Jump to content

5G NR


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ωραίος.

 Κάπως έτσι. Δεν είπαμε βέβαια να μην παιζει IMS ( αν ειναι απο εκεινο το APN )  ή οτιδήποτε απαραίτητο

. ΕΙΠΑΜΕ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ ΟΠΩΣ ΣΤΑ ΥΠΌΛΟΙΠΑ ΔΊΚΤΥΑ.  Χωρίς μη Firewalled  broadcast packets απο " κρυφα " Subnets .

 Σε βοήθησα Μιχάλη ?

Αυτό κοντεύει να γίνει DDoS   αυτογκόλ Self Attack για το δίκτυο στην κλίμακα που συμβαίνει ! 😉

 

Δεν είμαστε ειδικοί , αυτοί που έχουν ευθύνη για το δίκτυο ας δούνε τι συμβαίνει και με αυτό το θέμα.

 Γενικά η Cosmote εχει τον καλύτερο εξοπλισμό και απίστευτες υποδομές ( αν εξαιρέσουμε τις παλιες κεραίες 10+ ας που δεν αλλάζει

     ...ενώ αναβαθμίζει ολα τα υπόλοιπα και χαραμιζει με MIMO 2 και άπειρο θόρυβο απο παλιές μη Optimized κεραίες που δεν σηκώνουν τοσα συνολικά MHz το ίδιο ...οπως θα σηκωναν .... 10 MHz και 20 MHz  των άλλων...

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος ήρθε με τρένο αλλά λόγω γρήγορης ταχύτητας δεν έγραψε με ακρίβεια όλες τις πληροφορίες υπάρχουν κενά. Αυτά που είδα πριν και τα επαλήθευσα απο το κέντρο είναι ότι έχουμε 2 ακόμα νεες Ν28 σε 3743 και 3032! Βρήκα και νεα φωτό στην 3032 απο κάποτε omni B3 έγινε 3 φρέσκα panels. Κανονικά θα έπρεπε να εμφανίσει αυτός που ήταν μέσα στο τρένο και τα Τρίκαλα αλλά και την εντός στο Πλατύ καθώς κι άλλες πέριξ. Κάτι τέτοια σκαλώματα τα κάνει η Samsung το έχω παρατηρήσει. Η διαδρομή Πάτρα στην Αθήνα κόλλησε δεν πήγε ακόμα προς Βόρεια Ελλάδα λογικά κάποια στιγμή θα γίνει πιστεύω.
Επανήλθε το Σέλι από το απόγευμα καλορίζικο το Ν28. Το 1/3 της χώρας είναι πλήρως αναβαθμισμένο. Τα αλλα 2/3 που δεν έχουν κάνει 100% αλλαγές θα έχουν τελειώσει μέχρι τέλος του 24. Μέχρι τότε επίσης θα έχουν βάλει παρά πολλά Ν78 και θα είναι παντού SA.
That's me! Γυρνούσα από Θεσσαλονίκη και έτρωγε σκαλωματα το cellmapper. Πλέον παίρνω και το ZTE mifi μαζί μου για να έχω και wifi να τα ανεβάσει κατευθείαν. Νέο τουρ σήμερα Κατερίνη - Βόλος. Θα εμφανιστούν σε μερικές ώρες.
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, csmt said:

Υπάρχει ενεργό πάντα το apn ims και με μερικά kb κανει ca χωρίς λόγο. Δοκιμασμένο 100% αν κλείσεις το volte τότε μένει idle με primary B20 χωρίς να κουνιέται ούτε 1kb.

Δεν καταλαβαίνω. Πως το IMS σηκώνει το CA interface? Επιπλέον πως είναι συνεχώς ενεργό αν δεν έχεις κλήση που περνάει; Περίεργα πράγματα. Θα κάνω τη σχετική ερώτηση...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, csmt said:

Τι κινητό εχεις; Πρέπει να τρώει παρά πολύ συχνά σκαλώματα για να ανεβάζει αραιά και που έπρεπε να είχε πιο πολλές κεραίες καταγεγραμμένες εκτός αν έχει ρυθμιστεί λάθος και κλείνει απο εξοικονόμηση ενέργειας την εφαρμογή. Επίσης μέσα στο τρένο πρέπει να δουλεύει πάντα το gps ακουμπώντας το στο παράθυρο. Παλιά την είχα πατήσει έτσι και τώρα όπου κι αν πάω πάντα ειναι μονίμως στο πράσινο αλλιώς δεν καταγράφει αν δεν δείξει το gps πράσινο. Πρώτα κάνεις check in την εφαρμογή να ανοίξει και να ξεκινά να καταγράφει και μετά το γυρίζεις σε NR only αλλιώς μισές δουλειές κάνει το κινητό.

