Jump to content

5G NR


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

27 minutes ago, d_alex said:

Κανα ουζακι θα εχεις πιει!  Δεν πειραζει συγχωρεισαι.

Σ ολο τον κοσμο 30+ χρονια ετσι γινεται, αλληλο-επικαλυψη.  Τι κλεφτες και αρματωλοι...

 

Τεχνολογικά όμως δεν είμαστε 30 χρόνια πίσω. Εκτός και αν έτσι πιστεύουμε 🙂

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ολόκληρη TurkCell (28% τουρκικό κράτος) και ολόκληρη Turk Telekom (80% τουρκικό κράτος) κοιτάνε να κλέψουν τον Έλληνα με το roaming.

ΟΚ...

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, MIKU said:

Ολόκληρη TurkCell (28% τουρκικό κράτος) και ολόκληρη Turk Telekom (80% τουρκικό κράτος) κοιτάνε να κλέψουν τον Έλληνα με το roaming.

ΟΚ...

Δεν είναι μόνο ο Έλληνας. Είναι και ο τουρίστας. Θα έπρεπε να έχει λυθεί χθες αυτό το θέμα. Είναι απαράδεκτο. Συν ότι έχουν τρελό EIRP και γεμίζουν παρεμβολή τα νησιά. Άλλο να έχεις ελάχιστο μη αξιοποιήσιμο σήμα και άλλο τέρμα σήμα. Αν είχαν ρυθμίσει το cellrange σωστά και το downtilt δε θα υπήρχε κανένα θέμα.

1 hour ago, ppkmoby said:

Μμμ μισή αλήθεια. Παράλληλα στην Ελλάδα αναβαθμίζεται και το 4G και όλα γίνονται ΜΙΜΟ. Επομένως υπάρχει ουσιαστική διαφορά στη χωρητικότητα γενικά.

Τωρα το endc ανάλογα με τη συσκευή έχει καλά combos και ειδικά στο uplink μπορεί να κάνει διαφορά.

Η Ν78/Ν28 έχουν αρχίσει να μπαίνουν όλο και περισσότερο. Μη ξεχνάμε ότι στην Ελλάδα άργησαν να αρχίσουν το έργο αναβάθμισης με τις αργοπορίες της ΕΕΤΤ. 

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Στο σαιτ με τις κεραιες όπου γράφει δήλωση ΕΚΧΧΟ τι σημαίνει; Δεν έχει κατασκευαστει ακόμη και ζητήθηκε άδεια; η απλά δεν ειναι δηλωμένη η κεραία; 

Link to comment
Share on other sites

Παραλία Ασπροβάλτας 

IMG_0623.thumb.png.d3b554ca748421ec841bdc5af2b1c29a.png

Παραλία νέα Βρασνα 

IMG_0624.thumb.png.feb5bda1e3a100d2232604eae632afee.png
 

Νεα βρασνα σε εσωτερικό χώρο 

IMG_0626.thumb.jpeg.2c34099d2417c642c316aa424e8e4c9d.jpeg

 

Edited by georgebad
Link to comment
Share on other sites

Στην παραλία Μεσοβρίκα, στους Αντίπαξους. Έχει σταματήσει το καράβι για να κάνουμε μπάνιο. Ο ανταγωνισμός με 2G. 

Screenshot_2024-07-15-11-20-23-916_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2024-07-15-11-19-42-934_cz.mroczis.netmonster.jpg

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, MitsosDaBest13 said:

Στην παραλία Μεσοβρίκα, στους Αντίπαξους. Έχει σταματήσει το καράβι για να κάνουμε μπάνιο. Ο ανταγωνισμός με 2G. 

