Jump to content

5G NR


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

23 ώρες πριν, elkons said:

Αν είχε 5G 3500 αντί 2100 θα είχες πολύ καλύτερη ταχύτητα, ειδικά στο upload παρόλα αυτά για 2100 ικανοποιητικό.  Συνήθως σε αυτή την περιοχή πως πάει σε σχέση με σήμερα και τους ανταγωνιστές?

Σίγουρα έχει και 3500 αλλά λογικά με nr Ca , εκτός αν λέει μαλακιες το net monster 

Link to comment
Share on other sites

Γειτονια Αμπελοκήποι στα Ιωαννινα, εσωτερικός χώρος.

 IMG_4355.thumb.jpeg.cab8ac79591866ae75f3f15512dc3d0e.jpegIMG_4353.thumb.jpeg.0f22d3b7d2422dfc4441a6345a320b62.jpeg

Δεν λέω, ούτε οι άλλες δυο είναι τόσο καλές στο συγκεκριμένο χώρο. 4G γύρω στα 15mbps αλλα όχι και «Καμία Υπηρεσία», απαράδεκτο…

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, panos.k2 said:

Γειτονια Αμπελοκήποι στα Ιωαννινα, εσωτερικός χώρος.

 IMG_4355.thumb.jpeg.cab8ac79591866ae75f3f15512dc3d0e.jpegIMG_4353.thumb.jpeg.0f22d3b7d2422dfc4441a6345a320b62.jpeg

Δεν λέω, ούτε οι άλλες δυο είναι τόσο καλές στο συγκεκριμένο χώρο. 4G γύρω στα 15mbps αλλα όχι και «Καμία Υπηρεσία», απαράδεκτο…

πως κατάφερες να λέει vodafone GR στo iPhone? 😛 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, panos.k2 said:

Γειτονια Αμπελοκήποι στα Ιωαννινα, εσωτερικός χώρος.

 IMG_4355.thumb.jpeg.cab8ac79591866ae75f3f15512dc3d0e.jpegIMG_4353.thumb.jpeg.0f22d3b7d2422dfc4441a6345a320b62.jpeg

Δεν λέω, ούτε οι άλλες δυο είναι τόσο καλές στο συγκεκριμένο χώρο. 4G γύρω στα 15mbps αλλα όχι και «Καμία Υπηρεσία», απαράδεκτο…

Κλασική Cosmote.  Εγώ τόσα χρόνια έχω το συμπέρασμα εκεί που έχει φουλ πολύ καλή και αν εχει 1,2 γραμμές πολύ ζόρι

Γενικά ή θα πιάνει άριστα ή πατάτα ενώ οι άλλες 2 μπορούν και το ενδιάμεσο εκεί που δεν πιάνει η πράσινη λειτουργούν αυτές! Και όχι η κάλυψη είναι χάλια και σε εσωτερικό χώρο χειρότερη από των άλλων 2 στο σπιτιπ πάντα Cosmote 0,1 μπάρα και οι άλλες πάντα 2+ και το έχω δει παντού πως η Cosmote καλύπτει λιγότερο. 

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, CaptainNickGR said:

πως κατάφερες να λέει vodafone GR στo iPhone? 😛 

13 minutes ago, paanos said:

Roaming χωρίς να τραβήξει μάλλον carrier settings. Εξού και LTE

Εχω Συμβόλαιο ΤΙΜ Brasil σε Roaming όποτε λογικά εκεί οφείλεται

για το LTE τι να σας πω, εγώ 4G εικονίδιο με ελληνική κάρτα εχω δει μόνο με cosmote και φυσική κάρτα nova. Με Vodafone SIM/eSIM και Nova eSIM LTE εμφανιζει. 

Δεν ξερω αν παίζει ρόλο ότι η συσκευή είναι Ηνωμενων Πολιτειών

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, elkons said:

Κλασική Cosmote.  Εγώ τόσα χρόνια έχω το συμπέρασμα εκεί που έχει φουλ πολύ καλή και αν εχει 1,2 γραμμές πολύ ζόρι

Γενικά ή θα πιάνει άριστα ή πατάτα ενώ οι άλλες 2 μπορούν και το ενδιάμεσο εκεί που δεν πιάνει η πράσινη λειτουργούν αυτές! Και όχι η κάλυψη είναι χάλια και σε εσωτερικό χώρο χειρότερη από των άλλων 2 στο σπιτιπ πάντα Cosmote 0,1 μπάρα και οι άλλες πάντα 2+ και το έχω δει παντού πως η Cosmote καλύπτει λιγότερο. 