Δεν ξερω τωρα τι γινεται, αλλα παλια τα τζαμια του τραινου περιειχαν μεταλλο και ο νοων νοειτο.  Οχι Gps δεν επιανε, αλλα ακομα και οι γειτονικοι ιστοι στα 200-400 μετρα στους παρακειμενους λοφους που περναγαμε διναν ενα αναιμικο σημα 30-40 db κατω απο το αναμενομενο!

 

Link to comment
Share on other sites

Τι κινητό εχεις; Πρέπει να τρώει παρά πολύ συχνά σκαλώματα για να ανεβάζει αραιά και που έπρεπε να είχε πιο πολλές κεραίες καταγεγραμμένες εκτός αν έχει ρυθμιστεί λάθος και κλείνει απο εξοικονόμηση ενέργειας την εφαρμογή. Επίσης μέσα στο τρένο πρέπει να δουλεύει πάντα το gps ακουμπώντας το στο παράθυρο. Παλιά την είχα πατήσει έτσι και τώρα όπου κι αν πάω πάντα ειναι μονίμως στο πράσινο αλλιώς δεν καταγράφει αν δεν δείξει το gps πράσινο. Πρώτα κάνεις check in την εφαρμογή να ανοίξει και να ξεκινά να καταγράφει και μετά το γυρίζεις σε NR only αλλιώς μισές δουλειές κάνει το κινητό.
Μιας που είσαι μέσα στον Βόλο μόνο 1; Ν28 σε εσωτερικό χώρο που σίγουρα υπάρχει; Το παράξενο θα ηταν να μην είχαν αλλάξει ποτέ τα panels σε όλες εκτός απο 1; Κάτι δεν πάει καλά εδώ. Πρώτη στάση Λάρισα επίσης ούτε 1; Το αυτονόητο πρέπει να εχει σίγουρα 3 και να μην εχει γράψει.
Στην Λάρισα το net monster έδειχνε και N78 & N1 δεν ξέρω γιατί δεν κατέγραψε τίποτα. Ήταν πασινισμενα όλα στο cellmapper. Και η οθόνη μονίμως ανοιχτή. Το Samsung S23 Ultra έχω.
Link to comment
Share on other sites

Στην Ακριτική Βοιωτία το enb 102131 θα αναβαθμιστεί ποτέ ξέρει κάποιος να μας πει?

Κουραστηκαμε με την ν1 που υπολειτουργει.

Edge SA For Ever

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, Nickchris36 said:

Στην Ακριτική Βοιωτία το enb 102131 θα αναβαθμιστεί ποτέ ξέρει κάποιος να μας πει?

Κουραστηκαμε με την ν1 που υπολειτουργει.

Αν ήταν η Vodafone θα είχες ελπίδες,τώρα η Cosmote όπου βάζει βάζει. Με το καλό και την έλευση 5G αν θα δεις κάποια διαφορά στις μπάντες

Link to comment
Share on other sites

Στην Ακριτική Βοιωτία το enb 102131 θα αναβαθμιστεί ποτέ ξέρει κάποιος να μας πει?
Κουραστηκαμε με την ν1 που υπολειτουργει.
Λίγο υπομονή. Έχει βγάλει άδεια για N78 η συγκεκριμένη. Απλά δεν έχουν περάσει να κοτσάρουν τα air ακόμα. https://cloud.tapatalk.com/s/658f32fb6e407/2131_AGIA%2BTRIADA%2BX_01-2022.pdf

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θέλει άλλη μια προς Θεσσαλονίκη μια κι έξω. Ν1 μέσα στον Βόλο με Samsung! Σπάνια να θέλει η εταιρία να συνδεθεί με Ν1 συνήθως δίνει μόνο Ν28+Ν78 κατά τα άλλα χρωστάει πολλές κεραίες η εφαρμογή. Δες λίγο το record neighbour cells να ειναι τικαρισμενο καθώς και minimum recording interval στο 0 και να μην το κανει εξοικονόμηση ενέργειας (χωρίς βελτιστοποίηση) στις ρυθμίσεις του samsung. Επίσης καλά θα ήταν να μην εχεις καθόλου το wifi και να είναι απλα disconnected και να γράφει με το που τελειώσεις συνδέεσαι στο δίκτυο και τα ανεβάζει όλα μαζί. Επίσης να μην υπάρχει 2η sim μέσα καθόλου (οχι disable) αλλιώς δεν προχωρά να ψάχνει για SA το έχω δοκιμάσει.
Ενεργοποίηση άμεσης αποστολής οκ
Αυτόματη μεταφόρτωση wifi off
 