Screenshot_2024-07-15-11-20-23-916_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2024-07-15-11-19-42-934_cz.mroczis.netmonster.jpg

Βαστάει καλά η Cosmote φέτος, πέρα από τα κλασσικά αισχρά σημεία που δεν έκαναν κανένας τίποτα πάλι όπως παραλία Λεπτοκαρυάς και λοιπά που έχουμε διαβάσει από τα παιδιά εδώ μέσα. Σε άλλα νέα είδα μια καινούργια κεραία στα βόρεια έχει βγάλει για Χαλάστρα νομίζω κοντά, Αίγινα μια καινούργια και είδα και στο χωριό μου στην Αρκαδία αναβάθμιση με N78 σε μια κεραία στο βουνό που βλέπει Κυνουρία, Ελαιοχώρι και Αχλαδόκαμπο και πάνω της θα βάλουν και οι άλλες. Γενικά έχουν σκοπό να βάλουν πολύ N78, θετικό αυτό Στο χωριό παίζει ήδη άδεια άμα είναι με N1 στα 350 mbps και οι άλλοι B20 άδειοι στα 60. Με τέτοιες τιμές, σίγουρα δεν έχεις παράπονο, αλλά ετοιμάζονται για μεγάλα άλματα στις ταχύτητες και μέσα στα βουνά 

16 ώρες πριν, mixtri said:

Μια χαρά σύνορα έχει αν θέλουν. Μπορούν να ρυθμίσουν το cell range και από εκεί και πέρα δε δέχονται random access.

Απλά τους συμφέρει. Με άλλα λόγια κλέφτες και αρπαχτές.

Απλά χτυπάνε ανελέητα για να πιάνουν οι συνδρομητές τους απέναντι και να μη πληρώνουν roaming και άλλα στους ελληνικούς παροχους. Ο, τι θέλουν κάνουν και αυτοί. Εδώ μπαίνουν να ψαρέψουν στα ελληνικά χωρικά ύδατα και μόνο όπλα δεν βγάζουν στο λιμενικό να τους διώξουν, κάνουν τον "καμπόσο" που λένε και άλλα τέτοια "τρελά" , στην εκπομπή των κυψελών θα κολλήσουν.. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, johnny_htc said:

Βαστάει καλά η Cosmote φέτος, πέρα από τα κλασσικά αισχρά σημεία που δεν έκαναν κανένας τίποτα πάλι όπως παραλία Λεπτοκαρυάς και λοιπά που έχουμε διαβάσει από τα παιδιά εδώ μέσα. Σε άλλα νέα είδα μια καινούργια κεραία στα βόρεια έχει βγάλει για Χαλάστρα νομίζω κοντά, Αίγινα μια καινούργια και είδα και στο χωριό μου στην Αρκαδία αναβάθμιση με N78 σε μια κεραία στο βουνό που βλέπει Κυνουρία, Ελαιοχώρι και Αχλαδόκαμπο και πάνω της θα βάλουν και οι άλλες. Γενικά έχουν σκοπό να βάλουν πολύ N78, θετικό αυτό Στο χωριό παίζει ήδη άδεια άμα είναι με N1 στα 350 mbps και οι άλλοι B20 άδειοι στα 60. Με τέτοιες τιμές, σίγουρα δεν έχεις παράπονο, αλλά ετοιμάζονται για μεγάλα άλματα στις ταχύτητες και μέσα στα βουνά 

Εγώ έχω να πω, ευτυχώς που έβαλα data στην Cosmote. Παίζει μόνη της στη Δυτική Ελλάδα. 

Update: Στους Παξούς, στην περιοχή Γάιος. Έχει πολύ κόσμο το νησί, παρά τη ζέστη. 

Screenshot_2024-07-15-15-32-06-383_org.zwanoo.android.speedtest~2.jpg

Screenshot_2024-07-15-15-32-55-076_cz.mroczis.netmonster.jpg

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους μπήκε Ν78 στην Παργα από την COSMOTE!

Πέρυσι δεν παλευόταν. 

