Jump to content

5G NR


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

51 minutes ago, Chrischal1908 said:

Εντός τρένου; Υπάρχει και αλλού βελτίωση;;

Στην αποβάθρα 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Chrischal1908 said:

Εντός τρένου; Υπάρχει και αλλού βελτίωση;;

Στον συρμό από Μοναστηρακι είχε κανονικά σήμα όπως και πριν, κάπως λειτουργικό. Την τρύπα μετά το Σύνταγμα γέμισαν, όπως είχα πει παραπάνω.

Θα μετρήσω και σε άλλα σημεία του σταθμού Σύνταγμα γιατί νομίζω ότι δεν εντόπισα ακριβώς το σημείο που έχει αλλαχθεί ο εξοπλισμός. 

Link to comment
Share on other sites

Η κατάσταση που επικρατεί στο σπίτι μου μετα την αναβαθμιση της κοντινης κεραιας. Ήμουν σταθερός, σε ένα σημείο κοντά στο παράθυρο. Δεν μετακινήθηκα. IMG_8761.thumb.png.611ebfd328fdcea0bf851aa52a0e435c.pngIMG_8762.thumb.png.9dc4d78d692c51ccb140e51e07620ddd.png

Απ όταν έγινε η αναβάθμιση στην (10)4671 με έχει τινάξει στις εναλλαγές μεταξύ αυτης και της 4052(λιγκιαδες). Στην αρχή «ενθουσιάστηκα» με το ότι εχω σημα cosmote στο σπίτι αλλά τώρα δεν ξερω τι έχουν κάνει τόσο λάθος και γίνεται αυτό το πράγμα. Λέτε να κάνει μόνιμες εναλλαγες από λιγκιαδες επειδή είμαι σε ψηλό όροφο; Δεν μας έχει συνηθίσει η κοσμοτε σε τέτοια πάντως, για αυτό το λέω. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, panos.k2 said:

Η κατάσταση που επικρατεί στο σπίτι μου μετα την αναβαθμιση της κοντινης κεραιας. Ήμουν σταθερός, σε ένα σημείο κοντά στο παράθυρο. Δεν μετακινήθηκα. IMG_8761.thumb.png.611ebfd328fdcea0bf851aa52a0e435c.pngIMG_8762.thumb.png.9dc4d78d692c51ccb140e51e07620ddd.png

Απ όταν έγινε η αναβάθμιση στην (10)4671 με έχει τινάξει στις εναλλαγές μεταξύ αυτης και της 4052(λιγκιαδες). Στην αρχή «ενθουσιάστηκα» με το ότι εχω σημα cosmote στο σπίτι αλλά τώρα δεν ξερω τι έχουν κάνει τόσο λάθος και γίνεται αυτό το πράγμα. Λέτε να κάνει μόνιμες εναλλαγες από λιγκιαδες επειδή είμαι σε ψηλό όροφο; Δεν μας έχει συνηθίσει η κοσμοτε σε τέτοια πάντως, για αυτό το λέω. 

Πιστεύω θα στρώσει σύντομα 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, aektzhs 1 said:

Πιστεύω θα στρώσει σύντομα 

Κι εγώ, απλά το αναφέρω. Θα στρώσει όταν επιτέλους αναβαθμίσουν τους λιγκιαδες που τους έχουν παρατήσει. 

Link to comment
Share on other sites

Έχεις και nova και κοσμοτε; 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ, απλά το αναφέρω. Θα στρώσει όταν επιτέλους αναβαθμίσουν τους λιγκιαδες που τους έχουν παρατήσει. 
Μάλλον έχεις παρόμοιο σήμα και από τις δύο κεραίες και μια παίζει στη μία και μια στην άλλη
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, p_k said:

Έχεις και nova και κοσμοτε; 

Το προσωπικό μου είναι nova unlimited όλα εταιρικό τους τελευταίους 10 μήνες.  Ναι ακούγεται λίγο παράλογο αλλά έτσι είναι. Πρόκειται για εταιρικό συμβόλαιο που έχουμε σε ευρυ οικογενειακο κύκλο. 

