος έγραψες ότι οι μετρήσεις έγιναν με αρχαία κινητά.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, aektzhs 1 said:

 

Η Vodafone έχει κενά κάλυψης στο νησί. Η πράσινη πάει μπάλα

Βορεια της Αιγινας δεν ξερω απο το κεντρο και κατω ξερω τι παιζει. 

Και συμφωνω μεχρι εναν βαθμο. 

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, csmt said:

Άγιο Όρος Καρυές μοναστήρι εσωτερικός χώρος 

Cosmote E που είναι και σχεδόν δίπλα η κεραία

Nova δεν υπάρχει καθόλου

Vodafone να είναι καλά το eirp στο τέρμα 4G+ με TA 2496 βγάζει 32 χιλιόμετρα κοντά στη Σάρτη και συμπεριφέρεται όπως εκείνο το ταξίδι ανάμεσα απο Όθωνες για bari ξέρει ο Μπάμπης.

4 με 5 μπάρες γεμάτες αυτό είναι σήμα. Απ' ότι έκανε μετά και test 67.3 down 32.8 up

Και να φανταστεί κανείς ότι παίρνει 1800+800 και μερικές φορές combo και με τα 700 γι αυτό και καλό σήμα. Ο ένας είχε iphone το δοκιμάζει σε android την Cosmote πάλι Ε.

Η nova δεν έπαιξε ποτέ σε κανένα σημείο ενώ η Vodafone σκίζει. Θα μου πεις ανάλογα το μέρος εδώ μιλάμε για 1 μέτρο πάχος οι τοίχοι μέσα στο μοναστήρι όπως είναι τα αρχαία κάστρα. Εξωτερικά είδε και 170mbps με αρκετές συχνότητες αλλά δεν έχουν 5G κινητά. Η Cosmote τουλάχιστον σε εξωτερικό χώρο πιάνει μόνο Β20 και δεν βγάζει καλές ταχύτητες. Κατευθείαν βλάβη γιατί είναι κάπως μονίμως σε sleeping mode ούτε Β1 ούτε Β3!

 

Για την Cosmote αν είναι ενημέρωσε τους μέσω chat αν αναφέρεις και το είχε η Vodafone έτσι θα τους συγκινήσει περισσότερο μήπως το φτιάξουν 😏 για νόβα δεν νομίζω να δείξουν και πολύ σημασία 

Edited by elkons
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, CamuCamu said:

Βορεια της Αιγινας δεν ξερω απο το κεντρο και κατω ξερω τι παιζει. 

Και συμφωνω μεχρι εναν βαθμο. 

Σε κατο χωριά παίζει μόνο η EDGE η κόκκινη,ενώ η πράσινη 5G

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, aektzhs 1 said:

Σε κατο χωριά παίζει μόνο η EDGE η κόκκινη,ενώ η πράσινη 5G

Εντάξει η κάθε μία έχει τα καλά και τα κακά της . Με βάση την εμπειρία που έχω από όλες η πράσινη και η κόκκινη έχουν πολύ καλή κάλυψη η μαύρη είναι μέτρια έχει αρκετές τρύπες 

 

 

Edited by elkons
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...