Πολυ ενθαρρυντικές οι μετρησεις σου Δημητρη @MitsosDaBest13, σε λίγες μέρες θα σας κοινοποιήσω και εγώ μετρησεις από τα σημεία αυτά. 
Ελπίζω να έχει υπάρξει γενική βελτιωση. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, MitsosDaBest13 said:

Εγώ έχω να πω, ευτυχώς που έβαλα data στην Cosmote. Παίζει μόνη της στη Δυτική Ελλάδα. 

Update: Στους Παξούς, στην περιοχή Γάιος. Έχει πολύ κόσμο το νησί, παρά τη ζέστη. 

Screenshot_2024-07-15-15-32-06-383_org.zwanoo.android.speedtest~2.jpg

Screenshot_2024-07-15-15-32-55-076_cz.mroczis.netmonster.jpg

Κατι δεν κολλαει καλα με αυτα τα νουμερα,τι συσκευη εχεις? 

Μονο στην N1 υπαρχει αρκετη κινηση. 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δεδομένα κοσμοτε από 203085.και στο κινητό και στο ρούτερ νεκρό. Ενώ δείχνει ότι έχει σύνδεση, δεν μπαίνει σελίδες , δεν κάνει τίποτα 

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, doganos said:

Δεν έχω δεδομένα κοσμοτε από 203085.και στο κινητό και στο ρούτερ νεκρό. Ενώ δείχνει ότι έχει σύνδεση, δεν μπαίνει σελίδες , δεν κάνει τίποτα 

Ακόμα τα ίδια; 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, doganos said:

Δεν έχω δεδομένα κοσμοτε από 203085.και στο κινητό και στο ρούτερ νεκρό. Ενώ δείχνει ότι έχει σύνδεση, δεν μπαίνει σελίδες , δεν κάνει τίποτα 

Μπορεί να κάνουν αναβάθμιση στην περιοχή σου,σε μας προχτές μας αναβάθμισαν(βάλανε N78) ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ! και για δυο μέρες είχαμε πρόβλημα με το σήμα, την μια μέρα χάθηκε εντελώς το 4g και το 5g 1-2 γραμμές με 5Mbps ταχύτητα για  7 ώρες περίπου κράτησε αυτό, την δεύτερη μέρα το ιδιο σκηνικό για 1-2 ώρες. Το βράδυ που γύρισα σπιτι κάνω ενα speedtest και τι να δω; 1 με 1.2Gbps 🔥 και την ήμερα... 600-800 Mbps, πριν κάνουν την αναβάθμιση έπιανα 150 - 200 Mbps max είχε band N1 και την ήμερα(εργάσιμες ώρες...) έπιανε 60-80 Mbps.

Edited by fotisk13
Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, fotisk13 said:

Μπορεί να κάνουν αναβάθμιση στην περιοχή σου,σε μας προχτές μας αναβάθμισαν(βάλανε N78) ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ! και για δυο μέρες είχαμε πρόβλημα με το σήμα, την μια μέρα χάθηκε εντελώς το 4g και το 5g 1-2 γραμμές με 5mps ταχύτητα για  7 ώρες περίπου κράτησε αυτό, την δεύτερη μέρα το ιδιο σκηνικό για 1-2 ώρες. Το βράδυ που γύρισα σπιτι κάνω ενα speedtest και τι να δω; 1 με 1.2Gbps 🔥 και την ήμερα... 600-800 Mbps, πριν κάνουν την αναβάθμιση έπιανα 150 - 200 Mbps max είχε band N1 και την ήμερα(εργάσιμες ώρες...) έπιανε 60-80 Mbps.

Ωπ, Καλή φάση, καλορίζικη και σε σας. Νομίζω ο φίλος πιάνει N78 κανονικά εκεί που είναι από αυτήν που ανέφερε. Εσένα ποια κεραία αναβαθμισαν; 

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, fotisk13 said:

Μπορεί να κάνουν αναβάθμιση στην περιοχή σου,σε μας προχτές μας αναβάθμισαν(βάλανε N78) ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ! και για δυο μέρες είχαμε πρόβλημα με το σήμα, την μια μέρα χάθηκε εντελώς το 4g και το 5g 1-2 γραμμές με 5Mbps ταχύτητα για  7 ώρες περίπου κράτησε αυτό, την δεύτερη μέρα το ιδιο σκηνικό για 1-2 ώρες. Το βράδυ που γύρισα σπιτι κάνω ενα speedtest και τι να δω; 1 με 1.2Gbps 🔥 και την ήμερα... 600-800 Mbps, πριν κάνουν την αναβάθμιση έπιανα 150 - 200 Mbps max είχε band N1 και την ήμερα(εργάσιμες ώρες...) έπιανε 60-80 Mbps.

