Jump to content

5G NR


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είναι ενδεικτικό του πόση κίνηση μαζεύει ο σταθμός. Θέλει και άλλο backhaul και μάλλον δεν το αναβάθμισαν. Στο 4G δεν έχει αλλάξει τίποτα. 4 το πρωί έπιανα 200αρες και σε ώρες αιχμής ούτε 20.

Link to comment
Share on other sites

https://techmaniacs.gr/des-tin-eyryzoniki-kalypsi-olis-tis-choras-meso-gov-gr/

"Με την παρούσα εφαρμογή μπορείτε να δείτε την ευρυζωνική κάλυψη σε όλη την επικράτεια καθώς και να υποβάλετε σχόλια για την ποιότητα των υπηρεσιών που λαμβάνετε

Εισάγετε τη διεύθυνσή σας για να πλοηγηθείτε στο σημείο που θέλετε."

Edited by nick.76
Link to comment
Share on other sites

Όχι σε n78 την τελευταία φορά που πήγα είχε στο βουνό αλλά ήταν συνέχεια disconnected. Η νοντ έχει βάλει b7.
Λοιπόν πρώτες μετρήσεις που έλαβα από τον φίλο μου στην Ξανθάρα.
Smart-Select-20231021-231853-Viber.jpg
Σε ένα σημείο έπιασε το παρακάτω μια φορα κοντά στο κτήριο του ΟΤΕ 
Smart-Select-20231021-231919-Opera.jpg
 
Πλατεία ηρώων 
Smart-Select-20231021-232003-Opera.jpg
Τσιμισκή 
Smart-Select-20231021-232021-Opera.jpg
 
Στρατόπεδο Στεφανίδη από το κοτέτσι
Smart-Select-20231021-232038-Opera.jpg
Προς το Ξενία στο κέντρο παιζει 300 με 340 με upload 10 με 30.
Στην εφορία έπιανε γύρω στο 60 όπως και στην Μιαούλη.
Με αυτά που βλέπω και μίλησα με τον άνθρωπο δεν τρελάθηκαμε αλλά σίγουρα πολύ καλύτερα από το παρελθόν.
Δεν είναι η πιο γρήγορη όμως αλλά είναι για άλλο θέμα τα συγκριτικά.
Αν φτιάξει το βουνό θα βοηθήσει πολύ αλλά αν ανοίξει ο ανταγωνισμός όλες τις n78 δεν νομίζω να τα καταφέρει.
Να δούμε μέχρι τέλος του μήνα μήπως αλλάξει κάτι και στο βουνό και από τον ανταγωνισμό που τρέχουν αναβαθμίσεις μέσα στο επόμενο 20 ήμερο.
Όταν ανέβω στην περιοχή θα σας τα μετρήσω όλα εξονυχιστικά ο ίδιος αλλά μέχρι τότε υπομονή.
 
Θέλει n78 στο βουνό και εκείνη που είναι στα νότια η 3152 και θα γίνει τούμπανο η πόλη. Απο το κτίριο του ΟΤΕ, μάλλον πρέπει να ξανά περάσει τις επόμενες μέρες, λογικά θα δούμε ανεβασμένα γκάζια

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η 3152 έχει το καλό ότι είναι στις αποθήκες του ΟΤΕ και έχει ήδη σύνδεση με οπτική ίνα. Λόγω θέσης όμως δεν έχει διεισδυτικότητα στον αστικό ιστό. Αν ήταν πιο ψηλά θα είχε. Εξυπηρετεί κυρίως τα προάστια (Χρύσα, Εκτενεπόλ, Παλαιά και Νέα Μορσίνη, Καλλιθέα, Εύμοιρο). Σίγουρα χρειάζεται νέα κεραία εκ μέρους της Cosmote στην περιοχή του Αστικού Συνοικισμού και Κυψέλης. Ούτε η 103877 καλύπτει καλά το νότιο μέρος της πόλης. Ουσιαστικά και αυτή προάστια εξυπηρετεί. Αν μπεις λίγο πιο μέσα σε γυρνάει στις γνωστές 3155 και 103156.

Link to comment
Share on other sites

Η κεραία στο βουνό θα αναβαθμιστεί σύντομα.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, johnny_htc said:

Θέλει n78 στο βουνό και εκείνη που είναι στα νότια η 3152 και θα γίνει τούμπανο η πόλη. Απο το κτίριο του ΟΤΕ, μάλλον πρέπει να ξανά περάσει τις επόμενες μέρες, λογικά θα δούμε ανεβασμένα γκάζια

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Θα του πούμε να περάσει αυτό είναι το μόνο εύκολο. Ένα τηλεφώνημα υπόθεση είναι.

