Jump to content

5G NR


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο Cellmapper βλέπω πως εμφανίστηκαν τα 412040 (Ν1), 1212036 (Ν78), 42024 (Ν1), 414280 (Ν1), 1212416 (Ν78), 1212260 (Ν78) 5G SA στη Χαλκιδική. Η συσκευή μου τα πρώτα 2 δεν τα βλέπει (και τα υπόλοιπα δεν θα τα δει). Θα έχει ενδιαφέρον πότε θα ενεργοποιηθεί.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Η 1441344 Βροντού, πέρασα από εκεί, ακόμη όμως δεν έχει ανοίξει.

Edited by cocu
Link to comment
Share on other sites

Η Βροντού φημίζεται αν δεν κάνω λάθος για τις πατάτες της, σωστά;

Συγγνώμη για το οφ τοπικ αλλά για αυτήν τη Βροντού μιλάμε;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, zurabi_97 said:

Τρέχεις κάποια έκδοση beta του iOS;

Όχι το 17.3 έχω .

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, p_k said:

Η Βροντού φημίζεται αν δεν κάνω λάθος για τις πατάτες της, σωστά;

Συγγνώμη για το οφ τοπικ αλλά για αυτήν τη Βροντού μιλάμε;

Αυτή είναι η βρόντου Σερρών 

Link to comment
Share on other sites

On 29/1/2024 at 7:54 ΜΜ, johnny_htc said:

Α είχαν και κει κεραία και την κατεβασαν;; Καλά θα πάει αυτό... 

Σχετικά με αυτή που είχε κατέβει στην Ιωαννίνων, μετά απο τηλ με κοτε μας ενημέρωσαν για τεχνικό πρόβλημα που δεν ξέρουν πότε θα επιλυθεί...

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους πάνε τα 4G και τα μονοψήφια στο μπιτ Παζαρ

https://www.speedtest.net/result/i/5977133365

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, itsmeorestis said:

Σχετικά με αυτή που είχε κατέβει στην Ιωαννίνων, μετά απο τηλ με κοτε μας ενημέρωσαν για τεχνικό πρόβλημα που δεν ξέρουν πότε θα επιλυθεί...

Για την κεραία της Cosmote στην Ιωαννίνων, έχει κατατεθεί μήνυση; ασφαλιστικά μέτρα; απο μια δημοσιογράφο που μετακόμισε εκει στην γειτονιά (ή στην πολυκατοικια) και γι αυτο την "κατέβασε" η Cosmote.

 

Έκανα σήμερα το Αθήνα-Λάρισα, κατεγραψα πολλούς σταθμούς σε NR only αλλά μαλλον εχει φάει σκάλωμα το cellmapper και δεν τους εχει εμφανίσει ακόμα

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, ap1986 said:

Για την κεραία της Cosmote στην Ιωαννίνων, έχει κατατεθεί μήνυση; ασφαλιστικά μέτρα; απο μια δημοσιογράφο που μετακόμισε εκει στην γειτονιά (ή στην πολυκατοικια) και γι αυτο την "κατέβασε" η Cosmote.

 

Έκανα σήμερα το Αθήνα-Λάρισα, κατεγραψα πολλούς σταθμούς σε NR only αλλά μαλλον εχει φάει σκάλωμα το cellmapper και δεν τους εχει εμφανίσει ακόμα

Α καλά θα τρελαθούμε τελείως. Επίσης στο σημείο αυτό είναι σε απέναντι κτίριο κεραία άλλης εταιρίας..

 

Συνήθως αργεί λίγο να τα εμφανίσει.

Με POCO F3???? Τι firmware έχεις? Εμένα δεν μου βλέπει NR.

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, Nikolas14 said:

Ναι άνοιξε και σε εμένα με iOS 17.2.1 Cosmote E-sim Prepaid. Αλλά εμφανίζεται σε αναμονή χωρίς data ενεργά.

Εγώ σήμερα έκανα τη 17.3.1 

με αυτή λες ότι σου ενεργοποιήθηκε η ένδειξη SA; 

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, georgebad said:

Επιτέλους πάνε τα 4G και τα μονοψήφια στο μπιτ Παζαρ

https://www.speedtest.net/result/i/5977133365

Οπααα εξελίξεις. 
Μπράβο Cosmote…

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, itsmeorestis said:

Α καλά θα τρελαθούμε τελείως. Επίσης στο σημείο αυτό είναι σε απέναντι κτίριο κεραία άλλης εταιρίας..