Εχουν περισσοτερες κεραιες οι Βικτουσιανες στην επικρατεια σε συγκριση με την Πρασινη αλλα ζητημα ειναι η σταθεροτητα που ειναι προνομιο της 2ης.

Link to comment
Share on other sites

On 16/7/2024 at 2:47 ΜΜ, katsiletra said:

Ωνάσης είναι αυτός...

 

Θέλω κι εγώ "δική μου" κεραία με n78. 😜

 

On 16/7/2024 at 4:20 ΜΜ, Chrischal1908 said:

Οι άλλες πώς είναι στο νησί;;

https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/map.html

Πλέον 99% η κάλυψη του 5G! Η Γεωγραφική στο 85%. Γκάζι και για το 5G+ για 70%!

 

Μόνο η Cosmote έχει κεραία στον Σκορπιό. Δεν επιτρέπεται η επίσκεψη, το τεστ το έκανα πάνω σε καραβάκι. Αλλά έπιανε κυρίως στα νότια του νησιού (και το Μεγανήσι απέναντι), που την έβλεπε καλύτερα η συσκευή μου. Στα βόρεια έπιανα κυρίως από την #102121 της Λευκάδας ή την #102216 από Αιτωλοακαρνανία.

Link to comment
Share on other sites

On 16/7/2024 at 4:20 ΜΜ, Chrischal1908 said:

Οι άλλες πώς είναι στο νησί;;

https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/map.html

Πλέον 99% η κάλυψη του 5G! Η Γεωγραφική στο 85%. Γκάζι και για το 5G+ για 70%!

99% έφτασαν γιατί δεν πάνε να μαζέψουν όμως και τις περιοχές που έχουν συχνά Edge ή ασταθές 4G/5G μη λειτουργικό και να λενε θεμα σχεδιασμού ή καμία υπηρεσία αυτό δεν μπορώ να καταλάβω! 

Επίσης στο site έχουν ξεχάσει να βάλουν τα Speedtest 2024 και είναι ακόμα του 23

Edited by elkons
Link to comment
Share on other sites

Είσοδος Λευκάδας, κοντά στη γέφυρα, προχθές. 

Screenshot_2024-07-16-09-59-00-595_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2024-07-16-09-58-14-807_cz.mroczis.netmonster.jpg

 

Νυδρί Λευκάδας. 

Screenshot_2024-07-16-12-05-53-940_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2024-07-16-12-05-10-384_cz.mroczis.netmonster.jpg

 

Κυριακή απόγευμα, από το micro στο κατάστημα Γερμανός, στην Πρέβεζα. Μακρινή n78. 

Screenshot_2024-07-14-19-00-17-784_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2024-07-14-19-00-06-838_cz.mroczis.netmonster.jpg

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και καλό καλοκαίρι! Πρώτο πόστ εδώ, οπότε θα με συγχωρήσετε εαν δεν είναι το κατάλληλο thread για την ερώτησή μου.

Έχω ένα modem ZTE MU5001 (αγορασμένο απο vodafone), με μια sim unlimited της Cosmote.

Η ερώτηση που θέλω να κάνω, είναι εαν υπάρχει κάποιος τρόπος να κλειδώσεις αποκλειστικά στο 5G, σαν SA (stand alona) και να «παρακάμψεις/αποκλείσεις» τις συχνότητες 4G.

Δυστυχώς για κάποιο λόγο, ενώ έχω πάει το router παντού στο σπίτι, το σήμα στο 4G είναι επιεικώς κακό όπως θα δείτε και στο screen παρακάτω, ενώ αντίθετα του 5G, πλησιάζει το τέλειο.

Η ταχύτητα down μου δεν υπερβαίνει τα 100mbs, ενώ θεωρώ πως αν μπορούσα κάπως να κλειδώσω σε 5G SA θα ήταν πολλαπλάσια.