2 ώρες πριν, georgeavl3 said:

Η 3152 έχει το καλό ότι είναι στις αποθήκες του ΟΤΕ και έχει ήδη σύνδεση με οπτική ίνα. Λόγω θέσης όμως δεν έχει διεισδυτικότητα στον αστικό ιστό. Αν ήταν πιο ψηλά θα είχε. Εξυπηρετεί κυρίως τα προάστια (Χρύσα, Εκτενεπόλ, Παλαιά και Νέα Μορσίνη, Καλλιθέα, Εύμοιρο). Σίγουρα χρειάζεται νέα κεραία εκ μέρους της Cosmote στην περιοχή του Αστικού Συνοικισμού και Κυψέλης. Ούτε η 103877 καλύπτει καλά το νότιο μέρος της πόλης. Ουσιαστικά και αυτή προάστια εξυπηρετεί. Αν μπεις λίγο πιο μέσα σε γυρνάει στις γνωστές 3155 και 103156.

 

57 minutes ago, mixtri said:

Η κεραία στο βουνό θα αναβαθμιστεί σύντομα.

Μακάρι.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

3954 Micro 28ης Οκτωβρίου 271 & Αβέρωφ, Ξάνθη. Εκτός λειτουργίας εδώ και κάνα μήνα. Άλλαξε χρήση και ο χώρος που το φιλοξενεί πρόσφατα (έγινε φροντιστήριο ξένων γλωσσών, επί χρόνια παρέμενε ανεκμετάλλευτος ο χώρος). Το κεραιοσύστημα ακόμα υπάρχει εγκατεστημένο κανονικά. Μένει να δούμε αν θα αναβαθμιστεί ή αν έκλεισε δια παντός.

Edited by georgeavl3
Link to comment
Share on other sites

Δράμα Ξάνθη μαζί σχεδόν δηλαδή... 

Ελπίζω το βουνό να αναβαθμίσουν

Βέβαια μια 2g έχει μια πιάνει 700αρα, μια 2100...

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Κάποιο άτομο που να μπορεί να βρει την άδεια για αυτή τη κεραία; 

1876813513_Screenshot2023-10-22at19_35_27.thumb.png.bd2985e1c54d36d6f5d97f4dd0e2d605.png

Link to comment
Share on other sites

Έχω προσπαθήσει πάρα πολύ. Υποθέτω θα είναι κάποια συνεγκατάσταση στην ενδοχώρα του νομού Έβρου (δηλ. η άδεια να φαίνεται ως ΟΤΕ ή και άλλη εταιρεία) και επειδή η καταγραφή γίνεται από χιλιόμετρα μακριά είναι δύσκολο να βρεθεί με ακρίβεια.

Η φωτογραφία της κεραίας μάλλον στην τύχη θα μπήκε από τον συνήθη ύποπτο.

Link to comment
Share on other sites

Η φωτογραφία κεραίας πομπού είναι λάθος
 Νομίζω ότι η πηγή του σήματος είναι το χωριό Ρίζια

 

2 saat önce Waeo şunları söyledi:

Anten lisansı var mı? 

1876813513_Screenshot2023-10-22at19_35_27.thumb.png.bd2985e1c54d36d6f5d97f4dd0e2d605.png

 
 
Edited by oknedr
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, oknedr said:
Η φωτογραφία κεραίας πομπού είναι λάθος
 Νομίζω ότι η πηγή του σήματος είναι το χωριό Ρίζια

In that village (Rizia) another cell tower is registered with an eNB 3136 or 103136 which hasn't been recorded by a device yet.

Edited by waeo
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, waeo said:

O köyde (Rizia), henüz bir cihaz tarafından kaydedilmemiş başka bir baz istasyonu eNB 3136 veya 103136'ya kayıtlıdır.

Υπάρχει κανείς ανάμεσά μας που ζει βόρεια του Έβρου;
1 hour ago, waeo said:

O köyde (Rizia), henüz bir cihaz tarafından kaydedilmemiş başka bir baz istasyonu eNB 3136 veya 103136'ya kayıtlıdır.

 

1698005489043640674637.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 21/10/2023 at 4:33 ΜΜ, georgeavl3 said:

103953 Micro Ξάνθη 28ης Οκτωβρίου 54. Αναβαθμίστηκε και αυτό. Η 3155 ακόμα Β3 only.
3529aa6f35c35dcc9caeed0644bac396.jpg4abfee9fdcd5e5e37d115f184b7d2cce.jpg

Η 3155 λογικά θα είναι η τελευταία όπως έγινε και με την 3094 στις Σέρρες αλλά θα την τουμπανιάσουν 

Link to comment
Share on other sites

Πέτυχα και κάτι εξωπραγματικά upload σε αυτό το Micro, όπως μου επιτρέπουν τα Combos του κινητού μου και του configuration της Cosmote.18576fdff6bc6af6e6d4bdefa6b75be6.jpg