 

Συνήθως αργεί λίγο να τα εμφανίσει.

Με POCO F3???? Τι firmware έχεις? Εμένα δεν μου βλέπει NR.

Δυστυχώς όταν είσαι σωστός ουσιαστικά σ' αυτό που προσφέρεις ως υπηρεσία εδώ και χρόνια και σέβεσαι όρια εκπομπής κλπ, αυτά παθαίνεις. Οπότε όπως καταλαβαίνω, η 4519 είναι ακόμα στη θέση της. Κάποιος την έχει αφαιρέσει κιόλας από το cellmapper, μόνο αυτός ξέρεις γιατί το έκανε 😏Παραδόξως όμως μιας και το μιλάμε, κάποιοι ανταγωνιστές δεν παθαίνουν τίποτα απ όλα αυτά. Μόνο για δύο εταιρείες ακούμε κατεβάσματα, ειδικά για τον πρώτο έχουν λυσσάξει 😏Τώρα θα πει κανείς βέβαια ότι για να κατεβάσεις, πρέπει πρώτα να έχεις ανεβάσει και κάποιον ικανό αριθμό σταθμών. Άρα γι αυτό δεν κινδυνεύει ο εν λόγω ανταγωνιστής 🤣🤣🤣

Edited by johnny_htc
Link to comment
Share on other sites

Εμφανίστηκαν τα cells στο cellmapper, κοκκίνησε ο χάρτης!

 

Σχετικά με την κεραία της Ιωαννίνων, νομιζω την εχουν ξηλώσει, ετσι μου ειπε ενας φιλος που μενει εκει κοντα

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, ap1986 said:

Εμφανίστηκαν τα cells στο cellmapper, κοκκίνησε ο χάρτης!

 

Σχετικά με την κεραία της Ιωαννίνων, νομιζω την εχουν ξηλώσει, ετσι μου ειπε ενας φιλος που μενει εκει κοντα

Και όμως, η άδεια υπάρχει κανονικά με άδεια κατασκευής τελευταία φορά το 2020. Στάνταρ έγιναν παράπονα. Κρίμα 😢

Screenshot_20240209_085802_Samsung Internet.jpg

Link to comment
Share on other sites

άδεια σαφώς υπάρχει, μήπως τα όρια εκπομπής ή κάτι άλλο ήταν "παράνομο" και αναγκάστηκε η Cosmote να την "ξηλώσει"; Θα προσπαθήσω να μάθω περισσότερα απο τον φίλο μου, αλλά και αυτός ξέρει "ότι ακουγεται στην γειτονιά"

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, ap1986 said:

Εμφανίστηκαν τα cells στο cellmapper, κοκκίνησε ο χάρτης!

 

Σχετικά με την κεραία της Ιωαννίνων, νομιζω την εχουν ξηλώσει, ετσι μου ειπε ενας φιλος που μενει εκει κοντα

Όσο η συνωμοσιολογία υπάρχει διάχυτη στα ίντερνετς, θα γίνονται τέτοια. Βέβαια, ένα ποσοστό ίσως απλά ανησυχεί για αυτά (δικαίως), και χρειάζονται περεταίρω ενημέρωση για το ότι είναι ασφαλές. Άλλοι δε, ψάχνουν για θύματα. 


Καλά, αυτή η συζήτηση γίνεται εδώ και πολύ καιρό, μέχρι που βγήκαν τρίχες στη γλώσσα, θα μου πει κανείς.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, ap1986 said:

άδεια σαφώς υπάρχει, μήπως τα όρια εκπομπής ή κάτι άλλο ήταν "παράνομο" και αναγκάστηκε η Cosmote να την "ξηλώσει"; Θα προσπαθήσω να μάθω περισσότερα απο τον φίλο μου, αλλά και αυτός ξέρει "ότι ακουγεται στην γειτονιά"

Είναι πολύ δύσκολο να τεκμηριώνεται παρανομία. Το πιο συνηθισμένο είναι ότι η τοπική κοινωνία επικαλείται γενικόλογους κινδύνους και εγκρίνονται προληπτικά ασφαλιστικά μέτρα, τα οποία τελικά αναιρούνται εφόσον τεκμηριώνεται η συμμόρφωη με το νόμο.

