Jump to content

5G NR


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 minute ago, Gv2008 said:

Πάντως παίζει παρα πολύ καλά πλέον. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι νεκρώνουν όλα όταν γυρίζει σε B20

Είναι θέμα χωρητικότητας/καλυψης. Όταν σε γυρίζει σε Β20, το σήμα είναι κακό (προτεραιότητα Β3>Β7>Β20). Και μάλλον πολλοί χρησιμοποιούν Β20 στην περιοχή. Σε αυτές τις περιπτώσεις καλό θα είναι η Β20 να αφαιρεθεί από το CA combo και να λειτουργεί μόνο για endc. Έτσι την κανείς άμεση αποσυμφόρηση 🙂

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στο σπίτι μου. Μέχρι την άνοιξη ήταν no service ακόμα και στο μπαλκόνι. Αυτό που βλέπετε είναι N1 και στο σαλόνι έχει και N78
n1
.IMG_0453.thumb.png.2670e726908d8c1340a01821f8546ab1.png
 
N78 με τρομερό Ping!
IMG_0437.thumb.png.d51a5832987d74c7c6131840bf76d393.png
 
 
 
Έχεις βρει από ποια κεραία πιάνεις; Πέρασα χτες από Θηβών, στο ύψος του ΟΤΕ στα Μανιάτικα και δεν έχουν βάλει ακόμα massive. Γενικά φαίνεται να έχει τα παλιά πάνελ ακόμα και δεν το περίμενα. Άρα εσύ πιάνεις από κάπου αλλού που πιθανόν να προικισαν τον σταθμό. Μανιάτικα δεν είσαι, καλά δνε θυμάμαι;

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Gv2008 said:

Πάντως παίζει παρα πολύ καλά πλέον. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι νεκρώνουν όλα όταν γυρίζει σε B20

Άρα πλέον είσαι οκ με όλες τις εταιρείες 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, johnny_htc said:

Έχεις βρει από ποια κεραία πιάνεις; Πέρασα χτες από Θηβών, στο ύψος του ΟΤΕ στα Μανιάτικα και δεν έχουν βάλει ακόμα massive. Γενικά φαίνεται να έχει τα παλιά πάνελ ακόμα και δεν το περίμενα. Άρα εσύ πιάνεις από κάπου αλλού που πιθανόν να προικισαν τον σταθμό. Μανιάτικα δεν είσαι, καλά δνε θυμάμαι;

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Παίρνω απο την 100035/200035. Δεν υπάρχει N78 πάνω και δεν έχει και massive. Ν78 παίρνω από άλλη κεραία. Το καλοκαίρι έσκαψαν την περιοχή ξαι πέρασαν οπτικές ίνες. Αποκλείεται να βάλουν N78 αναβαθμίζοντας την κεραία με νέα panels αντίστοιχα; Το sa χρειάζεται νέα panel? Επίσης ποτε θα βάλουν καινούργια panel στις κεραίες;

 

10 minutes ago, aektzhs 1 said:

Άρα πλέον είσαι οκ με όλες τις εταιρείες 

Ναι. Πλέον πρώτη είναι η πράσινη.

5G στο μπάνιο του σπιτιού 

IMG_0457.png

B20

IMG_0459.png

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Gv2008 said:

Παίρνω απο την 100035/200035. Δεν υπάρχει N78 πάνω και δεν έχει και massive. Ν78 παίρνω από άλλη κεραία. Το καλοκαίρι έσκαψαν την περιοχή ξαι πέρασαν οπτικές ίνες. Αποκλείεται να βάλουν N78 αναβαθμίζοντας την κεραία με νέα panels αντίστοιχα; Το sa χρειάζεται νέα panel? Επίσης ποτε θα βάλουν καινούργια panel στις κεραίες;

 

Ναι. Πλέον πρώτη είναι η πράσινη.

5G στο μπάνιο του σπιτιού 

IMG_0457.png

B20

IMG_0459.png

Καθαρή υπόθεση για το πρόβλημα. Endc μεταξύ σταθμών με μεγάλο RTT? Θα έπρεπε να σου περνάει data από NR Leg!?!?!?! Μα γιατί!!! Στο κάνει όλο το 24ωρο; 

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, mixtri said:

Καθαρή υπόθεση για το πρόβλημα. Endc μεταξύ σταθμών με μεγάλο RTT? Θα έπρεπε να σου περνάει data από NR Leg!?!?!?! Μα γιατί!!! Στο κάνει όλο το 24ωρο; 

Χτες το απόγευμα πήρα την κάρτα. Είναι cosmote unlimited 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Gv2008 said:

Παίρνω απο την 100035/200035. Δεν υπάρχει N78 πάνω και δεν έχει και massive. Ν78 παίρνω από άλλη κεραία. Το καλοκαίρι έσκαψαν την περιοχή ξαι πέρασαν οπτικές ίνες. Αποκλείεται να βάλουν N78 αναβαθμίζοντας την κεραία με νέα panels αντίστοιχα; Το sa χρειάζεται νέα panel? Επίσης ποτε θα βάλουν καινούργια panel στις κεραίες;

 

Ναι. Πλέον πρώτη είναι η πράσινη.