Εχω ένα κοσμοτε what’s up έτσι για την μλκια και επειδή καταβαθος είμαι κοσμοτε φανμπόι..

Από βδομάδα όμως αναγκαστικά θα εχω το κοσμοτε κλειστο τις περισσοτερες φορες γιατί θα εχω και ένα vf κανονικό εταιρικό  με 8Gb και απεριόριστη επικοινωνία από την νέα δεύτερη δουλειά μου. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

Καθόλου παράλογο δεν μου φαίνεται. 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, p_k said:

Καθόλου παράλογο δεν μου φαίνεται. 

Παράλογο ως προς το ότι το νοβα είναι το προσωπικό μου νούμερο αλλά είναι εταιρική σύνδεση. Δεν το λες και συνηθισμένο, κανονικα τα εταιρικά είναι ξεχωριστά νούμερα, όχι προσωπικά. 

Δυστυχώς δεν θα μπορω να ανεβάζω μετρησεις από το εταιρικό vf για ευνόητους λόγους. Δεν θελω να χρεώσω το νούμερο αυτό. Με το νούμερο της vf θα ενημερώνω απλά για την κάλυψη και τις μπάντες στην πόλη. 
Λήγω το off topic. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας όταν η cosmote δώσει SA στις κεραίες που έχουν n1 και n28 NSA θα μείνει μόνο η n28 ή δε θα έχει σχέση με την τωρινή n28;

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, empeiros said:

Γεια σας όταν η cosmote δώσει SA στις κεραίες που έχουν n1 και n28 NSA θα μείνει μόνο η n28 ή δε θα έχει σχέση με την τωρινή n28;

Αυτό δεν μπορούμε να το ξέρουμε ακόμα 

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε πότε ξεκινάει το SA? Κάτι ακουγόταν για το φθινόπωρο. Υπάρχει κάτι νεότερο;

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Cris4524 said:

Ξέρουμε πότε ξεκινάει το SA? Κάτι ακουγόταν για το φθινόπωρο. Υπάρχει κάτι νεότερο;

Τέλος του έτους από όσο ξέρω και αρχές του επόμενου η κόκκινη

Link to comment
Share on other sites

Η κατάσταση που επικρατεί στο σπίτι μου μετα την αναβαθμιση της κοντινης κεραιας. Ήμουν σταθερός, σε ένα σημείο κοντά στο παράθυρο. Δεν μετακινήθηκα. IMG_8761.thumb.png.611ebfd328fdcea0bf851aa52a0e435c.pngIMG_8762.thumb.png.9dc4d78d692c51ccb140e51e07620ddd.png
Απ όταν έγινε η αναβάθμιση στην (10)4671 με έχει τινάξει στις εναλλαγές μεταξύ αυτης και της 4052(λιγκιαδες). Στην αρχή «ενθουσιάστηκα» με το ότι εχω σημα cosmote στο σπίτι αλλά τώρα δεν ξερω τι έχουν κάνει τόσο λάθος και γίνεται αυτό το πράγμα. Λέτε να κάνει μόνιμες εναλλαγες από λιγκιαδες επειδή είμαι σε ψηλό όροφο; Δεν μας έχει συνηθίσει η κοσμοτε σε τέτοια πάντως, για αυτό το λέω. 
Δεν έχουν κάνει ακόμα optimasation τους σταθμούς. Μια είσαι με 5G που ενεργοποίησαν στον εν λόγω σταθμό και μετά επειδή βαράει καλά η κεραία που αναφέρεις η δεύτερη, σε συνδέει σ αυτήν. Σε γυρνάει όμως σε 4G και ιδού τα αποτελέσματα. Αυτήν λογικά την εν λόγω, θα την προικισουν και με N78 λογικά και θα δεις άλλο δίκτυο πιστεύω. Όταν κάνεις τεστ, πήγαινε πιο μέσα στο σπίτι να δεις ποια σε συνδέει με καλύτερο σήμα. Αυτή με το 5G λογικά θα στο κρατάει. Από κει καταλαβαίνουμε λοιπόν ότι η cosmote δεν βαράει μέχρι αηδίας το σήμα της όπως η μαύρη,που ενώ δεν έχει αναβαθμίσει πλήρως, έχεις παντού 5G. Άρα έχουν τερματίσει την κεραία στο βουνό, εγώ αυτό καταλαβαίνω.