Αυτό δεν εγγυάται πάντα ότι η κεραία θα επαναλειτουργήσει...

Link to comment
Share on other sites

Στην προκειμένη περίπτωση, ολο αυτο εχει γινει απο 1 άτομο, η γειτονιά δεν εχει ασχοληθεί με την κεραία, άλλωστε ολη η γειτονια εκει έχει θέμα με την Cosmote, μέσα στα σπίτια πισω απο την Πυροσβεστική δεν βγαίνει κλήση ουτε με 2G. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ap1986 said:

άδεια σαφώς υπάρχει, μήπως τα όρια εκπομπής ή κάτι άλλο ήταν "παράνομο" και αναγκάστηκε η Cosmote να την "ξηλώσει"; Θα προσπαθήσω να μάθω περισσότερα απο τον φίλο μου, αλλά και αυτός ξέρει "ότι ακουγεται στην γειτονιά"

Δεν κάνουν καν μέτρηση για παράνομα όρια εκπομπής κλπ πριν την κατεβάσουν. Απλά μια κινητοποίηση αρκεί για να ανάψει τα αίματα όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω.. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Gv2008 said:

Εξαφανίστηκε ο server cosmote Καλλιθέας;

Ωχ ναι όντως. Μόνο Αθήνα, Μαρούσι και Σαλονίκη. Θα επανέλθει λογικά 

@d_alexβάλε και αυτήν εδώ για το update (100846), δεν την βλέπω περασμένη. Γενικά άμα δω κάποια που δεν υπάρχει περασμένη , θα ενημερώνω 😛

Screenshot_20240209_112033_CellMapper.jpg

3 ώρες πριν, ap1986 said:

άδεια σαφώς υπάρχει, μήπως τα όρια εκπομπής ή κάτι άλλο ήταν "παράνομο" και αναγκάστηκε η Cosmote να την "ξηλώσει"; Θα προσπαθήσω να μάθω περισσότερα απο τον φίλο μου, αλλά και αυτός ξέρει "ότι ακουγεται στην γειτονιά"

Τώρα το διάβασα καλύτερα. Άδεια σαφώς υπάρχει, αλλά θα μπορούσε να έχει αποσυρθεί από το site της ΕΕΤΤ γιατί η ίδια η εταιρεία θα ήθελε να την ανακαλέσει για τον οποιονδήποτε λόγο θεωρεί αυτή ότι πρέπει. Όλες το κάνουν. Και φυσικά με την ανάκληση της άδειας, θα κατέβαζαν και την κεραία, εννοείται..

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, johnny_htc said:

Δυστυχώς όταν είσαι σωστός ουσιαστικά σ' αυτό που προσφέρεις ως υπηρεσία εδώ και χρόνια και σέβεσαι όρια εκπομπής κλπ, αυτά παθαίνεις. Οπότε όπως καταλαβαίνω, η 4519 είναι ακόμα στη θέση της. Κάποιος την έχει αφαιρέσει κιόλας από το cellmapper, μόνο αυτός ξέρεις γιατί το έκανε 😏Παραδόξως όμως μιας και το μιλάμε, κάποιοι ανταγωνιστές δεν παθαίνουν τίποτα απ όλα αυτά. Μόνο για δύο εταιρείες ακούμε κατεβάσματα, ειδικά για τον πρώτο έχουν λυσσάξει 😏Τώρα θα πει κανείς βέβαια ότι για να κατεβάσεις, πρέπει πρώτα να έχεις ανεβάσει και κάποιον ικανό αριθμό σταθμών. Άρα γι αυτό δεν κινδυνεύει ο εν λόγω ανταγωνιστής 🤣🤣🤣

Εννοείς ότι κατεβάζουν από Cosmote και Vodafone;;;;

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, aektzhs 1 said:

Εννοείς ότι κατεβάζουν από Cosmote και Vodafone;;;;

Ε μέχρι τώρα αυτό βλέπουμε.. Βέβαια μόνο αυτές σηκώνουν και ιστούς τακτικά τελευταία, άρα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...