Μέσα στο τρένο έχει απώλεια τουλάχιστον 10-15db στα σύγχρονα που είδα τα τελευταία 2 χρόνια. Το μέταλλο είναι πρόβλημα για τις καταιγίδες γιατί γίνεσαι γείωση αν το αγγίξεις.
Έχω esim (την sim2 με Vodafone) οπότε δεν είναι εφικτό να την διαγράψω. Όλα τα άλλα είναι ρυθμιζόμενα όπως τα γράφεις.
Link to comment
Share on other sites

@csmt για να δουλέψει σωστά στο δικό μου S23, πρώτα κλείνω τη 2η σιμ, επιλέγω nr only, κάνω μία επανεκκίνηση τη συσκευή και μετά ανοίγω την εφαρμογή. Αν ανοίξω την εφαρμογή πριν το βάλω σε nr only καταγράφει ψευδώς 4g και τα κάνει μαντάρα όπως στα enb 101673 κ 101288 στη Θεσσαλονίκη αν δεις. Βρίσκομαι Αθήνα θα ανέβω Θεσσαλονίκη για πρωτοχρονιά θα καταγράψω ότι πιάσει, αύριο ίσως μεθαύριο θα δείξει.

Στάλθηκε από το SM-S911B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στο τρένο Αθήνα-Λάρισα το GPS έπιανε σε ελάχιστα σημεία, LG G4, Mi A1, Poco F3 και σήμα κινητής άθλιο εως ανύπαρκτο (Voda-Wind)

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στο τρένο Αθήνα-Λάρισα το GPS έπιανε σε ελάχιστα σημεία, LG G4, Mi A1, Poco F3 και σήμα κινητής άθλιο εως ανύπαρκτο (Voda-Wind)
Μόνο στο τρένο του προαστιακού πιάνει σήμα. Στο intercity και γενικότερα στα τρένα με βαγόνια έχει αυτή την επίστρωση που λέει και ο φίλος παραπάνω και δεν πιάνει σχεδόν καθόλου. Φαντάσου, διπλα στην κεραία ήμασταν και έπιανε 2 γραμμές.
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο ισχύει και για μια μεγάλη μερίδα αυτοκινήτων. Υπάρχει επίστρωση μέσα στο τζάμι που κόβει αρκετά db...

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο ισχύει και για μια μεγάλη μερίδα αυτοκινήτων. Υπάρχει επίστρωση μέσα στο τζάμι που κόβει αρκετά db...
Η μόνη λύση για τα τρένα λοιπόν, εξωτερική κεραία για λήψη και ανά βαγόνι βάζεις ένα ericsson dot? Αυτό θα δούλευε τέλεια λογικά, αλλά ποιος επενδύει στα τρένα της Ελλάδος, δυστυχώς...

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, johnny_htc said:

Η μόνη λύση για τα τρένα λοιπόν, εξωτερική κεραία για λήψη και ανά βαγόνι βάζεις ένα ericsson dot? Αυτό θα δούλευε τέλεια λογικά, αλλά ποιος επενδύει στα τρένα της Ελλάδος, δυστυχώς...

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Στα ελληνικά τραινα το τελευταίο που σκέπτεσαι είναι εάν θα έχεις σήμα. Εγώ προσωπικά μετά από 28 Φεβρουαρίου 2023 23.30 δε θα έμπαινα ξανά σε ελληνικό τραίνο.

Υπάρχουν λύσεις με repeaters.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τι βλέπουμε εδώ;
1727313023_Screenshot_20231230_103101_ServicemodeRIL.thumb.jpg.fd301c5a6e2f0dd0eb863e30ec1b4ede.jpg

NR-CA, ποσταρα πιο πίσω με N78C. Το έχω δει μόνο Αθήνα, όχι στη επαρχία ακόμα.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, georgemv said:


NR-CA, ποσταρα πιο πίσω με N78C. Το έχω δει μόνο Αθήνα, όχι στη επαρχία ακόμα.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Άρα αφού κάνει ca 5G σε NSA θα κάνει και σε SA?

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, georgemv said:


NR-CA, ποσταρα πιο πίσω με N78C. Το έχω δει μόνο Αθήνα, όχι στη επαρχία ακόμα.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Δηλαδή κάνει CA N78 και N1; 

Δεν είμαι Αθήνα 😁

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή κάνει CA N78 και N1; 
Δεν είμαι Αθήνα

Ενδιαφέρον, εγώ έχω δει μόνο N78+N78 και μόνο στην Αθήνα


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...