Είναι κτίριο ΟΤΕ, άρα υποθέτω θα βάλουν massive για Ν78 όταν έρθει η ώρα. Προς το παρόν στην άδεια δεν βλέπω κάτι. Είναι έτσι από το 2020 βλέπω. 

Link to comment
Share on other sites

Στο κέντρο στα Γιάννενα. Η κεραία είναι στο κτίριο του ΟΤΕ. Ξέχασα να πάρω screenshot από το Netmonster. Λογικά N78. 4cde2a570b3401dd5388232ea13aef67.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχει ρίξει γενικά την ισχύ εκπομπής των κεραιών η Cosmote για οικονομία στο ρεύμα, ή είναι ιδέα μου; Μερικές φορές ίσως θα είχε νόημα να κλείσει το 4MIMO παρά να έχει τόσο χαμηλό σήμα.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Εδώ που είμαι δεν έχω διαπιστώσει κάτι τέτοιο.

Το σήμα είναι όπως ήταν πάντα, και εδώ στην Κέρκυρα και στην Ξάνθη.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, mixtri said:

Καθαρή υπόθεση για το πρόβλημα. Endc μεταξύ σταθμών με μεγάλο RTT? Θα έπρεπε να σου περνάει data από NR Leg!?!?!?! Μα γιατί!!! Στο κάνει όλο το 24ωρο; 

 

Μιχάλη, σε αυτη την περίπτωση δεν ειναι πλεον θεμα Leg switch διοτι το κανει και σε 4G Only ( και με CA B20 primary και σκετη B20 )

Αν σου κάτσει η B20 σε οποιαδήποτε ΝΕΟ σταθμό βάσης ( Massive αναβαθμισμένα )   με κίνηση μεγάλη λογω κακού Balancing ΔΕΝ ΠΑΊΖΕΙ ΤΙΠΟΤΑ !

Μονο VoLTE.

Πρέπει ΝΑ ΜΗΝ ΣΤΈΛΝΕΙ ΤΟ ΔΊΚΤΥΟ ΚΑΝΕΝΑΝ ΚΑΝΕΝΑΝ ΣΕ Band 20 .

Μονο οι συσκευές να την επιλέγουν ΕΑΝ δεν υπάρχει αλλη διαθέσιμη ...για κάλυψη.

Η λυση αυτή ! ..και οχι η παρακάτω διότι ετσι οι συσκευές δεν " γλύφουν " άλλες Bands εστω και για λιγο ..... ζουμί MIMO 4 απο .... κάπου. Έστω και MIMO4 απο secondary με -119 . έστω.

7 ώρες πριν, mixtri said:

Είναι θέμα χωρητικότητας/καλυψης. Όταν σε γυρίζει σε Β20, το σήμα είναι κακό (προτεραιότητα Β3>Β7>Β20). Και μάλλον πολλοί χρησιμοποιούν Β20 στην περιοχή. Σε αυτές τις περιπτώσεις καλό θα είναι η Β20 να αφαιρεθεί από το CA combo και να λειτουργεί μόνο για endc. Έτσι την κανείς άμεση αποσυμφόρηση 🙂

 

 

Η Cosmote μου θυμίζει εναν φίλο μου που σκεφτόταν πάντα την μια οψη του νομίσματος, έφτιαχνε το ενα και χαλούσε το άλλο ΕΠΕΙΔΗ δεν σκεφτόταν .....ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΑΡΑΜΈΤΡΟΥΣ.

Δεν ειναι μονο η ζυγαριά  και η ισορροπία.

 Στα κινητά δίκτυα είναι και ΟΛΑ τα KPI . Μην φτιάχνουν τις παρεμβολές και ΠΑΙΖΟΥΝ ΜΕ  QPSK οι συσκευές για ....low power control . Έλεος!

Χαραμίζουν το φάσμα τους με counters που στο τέλος χαλανε τα QAM  ...και στο τελος οι συσκευές μένουν για περισσότερη ωρα Transmitter ON λογω λιγων bits ανα σύμβολο ( QPSK )

 

Χαος αυτή η εταιρεία αλλά με ... Ακριβά Ericsson 😉

 Mercedes με καύσιμα ... νερό.