Ευχαριστώ πολύ.

 

2.png

Link to comment
Share on other sites

ΣΤΕ: Έγκριση από την ΕΕΤΤ Τεύχους Προκήρυξης για τη χορήγηση δικαιωμάτων χρήσης ραδιοφάσματος [ζώνες 700 MHz, 2 GHz, 3400-3800 MHz και 26 GHz] δεν παραβιάζει την οδηγία 2001/42 και την αρχή της προφύλαξης

http://adjustice.gr/webcenter/portal/ste/pageste/epikairotita/apofaseis;jsessionid=HkDGxikP_J9gX9-eGWQTxy9fhsZhCYyqW_Z9UUc9HVe7lVeWsSXC!2144480459!552697859?centerWidt

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Opposite said:

Καλησπέρα σε όλους και καλό καλοκαίρι! Πρώτο πόστ εδώ, οπότε θα με συγχωρήσετε εαν δεν είναι το κατάλληλο thread για την ερώτησή μου.

Έχω ένα modem ZTE MU5001 (αγορασμένο απο vodafone), με μια sim unlimited της Cosmote.

Η ερώτηση που θέλω να κάνω, είναι εαν υπάρχει κάποιος τρόπος να κλειδώσεις αποκλειστικά στο 5G, σαν SA (stand alona) και να «παρακάμψεις/αποκλείσεις» τις συχνότητες 4G.

Δυστυχώς για κάποιο λόγο, ενώ έχω πάει το router παντού στο σπίτι, το σήμα στο 4G είναι επιεικώς κακό όπως θα δείτε και στο screen παρακάτω, ενώ αντίθετα του 5G, πλησιάζει το τέλειο.

Η ταχύτητα down μου δεν υπερβαίνει τα 100mbs, ενώ θεωρώ πως αν μπορούσα κάπως να κλειδώσω σε 5G SA θα ήταν πολλαπλάσια.

Ευχαριστώ πολύ.

 

2.png

Όχι δεν μπορείς να κλειδώσεις sa

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

BALUSE seascape all day bar στο Αλιβέρι 

IMG_20240718_222648_813.thumb.jpg.0efdf0d104ecf99eafde9c9335dc5dff.jpg

NetMonster δεν εχω είναι από φίλο αυτό και με το ζόρι αυτό🥲

Από galaxy a34 5g είναι μέτρηση 

Link to comment
Share on other sites

Από σήμερα είμαι στην Ελλάδα και το S23+ με EUX firmware αρνείται να κλειδώσει σε SA. Υπάρχει κανένα κόλπο στο provisioning ή απλά περιμένω;

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, georgemv said:

Από σήμερα είμαι στην Ελλάδα και το S23+ με EUX firmware αρνείται να κλειδώσει σε SA. Υπάρχει κανένα κόλπο στο provisioning ή απλά περιμένω;

Έχεις ενεργοποιημένο το wificalling?

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Έχω ανοιχτό το WiFi Calling στο Galaxy A15 5G επειδή σπίτι το σήμα κινητής είναι για τα μπάζα, μερικές φορές όταν πάω πχ στη κουζίνα του σπιτιού το σήμα κινητής είναι σχεδόν μηδενικό 4g disconnected/5g -120 και μερικές φορές δεν φτάνει μέχρι εκεί το WiFi, όταν αποσυνδεθεί το WiFi θα κλείσει η κλήση μόνη της !! 

Όταν με παίρνουν και είμαι στη κουζίνα πριν ξεκινήσει να χτυπάει σβήνει μερικές φορές VoLTE και λέει πως είναι κλειστό και μετά χτυπάει με χάλια ποιότητα σήματος.. τι να κάνω..  έχω μιλήσει λένε θέμα σχεδιασμού 🤬 αντι να παραδεχτούν πως οι κεραίες εδώ είναι πολύ λίγες [σε όλους τους παρόχους ] ενώ δτη περιοχή μια χαρά θέλουμε.!!