Link to comment
Share on other sites

ΑΦου πιάσαν την περιοχή μου για αναβαθμισεις, να υποθέσω οτι θα την τελειώσουν σε λίγες μέρες όλη σχεδον; Η ερχονται για 1-2 κεραιες και μετα ξανα απο μηνες; Πιο ειναι το μοτιβο της κοσμοτε;

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, doganos said:

ΑΦου πιάσαν την περιοχή μου για αναβαθμισεις, να υποθέσω οτι θα την τελειώσουν σε λίγες μέρες όλη σχεδον; Η ερχονται για 1-2 κεραιες και μετα ξανα απο μηνες; Πιο ειναι το μοτιβο της κοσμοτε;

Λογικά έχουν πιάσει Ανατολική  Μακεδονία Θράκη . Θα αναβαθμίσουν το 90% των σταθμών εκτός από σταθμούς σε περιοχές με μικρό πληθυσμιακό ενδιαφέρον . Τουλάχιστον στις Σέρρες έτσι έγινε . 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, doganos said:

ΑΦου πιάσαν την περιοχή μου για αναβαθμισεις, να υποθέσω οτι θα την τελειώσουν σε λίγες μέρες όλη σχεδον; Η ερχονται για 1-2 κεραιες και μετα ξανα απο μηνες; Πιο ειναι το μοτιβο της κοσμοτε;

Τα πάντα όλα. Εκτός από πολύ απομακρυσμένες περιοχές.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, mixtri said:

Τα πάντα όλα. Εκτός από πολύ απομακρυσμένες περιοχές.

Στα Γιάννενα πάντως οι Λιγκιαδες ακόμα σέρνονται…

Τουλάχιστον 1 χρόνο λέμε ότι θα αναβαθμιστούν και ακόμα τζίφος. 

Και δεν είναι καθόλου απομακρυσμένη περιοχή, οι κεραίες εκεί καλύπτουν όλη την πόλη. 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, doganos said:

ΑΦου πιάσαν την περιοχή μου για αναβαθμισεις, να υποθέσω οτι θα την τελειώσουν σε λίγες μέρες όλη σχεδον; Η ερχονται για 1-2 κεραιες και μετα ξανα απο μηνες; Πιο ειναι το μοτιβο της κοσμοτε;

Συνταγή δεν υπάρχει συγκεκριμένη. Μπορεί να αναβαθμίσουν όλους τους σταθμούς τώρα ή να αναβαθμίσουν  μερικούς βασικούς και μετά να επανέλθουν για να αναβαθμίσουν κάποιους άλλους που μπορεί να εκκρεμούν άλλα τεχνικά θέματα στην περιοχή που δεν τους επιτρέπει να τα κάνουν όλα μονοκοπανιά.

50 minutes ago, panos.k2 said:

Στα Γιάννενα πάντως οι Λιγκιαδες ακόμα σέρνονται…

Τουλάχιστον 1 χρόνο λέμε ότι θα αναβαθμιστούν και ακόμα τζίφος. 

Και δεν είναι καθόλου απομακρυσμένη περιοχή, οι κεραίες εκεί καλύπτουν όλη την πόλη. 

Θα αναβαθμιστούν και εκεί λίγο υπομονή.

Πάντως όσο και να τρέχουν οι αναβαθμίσεις αν δε σταματήσει το throtlling στις εξτρασιμ και στο tethering αναβαθμίσουν δεν αναβαθμίσουν δε μου αλλάζει κάτι.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Μολις περασα στην Cosmote! 
Σχεδόν 4 εργάσιμες μέρες έκανε για να ολοκληρωθεί η φορητότητα. 22€ όλα απεριόριστα  

Να σημειώσω πως στην κάρτα μου δεν ήταν ενεργοποιημένα 5G και VoLTE/VoWiFi. Τα ενεργοποίησα με sms στο 1333. 

Τώρα τα του δικτύου τα εχω πει, στις περιοχές που κινουμαι στην Αθήνα είναι κορυφαία. 
Σημερα το βραδυ και για κάποιες μέρες θα είμαι Γιάννενα για κάποιες τελευταίες δουλειές. Θα πω εντυπώσεις και από κει. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, cmvr said:

Συνταγή δεν υπάρχει συγκεκριμένη. Μπορεί να αναβαθμίσουν όλους τους σταθμούς τώρα ή να αναβαθμίσουν  μερικούς βασικούς και μετά να επανέλθουν για να αναβαθμίσουν κάποιους άλλους που μπορεί να εκκρεμούν άλλα τεχνικά θέματα στην περιοχή που δεν τους επιτρέπει να τα κάνουν όλα μονοκοπανιά.

Θα αναβαθμιστούν και εκεί λίγο υπομονή.

Πάντως όσο και να τρέχουν οι αναβαθμίσεις αν δε σταματήσει το throtlling στις εξτρασιμ και στο tethering αναβαθμίσουν δεν αναβαθμίσουν δε μου αλλάζει κάτι.

Νόβα ονλιιιιι

Pocophone F3 5G
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...