Η αναβάθμιση τελείωσε εδώ και μήνες... Κάποια βλάβη ήταν μάλλον...

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, johnny_htc said:

Ωπ, Καλή φάση, καλορίζικη και σε σας. Νομίζω ο φίλος πιάνει N78 κανονικά εκεί που είναι από αυτήν που ανέφερε. Εσένα ποια κεραία αναβαθμισαν; 

Δεν ξέρω τον αριθμό της κεραίας, είμαι σε νησί. Βρηκα στο keraies.eett.gr  "Κωδικός αριθμός θέσης" δεν ξερω αν ειναι αυτο... 1406206 , 1404821 , 1406942, 1498218 και 1402915 αυτές οι κεραίες ειναι γύρω μου...

Edited by fotisk13
Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, MitsosDaBest13 said:

Εγώ έχω να πω, ευτυχώς που έβαλα data στην Cosmote. Παίζει μόνη της στη Δυτική Ελλάδα. 

Update: Στους Παξούς, στην περιοχή Γάιος. Έχει πολύ κόσμο το νησί, παρά τη ζέστη. 

Screenshot_2024-07-15-15-32-06-383_org.zwanoo.android.speedtest~2.jpg

Screenshot_2024-07-15-15-32-55-076_cz.mroczis.netmonster.jpg

ο κατω πίνακας με τα στοιχεία από ποιό πρόγραμμα ειναι;  Ριξτε και για μας τους αδαείς μια επεξήγηση των βασικών σημείων ή απο πού φαίνεται μπούκωμα κτλ 

Edited by pickup
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, fotisk13 said:

Δεν ξέρω τον αριθμό της κεραίας, είμαι σε νησί. Βρηκα στο keraies.eett.gr  "Κωδικός αριθμός θέσης" δεν ξερω αν ειναι αυτο... 1406206 , 1404821 , 1406942, 1498218 και 1402915 αυτές οι κεραίες ειναι γύρω μου...

Προφανως εισαι στην Καλυμνο.

Ριξε μια ματια στο:  https://www.ham.gr/gsm/COSMOTE.html

Βαζοντας το ποντικι πανω σε ενα σταθμο βλεπεις το ονομα και τον κωδικό του (BSid).

Τα στοιχεια τα βλεπεις και με τα Netmonitor - Netmonster (και αλλες εφαρμογες).  Σ αυτες τις δυο μπορεις να κατεβαζεις τη βαση με ολους τους σταθμους ετσι ωστε να στους δειχνουν σωστα (θεση, κλπ.).

Οι 1406942, 1498218 δεν αντιστοιχουν σε σταθμο κινητης (μαλλον αφορουν link σταθερης προσβασης).  Για τον 1402915 (2915) δεν εχω στοιχεια.

 

Link to comment
Share on other sites

Speedtest από την κεραία που βρίσκεται στον Σκορπιό, το νησί του Ωνάση. 😅

Screenshot_2024-07-16-12-52-58-267_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2024-07-16-12-46-09-447_cz.mroczis.netmonster.jpg

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, MitsosDaBest13 said:

Speedtest από την κεραία που βρίσκεται στον Σκορπιό, το νησί του Ωνάση. 😅

Screenshot_2024-07-16-12-52-58-267_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2024-07-16-12-46-09-447_cz.mroczis.netmonster.jpg

2600+1800+2100+2600 LTE πως τα κατάφερες 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...