Τι να κανω; και να αλλάξω πάροχο τα ίδια είναι το σήμα σκ@τ@,σε Cosmote τουλάχιστον μπορώ να κάνω κάτι;

Screenshot_20240719_124440_Settings.thumb.jpg.68776d07db397d5d84b54557540333bd.jpg

κατα τη διάρκεια της κλήσης που έλεγα στη κουζίνα*

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, elkons said:

Έχω ανοιχτό το WiFi Calling στο Galaxy A15 5G επειδή σπίτι το σήμα κινητής είναι για τα μπάζα, μερικές φορές όταν πάω πχ στη κουζίνα του σπιτιού το σήμα κινητής είναι σχεδόν μηδενικό 4g disconnected/5g -120 και μερικές φορές δεν φτάνει μέχρι εκεί το WiFi, όταν αποσυνδεθεί το WiFi θα κλείσει η κλήση μόνη της !! 

Όταν με παίρνουν και είμαι στη κουζίνα πριν ξεκινήσει να χτυπάει σβήνει μερικές φορές VoLTE και λέει πως είναι κλειστό και μετά χτυπάει με χάλια ποιότητα σήματος.. τι να κάνω..  έχω μιλήσει λένε θέμα σχεδιασμού 🤬 αντι να παραδεχτούν πως οι κεραίες εδώ είναι πολύ λίγες [σε όλους τους παρόχους ] ενώ δτη περιοχή μια χαρά θέλουμε.!!

Τι να κανω; και να αλλάξω πάροχο τα ίδια είναι το σήμα σκ@τ@,σε Cosmote τουλάχιστον μπορώ να κάνω κάτι;

Screenshot_20240719_124440_Settings.thumb.jpg.68776d07db397d5d84b54557540333bd.jpg

κατα τη διάρκεια της κλήσης που έλεγα στη κουζίνα*

Πάρε κάτι τέτοιο..

https://www.e-gadgets.gr/gadgets-gia-to-spiti/spiti-grafeio/gsm-repeater-4g-1800mhz-cosmote.html

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, elkons said:

1485335908_Screenshot_20240719_125418_OneUIHome.thumb.jpg.7b61147e38bf76187c1602f928ee4735.jpgScreenshot_20240719_125813_NetMonster.thumb.jpg.5234c8a50538d4c2a86777969ca013d6.jpg

Ναι.. μήπως δεν πιάνεις τα 1800 εσύ.. και θα τα πιάσει η κεραία του ενισχυτή;

Δεν ξέρω ας μας πει κάποιος πιο ειδικός.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Teiresias_ said:

Ναι.. μήπως δεν πιάνεις τα 1800 εσύ.. και θα τα πιάσει η κεραία του ενισχυτή;

Δεν ξέρω ας μας πει κάποιος πιο ειδικός.

Μετά από λίγα δευτερόλεπτα πετάει τα 1800 και αφήνει 800 και μετά Edge ,πιο σπάνια λέει καμία υπηρεσία 

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, elkons said:

έχω μιλήσει λένε θέμα σχεδιασμού 🤬 αντι να παραδεχτούν πως οι κεραίες εδώ είναι πολύ λίγες [σε όλους τους παρόχους ] ενώ δτη περιοχή μια χαρά θέλουμε.!!

 

Αυτό που περιγράφεις είναι το "θέμα σχεδιασμού" διατυπωμένο πιο ωραιοποιημένα...

Γιατί δεν παίρνεις ένα extender για να φτάνει το σήμα του WiFi στην κουζίνα και να μην αποσυνδέεται?

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, cuibono said:

Αυτό που περιγράφεις είναι το "θέμα σχεδιασμού" διατυπωμένο πιο ωραιοποιημένα...

Γιατί δεν παίρνεις ένα extender για να φτάνει το σήμα του WiFi στην κουζίνα και να μην αποσυνδέεται?

Γιατί αν με πετάξει σε E θα κοπεί το WiFi calling και VoLTE

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, elkons said:

Γιατί αν με πετάξει σε E θα κοπεί το WiFi calling και VoLTE

Το Vowifi με το Volte δεν είναι η ίδια υπηρεσία..

Και χωρίς καθόλου σήμα μπορείς να μιλάς στο Vowifi. Γι'αυτό το κάνανε. Άμα ήταν όταν πηγαίνεις σε Ε να κόβεται, τι νόημα έχει;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...