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, johnny_htc said:

Δεν έχουν κάνει ακόμα optimasation τους σταθμούς. Μια είσαι με 5G που ενεργοποίησαν στον εν λόγω σταθμό και μετά επειδή βαράει καλά η κεραία που αναφέρεις η δεύτερη, σε συνδέει σ αυτήν. Σε γυρνάει όμως σε 4G και ιδού τα αποτελέσματα. Αυτήν λογικά την εν λόγω, θα την προικισουν και με N78 λογικά και θα δεις άλλο δίκτυο πιστεύω. Όταν κάνεις τεστ, πήγαινε πιο μέσα στο σπίτι να δεις ποια σε συνδέει με καλύτερο σήμα. Αυτή με το 5G λογικά θα στο κρατάει. Από κει καταλαβαίνουμε λοιπόν ότι η cosmote δεν βαράει μέχρι αηδίας το σήμα της όπως η μαύρη,που ενώ δεν έχει αναβαθμίσει πλήρως, έχεις παντού 5G. Άρα έχουν τερματίσει την κεραία στο βουνό, εγώ αυτό καταλαβαίνω.

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Το σπίτι δεν έχει βαθιά σημεία είναι πολυ εύκολο στην κάλυψη. Όντως όμως στο σημείο που πριν την αναβάθμιση ήμουν οριακά εκτός δικτύου, δεν κάνει εναλλαγές με τους λιγκιαδες. 
Την Ν78 ας την βάλουν αλλά να βάλουν και Ν28. Εδώ ειναι περιοχή με πολυκατοικίες, την Ν78 να την βράσω, κάλυψη θελουμε όχι ταχύτητες. 
 

Για την μαυρη γενικά συμφωνώ αλλα στα Γιάννενα ειναι πολυ καλύτερη στην κάλυψη και πολλές φορές στις ταχύτητες. Η κοσμοτε  τον τελευταίο καιρό άρχισε να δίνει σημασία στην πόλη πέρα από το (καρα)κεντρο. Έχει ακόμα περιοχες για να φτιάξει. Μένει να δούμε πως θα Έχει διαμορφωθεί η κατάσταση μέχρι το τέλος της χρονιάς. 

Link to comment
Share on other sites

Οταν η Cosmote ανοίξει 5G SA και παράλληλα το ενεργοποιήσει σε όσους συνδρομητές θελήσουν  :

1) Οσοι έχετε εφαρμογή που δείχνει με τις κεραίες που εισαστε συνδεδεμένοι θα πάθετε πολιτισμικό σοκ 😉

 Άλλες κεραίες για N 78 με ταυτόχρονη χρήση  N 28 N 1 απο ΑΛΛΕΣ ΚΕΡΑΊΕΣ ΤΑΥΤΌΧΡΟΝΑ.

με απλα λόγια :

στο σπιτι σου εκει που συνδεοσουν με 4G απο απεναντι ....τωρα η συσκευή σου θα παλεύει να '  ενωσει την N1 απο απέναντι με την N78 N28 απο 2 χιλιόμετρα μακρια ΤΑΥΤΌΧΡΟΝΑ ( αν είσαι με καλη 5G συσκευή)

 

2)

Αν οχι .....τότε η N1 only και η N28 only θα σε αναγκάσει να ....αλλάξεις συσκευή ή να ζητησεις να σου ' κλείσουν ' το SA 5G και να πας πισω σε NSA.