 

7 ώρες πριν, mixtri said:

Έχει πολύ συντηρητικό power control η Cosmote. Ο λόγος είναι ότι δε θέλει να γεμίζει παρεμβολές όταν έχει κίνηση. Παλιότερα είχε πιο επιθετικό configuration αλλά το κατέβασε αρκετά. Δηλαδή σε πολλές μετρήσεις που έκανα στην Ελλάδα σπάνια πήγαινα σε μέγιστη ισχύ του κινητού.

Αυτό που λες με Ν78 λογικά σε SA θα λειτουργεί καλύτερα γιατί όλη η ισχύς θα πάει σε NR. 

 

7 ώρες πριν, mixtri said:

Είναι θέμα χωρητικότητας/καλυψης. Όταν σε γυρίζει σε Β20, το σήμα είναι κακό (προτεραιότητα Β3>Β7>Β20). Και μάλλον πολλοί χρησιμοποιούν Β20 στην περιοχή. Σε αυτές τις περιπτώσεις καλό θα είναι η Β20 να αφαιρεθεί από το CA combo και να λειτουργεί μόνο για endc. Έτσι την κανείς άμεση αποσυμφόρηση 🙂

 

4 ώρες πριν, georgemv said:

Έχει ρίξει γενικά την ισχύ εκπομπής των κεραιών η Cosmote για οικονομία στο ρεύμα, ή είναι ιδέα μου; Μερικές φορές ίσως θα είχε νόημα να κλείσει το 4MIMO παρά να έχει τόσο χαμηλό σήμα.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

Πως βλέπουμε ότι υπάρχει κεραία SA; Στο netmonster μόνο NSA δείχνει σε εμένα.

Έχω ενεργοποιήσει το SA στα settings του Poco F5 με τον κωδικό *#*#726633#*#* και το toggle στο screenshot.

Screenshot_2023-12-31-17-37-50-679_com.android.phone-edit.jpg

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, ntelas46 said:

Πως βλέπουμε ότι υπάρχει κεραία SA; Στο netmonster μόνο NSA δείχνει σε εμένα.

Έχω ενεργοποιήσει το SA στα settings του Poco F5 με τον κωδικό *#*#726633#*#* και το toggle στο screenshot.

Screenshot_2023-12-31-17-37-50-679_com.android.phone-edit.jpg

Σε Samsung αν γνωρίζει κάποιος πως ενεργοποιείται το SA;;;;

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, ntelas46 said:

Πως βλέπουμε ότι υπάρχει κεραία SA; Στο netmonster μόνο NSA δείχνει σε εμένα.

Έχω ενεργοποιήσει το SA στα settings του Poco F5 με τον κωδικό *#*#726633#*#* και το toggle στο screenshot.

Screenshot_2023-12-31-17-37-50-679_com.android.phone-edit.jpg

Πρέπει να το βάλεις και NR only αλλά και πάλι μπορεί να μην βλέπει καμία κεραία. Στο δικό μου Poco F3 δεν βλέπει καμία 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, georgemv said:

Έχει ρίξει γενικά την ισχύ εκπομπής των κεραιών η Cosmote για οικονομία στο ρεύμα, ή είναι ιδέα μου; Μερικές φορές ίσως θα είχε νόημα να κλείσει το 4MIMO παρά να έχει τόσο χαμηλό σήμα.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

H Cosmote παίζει σύμφωνα με τα όρια. Δεν το κάνει για οικονομία ρεύματος. 

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, ap1986 said:

Πρέπει να το βάλεις και NR only αλλά και πάλι μπορεί να μην βλέπει καμία κεραία. Στο δικό μου Poco F3 δεν βλέπει καμία 

Το έβαλα και NR Only και πέρασα από κεντρικό σημείο. Δεν βρήκε σήμα καθόλου. 

Δηλαδή καταλήγουμε ότι το MIUI/HyperOS δεν υποστηρίζει SA; 

Link to comment
Share on other sites

Και αναγκαστικά διαλέγει ΜΟΝΟ ΜΙΑ ( ή δυο )  ΑΠΟ τις Bands ανα σταθμό βάσης για " μεγαλύτερη " ισχύ και οι υπόλοιπες χαμηλότερη ισχύ.

Το μονο καλό σε αυτή την περίπτωση ειναι οτι " πιάνει " και τα 2 σενάρια . Λιγότερος Θόρυβος σε ψηλούς ορόφους .....ΣΤΙΣ Bands με χαμηλοτερη ισχυ / overlappings. 

ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΥΠΆΡΧΕΙ ΜΙΑ Band με λιγότερο θόρυβο απο τις άλλες ... έτσι 😉

 

 

ΟΜΩΣ ΠΑΡΆΛΛΗΛΑ ...ΕΑΝ Ο ΣΤΑΘΜΟΣ ΒΑΣΗΣ ΣΤΕΛΝΕΙ aggressively χωρις ελεος τις συσκευές για Balancing ΠΑΝΤΟΥ ....η συσκευή καταλήγει πολλές φορές να επιλέγει με " τη βία " μια Band B20  ή οποιαδήποτε άλλη με .... δύσκολες συνθήκες RSRP RSRQ επειδή την έστειλε το δίκτυο....

1 hour ago, HORGRAP said:

 

Μιχάλη, σε αυτη την περίπτωση δεν ειναι πλεον θεμα Leg switch διοτι το κανει και σε 4G Only ( και με CA B20 primary και σκετη B20 )

Αν σου κάτσει η B20 σε οποιαδήποτε ΝΕΟ σταθμό βάσης ( Massive αναβαθμισμένα )   με κίνηση μεγάλη λογω κακού Balancing ΔΕΝ ΠΑΊΖΕΙ ΤΙΠΟΤΑ !

Μονο VoLTE.

Πρέπει ΝΑ ΜΗΝ ΣΤΈΛΝΕΙ ΤΟ ΔΊΚΤΥΟ ΚΑΝΕΝΑΝ ΚΑΝΕΝΑΝ ΣΕ Band 20 .

Μονο οι συσκευές να την επιλέγουν ΕΑΝ δεν υπάρχει αλλη διαθέσιμη ...για κάλυψη.

Η λυση αυτή ! ..και οχι η απόρριψη για EN DC only combo  ...διότι ετσι οι συσκευές δεν " γλύφουν " άλλες Bands εστω και για λιγο ..... ζουμί MIMO 4 απο .... κάπου. Έστω και MIMO4 απο secondary με -119 . έστω.

 

 

Η Cosmote μου θυμίζει εναν φίλο μου που σκεφτόταν πάντα την μια οψη του νομίσματος, έφτιαχνε το ενα και χαλούσε το άλλο ΕΠΕΙΔΗ δεν σκεφτόταν .....ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΑΡΑΜΈΤΡΟΥΣ.

Δεν ειναι μονο η ζυγαριά  και η ισορροπία.

 Στα κινητά δίκτυα είναι και ΟΛΑ τα KPI . Μην φτιάχνουν τις παρεμβολές και ΠΑΙΖΟΥΝ ΜΕ  QPSK οι συσκευές για ....low power control . Έλεος!

Χαραμίζουν το φάσμα τους με counters που στο τέλος χαλανε τα QAM  ...και στο τελος οι συσκευές μένουν για περισσότερη ωρα Transmitter ON λογω λιγων bits ανα σύμβολο ( QPSK )

 

Χαος αυτή η εταιρεία αλλά με ... Ακριβά Ericsson 😉

 Mercedes με καύσιμα ... νερό.

 

 

 

 

 

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, mixtri said:

H Cosmote παίζει σύμφωνα με τα όρια. Δεν το κάνει για οικονομία ρεύματος. 

Τότε δεν έπαιζε με τα όρια πέρισυ. Ή το ένα ή το άλλο. Έχει πέσει 3-6 dB ανάλογα την μπάντα.

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, georgemv said:

Τότε δεν έπαιζε με τα όρια πέρισυ. Ή το ένα ή το άλλο. Έχει πέσει 3-6 dB ανάλογα την μπάντα.

Θα έγινε optimization. Μόνο η Nova ανεβάσει ισχύ για optimisation. Ο υπόλοιπος κόσμος κατεβάζει.

56 minutes ago, georgemv said:

Τότε δεν έπαιζε με τα όρια πέρισυ. Ή το ένα ή το άλλο. Έχει πέσει 3-6 dB ανάλογα την μπάντα.

Μπορεί να έκλεισε το SSB boosting για καλύτερο SNR.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δραπετσώνα σε εξωτερικό χώρο 

 

IMG_0483.png

IMG_0484.png

Edited by Gv2008
Link to comment
Share on other sites

Χαμηλές πτήσεις βλέπω 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, p_k said:

Χαμηλές πτήσεις βλέπω 

Πολύ. Οι άλλες δυο EDGE μόνο. Είναι δύσκολη περιοχή μάλλον δεν εξηγείται αλλιώς 

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έκλεισε το SSB boosting για καλύτερο SNR.

Σωστός. Μπορεί να άλλαξε και tilt για παρεμβολές. Το θέμα είναι ότι από Πάτρα μέχρι Πυλο έχει πλέον σημεία 4G στα -125 dBm.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Link to comment
Share on other sites

103141 Γεμάτη κόσμο η Αλεξανδρούπολη τέτοια μέρα. 

IMG_0682.pngIMG_0681.pngIMG_0680.png

Edited by waeo
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...