 

Γενικά ομως τα πλεονεκτηματα ειναι πολλά. 

α) μαζεμενη ισχύ εκπομπης της συσκευής

β) καλυτερα handovers με SA απο οτι το " έξυπνο ' ' χαζο ' EN DC που παιζει τωρα...

Θα τρομάξουν στο Network Operations Center με τα KPIs των ...χιλιομέτρων.....

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, HORGRAP said:

Οταν η Cosmote ανοίξει 5G SA και παράλληλα το ενεργοποιήσει σε όσους συνδρομητές θελήσουν  :

1) Οσοι έχετε εφαρμογή που δείχνει με τις κεραίες που εισαστε συνδεδεμένοι θα πάθετε πολιτισμικό σοκ 😉

 Άλλες κεραίες για N 78 με ταυτόχρονη χρήση  N 28 N 1 απο ΑΛΛΕΣ ΚΕΡΑΊΕΣ ΤΑΥΤΌΧΡΟΝΑ.

με απλα λόγια :

στο σπιτι σου εκει που συνδεοσουν με 4G απο απεναντι ....τωρα η συσκευή σου θα παλεύει να '  ενωσει την N1 απο απέναντι με την N78 N28 απο 2 χιλιόμετρα μακρια ΤΑΥΤΌΧΡΟΝΑ ( αν είσαι με καλη 5G συσκευή)

 

2)

Αν οχι .....τότε η N1 only και η N28 only θα σε αναγκάσει να ....αλλάξεις συσκευή ή να ζητησεις να σου ' κλείσουν ' το SA 5G και να πας πισω σε NSA.

 

Γενικά ομως τα πλεονεκτηματα ειναι πολλά. 

α) μαζεμενη ισχύ εκπομπης της συσκευής

β) καλυτερα handovers με SA απο οτι το " έξυπνο ' ' χαζο ' EN DC που παιζει τωρα...

Θα τρομάξουν στο Network Operations Center με τα KPIs των ...χιλιομέτρων.....

Στις επιλογες προγραμματιστη στο κινητο(Realme GT2) εχει επιλογη για NSA Mode ή NSA + SA ή Automatic. Ποια ειναι η καλυτερη επιλογη για SA απο τις δυο τελευταιες;

Link to comment
Share on other sites

Με 2 διαφορετικούς σταθμούς βάσης ταυτόχρονα.

PCI 166 4G  ...B1 B3 

PCI 104 5G  ....N78

https://www.speedtest.net/my-result/a/9530861469

 

Screenshot_20230903_215220_Chrome.thumb.jpg.d0c81ed62c6cea6bc0917b0a70f8a7de.jpg1716948005_Screenshot_20230903_220025_ServicemodeRIL.thumb.jpg.826a6c0ef7e423255848b566c2dde03f.jpg1243046052_Screenshot_20230903_220009_ServicemodeRIL.thumb.jpg.a5735b44ad042664625982badadc4bc1.jpg

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

Με 2 διαφορετικούς σταθμούς βάσης ταυτόχρονα.
PCI 166 4G  ...B1 B3 
PCI 104 5G  ....N78
https://www.speedtest.net/my-result/a/9530861469
 
Screenshot_20230903_215220_Chrome.thumb.jpg.d0c81ed62c6cea6bc0917b0a70f8a7de.jpg1716948005_Screenshot_20230903_220025_ServicemodeRIL.thumb.jpg.826a6c0ef7e423255848b566c2dde03f.jpg1243046052_Screenshot_20230903_220009_ServicemodeRIL.thumb.jpg.a5735b44ad042664625982badadc4bc1.jpg
H SM-7936B, είναι το Α54 της Samsung ή κάποια ναυαρχίδα;

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, johnny_htc said:

H SM-7936B, είναι το Α54 της Samsung ή κάποια ναυαρχίδα;
 

Z Fold 4, με βάση την εφαρμογή της Ookla.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...